Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

korduna

Препоръчан отговор

[email protected]:~$ wget https://launchpad.net/~colingille/+archive/freshlight/+files/win
usb_1.0.11+saucy1_i386.deb
--2015-07-03 16:29:19--  https://launchpad.net/~colingille/+archive/freshlight/+files/wi
nusb_1.0.11+saucy1_i386.deb
Resolving launchpad.net (launchpad.net)... 91.189.89.223, 91.189.89.222
Connecting to launchpad.net (launchpad.net)|91.189.89.223|:443... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 301 Moved Permanently
Location: https://launchpad.net/~colingille/+archive/ubuntu/freshlight/+files/winusb_1.0
.11+saucy1_i386.deb [following]
--2015-07-03 16:29:20--  https://launchpad.net/~colingille/+archive/ubuntu/freshlight/+f
iles/winusb_1.0.11+saucy1_i386.deb
Reusing existing connection to launchpad.net:443.
HTTP request sent, awaiting response... 302 Moved Temporarily
Location: https://launchpadlibrarian.net/158567146/winusb_1.0.11%2Bsaucy1_i386.deb[foll
owing]
--2015-07-03 16:29:20--  https://launchpadlibrarian.net/158567146/winusb_1.0.11%2Bsaucy1
_i386.deb
Resolving launchpadlibrarian.net (launchpadlibrarian.net)... 91.189.89.228, 91.189.89.22
9
Connecting to launchpadlibrarian.net (launchpadlibrarian.net)|91.189.89.228|:443... conn
ected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: 178872 (175K) [application/x-debian-package]
Saving to: ‘winusb_1.0.11+saucy1_i386.deb’

winusb_1.0.11+saucy1_ 100%[===========================>] 174,68K   432KB/s   in 0,4s    

2015-07-03 16:29:22 (432 KB/s) - ‘winusb_1.0.11+saucy1_i386.deb’ saved [178872/178872]

[email protected]:~$ sudo dpkg -i winusb_1.0.11+saucy1*
[sudo] password for rudy:  
Selecting previously unselected package winusb.
(Reading database ... 170574 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack winusb_1.0.11+saucy1_i386.deb ...
Unpacking winusb (1.0.11+saucy1) ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of winusb:
winusb depends on libc6 (>= 2.1.3).
winusb depends on libgcc1 (>= 1:4.1.1).
winusb depends on libstdc++6 (>= 4.4.0).
winusb depends on libwxbase2.8-0 (>= 2.8.12.1).
winusb depends on libwxgtk2.8-0 (>= 2.8.12.1).
winusb depends on parted.
winusb depends on gksu.
winusb depends on ntfsprogs | ntfs-3g (>= 1:2011).

dpkg: error processing package winusb (--install):
dependency problems - leaving unconfigured
Processing triggers for man-db (2.7.0.2-5) ...
Processing triggers for desktop-file-utils (0.22-1ubuntu3) ...
Processing triggers for mime-support (3.58ubuntu1) ...
Errors were encountered while processing:
winusb
[email protected]:~$

Mozo, това ми дава, като се опитам да инсталирам по твоя метод.

usb installer - хубава програма, ползвам я на Windows, но как да я инсталирам тук?
unetbootin - не ми разпознава флашката :(
live-usb-install - от 20 минути само екстрактва файлове ... :(

Добре де, кажете някоя читава програма да запиша ISO-то на диск? Както казах, вградената дава грешка в началото на записа.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Това не го виждам

sudo apt-get -f install
Колегата Profruit е дал по-доброто решение, защото версия 1.0.11 вече може да е остаряла :) Редактирано от bvbfan (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът е решен, опекох си диск с brasero. Сега преинсталирам, защото kubuntu-то ми е затрило Win-а, въпреки, че го сложих на отделен диск.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защото не четете и цъкате, все едно не сте виждали бутони. При инсталацията се избира Something Else и му се указва ТОЧНО къде да се инсталира. Тогава НИКОГА не трие, каквото и да било. Как можете на Windows да указвате къде да се инсталира и да не ви е проблем, а при Linux изведнъш се оказва трудно и никой не го прави. А после проблеми... Нямам си на идея как човек може да се довери на някакви автоматични инсталации и опции...

Едит:

За малко да пропусна - сега ще има - Linux не стартира, Windows го изтри...

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защото не четете и цъкате, все едно не сте виждали бутони. 

Нищо подобно. Имам два диска - SSD с Windows 8.1, и "обикновен" за данни. При инсталацията Kubuntu изобщо не разпозна SSD-то. Така че си отцепих едно парче от другия диск, и инсталирах върху него. Да - точно със Something Else. 

Windows e затрит до такава степен, че не можа да се възстанови даже и със системен диск. Наложи се преинсталация.

А за второто си прав - след като махнах Linux-а, няма да стартира  :D .

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да бъдеш сигурен, че го вижда. Инсталирал съм Кубунту на супер нови машини и си вижда всичко. Нещо не си се ориентирал по менютата. Би трябвало да процедираш по следния начин - делиш SSD - то на 3 дяла. Един за Windows, един за Linux и един евентуално за swap. Ако Windowsси го имал, просто свиваш и създаваш нов за Linux. След това от инсталатора Something Else, избираш новосъздадения за Linux дял, избираш за маунт поинт "/" и когато те попита за GRUB му даваш да се инсталира на SSD - то, примерно sda. Без цифри. Не sda1 или sdb1, а само устройството - sda. Така никога няма да имаш проблем с нещо изтрито.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И къде беше записал bootloader-a?

И аз съм със SSD, но когато дисковете са повече от 1 не ги разполага в табове, а падащо меню, затова си мислиш, че не го е видял. Ако си сложил bootloader-а на 2-ия диск не този с Вин е нормално после да не може да върнеш от рековерито. Когато не си сигурен - питай.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Точно затова горе му го написах изрично : ) Защото едно, че не е намерил как да види диска, едно, че явно е инсталирал GRUB на майната си. И после "Кубунту ми изтри". Не, ти си си го изтрил сам, а не Кубунту. Все още не са AI операционните системии правят, каквото им кажем :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм със два диска  и инсталирам по следния начин.

Диск 1 -sda   е разделен на 2 дяла .  50 гб за windows  и останалото което е към 180 гб   съм го цепнал на  3 дяла . 1024 swap, 20 000 root и останалото за home.

Диск 2  -sdb  e 500 гб  и на него съм инсталнал grub . Премествам от биоса да ми бутва от sdb  и не си омазвам нищо  на малкия хард.  Ако  нещо се скапе само си връщам през биос да зареди  от 250 гб хард  и си свиркам. Още при инсталацията си монтирам NTFS партициите без да отмятам да ги форматира  ,`че ми е по лесно и удобно

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хора, правил съм ги тези неща и друг път. Менютата са лесни, няма какво толкова да се обърка.

Mozo, как да ти обясня, че изобщо не ми излизаше опция да правя каквото и да е със SSD-то? При инсталацията ми излизаше само другия диск.

Както и да е, проблемът е решен, в момента си настройвам новия Windows :) .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А как така GRUB не е изтрит или си го възстановил?

Аз съм със два диска  и инсталирам по следния начин.

Диск 1 -sda   е разделен на 2 дяла .  50 гб за windows  и останалото което е към 180 гб   съм го цепнал на  3 дяла . 1024 swap, 20 000 root и останалото за home.

Диск 2  -sdb  e 500 гб  и на него съм инсталнал grub . Премествам от биоса да ми бутва от sdb  и не си омазвам нищо  на малкия хард.  Ако  нещо се скапе само си връщам през биос да зареди  от 250 гб хард  и си свиркам. Още при инсталацията си монтирам NTFS партициите без да отмятам да ги форматира  ,`че ми е по лесно и удобно

Явно не мислиш да бекъпваш с тая фрагментация. Никога не съм можел да го разбера това с многото дялове. За мен е най-удобно и прегледно всичко на едномясто, барабар с буутлоудъра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

Може ли да ви попитам, едно може би глупаво на пръв поглед въпросче? Не говоря специално за някоя дистрибуция, макар че съм хвърлил поглед на Arch Linux. Картината и звука от филми и музикални файлове, същата ли е или е по-добра сравнение с Windows?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може ли да ви попитам, едно може би глупаво на пръв поглед въпросче? Не говоря специално за някоя дистрибуция, макар че съм хвърлил поглед на Arch Linux. Картината и звука от филми и музикални файлове, същата ли е или е по-добра сравнение с Windows?

Едва ли ще има особена разлика в картината, особено, ако се полза един и същ плеър. Системата за управление на звука в Linux е много развита, така, че със сигурност няма да е по- лош от този под Windows. Общо взето, не очаквай големи разлики. По отношение на мултимедията има такова изобилие от софтуер, че няма значение, коя ОС ползваш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Малко по-лоши са, но не се забелязва лесно. Трябва да сложиш два лаптопа един до друг за да доловиш разликата. /естествено допускаме много добър софтуер и външно аудио възпроизвеждане/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Малко по-лоши са, но не се забелязва лесно. Трябва да сложиш два лаптопа един до друг за да доловиш разликата. /естествено допускаме много добър софтуер и външно аудио възпроизвеждане/

Кой софтуер (плеър) и за каква мултимедия става въпрос. За Linux - ползва ли се Pulseaudio или директно Alsa. На лаптопа ползвам външна аудиосистема през Pulseaudio и съм много доволен от звука. За слушане на музика ползвам Deadbeef, a за видео - VLC.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кой софтуер (плеър) и за каква мултимедия става въпрос. За Linux - ползва ли се Pulseaudio или директно Alsa. На лаптопа ползвам външна аудиосистема през Pulseaudio и съм много доволен от звука. За слушане на музика ползвам Deadbeef, a за видео - VLC.

Защо се палиш толкова лесно? Казвам си мението и мисля, че ако трябва да си честен и ти ще заключиш същото! А и никъде не съм казвал, че на Linux звукът и картината са некачесвени.

Windows е много добър в мултимедията.

Mac е много добър в шрифтовете, рендирането на документи и образи.

Linux е много добър в управлението на софтуер-а.

Между другото усещането за мултимедията при Mac е няколко пъти по-лошо от това на Linux. Но никой не се е тръшнал да го смени с Windows само заради това.

Редактирано от Melmak ® (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Melmak  усещането  за мултимедията при mac  e класи над windows и linux. Може да се поинтересуваш   звукозаписните студиа и 99%  от световно известните DJ  какво ползват.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Melmak  усещането  за мултимедията при mac  e класи над windows и linux. Може да се поинтересуваш   звукозаписните студиа и 99%  от световно известните DJ  какво ползват.

Алки, въпросът е какъв софтуер е достъпен за обикновените ползватели. Иначе, кината излъчват дигиталните записи именно с Linux.

И да, навсякъде при добро желание може да се направи, но още не са.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ползват го заради ниската латенция и готовият/настроен софтуер. При Линукс няма проблеми да се намали още латенцията, но трябва да си сложиш яко realtime ядро - пример http://wiki.rosalab.ru/en/index.php/Kernelnrj-realtime 2000 Hz овсен това има доста DJ софтуер за Линукс, но хората, които не са навътре с компютрите предпочитат настоен и готов продукт за работа като Мак, хората, които се занимават с програмиране, като мен, предпочитат да настроят машината максимално според нуждите си не харесват някой да им казва кое хубаво и кое не.

А, Melmak ® споделя усещане, което е субективно и лично.

Редактирано от bvbfan (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Те тия диджеи са най-големите музиканти, ще знаеш :D :D :D Bvbfan ти е обяснил защо става така. Да не говорим, че онея са супер зомбита. И ла*но да им сложиш в тъпите макбуци, пак ще го използват.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Те тия диджеи са най-големите музиканти, ще знаеш :D :D :D Bvbfan ти е обяснил защо става така. Да не говорим, че онея са супер зомбита. И ла*но да им сложиш в тъпите макбуци, пак ще го използват.

Аа, тук ще се разправяме. :D

И да, склонен съм да мисля, че с нагаждане и преправяне, може да изкара равни или по-добри резултати. Но факторите са много, не е само едната латентност.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо се палиш толкова лесно?

Не се паля, а питам конкретни неща. Не съм изпълнявал мултимедия на Windows от няколко години. Последният Windows, който ползвах, беше XP и при мен, нещата със звука бяха точно обратните. С Ubuntu (8.04 или 8.10) имах чувствително по- добър звук от този под XP. Оттогава не знам, как стоят нещата под Windows, но под Linux, по отношение на мултимедията нямам забележки.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не се паля, а питам конкретни неща. Не съм изпълнявал мултимедия на Windows от няколко години. Последният Windows, който ползвах, беше XP и при мен, нещата със звука бяха точно обратните. С Ubuntu (8.04 или 8.10) имах чувствително по- добър звук от този под XP. Оттогава не знам, как стоят нещата под Windows, но под Linux, по отношение на мултимедията нямам забележки.

Трудно ми е да си припомня, защото беше по времето на седмицата. Освен това не го бях настройвал сам.

А защо сега нямам референция? Много просто, не ми се занимава с глупости само за да имам няколко процента по-добра картина и звук!

Така че си гледам на Linux.

За така изложените доводи съм съгласен, но зависи от хардуера и софтуера, от подборката. /което при Windows си има значение/

Ако си метнал SMPlayer, както аз в момента, сигурно няма да видиш особена разлика. Мисля, на VLC си личи леко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ползвам само VLC. С него, почти не ми се е налагало да търся декодери, а и съм доволен от качеството на видеото. За остарялата версия в Ubuntu 14.04 намерих разширението с h265 поддръжката за няколко минути и не се наложи изобщо да обновявам плеъра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване