Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Не съм ви чел всичките приказки...

Искам да попитам има ли тук някоя жена, която е правила аборт?

Защото нещата отстрани изглеждат съвсем различно и е лесно да се съди и коментира.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 277
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

В светското Законодателство, абортът не се счита за убийство. Законите, които цитираш, както е видно, се отнасят за вече родено дете. А абортът се счита като прекъсване на бременност, не уби

НЕ Е ГРЯХ а и Душата още не е пристигнала така че ...

Ето това е една доста щекотлива тема. Нека най-напред ви представя различните религиозни гледни точки по проблема: В християнската традиция абортът е грях. Доколкото ми е известно в раннохри

В тази онлайн библиотека, може да се изтегли от тук отговорът на Гергина Кирякова, която e богослов, консултант в областта на брачни и предбрачни отношения. Разгледани са на популярен език и методите за антиконцепция.

Тук също има смислени отговори на проблема напр. този на Георги Десподов.

Цитирам:

"В историята на Църквата са ни известни три главни течения при разрешаването на проблема: "Кога възниква душата"

1. Първата теория е била защитавана от църковния писател Ориген(+254г.). Здраво вкоренен в античната философия, той не могъл да се откъсне напълно от нейните възгледи и в много от неговите творения се наблюдват доста подчертани уклони към възгледите на древните философи. В учението за възникването на душите той се намира под прякото влияние на Платон. Според него душите съществуват преди възникването на материалното тяло. Всяка душа е съществувала в пълно блаженство, обладавала е съвършено знание, докато не е съгрешила. В зависимост от степента на нейния грях тя е била облечена в материално тяло. Душите, които се намерили най-малко съгрешили образували най-висшия ангелски чин, тези които са съгрешили повече - по-ниските чинове, след това още по-грешните -хората, и най-грешните станали бесове. Само в една душа не се намерил никакъв грях и това бил Христос. Впрочем това учение не се разпространило толкова от името на Ориген, колкото на неговия последовател Евагрий Понтийски.

Такова едно учение винаги се явявало анти-църковно най-вече за това, че принизявало Христа в реда на творенията и ние не сме изкупени, защото Бог никога не се е въплъщавал, освещавайки и спасявайки човешката природа. Доста време се водели спорове по този въпрос докато на Петия Вселенски събор 553г. Църквата категорично отхвърлила това учение, осъждайки го като ерес.

2. Втората теория гласи, че душата се сътворява непосредствоно от Бога в момента на образуването на тялото. Поддръжници на тази теория са велики Свети Отци като св. Кирил Александрийски, св. Йоан Дамаскин и др. В полза на това мнение могат да се приведат много библейски текстове. Като едни от основните са (Екл. 12:7), (Зах. 12:1) и на много места от посланията на св. ап. Павел. В полза на тази теория говори обстоятелството, че тя лесно обяснява разнообразието на душите по отношение на техните качества, нееднаквостта на душевните таланти и др. Но и съществуват някои проблеми във връзка с тази теория. Необяснимо остава греховното наследяване на прародителския грях, който обхваща целия човек в това число и душата. Наистина, ако душата е непосредствено Божие творение, то от къде се е взел грехът у нея? Разбира се, това не са аргументи срещу възгледите на светите Отци, но по скоро проблема идва от недостатъчното вникване в техните богоозарени творения.

3. Възгледът за раждането на душите. Според този възглед душата преминава от (в смисъл, че у родителите има и някакъв вид душевно семе от което се раждат душите на децата) родителите в момента на зачеването, когато се образува и тялото. По този начин се обяснява наследяването на прародителския грях. Има и библейски основания за този възгглед. Така например, за раждането на Сит от Адам Моисей казва: И роди (син) по свое подобие и по свой образ. (Бит. 5:3). Тези думи могат да се разбират в смисъл, че Сит е син на Адам и по тяло, и по душа. Така се обяснява и факта, че Бог не твори от нищо след шестия творчески ден според думите на Моисей. Съществуват и тук обаче някой възражения. Защо се предава само първородния грях а свободно натрупаните грехове на родителите не се наследяват от децта? Съществуват поразителни несходства между родителите и техните деца.

След Петия Вселенски събор, на който били разгледани теориите за възникването на душата, пробладаващо значение получила теорията за сътворяването на душата непосредствено от Бога, обаче възпълнена от теорията за произхода на душите от душите на родителите. Т. е. душата в смисъла на жизненото начало, одушевяващо тялото-духовнта природа, ние получаваме от родителите си в момента на зачеването на тялото, но личността и индивидуалността в смисъла на качественото съчетаване на духовните сили и способности получваме от Бога.

Но в по-ново време въпросът вече се измества не от къде се дава душата, а в кой момент се дава тази душа и от кога може зародишът да се счита за човек. Това е въпрос на съвременната православна биоетика. Но никога православните богослови не трябва да обвързват дадена конкретна научна теория с боговдъхновеното учение на Църквата. Това е едно от изкушенията на днешното време, криещо много опасности. Обективните научни открития винаги ще бъдат в съгласие с боговдъхновеното учение на Църквата, защото то произлиза от Бога. Православните християни не трябва да се впускат в безкрайни спорове с псевдонаучни работници, опитващи се да оправдаят отнемането на човешки живот. В днешно време съществуват десетки противоречащи си научно обосновани теории за момента, в който ембрионът става човек, с които православието не може да се съгласи изцяло. Единствен авторитет за православните остава учението на Църквата, защото в крайна сметка "с вяра ходим, а не с виждане"."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Забелязвам че хората слабо познават дори собствените си религии и не са наясно защо нещо е така, както е. Целта ми беше избистрянето в това отношение, но явно не сработи. Както и да е... :)

Може би защото за повечето тук въпроса опира до морала, а не до религията....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бравооо,

В 21 -век според религията трябва да се вслушваме и вярваме в писания на разни умници от началото на новото хилядолетие. Честно казано е смешно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Значи постоянно с тази отговорност. Ами много е лесно да си отговорен на думи, реално нещата стоят по съвсем различен начин. Не можеш постоянно да контролираш сърцето и желанията си, а ако го правиш интересно как вкусваш сладките моменти от живота. А някои неща се случват, достатъчни са частици от секундата за да се случат хиляди възможни варианти, не винаги можеш да контролираш всичко около себе си колкото и отговорност да проявяваш....

Приятелю, voxy,

Да, ПОСТОЯННО с тази ОТГОВОРНОСТ! За цял живот! Щом се считаш за човек разумен! Особено когато става дума за ЧОВЕШКИ ЖИВОТ (очевидно не визирам само случая на аборт)!

Не знам на каква възраст си, предполагам си пълнолетен и на около двайсетина години и е жалко, че още не си го разбрал! Както и много други четящи и пишещи тук. Това понякога не може да се възпита, трябва да се осъзнае, а то става със замисляне и разсъждение. Ама много малко останаха предразположените на размисъл за същността на нещата! angry.gif

И какво, според теб не може да вкусиш сладките моменти от живота си постоянно контролирайки сърцето и желанията си??? Може! Когато разумът и съзнанието го наложат - тялото може! И това ще разбереш, но явно по-късно... Че ако не можеш - тогава какъв господар на собствения си живот си? :)

dindi @ 16.08.2006г. в 16:43

ако можех щях да ти дам +

Ами като не можеш, поне се аргументирай защо си готов да го дадеш - иначе е само спам.

yvsot: Става въпрос и за право на избор за собствения ти живот, за собственото ти тяло, за собственото ти бъдеще. Колко жестоко трябва да се самонаказва едно непълнолетно девойче когато е забременяло от глупост и невежество,...

...Убедена съм, че същото девойче изпитва чувства на съжаление, угризение и болка.

Ами с всичко написано дотук аз (а и не само аз) за какво ратувам: да не позволиш да застане пред теб подобен избор и после правейки го да имаш травма за цял живот. Толкова е просто - трябва винаги да се мисли за възможните последствия!

:)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абортът е оръжие. И като всяко оръжие трябва да се използва само и единствено когато се налага.

И сестра ми и майка ми са правили аборт. Случая със сестра ми е много показателен - детето беше с вроден дефект - не си спомням точно медицинския термин, ама част от черепа му липсваше - докторите казаха, че ще се роди мъртво. Беше бременна в петия месец, като и го казаха. Не можеше да повярва горкичката, детето си риташе и т.н. Не пожелавам никому такова преживяване. В този случай нямаше избор.

Иначе най-близко до моето мнение е Инфинити, - мисля си че наистина при достатъчно отговорно поведение вероятността от нежелана бременност е изключително малка. Идеята е ясна не мислете дали е грях аборта или не а как да не стигнете до него. Всеки един от вас е бил ембрион някога. Харесва ли ви мисълта че просто е можело да бъдете остъргани и изхвърлени на боклука? Незнам дали има някой от вас на който родителите му са ужасно бедни или са го родили неподготвени или нещо такова. Би ли се лишил той сам от живота си? Ще обвини ли родителите си ама напълно сериозно, че са му дали живот? Кое е по добре - да си нежелан и изоставен с най-нищожния шанс за лична реализация и свестен живот или изобщо без такъв? Не се наемам да съдя никой за това дали е направил или не аборт. Това е лично решение на жената. Не е хубаво обаче да се взема с лека ръка. Там има разни закони дали и кога ембриона се смята за човешко същество. Независимо от тях обаче е факт че аборта значи един човек никога няма да се роди, да се смее да има свои деца. Ваша си работа оттам нататък

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А на мен ми се струва, че някои не търпят различно мнение по въпроса...като моето например...

За съжаление, наистина мисля това, което пиша, и не мога да приема, че ако една жена поиска, няма да може да го избегне...

Познавам жени, правили аборт, и те самите казват за себе си че това е убииство, и не могат да се оттърват от угризения...Познавам и други, на които не им пука.На вторите се ядосвам...защото наистина ако една жена поиска, може да забременее, или да не забременее.Тук умишлено не споменавам мъжете-тяхната безотговорност в подобни ситуации е съвсем различна.Просто една жена, ако иска, знае как.

Аз търпя различно мнение от моето...дори допускам понякога да бъда убедена...

Но разбираш ли, че не мога да се съглася с идеалистичната ти позиция...

Ако погледнем абстрактно живота е ужасно прост всички ние знаем кое е правилно и кое не, кое е добро и кое е зло...Защо обаче на практика всичко е каша обаче а? Опростяваш дилемата казваш, че ако неискаш дете просто се пазиш и предприемаш мерки...Това на което държа аз и многократно го повтарям, че в живота 100% сигурност няма и всичко може да се случиии...Тогава какво? Превръщаме се в убийци? Не е ли малко крайно?

Незнам за теб, но аз съм грешила и ежедневно продължавам да бъркам, да не мислиш, че го правя нарочно? Че е така някой ще си постави за цел:" Ми аз ще вземе да правя секс после ако забременея медицината е напреднала ще го махна, чудо голямо!" Съмнявам се че някой разсъждава по този начин...

А за невежеството си е виновен не само отделния индивид, но и средата в която живеее...

И аз искам да живеем в идеален свят ама няма братче тва е, тва сме ние..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами намесва се релгията, защото така е зададената темата. Ако аз бях автора на темата, то заглавието нямаше да е такова. Не само аз, но и други показаха, че думичката "грях" е натрапена в живота ни именно от религията и църквата. И както във всяка една религия е използвана за всяване на страх и подчиенение на отделния индивид на остарелите вече догми на религиите.

А иначе въпроса си е чисто житейски и намесването на разни религиозни предразсъдъци от рода на грехове и други подобни е дивотия от класа.

П.П. Оставям на страна факта, че много от моралните норми и норми за обществено поведение, натрапвани ни от религиозните проповедници през вековете и днес нямат нищо общо със съответната религия и разните му там свети писания.

Редактирано от nickfox (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз търпя различно мнение от моето...дори допускам понякога да бъда убедена...

Но разбираш ли, че не мога да се съглася с идеалистичната ти позиция...

Ако погледнем абстрактно живота е ужасно прост всички ние знаем кое е правилно и кое не, кое е добро и кое е зло...Защо обаче на практика всичко е каша обаче а? Опростяваш дилемата казваш, че ако неискаш дете просто се пазиш и предприемаш мерки...Това на което държа аз и многократно го повтарям, че в живота 100% сигурност няма и всичко може да се случиии...Тогава какво? Превръщаме се в убийци? Не е ли малко крайно?

Незнам за теб, но аз съм грешила и ежедневно продължавам да бъркам, да не мислиш, че го правя нарочно? Че е така някой ще си постави за цел:" Ми аз ще вземе да правя секс после ако забременея медицината е напреднала ще го махна, чудо голямо!" Съмнявам се че някой разсъждава по този начин...

А за невежеството си е виновен не само отделния индивид, но и средата в която живеее...

И аз искам да живеем в идеален свят ама няма братче тва е, тва сме ние..

Съгласен съм с теб и с това, че идеални неща няма, идеален свят няма, идеални хора няма! Всичко е реалност (за съжаление) и грешки се правят постоянно! А повечето от белите стават случайно, не нарочно! Така е и няма 100% сигурност тикъде!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...защото наистина ако една жена поиска, може да забременее, или да не забременее...
Останах много учудена от тези думи. Аз лично ще ги оставя без коментар.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам защо си мисля,че повечето тук пишат без да мислят.

Религиите разглеждат аборта като грях,но грях извършен от ПЪЛНОЛЕТНИ хора.

Очевидно е че при 15г момиче става дума за вид изнасилване.

Не напразно и законите действащи в целия свят третират сексуалните контакти с малолетни като престъпление(Педофилия).

И тогава абортът според Исляма е позволен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не казвам, че съвсем си без сърце

убива се дори и по погрешка.

След ножа стон..треперещи ръце

и 20 лева такса, вместо дрешки.

Търчане, социален кабинет

неловки погледи, полуусмивки

памук със спирт във кошчето за смет

и гадене над равнодушни мивки.

Какво от туй, че щеше да е син.

Затворихме очите му-нормално.

Е, ще остане празен някой чин

за сметка на спокойните ни спални.

Затуй е по-добре да си мълчим

и ти да ми забравиш телефона.

Душите си защо ли да кривим-

едно убииство ще си имаме за спомен...

Явно го е писала някоя майка, дето афишира с правото на избор, забравяйки правото на избор и на бебето.. :)

Инфи, ако беше забравила - нямаше да го напише!
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не смятам аборта за грях, просто защото не искам да го нарека така, ще кажа, че за мен един аборт е лошо нещо - "отърваване" по най-лесния начин от невинно създание.. Не, не съм за аборта и няма да бъда. Съгласна съм, че може да се предпази от бременност в повечето случай.. вярно, че има случаи на нежелана бременност, но в кой век живеем? Мисля, че технологиите и науката са достатъчно напред, за да могат да ни помогнат на следващия ден, ако имаме съмнение. Вярно, че на едно изнасилено момиче едва ли ще му е до това, но трябва да се мисли за детето! Не трябва детето да страда за грешките на другите хора..

Който не иска да забременява, просто да използва подходящите предпазни средства. Не е толкова трудно.. а който иска да го прави без гумичка, защото е по-гот, ми нека да си понесе последствията. Не можем всеки път да правим аборт, само защото не сме готови, по тази логика - няма да сме готови хич..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
в същност нали се прави медицински преглед веднага...или нещо не съм на ясно :)

Мхм, мисля, че веднага се прави, за да се провери дали момичето е наред. Обаче има и такива, които не искат да си признаят, че за изнасилени.. защото ги е срам. Против такова укриване съм..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Мхм, мисля, че веднага се прави, за да се провери дали момичето е наред. Обаче има и такива, които не искат да си признаят, че за изнасилени.. защото ги е срам. Против такова укриване съм..

Това вече е друга тема .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...планирана бременност или предпазване от бременност...
Какво обсъждаме всъщност? Какво представлява един зародиш на три месеца, правото на жената да убие една част от себе си или нещо друго. Явно е, че има много хора които да поучават как да не се стига до нежелана бременност. Това ли обсъждаме? Ако е така, да се отправим към темата за презервативите и да спрем със спора "ЗА или ПРОТИВ аборта".

Поправете ме, ако греша, но аборта е действие предприето след факт - нежелана бременност.

А може би нямаше да го направи... :baby:
Може би да, а може би не. Аз и ти не сме тя.

Нека погледнем на аборта от друга страна. Ако противниците на аборта го забранят със закон. Дали и те самите няма да изключат възможност която биха използвали? Правят се изключения за малолетни, за изнесилени, в случай на малоформация, ако има опасност при износването от майката и т.н. къде е границата и кой я поставя!

Редактирано от yvsot (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ами намесва се релгията, защото така е зададената темата. Ако аз бях автора на темата, то заглавието нямаше да е такова. Не само аз, но и други показаха, че думичката "грях" е натрапена в живота ни именно от религията и църквата. И както във всяка една религия е използвана за всяване на страх и подчиенение на отделния индивид на остарелите вече догми на религиите.

А иначе въпроса си е чисто житейски и намесването на разни религиозни предразсъдъци от рода на грехове и други подобни е дивотия от класа.

П.П. Оставям на страна факта, че много от моралните норми и норми за обществено поведение, натрапвани ни от религиозните проповедници през вековете и днес нямат нищо общо със съответната религия и разните му там свети писания.

:baby:

nickfox, нямам нищо против да си върл атеист, но не мислиш ли, че маниера с който са написани постовете ти може да обиди някои тук, считащи се за религиозни хора? Като че ли с всеки свой пост се стараеш да изтъкнеш, че един религиозен човек може само да говори "дивотии", т. е. е дивак според теб може би?

Бъди по-толерантен все пак.

Аз не съм дълбоко религиозен, напротив. Но считам, че подобен маниер на изразяване на мнение е опит за натрапването му като единствено вярно и само дразни.

/ :wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И по мое мнение абортът не е грях. Да го обрека на нещастен живот ако нямам сртедства да му дам най-доброто е по-голям грях за мен и всеки ден ще се обвинявам за това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...Говорите за правото на избор-ами да, нека избере по правилния път-да не забременява, за да не се стига до аборт.Аборта е травма за жената и смърт за детето...аз така го разбирам.
Инфи, не разбирай погрешно това което ще напиша. НЕЖЕЛАНА бременност. Тук нестава въпрос за избор, а за ФАКТ. Аборта е избор.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...може да не се стига до този ФАКТ при добро желание...
НЕМОЖЕ да не се стига до този ФАКТ. Поради едни или други причини, някои от които са изброени и с които ти самата се съгласяваш. Случаи на нежелана бременност има и винаги ще има. Колкото и предпазливи, внимателни, дори девствени да са били преди жените. Поради несъвършенството на организма ни, брутално насилване или друга неконтролируема причина. Живота не е затворена система пълна с вакуум. Доброто желание понякога не е достатъчно.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване