Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Библейската приказка за първите хора Адам и Ева и техният така наречен "Първороден грях", е може би една от най-обсъжданите теми.

Но нека разгледаме отново случката в Едемската градина. Бог отначало създава човека и го поставя в Рая.Там поставя и две дървета, които са забранени за хората. Но  поставянето на дърветата пред хората, е предпоставка за  нарушавеното на собствената му заповед. Самият Бог праща Змията, да подмами хората да нарушат Божията заповед.

Каква е ролята на Змията ? Защо Бог поставя двете дървета - Дървото на Живота и Дървото на познанието в Рая?

Защо Бог казва, че след като хората са яли от Дървото на познанието, са станали като богове? Защо Бог изгонва хората от Рая и така поставя началото на техния свободен живот, живот в който имат правото да вземат решения самостоятелно?

Добро или Зло за човека, са познанието и свободният избор?

Редактирано от Bel Ami (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без да съм сигурен напълно, има тема с подобна, ако не и със същата тематика. Разгледай внимателно темите в секцията!

П.П. Не само като имена.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без да съм сигурен напълно, има тема с подобна, ако не и със същата тематика. Разгледай внимателно темите в секцията!

П.П. Не само като имена.

Не можах да открия такава. :rolleyes:  :tongue2:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не можах да открия такава. :rolleyes:  :tongue2:

В раздела по философия има поне две, макар че те се занимават със свободата и детерминираността на волята, а не точно с библейската история за грехопадението. :P

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В раздела по философия има поне две, макар че те се занимават със свободата и детерминираността на волята, а не точно с библейската история за грехопадението. :P

Да, но тази тема е по Библията, въпреки че се приемат свободни философски разсъждения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, но тази тема е по Библията, въпреки че се приемат свободни философски разсъждения.

Ми, изчакай Валкирия. Тя ще даде най-компетентен отговор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вие също може да разсъждавате по темата и да свържете въпроса  с теориите в другите религии или учения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Олеле, божке! Отговора би могъл да е компетентен, но дали..."най", или "вай"... Все пак се въздържай от представки и уточняващи частици, преди да бъде сторено като факт.

В секцията наистина няма специализирана теми с името на тази, но подобни въпроси са обсъждани в по-общите теми и има някои интересни отговори. Пример от тема която даже не е някаква обща(главно в долните пасажи от коментара, но иначе е добре да се прочете целият). Самата тема, в който е този коментар, може да се счете, че донякъде, ако не изцяло я повтаряш с твоята, независимо от различието в заглавията. И въпросната тема не във "Философия".

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Олеле, божке! Отговора би могъл да е компетентен, но дали..."най", или "вай"... Все пак се въздържай от представки и уточняващи частици, преди да бъде сторено като факт.

В секцията наистина няма специализирана теми с името на тази, но подобни въпроси са обсъждани в по-общите теми и има някои интересни отговори. Пример от тема която даже не е някаква обща(главно в долните пасажи от коментара, но иначе е добре да се прочете целият). Самата тема, в който е този коментар, може да се счете, че донякъде, ако не изцяло я повтаряш с твоята, независимо от различието в заглавията. И въпросната тема не във "Философия".

Това че в някой пост е дадено някакво мнение, не пречи да посветим цяла тема на Свободната вола на човека.

Ти имаш ли някакъв отговор по темата. Не е задължително да свързваш отговора непременно с Библията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Компетентен в смисъл, че ще е в съгласие с религиозното тълкуване. Понеже Валкирия изглежда е най-добрия или един от няколкото най-добри познавачи на Библията във форума, тълкуването и ще е най-точно в посочения смисъл. Пък иначе аз какво ли не съм писал... :)

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това че в някой пост е дадено някакво мнение, не пречи да посветим цяла тема на Свободната вола на човека.

Ти имаш ли някакъв отговор по темата. Не е задължително да свързваш отговора непременно с Библията.

Имаме свободна воля. Въпроса е степента на тази свобода, която се определя и от вътрешни и външни причини. Вътрешните са наложени вследствие на налагането на външни през детството ни, благодарение или проклятие от възпитанието от родители, роднини и от останалите хора, с които имаме досег, пряко или косвено.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това че в някой пост е дадено някакво мнение, не пречи да посветим цяла тема

Не знам дали ще потръгне. Както посочи колегата, тази тема сме я обсъждали много пъти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

въпроса в заглавието на темата ти е неиздържан от гледна точка на библейския случай с адам и ева.проблема  е,че ти не познаваш писанията  и от това произтичат волните ти съчинения. като начало,дай цитат където да е видно,че е даден някакъв свободен избор,който да касае адам и ева.гледай да си прецизна в цитатите и не ме заливай с философски разсъждения.аман от отворковци и хвърчащи във въздуха розови пухчета.тука ще коментираме библията от гледна точка на библията...

Да тълкуваш библията, значи да философстваш. :tongue2:

Тогава ето ти цитати :

2:15 И Господ Бог взе човека и го засели в Едемската градина, за да я обработва и да я пази.
2:16 И Господ Бог заповяда на човека, казвайки: От всяко дърво в градината свободно да ядеш;
2:17 но от дървото за познаване доброто и злото, да не ядеш от него; защото в деня, когато ядеш от него, непременно ще умреш.
3:1 А змията беше най-хитра от всички полски зверове, които Господ Бог беше създал. И тя рече на жената: Истина ли каза Бог да не ядете от всяко дърво в градината?
3:2 Жената рече на змията: От плода на градинските дървета можем да ядем;
3:3 но от плода на дървото, което е всред градината, Бог каза: Да не ядете от него, нито да се допрете до него, за да не умрете.
3:4 А змията рече на жената: Никак няма да умрете;
3:5 но знае Бог, че в деня, когато ядете от него, ще ви се отворят очите и ще бъдете, като Бога, да познавате доброто и злото.
3:6 И като видя жената, че дървото беше добро за храна, и че беше приятно за очите, дърво желателно, за да дава знание, взе от плода му та яде, даде и на мъжа си да яде с нея, та и той яде.
3:7 Тогава се отвориха очите и на двамата и те познаха, че бяха голи; и съшиха смокинови листа та си направиха препаски.

3:22 И Господ Бог каза: Ето, човекът стана като един от Нас, да познава доброто и злото; и сега, за да не простре ръката си да вземе и от дървото на живота, да яде и да живее вечно, -
3:23 затова Господ Бог го изпъди от Едемската градина да обработва земята, от която бе взет.
3:24 Така Той изпъди Адама; и постави на изток от Едемската градина херувимите и пламенния меч, който се въртеше, за да пазят пътя към дървото на живота.

След като са хапнали от онова дърво, техните очи са се отворили за познаване на доброто и злото. Значи, за да можеш да  правиш разлика между добро и зло, трябва да имаш нужното съзнание. Преди това те са нямали това съзнание да различават едното от другото. Яденето от дървото на познанието, ги прави разумни същества, които могат да различават едното от другото, като същевременно носят отговорност за своя избор.
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз искам да ви попитам-хората,които вярват в библията имат ли свободна воля?Т.е. живеят ли  необременени от нечии правила?Могат ли да избират макар и да е в разрес с вече остановените догми?

Мислите ли,че религиозните хора са свободни?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи да си дам и моята дълга и объркана интерпретацийка, която съм си изградил през годините :tongue2: 

Въпросната сцена с грехопадението, разбира се, е символична. Адам, Ева, змия, ябълка, райска градина и прочее са просто театрални герои и декори, чрез които да ни се предаде нещо друго. А то е следното - човек се ражда като бял лист. Без предразсъдъци, без теории и шаблони, без понятия като "добро" и "зло". Той е дете, а децата, знаем, са много добри и естествени създания, но понякога са способни да проявят жестокост, която е неумишлена. Те просто не знаят, че това е нещо лошо. При тях липсва познанието. Това всъщност символизират Адам и Ева, преди да нахапят райския зарзават. В живота на всяко дете обаче идват години, в които то започва да губи детското в себе си и полека се превръща във възрастен - започва да натрупва знания, теории, шаблони, ясният му и естествен поглед към живота се замъглява от булото на това, което наричаме "цивилизация", "култура", "знания" и т.н. То вече знае, че да трепеш мравки и да целиш лястовички с прашката не е хубаво, както и да се подиграваш на Гошко от съседния блок затова, че е пелтек. Категориите "добро" и "зло" са вкарани в междуушния процесор. Ябълката е изядена. Оттук нататък започва тежкото - животът на възрастен. Монотонен живот, ходене на работа, изкарване на пари за насъщния с пот на челото. Раят на безгрижното детство е далеч назад. Детето в нас е погребано дълбоко. Но няма начин - това е нужен процес. Никой не може да си остане дете за цял живот, освен ако няма някакво психично заболяване, разбира се... Тук нямаме право на избор - ние трябва да пораснем. Оттук нататък обаче започва онова, което е целта на много религии и учения, и което, поне според мен, е най-важното нещо, което трябва да направим през живота си. А то е следното - отново да се превърнем в деца. Това обаче хич не е лесно. Целта не е просто да се вдетиним, а да натрупаме толкова мъдрост и разбиране за живота, че в един момент количествените натрупвания да доведат до качествени изменения (как само го казах), да ни просветне и отново да придобием усещането за света, което сме имали като деца, но вече с едно съвсем различно измерение - мъдростта. Именно затова много от просветлените учители са описвани като едни пораснали деца - те отново са се върнали към тази простота и естественост, която са имали в началото на живота си, но вече в тях присъства и осъзнаването. Та така... :rolleyes:

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Библейската приказка за първите хора Адам и Ева и техният така наречен "Първороден грях", е може би една от най-обсъжданите теми.

Но нека разгледаме отново случката в Едемската градина. Бог отначало създава човека и го поставя в Рая.Там поставя и две дървета, които са забранени за хората. Но  поставянето на дърветата пред хората, е предпоставка за  нарушавеното на собствената му заповед. Самият Бог праща Змията, да подмами хората да нарушат Божията заповед.

Каква е ролята на Змията ? Защо Бог поставя двете дървета - Дървото на Живота и Дървото на познанието в Рая?

Защо Бог казва, че след като хората са яли от Дървото на познанието, са станали като богове? Защо Бог изгонва хората от Рая и така поставя началото на техния свободен живот, живот в който имат правото да вземат решения самостоятелно?

Добро или Зло за човека, са познанието и свободният избор?

Това е интерпретация подобна на гръцката митология. Там пък Прометей дава на хората огъня и с това им дава познание, което ги прави близки до боговете.. И в другите религии има подобни писания и текстове. Просто трябва да се спре библията да се чете и интерпретира буквално. Дали Адам и Ева са първите хора никой не знае. А какво представлява Бог и змията също никой не може да отговори.

Редактирано от Emokostov (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Валкирия,аз си мисля че всеки вижда нещата и ги подразбира по свой си начин.

Библията не е написана точно и ясно,а точно за да може всеки да намери своя смисъл.

Едно изречение може да се тълкува по много начини и тя ги тълкува така както ти е написала.

Ти си много по запозната от нея,но не говорите на едни и същи език.Не разбирам защо толкова се стремиш да промениш мнението й.Не виждаш ли,че тя говори и тълкува само новия завет,а ти вярваш в стария?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

имат .визирам евреите които изповядват иудаизъм.писано е в гимара:

“краката на човек са неговите поръчители”...тоест човека ходи там където му хареса.когато обаче направи съзнателно своя избор,тогава вече трябва да спазва предписанията,за праведен живот според писанието...и според завета който сключва с адонай.другото което ще ти осветли малко нещата ,е че няма понятие като "божии заповеди" при евреите..има божии думи...това променя нещата нали?

разбирам,но ти ми говориш преди да направят своя избор,да следват ли или не тази религия.

Моя въпрос е,един път като са избрали да следват това писание,в последствие живеят ли свободно?

напротив..ти също не знаеш :tongue2: ...битие е стария завет,не новия..... и въобще не искам да и променям мнението..съветвам я да се запознае с материята която критикува..така ще тежи повече като събеседник

никога не съм казвала,че знам и както виждаш не давам примери и не споря по темите с примери и т.н.

Доколкото аз чета и следя темите в които пишете,тя именно вярва в новия завет.Може и аз да съм се объркала.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

доколкото  е декларирала тук не вярва в него ...тя е мил розов облак дето хвърчи към  "аурата" на кокошо-ошо :tongue2:

Тогава е моя грешката.Тълкува и критикува навия завет.

първо искам да ти кажа...адам и ева не са евреи. :lol6: хубаво е да го знаят всички...щото се поувличат. :tongue2:

кога съм казала,че са евреи :eek: ?

единственото,което казвам е че говорите на различни езици.

,за да разбереш какво ме  питаш...знаеш ли какво значи думата завет?

кажи ми за да си направя справка ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

виж розов облак ..без да се обиждаш..ти изобщо четеш ли какво те питам и разбираш ли смисъла му.хайде да ти повторя какво те питах:

и сега да видим как си се аргументирала

къде виждаш дадена  тук свободна воля за избор?!...къде??..ти глупава ли си..защото не мога да проумея как не виждаш очеизвадните неща, и не разбирам защо подчертаваш нещата  избирателно

а именно:

2:16 И Господ Бог заповяда на човека, казвайки:

и пак ти казвам..в случая с адам и ева,няма такова понятие свободна воля..затова и въпроса ти е некоректно и неточно зададен...показах ти защо?

не  е ли редно да се запознаеш с материята която обсъждаш.?!?!

имат .визирам евреите които изповядват иудаизъм.писано е в гимара:

“краката на човек са неговите поръчители”...тоест човека ходи там където му хареса.когато обаче направи съзнателно своя избор,тогава вече трябва да спазва предписанията,за праведен живот според писанието...и според завета който сключва с адонай.другото което ще ти осветли малко нещата ,е че няма понятие като "божии заповеди" при евреите..има божии думи...това променя нещата нали?

Може в Библията да няма директно и буквално упоменато понятие свободна воля , но след като Бог държи сметка за делата на хората, това означава че те имат свободен избор възоснова на който могат за избират дали да спазват Божиите заповеди или не, дали да избират доброто или злото. Волята да избираш свободно своите действия, е свободна воля.

Редактирано от Bel Ami (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

говорим си за адам и хава затова дали им е дадено правото на някакъв избор.

на адам и ева не е предлагана никаква религия от никой.адам и ева не са евреи.на евреите и на другите народи излезли с тях от египет  беше дадено да избират дали да приемат тора, и да сключат завет/договор / с адонай. от всички народи само евреите приеха завета с пълното съзнание за отговорностите които ще се изискват от тях.

сега стана ли ти ясно.какво е завет .кажи сега, като има договореност от две страни по взаимно съгласие...трябва ли страните да спазват дадената дума или не????

Лилит, стига всява писмени и времеви грешки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

аз искам да ви попитам-хората,които вярват в библията имат ли свободна воля?Т.е. живеят ли  необременени от нечии правила?Могат ли да избират макар и да е в разрес с вече остановените догми?

Мислите ли,че религиозните хора са свободни?

Напълно свободни хора няма, без значение дали са вярващи в Библията, в Корана, в Бхагават Гита, или в Еволюцията.

Но щом питаш за религиозните, вярващи в Библията, бих ти казала че те също колкото теб имат свобода на избора. Защото това че вярват в Библията , не ги прави съвършени. И те също правят грешки, те също във всеки един момент ползват своята воля и избират дали да вършат добро или зло.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

до тук с моето участие в тая тема. :whist:

Споко, де. Обясни го достатъчно ясно поне за мен. Сега, може би, следващият въпрос е защо Адам и Ева са нарушили божията заповед и каква е ролята на змията в цялата работа? Мисля, че това трябва да те попитаме, вместо всеки да си интерпретира свободно. В последното няма лошо, стига да се уточнява, че това е лично гледище, което не отразява точно смисъла на историята.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много ми е интересно дали Bel Ami знае, че според някои, които са писали за "свободната воля", корените на тази идея могат да се търсят и в нещата, които Христос е проповядвал. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Споко, де. Обясни го достатъчно ясно поне за мен. Сега, може би, следващият въпрос е защо Адам и Ева са нарушили божията заповед и каква е ролята на змията в цялата работа? Мисля, че това трябва да те попитаме, вместо всеки да си интерпретира свободно. В последното няма лошо, стига да се уточнява, че това е лично гледище, което не отразява точно смисъла на историята.

Да, можем да попитаме и защо Бог използва змията, за да изпитва хората?

Каква роля в случая играе змията - помощник на Бог ли е тя в тази сцена или помощник на хората?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.