Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ktborisov

Всичко за Linux Mint - проблеми, мнения, въпроси (обединена)

Препоръчан отговор

преди 27 минути, Daylight Dancer написа:

Защо не ми тръгва wine? xfce 64bits

https://ibb.co/68tSVWm
https://ibb.co/vdG8NKJ

Виж дали тоя Софтуерен Мениджър ти е истинския пакетен мениджър. Напоследък почнаха да ги мешат с флатпаковете и пр, та вече не е много сигурно какво инсталираш и откъде. Желателно е да сложиш Wine през системния пакетен мениджър, за да не ти е в някакъв странен път.

Втора точка - отвори терминал и дай winecfg командата. Така ще разбереш дали ти тръгва и ако не - евентуално какво му има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Daylight Dancer написа:

[email protected]:~$ sudo winecfg
sudo: winecfg: command not found

https://ibb.co/JnPFRKr

Опитай със:

$ sudo apt install -y wine
$ winecfg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

[email protected]:~$ sudo apt install -y wine
[sudo] password for ceco:        
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Package wine is a virtual package provided by:
  wine-development 3.6-1
  winehq-stable 4.0~bionic
You should explicitly select one to install.

E: Package 'wine' has no installation candidate

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Daylight Dancer написа:

[email protected]:~$ sudo apt install -y wine
[sudo] password for ceco:        
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Package wine is a virtual package provided by:
  wine-development 3.6-1
  winehq-stable 4.0~bionic
You should explicitly select one to install.

E: Package 'wine' has no installation candidate

То си пише какво да направиш :) sudo apt install winehq-stable

Ето тук има описание как да инсталираш последната версия на wine:
https://wiki.winehq.org/Ubuntu

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ми се навлиза в подробности, но ако се последва последния съвет ще се получи дублиране и ... вероятно омазване, тъй си мисля, ако съм прав. Има си форум, сайт, новини за Ментата и аз бих разгледал първо там. Или бих изчакал съвет от някой ползващ Мента и wine накуп. Мозо се пише, че ги разбира и двете, така че може да се пробва да се запита и тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, бат'начо написа:

Не ми се навлиза в подробности, но ако се последва последния съвет ще се получи дублиране и ... вероятно омазване, тъй си мисля, ако съм прав. Има си форум, сайт, новини за Ментата и аз бих разгледал първо там. Или бих изчакал съвет от някой ползващ Мента и wine накуп. Мозо се пише, че ги разбира и двете, така че може да се пробва да се запита и тук.

Защо? Убунту до колкото помня си имат PPA - което трябва да overide пакета, който е по подразбиране - освен ако в Минт не правят някаква хамалогия (ама не мисля).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

махнах през synaptic всичко от winе и после действах през линка за Ubuntu. Още не виждам икона, но след рестарт ще я потърся :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Икона на виното няма и да видиш докато не инсталираш някоя уиндоуска програма, едва тогава в менюто се появява раздел wine съдържащ инсталираните уиндоус програми, като кликнеш на някое .exe трябва да го стартира чрез виното, или десен бутон върху него и от менюто избираш да го отвори с Wine Windows Program Loader.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 4.10.2019 г. в 17:09, bulljo написа:

Икона на виното няма и да видиш докато не инсталираш някоя уиндоуска програма, едва тогава в менюто се появява раздел wine съдържащ инсталираните уиндоус програми, като кликнеш на някое .exe трябва да го стартира чрез виното, или десен бутон върху него и от менюто избираш да го отвори с Wine Windows Program Loader.

Много правилно си отбелязал. Принципно зависи доколко пакетиращия го е мързяло и доколко в дистрото няма проблеми с обновяване на иконите след инсталация на пакет.

При нормални обстоятелства трябва да излизат иконите, най-малкото има няколко системни приложения, идващи с wine. Обаче, на моя Manjaro с KDE нищо не излиза. :(  Само каквито програми съм инсталирал в последствие.

на 4.10.2019 г. в 17:09, bulljo написа:

като кликнеш на някое .exe трябва да го стартира чрез виното

Асоциацията с двоен клик работи в почти всички случаи. Изключения - ако не знаеш какво си инсталирал на системата или в какъв път, контейнер, или ако самата windows апликация крашне. Тогава може и нищо да не се види.

Аз затова предложиш да се напише winecfg в терминала и да се натисне ентер. Ако wine изобщо е инсталиран в някакво работоспособно състояние ще тръгне да се конфигурира и след секунда ще се появи този прозорец:

winecfg.png&sp=ec9c595240ee4e05d494ab932

Преди него евентуално ще пита да инсталира wine-mono и wine-gecko. Общо взето е безопасно да се пропуснат. Гущера е по-смислен и заменя IE, ако някоя апликация реши да го използва.

Общо взето важните команди са: winecfg -> за инсталация и настройка, wine explorer -> същото като Windows Explorer за файлове и wine regedit -> същото както windows редактора за регистри - Regedit.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По спомени, на времето след инсталация на виното при повечето дистрибуции си имаше раздел в менюто с всичко необходимо, конфигуриране,wine explorer, internet explorer, notepad, а в последно време такова нещо липсва в дистрибуциите които съм пробвал, в момента ползвам Минт и Арко и двете xfce и при двете е същата работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,да попитам.При инсталиране от софтуерния мениджър ме пита дали искам да инсталирам допълнителен софтуер.Проблемът се появява след деинсталацията.Губя интернета.В един друг форум прочетох следното: „Мога ли да изтрия еди какво си безнаказано?“Въпросът ми е следният :Как да избегна това истриване на нужния софтуер?Явно с ненужното трия и нужното.Да добавя че и в иконата за обновяване се появява червения кръст.И нито напред - нито назад.Започва едно дълго преинсталиране  - и то ръчно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има едно животно, Мениджър на пакети (Synaptic), виждаш ясно "какви купчинки трупаш".

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

И като минеш, естествено от мързел, на почистване с bleachbit (или пък кой да е  софтуер за почистване на системата) може да се окажеш някой път след рестарт по черен екран със зелени букви. Тогава разбираш, че мааалко си се престарал и е леко възможно нещо от махнатото да е трябвало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 18.10.2019 г. в 3:12, бат'начо написа:

Има едно животно, Мениджър на пакети (Synaptic), виждаш ясно "какви купчинки трупаш".

Благодаря за информацията.Аз това не мога да разбера.Преди инсталациите на тези пакети всичко си е Ок.Но след премахването вече не е Ок.Изглежда трябва да отбелязвам всяко нещо което съм инсталирал до последния детайл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...