Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 26 минути, bvbfan написа:

Познах го по билярдната топка, вместо мозък.

8-та топка:lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, bvbfan написа:

Познах го по билярдната топка, вместо мозък.

Много ме кефи как тримата линукс потребители се надъхват взаимно колко са умни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, опитвам на един стар лаптоп Acer да инсталирам лек Линукс, но при пускане на графична среда на буутваща флашка се получава размазване на екрана. Някой дали може да ми каже как да оправя проблема на език, като за лайк? Тествах както с Дебиан дистрибуции така и с Убунту. Единствената графична среда, която нямаше този проблем беше на antX Linux в Safe mode graphics.

0-02-05-8f8214fe57b99e0fe85c7f43f3e7cef0112e264fa0b0ac560772215075e738fe_b5e592bd.jpg.8a8a6d434e04f0a7df62cbe54f98049a.jpg

0-02-05-5c1bbdce4cbd2c69a39ec39e87bd239fd629be20857a1d61d76c9b9f76b01181_90b12160.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж това:   https://www.omgubuntu.co.uk/2019/11/zorin-os-15-lite-release-features

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Kill-op написа:

Здравейте, опитвам на един стар лаптоп Acer да инсталирам лек Линукс, но при пускане на графична среда на буутваща флашка се получава размазване на екрана. Някой дали може да ми каже как да оправя проблема на език, като за лайк? Тествах както с Дебиан дистрибуции така и с Убунту. Единствената графична среда, която нямаше този проблем беше на antX Linux в Safe mode graphics.

0-02-05-8f8214fe57b99e0fe85c7f43f3e7cef0112e264fa0b0ac560772215075e738fe_b5e592bd.jpg.8a8a6d434e04f0a7df62cbe54f98049a.jpg

0-02-05-5c1bbdce4cbd2c69a39ec39e87bd239fd629be20857a1d61d76c9b9f76b01181_90b12160.jpg

Сигурен ли си, че видеото е изправно ? Не е толкова стар, за да не работи с актуална дистрибуция. Все още имам добре работеща машина под Ubuntu 16.04 с процесор от тази серия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.11.2019 г. в 14:09, borovaka написа:

Дайте ми нещо дето да работи и да мога да си върша работата, без проблеми - ще съм много благодарен ;)

Anarchy Linux със Cinnamon DE. Това по същество е Arch Linux, но с добавен минималистичен граф. инсталатор, който може да тръгне и на най-голямата "печка" отпреди 30 години. Ползвам го от 6 месеца и за това време имах само 2 проблема, които бяха причинени от разработчиците на systemd, но бяха бързо оправени. Но не бяха нещо драстично, което да ти попречи да си свършиш работата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Валсо написа:

Anarchy Linux със Cinnamon DE. Това по същество е Arch Linux, но с добавен минималистичен граф. инсталатор, който може да тръгне и на най-голямата "печка" отпреди 30 години. Ползвам го от 6 месеца и за това време имах само 2 проблема, които бяха причинени от разработчиците на systemd, но бяха бързо оправени. Но не бяха нещо драстично, което да ти попречи да си свършиш работата.

Хубаво е, че го подготвяш от сега. Да знае, че разработчиците на systemd, grub, pulseaudio, gnome shell, xorg, wayland, kde, gtk, qt, nouveau и т.н. ще му причиняват проблеми, но въпреки това линуксчето е чук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Hot Bastard написа:

Хубаво е, че го подготвяш от сега. Да знае, че разработчиците на systemd, grub, pulseaudio, gnome shell, xorg, wayland, kde, gtk, qt, nouveau и т.н. ще му причиняват проблеми, но въпреки това линуксчето е чук.

И пак е по-добре от безкрайните проблеми на Бозиндоус 10 със сини екрани и невъзможност за стартиране.
Как е гроздето, лисицо, кисело ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Валсо написа:

И пак е по-добре от безкрайните проблеми на Бозиндоус 10 със сини екрани и невъзможност за стартиране.
Как е гроздето, лисицо, кисело ли е?

Слабо и изчерпано, измисли нещо ново.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ехо ти и тук ли  спамиш е зелен н

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Hot Bastard написа:

Само аз не спамя!

А да повярвах ти

преди 4 часа, Kill-op написа:

Пробвай с някое живо дистро как се държи

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, petie1 написа:

А да повярвах ти

Как да пробва живо дистро като те всички са умрели😆😆

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Hot Bastard написа:

Как да пробва живо дистро като те всички са умрели😆😆

Няма ли да спреш да спамиш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, petie1 написа:

А да повярвах ти

Тествах  Kali, Pupi, и още няколко от най-леките линукси и при всички има този проблем. Само с AntX Linux стартиран  в Сейф Мод на видеото го нямаше. И вече се чудя къде е проблема и дали изобщо тая щайга върши някаква работа?! Преди да форматна харда беше с Уин 8 и нямаше никакви проблеми с видеото

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Валсо написа:

По-скоро риторично питах - дистрота през годините съм ползвал доста ... реално от Fedora и CentOS не мисля да мърдам за момента. И проблема ми не е в дистрото - за толкова години вече се оправям горе-долу ... Проблема е в Hardware-Software поддръжката от vendor-ите ...
Даваш маса пари за нов хардуер, който има проблеми с работата - без значение дали е под Windows или Linux и чакаш 6 месеца до година, докато някой шибан вендор реши да го оправи - било то с Firmware update или фикс в някой драйвер (и windows и linux). Mac-a не си заслужава изобщо - първо, че не ми е удобен OS-a, второ, че вече хардуера им е зле.
Та идеята е ,че и да дадеш пари за хардуер/софтуер - винаги имаш проблеми, което е мега тъжно.

@Hot Bastard Проблема не е в Linux/Windows - а във вендорите в повечето случаи. За пример: Преди няколко години имах бъг репорт в Intel bugzilla/Mainline Kernel/Redhat bugzilla - Проблема беше, че тапаците от интел вкараха Panel Self Refresh по default, без да го тестват на техния си шибан хардуер и лаптпопа ми стана неизползваем (без да си пачвам сам kernel-a, а в последствие, като изкараха параметър - да подавам изрично disable на psr), под Windows в същия момент, отново имаше прболем - защото пак вкараха power saving в драйвера - и всичко се сбозяваше с конкретния хардуер.
За разлика от Интел - Gnome може да е ла*но и develop-ерите да си правят каквото искат, но миналата година като вдигнахме няколко човека повечко пара за memory leak-a се хванаха, debug-наха и оправиха доста неща с memory management-a. Малко повече по темата:

https://www.omgubuntu.co.uk/2018/03/gnome-shell-has-a-memory-leak-and-it-might-not-be-fixed-for-ubuntu-18-04-lts

Така, че айде да не генерализираме, кои били ОК и кои не.

В крайна сметка тъжното е, че давам маса пари за нещо, което трябва да работи - и вместо да седна и да си върша работата като го купя, се налага да се занимавам с оправяне на проблеми - което реално ми губи време/пари допълнително.
Иначе нито съм против Windows - даже напротив, просто за момента не ми е удобен за работа, макар, че нещата в последно време се подубряват.

Та в крайна сметка се надявам в близко бъдеще, да се занимавам по-малко с debug/fix на проблеми в OS-a (без знаение кой точно) и порсто да мога да си върша работата - Макар, че като гледам тенденциите се съмнявам доста :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, borovaka написа:

@Hot Bastard Проблема не е в Linux/Windows - а във вендорите в повечето случаи. За пример: Преди няколко години имах бъг репорт в Intel bugzilla/Mainline Kernel/Redhat bugzilla - Проблема беше, че тапаците от интел вкараха Panel Self Refresh по default, без да го тестват на техния си шибан хардуер и лаптпопа ми стана неизползваем (без да си пачвам сам kernel-a, а в последствие, като изкараха параметър - да подавам изрично disable на psr), под Windows в същия момент, отново имаше прболем - защото пак вкараха power saving в драйвера - и всичко се сбозяваше с конкретния хардуер.
За разлика от Интел - Gnome може да е ла*но и develop-ерите да си правят каквото искат, но миналата година като вдигнахме няколко човека повечко пара за memory leak-a се хванаха, debug-наха и оправиха доста неща с memory management-a. Малко повече по темата:

https://www.omgubuntu.co.uk/2018/03/gnome-shell-has-a-memory-leak-and-it-might-not-be-fixed-for-ubuntu-18-04-lts

Така, че айде да не генерализираме, кои били ОК и кои не.

В крайна сметка тъжното е, че давам маса пари за нещо, което трябва да работи - и вместо да седна и да си върша работата като го купя, се налага да се занимавам с оправяне на проблеми - което реално ми губи време/пари допълнително.
Иначе нито съм против Windows - даже напротив, просто за момента не ми е удобен за работа, макар, че нещата в последно време се подубряват.

Та в крайна сметка се надявам в близко бъдеще, да се занимавам по-малко с debug/fix на проблеми в OS-a (без знаение кой точно) и порсто да мога да си върша работата - Макар, че като гледам тенденциите се съмнявам доста :)

Даваш маса пари ли? Че нали цента и федората са безплатни.

А колко е оправен мемори лийка в гнома, не знам, в последното убунту дето е с най-новия гном, съм чел мнения, че се е върнал...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Hot Bastard написа:

Даваш маса пари ли? Че нали цента и федората са безплатни.

А колко е оправен мемори лийка в гнома, не знам, в последното убунту дето е с най-новия гном, съм чел мнения, че се е върнал...

За парите говорим за hardware не за OS. А иначе memory leak-s в Gnome има колкото искаш ... Въпроса е, че по това време беше потресаващо.
В момента при мен при uptime около ден gnome-shell процеса ми взима ~320MB, което ме устройва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, borovaka написа:

За парите говорим за hardware не за OS. А иначе memory leak-s в Gnome има колкото искаш ... Въпроса е, че по това време беше потресаващо.
В момента при мен при uptime около ден gnome-shell процеса ми взима ~320MB, което ме устройва

Аз не съм имал проблеми с хардуер или драйвери под уиндоус, но много се дразня, че във всички ос пуснаха по дефолт пачовете за уязвимостите в процесорите и сега всичко е по-бавно, а файда - йок. Че оня ден пак намерили някаква уязвимост и пак пуснаха пачове, ц ц ц.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.11.2019 г. в 15:39, Kill-op написа:

Добавяш при пробване на всяко живо дистро параметър nomodeset ... и това е. (За "как" го няма в конспекта, засега).

Вероятно е добре да върви в комплект и с параметър vga=normal  .  Мента в сейфмод също би трябвало да ти работи (не каза за нея дали си пробвал). След инсталиране на хард диска и инсталиране на драйвера на nvidia, може да се махнат добавените параметри за стартиране на grub (ако са направени да са "твърди"/да остават не само при пробването, за пример - това).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Kill-op написа:

Тествах  Kali, Pupi, и още няколко от най-леките линукси и при всички има този проблем. Само с AntX Linux стартиран  в Сейф Мод на видеото го нямаше. И вече се чудя къде е проблема и дали изобщо тая щайга върши някаква работа?! Преди да форматна харда беше с Уин 8 и нямаше никакви проблеми с видеото

Хм а какво е видеото?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, Hot Bastard написа:

Аз не съм имал проблеми с хардуер или драйвери под уиндоус, но много се дразня, че във всички ос пуснаха по дефолт пачовете за уязвимостите в процесорите и сега всичко е по-бавно, а файда - йок. Че оня ден пак намерили някаква уязвимост и пак пуснаха пачове, ц ц ц.

Радвай се на корпоративната гняс.

По темата, проблемът е в Нуво, той е reverse engineered и много случаи не работи, пробвай дистро със затворен драйвер в лайф мод, (трябва да избереш legacy, защото и картата е стара, вероятно е премахната от новият)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бърз въпрос - с Melmak преди време разисквахме въпроса относно инсталирането и ползването на Linux Mint с Ryzen и вградена графика Vega, как да е де, научих се как да го инсталирам чрез nomodeset и да сложа ново ядро и всички необходими драйвъри и пакети, но се случва следното понякога - инсталирах стийм за пробата и CS GO, след като го включих веднъж да пробвам, излязох, нормално всичко беше, ама мишката ми остана като от играта жълта - и в браузъра и където и да цъкам, в следствие на това, понякога се получава нетърпим лаг в браузъра, а конфигурацията е силна. Имам чуството, че от тогава се омаза нещо.... някой ако има идеи какво може да е станало и как да го оправя... и да променя мишката ми да си е бяла отново. Графичната среда е XFCE. Благодаря !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
sudo update-alternatives --config x-cursor-theme

и после от настройките си задай същата, смени първо и върни избраната, иначе ще е от алтернативите само докато влезеш в сесията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...