Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Да, преди беше така със всички, ама кога ще хванеш, че са го променили? То и gedit вече няма нужда да му добавяш windows-1251 - чете го от въздуха, те, Радо ме светна. Това, че нещо е било така, не значи че вечно е все така.

🤣 И вземи пробвай Федората, може да ти хареса. Тя е за консерви като тебе (по Калин Орелът).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, petie1 написа:

Винаги коетго и да е дистро да съм инсталирал винаги клавиатурата я оставям на английски щот после няма влизане в системата а инсталацията можеш да си я правиш ако ти е кеф и на патагонски

Когато инсталирах линукс за първи път преди милион години, това го открих по трудния начин, така че последва нова преинсталация, за да настроя клавиатурата на US. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, бат'начо написа:

Да, преди беше така със всички, ама кога ще хванеш, че са го променили? То и gedit вече няма нужда да му добавяш windows-1251 - чете го от въздуха, те, Радо ме светна. Това, че нещо е било така, не значи че вечно е все така.

🤣 И вземи пробвай Федората, може да ти хареса. Тя е за консерви като тебе (по Калин Орелът).

Спам или хайвер са тези консерви? Сега шегата настрана но ако смяташ Манджаро 2019 за старо дистро си е твой проблем но виж на предишната страница се описва проблема с клавиатурата именно там,откога Федора стана консервативно дистро? Почти на две седмици пускат нови версии на пакетите които често и гърмят. Бъркаш я май с Центос който ползва по стари но стабилни пакети,аз съм си избрал Дебиан 8 именно защото не ми се занимава със счупени пакети и софтуер ще ти дам пример ФФ ми е още 60 версия но ми върши работа не че мога да го сменя е то само се смени след фала на Мозила оня ден аз държа точно на това на смяна само при нужда а не да имам най нойвото,СР 1251 никога не се е налагало да добавям е виж UTF 8 да

преди 24 минути, rado84 написа:

Когато инсталирах линукс за първи път преди милион години, това го открих по трудния начин, така че последва нова преинсталация, за да настроя клавиатурата на US. :D 

Е Радо аз не говоря само на теории всичко което съм писал тук съм го изпитвал лично

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, petie1 написа:

Е Радо аз не говоря само на теории всичко което съм писал тук съм го изпитвал лично

Май всички сме така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, petie1 написа:

откога Федора стана консервативно дистро? Почти на две седмици пускат нови версии на пакетите които често и гърмят. Бъркаш я май с Центос

Няма грешка. Изобщо Федора в момента е добре балансирана база.

Актуализации не излизат толкова често. На лаптопа я ползвах около 1 година без грижи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Росен Р. Александров написа:

Актуализации не излизат толкова често. На лаптопа я ползвах около 1 година без грижи.

Можел си да я ползваш още цял месец, докато изтече поддръжката. :)

Излизат си често, защото Fedora не следва чист модел на издания с фиксирана поддръжка и някои приложение + ядрото се обновяват до нова версия. Но на мен лично не ми се е случвало да имам проблеми с новите версии на приложенията.

С новите технологии за работа на приложения в изолирана среда, Fedora може да се поддържа пет години, само с обновления на ядрото и ключови обновления по сигурността. Стига някой да има желание да направи от нея работна дистрибуция, а не тестова база за пакети за следващата RHEL.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, cybercop написа:

Излизат си често, защото Fedora не следва чист модел на издания с фиксирана поддръжка и някои приложение + ядрото се обновяват до нова версия. Но на мен лично не ми се е случвало да имам проблеми с новите версии на приложенията.

С новите технологии за работа на приложения в изолирана среда, Fedora може да се поддържа пет години, само с обновления на ядрото и ключови обновления по сигурността. Стига някой да има желание да направи от нея работна дистрибуция, а не тестова база за пакети за следващата RHEL.

Тпва откога е така ? Тествах 27 и не ми хареса тоест преди три версии

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, petie1 написа:

Тпва откога е така ? Тествах 27 и не ми хареса тоест преди три версии

От версия девет насам са ми впечатленията. До прехвалената 11 я ползвах активно и след това периодично я инсталирам да видя, докъде е стигнала. Но не знам, за какво точно пишеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, cybercop написа:

От версия девет насам са ми впечатленията. До прехвалената 11 я ползвах активно и след това периодично я инсталирам да видя, докъде е стигнала. Но не знам, за какво точно пишеш.

Е щом има нови неща ще сваля пак ама 27 версия наистина имаше някакви проблеми та я зарязах (тогава беше модерна 27 )

преди 6 часа, Росен Р. Александров написа:

Няма грешка. Изобщо Федора в момента е добре балансирана база.

Еми значи 30 е добра версия ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, cybercop написа:

За всичкото това време ядрото във Федора 30 си беше LTS 4.19 и не го смениха, както по принцип правеха.

преди 3 часа, petie1 написа:

Е щом има нови неща ще сваля пак ама 27 версия наистина имаше някакви проблеми та я зарязах (тогава беше модерна 27 )

Тя си е добра, но няма смисъл да теглиш 30, тъй като ще ти се обнови до 31, направо 31. Аз бих казал че федора в момента е модел за подражание. Технологиите използвани в нея. Гнома там е най-добре развит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, petie1 написа:

Зависи от разбирането ти за добра версия. Както споменах в общата дискусия преди 2-3 дни, 30-ката ми счупи MBR на диска и се наложи да пускам live Mint s boot-repair, за да оправям кашите на Червената шапчица. Каквато ще да е вътре, щом чупи МБР, не е добра. Манджата прави абсолютно същото. За сравнение - Арчът от подписа ми също ползва grub2 (MBR), но не го чупи и ако сега, поради каквато и да е причина реша да върна ментата от бекъп, тя ще тръгне без проблем. Докато Манджата и Федора 30 пипнат ли МБР-а, после няма подкарване на нищо друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Росен Р. Александров написа:

Тя си е добра, но няма смисъл да теглиш 30, тъй като ще ти се обнови до 31, направо 31. Аз бих казал че федора в момента е модел за подражание. Технологиите използвани в нея. Гнома там е най-добре развит.

Чак ме изкушаваш да я пробвам, въпреки че съм сигурен че ще съжалявам после. :)  Колкото и да съм пробвал Fedora, накрая винаги става така.

преди 38 минути, rado84 написа:

Зависи от разбирането ти за добра версия. Както споменах в общата дискусия преди 2-3 дни, 30-ката ми счупи MBR на диска и се наложи да пускам live Mint s boot-repair, за да оправям кашите на Червената шапчица. Каквато ще да е вътре, щом чупи МБР, не е добра. Манджата прави абсолютно същото. За сравнение - Арчът от подписа ми също ползва grub2 (MBR), но не го чупи и ако сега, поради каквато и да е причина реша да върна ментата от бекъп, тя ще тръгне без проблем. Докато Манджата и Федора 30 пипнат ли МБР-а, после няма подкарване на нищо друго.

Вземи виж дали си си оставил достатъчно място преди първия партишън. Забелязвам, че новите програми за редакция  на дялове оставят доста повечеко място и освен това новия GRUB2 е доста "дебел".

Освен това има още 50 начина да избегнеш подобни проблеми, но не ми се влиза в подробности сега. Защото boot-a при PC е доста закучена тема. Забавна подробност е че винаги е бил много зле, като така и не успяха да го оправят. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Melmak ® написа:

Чак ме изкушаваш да я пробвам, въпреки че съм сигурен че ще съжалявам после. :)  Колкото и да съм пробвал Fedora, накрая винаги става така.

Вземи виж дали си си оставил достатъчно място преди първия партишън. Забелязвам, че новите програми за редакция  на дялове оставят доста повечеко място и освен това новия GRUB2 е доста "дебел".

Освен това има още 50 начина да избегнеш подобни проблеми, но не ми се влиза в подробности сега. Защото boot-a при PC е доста закучена тема. Забавна подробност е че винаги е бил много зле, като така и не успяха да го оправят. :) 

Във всички дистрота ползвам само един партишън - 120-те ГБ, където се инсталира линукс. Нито суапове, нито други простотии. Щом Арч може да работи така и да не чупи МБР, значи проблемът е в разработчиците на Манджа и Федора.
А какво му е куцото на буута при PC? При ментата ползвах легаси гръб, който го инсталирах във файловата система и можех да правя каквото си искам с него, но пък буут времето беше 16 сек. Което пак е по-добре от 50-те и нещо на бозата. :D  С Арч пък времето за стартиране е такова, с каквото друго дистро едва ли може да се похвали, камо ли пък боза. :D  Та пак казвам - не знам какво му е куцото на буута при ПеЦе-то.

[[email protected]]: ~>$ systemd-analyze
Startup finished in 1.852s (kernel) + 2.394s (userspace) = 4.246s 
graphical.target reached after 2.337s in userspace

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, rado84 написа:

Абе това или е бъг или нещо друго ,потърси в бъг репортите на Федора дали има доклад такъв случай , малко странно дистро да чупи друго дистро

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен си има инструкции на български как се инсталира Федора и някоя част от тях не са спазени. Ама аз може да искам така - да, ама като искам така се получва така. Във версия (примерно) 15 е можело така, ама вече е по ново му. Па да си глеат работата тогива, аз искам така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не трябват никакви инструкции. Графичният инсталатор е толкова опростен, че и бозаджия може да се справи без ник'ъв проблем. А това, че Червената Шапчица не си е доизпипала нещата с гръб2 си е техен проблем и ДГД. Така или иначе Федората я инсталирах просто за пробата - да видя що я хвалят толкова - и повече няма и да я помириша. Особено след като Арч мно'о ми се издигна в очите като дистро преди 1 час.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 13.05.2019 г. в 16:56, rado84 написа:

А какво му е куцото на буута при PC?

И питаш още. BIOS стартирането е здраво *рано, UEFI го мислиха 10 години и пак го *раха.

на 13.05.2019 г. в 16:56, rado84 написа:

Нито суапове, нито други простотии. Щом Арч може да работи така и да не чупи МБР, значи проблемът е в разработчиците на Манджа и Федора.

Нищо подобно не значи. Инсталатора ти казва на GRUB2 да се инсталира и в двата случая. От там нататък защо се сбозва е въпрос, който касае най-вече GRUB2. Най-много проблемите да се появят и в новите версии на Arch, ако никой не ги поправи навреме.

*Така и не разбрахме какво точно се случва. Ако чупи дялове, тогава вземи че му остави повечко място в началото на диска. Което значи първия дял да не ти е залепен супер плътно до началото на диска.

Моя дял почва от 2048, ако твоя почва от 512 много е възможно да го имаш този проблем. Това може да го разбереш от sudo fdisk -l командата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изненадващо, от Wikipedia са успяли да обяснят проблема много по-добре от документацията на GRUB.

Цитат

Version 2 (GRUB 2)
GRUB 2 - MBR vs. GPT partitioning and boot sequence visualized (systems using BIOS firmware).
Startup on systems using BIOS firmware
See illustration in last image on the right.
1st stage:boot.img is written to the first 440 bytes of the Master Boot Record (MBR in sector 0), or optionally in a partition's boot sector (PBR / VBR). It addresses diskboot.img by a 64-bit LBA address, thus it can load from above the 2 GiB limit of the MBR. The actual sector number is written by grub-install.
2nd stage: diskboot.img is the first sector of core.img (called stage 1.5 in Grub Legacy) with the sole purpose to load the rest of core.img identified by LBA sector numbers also written by grub-install.
On MBR partitioned disks: core.img is stored in the empty sectors (if available) between the MBR and the first partition. Recent operating systems suggest a 1 MiB gap here for alignment (2047*512 byte or 255*4KiB sectors). This gap used to be 62 sectors (32 KiB) as a reminder of the sector number limit of C/H/S addressing used by Bios before 1998, therefore core.img is designed to be smaller than 32 KiB.

GNU_GRUB_components.svg

Понеже при GRUB2 функционалността нараства, повече не могат да поберат кода на малко място, както преди. И се появява един доста "дебел" core.img,

веднага след boot.img.

https://en.wikipedia.org/wiki/GNU_GRUB

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

имам въпрос за rar/unrar. версия 5 излезе с нов алгоритъм на компресия и аз си направих deb пакети от версията в репото като подмених файловете с тия от новата дръпната от сайта на rarlab. обаче явно в новите rar и unrar май е променена command line и file-roller отваря архивите, не показва съдържанието, но мога да го екстрактна... има ли някакви настройки, които мога да редактирам на file-roller. проблема го имам и с rar и с unrar-nonfree...

а ако архива е правен със стара верси на rar го листва по друг начин "unrar la archive.rar" вместо "unrar lb archive.rar", но не може да го извлече:

UNRAR 5.71 freeware      Copyright (c) 1993-2019 Alexander Roshal

Extracting from /home/user/test.rar

No files to extract

също така на 7zip за windows версията е 18.06, а за линукс последната на p7zip е 16.04 и там също има промени в компресията, windows executable ги отварям с file-roller, но ми дава unsupported method compression и няма сорс на по нова...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имам инсталирани rar, unrar, p7zip-rar не виждам причина да ги махна и да пратя по местата файловете от архива, без да правя deb файл, който би общувал единствено с dpkg/apt в повече. И ако работи така, то тогава може би бих си направил пакет за лесност.

2019-05-18-23-33-24.png

Другото което ми идва на ум е ако правата на файловете в архива са неправилни, или файла е на дял с грешни права.

Не знам за file-roller, но казаното от мен работи с engrampa. А файла е от тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

това е така, аз си правя пакетите за предстоящи инсталации, иначе е ясно, че става и с подмяна на файловете, става и без да ги инсталирам да ги ползвам от папка в която съм ги разархивирал:

cd /home/user/Downloads/

./rar -x ../Pictures/arhive.rar...

проблемът в сличая е във file-roller, обаче никъде не мога да открия къде му е конфигурационния файл в който се настройва comand line за различните архиватори и техните фукнции (архивиране/разархивиране/листване)

оказа се че като сложа новия rar, file-roller отваря архива, но понеже новия rar листва по друг начин file-roller вади нещо от сорта:

/-rw-rw-r--      4606       925  20%  2019-05-16 22:22  74EE85B2  ucbench2011/ и като драгна или реша да го отворя не става (става само ако съм извън архива и му дам extract)... тоест все едно от cmdline: "rar la archive.rar"

а със стария rar листва така:

ucbench2011/

тоест все едно от cmdline: "rar lb archive.rar"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, the professor написа:

това е така, аз си правя пакетите за предстоящи инсталации, иначе е ясно, че става и с подмяна на файловете, става и без да ги инсталирам да ги ползвам от папка в която съм ги разархивирал:

cd /home/user/Downloads/

./rar -x ../Pictures/arhive.rar...

проблемът в сличая е във file-roller, обаче никъде не мога да открия къде му е конфигурационния файл в който се настройва comand line за различните архиватори и техните фукнции (архивиране/разархивиране/листване)

оказа се че като сложа новия rar, file-roller отваря архива, но понеже новия rar листва по друг начин file-roller вади нещо от сорта:

/-rw-rw-r--      4606       925  20%  2019-05-16 22:22  74EE85B2  ucbench2011/ и като драгна или реша да го отворя не става (става само ако съм извън архива и му дам extract)... тоест все едно от cmdline: "rar la archive.rar"

а със стария rar листва така:

ucbench2011/

тоест все едно от cmdline: "rar lb archive.rar"

Манове няма ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

има man, но той е безполезен в случая:

file-roller(1)                                                  file-roller(1)

NAME
       file-roller - archive manager for GNOME

SYNOPSIS
       file-roller [OPTIONS...]  [FILE...]

DESCRIPTION
       File Roller is a graphical interface to archiving utilities such as tar
       and zip.

It supports most common  operations  such  as  creating,  modifing  and
       extracting  files from an archive. You can also view the contents of an
       archive and open files contained in the archive.

OPTIONS
       -a, --add-to=ARCHIVE
              Add files to the specified archive and quit the program

-d, --add FILE
              Add files asking the name of the archive and quit the program

-e, --extract-to=FOLDER
              Extract archives to the specified folder and quit the program

-f, --extract
              Extract archives asking the destination folder and quit the pro‐
              gram

-h, --extract-here
              Extract  archives  using  the archive name as destination folder
              and quit the program

--default-dir=FOLDER
              Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands

--force
              Create destination folder without asking confirmation

This program also accepts the standard GNOME and GTK options.

AUTHORS
       file-roller is written by Paolo Bacchilega <[email protected]>.

This manual page was written by Sven Arvidsson  <[email protected]>,  for  the
       Debian project (but may be used by others).

SEE ALSO
       gtk-options(7), gnome-options(7)

The online documentation available through the program's Help menu.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, the professor написа:

има man, но той е безполезен в случая:

file-roller(1)                                                  file-roller(1)

NAME
       file-roller - archive manager for GNOME

SYNOPSIS
       file-roller [OPTIONS...]  [FILE...]

DESCRIPTION
       File Roller is a graphical interface to archiving utilities such as tar
       and zip.

It supports most common  operations  such  as  creating,  modifing  and
       extracting  files from an archive. You can also view the contents of an
       archive and open files contained in the archive.

OPTIONS
       -a, --add-to=ARCHIVE
              Add files to the specified archive and quit the program

-d, --add FILE
              Add files asking the name of the archive and quit the program

-e, --extract-to=FOLDER
              Extract archives to the specified folder and quit the program

-f, --extract
              Extract archives asking the destination folder and quit the pro‐
              gram

-h, --extract-here
              Extract  archives  using  the archive name as destination folder
              and quit the program

--default-dir=FOLDER
              Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands

--force
              Create destination folder without asking confirmation

This program also accepts the standard GNOME and GTK options.

AUTHORS
       file-roller is written by Paolo Bacchilega <[email protected]>.

This manual page was written by Sven Arvidsson  <[email protected]>,  for  the
       Debian project (but may be used by others).

SEE ALSO
       gtk-options(7), gnome-options(7)

The online documentation available through the program's Help menu.

А на рар дето казваш че е нова версия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...