Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

А защо не стартираш жива флашка с Минт 19.3 и не напишеш sudo grub-install /dev/sda?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, petie1 написа:

А защо не стартираш жива флашка с Минт 19.3 и не напишеш sudo grub-install /dev/sda?

И да го направи, проблема, ако е какъвто си мисля - ефект няма да има. По-скоро трябва grub2-mkconfig в EFI partition-a, което пак няма да помогне, защото ще създаде конфиг-а, ама като не се load-не подходящото .efi - файда нулева

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, borovaka написа:

И да го направи, проблема, ако е какъвто си мисля - ефект няма да има. По-скоро трябва grub2-mkconfig в EFI partition-a, което пак няма да помогне, защото ще създаде конфиг-а, ама като не се load-не подходящото .efi - файда нулева

По принцип сте прав че ако е EFI трябва по особенна настройка на GRUB но може би просто е забравил да го инсталира

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Г-н @ninov, моля ориентирайте ни какво е положението за да можем коректно да Ви помогнем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Пешеходецът написа:

Г-н @ninov, моля ориентирайте ни какво е положението за да можем коректно да Ви помогнем.

По добре да даде изхода от sudo fdisk -l от някоя жива дистрибуция та да видим какви точно дялове има

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, petie1 написа:

По добре да даде изхода от sudo fdisk -l от някоя жива дистрибуция та да видим какви точно дялове има

Да това е най-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Пешеходецът написа:

Преди да инсталирате Линукс на машината сте сложили флашката и сте стартирали. Помните ли на екрана дали Ви е питало от къде да стартирате?

1. От диска

2. от USB Flash drive

3. UEFI: Flash drive

Нещо такова трябва да пита?

Може да не съм точен, но е от този род.

стартирах боот менюто  и ми даде да стартирам  две опци от диска и от USB flash drive 

преди 11 часа, borovaka написа:

Нищо объркано няма. UEFI си е стандарен начин за BOOT от страшно много време (и в интерес на истината е много по-лесно, удобно и не правиш тъпотии да бухаш метадата по сектори и да jump-ваш към bootloader ).
Имаш EFI partition (FAT 99.99%), на него има едни файлчета .efi -  реално са програми, които се зареждат от BIOS-a и от там нататък вече - те се оправят.
Просто влез в BIOS-a и му дай да зареди Linux-a. В повечето случаи имаш и BOOT Menu ( F11 - най-често ), но дали е активирано на твоята машина, не се знае

boot менюто не ли е това което пита от кое устройстжо да зареди системата извинявам се за лаишкия въпрос.къде в bios да търся linux изжинявам се че ще ви измъча но съм пълен лаик  в boot manager е зададен windows boot manager 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ninov, можеш ли да дадеш един скрийншот (сниман с телефона например) на опциите ти от boot менюто? 

Нещо подобно:

886421.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, RudeBoy написа:

ninov, можеш ли да дадеш един скрийншот (сниман с телефона например) на опциите ти от boot менюто? 

Нещо подобно:

886421.jpg

не мога да кача снимка защото телефона не го разпознава windows а USB drive не мога да стартирам вече знаех си че не трябва ше да влизам в биос нищо не промених само го разгледах внимателно но нещо се е променило  и при зареждане от USB drive ми излиза че липсва някъкъв 64 msi файл и компютъра загасва  отказвам се щее ползвам само windows благодаря на всички за опита да ми помогнат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, бат'начо написа:

Ако пък знаеш какъв таралеж щеше да си навлечеш сам с тоя Линукс... Щеше да ти се налага и да мислиш.

На мен пък си ми е мирна главата и без мислене, на един твърд диск слагам само по 1 операционна систма и не се занимавам с мислене, щото е вредно за нервната ми система.
Тарикатлъкът с пингвините е да успееш хем да ги впрегнеш да ти дърпат каруцата, хем да не им ходиш по гайдата на тях. Щото са едни капризни птици, мани мани ... мъка голяма са.
Ама като им хванеш цаката, после без пари се возиш, келепир има в опитомяването на пингвинче, келепир !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Белгиеца написа:

На мен пък си ми е мирна главата и без мислене, на един твърд диск слагам само по 1 операционна систма и не се занимавам с мислене, щото е вредно за нервната ми система.
Тарикатлъкът с пингвините е да успееш хем да ги впрегнеш да ти дърпат каруцата, хем да не им ходиш по гайдата на тях. Щото са едни капризни птици, мани мани ... мъка голяма са.
Ама като им хванеш цаката, после без пари се возиш, келепир има в опитомяването на пингвинче, келепир !

Малко offtopic - ама няма абсолютно никаква разлика дали ползваш инсталация per disk или per partition.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, borovaka написа:

Малко offtopic - ама няма абсолютно никаква разлика дали ползваш инсталация per disk или per partition.

А това на нормален човешки език какво ще рече ?

Щото аз гледам да не става кръвосмешателство между пингвин и микромека боза, та всяка жаба да си гьола и да си чишка у него.
Когато е пингвина на сцената, зрителите не могат да видят бозата, щото е в отпуск по това време. Спрял съм и тока.
Като оплескам нещо по пингвинския диск, другия с бозицата си работи точно след едно спиране на компютъра и смяна на един кабел.
Па нищо че било могло и по друг начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Белгиеца написа:

На мен пък си ми е мирна главата и без мислене, на един твърд диск слагам само по 1 операционна систма

Така е, но ако си с по-стар лаптоп и той има само един хард? ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, GermanecaBG написа:

Така е, но ако си с по-стар лаптоп и той има само един хард? ;)

Ами не знам, ситият на гладния не вярва, аз имам десктопи и само едно малко лаптопче.
Стигнал ми е акъла да проумея да не си харча парите за лаптопи, щото така било модерно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, бат'начо написа:

Ако пък знаеш какъв таралеж щеше да си навлечеш сам с тоя Линукс... Щеше да ти се налага и да мислиш.

• знам затова ползвах и двете но като не знам как да реша проблема ще съм само с windows а от  Белгиеца  нищо друго от офттопик не съм прочел

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той белгиеца има акъл цял Андроид х86  да си инсталира на една USB 3 флашка и като я забучи и буутне от нея лаптопчето и то станало таблет. През това време инсталацията на Уин 10 на твърдия диск си е жива и здрава, почива си. После като извадя флашката сменя бутта в биоса и пак тръгне Уин 10.
Кво ти пречи и с един Минт така да правиш, а ?
Не било могло, дрън дрън та пляс, еми карай на Уиндоус тогава и това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Белгиеца написа:

Той белгиеца има акъл цял Андроид х86  да си инсталира на една USB 3 флашка и като я забучи и буутне от нея лаптопчето и то станало таблет. През това време инсталацията на Уин 10 на твърдия диск си е жива и здрава, почива си. После като извадя флашката сменя бутта в биоса и пак тръгне Уин 10.
Кво ти пречи и с един Минт така да правиш, а ?
Не било могло, дрън дрън та пляс, еми карай на Уиндоус тогава и това е.

той белгиеца за ъпдейти чул ли е. по лошо стана буут менюто не разпознава флашката а и ти прочете ли предпоследния ми пост в който пиша че немога да стартирам флашката защото uefi не ми дава заради липсата на някъкъв файл или пишеш колкото да се намираш на работа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На моя освен UEFI има и  Legacy BIOS опция, та за да тръгне флашката се слага на второто, после ако не го върна Уина не тръгва, докато не се сетя да го променя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Белгиеца написа:

На моя освен UEFI има и  Legacy BIOS опция, та за да тръгне флашката се слага на второто, после ако не го върна Уина не тръгва, докато не се сетя да го променя.

ти май не четеш  не става за тръгване а за разпознаване дава ми само windows а не избор на устройство

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 22 часа, Белгиеца написа:

хората портфейлите си късат да плащат джамове особено в българия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ninov написа:

не става за тръгване а за разпознаване дава ми само windows

Здравей!

С настолен компютър ли си?

Никакъв шанс ли няма да стартираш през флашката Минт 19.3 и да я пуснеш в лайф режим? И да изглежда ето така:

ueYi19k.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.12.2019 г. в 9:02, RudeBoy написа:

Нещо подобно:

886421.jpg

на 20.12.2019 г. в 9:52, ninov написа:

Не мога да кача снимка защото телефона не го разпознава windows, а USB drive не мога да стартирам вече. Знаех си че не трябваше да влизам в биос, нищо не промених, само го разгледах внимателно, но нещо се е променило и при зареждане от USB drive ми излиза, че липсва някакъв 64 msi файл и компютъра загасва Отказвам се, ще ползвам само windows. Благодаря на всички за опита да ми помогнат!

Никакъв шанс!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Hot Bastard написа:

хората портфейлите си късат да плащат джамове особено в българия

И при мене са същите, само че си купуват готови компютри от бакалиите и в тях си има вече джам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само за справка - в Белгия няма никъде от де да си купиш лаптоп с Мента/Убунту, примерно, тъй ли? Говоря от магазия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...