Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ktborisov

Всичко за Linux Mint - проблеми, мнения, въпроси (обединена)

Препоръчан отговор

преди 36 минути, бат'начо написа:

Предположение - дяла си го направил след инсталацията в Линукс файлова система? Или го е имало, но не си го описал при инсталацията?

По време на инсталацията го правих ...аз по друг начин не съм сигурен дали и как се прави.
Вече го изтрих, направих го пак и пак не искаше да приема Поставяне ... и още 3 сиви реда от снимката.
Дялът нямаше права за четене и писане за обикновения потребител.
Отворих го като Администратор и ги промених. Сега вече са активни редовете и изпълнява операциите.
(Като го създавах повторно пък не искаше да се монтира - неактивен ред от менюто, съответно дяла го нямаше и във файловия браузър. Появи се след рестарт ... монтиран, но без права и ... другото вече го разказах)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:) OK, ти го създаде дяла, с някаква файлова система, а точката на монтирането му беше ...?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, бат'начо написа:

:) OK, ти го създаде дяла, с някаква файлова система, а точката на монтирането му беше ...?

Не можах да открия как да въведа точка на монтиране.
Преди да го изтрия, точката му на монтиране беше /media/nedko/a567de66-0078-4b10-9b1f-daed15a10387/
и щях да напиша същата, но имаше сиви неактивни редове и не можах
Маркирах реда на дяла с щракане с мишката, ако това ще е следващия ти въпрос ... но не видях как да пиша точка на монтиране.
Това при положение, че знам, и помня, че при началната инсталация и създаване на таблицата
излиза диалогче за избор и писане ...
Може да съм пропуснал да ползвам графичната схема ... там понякога се изобразяват отделно контурът на дяла и отделно пълнежа. В случая е малко вероятно да съм го пропуснал, защото такова нещо е видимо само при Swap дяла - има отделен "контейнер" и отделно "съдържанието" (самият Swap - дял)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В /media/nedko/индетификатор-на-дяла ти се монтират неописаните във fstab. Можеше да е простото /backupat. Би трябвало да е имало нещо като "ръчно задаване", като може да е и на английски написано.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Недко написа:

и щях да напиша същата, но имаше сиви неактивни редове и не можах

А къде са били тези неактивни редове, че не разбрах?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В инсталатора, при задаване/редактиране на дяловете. Създава дял с еди къв размер, еди ква файлова система и точка на монтиране - неактивно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странно, на такова нещо досега не съм попадал. Но пък и аз винаги редактирам само дяла, където ще е линукс, а другите не ги пипам (другите дялове си ги задавам ръчно в fstab след консултация с "$ blkid"). А и като инсталирам от жива система, предпочитам да редактирам дяловете с GParted и после от инсталатора само да задам къде да се инсталира ОС и точката на монтиране без да слагам отметка на "форматиране". А Недко не видях да казва каква ФС е избрал и може инсталаторът да не я харесва нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо си сложил версия 18, като има по-нова?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По същата причина, по която има доверие на избрани марки лаптопи. Ще сложи по-нова когато "узрее" за нея или спрат поддръжката на 18 (няма да е скоро, демек).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Eclipse2G написа:

Защото 19-ката все още е много бъгава. Едно от основните неща, заради които не я ползвам, е много бавното стартиране. 18.3 стартира за общо 17.876 сек. (кърнел + юзърспейс), докато на 19-ката ѝ трябват над 30 сек. и много народ се оплаква от същото. Има и други дребни проблемчета, които в 18.3 ги няма и които като се натрупат, по-лесно става да си инсталираш 18.3. А поддръжката на 18.3 ще спре чак през 2021 г., така че имам много време. А и ако не успеят да вкарат 19-ката в правия път дотогава, съм почти сигурен, че ще удължат поддръжката на 18.3.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.03.2019 г. в 3:29, rado84 написа:

А къде са били тези неактивни редове, че не разбрах?

На 2 други места, но не и в инсталатора.
1. Първото място беше менюто, което изскача изпод десния бутон на мишката,
когато щракнех насред празното място на все още празния въпросен дял 124 Гб.
Вижда се на втората от трите снимки в четвъртия пост в тази страница.

2. Второто място, където имаше неактивни редове (може да не са били сиви, вече забравих) беше GParted, която инсталирам ръчно на ОС, защото GParted не се инсталира сама от live-флашката. И от GParted изтрих дяла и го създадох отново и не откривах как да му задам точка на монтиране ...

на 22.03.2019 г. в 3:59, бат'начо написа:

В инсталатора, при задаване/редактиране на дяловете. Създава дял с еди къв размер, еди ква файлова система и точка на монтиране - неактивно.

Почти сигурно, че в инсталатора пропуснах да задам точка на монтиране на този дял. Не помнех откъде и как се избира едно падащо меню или диалогче за задаване на точка на монтиране и оставих инсталатора на самотек, защото се надявах да си знае работата.  
Бат`Начо обучава и възпитава много новобранци и се случва да не успее да отдели достатъчно време, за да разбере някой проблема. На тази страница дава 2 грешни отговора от мое име. Въпреки това е най-заслужилият ми учител и водач в тази доскоро "тъмна материя".

на 22.03.2019 г. в 19:07, rado84 написа:

Странно, на такова нещо досега не съм попадал. Но пък и аз винаги редактирам само дяла, където ще е линукс, а другите не ги пипам (другите дялове си ги задавам ръчно в fstab след консултация с "$ blkid"). А и като инсталирам от жива система, предпочитам да редактирам дяловете с GParted и после от инсталатора само да задам къде да се инсталира ОС и точката на монтиране без да слагам отметка на "форматиране". А Недко не видях да казва каква ФС е избрал и може инсталаторът да не я харесва нещо.

Надявам се, че от моя отговор в този пост си разбрал, че случаят не е това нещо, на което не си попадал, в смисъл проблема не идва от инсталатора,
а от Инсталатора на инсталатора, или Администратора на системата, задклавирното "Устройство", недоспалия ми мозък ....

преди 14 часа, Eclipse2G написа:

преди 10 часа, бат'начо написа:

По същата причина, по която има доверие на избрани марки лаптопи. Ще сложи по-нова когато "узрее" за нея или спрат поддръжката на 18 (няма да е скоро, демек).

Защото се начетох на постове за проблеми с "19-ката", и съм с впечатление, че тя е още "неузряла" ...
Ако нямах такива впечатления, щях да ви задам въпроса, както преди време : "Коя е актуалната и стабилна Linux Mint за момента ?"
Тогава беше 17, после я смених на 18.3, защото не бях прочел нищо отрицателно за нея. По-пълен и конкретен отговор  below :

преди 5 часа, rado84 написа:

Защото 19-ката все още е много бъгава. Едно от основните неща, заради които не я ползвам, е много бавното стартиране. 18.3 стартира за общо 17.876 сек. (кърнел + юзърспейс), докато на 19-ката ѝ трябват над 30 сек. и много народ се оплаква от същото. Има и други дребни проблемчета, които в 18.3 ги няма и които като се натрупат, по-лесно става да си инсталираш 18.3. А поддръжката на 18.3 ще спре чак през 2021 г., така че имам много време. А и ако не успеят да вкарат 19-ката в правия път дотогава, съм почти сигурен, че ще удължат поддръжката на 18.3.

Благодаря ви за съветите, за информацията, ориентирането ... изобщо ... за поддръжката !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Недко написа:

2. Второто място, където имаше неактивни редове (може да не са били сиви, вече забравих) беше GParted, която инсталирам ръчно на ОС, защото GParted не се инсталира сама от live-флашката. И от GParted изтрих дяла и го създадох отново и не откривах как да му задам точка на монтиране ...

GParted е манипулатор на дялове - той няма опция да задаваш точка на монтиране, защото целта му е друга. С него можеш само да променяш, форматираш, триеш и създаваш дялове. И по принцип в живата среда няма GParted и трябва да си го инсталираш сам. Живата среда е предвидена за пробване на опер. система, а ако някой иска да я ползва за друго, ще трябва сам да си инсталира софтуера за това друго нещо. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, rado84 написа:

GParted е манипулатор на дялове - той няма опция да задаваш точка на монтиране, защото целта му е друга. С него можеш само да променяш, форматираш, триеш и създаваш дялове. И по принцип в живата среда няма GParted и трябва да си го инсталираш сам. Живата среда е предвидена за пробване на опер. система, а ако някой иска да я ползва за друго, ще трябва сам да си инсталира софтуера за това друго нещо. ;)

Нещо някой греши. GParted има на live-флашката. Провери да не би да го бъркаш с някой друг манипулатор на дялове. Свали си Минт 18 отнякъде, направи си флашка и виж дали го няма. Специално задействах Минт от флашка на другия лаптоп и направих снимка на екрана, за да ти покажа.
Бях готов да споря също, че има и опция за избор на точка на монтиране, поне на дяла с файловата система на Минт, но може да греша, защото тази работа се прави в инсталатора ... може би ме заблуждава подобния интерфейс на двете програми, управляващ един и същи процес. И ми се преплитат спомени ...

на 22.03.2019 г. в 19:07, rado84 написа:

А Недко не видях да казва каква ФС е избрал и може инсталаторът да не я харесва нещо.

Забравих да ти отговоря на този въпрос. За Linux избирам файлова система ext4 ... забравих колко години вече, откакто са ми казали, че тя е най-напредналата и че лаптопите ми нямат пречки да избера нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Недко написа:

Нещо някой греши. GParted има на live-флашката. Провери да не би да го бъркаш с някой друг манипулатор на дялове. Свали си Минт 18 отнякъде, направи си флашка и виж дали го няма. Специално задействах Минт от флашка на другия лаптоп и направих снимка на екрана, за да ти покажа.

Няма к'во да свалям, пазя си ИСО-то на 18.3 на харда. Живата среда съм я стартирал толкова много пъти за различни неща и много добре знам какво има и няма в нея. Точно затова GParted го имам на жив диск:
https://gparted.org/download.php   Ползвам го, за да лъжа Уиндоус да се инсталира без буут сектор. :D 

Ето я 18-ката на виртуалка - няма GParted:

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега ще те обстрелям и аз със скрийншот от live-флашка с 18.3
Не ми се търси и поста на бат`Начо (а може и да е било в лично съобщение), 
че на флашката GParted го има, но при постоянната инсталация отпада
и трябва ръчно да се добавя на харддиска.
Така, че на виртуалката имаш вече симулирана инсталация на харддиск, 
където GParted по правило си отпада.
Изумявам се понякога, когато хора с 99% верни знания и опит
допуснат толкова груби пропуски, 
че и настояват, на всичкото отгоре ...
Направо ми се убива всякаква вяра в авторитети ... и изобщо ... "всичко детско в мен" ... имаше такъв лаф някога )))

GParted1.png

преди 19 минути, rado84 написа:

Няма к'во да свалям, пазя си ИСО-то на 18.3 на харда. Живата среда съм я стартирал толкова много пъти за различни неща и много добре знам какво има и няма в нея. Точно затова GParted го имам на жив диск:
https://gparted.org/download.php   Ползвам го, за да лъжа Уиндоус да се инсталира без буут сектор. :D 

Ето я 18-ката на виртуалка - няма GParted:

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Недко написа:

Сега ще те обстрелям и аз със скрийншот от live-флашка с 18.3
Не ми се търси и поста на бат`Начо (а може и да е било в лично съобщение), 
че на флашката GParted го има, но при постоянната инсталация отпада
и трябва ръчно да се добавя на харддиска.
Така, че на виртуалката имаш вече симулирана инсталация на харддиск, 
където GParted по правило си отпада.
Изумявам се понякога, когато хора с 99% верни знания и опит
допуснат толкова груби пропуски, 
че и настояват, на всичкото отгоре ...
Направо ми се убива всякаква вяра в авторитети ... и изобщо ... "всичко детско в мен" ... имаше такъв лаф някога )))

GParted1.png

Радo е дал cinnamon изданието, а твоето, мисля, е mate.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, XFCE е. Но неговото е "живо", на Радо - инсталирано. Иначе щеше да се получи следното...

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Eclipse2G написа:

Радo е дал cinnamon изданието, а твоето, мисля, е mate.

преди 51 минути, бат'начо написа:

Не, XFCE е. Но неговото е "живо", на Радо - инсталирано. Иначе щеше да се получи следното...

Благодаря ви ! Моля да ме извините ! Забравих че има и графични среди ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, бат'начо написа:

Мне. Това, което дадох беше скрийншот от жива среда във виртуалка. Само буутнах Ментата във виртуалката без да я инсталирам - просто, за да му покажа, че няма GParted. Инсталираната ми среда изглежда много по-различно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, или виртуалката ти е нещо не така, или исо-образа... щото моята снимка е от пуснато live на реален комп. Дори и да няма (има такива дистра), пак може да я инсталираш на живия диск и да си свършиш работата, не е нужно да сваляш отделен образ (освен ако не ти е по-лесно така).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, бат'начо написа:

Е, или виртуалката ти е нещо не така, или исо-образа... щото моята снимка е от пуснато live на реален комп. Дори и да няма (има такива дистра), пак може да я инсталираш на живия диск и да си свършиш работата, не е нужно да сваляш отделен образ (освен ако не ти е по-лесно така).

GParted го инсталирам в живата среда само ако вече съм я пуснал за друго и ми дотрябва манипулатора. Иначе - от живия диск, защото там зарежда само нужното да върви програмата без излишности. Освен това върви перфектна работа за машини без интернет, където няма как да сваля GParted.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 21.03.2019 г. в 9:11, Недко написа:

....
Не каза как се решава проблема с поставянето на файлове в дяла за документи.
Инсталирам GParted и ще пробвам изтриване, форматиране, монтиране ...

https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/bg/latest/install.html

Колко дяла имаш на харда?Предполагам Windows,swap,root / и home,където искаш да поставяш документи и т.н.

Преди инсталацията с GParted създаваш swap,root / и home,като им определяш размер.

После по време на инсталацията само ги посочваш.Най-важното - преди да започне същинската инсталация,инсталатора ти казва,че ще разруши инфото в дяловете swap,root / и home,защото ще ги форматира и те пита да го направи ли.

Ако не те попита и за трите,значи нещо не е наред,тоест пропуснал си да му укажеш нещо.Това е всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, nick_dimitrov написа:

https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/bg/latest/install.html

Колко дяла имаш на харда?Предполагам Windows,swap,root / и home,където искаш да поставяш документи и т.н.

Преди инсталацията с GParted създаваш swap,root / и home,като им определяш размер.

После по време на инсталацията само ги посочваш.Най-важното - преди да започне същинската инсталация,инсталатора ти казва,че ще разруши инфото в дяловете swap,root / и home,защото ще ги форматира и те пита да го направи ли.

Ако не те попита и за трите,значи нещо не е наред,тоест пропуснал си да му укажеш нещо.Това е всичко.

Благодаря !
Аз в следващия си пост, мисля, описвам как вече съм намерил начина и съм го направил с промяна в правата за писане само с влизане като Администратор.
На тази машина няма Windows, нито отделен дял под името Home... нали си има директория Home в системния дял, която е неизбежна, създава се "сама".
Макар, че това всъщност са подробности, само едно неангажиращо име.
По същество, този 124 Гб дял върши работата точно на Home-дял, само дето не се казва така,
а се е нарекъл с трудна за запомняне цифрово-буквена комбинация.
...........................
Иии ....... създаването на дяловете вече го правя, когато както дойде. Става и предварително, става и по време на инсталацията.
Зависи кое кога се сетя и кое пропусна и го дотъкмявам в движение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Недко написа:

По същество, този 124 Гб дял върши работата точно на Home-дял, само дето не се казва така,
а се е нарекъл с трудна за запомняне цифрово-буквена комбинация.
...........................
Иии ....... създаването на дяловете вече го правя, когато както дойде. Става и предварително, става и по време на инсталацията.
Зависи кое кога се сетя и кое пропусна и го дотъкмявам в движение.

Най-лесно при инсталацията.Задаваш на създадения предварително  124 Гб  дял точка на монтиране home.

https://youtu.be/thX-zeSHWSo

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...