Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

на 23.05.2019 г. в 19:01, the professor написа:

cd (chdir) идва от съкратеното change directory, ls идва от съкратеното на list. който превежда directory каталог, значи не знае какво прави или не е мислил докато е превеждал. точка

Точно така.

В допълнение - в ерата на магнитните ленти съществува понятието каталог за структура на списък от файлове, с началото на ерата на магнитните носители с пряк достъп - дисковете - това понятие е вече директория.

И още, утвърдени общоприети понятия не се превеждат. На български също се нарича  директория. Досущ както никой не превежда компютър като изчислителна машина или ЕЛКА.

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Баси яката дискусия сте му дръпнали

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.05.2019 г. в 18:24, Росен Р. Александров написа:
на 23.05.2019 г. в 15:06, Topper написа:
Я по-леко, ясно ми е, че си неориентиран, ама нещо и с нервите и възпитанието си зле.
Не ми обяснявай нещо, на което съм бил очевидец БЕ. Бейсик ОС ако си я писал ти, то не е известна на света.

Отиваш в блокирани. Безнадежден случай си.

Дано по-малко простотии виждам в този форум, че плявата клони към безкарйност...

на 24.05.2019 г. в 22:27, whitepixel написа:

Точно така.

В допълнение - в ерата на магнитните ленти съществува понятието каталог за структура на списък от файлове, с началото на ерата на магнитните носители с пряк достъп - дисковете - това понятие е вече директория.

И още, утвърдени общоприети понятия не се превеждат. На български също се нарича  директория. Досущ както никой не превежда компютър като изчислителна машина или ЕЛКА.

Я какъв тест за познания и капацитет се избистри тук :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Topper написа:

Я какъв тест за познания и капацитет се избистри тук :D

То стана цяла дискусия ,матура по Информатика направо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, petie1 написа:

То стана цяла дискусия ,матура по Информатика направо

Това е А и Б, даже и за тест не става, като да питаш един механик прави ли разлика между ключ и отвертка.... Прилича ми на един стар потребител тук Филипов, който превеждаше Скайп на български и бурно ни убеждаваше, че не сме имали Рожде ден, защото той (рождения ден) бил само един - имали сме всяка година Рождена дата ! :D :D :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И последно: директория ли е или каталог? :) (dir or cat)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, vpvelev написа:

(dir or cat)?

?or dog? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Topper написа:

Това е А и Б, даже и за тест не става, като да питаш един механик прави ли разлика между ключ и отвертка.... Прилича ми на един стар потребител тук Филипов, който превеждаше Скайп на български и бурно ни убеждаваше, че не сме имали Рожде ден, защото той (рождения ден) бил само един - имали сме всяка година Рождена дата ! :D :D :D

Ама и такива дискусии ли е имало тук ?:ohmy: А аз се чудех отде МОН си вземат питаниците в матурите

преди 11 часа, vpvelev написа:

И последно: директория ли е или каталог? :) (dir or cat)?

Каква котка те гони пък теб? Котаракът в чизми ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, бат'начо написа:

Котаракът Леополд. За предпочитане.

За теб най добре ще е Чеширския котарак

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен, пък, каталог ме кефи. :D

на 24.05.2019 г. в 22:27, whitepixel написа:

И още, утвърдени общоприети понятия не се превеждат.

Може би, ако не са на швабски, японски и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Melmak ® написа:

Мен, пък, каталог ме кефи. :D

И мен

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здрасти отново. Вчера сложих отново любимия си Минт заедно с уиндоуса и сега уиндоус показва неверен час- изостава с 3 часа. Помня, че това се оправяше елементарно, но съм забравил как. Подскажете моля ви

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Димитър Маневски написа:

Здрасти отново. Вчера сложих отново любимия си Минт заедно с уиндоуса и сега уиндоус показва неверен час- изостава с 3 часа. Помня, че това се оправяше елементарно, но съм забравил как. Подскажете моля ви

Цитат

Пробвай с тази команда, на ubunto и ubunto базираните помага.

sudo hwclock --systohc --localtime

https://www.kaminata.net/forum/viewtopic.php?f=230&t=118875&p=970842&hilit=часовника#p970868

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Melmak ® написа:

Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, zdravkopi написа:

Здравей!

Още снощи щях да го направя, но видях това съобщение. Предполагам означава, че ако натисна "Yes", операционната система ще може да стартира само от C, което е boot дяла?

Да, продължа ли с промените или?

Не, означава, че няма да можеш да заредиш ОС от никой дял освен от този, който е bootable.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Връзка към темата за неразпределеното пространство:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що не вземет да премесатите писането по темата за дяловете, където трябва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет,

Имам намерение да си инсталирам windows 7 и Линукс дистрибуция на компютъра. Преди 5-6 години заебах бозата и все линукс минт или убунту. Значи доколкото си спомням първо се инсталира winа и после линукс, но май трябваше да се пипнат някакви настройки.dual boot искам да правя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, StikiNetBG написа:

Привет,

Имам намерение да си инсталирам windows 7 и Линукс дистрибуция на компютъра. Преди 5-6 години заебах бозата и все линукс минт или убунту. Значи доколкото си спомням първо се инсталира winа и после линукс, но май трябваше да се пипнат някакви настройки.dual boot искам да правя.

https://itsfoss.com/guide-install-linux-mint-16-dual-boot-windows/

https://www.howtogeek.com/214571/how-to-dual-boot-linux-on-your-pc/

П.С Изисква само малко търсене в гугъла и ще намериш решение на много неща... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, StikiNetBG написа:

Привет,

Първо качваш Уиндоус-а после си отделяш дял за Линукс без файлова система инсталираш си Линукс като посочиш този дял и накрая забиваш GRUB на /dev/sda и си готов ,успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, petie1 написа:

Първо качваш Уиндоус-а после си отделяш дял за Линукс без файлова система инсталираш си Линукс като посочиш този дял и накрая забиваш GRUB на /dev/sda и си готов ,успех!

Аз предпочитам по-лесния вариант:

1. Линукс на някое сторидж устройство.
2. Бозата на друго сторидж устройство, инсталирана по този начин:
spacer.png

3. При стартиране на компа от буут менюто (при мен се избира с F11) му казвам от кое сторидж устройство да буутне и тръгва съответната ОС.
И ако си свали някоя от последните 7-ци на Generation2, те са с инсталатор на 10-ка, така че няма да му барат гръб-а.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, rado84 написа:

Аз предпочитам по-лесния вариант:

1. Линукс на някое сторидж устройство.
2. Бозата на друго сторидж устройство, инсталирана по този начин:
spacer.png

3. При стартиране на компа от буут менюто (при мен се избира с F11) му казвам от кое сторидж устройство да буутне и тръгва съответната ОС.
И ако си свали някоя от последните 7-ци на Generation2, те са с инсталатор на 10-ка, така че няма да му барат гръб-а.

И ако е само с един хард диск ко праим?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, petie1 написа:

И ако е само с един хард диск ко праим?

Купува нов. Щото тя само бозата иска един отделен хард диск за нея си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...