Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

По образ и подобие - тълкувание

Препоръчан отговор

преди 43 минути, дpъндю написа:

да си кажа истината, аз и до сега не знам кое е добро и  кое е зло
за канибала е  добро ако ме изяде, ама смята за зло ако аз го изям
тъй де, само от моя гледна точка мога да кажа кое е добро и кое е зло

Едва ли е само от твоята гледна точка. Ето, "погледна" през очите на канибала, и на жертвата. ... Май приемаш задачата като нерешима?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 163
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Те не са знаели, че да не се покорят на Бог е зло.  

Не са кодове, а пасажи от Библията: Изход 3:14 И Бог рече на Моисея: Аз съм Оня, Който съм. Рече още: Така ще кажеш на израилтяните, Оня, Който съм, ме изпрати при вас. 11 И словото му каза

1. А защо любовта прекратява страданията и ги прави да изглеждат нищожни, и хората са готови на всичко заради Любовта (която е олицетворение на Бога)? 2. Защо е казано като народна и изпитана мъд

преди 3 минути, Shiniasu написа:

Едва ли е само от твоята гледна точка. Ето, "погледна" през очите на канибала, и на жертвата. ... Май приемаш задачата като нерешима?

за мен е нерешима тази задача, друг е въпроса, че моята гледна точка е придобита от обкръжаващата ме среда

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Shiniasu написа:

Моралът/представата за правилно и неправилно са човешко отношение/мнение. Няма грешен отговор. Ако за канибала е правилно да те изяде, а за теб - не, това не прави едното по-малко правилно. Затова дадох примера с красотата. В моите очи нещо може да е красиво, а според друг - грозно. Но чуждото мнение не определя моето. Ако някой не харесва да яде ягоди, това не означава, че на мен няма да са ми вкусни.

В това няма противоречие, нито отричане на едното с другото.

Моралът е условен. В мирно време убийствата са незаконни, но по време на война могат да ти донесат медал. Моралът е облеченият в тежка пелерина обществен натиск да отговориш на очакванията, за да не бъдеш посочен и отлъчен. Защото човекът е социално същество. Затворите не наказват с лоши условия, такива има и извън тях, те убиват с изолацията, която налагат.

А сега да се върнем към темата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Myanmar написа:

Християнството е измислило много прост (прост, не простоват) отговор: ако има нещо лошо, значи е от Дявола. Някой добър човек умира в жестоки мъки. Господ не е виновен, даже и когато може да помогне. Дяволът е виновен!

Виж. имаш твърде странни възгледи относно религията.

По принцип всеки има право на мнение, но в твоя отговор  липсва съобразяване с базовите, елементарни  положения, и  даваш отговори вместо християнството.

Отговора на твоя въпрос е коренно различен и десетки пъти по-добре обоснован.

Редактирано от badr (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, badr написа:

Отговора на твоя въпрос е коренно различен и десетки пъти по-добре обоснован.

Добре. Дай десетки пъти по-добре обосновани отговори на тези прости въпроси:

1. Защо добрите хора могат да страдат жестоко.
  2. Защо Господ не помага на нуждаещите се.
  3. Защо Господ не спира стихиите и злите хора да причиняват болка на невинните?
  4. Защо Господ не общува с хората?
  5. Защо Господ не прощава на Дявола?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, Myanmar написа:

1. А защо любовта прекратява страданията и ги прави да изглеждат нищожни, и хората са готови на всичко заради Любовта (която е олицетворение на Бога)?

2. Защо е казано като народна и изпитана мъдрост "Помогни си сам, за да ти помогне и Господ", и "Господ дава, но в кошара не вкарва"?

3. Защо Господ трябва да ти изглажда пътя навсякъде, и ти да не научиш сам как да се справяш с трудностите?
/целта не е да станеш мамино детенце, а да израстнеш като мъж - на Господ му трябват истински мъже/

4. Защо не се научиш да общуваш с Господ?

5. Защо не знаеш, че Господ в края ще прости (когато Дявола се покае)?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, Tiho написа:

1. А защо любовта прекратява страданията и ги прави да изглеждат нищожни, и хората са готови на всичко заради Любовта (която е олицетворение на Бога)?

(почти) Всички майки обичат децата си, но квичат като заклани, когато раждат. Нещо куца тая любов, дето ти действа като анестетик.

2. Защо е казано като народна и изпитана мъдрост "Помогни си сам, за да ти помогне и Господ", и "Господ дава, но в кошара не вкарва"?

Това не е мъдрост, а оправдаване безразличието на този, от когото зависи всичко. Ако нямаш крака как точно си помагаш за да се качваш по стълбите?

3. Защо Господ трябва да ти изглажда пътя навсякъде, и ти да не научиш сам как да се справяш с трудностите?
/целта не е да станеш мамино детенце, а да израстнеш като мъж - на Господ му трябват истински мъже/

Значи като те изнасилват ан@лно, трябва да се радваш, че това те прави по-силен и така трябва. Това ли ти е утехата за всички изнасилени девойки и деца? А как точно едно дете става немамино детенце, когато е изнасилено и убито в канавката на 7-годишна възраст? Всемогъщия Господ го калява като наблюдава акта без да предприема нищо, евала.

4. Защо не се научиш да общуваш с Господ?

Когато говориш на Господ това е вяра. Когато Господ ти говори това е диагноза.

5. Защо не знаеш, че Господ в края ще прости (когато Дявола се покае)?

Колко удобно...

Ако тези абсурдни отговори задоволяват твоето любопитство за света, то аз плюя на тази детинска наивност и заблуда за "десетките пъти подобрена обоснованост".

Имам чувството, че ако Господ беше жесток садист и убиец, пак щеше да му намериш оправдание за тези дела. А, чакай, той е точно това - масов убиец и причинител на чуми, змийски ухапвания, издавяне и др. средновековни мъчения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък мисля, че трябва да се гледа реално на нещата, а не през очилата на някой, който не признава духовността. Защото такива неположителни емоции в крайна сметка са нещото, което отдалечава човека от постигането на каквото и да било познание :)

Разговор с някой, който говори недобри неща, не е полезен, нито плодотворен. "Добри мисли, добри думи, добри дела" - това е принципът на Зороастризма, който, като религия и духовно учение, стои в основата на Исляма и на Християнството.

Принципите на духовността са доказани през хилядолетията. Въплътени са в културата, изкуството и начина на живот на всички народи по света, и са донесли напредък и пребъдване на поколенията от началото, та до наши дни. Това е едно огромно и богато наследство, което можем да използваме винаги (и всъщност наистина го използваме).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Aumi написа:

Да ... единствено източните религии имат най-доброто обяснение, защо много добри хора могат да страдат и да умират в мъки.

Добри или лоши хора няма. Има праведни и неправедни. Ти или постъпваш праведно или не. Това към сегашния момент не може да знаеш. В последствие разбираш дали си съгрешил или не. Въпроса се свежда какво правиш след като си разбрал, че си съгрешил, защото ако не си, ще дойдат при теб и ще поискат прошка.

Доброто е относителна категория и е субективно. 

Твърдиш, че източните религии имат обяснение и то е най-доброто. Изключваш, че може да има по-добро обяснение. По-важното е, че за себе си имаш обяснение. 

При християните хората които изстрадват и умират в мъки, "го правят" с цел да предпазят (спасят) друг, други или по-общо - обществото от несправедливостта. Не всеки може да жертва себе си в името на друг, други или по-общо - обществото.  Реално те не мислят за страданието си. Самата мисъл, че страдаш или ще страдаш довежда до неправедни постъпки. 

Казваш, че в източните религии има хора които могат да страдат и умират в мъки. Същите ги наричаш много добри хора. Принципно всеки може, но това не означава, че след като ти не можеш това, следователно не може да си много добър човек.  В своята си същност човек е добър. Дали ще е по-добър или не, е без значение. Дали ще страда или не също. Той или прави добрини или не. Не може да твърдиш, че някой е направил по-добро или много добро. Да, за теб източните религии са направили добро, но това не означава, че "западните" са направели лошо. 

Твърдиш, че единствено източните имат най-точното обяснение, което е лъжа, защото ги издигаш в култ (ползваш най ) . Всяка една религия е равнопоставена.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, iИ.дИоNд.Ni написа:

Добри или лоши хора няма. Има праведни и неправедни.

Това не дава отговор на въпроса защо страдат много добри хора. 
Има много праведни хора, които са били подлагани на нечовешки мъчения и са страдали.

Но ти нямаш отговор, защо Бог допуска да страдат праведните хора?
Защо страдат, след като са толкова праведни и живеят по Божиите закони и вървят по Божиите пътища?

Твърдиш, че източните религии имат обяснение и то е най-доброто. Изключваш, че може да има по-добро обяснение. По-важното е, че за себе си имаш обяснение. 

Да, твърдя го пак. И това е на база изследване на религиите. 
Единствено източните религиозни концепции дават адекватен отговор на тези въпроси.

Твърдиш, че единствено източните имат най-точното обяснение, което е лъжа, защото ги издигаш в култ

Нищо не издигам в култ.

Само твърдя, че тяхното обяснение, е най-логично.

Ако ти твърдиш, че това е лъжа, трябва да докажеш, че е лъжа!

В своята си същност човек е добър. Дали ще е по-добър или не, е без значение. Дали ще страда или не също

Ако е без значение, защо тогава трябва да се стреми да прави добро и да живее праведно?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Aumi написа:

Това не дава отговор на въпроса защо страдат много добри хора. 

в новият завет си го пише ве
кой квот муй писано, не може да го избегне....тъй де, съдба
Исус, жертвеният агнец на Бог, не е могъл да промени съдбата си, въпреки че се е молил на отца си ( на баща си)
пп
съдбата ми е била да се родя циганин
нима мога да променя съдбата си

Редактирано от дpъндю (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Myanmar написа:

Не се отнасяй така с единствения човек, който те чете. По прегръдките съдя, че не ти подминава постовете.

На сила можеш да вземеш . На сила не можеш да дадеш .

Това следва да те наведе на мисълта , че всяко писано не е лъжица за всяка уста...:)

Той знае !:nono:..... че съм добронамерен ..... 

Който разбира съдържанието , за него формата няма значение....освен емоционално , като осъзнато дразнение , като сигнал че се случва нещо необичайно върху което следва да се мисли ....:nono:

Другите не са ми интересни.....

.....Измеренията са други ! Т.е.даже укора може да представлява определено внимание ...

Това което се гледа не е това което се вижда ! :nono:

(този ми пост може да се приеме като евентуално извинение към тези които не разбират)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

П.П.  Образно казано - тук , в темите се получава малко като при тъпите филми - зяпанки , пукалки и сополивки без всякакво съдържание ! :nono:....Само след 5 минути - никакъв спомен..... ! :lol6:

От "Трансформърс" примерно какво помниш ? Но формира и форматира детското Съзнание......и резултатите са налице - само селфи и лайки..... ! :nono:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Myanmar написа:

Възниква въпросът, след като е невменяема, а точно неразличаване на добро от зло е гаранция, че няма да лежиш в затвор, а в психиатрия, що Господ я съди? И защо косвената жертва - Адам, е третиран като съучастник. Ако някой ти даде поничка и  ти каже, че е с пудра захар, а се окаже кокаин, това прави ли те грешен?

Дали ги съди? Реално няма наказание, а точно обратното - дава им се възможност да заживеят истински. Това, че църквата е изопачила историята търсейки в нея прегрешение, е отделна тема. Може да се направи паралел с будизма, където незнанието се приема като причина за цялото страдание в света и за самсара. Това е началното състояние на всеки и в него няма грях, а невежество. В Едем Адам и Ева също са невежи, а не грешни. Само индивидуално натрупания опит може да измени това състояние, а опитът се натрупва сред противоположностите и проблемите на живота. Безпроблемното съществуване води рано или късно до деградация и упадък. 

И всъщност това, което изкарва Адам и Ева от рая е законът за кармата, а не нечие решение. Това е начинът по който се случват нещата и ако се търси някакво участие на Бог, то е другаде. Не в изгонването, а в помагането за завръщането им, за намирането на обратния път. И пак това е само насочване, защото пътя трябва всеки да си извърви сам.

преди 12 часа, valkiria1 написа:

Две . Две са били дърветата.Затова е имало избор.

Дали е избор, след като не знаеш последствията? Змията в случая символизира нисшата природа на човека. Тя няма как да не се изкуши да опита от дървото на познанието, след като храната е основна необходимост в живота (не само по отношение на физическото тяло, но и на душата). Да устои на изкушението може единствено човек, който го е опознал и който е изградил силна воля. Която воля обаче не може да бъде изградена в рая, а само в борба.

преди 12 часа, Aumi написа:

Тоя лош дявол/змия/, сигурно е станал лош, след като е опитал от "онова" дърво.

Значи "онова" дърво е било създадено и поставено неслучайно пред тях!

Всъщност падението на Луцифер е защото се е възгордял. Разбира се, че е познавал доброто и злото. Това познание дава възможност за развитие, но и за падение. И с хората е така. Змията като символ, е труден за разбиране, защото може да се отнесе и към двата полюса - изкушението, предателството и низкото от една страна и мъдростта от друга. В случая в Едем, може да се разглежда като част от Адам и Ева изразяваща изкушението, но от друга страна може да се свърже с мъдростта на Бог, която колкото и да изглежда, че ги мами, всъщност им дава възможност за нещо още по-добро - не просто живот, а разумен живот.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Myanmar написа:

Моралът/представата за правилно и неправилно са човешко отношение/мнение. Няма грешен отговор. Ако за канибала е правилно да те изяде, а за теб - не, това не прави едното по-малко правилно. Затова дадох примера с красотата. В моите очи нещо може да е красиво, а според друг - грозно. Но чуждото мнение не определя моето. Ако някой не харесва да яде ягоди, това не означава, че на мен няма да са ми вкусни.

Да де, но канибала принадлежи към раси, които са деградирали. Индивидуално той също ще предизмика последствия от които ще страда. И докато моралните ценности на всеки могат да се променят, то в света има ред, който е неизменен. Познаването и спазването на този ред е основния критерий за мъдрост, за добро и за правилно. Всичко, което не следва този ред е обречено да загине. Отдалечаването от него води до разложение, колкото и деградиращият да не вижда проблем в ценностната си система. 

преди 9 часа, Myanmar написа:

1. За да ги предпази от по-големи грешки, от които ще страдат още по-жестоко.

2. Помага, но да дадеш "нужната" доза на наркомана, не е помощ.

3. Защото ако няма зли хора, няма да има и добро, а стихиите ще станат още по-унищожителни.

4. Хората не могат да общуват с Господ.

5. Защото не я е поискал.

Странно е, че очакваш от Бог да бъде някакъв вид твой слуга изпълняващ прищевките ти, без реално да знаеш какво би се получило, ако Бог е такъв, какъвто искаш. Все пак Той е оригиналът, който ти трябва да следваш, а не обратното.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, дpъндю написа:

в новият завет си го пише ве
кой квот муй писано, не може да го избегне....тъй де, съдба
Исус, жертвеният агнец на Бог, не е могъл да промени съдбата си, въпреки че се е молил на отца си ( на баща си)
пп
съдбата ми е била да се родя циганин
нима мога да променя съдбата си

Ако приемем, че Бог е справедлив, следва въпросът: Защо справедливият Бог не дава еднаква съдба на всички - едни се раждат красиви, други - грозни. Едни се раждат в богати семейства и живеят в изобилие на блага, а други се раждат в гета и живеят в колиби... Едни се раждат по-умни от други.
Защо всички хора нямат еднакъв старт в живота?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Tiho написа:

Аз пък мисля, че трябва да се гледа реално на нещата, а не през очилата на някой, който не признава духовността.

Последно, реално или духовно haha.png, че реално няма доказателства за души и богове, та науката казва, че това са фантазии.

Реално да вярваме е оксиморон.

Въплътени са в културата, изкуството и начина на живот на всички народи по света

Не по-малко ярък отпечатък е оставил Хитлер със своето творчество и пропаганда, и е по-известен от Ошко-бошко, но какво доказва това?

"Добри мисли, добри думи, добри дела" - това е принципът на Зороастризма

Радвам се. Ай сега кажи нещо и по темата.

преди 12 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

...

Ти сакън да не ти подадат пръстче и веднага налапа с плувката.

Не съм от тези, дето си броят тука постовете, спокойно може да спреш да пишеш в темата, ако не знаеш нищо по нея.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, iИ.дИоNд.Ni написа:

Добри или лоши хора няма. Има праведни и неправедни.

Тез дето са праведни не са ли добри хора?

преди 12 часа, Aumi написа:

Ако ти твърдиш, че това е лъжа, трябва да докажеш, че е лъжа!

Не е такъв реда. Ако ти ще твърдиш нещо, ти трябва да го защитиш, а не да вярваш в него само защото някой не се е заел да ти доказва, че е лъжа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Myanmar написа:

Не е такъв реда. Ако ти ще твърдиш нещо, ти трябва да го защитиш, а не да вярваш в него само защото някой не се е заел да ти доказва, че е лъжа.

Кое искаш да защитя?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Aumi написа:

Кое искаш да защитя?

Нещата, които изповядваш, изобщо не искам да ги защитаваш. Най-малкото незаконни и неморални са. То не бяха безразборен секс, наркотици, геноцид, комуни, вегетарианство. Как пък една нормална кауза не си намери?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Myanmar написа:

Нещата, които изповядваш, изобщо не искам да ги защитаваш.

...........................

. Как пък една нормална кауза не си намери?

Кой определя кое е нормално и кое не?

За някои е нормален хомосексуализма, за други канибализма.  За едни насилието, за други ненасилието ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По свой образ и подобие означава, че всичко, което е бог, се съдържа в човека - но е закрито от илюзията на материалността (която индуистите наричат Мая). Така крайната цел, която стои пред човек - да види себе си такъв, какъвто е в действителност. Всички знаем римската максима "Познай себе си, и ще познаеш света и Боговете":

Everything man can possibly wish to possess is contained within himself. Made in God's image, he
embraces all of His Attributes. Man's perfected heart is God's Throne, but his ego is the veil which
prevents him from seeing his true Self.
Until the veil is lifted, he will remain in ignorance and error.
The great scholars of the age split hairs in all the sciences. They have gained total knowledge and
complete mastery of things that have nothing to do with them. But that which is important and closer to
him than anything else, namely his own self, this your great scholar does not know. (F 17/30)

Wretched humanity! Not knowing his own self, man has come from a high estate and fallen into
lowliness!

He has sold himself cheaply; he was satin, yet he has sewn himself onto a tattered cloak. (M III 1000-01)

If you could only see your own beauty for you are greater than the sun! Why are you withered and
shrivelled in this prison of dust?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Tiho написа:

По свой образ и подобие означава, че всичко, което е бог, се съдържа в човека

Излиза, че ние сме богове.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма нищо освен Бог.

И ако не знаеш познанието на нашите прадеди траките - пътят на човек минава през това да стане Герой, и да заеме мястото си сред Боговете.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Aumi написа:

Кой определя кое е нормално и кое не?

Нормалните хора. А ненормалниците, чието дело е най-големият биотерористичен акт в историята на САЩ, поддържали подчинение и интерес с наркотици, комунистически комуни и безразборен секс без презервативи, масово заразени с венерически болести, не са в категорията на нормалните. За твоя познайник на ФБР Ошо говоря, за тези, които не следят интересите ти.

преди 2 минути, Tiho написа:

нашите прадеди траките - пътят на човек минава през това да стане Герой

На това племе - това, на останалите - други. В България не е оставил семето си само който не е минал, а ние сме на кръстопът. И какво трябваше да покаже поста ти?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване