Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ktborisov

Всичко за Linux Mint - проблеми, мнения, въпроси (обединена)

Препоръчан отговор

преди 13 часа, Остави да пуша написа:

Здравейте, хора. 

От сравнително скоро съм Linux потребител и все се каня да питам нещо, което ме тормози от самото начало. 

Как се справяте с кофти рендирането на текст в Linux Mint? Проблемът ми е свързан с това, че в определени сайтове, например, текста е твърде ситен и/или размазан и това го прави труден за четене. В някои сайтове текста не се променя и си е ОК. Търсих из форумите на Мента ама нищо не конкретно не мога да открия. Има ли някакъв вариант текстовете във Mint да се доближават то тези в Windows да кажем?

Виж началото на тази тема колега: линк

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.12.2018 г. в 7:55, Остави да пуша написа:

Как се справяте с кофти рендирането на текст в Linux Mint? Проблемът ми е свързан с това, че в определени сайтове, например, текста е твърде ситен и/или размазан и това го прави труден за четене. В някои сайтове текста не се променя и си е ОК.

1. Инсталирал си повечето добри фонтове? Ако ти липсват определени, ще ги замени и понякога не се получава.

2. Настойка на браузъра. От опциите на браузъра се задава какви фонтове да се ползват по подразбиране, което надделява при положение че на сайта е зададен фонт, който го нямаш на системата. Примерно чисто MS или Apple фонтовете.

3. Настойка на Linux. Имаше нейде някакъв начин да се нагласят системните шрифтове. Обаче забравих къде беше, а и в днешно време не се ползва много. Функцията му е подобна на Инфиналити, което ти е препоръчал svetliof.

В 95% първата точка решава проблемите.

За третата точка, май беше това: https://wiki.archlinux.org/index.php/font_configuration

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, инсталирах си Минт 19.1., Cinnamon. Ползвам браузър Google Chrome. При Cinnamon, браузъра си работи нормално. Когато добавя графична среда ЛХДЕ, същият браузър, размазва страниците. Пробвах и други браузъри, същото. Видеокартата, Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Park [Mobility Radeon HD 5430/5450/5470] (prog-if 00 [VGA controller]), би трябвало, да е с драйвер, който системата си инсталира. Как да оправя, това размазване?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Melmak ® написа:

1. Инсталирал си повечето добри фонтове? Ако ти липсват определени, ще ги замени и понякога не се получава.

2. Настойка на браузъра. От опциите на браузъра се задава какви фонтове да се ползват по подразбиране, което надделява при положение че на сайта е зададен фонт, който го нямаш на системата. Примерно чисто MS или Apple фонтовете.

3. Настойка на Linux. Имаше нейде някакъв начин да се нагласят системните шрифтове. Обаче забравих къде беше, а и в днешно време не се ползва много. Функцията му е подобна на Инфиналити, което ти е препоръчал svetliof.

В 95% първата точка решава проблемите.

За третата точка, май беше това: https://wiki.archlinux.org/index.php/font_configuration

Здравей.

Не съм инсталирал абсолютно никакви шрифтове. Всичко, което е дошло с инсталацията на минт.

Пробвах с някакви насторйки, които намерих и препоръчват във форума на Mint, но сякаш няма кой знае какъв ефект. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Остави да пуша написа:

...

Давай тук  за да ми спестиш самокопирането.

Редактирано от Profruit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, veneslav написа:

Здравейте, инсталирах си Минт 19.1., Cinnamon. Ползвам браузър Google Chrome. При Cinnamon, браузъра си работи нормално. Когато добавя графична среда ЛХДЕ, същият браузър, размазва страниците. Пробвах и други браузъри, същото. Видеокартата, Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Park [Mobility Radeon HD 5430/5450/5470] (prog-if 00 [VGA controller]), би трябвало, да е с драйвер, който системата си инсталира. Как да оправя, това размазване?

Е ти от бета версия, какво очакваш? Чудеса ли?:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз инсталирах бетата да я разгледам на 2-рия ми дял. Даже преди малко в блога дадох предложение. А именно да добавят опция за custom раздалечаване разстоянието между иконките в лентата на задачите. Все са едни такива нагъчкани и понякога ужким кликам една, а се отваря съседната програма. Размера на мониторите се увеличи, място бол. В Windows средата разстоянието между иконките е равно на една такава. Докато в LM Cinnamon са почти прилепнали една до друга линк. За жалост не ползвам LM xfce, там по се ядва линк

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Частичен успех спрямо горния пост и работи само, ако сме избрали от Приветстващ екран > Първи стъпки > Модерен дизайн. 
Тогава: Десен бутон върху коя да е иконка на лентата за задачите (примерно терминал) > Предпочитания > Конфигуриране > Панел (таб) > Място между иконките (пиксела).
Ако обаче превключа на Традиционен изглед, всичко се губи и трика с десния бутон не работи.
Поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Готово. И в Традиционен изглед стана. През Аплет мениджъра се инсталира "Групиран списък с прозорци". Дава се панела в режим на редакция и се мести до бутона Минт меню. Изтриват се старите иконки и новия quick launch се пълни с всички нужни програми (още не се подреждат). При добавянето на нова тя се дублира и се премахва. Накрая се подреждат иконките коя до коя трябва да бъде и ...Десен бутон върху коя да е иконка на лентата за задачите (примерно терминал) > Предпочитания > Конфигуриране > Панел (таб) > Място между иконките (пиксела).

EDIT: Но при смяната на тема, всичко отива по..... и трябва ново пренареждане на последователността.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В стремежа си да обясняват подробно, LM съвсем ме объркаха. Човъркам си по бетата 19.1 и реших да си ъпдейтна ядрото чрез PPA до 4.18.0-13-generic. Речено сторено. После влизам в Диспечера на актуализациите и там ми дава, че вчерашното ядро не се поддържа? Бъг ли е това на бетата? Не би ли трябвало на всяко по-горно ядро от това инсталирано на системата и от ver 4.15.x да пише че пак се поддържа до 2023г, нали е LTS? Номер 39 се поддържа, но не и 42 и 43? Странно. линк

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега се разрови из документацията и виж - на колко е нагласено твоето дистро да си чисти ядрата, което е направено с идея да се освободи място (не се изразявам правилно и научно, но толкоз си мога). С uefi "държи" само 2 пък, а ти май-май имаш 4 или 5. Т.е. ако направиш

sudo apt-get autoremove --purge

би трябвало да си заминат (ако моята теория е вярна) и да не ти създават чуденки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах горната команда, стоят си. Логично е, щом Диспечера на актуализациите да ги показва (и препоръчва), човек да ги инсталира. "Шах с пешката" дойде от тук, че преди ги показваше само като изброяване, а сега и разяснява. Благодаря и за горната статия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес излезе новата стабилна версия 19.1 Теса. Някой сложи ли я да сподели впечатления.?Аз чакам иструкция за ъпгрейд.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли ще се различава осезаемо от 19-ката (сори, аз ползвам xfce), вероятно ще има "отвори като администратор", което ще се появява и където не трябва (затова и ще се наложи да го махна, появяването) и инсталирано xul-ext-lightning. Чааак толкова големи промени няма да има, поне не, да кажем, революционни. Ако са отстранени някои "недостатъци", които са характерни за Убунту-18.04, на което се базира - ще е идеално, но не мисля, че ще е така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз я пробвах. Очаквах да са оправили гадната линия, която ми се появява при скролване, все едно ми е спукан екрана. Появи се с 19.0, при 18.3 я нямаше. Обаче не са. Разочарован съм :( . При това положение не ми пука за някои шаренийки повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, RudeBoy написа:

Аз я пробвах. Очаквах да са оправили гадната линия, която ми се появява при скролване, все едно ми е спукан екрана. Появи се с 19.0, при 18.3 я нямаше. Обаче не са. Разочарован съм :( . При това положение не ми пука за някои шаренийки повече.

Ако сам не си помогнеш, няма да ти помогне никой. Тук и тук.

"все едно ми е спукан екранЪТ" ;)

преди 13 минути, бат'начо написа:

Едва ли ще се различава осезаемо от 19-ката (сори, аз ползвам xfce), вероятно ще има "отвори като администратор", което ще се появява и където не трябва (затова и ще се наложи да го махна, появяването) и инсталирано xul-ext-lightning. Чааак толкова големи промени няма да има, поне не, да кажем, революционни. Ако са отстранени някои "недостатъци", които са характерни за Убунту-18.04, на което се базира - ще е идеално, но не мисля, че ще е така.

При Cinnamon изданието разликите не само, че не са малки, но са и твърде големи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Mozo написа:

Ако сам не си помогнеш, няма да ти помогне никой. Тук и тук.

О, аз съм свикнал никой да не ми помага. като стане въпрос за Linux :) . Не се тормозѝ с проблемите ми, няма нужда. 

Това "тук и тук" може и да му обърна внимание някой ден, ако си купя видеокарта Nvidia. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.12.2018 г. в 23:01, Mozo написа:

При Cinnamon изданието разликите не само, че не са малки, но са и твърде големи.

Те, Канела, Гном и КДЕ не бих си причинил. Е, само XFCE остана (от "големите" графични среди, LXDE вече не го броя, а LxQt пък хич). И само защото е "пробно" , за приятели. Инак - Бънсенлаб навсегда. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, бат'начо написа:

Те, Канела, Гном и КДЕ не бих си причинил. Е, само XFCE остана (от "големите" графични среди, LXDE вече не го броя, а LxQt пък хич). И само защото е "пробно" , за приятели. Инак - Бънсенлаб навсегда. :D

Аз пък съм доволен от Канелата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да питам: ъпгрейднах до 19.1 канелата и искам отворените приложения да се изобразяват като квадрати в лентата със задачи(като под Windows 7). Изрових всички настройки от System settings и не успях да намеря тази опция. Има ли оправия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, бат'начо написа:

Няма ли там нещо като "само икони" и "плоски бутони"?

Не виждам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ставало като избереш отново първоначалното приветствие/първи стъпки и от там се откриват още настройки. А ти си надградил и си спрял първоначалното известие (и аз бих го направил). Подсказаха ми го тук. Аз не ползвам Канела и не съм ѝ фен.

Като се замисля - това го имаше в анонса за ЛМКанела 19.1, ама кой да помни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...