Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Вегетарианец ли сте?  

318 гласували потребители

1. 1. Вегетарианец ли сте?

• Да
      43
    • Не
      262

Препоръчан отговор

И аз не съм...ям месо всякакво, като изключим карантиите ;)

Всичко друго - папкам ! Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки има право на избор с месо или без месо да сяда на масата Съображения за и против има от както свят светува :clap: едни са за защита на животните .. други против напалняването трети по други причини аз си хапвам месо - но нямам против хорицата дето са се отказали от това една от интересните - поне за мен тези - "за" месото е по повод на градивните материали и елементи с които снабдява тялото и които само с зарзавати и други такива не може да се набавят по повод на вкусовете :) разни хора разни вкусове на мен ми харесва и заешкото .. на фурна примерно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз не съм вегетарианка! И до момента не познавам хора, които да са се отказали от месото! Обаче винаги съм искала поне 1 седмица да не си хапвам, но за съжаление като че ли не ми се отдава! Абе, който каквото иска да яде. Щом някои са намерили негов заместител - ок! Хайде, здраве да е! :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не ям месо и си ми е много добре даже. Не съм се опитвал да отказвам някого от месото, това си е личен избор, и честно казано не ми пречат месоядните. В балансирани количества и в правилни комбинации зеленчуците са напълно достатъчни на организма, а и има най-различн заместители на месото които не могат да бъдат различени от истинското месо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много обичам месо (на гласовете без да искам натиснах да но още ям месо).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"На кокал да е расло, трева да е пасло" - ей тва е яденето. Мръвка без край.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хахахахаххахаа Публикувано изображение

Това го знам, но никога не го бях гледала в толкова забавна светлина Публикувано изображение

Определено е идейно и в същото време казват много истина за месото, което се консумира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приятелят ми е вегетарианец от 15 години. Той е защитник на животните.

Странното е, че покрай него (така си го обяснвам) и аз започнах да не консумирам месо :) - както описва Int3rvisi0n, от известно време насам месото ми мирише - все едно го ям сурово (да не кажа живо). Сменям различни видове меса, за да разбера, дали само определен вид месо не ми понася или всички видове. Вече дори от леките меса (пилешко, риба) ми става зле след като съм ги консумирала. Предполагам, че си има обяснение - може да е на психологическа основа или нещо такова. А може и да е от нещо друго. ;) Не че не съм защитник на природата, но не смятам, че ядейки животинско месо и вредим - това си е кръговрат, начин на живот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е кръговрат и начин на живот, а избор.

Може да е избор, но дали е съзнателен или и той е генетично заложен?

Кръвни групи и съвместими продукти

Група 0

Това е първата от известните ни кръвни групи, за която науката е установила, че е съществувала още при кроманьонците. И до днес тя е най-разпространената. Хората с тази кръвна група притежават силна имунна и храносмилателна система. В древността според учените това им е позволявяло по-лесно да оцеляват, защото тогава основен хранителен източник е било месото. В организма на човека с 0 кръв има много стомашна киселина. Той може да извлече от месото максимално количество хранителни вещества. Този тип хора условно биват наричани “ловци”.

Група А

Имунната система на хората с А кръвна група, появили се между 25-15 хиляди години преди Христа им е позволявала да се борят с инфекциите и бактериите, разпространяващи се при големите струпвания на хора, които стават все по-характерни за цивилизациите. Потребността на организма от белтъчини се е удовлевторявала за сметка на различните житни растения и риба. Затова и този тип хора са наречени “земеделци”.

Група В

Хората с тази кръвна група са се появили между 15-10 хиляди години преди Христа. Те са наречени “чергари”. Употребявали предимно мляко и всичко останало, което са успявали да намерят по пътя. Тъй като тези хора са събрали в себе си много качества на имунната и храносмилателната система на “ловците” и “земеделците”, техният организъм се смята за по-издръжлив.

Група AB

По протежение на цялата история на човечеството са съществували само 3 кръвни групи, докато преди 10-15 столетия не се е появила група АВ. Тя е доста рядко срещана и днес. Често я наричат “загадка”, защото причините, предизвикали това изменение и досега са неизвестни за науката. Едно от възможните обяснения е, че все още не се е извършила пълната еволюция на групата.

Установено е, че в червените кръвни телца (еритроцитите) има вещества, предизвикващи тяхното прилепване, които се наричат хемаглутиногени. Те се разделят на А и В.

У различните хора те се срещат отделно, съвместно или съвсем липсват, като определят с това принадлежността на дадено лице към една или друга кръвна група. Например в еритроцитите на 0 кръвна група няма такава вещества, на А и В се съдържа 1 вещество, а в еритроцитите на АВ група - 2.

Разбира се, кръвта на човека и употребяваната храна встъпват в химична реакция. Различните белтъчини - лектини, които се съдържат в голямо количество в хранителните продукти, притежават аглутиниращи (залепващи) свойства.

Когато се храните с нещо, съдържащо лектини, несъвместими с вашата кръв, те нарушават храносмилането, произвеждането на инсулин, обмена на веществата и хормоналния баланс.

Продуктите, съвместими с вашата кръвна група, често са именно тези, които са употребявали хората в древността, когато се е формирала самата кръвна група.

Ако имате 0 кръв, по-добре е да търсите храни с голямо съдържание на белтъчини, в това число месо, птици, риба, а също - разнообразни плодове, докато зеленчуците, много зърнени, бобови и млечни продукти не са съвместими с вашата кръв.

Ако имате А кръв, най-благоприятна за вас е вегетарианската диета със соеви продукти, бобови, зърнени, с плодове и зеленчуци и малко количество риба.

Ако имате В кръв оптималното хранене за вас е месото – както от диви, така и от домашни животни, като пилешкото не се препоръчва. Някои бобови и зърнени култури също могат да предизвикат проблеми, но затова пък можете смело да ядете плодове и зеленчуци.

Ако имате АВ кръв, трябва да съчетавате препоръките за предишните две групи. Най-доброто хранене е предимно вегетарианското с неголямо количество месни и млечни продукти.

От какво трябва да се Месо

Кръвна група 0. - Няма ограничения.

Кръвна група А. - Основното “месо” трябва да е соевият албумин. Пилешкото месо да се консумира много рядко и не като основно ястие.

Кръвна група В. - Пилешкото месо е противопоказно. В гръдната област на птичето месо се съдържа ректин, който може да доведе до инсулт.

Кръвна група АВ. - Месото трябва да се консумира в малки порции.

Риба

Кръвна група 0. - Няма ограничения.

Кръвна група А. - Избягвайте риба с бяло месо (хек, палтус, писия).

Кръвна група В. - Категорично противопоказни са мекотелите.

Кръвна група АВ. - Избягвайте да консумирате риба с бяло месо и молуски.

Млечни продукти и яйца

Кръвна група 0. - Все пак е по-добре да си набавяте белтъчини от други източници. Не е добре да ядете сирене, а яйца може да консумирате 3-4 пъти седмично.

Кръвна група А. - Почти всички млечни продукти не се препоръчват. В неголеми количества може да ядете кисело мляко, обезмаслена сметана. Яйца – понякога и по изключение.

Кръвна група В. - Няма ограничения.

Кръвна група АВ. - Най-вече кисело мляко, обезмаслена сметана.

Зърнени храни

Кръвна група 0. - С изключение на пшеницата, овесените ядки са нежелателни. Няма зърнени продукти, които да са особено полезни за тази група.

Кръвна група А. - Ограничете булгура и зърнените продукти - в частност пшеницата, употребявайте продукти от цели зърна.

Кръвна група В. - Най-добре е да избягвате ръжта и царевицата.

Кръвна група АВ. - Ограничете консумацията на пшеница и царевица.

Зеленчуци

Кръвна група 0. - Въздържайте се от зеле. Ограничете употребата на гъби, картофи, патладжани.

Кръвна група А. - Ограничете доматите, картофите, зелето, царевицата.

Кръвна група В. - Изключете доматите и ограничете царевицата в менюто си.

Кръвна група АВ. - Изключете доматите.

Плодове

Кръвна група 0. - Въздържайте се от диня, портокали, мандарини и ягоди.

Кръвни групи А, АВ. - Избягвайте портокалите и бананите.

Кръвна група В. - Въздържайте се от фурми и нар.

Такъв режим на хранене в дългосрочен план ще ви помогне да се борите с рака и сърдечно-съдовите заболявания, да избягвате вирусните инфекции, да прочистите организма си от токсините и мазнините, предизвикващи затлъстяването, и да забавите процеса на разрушаване на клетките, съпровождащ стареенето.

По извадки от книгата на д-р Питър Д’Адамо и Катрин Уитни Правилно хранене според кръвната ви група (4 Blood Types, 4 Diets - Eat Right for Your Type, Complete Blood Type Encyclopedia - Peter J. D'Adamo and Catherine Whitney).

http://www.zdrave.bg/

Разпространение в световен мащаб по критерии

Тип:

O+ 38%

A+ 34%

B+ 9%

O- 7%

A- 6%

AB+ 3%

B- 2%

AB- 1%

Националност: (съответно за 0 A B AB)

Немци 41% 43% 11% 5%

Англичани 47% 42% 8% 3%

Перуански индианци 100% 0% 0% 0%

Маи 98% 1% 1% 1%

Северноамерикански индианци 17% 82% 0% 1%

Поляци 36% 38% 18% 8%

Французи 45% 44% 8% 3%

Виетнамци 45% 21,4% 29,1% 4,5%

Аборигени 44,4% 55,6% 0% 0%

Лапландци 18,2% 54,6% 4,8% 12,4%

Средноевропейци 39% 48% 9% 4%

Японци 30% 40% 20% 10%

Китайци 29% 27% 32% 12%

Филипинци 45% 22% 27% 6%

Из материали в Уикипедиа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип месото се препоръчва затова, че в него се съдържат полезни съставки (зависи какво и по колко), подобряващи състоянието на организма. Особено за тези, които имат анемия е просто задължително да го консумират. Уважавам и тези, които наистина не са привърженици на месото. Щом жизнените им показатели са в нормите това трябва само да ги радва - така, че ок! Личен избор! Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"На кокал да е расло, трева да е пасло" - ей тва е яденето. Мръвка без край.

Точно така

:rolleyes:

Ми при мен не става-ям без мръвка,ям,ям и ям и пак съм гладна-все едно не съм яла :angry:

Мушна ли дори едно единствено парченце салам и всичко става ок-ОС-то (операционната система) вика е те за тва иде реч бе

:)

Та може и да е зависимост-като с цигарите,ми как си си свикнал вече организма-и той си иска неговото

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно така

:)

Ми при мен не става-ям без мръвка,ям,ям и ям и пак съм гладна-все едно не съм яла :speak:

Мушна ли дори едно единствено парченце салам и всичко става ок-ОС-то (операционната система) вика е те за тва иде реч бе

:sobbing:

Та може и да е зависимост-като с цигарите,ми как си си свикнал вече организма-и той си иска неговото

Не е задължително :white flag:

На някой хора организма им просто не може без месо.

Спокойно, не е задължително да си зависима Публикувано изображение Ако беше вече да сме те пратили в някоя комуна за лечение от месозависимост Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е задължително :)

На някой хора организма им просто не може без месо.

Спокойно, не е задължително да си зависима Публикувано изображение Ако беше вече да сме те пратили в някоя комуна за лечение от месозависимост Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

А добре,много ти благодаря-вече се успокоих

Рекох че съм за комуна вярно

Ама друг път

:P

И да ме прощава Господ що не постя-е за това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Всяко живо същество, чиито очи се намират отпред на главата са хищници. В тази група и човека. Другите твари като кокошките например не трябва да ядат месо не е в тяхната природа. Но ако си човек и се отказваш от месо не е правилно ! А за постите и Господ всеки има право да прави това което смята за правилно. Аз не постя защото няма смисъл да се лишавам от ценните за организма витамини, а колкото до Господ мисля че това не е най-важното. Вярата преди всичко!

Редактирано от ApuaHa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз съм месоядно в граници :) не ям всякакво месо,но и същото важи за зеленчуците-като примерно готвен лук като видя и бягам бързо възможно по-надалеч Публикувано изображение

Редактирано от elizabet (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На теб май ти се е размътило мозъчето от много лапад и коприва. Не мога по никакъв начин да се съглася с теб а именно че ядем "мърша". Какво точно е мърша? Има разлика между хищничество и консумация на мърша ( вече умрели животни). Не ми е ясно как ще направиш един лъв вегетарианец, все пак и ние сме животни. ОК, ще кажеш че сме умни имаме разум и това е избор на всеки индивид. Добре де, но това да си вегетарианец не е ли повлиано то други фактори (по- развито общество, религии и т.н.) Не знам ама си обичам месо( поне за сега) Публикувано изображение

От естествена смърт(старост), а не убити. Нали се сещаш, че не чакаме едно прасе да умре от старост и тогава да го правим на сужук. Това имах предвид Публикувано изображение

Редактирано от ostavime (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много странно мислене...

Аз не докосвам месо, но не свързвам това с поста.

Кое не е правилното да се отказваш от месо?

Гълъби или врабета или каквото и да е - мога да определя животинското месо което ядете с една дума - мърша. Ядете мърша. Освен ако не ги поглъщате живи... Публикувано изображение

и аз не ям гълаби и врабеча това е просто пример кои животни не трябва да ядат месо или по точно - тези койо очите са отстрани на главата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

оставете ги месоядците да си ядат месото, те никога няма да разберат че за да го ядат това месо, са отнети стотици животи на беззащитни животни. И да не забравяте да си казвате молитвата към бог както едно време се е правело, понеже бог е създал всичко на Земята, дори е създал и животните за да може хората да ги избиват и да ядат, е баси Бога дето позволява убийства, но не Бог е много умен, преживяйки месенце във вашата уста, Бог се храни с хубавото ви усещане което добивате от месото, а наздраве. Но Бог е умен както казах вече, той се храни и с други ваши усещания, например мероприятие по засаждане на нови дръвчета, ау как на всички им хубаво и радистно как ще засядят нови растения и нов организъм ще поникне, но не връщаме се към месенцето много е вкусно и няма отказване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При подрастващите, но съвсем не само при тях, пълното вегетарианството не е добър избор, освен ако не се спазва някакъв много строг режим на хранене, чрез който човек да си набавя така нужните амиокиселини и витамини под формата на хранителни добавки. Вегетарианството просто не е за всеки организъм / на който му понася - Go for it!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При подрастващите, но съвсем не само при тях, пълното вегетарианството не е добър избор, освен ако не се спазва някакъв много строг режим на хранене,

чрез който човек да си набавя така нужните амиокиселини и витамини под формата на хранителни добавки. Вегетарианството просто не е за всеки организъм / на който му понася - Go for it!

Абе "дъртото" си е мъдро Публикувано изображение

Зависи си от организмът, така е. Просто има хора, чийто организъм не може без месо.

Колкото до подрастващите...не е баш така (епак зависи). Имам приятелка от Израел, която е спряла да яде месо на около 11-12 години, че да не е и по-рано. В момента даже не яде и млечни продукти (може да се каже, че е веганка) и е изключително здрава и пълна с енергия, а родителите й и двамата са доктори (макар и не вегетарианци), така че човек направо може да й завиди за здравословния начин на живот. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все повече ме тегли вегетарианството...От известно време изобщо не мога да ям свинско,овче,козе,телешко,всякакви сланини и мазнини. Все още от месата хапвам единствено пилешко и риба...Но пък видя ли постна манджа,атакувам веднага. Не знам защо така,просто вече не ме кефи да ям меса...И не от морални или религиозни съображения,а просто от вкусови...Сега съм луднал по броколи - обожавам ги! Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При последващ пост НЕ по темата, знаете какво следва!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяко живо същество, чиито очи се намират отпред на главата са хищници. В тази група и човека. Другите твари като кокошките например не трябва да ядат месо не е в тяхната природа. Но ако си човек и се отказваш от месо не е правилно !

Това не е вярно !

Човекът не е нито тревопасно, нито хищник, а плодоядно. Така е устроена и нашата храносмителна система.

Но!

Така или иначе човек консумира и месо/месни произведения.

Да се яде месо не е вредно, вредно е да се комбинират храните

неправилно - примерно пържола с картофи и ориз. При разграждането им

участват съвсем различни ензими, и храносмилането се забавя.

По темата:

не съм вегетарианка, хапвам и месце, но мога и без него :speak:

Редактирано от MistressLinda (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес за първи път погледнах на една странджанка по различен начин.Нещо ме жегна и се замислих "Ами ако някой ме смели и ме яде намазана на филийка?".Но да стана вегетарианка не ме устройва много, все пак месото има вещества, от който организма се нуждае.И то в природата си е така от край време - най - силния отселява.А понеже можем и да мислим се е превърнало в част от икономиката ни

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...