Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Свободната воля-добро или зло ?

Препоръчан отговор

Поради невежество. Няма друга причина, не е и имало...

Да, у всеки човек се крие доброто, но то е покрито със слоеве натрупвания, предубедености, обусловености...т.е. боклуци от които човек трябва да изчисти съзнанието си.

Ето, и според Буда , невежеството е една от трите отрови. А другите две, са привързаността и омразата.

А те съществуват в изобилие у хората.

Как хората, биха могли да отхвърлят тези три отрови от себе си?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 409
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

НЕ.

Ако бяхме добри, нямаше да има стремеж от наша страна да ставаме по-добри и по-съвършени.

..има и други отговори и които определено заслужават размисъл, а заедно с "Не"-то,пак към въпросното наше добро.. Ние ставаме по-изобретателни,което може да указва повече постижения в чисто механичечески,технологични измерения,правейки Урбанизмът онази среда, конфликтна с всяка друга среда..т.е. конфликтът село-град,град-Природа си е същият вечен на линия и той е умишлено поддържан,а стремежът на селското чадо е да дойде в града,където ще стане по-добричък ли или още по-хитър,прилагайки своя си тарикатлък и така да усъвършенства някои свои умения с практически заряд е социален факт! ..Ако продължим в различните аспекти на тези помисли,пак ще щтракне друг капан - да си силен и удържиш позиции в една конкретна среда е само началото,а адаптивността е умение в чист вид на фаворитите/най-силните/,дори това преведено на "човешки език" да означава конформизъм,а той може да бъде само лош,що касае наложителна морална догматика П.п...ще си позволя пак да припомня,какво споделих,макар и по други теми - Проектантите на човека да не забравяме ,защото до тук цялата История човешка действа на този принцип!..затова ще се питат хората в логика - Бог добър ли е или лош,ревнивец долен ли е бил,скаран ли е с милосърдието или е избирателен "убиец" по тип на настроения и политика,досущ,като Нас?..това касае и центърът на темата за свободната воля

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

П.п...ще си позволя пак да припомня,какво споделих,макар и по други теми - Проектантите на човека да не забравяме ,защото до тук цялата История човешка действа на този принцип!..затова ще се питат хората в логика - Бог добър ли е или лош,ревнивец долен ли е бил,скаран ли е с милосърдието или е избирателен "убиец" по тип на настроения и политика,досущ,като Нас?..това касае и центърът на темата за свободната воля

Зависи за кой бог говориш...за този от религиозните писания, или за Бога-Творец, по принцип.

Може би искаш да питаш дали хората приличат на Твореца?

Или по точно, дали хората приличат на Бога, такъв какъвто е описан в някои религиозни писания.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

аз пък искам да попитам,за кои свободната воля е зло и защо?И защо си мислим,че тя причинява зло и какво е то?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

аз пък искам да попитам,за кои свободната воля е зло и защозащо си мислим,че тя причинява зло и какво е то?

Свободната воля дава свобода на избора.

За да отговоря на въпроса ти, трябва да ти задам друг въпрос: Свободната воля, само до добро ли води?

Редактирано от АУМ (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитатите, които съм копи-пействала, са много полезни, но само за тези, които ги разбират.

За да изпляскаш нещо, трябва първо да се вникне в копирания текст, да се проверят източниците, да се провери доколкото може достоверността на тези източници, да се помисли/ако има с какво/ дали е уместно да се цитира.

А може би ти ще отговориш по-добре на по-горе зададения въпрос...

Аз май съм го казал някъде...ако не съм, ще го кажа сега...Цялата тема е безсмислена, да не говорим за коментарите ти и на няколкото ти подгласнички/ или ти подласяш, не ми се рови/ 

1. Какво е зло и добро? А доброто за един, не е ли зло за друг? Как ги използваш, един път така, другия път онака, за да ги нагодиш към поредния не на място копиран цитат? Тия категории са ти неясни и далечни и не си дорасла да ги използваш и колкото по навреме го разбереп-толкова по-добре.

2 Нещо чувам свободна воля намесваш...убу свободна, ама ако недай си боже някой реши да прояви, се нахвърляш отгоре му.....И дотам със свободата.....Или както е казал Сервантес "Свободата Санчо, е на върха на копието ми", въпреки че, ако имаше копието на Сервантес, щях да прежаля това, че потъпкваш свободата ми......

Помисли над това, а ако имаш въпроси, питай....ще опитам да ти отговоря по човешки....Но не днес, след малко ще си лягам.....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Свободната воля дава свобода на избора.

За да отговоря на въпроса ти, трябва да ти задам друг въпрос: Свободната воля, само до добро ли води?

не знам какво разбираш под свободна воля,Бел.Изобщо какво е свободната воля и имали някаква връзка с добро и зло.Според какво зависи дали избора,който си направил е за добро или за зло?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е вие сега сте я хвърлил в най-дълбоките води… :D

Не вадете темата за свободната воля от религиозния контекст, в който поне като заглавие е зададена, защото тогава вече ще стане едно гмуркане в океана без пояс. Ако започне разглеждане на свободата в контекста на етиката, а и като основен компонент на правото, неминуемо ще стигнем до необходимостта от нормативното й регулиране. И тогава ще стане край на свободата, каквато я разбират някои хора... като пърхане на крилца и мигли, без отговорности и спазване на правила и норми на поведение...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зависи за кой бог говориш...за този от религиозните писания, или за Бога-Творец, по принцип.

Може би искаш да питаш дали хората приличат на Твореца?

Или по точно, дали хората приличат на Бога, такъв какъвто е описан в някои религиозни писания.

..ами за мен е простичко - няма само един Проектант/Бог-Творец/ - така,както се работи в екип и пресича един евентуален Диктат!..имало е йерархия,както и днес в натурална доказуемост!..нещо нечувано ли Е да работиш в екип..ммм? П.п. ..виж - ако "сбирката "тук умира да си чеша езиците за религиозни вменявания,аз лично трудно ще участвам,щот нямам интерес,нито ми е забавно да споря за каквото и да е,ако то преминава само и единствено през "ситото" на библията! Свободната воля е още  желание и успешно изпълнимо само при определени характеристики на личността!..няма потенциал ?-  е,тогава има само индивид,споделящ манталитета на Стадото!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

..ами за мен е простичко - няма само един Проектант/Бог-Творец/ - така,както се работи в екип и пресича един евентуален Диктат!..имало е йерархия,както и днес в натурална доказуемост!..нещо нечувано ли Е да работиш в екип..ммм? П.п. ..виж - ако "сбирката "тук умира да си чеша езиците за религиозни вменявания,аз лично трудно ще участвам,щот нямам интерес,нито ми е забавно да споря за каквото и да е,ако то преминава само и единствено през "ситото" на библията! Свободната воля е още  желание и успешно изпълнимо само при определени характеристики на личността!..няма потенциал ?-  е,тогава има само индивид,споделящ манталитета на Стадото!

Днес , в която и тема да влезеш , все библията плюеш и отричаш.Какво ти е виновна библията и религиите.А ма тя библията не е плювалник.Аре ,оди слушай джаз.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

..ами за мен е простичко - няма само един Проектант/Бог-Творец/ - така,както се работи в екип и пресича един евентуален Диктат!..имало е йерархия,както и днес в натурална доказуемост!..нещо нечувано ли Е да работиш в екип..ммм?

П.п. ..виж - ако "сбирката "тук умира да си чеша езиците за религиозни вменявания,аз лично трудно ще участвам,щот нямам интерес,нито ми е забавно да споря за каквото и да е,ако то преминава само и единствено през "ситото" на библията!

Свободната воля е още  желание и успешно изпълнимо само при определени характеристики на личността!..няма потенциал ?-  е,тогава има само индивид,споделящ манталитета на Стадото!

Във всички екипи, има ръководители.

Нито една организация, предприятие, партия, група, или каквото и да сравнение да направиш, не може да съществува без ръководител, без организатор.

Първосъздателят може да има помощници, или да твори чрез такива.

Съгласна съм с теб, че хората трябва да са свободни в своето мислене и не трябва да приемат на вяра всичко което им се поднесе, и всеки трябва да прояви своята индивидуалност, освен ако не се счита за овца от стадо. Въпреки, че всички сме част от едно Цяло, всеки от нас има отделна Душа и е отделен саморазвиващ се индивид.

Редактирано от АУМ (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Във всички екипи, има ръководители.

Нито една организация, предприятие, партия, група, или каквото и да сравнение да направиш, не може да съществува без ръководител, без организатор.  Първосъздателят може да има помощници, или да твори чрез такива.

Съгласна съм с теб, че хората трябва да са свободни в своето мислене и не трябва да приемат на вяра всичко което им се поднесе, и всеки трябва да прояви своята индивидуалност, освен ако не се счита за овца от стадо. Въпреки, че всички сме част от едно Цяло, всеки от нас има отделна Душа и е отделен саморазвиващ се индивид.

...ти ме подсещаш,че по-добрата половина от човечеството е жената!..И когато НЕ е малтретирана,игнорирана,подценявана Тя е първо човек,а после жена!За много жени, свободната воля е мит,обрязване жестоко и казано както в буквалност в наши дни,така и в религиозни отвратителни забежки още от древността!..Брутализмът всъщност действа най-ефективно там,където е най-ефикасен моделът на Патриархизъм!..затова "благородно" се решава ,че бог е един и той е от мъжки пол,както  в СЗавет,както и НЗ-я,визират все мъж.род!..Диктатът,наложен още от "прекрасната" патриархална библия ! Единствените жени с досег до знания в Древността са били хетери и куртизантки - платен дюшек да,ама и Силаааа!..и импотентността при мъжете се явила!..ооооо - да имаш волята,а пусти му мерак - да виси:)))

Днес , в която и тема да влезеш , все библията плюеш и отричаш.Какво ти е виновна библията и религиите.А ма тя библията не е плювалник.Аре ,оди слушай джаз.

..а,ти днес си изпускаш нервичките нещо..що не си обърнеш и другата бузка за шляпкане,както по заповед те съветва твоята библия ,ама е видно,че имаш желание мен да зашлевиш?..Е,що тъй христиенино?! ..никакъв проблем да те "възнеса"и теб с джаз в компилация и то само каква,о боже и то само каква:http://www.youtube.com/watch?v=Us-TVg40ExM&feature=player_embedded#!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не си заслужава , да коментирам.Имаш очи ,но не виждаш по далеко от ,себе си.Имаш уши ,но не чуваш  ,нищо освен себе си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

..кое по-точно отказваш да коментираш - джазът,Патриархатът или да спретваме анализ на:

http://shopix.bg/img/products/orig/1512/products_6109787_156652101.jpg

http://poligraff.net/uploads/articles/big/118.jpg

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSnMEq3_5Z4FUa24RrePxeOaKqBvgNzsR1RkTNZOv92M64Al_X5Cg

..не може хич и без това:http://www.segabg.com/pic/2681/328192-l.jpg

..да,Да..за сбодна воля и избор тук говорим

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 месеца по-късно...

"Мечо Пух, какво ще закусваш, мед или мляко ?"

"И двете" - отговорил Мечо Пух

Ако волята не може да твори както добро, така и зло, то тя не е свободна. Не е и воля. Свободата е отвъд понятията за добро и зло. За да разбере свободата, човек трябва да се вгледа в себе си и в заобикалящия го свят. Трябва да мисли САМ. С главата си, с корема си, с черния си дроб, с всичко свое. Четенето на философски учебници, свещени религиозни книги и сутри не помага. Четенето на физически или други научни теории също. 

Ако съществува обективна истина също е абсурд да съществува свободна воля. Е има философи, които твърдят, че двете могат да съществуват едновременно (това са така наречените компатибилисти), но това не е сериозно.

Ботев, в  стихотворението си Борба, много хубаво ги е наредил философите компатибилисти, като е нарекъл съвета им "Бой се от бога, почитай царя" - свещена глупост. Защо трябва да почитам волята на царя, след като спазвам стриктно повелите на всемогъщия бог. Как е възможно едновременно хем бог да е всемогъщ, хем царя да има свободна воля, която аз да почитам. 

Разбира се Ботев ей така ги е зашлевил, за целите на борбата, но ако доразвием мисълта му, след като бог е всемогъщ (съществува обективна истина), то как бих могъл аз да избирам самопроизволно (да притежавам свободна воля), между праведното дело и грехът.

Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...Няма религия, която да не ти внушава, че си "несъвършен", че имаш много липси, недостъци, негативи и че точно тази религия, а не някоя друга, ще ти помогне да достигнеш до съвършенството. Несъвършенството, заедно с вината, се насаждат в човека отвън с цел - създаване на общество от комплексари, лесни за манипулация и контрол. Властта не се нуждае от ярки, достолепни и самостоятелно мислещи, доволни от себе си индивиди. Потребителят трябва да се стреми към нещо си, трябва да има залъгалка, която да го накара да си развърже кесийката. Ако човек осъзнаваше, че е напълно съвършен в несъвършенството си, нито една книга по самоосъвършенстване нямаше да бъде продадена, нито една религия нямаше да съществува и повечето от стоките нямаше да бъдат купувани, а пък пластичните хирурзи щяха да пукнат от глад, милите. Но в общество, където се култивират комплекси от най-ранна възраст, подобни идеи звучат наистина "нездраво". А тези идеи не са от вчера, въпреки това малцина успяват да се измъкнат от внушените комплекси. 

Всъщност не всички религии внушават това, а само обективистките такива. Същото важи и за обективистките философски идеи. Всъщност най мракобесното учение "Диалектическият материализъм" отрича съществуването на бог.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност не всички религии внушават това, а само обективистките такива. Същото важи и за обективистките философски идеи. Всъщност най мракобесното учение "Диалектическият материализъм" отрича съществуването на бог.

Какво имаш предвид с названието "обективистки религии"?Кои са обективистки и кои не ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бог е един, следователно истината е една. А съществуването на само една истина е обективизъм по определение.

Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Идеално! И ако приемем, че истината е точка в пространството, то към нея съществуват безкрайно много директриси. Тук е и свободата - дали въобще искаш да стигнеш и ако искаш, пътят по който да стигнеш то истината е твоят избор и е изцяло подчинен на собствената ти воля.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бог е един, следователно истината е една. А съществуването на само една истина е обективизъм по определение.

Разбира се че е един единствен Бог.

Независимо как го наричат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

2:16 И Господ Бог заповяда на човека, казвайки: От всяко дърво в градината свободно да ядеш;2:17 но от дървото за познаване доброто и злото, да не ядеш от него; защото в деня, когато ядеш от него, непременно ще умреш.3:12 И човекът рече: Жената, която си ми дал за другарка, тя ми даде от дървото, та ядох.3:13 И Господ Бог рече на жената: Що е това, което си сторила? А жената рече: Змията ме подмами, та ядох.3:22 И Господ Бог каза: Ето, човекът стана като един от Нас, да познава доброто и злото; и сега, за да не простре ръката си да вземе и от дървото на живота, да яде и да живее вечно, - Имали  ли  са  свободна  воля  Адам  и  Ева?  Твърдо  да!  Бог  забранява,  но  и  в  същото  време  лъже,  следователно  заповедта  е  фиктивна.  Израз  на  свободна  воля  е  факта  дали  ще нарушиш  заповедтта  или  ще  я  изпълняваш.  Ние  дали  сме  заповядали  на  децата  си?  Друго  -  Никъде  Бог  не  заповяда  на  жената  да  не  вкусва от  дървото  на  знанието!   Значи,  че  Ева  е  била  наказана  несправедливо  за  проявен  избор.  Интересна  е  следващата  проява  на  свободен  избор  -  Колко  ли  е  дала  Ева  от  плода  на  Адам  предполагам  по-малката  част,  ако  не  и  огризката!!!  Какво ли  би  станало  ако  първо  баха  яли  от  дървото  на  живота  още  един  избор.

И  тук  Бог  им  дава  един  урак  валиден  и  до  днес  -  Вие  можете  да  правите  каквото  искате,  ваша  воля,  но  последствията  от  действията  определям  Аз.  Въвежда  се  причинно  следственият  закон! 

Защо  Бог  поставя  дървото  на  знанието  в  градината  и  го  обсипва  с  съблазнителни  плодове 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо  Бог  поставя  дървото  на  знанието  в  градината  и  го  обсипва  с  съблазнителни  плодове 

Защото няма как да достигнеш до каквото и да било познание ако не минеш и през изкушението.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

2:16 И Господ Бог заповяда на човека, казвайки: От всяко дърво в градината свободно да ядеш;2:17 но от дървото за познаване доброто и злото, да не ядеш от него; защото в деня, когато ядеш от него, непременно ще умреш.3:12 И човекът рече: Жената, която си ми дал за другарка, тя ми даде от дървото, та ядох.3:13 И Господ Бог рече на жената: Що е това, което си сторила? А жената рече: Змията ме подмами, та ядох.3:22 И Господ Бог каза: Ето, човекът стана като един от Нас, да познава доброто и злото; и сега, за да не простре ръката си да вземе и от дървото на живота, да яде и да живее вечно, - Имали  ли  са  свободна  воля  Адам  и  Ева?  Твърдо  да!  Бог  забранява,  но  и  в  същото  време  лъже,  следователно  заповедта  е  фиктивна.  Израз  на  свободна  воля  е  факта  дали  ще нарушиш  заповедтта  или  ще  я  изпълняваш.  Ние  дали  сме  заповядали  на  децата  си?  Друго  -  Никъде  Бог  не  заповяда  на  жената  да  не  вкусва от  дървото  на  знанието!   Значи,  че  Ева  е  била  наказана  несправедливо  за  проявен  избор.  Интересна  е  следващата  проява  на  свободен  избор  -  Колко  ли  е  дала  Ева  от  плода  на  Адам  предполагам  по-малката  част,  ако  не  и  огризката!!!  Какво ли  би  станало  ако  първо  баха  яли  от  дървото  на  живота  още  един  избор.

И  тук  Бог  им  дава  един  урак  валиден  и  до  днес  -  Вие  можете  да  правите  каквото  искате,  ваша  воля,  но  последствията  от  действията  определям  Аз.  Въвежда  се  причинно  следственият  закон! 

Случката показва, че Адам и Ева имат свободна воля. Но тя не е безгранична . И че носят последствията от своя избор.Така е с всички нас. Тази случка е само една алегория, която ти много добре си разбрал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А  може  ли  някой  да  обясни 

1/  Защо  Бог  посажда  дъвтото на  знанието  в  градината  и  забранявя  прода  му?

2/  Защо създава  полове,  можело  е  да  създаде  двама  мъже?

3/  Защо  въвежда  причинно  следственият  закон?

4/  Бог  изгонва  ли  хората  от  градината?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А  може  ли  някой  да  обясни 

1/  Защо  Бог  посажда  дъвтото на  знанието  в  градината  и  забранявя  прода  му?

2/  Защо създава  полове,  можело  е  да  създаде  двама  мъже?

3/  Защо  въвежда  причинно  следственият  закон?

4/  Бог  изгонва  ли  хората  от  градината?

Много добри въпроси.

Аз също съм ги задавала много пъти и съм търсела отговора им.

Ще се опитам да отговоря какво мисля аз.

1.  Защо  Бог  посажда  дървтото на  знанието  в  градината  и  забранява  плода  му?

- Защото не иска хората да бъдат неуки и необразовани същества. Той е искал те да не бъдат неосъзнати животни, а разумни и свободни същества, с право на избор.

2. Защо създава  полове,  можело  е  да  създаде  двама  мъже?

- Защото е искал хората сами да създават свое поколение. Ако искаше, можеше да насели Земята с безброй човеци, били те двуполови, еднополови, разнополови и т.н.

3.Защо  въвежда  причинно  следственият  закон?

- За да бъде човекът отговорен за действията и делата си. Само по този начин, той може да осъзнава грешките си, да израства и да се усъвършенства. Когато носи отговорност за последствията от своите дела.

4.Бог  изгонва  ли  хората  от  градината?

- В Библията пише, че ги изгонва. Но аз мисля, че това е само символично. Хората се стремят да намерят изгубения Рай. Той не е някъде другаде, а тук, вътре в нас.  Да, духовният свят може би, е прекрасен, но нашите Души са създадени да се въплъщават в тела. И само, когато сме във физическо тяло, можем да  развием пълният си потенциал, за който сме били създадени.

Редактирано от Aumi (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване