Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 16 минути, Topper написа:

Я ми покажи някой, който и да е речник, където directory е преведено като "каталог"
И след това погледни тълковен речник какво означава термин.
Папка си е напълно приемливо, даже иконата е папка. Ти питаш за помощ или почна да поучаваш хората, които ти помагат и имат ХХ години стаж в това ?

По-правилно е да се каже каталог, отколкото директория, Каталог е наша дума за разлика от чуждицата Директория.

Помниш ли времето на Правец?

Там за да влезеш някъде пишеш..

catalog 1
catalog 2
catalog 3
важаха също и командите на кирилица
каталог 1
каталог 2 
каталог 3

Но никъде нямаше папки и директории.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правец 8М нямаше операционна система, помниш ли ?
Това че някой е решил в Basic да пише каталог.... от `84 нещата са се променили много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Topper написа:

Аз помня осмицата, защото в училище сме работили с нея. А, поради липса на друг компютър съм писал документи на IBM /PS2 до средата на 90-те години.  Но не си спомням, да са били без ОС. Светът не започва с Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, petie1 написа:

За нищо и между другото директория на български означава временото правителство на френската република след революцията  а directory си е баш каталог на български но се е наложило понятието директория,немци руснаци и други как си преподават ИТ на техните езици ? Само ние да сме по католици от папата м?

Не позна терминала ми е  на английски но пиша в български форум та за тва реших да полвам български термин опа ама чакай папка също е на български,да се порицае автора веднага че не полва английски термин хехе

Не си разваляй имиджа. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, cybercop написа:

Аз помня осмицата, защото в училище сме работили с нея. А, поради липса на друг компютър съм писал документи на IBM /PS2 до средата на 90-те години.  Но не си спомням, да са били без ОС. Светът не започва с Windows.

Да ми посочиш къде написах Windows ?
IBM-DOS се появи някъде 87-88г, едва. След това го краднаха Microsoft, та стана MS-DOS
А на Правец се зареждаше директно Basic интерпретатор, така че каталози не се е отнасяло за файлове и директории със сигурност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Topper написа:

А на Правец се зареждаше директно Basic интерпретатор, така че каталози не се е отнасяло за файлове и директории със сигурност.

На нашите се зареждаше DOS или неин еквивалент. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Росен Р. Александров написа:

По-правилно е да се каже каталог, отколкото директория, Каталог е наша дума за разлика от чуждицата Директория.

Помниш ли времето на Правец?

Там за да влезеш някъде пишеш..

catalog 1
catalog 2
catalog 3
важаха също и командите на кирилица
каталог 1
каталог 2 
каталог 3

Но никъде нямаше папки и директории.

Нещо май се обърка ....За да влезеш в някоя папка се използва DIR, команда стандартна и за ДОС и за Уин и за Линукс, предполагам и за останалите open source OS ( нямам практически опит със всичко но предполагам е така, май и list при линуксите и другите отворени ОС ) 

На правеците 82 в училище поне аз ползвах дискети с ДОС и производни на негова основа, на Правец 16 и изотите също...Ползвахме BASIC и Pascal

преди 7 часа, Topper написа:

Това че някой е решил в Basic да пише каталог.... от `84 нещата са се променили много.

Че нямаше хард диск с инсталирана ОС е така, но да кажеш че е работил и нямал ОС е глупаво ...Имаха си, само че на външен носител, на старите големи дискети, а по нататък се появиха и малките дискети с повече място ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, П.Петров написа:

Не си разваляй имиджа. :)

Добре ,гледам яка дискусия е имало чак и на Правец 8С ме върнахте,важното е че ви помогнах докато си мереха стажовете но най важното е една дума от вас и тя беше благодаря,благодаря ви за тази дума

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Sinbad_ написа:

Нещо май се обърка ....За да влезеш в някоя папка се използва DIR, команда стандартна и за ДОС и за Уин и за Линукс, предполагам и за останалите open source OS ( нямам практически опит със всичко но предполагам е така, май и list при линуксите и другите отворени ОС ) 

На правеците 82 в училище поне аз ползвах дискети с ДОС и производни на негова основа, на Правец 16 и изотите също...Ползвахме BASIC и Pascal

Че нямаше хард диск с инсталирана ОС е така, но да кажеш че е работил и нямал ОС е глупаво ...Имаха си, само че на външен носител, на старите големи дискети, а по нататък се появиха и малките дискети с повече място ...

Пък преди 5.25" дискети бяха касетки Драгор на касетофон Унитра, пък преди касетките беше.... ами нямаше нищо, нямаше OS, а имаше Basic интепретатор в 64K памет. Дали е било глупаво - тогава не знаех, а явно само от IBM са си представяли какво ще е. Но като седнеш, почваш от "10 Begin" всеки път. Не бъркай Правец 8С/М с Правец 16.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Sinbad_ написа:

за Линукс

ls е dir

cd name е стандарта в ДОС и Линукс

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, petie1 написа:

ls е dir

cd name е стандарта в ДОС и Линукс

Да.. мерси за подсещането ... dir/ ls показваше съдържанието на папка, прескачането м/у тях и дисковете е с cd ...

преди 6 минути, Topper написа:

Пък преди 5.25" дискети бяха касетки Драгор на касетофон Унитра, пък преди касетките беше.... ами нямаше нищо, нямаше OS, а имаше Basic интепретатор в 64K памет. Дали е било глупаво - тогава не знаех, а явно само от IBM са си представяли какво ще е. Но като седнеш, почваш от "10 Begin" всеки път. Не бъркай Правец 8С/М с Правец 16.

Знам , виждал съм и касетите , бяха вече допотопни по мое време в училище...и с тях не съм имал вземане даване реално, освен информативно ...И ролковите големи магнетофони за запис също... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Sinbad_ написа:

Да.. мерси за подсещането ... dir/ ls показваше съдържанието на папка, прескачането м/у тях и дисковете е с cd ...

За нищо, в ДОС на дял се скачаше C:D: в Линукс е с cd точчка на монтиране

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, petie1 написа:

За нищо, в ДОС на дял се скачаше C:D: в Линукс е с cd точчка на монтиране

Мдам, остаряваме, и паметта си остарява и тя,особено когато не се занимаваш с това ....лошо седларов, лошо.....

П.С Визирам себе си под седларов :))))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Sinbad_ написа:

Мдам, остаряваме, и паметта си остарява и тя,особено когато не се занимаваш с това ....лошо седларов, лошо.....

П.С Визирам себе си под седларов :))))

И аз след ден  два ще одъртея с 1 годинка .... С ДОС не съм занимавал повече от 6 години вече ама навремето 2001 всеки ден се борех с нея хехе

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, petie1 написа:

И аз след ден  два ще одъртея с 1 годинка .... С ДОС не съм занимавал повече от 6 години вече ама навремето 2001 всеки ден се борех с нея хехе

Ами с предварение честито тогава...

Аз пък последно само съм виндос потребител..на 10 при това, колкото и да я плюят :))))).. на единия лаптоп обаче все още имам един дял под линукс , но не съм го ползвал от ехее, години , сигурно е вече умрял горкия :))) но стартира си GRUB-a де :))).. прави компания на вин 7-мицата там ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Sinbad_ написа:

Ами с предварение честито тогава...

Аз пък последно само съм виндос потребител..на 10 при това, колкото и да я плюят :))))).. на единия лаптоп обаче все още имам един дял под линукс , но не съм го ползвал от ехее, години , сигурно е вече умрял горкия :))) но стартира си GRUB-a де :)))

Благодаря ,Линукса не мре току така корав дзвер излезе

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, petie1 написа:

Благодаря ,Линука не мре току така корав дзвер излезе

Мдам, помня какви ядове брах , там бях прецакал Вина, а линукса гада само се хилеше отстрани :)))) 

P.S Сега го проверих, седи още ...LinuxMint :))) жив е той жив е....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Sinbad_ написа:

P.S Сега го проверих, седи още ...LinuxMint :))) жив е той жив е....

Там на хард диска лежи и пъшка..... Айде спирам да пиша ще чакам пак някоя дискусия или проблем да помагам доколкото мога и както умея

преди 12 часа, Topper написа:

Ти питаш за помощ или почна да поучаваш хората, които ти помагат и имат ХХ години стаж в това ?

Аз предложих помоща а @П.Петров я поиска хехе

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Sinbad_ написа:

И със ДОС за теб всичко приключва? Кой говори за ДОС? Аз говоря за Бейсик ОС.

А ти бая се пообърка с DIR. Тая команда важи единствено и само в ДОС. В Линукс няма нищо общо. А и идеята на коментара ми беше съвсем друга. Та да спрем офтопика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Росен Р. Александров написа:

А ти бая се пообърка с DIR. Тая команда важи единствено и само в ДОС. В Линукс няма нищо общо. А и идеята на коментара ми беше съвсем друга. Та да спрем офтопика.

Споко аз му обясних де

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Росен Р. Александров написа:

Абе ти днес тотално се опитваш да демонстрираш нещо, ама дрънкаш нещо наизуст. Basic OS никога не е имало. Вземи се ограмоти и не се изказвай така катерогирно, че става смешно: https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_BASIC. Правете разлика между интерпретатор и OS (най-малкото OS служи за работа с файлове, дискове, периферии... а по времето на Z80 и Правец8C/M нямаше периферия преди 86-88г)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абе ти днес тотално се опитваш да демонстрираш нещо, ама дрънкаш нещо наизуст. Basic OS никога не е имало. Вземи се ограмоти и не се изказвай така катерогирно, че става смешно: https://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_BASIC. Правете разлика между интерпретатор и OS (най-малкото OS служи за работа с файлове, дискове, периферии... а по времето на Z80 и Правец8C/M нямаше периферия преди 86-88г)
Млъкни бе. Аз ти обяснявам нещо, ти своето си знаеш. Къде съм казал ОС? казах за команди. Ако искаш да те блокирам, ми кажи направо, за да не си губя времето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 21.05.2019 г. в 22:55, Росен Р. Александров написа:

Я по-леко, ясно ми е, че си неориентиран, ама нещо и с нервите и възпитанието си зле.
Не ми обяснявай нещо, на което съм бил очевидец БЕ. Бейсик ОС ако си я писал ти, то не е известна на света.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Я по-леко, ясно ми е, че си неориентиран, ама нещо и с нервите и възпитанието си зле.
Не ми обяснявай нещо, на което съм бил очевидец БЕ. Бейсик ОС ако си я писал ти, то не е известна на света.
Отиваш в блокирани. Безнадежден случай си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

cd (chdir) идва от съкратеното change directory, ls идва от съкратеното на list. който превежда directory каталог, значи не знае какво прави или не е мислил докато е превеждал. точка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...