Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 17 часа, tremal написа:

Хаха, излезе някакъв огромен списък. Качвам снимка само на част от него.

Защо, по дяволите, тези неща трябва да се вадят с команди в терминала? 21-век сме

Screenshot from 2019-08-20 23-22-54.png

По принцип не трябва, но имаше нещо сбъркано при теб. Махни поне отметката от "Проверка за обновление" и "Първоначални настройки", ако вече си ги направил. Проверката можеш да си я правиш и сам периодично.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, plamen1212 написа:

С каква команда мога да се logout-на в Lubuntu ?

logout

Това е

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не става . Намерих -sudo pkill -u -потребител

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, plamen1212 написа:

Не става . Намерих -sudo pkill -u -потребител

Става ама с sudo отпред

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен не стана . Първо с това пробвах , после sudo logof , logof  и др. А команда за рестарт ? Пробвах sudo reboot , reboot , sudo restart , restart ,sudo exit , exit ? 

Редактирано от plamen1212
неграмотност (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, plamen1212 написа:

При мен не стана . Първо с това пробвах , после sudo logof , logof  и др. А команда за рестарт ? Пробвах sudo reboot , reboot , sudo restart , restart ,sudo exit , exit ? 

sudo shutdown -r npw

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, plamen1212 написа:

Мерси . След малко ще пробвам .

Пробвай с пълния път  за другите команди

sudo /usr/sbin/reboot

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

sudo shutdown -r(reboot) npw(?) 

Не видях другия пост , извинявам се .

sudo /usr/sbin/reboot -command not found . При мен не иска .

sudo reboot -n стана .

Видх го в хелпа - sudo reboot --help - все го забравям .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, plamen1212 написа:

sudo shutdown -r(reboot) npw(?) 

Не видях другия пост , извинявам се .

sudo /usr/sbin/reboot -command not found . При мен не иска .

sudo shutdown -r now

Ето така е моя грешка извинявай

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам досаден дерт с chromium базираните браузъри. Основният ми браузър е Файърфокс. Допълнителен ми е Vivaldi, а заради тези проблеми инсталирах и Chromium. Нямам никакви грижи с "лисицата". При Chromium обаче, включвам ги веднъж, всичко е ок. Затварям и след известно време (без да рестартирам компа) стартирам ги и виждам празни страници на мястото на преди отваряните адреси. И никакви страници не зарежда. Врътка си се до безкрай. Ако рестартирам машината пак. Зарежда първия път, а след затваряне и ново отваряне - не. Четох да деактивирам ipv6, но не съм сигурен нито как, нито дали това няма да е проблем. Xubuntu 18.04. Имам и Уин на същата машина. Няма подобен проблем там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Вивалди" тръгва да ми търси в БИНГ about:flags, а в Chromium не видях такава възможност. Деактивирах нещо, което задействало GPU  не знам какво, рестартирах браузъра - нищо. Нямам никакви приставки и на двата браузъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай ако нямаш bleachbit и там дай да ти изчисти всичкия Хромиум, без паролите. Не вярвам да помогне обаче много, ама знае ли човек.

Инфото, дето съм намерил/гледал е старо. Това (в края) е по-актуално. Т.е. би трябвало да е chrome://flags .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хей, сега ми хрумна - я почни начисто с ключодържателите, да не би да е от тях.

rm -vrf ~/.local/share/keyrings && systemctl reboot

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това стана. Благодаря ти. Между другото, тези подканяния за парола при старт на Chrome-базираните браузъри не разбрах как да ги махна, та ги оставих.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

spacer.png

Идеята е да имаш двете полета за попълване, ако е едно - не си се справил и пак ще се случи същото. От показаното на снимката - даваш напред, без да попълваш нищо и така до края. Тънкия момент е, че трябва да ти е малък шрифта, за да се смести на екрана (да виждаш какво правиш).

Нищо не пречи да зададеш парола ако искаш "наистина безопасност". Предполага се, че трябва и да се помни.

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още едно уточнение - дори и да изпълниш горното с празна парола, скайп при мен забива, стои без да се свързва (само няколко пъти е успявал). Затова излизаш от сесията и влизаш пак, и почваш отново, като този път няма да иска (да се надяваме) парола за ключодържателя.

Има разлика дали си влязъл автоматично в сесията и почваш с програмите дето искат така парола или си влязъл на автомат, излязъл си от сесията и пак си влязъл, и чак тогава стартираш за първи път тия програми. Предимно проблемите се получават след втория вариант, но не винаги.

Ако не влизаш автоматично би трябвало да не иска създаване на ключ, но пак има излизане-влизане в сесията...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте всички!

Видях, че има тема за Дебиан, но съм начинаещ и въпросите си задавам тук.

Имам настолен компютър със CPU Ryzen 2600, GPU Radeon RX560 4GB, RAM 16GB. Купих си HDD Seagate Barracuda 2 TB за да си инсталирам Линукс. Основно ползвам Уиндоус, но на новия диск ще имам само Линукс. Разпеторих се каква графична среда да избера: GNOME, KDE, Xfce, Cinnamon, Mate!

Избрах GNOME, защото пишеше, че тя е била основната среда на големите компании и най-много усилия влагали там. Направих си жива флашка с Debian 10 GNOME + non-free хранилища. Разцъках го и поне преди инсталацията всичко работеше. И преди да премина към инсталация, моля за съвет.

- След като инсталирам Дебиан ще имам ли non-free хранилищата или трябва ръчно да ги добавя както е писано във форумите и показано в клипове от youtube?

- В едно видео от тубата казваха, че графичната среда GNOME имала проблеми с инсталирането на програми от Synaptic. Трябвало да се смени сесията? Това много не ми е ясно.

Благодаря ако някой ми обърне внимание!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да имаш проблеми със Synaptic под Gnome. Не знам, къде си прочел това.

В Debian е почти задължително да си провериш списъка с хранилища след инсталацията.

Ако ползваш Gedit, oтвори списъка с командата :

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Ако не си разрешил sudo се отваря със :

su

gedit /etc/apt/sources.list

и погледни, какво има вътре.

Желателно е да имаш този списък.

###### Debian Main Repos
deb http://deb.debian.org/debian/ buster main contrib non-free
deb-src http://deb.debian.org/debian/ buster main contrib non-free

deb http://deb.debian.org/debian/ buster-updates main contrib non-free
deb-src http://deb.debian.org/debian/ buster-updates main contrib non-free

deb http://deb.debian.org/debian-security buster/updates main
deb-src http://deb.debian.org/debian-security buster/updates main

deb http://ftp.debian.org/debian buster-backports main
deb-src http://ftp.debian.org/debian buster-backports main

Ако го нямаш, изтрий всичко и копирай списъка в твоя файл. Запази промените, затвори файла и изпълни sudo apt update да презаредиш хранилищата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...