Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

По образ и подобие - тълкувание

Препоръчан отговор

преди 32 минути, Shiniasu написа:

И въпреки че Бог казва на Ева да не яде от него, тя реално не познавайки доброто и злото, и неотличаеайки ги едно от друго, е нямало как да се ориентира кого да послуша - Бог или змията.

Възниква въпросът, след като е невменяема, а точно неразличаване на добро от зло е гаранция, че няма да лежиш в затвор, а в психиатрия, що Господ я съди? И защо косвената жертва - Адам, е третиран като съучастник. Ако някой ти даде поничка и  ти каже, че е с пудра захар, а се окаже кокаин, това прави ли те грешен?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 163
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Те не са знаели, че да не се покорят на Бог е зло.  

Не са кодове, а пасажи от Библията: Изход 3:14 И Бог рече на Моисея: Аз съм Оня, Който съм. Рече още: Така ще кажеш на израилтяните, Оня, Който съм, ме изпрати при вас. 11 И словото му каза

1. А защо любовта прекратява страданията и ги прави да изглеждат нищожни, и хората са готови на всичко заради Любовта (която е олицетворение на Бога)? 2. Защо е казано като народна и изпитана мъд

преди 38 минути, Shiniasu написа:

Това не е било праведност. Камъкът също не е лош, но е неосъзнат. Каква праведност е това? Въпросът е да осъзнаеш, разбереш и сам да избереш правилното. 

Затова и в райската градина е имало едно дърво.

Две . Две са били дърветата.Затова е имало избор.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Myanmar написа:

Не съм съгласен с това. Господ е съвършен и на него даже не му минават мисли като това да открадне, да изнасили или да препише домашно. При това положение моралът не съществува.

Напротив. Моралът съществува, защото Бог е съвършен и праведен по природа, но не означава, че не познава злото и доброто, но въпреки това Той избира да постъпва праведно. Божия морал е стандарта към който трябва да се стремим. 

Ето какво е морал според уикипедия: https://bg.wikipedia.org/wiki/МоралМорал (от латинското име moralitas означава маниер, характер, правилното поведение) е разграничаването на намерения, решения и действия между такива, които са добри и правилни и такива, които са лоши и грешни. Моралът е съществена част от стандарти и принципи, извлечени от етичния кодекс от определена философия, религия или култура както и от това, че човек притежава универсален характер.[1] Моралът е синоним на „доброта“ и „правота“.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, Shiniasu написа:

Това не е било праведност. Камъкът също не е лош, но е неосъзнат. Каква праведност е това? Въпросът е да осъзнаеш, разбереш и сам да избереш правилното. 

Затова и в райската градина е имало едно дърво. И въпреки че Бог казва на Ева да не яде от него, тя реално не познавайки доброто и злото, и неотличаеайки ги едно от друго, е нямало как да се ориентира кого да послуша - Бог или змията. Така че Ева ли е "виновна", че губи праведността си или Бог, поставяйки я в тази ситуация? Така че падението е планирано, а изгонването от рая не е наказание, а единственият начин човекът да порастне. 

да си кажа истината, аз и до сега не знам кое е добро и  кое е зло
за канибала е  добро ако ме изяде, ама смята за зло ако аз го изям
тъй де, само от моя гледна точка мога да кажа кое е добро и кое е зло

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, valkiria1 написа:

Две . Две са били дърветата.

От кое рупаха, че съм забравил.

преди 8 минути, valkiria1 написа:

Затова е имало избор.

Какъв избор, не са ли били забранени И ДВЕТЕ.

преди 2 минути, дpъндю написа:

да си кажа истината, аз и до сега не знам кое е добро и  кое е зло

Да крадеш е добро. Да те крадат е зло.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Myanmar написа:

Да крадеш е добро. Да те крадат е зло.

политиците са доказателството
нищо ново не ми казваш

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Aumi написа:

Откъде тогава са се появили тези качества у него, ако те не са били изначално заложени?

Появили се в човека след грехопадението на Адам и Ева. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, realno написа:

Появили се в човека след грехопадението на Адам и Ева. 

Значи, ако онова дърво не беше поставено пред тях, нямаше да разберат никога какво е добро и какво зло.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Aumi написа:

Значи, ако онова дърво не беше поставено пред тях, нямаше да разберат никога какво е добро и какво зло.

Не. Ако лошия Дявол, който никъде не пише, че е змия, ама за удобство вероющите си приемат, че в тоя момент е змия, не е предложил закуска на Ева, тогава нямаше.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Myanmar написа:

Не. Ако лошия Дявол, който никъде не пише, че е змия, ама за удобство вероющите си приемат, че в тоя момент е змия, не е предложил закуска на Ева, тогава нямаше.

Тоя лош дявол/змия/, сигурно е станал лош, след като е опитал от "онова" дърво.

Значи "онова" дърво е било създадено и поставено неслучайно пред тях!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Aumi написа:

Тоя лош дявол/змия/, сигурно е станал лош, след като е опитал от "онова" дърво.

Не, той е лош, защото не е харесал, че Господ дава толкова много права на хората и толкова много ги обича. За награда е единствения ангел със собствено царство.

Приказки от кол и въже.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Aumi написа:

Това дърво за познаване на доброто и злото изпита покорството и доверието на първите хора към Бог. Те се провалиха не защото е имало дърво, а защото не се покориха на Бог. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Aumi написа:

Значи "онова" дърво е било създадено и поставено неслучайно пред тях!

Не търси логика в детски приказки. За всемогъщия Бог да предугади, че това дърво ще предизвика нарушаване на собствената му заповед, е било ясно като две и две.

Свободата да избират хората получават едва след като са натирени да се оправят сами. до този момент са някакви крокодили - действат първосигнално, не се таковат и не правят деца.

Като се замисля са повече роботи, отколкото крокодили.

Абе важното е да се отчете, че не са били хора и не са познавали свободата, защото действията им са били предупределени да бъдат единствено правилни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Aumi написа:

за тях е добро че са похапнали, друг е въпроса че оня отгоре го смята за зло
излиза, че оня отгоре е създал доброто и злото
нима лъвът ще остави антилопата за да гладува, защото това е добро според нечие разбиране

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, realno написа:

Те се провалиха не защото е имало дърво, а защото не се покориха на Бог. 

Ти там ли беше?

преди 1 минута, дpъндю написа:

за тях е добро че са похапнали, друг е въпроса че оня отгоре го смята за зло

Грешиш. Те още не са познавали добро и зло. Няма как това за тях да е било добро.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Myanmar написа:

Грешиш. Те още не са познавали добро и зло. Няма как това за тях да е било добро.

осъзнали са го, след като оня отгоре се е разгневил

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, realno написа:

Това дърво за познаване на доброто и злото изпита покорството и доверието на първите хора към Бог. Те се провалиха не защото е имало дърво, а защото не се покориха на Бог. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, дpъндю написа:

осъзнали са го, след като оня отгоре се е разгневил

Гневенето няма нищо общо. Плодът от дървото им е дал това знание. Ако се гневиш на един червей той няма как да разбере какво се случва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Myanmar написа:

Гневенето няма нищо общо. Плодът от дървото им е дал това знание. Ако се гневиш на един червей той няма как да разбере какво се случва.

е как да няма
те са му краднали ябълката, което за тях е добро, ама за него е зло
в твой предишен пост сам го каза това

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Aumi написа:

Защото са третирани като животни. Висшите бозайници, и не само, нямат морал. За тях добро и зло са неразбираеми. Но категориите позволено и непозволено са разбираеми. Тези предхора са били крокодили - те не мислят и не решават. Действат на инстинкти. Няма я свободната воля.

преди 5 минути, дpъндю написа:

те са му краднали ябълката, което за тях е добро, ама за него е зло

Абе човек, хората не са знаели какво е добро и зло преди да опитат плода. Представи си, че ти не си научен на имената на цветовете. Различаваш червено от зелено, но не знаеш кое как се казва. Казвам ти изяш червената ябълка. Ти изяждаш зелената. Чак тогава ти давам познанието кое как се казва. Това не е неподчинение, не е съзнателен избор да нарушиш закон. За теб думите зелено и червено са изпразнени от смисъл. Те са просто поредица от букви, каквито са например шнштшкшншшншнш.

преди 8 минути, Aumi написа:

Припомни ми двете дървета, че Валкирия се прави на малко дете и е решила да се цупи, че я правя на две стинки. Едното е на познанието (различаване на добро от зло), а другото? И от кое рупаха Ева и Адам?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Myanmar написа:

Абе човек, хората не са знаели какво е добро и зло преди да опитат плода

да ве, то щото ти знаеш квой добро и зло
тъй де, знайш ама погледнато от твойта камбанария, а не от неговата

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, дpъндю написа:

да ве, то щото ти знаеш квой добро и зло
тъй де, знайш ама погледнато от твойта камбанария, а не от неговата

Да, знам. Камбанарията няма никакво значение. И доброто и злото са абстракции, никой не казва, че са константа, също както представата за красота или за вкусно. Но това не означава, че не съществуват красиви или вкусни неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

верно ве
забрайх че ме чака много вкусен филм
добре че ме подсети
тъй де прав си 
пп

чек да си хапна шишче от плъх на скара

Редактирано от дpъндю (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, дpъндю написа:

забрайх че ме чака много вкусен филм

Имаш синестезия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Myanmar написа:

Имаш синестезия.

всичко на този свят е "въпрос на вкус", а не на зло и добро

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване