Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Има един дух според моя критерий. Другото е субективна гледна точка, че са много.

Дали ще го почувстваш в себе си или ще мислиш, че е извън тебе и не е един, а много, си зависи от това в какво вярваш.

Тези хора които вярват в духове в действителност показват вид невежество. Те смятат, че не са в състояние да окажат пряка своя воля спрямо собствения им живот.

За тях нещата които се случват покрай тях самите са извън тях. Те не са съпричастни към момента. Всяко събитие не го подлагат на вид съждение, а го възприемат като магия.

Човешките сетива са до известна степен несъвършени и реално лесно се отклоняват в друга посока. Дали човек ще възприеме случващото се събитие в следствие на дух или пък на създадена илюзия от друг, то си е индивидуално. Всяко нещо си има обяснението, но само и единствено любопитните разбират дали е плод на човешка дейност случващото се или е чудо породено от дух.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, Denis Velinov написа:

има ли духове или не какво е ващо мнение

Има. И вампири има, и върколаци, и сирени и самодиви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Maleficient написа:

Има. И вампири има, и върколаци, и сирени и самодиви.

И караконджели.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че са реалност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, iИ.дИоNд.Ni написа:

Тези хора които вярват в духове в действителност показват вид невежество.

Това определено важи,но за другата част,които не вярват и не искат да мислят по задълбочено.Нещо,за което се говори от преди хиляди години,продължаващо да е актуално до ден днешен,може да го отрече наистина само един невежа.Въпросът е доста сложен,за да може да се поясни с един пост в темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Shiniasu написа:

Разбира се, че са реалност.

Какво е Дух ? :)

Защото примерно http://talkoven.onlinerechnik.com/duma/дух

или пък https://bg.wikipedia.org/wiki/Дух_(философия)

....Също можеш да питаш има ли Разум ? Ама за разум , това е някак си  ......неудобно , да кажем . :lol6:

...........и още защото , иначе има измислици всякакви - прояви на Духа и Разума .....  :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, by_chechi написа:

Какво е Дух ? :)

Защото примерно http://talkoven.onlinerechnik.com/duma/дух

или пък https://bg.wikipedia.org/wiki/Дух_(философия)

....Също можеш да питаш има ли Разум ? Ама за разум , това е някак си  ......неудобно , да кажем . :lol6:

...........и още защото , иначе има измислици всякакви - прояви на Духа и Разума .....  :nono:

Както и други споменаха, става въпрос за същества, които обичайно не могат да се видят или усетят  от хората. В различните фолклори и митологии са изброени и описани множество разновидности. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Shiniasu написа:

става въпрос за същества, които обичайно не могат да се видят или усетят  от хората.

da, както сред всяка приказка. Като не могат да се 'видят или усетят' все пак се разказва че "някои ги виждали и усещали". Това е много разпространен вариант при който произволните фантазии намират място, както и че в същото място намира и любимия плам за множеството - че са налице 'специални' които могат повече да усещат и виждат от другите.

преди 14 минути, Shiniasu написа:

В различните фолклори и митологии са изброени и описани множество разновидности. 

Това само по себе си нищо не означава. И бог е описван в много митологии и религии... но това съвсем нищо не означава. Колективните фикции си остават фикции, без значение че са колективно договорени, в полза на приелите ги. Нищо от това не ги прави да са "РЕАЛНИ", освен по договореното за такова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам, че има, но са малко. Бях около 10 годишен, когато си купихме стара голяма къща.  Там си беше като по филмите. Присъствието се усеща, но само кучето го вижда. Чашата на търпение преля след като майка ми твърдеше, че я душиха през една нощ.  на следващия ден дойде поп и всичко приключи.  От тогава минаха 40 години без да усета нещо подобно. винаги сме си имали котки и кучета. Те също не са показвали такива признаци за чуждо присъствие.

за тези 40 години са измрели много хора, но явно почти всички духове отиват някъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Daylight Dancer написа:

българския език

В българският език само 'български' думи ли има?  :) Като вземат разни деца, дето още не са научили български език да се препират кое имало и кое нямало... Скици!

преди 2 часа, nikolela написа:

Там си беше като по филмите. Присъствието се усеща, но само кучето го вижда.

така де - филмите, митовете, легендите... Кучетата и котките направо всичко усещат - даже и караконджоли, демони и троли.

Интересно - по форумите има ли духчета и с какво ще ги ловим, като няма как да свършат работа котките и кученцата. 

От друга страна - кучето защо не може да отчете призрачетата сред виртуалното пространство? Ако можеше - шеше да се скъса да лае и ръмжи. Обаче пък - хората си гледаме по мониторите и... ей ги на - колко духчета, гномчета и тролчета има. Че и живеещи още сред детските си приказки.

Веселото идва когато стане въпрос за една думичка... - "реалност"... И тук вече настава бъркотията, в която гномчетата-многознайковци се надпреварват да си доказват че "чувствам че има присъствие", "там отвъд", "ама аз съм бил там", ама аз знам... щото съм ги усещал...

Между другото и в психиатрията има доста от тия, дето си говорят с Наполеон, Хитлер, Тутанкамон. Мисля че - ако някой иска среща с призраци и духчета там е "Мястото".

Какво да говорим за психиатрия - има си световно-известни вече автори на детки книжки - за вечните деца - които си говорят с Учители, Йерархии, Бели същества, извънземни гущери...

Лудостта човешка е безкрайна, защото е твърде привлекателна, в сравнение с :"ако я няма". Ползата е - сякаш вечния капан. Обаче как да не я стремиш, да не я гониш, да не я фантазираш ... още от деца. И деца си остават щото защо да пораснеш като не е далавера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има духове но не съм виждал, дух и призрак едно и също ли са или различни породи духове. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Димитър 59 написа:

Въпросът е доста сложен,за да може да се поясни с един пост в темата.

Не бих казал, че е сложен. По скоро има различни гледни точки за какво е дух и от там много проявления. Да, има доста необясними неща които са се случили. Да, от тях някои са документирани, но и до ден днешен не са обяснени, но това не означава нищо друго освен, че има някакво незнание. Да, сложно би се получило по някакъв научен начин да се обяснят въпросните явления. Тук се абстрахирам от това дали са достоверни или не. Приемаме, че са наистина явления, но дали това е дух или друго нещо, то не може да твърдим със 100%-та сигурност. Виждайки нещо необичайно, то човек го оприличава на понятно за него нещо. Това може той.

Да, още от древността хората са говорили за някакви необичайни случки, но не забравяйте, че има и кълбовидни мълнии. И защо появата на определен "дух" е на тесен кръг от хора.? Да, вече има доста видео материали качени по тази тема. Предположихме, че вече са документирани не само чрез описание, а и чрез заснемане. До момента има ред хипотези за всеки случай. В действителност попадаме в някаква дедукция, а не фикция.

Що се касае до реалното явление, то да, има вероятност да е, но до колко ползвайки определена фикция на дадени хора е меродавна?!

Заради друга тема, други случки и ред други асоциативни връзки днес се замислих, до колко познаваме нещо извън нашата вселена?! Да, имаме някакви способи вече да опознаем същата, но ползваме инструменти от този свят. Известен е факта, че устройствата които ползваме за документиране на събития работят с електричество, а до колко ефира от електромагнитни лъчения вече е почти препълнен и реално няма как да знаем дали "зад кадър" е имало и друго намесване, което обаче самите присъстващи не са забелязали. Тук не говоря за умишлено въздействие върху въпросните устройства, а от друг вид материя за която не се знае, че може да въздейства върху устройствата. Що се касае до личните описания на видяното, то до колко на нас ни се е случвало такова нещо, а, за да го съпоставим дали има някакъв еквивалент.? ...

Ето и друг аспект не свързан с моето религиозно схващане по отношение на духа.

Принципно и аз имам фотоси, които определено знам какво съм снимал, но коренно различно е излязло, т.е. се е запаметило в устройството и определено не е от устройството. По-скоро е от невъзможността на вид моя концентрация в дадения момент.  

преди 4 часа, Daylight Dancer написа:

дума фикция в българския език обаче няма;

С риск някой да ме пак апострофира: https://bg.wikipedia.org/wiki/Фикция

Та, в по приемливия смисъл е литературен похват ...

Приемете, че определени хора не могат да се изразяват на български език и за да покажат колко владеят словото ползват чуждици с определена цел.

Реално сме на път да се изразяваме само и единствено на латински, гръцки и прочие, защото ни е беден езика. ;) 

Учете повече чужди езици!!! И да са производни на латинския .... ;) После е лесно ... :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А нещата са толкова прости ! :)

Когато не знаем и не разбираме - измисляме си , проявявайки въображение , фантазия и творчество ! Измисляме си вярвания , религия , мистика и т.н. подобни - обяснение на това което не знаем , на нещата за които нямаме достъп за мислене....

Така , по този начин , незнанието става функционално за мислене !....:nono:

Т.е. необходимо е за здравето на нашата психика ! :nono:

....а клиничните случаи са друга тема ! :lol6:

......................

.....аз примерно си имам моя любима възглавница в която вярвам , че ми носи хубави сънища . Всяка друга възглавница ми е .......неудобна , така да кажем....Вяра , религия , мистика може би.....! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мой приятел,много добър хирург,не вярваше въобще в духове.Случилото,след една дълга операция,която правил,му промени изцяло възгледите.Пациентът,в първия  момент когато се събудил от упойката,попитал за накакъв проблем,който се появил по време на операцията.Докторът пък изненадан,от къде може да знае за това,го попитал ,,От къде знаеш за случилото се?"...Отговора бил:,,Аз летех над операционната маса,през цялото време и гледах от горе как ме оперирате..".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Димитър 59 написа:

Мой приятел,много добър хирург,не вярваше въобще в духове.Случилото,след една дълга операция,която правил,му промени изцяло възгледите.Пациентът,в първия  момент когато се събудил от упойката,попитал за накакъв проблем,който се появил по време на операцията.Докторът пък изненадан,от къде може да знае за това,го попитал ,,От къде знаеш за случилото се?"...Отговора бил:,,Аз летех над операционната маса,през цялото време и гледах от горе как ме оперирате..".

Има и друго , съвсем просто обяснение ........, но не искаш , не ти е удобно да се сетиш - също като моята възглавница........! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, FusE написа:

дух и призрак едно и също ли са или различни породи духове. 

като кучетата са - поне толкова 'породи' има. Интересно би било духчето-болонка или призрак-пикинез . :)

Поне е весело де... Стефан най-после прерасна в рационалист, а това е вече новина... Имало чудеса на тоя свят - може би заради МАРКс. Обаче - да не се забравя че въпросния МАРКС вече е призрак и броди все още из Европа. Броди на мястото на изчезналия комунистически интернационал.

Маркс... може да бъде привикан като призрак... и да се запита - падал ли е като малък от кайсия. Моля ви - медиум да се назначи сред форума, след като толкова много "им се променили убежденията"... пък и толкова филмчета, клипчета и предавания като "новото познание" и фейк-нюз са нагълтали

Племенната мистична култура още броди сред хората - по тъмни доби и по форумни тъмноти. Бих предложил на няколко съответни пишещи да прегърнат идеята да се върнат в пещерите (си). Той Дарвин и без това... вече също е призрак и още се щура между твореца и толкова натворени от него... "гении и генийки".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, by_chechi написа:

А нещата са толкова прости ! :)

Когато не знаем и не разбираме - измисляме си , проявявайки въображение , фантазия и творчество ! Измисляме си вярвания , религия , мистика и т.н. подобни - обяснение на това което не знаем , на нещата за които нямаме достъп за мислене....

Не, не са нещата. Нещата са си неща. Когато не знаем и не разбираме, често се опитваме да опростим нещата и да ги нагласим така, че да прикрием незнанието си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, _ramus_ написа:

като кучетата са - поне толкова 'породи' има. Интересно би било духчето-болонка или призрак-пикинез . :)

Поне е весело де... Стефан най-после прерасна в рационалист, а това е вече новина... Имало чудеса на тоя свят - може би заради МАРКс. Обаче - да не се забравя че въпросния МАРКС вече е призрак и броди все още из Европа. Броди на мястото на изчезналия комунистически интернационал.

Маркс... може да бъде привикан като призрак... и да се запита - падал ли е като малък от кайсия. Моля ви - медиум да се назначи сред форума, след като толкова много "им се променили убежденията"... пък и толкова филмчета, клипчета и предавания като "новото познание" и фейк-нюз са нагълтали

Племенната мистична култура още броди сред хората - по тъмни доби и по форумни тъмноти. Бих предложил на няколко съответни пишещи да прегърнат идеята да се върнат в пещерите (си). Той Дарвин и без това... вече също е призрак и още се щура между твореца и толкова натворени от него... "гении и генийки".

:lol6:

Дрънкаш врели-некипели за неща дето представа нямаш .....:nono:.....обясняваш си това което не знаеш ! :lol6:

Пак НИЩО ли написа ? Ще кажеш : " НИЩО , но пък за сметка на това - голямо.....! " :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.03.2020 г. в 8:21, Denis Velinov написа:

има ли духове или не какво е ващо мнение

Според даоската традиция духовете имат две разновидности: Ин-шен и Ян-шен.
Ин-духът е невидим и няма сила да действа върху материални предмети - той има свое съзнание, 
но е като призрак, сянка.

Ян духът е по-развит и може да се материализира, както и да въздейства върху материални предмети
(и да става видим, например неотличим от обикновен човек).

Според тази традиция човешката душа може да напусне тялото във вид на Ин-шън,
например след напреднала медитация или просто при клинична смърт.

Моето мнение е, че с даоската традиция до нас са достигнали знания от най-древните цивилизации.
През последните години археолозите откриват останки от тази култура в праисторията и на балканския полуостров
(от преди няколко хиляди години).
Това са знания за природата и човека, като например иглотерапията (акупунктурата), източните бойни изкуства и др.
Тези знания са се доказали на практика, затова си струва да се вслушаме и в думите за духовете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Занимавка за балами.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, NVJ написа:

Според даоската традиция духовете имат две разновидности: Ин-шен и Ян-шен.
Ин-духът е невидим и няма сила да действа върху материални предмети - той има свое съзнание, 
но е като призрак, сянка.

Ян духът е по-развит и може да се материализира, както и да въздейства върху материални предмети
(и да става видим, например неотличим от обикновен човек).

Според тази традиция човешката душа може да напусне тялото във вид на Ин-шън,
например след напреднала медитация или просто при клинична смърт.

Специално тези духове от видеото, по ми изглеждат да са несъзнателни. Просто останки от етерните или астралните тела на починал човек, който изпълняват автоматично едно също действие, докато не изчерпят енергията си и не се разложат окончателно.  Използвам думи като "етерен" и "астрален", защото са популярни, а аз не знам кои думи на български са най-подходящи. Точните термини в индуизма и будизма примерно са линга шарира и кама рупа/дхату, които при определени условия наистина могат да се уплътнят достатъчно за да станат видими.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...