Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Как да конвертирам .img до .iso

С ccd2iso <.img filename> <.iso filename> не става , връща Unrecognized sector mode (c0) at sector 0 .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо какъв е  по тип този .img файл, в Линукс разширението не означава нищо.
Какво ти дава командата: file твоят_файл.img

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно значи, това е hdd image, а като такъв можеш да го монтираш, извлечеш съдържанието или конвертираш монтирания диск към ISO по друг начин, или директно да го запишеш в този му вид на USB флашка. Каква е целта?

Редактирано от Тамболианеца (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Целта е да добавя драивери с ISO Master , понеже от около година не мога да инсталирам нищо x64 -no irq handler for vektor .Инсталира се и черен екран с курсора на мишката .  Чуват се звуци от системата , но няма графика . Четох , писах , пробвах не става и реших че ми липсват драивери-(процесора е с вградено видео AMD C-50 с radeon 6250 )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако се надяваш да направиш зареждащо ISO от този IMG - няма да стане, затова и ти дава онази грешка.
Но можеш да направиш друго:
1. да го монтираш като диск този IMG;
2. да създадеш 2ри файлов контейнер с размер по-голям от 1вия;
3. да копираш рекурсивно цялото съдържане на оригинала в новия контейнер;
4. да добавиш липсващите ти драйвери към новия контейнер;
5. да инсталираш новия контейнер на флашка;
6. от тази флашка да си направиш инсталацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От Lubuntu (Kodibuntu) от който пиша съм създал два дяла в края на диска -малък 5GB , и голям 25GB. На малкия , който е последен на диска съм копирал от папка target  kelner и sistem линк . В големия нищо . След като го стартирах там се появиха папки -log,media  ,video и подобни. Не виждам как да добавя драивери . Би ли обяснил по подробно твоят вариант , как да го монтирам като диск , идругите стъпки . За някой предполагам че знам какво да направя , за други не съм много сигурен .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предишният ми пост е за случая ако НЯМАШ все още инсталирана система и искаш да добавиш драйверите да са налични в процеса на инсталация.
Доколкото разбирам от последния ти пост, ВЕЧЕ имаш инсталирана система, но ти липсват тези някакви драйвери.
В този уточняващ сценарии ще добавиш драйверите директно към съществуващата вече инсталация.
С Kodibuntu не съм се занимавал, сега погледнах и използва squashfs, следователно ще трябва да ползваш unionfs за допълнителните промени по root файловата му система за добавка на драйверите.  Ако названията в предишното изречение нищо не ти говорят, шансът да се справиш е нищожен даже и да се опитам да ти разпиша командите, защото има неизвестности по параметрите на съществуващата конфигурация, чието уточняване изисква ad-hoc подход и  доста време от моя страна, сори но нямам такова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не искам да ми разписваш командите , а ако може , от време на време някой да дава подсказка за нещо което не мога да схвана .До тук img -то е монтирано като диск . По втора точка аз го разбирам така - Създавам img с размер по голям от първия - за да има къде да добавя драйверите . Копирам , добавям (ако може подсказка в коя папка,  ще съм благодарен)

5. да инсталираш новия контейнер на флашка - тук малко ми е неясно , но за сега ще четем .

И въпрос - не може ли да преместя файловете от втория контейнер ,след добавя на драиверите , на диска 5GB който вече имам(той е добавен  в grub) и да очаквам да заработи ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@plamen1212

Дръпнах го тоя IMG да го видя.
Ако си монтирал правилно IMG като диск, си забелязал че има 2 партишъна от 512MB и 32 МB, и съответно vfat и ext4. OpenELEC е в първия партишън.В него има един особен файл, наречен SYSTEM,  в squashfs формат и root за този OpenELEC. Там и трябва да добавиш в дървото твоите липсващи драйвери, разпакетирани ръчно на подходящите места. Добавянето е на практика прегенериране на нов squashfs файл и наименование SYSTEM. Тъй като имаш увеличение на размера на SYSTEM файла, трябва още един път да разшириш пък от своя страна първия партишън пак чрез създаване нов FAT > 512 MB и в зависимост от добавените мегабайти. Последното изисква нов файлов контейнер с 2 партишина, първият - vfat, с нов размер и копираното съдържане от стария партишън 1 + новия генериран файл SYSTEM, вторият - директно генериран със същия размер като оригинала и ext4.
Ако в съществуващата вече върху HDD инсталация имаш същия този SYSTEM файл като squashfs, можеш просто директно да го подмениш с новия генериран чрез копиране/overwrite. Ако не, ще трябва да преинсталираш от новия създаден IMG цялата система.
Това е в общи линии от мен.
Успех.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
С този Линукс съм в момента. ( Springdale Linux of Princeton University in the USA. ) По- принцип го инсталирам чрез мрежова инсталация. При оптика на 50 сантиметра от компютъра ми отнема около четири часа. С хранилищата на Федора дава грешка. С хранилищата на ЦентОС 7 ги приема. При инсталация, когато стигна до страницата с задаване на дисковете, kdump, клавиатура, часови пояс и др. , то секцията security между kdump и интернет ме затруднява. Търсих в интернет и мисля, че е scap-security-guide. При инсталация от диск мога да избера ниво на сигурност FBI and Police или да въведа интернет адрес, който аз не зная. При мрежова инсталация имам възможност само да въведа интернет адрес. При мрежова инсталация, какво да напиша в полетоsecurity. При инсталация от диск, каква опция да избера от секцията security.
Кое е по- добре? От мрежа или от диск да инсталирам?
Много моля да ми напишете с примери или линк как да добавям репозитори  - хранилища в ЦентОС 7.7. Също така ми трябват имената на максималният брой хранилища при ЦентОС 7.7.
Имам и проблеми със свалени rpm  пакети на диска, който с нищо не искат да се инсталират. Ако ги инсталирам през терминала, то не се стартират, като например Скайпа.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=springdale
2. Убунту Мате 16.04  или Убунту Budgie да инсталирам на домашният си компютър. При Убунту Budgie да избера 18.04 или 19.10.
Интересуват ме повече софтуерни центрове и по- приятен външен изглед.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntubudgie
3. Между Mageia 7 и Убунту Budgie 19.04 Disco, то кое според Вас ще е по- подходящо за домашен компютър без лаптоп.
Какво Ви е мнението за  Mageia 7 , като дистрибуция?
https://distrowatch.com/table.php?distribution=mageia
4. Попаднах на " Пиратска дистрибуция на Линукс". С фалшив сайт на дисрибуцията, пише в sourceforge, че е с много инсталиран софтуер и е за инженери. Още не съм я пробвал. Единственият сайт от където може да се изтегли е Sourceforge. Дори в Distrowatch не е качена. Мога ли да имам вяра на такава дистрибуция и да я използвам спокойно?
https://sourceforge.net/projects/makergnu/
Фалшив сайт на разработчика:  https://fablac.fr
Според мен фалшиво име на разработчика: FabLac

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти да не живееш в паралелна вселена, защо не се концертираш върху една дистрибуция?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз определено не бих вярвал на дистрибуция която има в името си ГНУ. Хем пиратска, хем антилопа... :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, bvbfan написа:

Ти да не живееш в паралелна вселена, защо не се концертираш върху една дистрибуция?

Бе  Денков май само  глупости твори така че не се чуди много много

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Денков пак го е обхванала манията за писане!

преди 17 минути, petie1 написа:

Бе  Денков май само  глупости твори така че не се чуди много много

Май е меко казано, плещи си мъдрост след мъдрост!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Bozhidar Denkov написа:
С този Линукс съм в момента. ( Springdale Linux of Princeton University in the USA. ) По- принцип го инсталирам чрез мрежова инсталация. При оптика на 50 сантиметра от компютъра ми отнема около четири часа. С хранилищата на Федора дава грешка. С хранилищата на ЦентОС 7 ги приема. При инсталация, когато стигна до страницата с задаване на дисковете, kdump, клавиатура, часови пояс и др. , то секцията security между kdump и интернет ме затруднява. Търсих в интернет и мисля, че е scap-security-guide. При инсталация от диск мога да избера ниво на сигурност FBI and Police или да въведа интернет адрес, който аз не зная. При мрежова инсталация имам възможност само да въведа интернет адрес. При мрежова инсталация, какво да напиша в полетоsecurity. При инсталация от диск, каква опция да избера от секцията security.
Кое е по- добре? От мрежа или от диск да инсталирам?
Много моля да ми напишете с примери или линк как да добавям репозитори  - хранилища в ЦентОС 7.7. Също така ми трябват имената на максималният брой хранилища при ЦентОС 7.7.
Имам и проблеми със свалени rpm  пакети на диска, който с нищо не искат да се инсталират. Ако ги инсталирам през терминала, то не се стартират, като например Скайпа.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=springdale
2. Убунту Мате 16.04  или Убунту Budgie да инсталирам на домашният си компютър. При Убунту Budgie да избера 18.04 или 19.10.
Интересуват ме повече софтуерни центрове и по- приятен външен изглед.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntubudgie
3. Между Mageia 7 и Убунту Budgie 19.04 Disco, то кое според Вас ще е по- подходящо за домашен компютър без лаптоп.
Какво Ви е мнението за  Mageia 7 , като дистрибуция?
https://distrowatch.com/table.php?distribution=mageia
4. Попаднах на " Пиратска дистрибуция на Линукс". С фалшив сайт на дисрибуцията, пише в sourceforge, че е с много инсталиран софтуер и е за инженери. Още не съм я пробвал. Единственият сайт от където може да се изтегли е Sourceforge. Дори в Distrowatch не е качена. Мога ли да имам вяра на такава дистрибуция и да я използвам спокойно?
https://sourceforge.net/projects/makergnu/
Фалшив сайт на разработчика:  https://fablac.fr
Според мен фалшиво име на разработчика: FabLac

ГОЛЯМ OFFTOPIC:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, бат'начо написа:

Аз определено не бих вярвал на дистрибуция която има в името си ГНУ. Хем пиратска, хем антилопа... :D

https://distrowatch.com/dwres.php?resource=faq#missingdistro

М-да. Уоч часовник ли е, наблюдава ли или ... заблуждава. Дайте да избутаме некво улаво за тъ пест https://distrowatch.com/dwres.php?waitingdistro=440&resource=links#new

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, malosi написа:

Денков пак го е обхванала манията за писане!

Май е меко казано, плещи си мъдрост след мъдрост!!!

Аха каква мъдрост само струи от него...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

0-02-05-d9709f78cd326fc2167083cf10cb7542

Лаптоп на дуал-буут му се появи тази грешка след изключване (mint 19.2) , как мога да го оправя? Благодаря предварително! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, бат'начо написа:

Направи така, че второто да изключва напълно винаги.

Може ли разяснения какво и как ? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Камен Тодоров написа:

Може ли разяснения какво и как ? 

Явно има в предвид Windows да се изключва нормално. Те понякога чийтват и оставят машината в старанни състояния с цел да стартира с 300 милисекунди по-бързо.

Иначе виждам, че ядрото се срива. Ако си обновявал ядрото/фирмуера и са пуснали някаква бъгава версия също може да е причина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Имам следния проблем:

Не се възпройзвеждат файлове във формат av01.

С убунту 18.04/64

315832383_2019-10-2906-47-07.png.540a829d2e2946b83ca17a49b4a47e16.png

Търсих и това:

724068676_.png.8b84c7f5ee8cbe9706ac167af34168f0.png

Моля разясненията да бъдат за лаик.

Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...