Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 3 минути, Bubbles написа:

Е аз какво казвам бря?
Едно е да вярваш, съвсем друго да си религиозен.

ся мойш ли съ усети, че тва дето си написал е твоята религия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, дръндю написа:

ся мойш ли съ усети, че тва дето си написал е твоята религия

Абе каква религия бря?

Няма религия, религията е идиоти.
Пояснявам  : Едно е да вярваш в нещо, друго е да спазваш обичаи, да носиш чаршафи, да се чувстваш длъжен да е молиш по десет пъти на ден, да се кланяш на дедо поп, да му даваш стинки за свещички и да претрепеш щерка си с камъни щото не си е турила чаршафа и съвсем друго да се обърнеш към Бога когато почувстваш нужда от това и да си "говориш" с него или там както се нарича комуникацията от този тип.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно църквата е една. Има канони по които се смята дали определени хората които изповядват учението за Исус Христос е ортодоксално или не.

По тоя смисъл, освен православието всичко останало е секта.

Що се касае за светската власт, то ако определено вероизповедание е регистрирано, то то се счита за законово, т.е. за светската власт е важно дали дадено вероизповедание е регистрирано или не, ако не е регистрирано, то се води официално, че това е секта.

Автора да попита въпросния Пастор дали е регистрирана въпросната "църква" и под кой номер, за да се провери в регистъра дали е секта или не.

За справка как се разбира дали е секта или не - тук

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Учат Евангелието, имам и съседи приятели, други църкви които са протестански!  Казах че.... Официално не се води църква и не го пише законно, това е просто помещение под наем и така!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Simeon89 написа:

Учат Евангелието, имам и съседи приятели, други църкви които са протестански!  Казах че.... Официално не се води църква и не го пише законно, това е просто помещение под наем и така!

Виж са... В Новия завет Исус, на тайната вечеря малко преди разпъването, завещава на учениците си да се събират и поддържат в укрепването на вярата в Отца, да си помагат духовно и материално. "Пречупвайте на събиранията си хляб, това е моето тяло, вкусвайте вино, това е моята кръв". Давал е и преди това подобни съвети за някаква доброволна самоорганизация на най-елементарно ниво.

След това Павел, ръшкайки сред юдеите из Мала Азия и сегашната земя на Гърция, разнасяйки вярата и организирайки и оставяйки след себе си "кръжоци" като живи въгленчета, е дал по-конкретни наставления за организацията, като "нека най-знаещият ви поучава и ръководи, нека по-заможния дава пари". Между другото, някъде две трети от посланията му към тези верски общини завършват с думите "и пратете пари за светиите в Йерусалим"  ;-) . Да повторя, тогава това е било секта в юдаизма, той не я приема, тя се разраства и сред неюдеите и така се отделя като вяра.

Това е, което съм видял в Новия завет, донякъде намекващо за верска организация. Сегашната организация, наречена църква, е последвалото развитие на тази идея от хората.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Simeon89 написа:

Официално не се води църква и не го пише законно, това е просто помещение под наем и така!

Значи, прави разлика между храм и църква. Църква де факто се водят хората които изповядват учението за Исус Христос. Другите които проповядват учението за Исус Христос не са църква, а вид хора които отричат храма като място където да се изповядва въпросното учение. Тези така наречени пастори и прочие хора които "преподават" въпросното учение не го правят по канон. Прави и разлика, между това, дали се изповядва въпросното учение или се ползва, за да бъде полезно за определена група хора с определена цел. В повечето случаи целта е дълбоко скрита и де факто в даден момент е късно когато разбереш каква е целта.

Мисля, че @Колев60 ти обърна внимание, т.е. православния човек знае от кого да приема учението за Исус Христос. Явно все още не си срещнал своя духовен водач. Това е друга тема.

По-важно за тебе е да осъзнаеш дали вярваш в Исус Христос или искаш да ползваш учението му за направата на блага, т.е. дали се надяваш на вид спасение или искаш да постъпваш като Исус Христос. НО, трябва да разбереш едно основно нещо - той е човеко-бог, а ти си обикновен човек, т.е. не да се правиш на някакъв нов такъв, а да се смириш, че той е бил последния пророк, който е дал начина по който се достига вечния живот и даже нагледно е показал тогава, че има възкресение за вечен живот, че всички сме грешни пред Бог, но Бог е милостив и ще ни приеме при него отново, но трябва да вярваме в него и да следваме утъпканата пътека прокарана от неговия син на този свят. Не е необходимо пак, и пак да изминаваме Адамовия трънлив живот. Последното е образно казано. Затова и е редно имено от "лицензирана" религия да приемаме това учение.

Между другото, може и да не ми отговаряш, ти покръстен ли си или търсиш някаква вяра, за да е по-сгоден живота ти?!

Отговори си сам на себе си какво желаеш по отношение на моя въпрос, и се помоли, и ще ти бъде дадено това от което ти е потребно, за да разбереш каква е разликата между религия и секта.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Мих. Люз. написа:

Виж са... В Новия завет Исус, на тайната вечеря малко преди разпъването, завещава на учениците си да се събират и поддържат в укрепването на вярата в Отца, да си помагат духовно и материално. "Пречупвайте на събиранията си хляб, това е моето тяло, вкусвайте вино, това е моята кръв". Давал е и преди това подобни съвети за някаква доброволна самоорганизация на най-елементарно ниво.

След това Павел, ръшкайки сред юдеите из Мала Азия и сегашната земя на Гърция, разнасяйки вярата и организирайки и оставяйки след себе си "кръжоци" като живи въгленчета, е дал по-конкретни наставления за организацията, като "нека най-знаещият ви поучава и ръководи, нека по-заможния дава пари". Между другото, някъде две трети от посланията му към тези верски общини завършват с думите "и пратете пари за светиите в Йерусалим"  😉 . Да повторя, тогава това е било секта в юдаизма, той не я приема, тя се разраства и сред неюдеите и така се отделя като вяра.

Това е, което съм видял в Новия завет, донякъде намекващо за верска организация. Сегашната организация, наречена църква, е последвалото развитие на тази идея от хората.

преди 15 минути, ДИоNД написа:

Значи, прави разлика между храм и църква. Църква де факто се водят хората които изповядват учението за Исус Христос. Другите които проповядват учението за Исус Христос не са църква, а вид хора които отричат храма като място където да се изповядва въпросното учение. Тези така наречени пастори и прочие хора които "преподават" въпросното учение не го правят по канон. Прави и разлика, между това, дали се изповядва въпросното учение или се ползва, за да бъде полезно за определена група хора с определена цел. В повечето случаи целта е дълбоко скрита и де факто в даден момент е късно когато разбереш каква е целта.

Мисля, че @Колев60 ти обърна внимание, т.е. православния човек знае от кого да приема учението за Исус Христос. Явно все още не си срещнал своя духовен водач. Това е друга тема.

По-важно за тебе е да осъзнаеш дали вярваш в Исус Христос или искаш да ползваш учението му за направата на блага, т.е. дали се надяваш на вид спасение или искаш да постъпваш като Исус Христос. НО, трябва да разбереш едно основно нещо - той е човеко-бог, а ти си обикновен човек, т.е. не да се правиш на някакъв нов такъв, а да се смириш, че той е бил последния пророк, който е дал начина по който се достига вечния живот и даже нагледно е показал тогава, че има възкресение за вечен живот, че всички сме грешни пред Бог, но Бог е милостив и ще ни приеме при него отново, но трябва да вярваме в него и да следваме утъпканата пътека прокарана от неговия син на този свят. Не е необходимо пак, и пак да изминаваме Адамовия трънлив живот. Последното е образно казано. Затова и е редно имено от "лицензирана" религия да приемаме това учение.

Между другото, може и да не ми отговаряш, ти покръстен ли си или търсиш някаква вяра, за да е по-сгоден живота ти?!

Отговори си сам на себе си какво желаеш по отношение на моя въпрос, и се помоли, и ще ти бъде дадено това от което ти е потребно, за да разбереш каква е разликата между религия и секта.

Успех!

Междудругото съм се объркал!

Тази църква с пастора е регистрирана и се води дори и в гугъл мапс, но другите две, не се водят!

И да,  вярващ съм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, badr написа:

....християнската доктрина за Св.Троиица...

Не я разбираш , а не е много сложно . Олицетворява човешкото Съзнание - триединдтво между Его (син - искам), Разум (отец - мисля) и Дух (правя)......(без да се заяждам).....

преди 15 часа, ncl написа:

Религията е външен израз на вярата.

Религията е инструмент на Вярата , така както Науката е инструмент на Знанието.....

Външен израз на религията са ритуалите .....

.........................

Формално Вярата е наръчник , сборник с инструкции (алгоритми на поведение) какво да правим когато не знаем (в отсъствие на информация)....

....А има най-различни сборници с формули....:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, by_chechi написа:

Олицетворява човешкото Съзнание - триединдтво между Его (син - искам), Разум (отец - мисля) и Дух (правя)......(

То и аз не искам да се заяждам, но през моя крив мозък светата троица е: Общество(иска), Човек(може), Личност(дава).

Всичкото това като се пречупи през съзнанието на човек се получава или някакъв вид вяра или кредо или кумир, което човек изповядва. Та, или служиш на обществото, или на родата или на себе си ... и всичкото това е въпрос на собствен избор. Тези дето не са избрали на кого да служат, то те си мислят, че вселената се върти около тях ... ;) т.е. един вид не приемат, че земята се върти около Слънцето, а обратно ... :) 

преди 4 часа, Simeon89 написа:

И да,  вярващ съм.

То хубаво, че вярваш, но в какво?! Пак може да не ми отговаряш, но се замисли ...

Лесно е: Ако си покръстен, то си наследил определена вяра, но ако не си, то това не е религия.

За да се чудиш дали определено нещо е религия или секта, то явно не можеш за себе си да дефинираш какво е вяра, за да я разграничиш от лукавото учение ...

Принципно светската власт е по-стриктна към сектите, т.е. при определени случаи определена институция се себе съзира и се прилагат определени неща най-общо казано, за да се види кой носи отговорността за определено нещо. Това се прави с цел определени деяния на определени сектанти да не посегнат над определени права на гражданите, в смисъл на свободата на вероизповеданието на други.

п.п. Принципно има два варианта:

Ако си покръстен, то или носиш кръста си, или изповядваш учението за Исус Христос.

Ако не си, то имаш право да вярваш в каквото и да е, стига да не засягаш права на други.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Simeon89 написа:

Все пак си кажи и мнението, на мен ми е трудно да преценя, но едва ли бих искал да се занимавам с секти!  Но въпреки това да добавя още нещо, не че в истинските църкви поповете са толкова вярващи ама....

Ако посещаваш някаква църква, кое те кара да я променяш? Кое не ти харесва? Доколкото всички са християни, кое не те удовлетворява в общуването с Бога, та отиваш при други? Търсиш нов посредник?- а имаш ли нужда?

Ако е само любопитство, питай пастора каква църква е. После питай свещеника при който се черкуваш за нея.

Има и регистър, но е платен-
http://www.publicregisters.info/r/Publichen_registyr_na_veroizpovedaniyata_s/108840/

А, че темата е за подфорум Религия https://www.kaldata.com/forums/forum/47-други/ е повече от ясно. Не намирам нищо философско в нея. Не че нямаше да пишат пак същите участници...

Все пак, какъвто и пастир да избереш, ще останеш Христова овчица с всички последици. Любопитството не християнска добродетел, Помни Евиния грях и я карай по старому.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Търсещ истини написа:

....А, че темата е за подфорум Религия https://www.kaldata.com/forums/forum/47-други/ е повече от ясно. Не намирам нищо философско в нея....

Ако се потрудиш - ще намериш ! :)

Религията е и философия , И философията е и религия ! :nono:

Общото което ги свързва и ги прави едно цяло , прави ги неделими една от друга , това е Вярата ......

....Вярата , обясняваща това което не знаем....:nono:

(Това което знаем го обяснява Науката .....:nono:)

В основата и на двете лежи (един и същи) постулат .............(за яйцето или кокошката .....:lol6:)

Извън единството знание/незнание няма нищо друго мисловно........:nono:

В същност има - немислимото , до което нямаме достъп за мислене . Което немислимо за да можем , за да имаме основа за мислене , подменяме ( полагаме) с постулат (основополагащо , изходно твърдение , без доказателство) ........:nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.............................................продължение за любознателни...........................

....Въз основа на Идея-Материя и Диалектика-Метафизика съществуват възможни 4 основни изходни позиции , всяка от които по отделно може да бъде взета за основополагащ постулат.....както за Философия , така и за Религия....

От всичко това , до сега никой не е стигнал по-далеч . За сега е немислимо ! :nono:

За най-реакционен се счита Метафизичен Идеализъм , който като религия се проявява във форми като краен догматизъм..... 

....След това се намесват и други не по-малко значими фактори....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, ДИоNД написа:

То хубаво, че вярваш, но в какво?! Пак може да не ми отговаряш, но се замисли ...

Кръстен съм, вярвам в Господ, Света Дева Мария!  Нося си кръстче, ходя на църква, паля по някоя свещ и така. 

Знам че е важна вярата, не е необходимо да ходя на църква, достатъчно е да вярвам и да се помоля, било на улицата или в нас, но все пак си спазвам традицията и нищо не ми пречи да посещавам църквата.

преди 4 часа, Търсещ истини написа:

Ако посещаваш някаква църква, кое те кара да я променяш? Кое не ти харесва?

Казах кое ми е странното, че са малко различни с тези песни, различно е от истинската църква!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Simeon89 написа:

Кръстен съм

Тогава не се страхувай ти, и стъпвай уверено напред, и живей!

Принципно вярващия човек лесно разпознава не само сектантството, а и ерес учението. За да пуснеш темата, следователно някъде си се усъмнил, а съмнението е признак на неувереност.

Искрено ти желая успех!  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎16‎.‎1‎.‎2020‎ г. в 0:12, Bubbles написа:

Няма религия, религията е идиоти.

Религията е да наследиш нещо от преди. Какво лошо има в това не разбирам?!

Това за теб е идиотско, но изхождаш от човек който няма. Де факто има, но отрича, че има. Най-малкото си наследил гените на твоите родители. След това те са те отгледали и прочие. Да, имаш право да не им благодариш за тяхната религия, но това не означава, че ти нямаш такава. Да, тя не е свързана с някоя от известните, но поне малко има допирна точка до някоя. Не приемаш клира на дадена религия, но умело криеш клира който те е профилирал.

на ‎16‎.‎1‎.‎2020‎ г. в 0:12, Bubbles написа:

да претрепеш щерка си с камъни щото не си е турила чаршафа

Това пък от де го възприе, а?! Това е доста разпространен предразсъдък, който се е превърнало в някакво клеймо. Да съдиш за дадена друга религия по частни случаи е най-малкото признак на незнание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, ДИоNД написа:

Да, тя не е свързана с някоя от известните, но поне малко има допирна точка до някоя.

Ползвам написаното само като повод да обърна внимание, че по основния въпрос на Simeon89  Това Секта ли е?   нямаме никакви данни. Може да е регистрирана църква, секта, а може да е и нерегистрирано вероизповедание или нова религия. Можем да се насочим и към дискусия "Различия между секта и църква" и като начало започнем от традиционните определения за
секта https://bg.wikipedia.org/wiki/Секта,
църква https://bg.wikipedia.org/wiki/Църква_(институция),
вероизповедание https://bg.wikipedia.org/wiki/Вероизповедание,
религия https://bg.wikipedia.org/wiki/Религия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно не всяка ерес е секта, да в уикипедията се разглежда като отклонение на вид официална религия, но според мен то тя не винаги стъпва на база на някаква религия, т.е. има доста "затворени общества", които изобщо нямат било то с отклонение от официалните религии или друг вид официална организация. Пред светския закон има много неофициални организации, но характерното за сектата е едноличното ръководство в дълбока сянка понякога.

Що се касае за църквата, то някъде по-горе пак споменах, че моите виждания са изцяло от православието, т.е. всяко различно от въпросното не е част от църквата. Да, но в по-общ смисъл църквата си има "под църкви", но те стъпват на езическа или друг вид географска особеност. Де факто има само една вселенска църква, в която за да се създаде нова автокефална си има каноничен път. За друг вид църква, то аз не съм склонен да приема съществуването ѝ, но напълно разбирам светския поглед върху нещата. Може би след определено време, то католицизмът като вид християнска религия ще се завърне в лоното на църквата, но до тогава през моя мироглед ще си остане някакво отклонение от ортодоксалното схващане за християнството. Принципно "разцепването" (по мое схващане взаимно анатемосване) е траело близо няколко века. Да, то до някъде е свързано с разцеплението на римската империя, но все пак да не забравяме, че де факто Рим "приватизира" християнството след като вижда, че не може да се справи с поданиците си, които отхвърлят вярата в много богове.

Вероизповеданието по своята същност не е нищо друго от изповядване, т.е. това е вид тайнство (погледнато през православието), което човек следва, за да задоволи духовните си потребности. То е съкровено и дали човек ще го споделя с други, с църква, със съмишленици и т.н. е толкова индивидуално, че е вид духовна интимност. В много случаи "разголването:, т.е. отявлената показност при определени обстоятелства се счита за вид неприлично. Примерно, има нудисти, но все пак на териториите на обществените плажове не се толерира. Интимността няма начин да не привлича вниманието, даже тук във форума проявата на някакъв вид крайна форма на "интимност" се забелязва. Затова си има и правила. Светската власт ги е регламентирала, т.е. дадено вероучение е официално, ако се регистрира като юридическо лице, за да може да се търси някаква отговорност при определени обстоятелства. Не, че и при липса на някаква регистрация не може да се търси вид отговорност, но нека да не се занимаваме с отговорностите които носи човек който води някакво неофициално вероизповедание.

За религията, извън написаното в енциклопедията... Това са наследени (в повечето случаи от родителите) мирогледи и т.н. за света и начина по който да живеем в него. Дали въпросните мирогледи ще са "стъпили" на база теизъм или атеизъм, то те "проникват"  в духовния облик от миналото. Дали въпросните са стъпили на някакъв вид вяра - да. Интересен е светът на атеистите, т.е. с безверието им в Бог. Много често те отричат своята вяра, като мислят, че вярата е свързана с вярата в Бог. В тоя смисъл, шеговито естествено ... :), считам футболните тифози  за религиозни. :) Сред атеистите има и много такива, които единствено вярват в себе си, т.е. това си е "монорелигия". Сред атеистите се срещат и такива, които не вярват и в себе си, но рано или късно въпросните поради някакви събития в техния живот биват привлечени от дадена религия. Именно към тях проявяват интерес сектите.

Ходихме де ходихме и се върнахме на сектите ... :) 

Да, сектите по това се отличават от официалните религии, т.е. те дебнат атеисти, които поради една или друга причина са в беда и охолно предлагат вид спасение или решение на тези които не са уверени в себе си или пък са изживели дълбоко определена лична драма. Вярващия човек (независимо в какво) винаги знае към кого да се отнесе при определени неблагоприятни събития в неговия живот, докато този който е "изгубил" вярата си, особено ако е била стъпила на база атеизъм, то е лесна плячка за определена секта. Уви, след разпада на социалната религия, в България се отвори огромна ниша за "балъци" ... мда ... Тези които са били отгледани в семейства с отявлени виждания по отношение на теизма по не са се поддали на определени нечистоплътни духовни водачи.

Кратко: По мое мнение, човек по-добре да е религиозен, а не "монорелигиозен", по-добре да вярва в Бог, отколкото да не вярва, защото по-лесно може да се справи с бъдещия си живот.

Тук трябва да отбележа едно нещо при определени атеисти, това е така наречения приятелска религия. Тя, позволява на база общи интереси извън рода и близките хора, извън мирогледа по отношение на света и т.н., дори извън отделните вероизповедания или религиозни схващания, да помага в определени трудни моменти на член от приятелския кръг. Затова и си има българска поговорка: Кажи с кого другаруваш и ще разбера какъв си. Има и един феномен, т.е. начина по който се надушват сходните индивиди ... ;) и то без видими неща (а може би неуловими) ;) 

Може и да греша, може и да не се изказвам правилно, но поне не го правя умишлено. Споделям, а дали на някой ще му се стори твърде банално или неправилно или т.н., то пред моята си съвест съм чист, т.е. казвам нещата както ги чувствам, но те не са само лични, а са сбор и от доста лични неща споделени (и от части изповядани) с мен.  Да, понякога не може да се види моето личностно, но мисля, че то не касае другиго освен мен.

Аз казах!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Simeon89 написа:

различно е от истинската църква!

Коя е истинската църква? Вероятно си имал предвид официалната?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ncl написа:

Коя е истинската църква? Вероятно си имал предвид официалната?!

преди 3 часа, ДИоNД написа:

ринципно не всяка ерес е секта, да в уикипедията се разглежда като отклонение на вид официална религия, но според мен то тя не винаги стъпва на база на някаква религия, т.е. има доста "затворени общества", които изобщо нямат било то с отклонение от официалните религии или друг вид официална организация. Пред светския закон има много неофициални организации, но характерното за сектата е едноличното ръководство в дълбока сянка понякога.

преди 5 часа, Търсещ истини написа:

секта, а може да е и нерегистрирано вероизповедание или нова религия.

А днес разбрах че помагат и на хора в нужда, помагат и на деца, раздават, не с цел да привличат хората, а с цел да помагат на тези които са в затруднение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Simeon89 написа:

А днес разбрах че помагат и на хора в нужда, помагат и на деца, раздават, не с цел да привличат хората, а с цел да помагат на тези които са в затруднение.

А не попитахте  ли кои са? До тук няма нова информация. Как да разберем "Това секта ли е"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Simeon89 написа:

Поне някакво название няма ли??? То, бива тема, бива въпрос, но нещо по конкретно.

Има доста неправителствени организации с идеална цел, но и те са регистрирани и имат название, а може да е част от някаква фондация и т.н.

Ще прощавате, но вече да казвате, това правят, онова правят и т.н. и да искате на база не само Ваша анонимност но и анонимност на някаква църква, хм ... вече става прекалено ... и дъвчем само ... "локуми" .. с краен резултат - Нула. Не сме врачки все пак ... :)  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Simeon89 написа:

haha.png Изобщо си нямаш на представа как работят сектите и как се издържат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Търсещ истини написа:

А не попитахте  ли кои са? До тук няма нова информация. Как да разберем "Това секта ли е"?

Информацията дотук е  достатъчна за да обоснове извода, че това е протестантска, евангелистка църква.Най-вероятно петдесятна.По прецизна индентификация вътре в тази деноминационна група трудно може да се направи.

Основен принцип за който се застъпват протестантите в това направление е личната връзка м/у човек и Бога и отричане на всякакви посредници, и главно на църковна йерархия.

Пеенето се явява един вид среда в която се реализира връзката м/у отделния член и групата, доколкото тя е църквата. Участието в това пеене е вид декларация за принадлежност.

Песните са еднотипни и простички акцентират в/у няколко теми.Например кой е Христос, нужда от личен спастел...........

Целта не е изкуство, а реализация на вътрешния живот в църквата.Затова  трябва да е несложна и непретенциозна.

Най-общо нахвърляно това е положението.Дали е секта? -  въпрос на който за да се отговори трябва да се изясни критерия.

Но ако  се изхожда от християнската теология  отговора е ясен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...