Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

здравейте  с линукс минт 19.2 съм и искам да попитам откъде мога да променя сменянето на езиците защото с контрол  и алт нестава преди при 19.1 ставаше но сега не ще и ми се налага да го сменям с мишката

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, ninov написа:

здравейте  с линукс минт 19.2 съм и искам да попитам откъде мога да променя сменянето на езиците защото с контрол  и алт нестава преди при 19.1 ставаше но сега не ще и ми се налага да го сменям с мишката

от настройкте на клавиатурата (ако си на български) - оформление /третия прозорец/ , промяна на настройките на оформление и от падащото меню избираш клавишите, с които искаш да се превключваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Камен Тодоров написа:

от настройкте на клавиатурата (ако си на български) - оформление /третия прозорец/ , промяна на настройките на оформление и от падащото меню избираш клавишите, с които искаш да се превключваш.

нямам такова меню оформление

Снимка от 2019-12-04 18-08-09.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, ninov написа:

нямам такова меню оформление

https://i.imgur.com/2PjFot8.png

Долу вдясно - настройки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравеите като влезете в контрол панела  на линукса на клавиатура оформление от там може да зададете с кои бутони да сменя езиците

9699294F.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То си пише - Клавиш(и) за смяна на подредбата .

Цъкаш там и ще ти излезе менюто за избор на клавишна комбинация като на моята снимка:

https://i.imgur.com/2PjFot8.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.10.2019 г. в 19:26, бат'начо написа:

Пробвах през мениджъра - същите зависимости като в терминал се инсталират  за vlc.

Много странен и много нов кодек във av-видео-файл, който може да се възпроизведе единствено от vlc,  инсталирано по нова технология от snap...

Правих си експерименти с тежките формати. Gtreamer-ите разбираемо отпадат, vlc (не от snap) пропуска кадри и ... останаха mplayer/mpv/gnome-mpv/celluloid/smplayer (изглеждат много , но без първите 2, останалото е облекло за тях, а второто е форк на първото, "целулита" пък е новото име на пред него написаното).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте инсталирах на чисто linux mint 19.3 заедно с windows първо windows после linux .като мислех че като досега ще се инсталира и дуал бот но уви не .зарежда се само windows как да стане така че да мога да избирам  коя ос да се зарежда 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, ninov написа:

здравейте инсталирах на чисто linux mint 19.3 заедно с windows първо windows после linux .като мислех че като досега ще се инсталира и дуал бот но уви не .зарежда се само windows как да стане така че да мога да избирам  коя ос да се зарежда 

Буутни отново от флашката и инсталирай ръчно GRUB(или LILO,ELILO, ако ти е кеф). Ментето винаги поради някаква причина, не инсталира груба като хората. Затова ползвам дистрота като Слак, автоматичните инсталатори никога не струват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, ТерминалТора написа:

Буутни отново от флашката и инсталирай ръчно GRUB(или LILO,ELILO, ако ти е кеф). Ментето винаги поради някаква причина, не инсталира груба като хората. Затова ползвам дистрота като Слак, автоматичните инсталатори никога не струват.

извинявай но ще ми обясниш ли как ства като на начинаещ защото съм един прост цъкач и незнам как а в  интернет не намирам  нищо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, ninov написа:

как да стане така че да мога да избирам  коя ос да се зарежда 

Задръж натиснат десният Shift при стартиране, трябва да се покаже GRUB ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ninov написа:

Здравей!

Аз имам настолен компютър, но съм с два HDD. На единият съм с Уиндоус, а на другия хард с Линукс. Когато стартирам машината "помпам" клавиш F12 (при мен е така) и избирам от кое да зареди.

При Вас как е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, N99 написа:

Задръж натиснат десният Shift при стартиране, трябва да се покаже GRUB ...

не става 

преди 6 минути, Пешеходецът написа:

Здравей!

Аз имам настолен компютър, но съм с два HDD. На единият съм с Уиндоус, а на другия хард с Линукс. Когато стартирам машината "помпам" клавиш F12 (при мен е така) и избирам от кое да зареди.

При Вас как е?

аз съм с 1 хард диск и не ми дава ддуал боот

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ninov написа:

аз съм с 1 хард диск и не ми дава ддуал боот

Кой boot manager е инсталиран в момента? Няма начин да не може!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, ninov написа:

аз съм с 1 хард диск

Значи имаш един диск и като пуснеш Уиндоус как се инициализира?  Като disc C и ...?

Правилно ли съм Ви разбрал?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, DarkEdge написа:

Кой boot manager е инсталиран в момента? Няма начин да не може!

window boot manager 

преди 8 минути, Пешеходецът написа:

Значи имаш един диск и като пуснеш Уиндоус как се инициализира?  Като disc C и ...?

Правилно ли съм Ви разбрал?

да

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можете ли да направите снимка на разделянето (разцепването) на дискът и да я публикувате?

А другият вариант е да сложите "живата" флашка с Линукс Минт. Да пуснете компютърът през нея и там да потърсите програмата Gparted. Като я намерите кликнете и стартирайте gparted и напишете какво Ви показва (като информация) sda?

Дали има sda1, sda2, boot и т.н.

Малко изнервящо ще Ви е, но ще се справим и всичко ще е наред. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Пешеходецът написа:

Можете ли да направите снимка на разделянето (разцепването) на дискът и да я публикувате?

А другият вариант е да сложите "живата" флашка с Линукс Минт. Да пуснете компютърът през нея и там да потърсите програмата Gparted. Като я намерите кликнете и стартирайте gparted и напишете какво Ви показва (като информация) sda?

Дали има sda1, sda2, boot и т.н.

Малко изнервящо ще Ви е, но ще се справим и всичко ще е наред. ;)

това става ли

Екранна снимка (4).png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ninov написа:

извинявай но ще ми обясниш ли как ства като на начинаещ защото съм един прост цъкач и незнам как а в  интернет не намирам  нищо

Според мен си направил UEFI инсалация - и е напълно номрлано да ти зарежда само Windows - понеже BIOS-a си load-ва Windows-кото EFI.
Влез в БИОС-а и от BOOT менюто виж дали ще можеш да избереш GRUB EFI-то.

преди 3 часа, ТерминалТора написа:

Automation is for losers ... :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявам се, но бях зает.

Току-що видях, че са Ви писали. Ако нещо не Ви е ясно от това, което е писал @borovaka питайте и не се притеснявайте.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, borovaka написа:

Според мен си направил UEFI инсалация - и е напълно номрлано да ти зарежда само Windows - понеже BIOS-a си load-ва Windows-кото EFI.
Влез в БИОС-а и от BOOT менюто виж дали ще можеш да избереш GRUB EFI-то.

Automation is for losers ... :D 

на руфус му дадох за биос от къде се е объркало 

преди 9 минути, borovaka написа:

Automation is for losers

не е то е за мързеливите като мене 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да инсталирате Линукс на машината сте сложили флашката и сте стартирали. Помните ли на екрана дали Ви е питало от къде да стартирате?

1. От диска

2. от USB Flash drive

3. UEFI: Flash drive

Нещо такова трябва да пита?

Може да не съм точен, но е от този род.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, ninov написа:

на руфус му дадох за биос от къде се е объркало 

Нищо объркано няма. UEFI си е стандарен начин за BOOT от страшно много време (и в интерес на истината е много по-лесно, удобно и не правиш тъпотии да бухаш метадата по сектори и да jump-ваш към bootloader ).
Имаш EFI partition (FAT 99.99%), на него има едни файлчета .efi -  реално са програми, които се зареждат от BIOS-a и от там нататък вече - те се оправят.
Просто влез в BIOS-a и му дай да зареди Linux-a. В повечето случаи имаш и BOOT Menu ( F11 - най-често ), но дали е активирано на твоята машина, не се знае

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...