Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 7 минути, Ивайло Димов написа:

Мира винаги е на лице бре :) Чист арч ли одяла или дериват ?

Чист кат момина сълза да няма да цепя  дърва с тия деривиати

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, petie1 написа:

Чист кат момина сълза да няма да цепя  дърва с тия деривиати

Ми то инсталирането на чист арч си е баш цепене на дърва. 20 000 команди, за да инсталираш нещо, което в 21-ви век се прави с няколко клика в нормалните дистрибуции. 🙄

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш да напишеш 20 реда в tty.....голям зор,типично като уиндолс потребител разсъждаваш.....next...next...next :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма и десет реда, ама като го мързи, да слага Арко тогава, е идва с някоя и друга непотребна програма подарък. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, rado84 написа:

Ми то инсталирането на чист арч си е баш цепене на дърва. 20 000 команди, за да инсталираш нещо, което в 21-ви век се прави с няколко клика в нормалните дистрибуции. 🙄

Еми аз съм си от старата школа на ДОС и Правец така че не ми дреме дали са 20 или 200 000 команди

преди 1 час, Ивайло Димов написа:

Имаш да напишеш 20 реда в tty.....голям зор,типично като уиндолс потребител разсъждаваш.....next...next...next :)

Е мързи го наш Радо Шишарката да чете май май

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Ивайло Димов написа:

Всички дистрибуции имат някаква форма на графичен инсталатор - даже и минималното ИСО на убунту! Само Арч няма. При толкова голям избор, за какво ми е да си мъча зъркелите с 200 команди за инсталиране на недъгава ОС, които я станат, я - не? Още повече, че за ръчно инсталиране, както видях в темата на Мозо, трябва да си знаеш гейтуея и други нища, а аз нямам идея какви са настройките за интернета - компът си ги взима автоматично от мрежата.

преди 2 минути, petie1 написа:

Е мързи го наш Радо Шишарката да чете май май

Не ме мързи да чета, а е безсмислено. Тоя зор с командите за инсталиране на Арч е абсолютно безсмислен и няма да ми е полезен с нищо в бъдеще.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, rado84 написа:

Всички дистрибуции имат някаква форма на графичен инсталатор - даже и минималното ИСО на убунту! Само Арч няма. При толкова голям избор, за какво ми е да си мъча зъркелите с 200 команди за инсталиране на недъгава ОС, които я станат, я - не? Още повече, че за ръчно инсталиране, както видях в темата на Мозо, трябва да си знаеш гейтуея и други нища, а аз нямам идея какви са настройките за интернета - компът си ги взима автоматично от мрежата.

Не ме мързи да чета, а е безсмислено. Тоя зор с командите за инсталиране на Арч е абсолютно безсмислен и няма да ми е полезен с нищо в бъдеще.

Ба аз никав гейтуей не съм вкарвал на Арч сам си откри мрежата и тръгна накрая само в рута му пуснах сървиса и тва беше

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мързел наш Радо ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам спомени да съм конфигурирал мрежа по време на инсталация, от много отдавна всичко си тръгва от раз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, bulljo написа:

Нямам спомени да съм конфигурирал мрежа по време на инсталация, от много отдавна всичко си тръгва от раз.

Накрая се пуска сървиса за мрежата и си в джаса

преди 10 минути, Ивайло Димов написа:

Мързел наш Радо ;)

Хм май  май

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, rado84 написа:

Не е бесмислен, а много полезен. Така всичко е в твои ръце. Кеф ти дялове, кеф ти файлови системи, кеф ти криптиране. кеф ти да си спреш журнала и т.н. Като не можеш ръчно, ще си харесаш дистро без f2fs примерно или без LVM, LUKS, няма да има къде да "цъкаш"  с мишката и ще гледаш като в небрано лозе. После ще започнеш с търсачките, та да си свършиш работа пак ръчно на уж кликаджийски инсталатори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Masakra написа:

Не е бесмислен, а много полезен. Така всичко е в твои ръце. Кеф ти дялове, кеф ти файлови системи, кеф ти криптиране. кеф ти да си спреш журнала и т.н. Като не можеш ръчно, ще си харесаш дистро без f2fs примерно или без LVM, LUKS, няма да има къде да "цъкаш"  с мишката и ще гледаш като в небрано лозе. После ще започнеш с търсачките, та да си свършиш работа пак ръчно на уж кликаджийски инсталатори.

Точно така е

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, rado84 написа:

Как? Да не е тоз същия 21 век, дето най-разпространената десктоп ОС работи само с една файлова система (айде няколко като броим fat)? Не дей се води по "световните тенденции", защото са дирижирани и отдавна преминаха от смехотворни към плачевни. С непрестанната рекламна атака - възприети за "нормални".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Masakra написа:

кеф ти да си спреш журнала

ще си харесаш дистро без f2fs примерно или без LVM, LUKS

Какъв е тоя журнал?

И тия другите неща нямам абсолютно никаква представа какви са. Някои инсталатори споменават LVM, но аз го подминавам и цъкам на опциите, които са ми познати. Това f2fs явно е файлова система, съдейки по буквите fs. Но аз винаги избирам ext4 или ext3 (ако няма 4).

преди 5 минути, Masakra написа:

Как? Да не е тоз същия 21 век, дето най-разпространената десктоп ОС работи само с една файлова система (айде няколко като броим fat)? Не дей се води по "световните тенденции", защото са дирижирани и отдавна преминаха от смехотворни към плачевни. С непрестанната рекламна атака - възприети за "нормални".

Мани я бозата. И по-добре тя да си остане най-популярната. Колкото е по-популярна, толкова по-малко вируси ще има за нас, линукс потребителите. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Masakra написа:

А сега ще я мъчат и с ЕХТ2 така се чува

преди 2 минути, rado84 написа:

Какъв е тоя журнал?

И тия другите неща нямам абсолютно никаква представа какви са. Някои инсталатори споменават LVM, но аз го подминавам и цъкам на опциите, които са ми познати. Това f2fs явно е файлова система, съдейки по буквите fs. Но аз винаги избирам ext4 или ext3 (ако няма 4).

Ма то половината неща не ги знаеш????????????

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, rado84 написа:

Какъв е тоя журнал?

А, де... Жертва си на 21-вия век. Чети и гледай клипчета (има и на български език) за файлови системи. Как работи хард диск, как работи SSD, коя файлова система за кой вид сторидж е създадена, фрагментиране, не маловажно - перформънс. За LVM също не е лоша идея да поразгледаш. За стандартен домашен потребител, първото което ми изскача в главата е да си преоразмерява дяловете безпроблемно. За LUKS и начините за криптиране, ест ако искаш да се пазиш от загуба/кражба на устройство. Журналът пък обезателно трябва да провериш тревопасно ли е или хищник. Особено за SSD или за HDD със солидно захранване (UPS) с цел бързодествие. Бе, има стотици и хияди неща, които няма как да ти се случат с кликане, че ще се сцепиш да кликаш. Мишката има два бутона (и повече, ама 99% се ползва един). Клавиетурата има над 100.. Сам си направи извода по-бързо и удобно е да кликаш с мишката или да пишеш с клавиетурата.

П.с - имаш десет пръста на двете ръце

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Masakra написа:

П.с - имаш десет пръста на двете ръце

И още десет на краката клавиатурата има 102 бутона и за другите неща ако взема да пиша ще напиша "Война и мир"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добро дистро,  лошо дистро, дистро от бъдещето (ха-ха)... за всеки влак си има пътници, някои пътуващи искат всички да чуят мнението им за другите влакове...

Що така е в Арч? - щото е така. Доколкото знам ;) , пет-шест са се самоубили, понеже било жизнено важно да са на тоя трен, други пък полудели при вида на черния екран...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, бат'начо написа:

Добро дистро,  лошо дистро, дистро от бъдещето (ха-ха)... за всеки влак си има пътници, някои пътуващи искат всички да чуят мнението им за другите влакове...

Що така е в Арч? - щото е така. Доколкото знам ;) , пет-шест са се самоубили, понеже било жизнено важно да са на тоя трен, други пък полудели при вида на черния екран...

А трети изпаднали в екстаз

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, petie1 написа:

Ма то половината неща не ги знаеш????????????

Е, и? Няма нужда да научавам всичко в един ден. Не вярвай на врачките, светът няма да свърши скоро, така че няма закъде да бързам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, rado84 написа:

Е, и? Няма нужда да научавам всичко в един ден. Не вярвай на врачките, светът няма да свърши скоро, така че няма закъде да бързам.

Ами добре няма лошо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 29.04.2019 г. в 6:34, бат'начо написа:

А Линукса е ...?

За Убунту (ако е спряна поддръжката и искаш да го "позакрепиш") - https://help.ubuntu.com/community/EOLUpgrades

Съответно ако е Линукс Минт - правиш същото, а хранилищата на Ментата са активни (поне докато не изкарат съобщение на страницата им, че не са).

Благодаря за отговора! Линукса не знам какъв е, на кутията пише Linux boot-up. Още не е включван, на една позната е. 

Но въпросът ми е , тези ъпдейти ако се включат да се изтеглят за период от пет години назад, тоя компютър няма ли да се побърка и прегрее. То сигурно 24 часа няма да могат да се инсталират.

А ако изобщо не му се правят никакви ъпдейти, ще работи ли нормално?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rado84 написа:

Е, ама не. Има една много хубава българска песен на един човечец.. Може и да е Коцето Калки, ама не съм сигурен. Пее се да вдигнеш очи, да видиш този свят, днес той върви напред а не назад. Светът ще свърши след милиони години. Въпросът е ти къде ще си. Няма лошо да постигнеш нещо за цял живот. Лошо е да се нервираш, когато някой го е постигнал за дни или часове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Mediterranean написа:

Благодаря за отговора! Линукса не знам какъв е, на кутията пише Linux boot-up. Още не е включван, на една позната е. 

Но въпросът ми е , тези ъпдейти ако се включат да се изтеглят за период от пет години назад, тоя компютър няма ли да се побърка и прегрее. То сигурно 24 часа няма да могат да се инсталират.

А ако изобщо не му се правят никакви ъпдейти, ще работи ли нормално?

Защо не си турите едно стабилно дистро с дълга подръжка?

@Ивайло Димов я драсни два три реда

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, petie1 написа:

Защо не си турите едно стабилно дистро с дълга подръжка?

Ако е (подозирам) Linpus, то е  задължителна идея.

А иначе - няма да прегрее, както и ще се обнови  (в зависимост от връзката и "работоспособността" на машината) за 20 минути най-много ако е архивна машина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...