Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За Иисус, Мохамед, Буда или да поговорим за религия

Препоръчан отговор

Приятелю, поста ти в момента е в темата" За Христос, Мохамед, Йехова, Боговете и всичко останало...", напълно е възможно първоначално да е бил в темата „Ислям за любопитни”.Нали сме в матрицата, тук стават такива мистерии.Един от разбиращите мюсулмани изказа преди време твърдението, че будизма не е религия , а философско учение. И ти ли смяташ че е така?

Прав си, но виж горните постове. Темата за Исляма, както казах се мултиплицира навсякъде из този раздел, но наистина е по-добре последните ми постинги да са в темата за Исляма.

Будизмът не е нито религия, нито философия, нито психология. Будизмът е едновремено религия, философия и психология. Вало не го ли е обяснявал това?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Не, поразрових се, не е точно така. Не са бягали, а са били изгонени след специален едикт. Било е нещо подобно на "голямата екскурзия" на турците от 80-те тук, и даже за също толкова кратко време, и с

Русия е освободитеЬка и она не е освободителЬка. Но аксиома е, че ние българите сме благодарни.   

Как са се появили думите? Кой ги е измислил, маймуно-човекът ли? Маймуно-човекът ли, например, е измислил думата “съ-вест”. Вест от къде? Или “с-мисъл” или “съ-знание”? Защо излизт от там, от където в

Публикувани изображения

Опиум за народа... защото нито Исус е искал да му строят храмове, нито Буда, само и единствено Йехова и като че ли Аллах са искали някакви храмове ли що ли. Затова и са толкова надъхани евреите и мюсюлманите. Много са зле. Опиум за народа... друг е върпоса какво е казал Исус и какво всеки разбира за себе си.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прав си, но виж горните постове. Темата за Исляма, както казах се мултиплицира навсякъде из този раздел, но наистина е по-добре последните ми постинги да са в темата за Исляма.

Будизмът не е нито религия, нито философия, нито психология. Будизмът е едновремено религия, философия и психология. Вало не го ли е обяснявал това?

Обяснявал го е, може би не точно по този начин.;)

Е, при такива добри намерения отключвам темата Ислям /за любопитни/ :yanim:

Те са мой, а за другите не отговарям...

Приятелю, чак сега разбрах какво си направил.Ти си редактирал мнението си, обаче аз съм успял да го запазя за сега.Пък и си направил една много симпатична грешка.:);)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опиум за народа...

Така е, но това в една или друга степен важи за всяка религия и не само, защото можеш да манипулираш хората по всевъзможни начини. Достатъчно е да им предложиш някаква утопия по подходящ начин. Сега ще ти кажа защо все пак предпочитам традиционните изповедания, въпреки всичките им недостатъци. Понастоящем махалото се връща обратно и всъщност в много общества се наблюдава процес на десекуларизация и индигенизация. Ако традиционните религии не евлюират по такъв начин, че да могат да задоволят емоционалните и социалните нужди на изгубилите идентичността си хора, на тяхното място ще се настанят култове като тези на преподобния Муун, Шримала или псевдонаучни секти като сциентологията, а не науката и здравия разум, уви...

Обяснявал го е, може би не точно по този начин.:)

Приятелю, чак сега разбрах какво си направил.Ти си редактирал мнението си, обаче аз съм успял да го запазя за сега.Пък и си направил една много симпатична грешка.:yanim:;)

Уф, това ми е бъг в системата ;) В тоя форум дето го модерирам на два-три пъти от невнимание изтрих чужди постинги и хората решиха, че го правя нарочно.

Ще ти отговоря в най-скоро време, но в темата за будизма. В момента провеждаме нещо като организационна среща и съм доста ангажиран, а искам да ти отговоря точно...

Редактирано от dagpo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понастоящем махалото се връща обратно и всъщност в много общества се наблюдава процес на десекуларизация и индигенизация. Ако традиционните религии не евлюират по такъв начин, че да могат да задоволят емоционалните и социалните нужди на изгубилите идентичността си хора, на тяхното място ще се настанят култове като тези на преподобния Муун, Шримала или псевдонаучни секти като сциентологията, а не науката и здравия разум, уви...

Асоциирах нещо докато четях поста ти...

Надявам се, че модераторите ще проявят необходимото търпение, тъй като си давам сметка, че това, което ще разкажа не изглежда да е по темата, но... твърдя, че е и е един вид притча.

Публикувано изображение

На тази гравюра е изобразен Аристотел, яхнат от младата Филис(Филиде).

Един ученик на Аристотел бил безнадежно влюбен във Филис, която пък си падала по игрички на доминация и унижения и като така, не му обръщала внимание. Един ден Аристотел му казал: За какво ти е тази никаквица? Не се подценявай, защото ще се съсипеш. После тайничко започнал да ухажва Филис и тя обещала на старика да бъде негова, но при едно условие-да се остави да бъде оседлан и язден. Както и станало. Но ученикът разбрал и попитал учителя си: Затова ли ме отблъсна от нея? Да мърсуваш ти на воля с младата жена? А Аристотел му отговорил: Ти не разбираш. Тя успя от мен-мъдрец и философ да направи магаре, даваш ли си сметка какво щеше да стори с теб? Аз те спасих, млади момко.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

можеше и тази да сложиш :

Публикувано изображение

по-благоприлична е Публикувано изображение

Колкото до самата история - така си е : специално жененият мъж си е едно магаре, вързано цял живот за една слива ....

А самата легенда, както и картината символизира просто надмощието на плътта над духовността в частност, а в по-широк смисъл -падението на духа.

Което пък, свързано с по-горния пост , на dagpo, и твърдението му, че "Понастоящем махалото се връща обратно и всъщност в много общества се наблюдава процес на десекуларизация и индигенизация " излиза, че няма нищо ново под слънцето - още по времето на Аристотел са царели такива процеси.

Тоест - изводите, за махалото не са верни - защото, ако сега махалото е в тази посока, то явно е от хилядолетия там.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

по-благоприлична е Публикувано изображение

Е, ясно е защо сложих голата и ти благодаря, че употреби думата благо-прилично. Е те това е благо-приличието-кофти деяние, облечено в хубава идея. Май няма разлика дали ще яздиш гол някого или облечен.

А самата легенда, както и картината символизира просто надмощието на плътта над духовността в частност, а в по-широк смисъл -падението на духа.

мдам... слабото побеждава силното, ако го оставиш да победи

Блажен е този, който знае времето

когато грабителя идва,

защото той може да стане, да се организира,

и да опаше слабините си в готовност.

Тома-103

Което пък, свързано с по-горния пост , на dagpo, и твърдението му, че "Понастоящем махалото се връща обратно и всъщност в много общества се наблюдава процес на десекуларизация и индигенизация " излиза, че няма нищо ново под слънцето - още по времето на Аристотел са царели такива процеси.

Тоест - изводите, за махалото не са верни - защото, ако сега махалото е в тази посока, то явно е от хилядолетия там.

:cool:

Един мъж помолил: Кажи на братята ми

да поделят бащините неща с мене.

Той отвърнал: Кой ме направи разделящ?

Обръщайки се към учениците си, Той каза:

Аз разделям ли нещата?

Тома-72

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, няма ли някой да се престраши, че е малко комично един будист да разсъждава над природата на Аллах в темата „Ислям за любопитни”.

....................

ПП Мнението ми по отношение на фундаментализма, някои варварски практики на шериата и подтисничеството по отношение на жените остава същото, но тези теми вече ги преекспонирахме.

dagpo, когато предложи демографско ограничаване на мюсулманите, си помислих, че това, че се възприемаш като будист, по никакъв начин не обижда будизма.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво точно трябва да доказвам, че той не лъже, или че лъже, за първото май той трябва да се напъне... а за второто, май това съм го правил доста пъти, ти не четеш ли :)..или не виждаш ..... или виждаш но не разбираш, или разбираш но не можеш, тоест не искаш, или не знаеш, или не ти изнася като на някои... кое от всичкото :cool:

П.С Погледни абв форумите, ще видиш как си копира теми от там, и ги присвоява за свои тук :lol6: това е доста смешно най-малкото , не мислиш ли.... :beer:

Нали ти казах, Брате - пак си с грешка! Напиши ми нещо в лични регистрирай се оттатък и ще ти го прехвърля за отрицателно време отново в лични под споменатия от теб ник!

Но ще сризнаеш ли пред всички тук, че отново грешиш?!

Ако искаш, може да ме срещнем и в чисто мюсюлмански форум с друг ник! А имам и още два ! Така, че не се вълнувай толкова ... Една съфорумничка първа ме откри за по-малко от седмица след регистрацията ми тук. Така, че - доста си изостанал ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махалото постоянно се люлее между етернализма и нихилизма, ирационалното и рационалното, суеверията и науката, така както ние се люлеем между Ерос и Танатос :cool: 18 век е епохата на т.нар. просветен абсолютизъм. , който приключва с управление на тълпите и с невиждани през Средновековието дори религиозни кланета в рамките на една религия. Едноличната власт на разума олицетворявана от просветените монарси приключва с тяхната смърт и не имало от къде да бъдат поръчани нови такива. Възможно ли е да се установи царство на разума? Силно се съмнявам, защото разумът е много рядко срещано индивидуално качество. И все пак опитите ще продължат... Редактирано от dagpo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

dagpo, когато предложи демографско ограничаване на мюсулманите, си помислих, че това, че се възприемаш като будист, по никакъв начин не обижда будизма.

Съжалявам, но не разбрах какво искаш да кажеш.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махалото постоянно се люлее между етернализма и нихилизма, ирационалното и рационалното, суеверията и науката, така както ние се люлеем между Ерос и Танатос :) 18 век е епохата на т.нар. просветен абсолютизъм. , който приключва с управление на тълпите и с невиждани през Средновековието дори религиозни кланета в рамките на една религия. Едноличната власт на разума олицетворявана от просветените монарси приключва с тяхната смърт и не имало от къде да бъдат поръчани нови такива. Възможно ли е да се установи царство на разума? Силно се съмнявам, защото разумът е много рядко срещано индивидуално качество. И все пак опитите ще продължат...

Хубави думи, но аз съм на мнение, че такова движение не е възможно, ако обобщаваме за цялото човечество - защото, когато казваш "ние", "хората", "обществото" ти обобщаваш за всички ни - а на света дори и в момента има общества от атеисти, не признаващи нищо друго освен материята, и общества от силно религиозни хора, които се водят само от духа.

Прост пример в съвремието - Тибет и Китай.

Съседни държави са, а в една тържествува духа, в другата - материята.Махалото там дали пък не се върти в кръг над тях ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубави думи, но аз съм на мнение, че такова движение не е възможно, ако обобщаваме за цялото човечество - защото, когато казваш "ние", "хората", "обществото" ти обобщаваш за всички ни - а на света дори и в момента има общества от атеисти, не признаващи нищо друго освен материята, и общества от силно религиозни хора, които се водят само от духа.

Съседни държави са, а в една тържествува духа, в другата - материята.Махалото там дали пък не се върти в кръг над тях ?

Доста неуместен пример си дал, Док.Комунизма е всъщност последната голяма религия, направила доста бели по света и у нас.Така че и в Китай тържествува духа, ама е материалистичен такъв.:PПлюс това държава Тибет няма от доста години, сега е част Китай. :)

Махалото сигурно може да се движи по-бързо от колкото си го представяш.

Съжалявам, но не разбрах какво искаш да кажеш.

Аз, го разбрах.Ама няма смисъл да му обръщаш внимание, това е пореден опит за оригиналничене.Преди 2 години Мечолари беше будист с дъновистки уклон.:D
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Приемам забележката. Всякакви обобщения замазват индивидуалните различия. Що се отнася до Тибет, благодарение на Културната революция от будизма е останала само външната форма, храмовете и ритуалите (е и това е обобщение, защото в по-отдалечените региони като Кхам, все още има съхранена и функционираща традиция). В Китай пък, комунизмът е официална идеология, в която никой не вярва. и на нейно място се е настанил консуматорския светоглед съчетан с традиционните конфуциански ценности. Изобщо, азиатците винаги са имали инструменталистки подход към религиите били способни да съчетават амбивалентни на пръв поглед възгледи. Може би по-точе пример е американското общество, където наблюдава цялата палитра то пълен атеизъм до краен религиозен фанатизъм.

Всъщност това, което се опитах да направя е да защитя традиционните религии, защото

мнозинството атеисти в момент на нелечима болест или друг нерешим проблем изгубват разсъдък и деградират до суеверия, илачи, врачки и т.н. Разумът им по-скоро е само на повърхността, а не е като слънцето, което осветява всичко. При това положение, може би е по-добре да се вярва в непорочното зачатие, отколкото в сектантски култове като Сахаджа Йога на Шримала (или беше Нирмала) Деви и др. под.

Аз, го разбрах.Ама няма смисъл да му обръщаш внимание, това е пореден опит за оригиналничене.Преди 2 години Мечолари беше будист с дъновистки уклон.;)

Уби ме. Аз останах с впечатление, че е мюсулманин. По вероятно е да е бил дъновист с будистки уклон :) Редактирано от dagpo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да уточня, че това, което един френски мислител нарече la revanche de Dieu и за което говорих по-горе е е локален, а не глобален процес, който засяга тези общества, които не успяха да преминат гладко в 20 и 21 век. Най-вече визирам ислямските, както и някои от Далечния Изток. Процеси като урбанизацията, глобализацията и миграцията доведоха до загуба на идентичност и както казах махалото се върна в обратна посока, т.е. към търсенето на корените и към религиозния фундаментализъм.

Редактирано от dagpo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опиум за народа... защото нито Исус е искал да му строят храмове, нито Буда, само и единствено Йехова и като че ли Аллах са искали някакви храмове ли що ли. Затова и са толкова надъхани евреите и мюсюлманите. Много са зле.

Опиум за народа... друг е върпоса какво е казал Исус и какво всеки разбира за себе си.

Да така е точно така, но моят духовен учител Иеова ми каза,че строежите по храмовете е под влияние на Сатана и неговите лоши подръжници.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да така е точно така, но моят духовен учител Иеова ми каза,че строежите по храмовете е под влияние на Сатана и неговите лоши подръжници.

От храмовете полза има. Дори чисто естетическа: Сан Пиетро, Тадж Махал и т.н. Само жк-та и МОЛ-ве ли да строим? Редактирано от dagpo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От храмовете полза има. Дори чисто естетическа: Сан Пиетро, Тадж Махал и т.н. Само жк-та и МОЛ-ве ли да строим?

че какво им е неестетическото на МОЛ-овете, плазми и в тоалетните има :nono::)

Ами като се замислиш... то много от тези, дето са собственици на Мол-овете, са превзели и манастирите(за българските говоря), използват ги като частни хотелчета, да са по-близо до Бог ;)

Дагпо, не мога да споделя оптимизма ти за връщането на махалото. Егоизъм, приятелю. Егоизъм и лицемерие...

може и да се върне

някой ден

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

че какво им е неестетическото на МОЛ-овете, плазми и в тоалетните има :):clap:

Ами като се замислиш... то много от тези, дето са собственици на Мол-овете, са превзели и манастирите(за българските говоря), използват ги като частни хотелчета, да са по-близо до Бог ;)

Дагпо, не мога да споделя оптимизма ти за връщането на махалото. Егоизъм, приятелю. Егоизъм и лицемерие...

може и да се върне

някой ден

Не си ме чела внимателно, Нел или щеше да разбереш, че не съм оптимист, а песимист.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

че какво им е неестетическото на МОЛ-овете, плазми и в тоалетните има :ph34r::baby:

може и да се върне

някой ден

Нел то се е върнало вече егоизма и лицемерието.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нел то се е върнало вече егоизма и лицемерието.

те никога не са си отивали, Марушка, напротив.

Дагпо, откъде да знаем, може пък точно това, което те прави песимист, да е необходимия тласък за човечеството, че да спре инерцията на махалато?!

Ако противопоставим на злото-зло... дисхармонията става ужасна. Откъде са се взели големите разногласия, междуособици и раздори, които днес преобладават в света? От пренебрегването на факта, че дисхармонията създава още по-голяма дисхармония.

Наставлението на Христос: "Не се противи на злото" не означава да оставиш злото у себе си. Това означава да не връщаш дисхармонията, достигнала до теб, подобно на човек, който играе тенис и отбива топката със своята ракета. Но от друга страна, липсата на съпротивление не означава, че трябва да ловиш топката за тенис с голи ръце.

Като скалата в морето, която посреща яростните вълни...

Редактирано от Нел (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махалото не се движи между злото и доброто. В абсолютната реалност морални категории като добро и зло, красиво и грозно и пр. просто няма. До голяма степен, това са теоретични концепти, които са налични само на конвенционално ниво :cool:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махалото не се движи между злото и доброто. В абсолютната реалност морални категории като добро и зло, красиво и грозно и пр. просто няма. До голяма степен, това са теоретични концепти, които са налични само на конвенционално ниво :)

хубаво, че си в абсолютната реалност :)

успокои и мен даже

все още съм на плоскост сит-гладен

макар и да има гладни дето лежат под крушата и чакат да им падне плодчето в устата, но пък не се знае дали няма да се наложи да им преспя в къщата...

а махалото ще се върне някой ден

така че бъди оптимист

като мен

нали знаеш? песимистът казал: по-лошо не може да стане, а оптимистът рекъл: може, може :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махалото не се движи между злото и доброто. В абсолютната реалност морални категории като добро и зло, красиво и грозно и пр. просто няма. До голяма степен, това са теоретични концепти, които са налични само на конвенционално ниво ;)

На мен моят духовен учител Иеова ми каза,че Сатана ще се поправи,но кога не се знае,не ми доуточни. ;)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване