Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ktborisov

Всичко за Linux Mint - проблеми, мнения, въпроси (обединена)

Препоръчан отговор

преди 19 минути, бат'начо написа:

Има ли начин да пробваш какво се случва ако не се логваш автоматично в системата?

Ако говориш за ОС, не знам как да въведа отново логване с парола, след като вчера го отказах още при инсталирането.
И ... сигурно ли е, че ако го опитам и после го отменя, след това няма да остане, дори и само прозорче с празно поле, което да иска поне един ENTER внимание ?
Кажи с кои команди или операции става и с колко се отменя ...
И ... какво се случва с Хромиум ли да проверя ?
или още къде ?
Очакваш Минт да изтрива някои данни при излизане ... които да не пречат за стартиране на Хромиум при влизане ... ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Очаквам, защото ти е "озорена" машината, да не ти излиза питането за отключване на ключодържателя.

Опитай да стартираш като добавиш в командата --password-store=basic

Имаш графична настройка със/без парола при вход, само трябва да я намериш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, бат'начо написа:

Очаквам, защото ти е "озорена" машината, да не ти излиза питането за отключване на ключодържателя.
Опитай да стартираш като добавиш в командата --password-store=basic
Имаш графична настройка със/без парола при вход, само трябва да я намериш.

Благодаря !
Отиде много време в напразно архивиране, преинсталиране на ОС и настройки и още ...
и мога да ти изпълня съветите с още питане ... и за неизвестно колко време ...
Направо от утре интернетът ще мине на другата Toshiba , с малко по-бърз процесор 2х1,73 GHz, дето още не прави проблеми
и тенденцията е някой ден за преровя продавалниците за повече ядрен или по-високочестотен, и с повече RAM лаптоп втора употреба ... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж сега, казват че приказката е за Ингилизите, та те казвали "не съм толкова богат, че да си купувам евтино". В случая - ти се опита да ни убедиш, че си на далавера. Което "от въздуха" нямаше да е така, защото си "заплюл" Ментата. Ако ще е тя - ново, по-ново и т.н. Ти искаш да ползваш без да научиш нещо - на стар хардуер никак, ама никак, няма да стане. Все ще излизат проблеми... Ти си решаваш.

А в случая не си на далавера, а обратното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, бат'начо написа:

.... "не съм толкова богат, че да си купувам евтино" ...

Отдавна съм съгласен, но действам според наличните ... пари, нужди, знания, опит (и горчив))) ...
Няма как да пробвам, преди да платя, дали на нов хардуер ще вървят старите ми принтери и скенери,
дето и сега ... или изобщо не мога да ги подкарам или работят с опростени настройки.
Линукс -програмата за сглобяване на панорами отказва да прави някои монтажи, които Windows Live Gallery умее ...
И още 1-2 нещица в ХР, заради които старата машина ще се употребява, докато мърда.
А Минт може да мине на нова ... dual-boot не ми е почти никак наложителен, флашките поевтиняха ... копи-пейст и "пей сърце" ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 25.02.2019 г. в 22:13, Недко написа:

и тенденцията е някой ден за преровя продавалниците за повече ядрен или по-високочестотен, и с повече RAM лаптоп втора употреба ... 

Огледай за PC, ако не е наложително да е лаптоп. Обикновено са по-евтини и доста по-бързи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам проблем с браузър и импортиране на пароли. Импортирах отметки и пароли от Лисицата 65.0.1 32 бит в Vivaldi2.3.1440.57 (Stable channel) (32-бит). Отметките се появиха, но паролите не мога да ги открия, а видях че ги прехвърля. Порових из папките, но не знам точно къде да гледам. С Версия Linux Mint 18.3 Sylvia, 32-битова съм, а за Vivaldi дават това:

Vivaldi2.3.1440.57 (Stable channel) (32-битово приложение)

Работно разклонениеabda3c93cd56d27fb11aff1dbf0e0c63f2246161-refs/branch-heads/[email protected]{#878}

Операционна системаLinux

JavaScriptV8 7.2.502.27

Flash32.0.0.142 /usr/lib/adobe-flashplugin/libpepflashplayer.so

Потребителски агентMozilla/5.0 (X11; Linux i686) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/72.0.3626.120 Safari/537.36 Vivaldi/2.3.1440.57

Команден ред/usr/bin/vivaldi-stable --flag-switches-begin --flag-switches-end --save-page-as-mhtml

Изпълним файл/opt/vivaldi/vivaldi

Път към профила/home/space/.config/vivaldi/Default

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, polaana написа:

Импортирах отметки и пароли от Лисицата 65.0.1 32 бит в Vivaldi2.3.1440.57 (Stable channel) (32-бит).

Според мен импортирането на пароли е несигурна функционалност. Не се изненадвай, ако не се получи.

преди 17 минути, polaana написа:

Порових из папките, но не знам точно къде да гледам.

Те биха били криптирани файлове или файл. Би трябвало да се намират в $HOME/.config/vivaldi/

По-скоро виж от Tools > Settings > Privacy > Passwords. Ако пише: No saved passwords found, значи нищо не е импортирало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, открих ги в HOME, опитах се да ги отворя и после чак се появиха  в настройките. Странна работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според последния им доклад(за Канелата), оправили са пърформънс-а, а по-конкретно, меню аплета. Мисля, че вече няма за какво да се заяда...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Eclipse2G написа:

Според последния им доклад(за Канелата), оправили са пърформънс-а, а по-конкретно, меню аплета. Мисля, че вече няма за какво да се заяда...

Меню аплетът си върви много добре и в 19-ката, и в 18-ката, та какво са му оправяли не е ясно. Но 19-ката има много други проблеми, върху които трябва да се фокусират.

А днес намерих един як аплет, заместващ оригиналното меню - Cinnamenu.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 25.02.2019 г. в 22:24, бат'начо написа:

... защото си "заплюл" Ментата. Ако ще е тя - ново, по-ново и т.н. Ти искаш да ползваш без да научиш нещо - на стар хардуер никак, ама никак, няма да стане. Все ще излизат проблеми... Ти си решаваш.

на 27.02.2019 г. в 13:16, Melmak ® написа:

Огледай за PC, ако не е наложително да е лаптоп. Обикновено са по-евтини и доста по-бързи.

Благодаря Ви !!!

Изборът ми е  употребяван Dell Latitude D830
Процесор: Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T9500, 2600 MHz
Чипсет : Intel Crestline-PM PM965
Рам памет: 4GB DDR2 800Mhz
Видео карта: NVIDIA Quadro NVS 135M 128 MB
Големина на екран: 15.4" Wide SXGA+
Резолюция: 1680 x 1050
Хард Диск: Seagate 160 GB, 7200 RPM, SATA-II
Аудио : SigmaTel STAC9205X - High Definition Audio Controller
Аудио портове: Изход за слушалки и тонколони, вход за микрофон
Оптично устройство: DVD записвачка TSSTcorp DVD+-RW TS-L632H
Безжични комуникации: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0
Мрежова карта: 10/100/1000 Ethernet controller

Но има Windows 7  с лицензионен стикер
Не ми пречи, но може да ме домързи да я свивам и да отварям място за Минт.
Ще се разбере като пристигне в четвъртък ... като видя дяловете на диска ...
... като си прочета "записките" от предишното свиване на Windows ...

Иии ... там имаше вируси и антирируси ... мизерия )))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.03.2019 г. в 23:52, rado84 написа:

Меню аплетът си върви много добре и в 19-ката, и в 18-ката, та какво са му оправяли не е ясно. Но 19-ката има много други проблеми, върху които трябва да се фокусират.

При мен, първия път като отворя менюто, иконите се появяваха една по една в рамките на 2-3 секунди. Е това оправиха.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Eclipse2G написа:

При мен, първия път като отворя менюто, иконите се появяваха една по една в рамките на 2-3 секунди. Е това оправиха.

Може да е било нещо кърнелно, свързано с видео драйвъра, защото за близо 2-те години с Мента 18.3 такова нещо при мен никога не се е случвало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте !
Колко GB Swap дял да заделя на този лаптоп с 4 GB RAM?   Валидно ли е още правилото за 1,5 х RAM ?
Днес инсталирах Минт 18.3 XFCE без да се намесвам и тя си задели 4 GB.
Някакви съображения, възражения и препоръки относно разделянето на харддиска ?
Мисля да бъде
1. 20 GB ext4 основен системен,
2.ок. 134 GB ext4 основен за документи, неприкосновен при евентуално преинсталиране
 3. 6 GB Swap - дял.  (гледам ги, че все се поместват в един логически дял със същия размер)
Въпросът ми е дали се налага Swap - дялът да е 6 GB ?
Целият диск е 160 GB ... място има, засега.

Ето и данните на споменатия агрегат, марка DELL LATITUDE D 830  :

Процесор: Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T9500, 2600 MHz
Чипсет : Intel Crestline-PM PM965
Рам памет: 4GB DDR2 800Mhz
Видео карта: NVIDIA Quadro NVS 135M 128 MB
Големина на екран: 15.4" Wide SXGA+
Резолюция: 1680 x 1050
Хард Диск: Seagate 160 GB, 7200 RPM, SATA-II
...
Мрежова карта: 10/100/1000 Ethernet controller
Интерфейси: 4 x USB 2.0, VGA, IEEE 1394, S-Video, ExpressCard, Com Port  

Предварително Ви благодаря !                                

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Недко написа:

Здравейте !
Колко GB Swap дял да заделя на този лаптоп с 4 GB RAM?   Валидно ли е още правилото за 1,5 х RAM ?

Това правило беше валидно само за Боза и то само за XP.

Задели му 4 GB swap, но ако имаш повече място, според мен е по-добре да заделиш 8 GB swap.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Недко написа:

Здравейте !
Днес инсталирах Минт 18.3 XFCE без да се намесвам и тя си задели 4 GB.
Някакви съображения, възражения и препоръки относно разделянето на харддиска ?
Мисля да бъде
1. 20 GB ext4 основен системен,
2.ок. 134 GB ext4 основен за документи, неприкосновен при евентуално преинсталиране
 3. 6 GB Swap - дял.  (гледам ги, че все се поместват в един логически дял със същия размер)
Въпросът ми е дали се налага Swap - дялът да е 6 GB ?
Целият диск е 160 GB ... място има, засега.                           

За swap - 2 Гб  , за / - 20 са малко, нека са поне 30. (Ако няма да ползваш приспиване).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте !
Чак сега ми остана време да ви питам за някои остро недовършени работи в новата 64 битова ОС Минт 18 
на новата придобивка 64 битов DELL LATITUDE D 830
1. Нямам безжичен интернет от самото начало. (показвам снимка с каквото знам относно драйверите)
2. 124 GB дял за документи е монтиран и привидно достъпен, но не приема Поставяне на файлове и още някои действия (снимка от менюто под десния бутон на мишката)
3. При стартиране показва едно съмнително изречение за Error (на снимката)

Като свалих ISO-то, не направих проверки на сумите, защото не намерих какъв е бил лесния и автоматичен начин,
по който съм го правил преди 2-3 години, а на сънена глава намерих в Гугъл само някакви варианти със сравняване знак по знак
(или поне така го разбрах по късни нощи, в не съвсем малките часове).
Възможно ли е още оттам да е имало грешка в някой файл, която ще дава отчети за грешка, докато не сваля ново копие и не го преинсталирам ?

Предварително ви благодаря !

5281.JPG

DSC05325.JPG

DSC05306.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш там broadcom адаптер трябва ти драйвер ,свободния не работи .

Грешката е ,че има липсващ драйвер на некой хардуер 

sudo apt install firmware-b43-installer

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Ивайло Димов написа:

Имаш там broadcom адаптер трябва ти драйвер ,свободния не работи .

Предположих, че там е проблема, но Минтът ми дава този като препоръчителен.
Да маркирам ли втория и третия ред, за да се инсталират следващите след препоръчителния драйвер ?
Изобщо те драйвери ли са ?
Пиша тук, само защото темата е "Минт ... обединена", но нивото ми е като за темата за начинаещи, от най-малък проблем мога да се откажа, за да не стане беля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми джасай там трета точка дето пише легаси :) 

Бай Недко кой ти препоръча точно тази машина ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Ивайло Димов написа:

Бай Недко кой ти препоръча точно тази машина ?

Продавалникът OLX.bg, съдържанието на портфейла ми,
добрите ми впечатления от цветовете на екрана на други 2 стари лаптопа DELL,
честотата на процесора му, гигабайтите RAM ...
Само ... дали питаш за марката и модела ... или точно за тази бройка от модела ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Машината е много качествена,Да я ползваш дълго време.Една профилактика нема да е излишна.И пази видечипа отпрегряване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Ивайло Димов написа:

Машината е много качествена,Да я ползваш дълго време.Една профилактика нема да е излишна.И пази видечипа отпрегряване.

Благодаря !
Още по избора на машината - творците на браузъри, дето надуват Хромиум, направиха старата ми Toshiba да изнемогва. 
Бат`Начо постави въпроса остро : ... като съм избрал Минт, за да не си напрягам акъла, ще трябва нов и по-нов хардуер ... )))
И зададох на търсачката на OLX долна и горна граница на парите, маркирах всички обяви от марките, които признавам DELL, LENOVO IBM, HP, SONY  и почна кастинг по размер на екрана (мин 15,4") и параметри на процесора и на RAM (мин 4 GB) ... и така ... за 120 лв
1. Профилактика ... в сервиза, задължителна за всяка нова придобивка - почистване и термопаста.
2. Още от първия ми лаптоп, някъде 2008 г. ползвам една стъваема четиринога с 2 вентилатора, ... твърда плоскост от гетинакс или фазер, (никога на плат или одеяло), също и залепени за корпуса дебели тампони-крачета, 
(ако мръдне някъде без вентилаторите, което е много рядко изключение).
................
Безжичната връзка тръгна с драйвера от втория ред.
Този от третия ред не успя ... или аз не го дочаках, не съм сигурен. Със сигурност рестартирах... откачих кабела ... и нямаше нет.
.......
Текста с ERROR вече не се появява при стартиране.
.....
Не каза как се решава проблема с поставянето на файлове в дяла за документи.
Инсталирам GParted и ще пробвам изтриване, форматиране, монтиране ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предположение - дяла си го направил след инсталацията в Линукс файлова система? Или го е имало, но не си го описал при инсталацията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...