Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Няма човек,който в „мигове на слабост” да не е връхлитан от въпроси за смисъла:какво правя; защо живея така окаяно при всичките си усилия за по-добър живот;защо всичко, което правя, се разпада; какъв е смисълът от моите усилия и какда продължа напред? Виждаме как годините летят, как познатите ни един по единси отиват от този свят, всеки момент може да дойде и нашият ред, а не знаем защосме живели и какво ще остане от нас.

Слава Богу, че тези мигове ги има! Тези „мигове на слабост”, в които същински човешкото у нас е в най-голямата си сила, когато божествената искрица в нас проговаря, разклаща ни, за да ни пробуди от съня, от нереалността на живота, който водим. Но какво правим ние? Бягаме от тоя вътрешен глас, от въпросите, които разголват безсмислието на дните и усилията ни. Търсим си нови ангажименти, все нещо правим, бързаме, суетим се... боим се да спрем и за миг, за да не ни застигнат въпросите, които ни ужасяват.

Най-много се боим от тишината, защото в тишината „досадните въпроси” ни връхлитат с най-голяма сила. Докато работим, докато пътуваме, докато почиваме... все нещо трябва да е пуснато: телевизор, касетофон, радио - все нещо трябва да прогонва тишината, която ни влудява. Но колкото и да се опитваме да избягаме, въпросите за смисъла ще ни застигат отново и отново.

Как осмисляме живота си ?

Как използваме времето, силите, способностите, които са ни дадени? Какви цели преследваме?

За едни смисъл на живота може да са парите. Парите, които никога не са „достатъчно”. Милиони да натрупаш, пак не можеш да кажеш „стига”, да се почувстваш щастлив и доволен.

Други преследват слава и известност, но и това е толкова несигурно и преходно! Все някой ги засенчва, все някой им завижда, нещо им се изплъзва, нещо не им достига... и вместо да получат удовлетворение и щастие, ги връхлитат депресии.

Властта? Никой живял на земята властелин не е постигнал такава власт, че да не иска по-голяма.

За други смисълът на живота е в удоволствията, но скоро стават жертва на „парадокса”, че колкото по-морално разкрепостен ставаш, толкова по-опустошен от своите страсти се оказваш.

Най-разумните виждат смисъла в семейството, в децата, в приятелите, докато не си тръгнат от живота им, отнасяйки със себе си и смисъла му.

Това е един от вечните въпроси. Какъв отговор бихте му дали вие ? Какъв е смисълът на живота за вас ? :whist:

П.С. Не знам източника на този текст, намерих го в един файл...

Редактирано от heaven (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дайте и вашето мнение де. Само на цитати от чужди писания ли ще я караме? :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щастието.

Всеки иска да бъде щастлив и да избегне болките и страданията. Стремим се по различни начини, но към щастие се стремим. Някои чрез пари, слава, коли, жени(ама много), апартаменти, къщи, власт, наркотици, глезене, мързел, здраве, семейство, приятели, деца, работа, хоби ..... – колкото хора, толкова цели.

Някой от тях не са лоши. Всички обаче са нетрайни в същността си. Зависят от условия. И в най-голямото щастие се съдържа страданието, защото щастието свършва.

Всичко е взаимозависимо и взаимосвързано. Всичко е причина и следствие. Всяка мисъл, дума и действие определят бъдещето, това което се случва сега е резултат от миналите ни мисли, думи и действия. Пълна отговорност. Кактусите на които понякога седим сами сме ги засели.

Всеки се стреми към щастие и то някак се изплъзва.

Гневът, гордостта, ревността, желанието и невежеството се появяват всеки ден в различни комбинации в ума ни. Мислим, казваме и правим неща, неприятни и болезнени за другите. И създаваме причини същото да се случва и на нас. Омагьосан кръг.

Когато имаме нова кола или къща, не са щастливи колата или къщата, щастливо е това което е между ушите ни, това което наричаме ум. Това което възприема света ни точно сега. Нека търсим щастието там където е!

Има два вида щастие. Единия вид е свързан с картинките които се появяват в огледалото на ума ни. Този вид е нетраен.

Другия вид щастие е абсолютно. Това е сиянието на самото огледало. Преживяването на преживяващия. Безвременно и безкрайно. Отвъд думите и понятията. Трябва само да почистим огледалото от „замърсявания” – смущаващите чувства, закостенелите идеи и вредните навици.

Тогава сме абсолютно безстрашни, спонтанно радостни и интелигентно работим за да помагаме на другите.

Всеки има потенциала да е щастлив във всеки момент от живота си. Там където е.

Успех, любов и късмет на търсещите!

Редактирано от Вало (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости aniiv

Смисъла на живота е в съвършенството и неповторимостта на всеки един човек.В любовта ,в усмивката на детето,в нежната целувка на любимият ,в слънчевият лъч ,в капките роса ,в топлата лятна вечер,в уютният дом ,в красотата струяща от очите ти .Една прекрасна картина изразяваща Вярата,Надеждата и Любовта .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

„Ако човек почне да се интересува от смисъла на живота или неговата ценност, това означава, че той е болен.“ - Зигмунд Фройд Прав е човека

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смисълът на живота е в това,че той няма смисъл...Всеки от нас придава смисъла сам за себе си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали това казвам във второто изречение - че сами му придаваме смисъл. За един рапър живота е пари,коли и жени, за един художник живота е цветове,пейзажи,картини, за един учен живота е едно безкрайно откриване...Но няма някакъв общ,универсален смисъл,който да е в сила за всички. Може би единствено любовта е този смисъл... :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали това казвам във второто изречение - че сами му придаваме смисъл. За един рапър живота е пари,коли и жени, за един художник живота е цветове,пейзажи,картини, за един учен живота е едно безкрайно откриване...Но няма някакъв общ,универсален смисъл,който да е в сила за всички. Може би единствено любовта е този смисъл... :yanim:

Грандиозна трансформация.Наистина.Какво четеш? Публикувано изображение

Иначе и аз мисля като теб...смисъла е този, който придадем ние на живота си...

И разбира се - Любовта...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грандиозна трансформация.Наистина.Какво четеш? Публикувано изображение

Какво ли не...

Търся своята истина в книгите, и тук-там я намирам. Работата е там обаче,че колкото по-вече я откривам,толкова по-малко ми се занимава да пиша и споря във форумите... :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво ли не...

Търся своята истина в книгите, и тук-там я намирам. Работата е там обаче,че колкото по-вече я откривам,толкова по-малко ми се занимава да пиша и споря във форумите... :yanim:

Хъх, пИтела!!! Не забравяй и спора, той е най-вече проверка на себе си. Важното в спора е да убедиш себе си, а не опонента. Ако ти си прав няма как опонента ти да не се съгласи! Успееш ли да намериш и грам съмнение в тезите си, тогава се връщаш и пак четеш. Така, че форумите са ни добре дошли ;) Особено този :wors: Както казва Морихей Уешиба - "Когато аз почвам битка, се намирам в абсолютно спокойствие. Единен с природата. Тогава съм непобедим! Защото, няма човек, който да тръгне срещу природата и да успее." - съжалявам че цитата е по памет. Тук както е видно не ства въпрос само за визически стълкновения. Става въпрос за себеусещане и светоусещане, начин на възприятие и съществуване. Бих искал да съм като него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дори и да има някакъв общ смисъл, хората са различни и всеки го изкривява през призмата на собственото си Аз. За мен истинският смисъл се крие в това да загърбим егоизма си и да разберем, че сме част от нещо безгранично и безсмъртно, нещо, което създава живот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ти си прав няма как опонента ти да не се съгласи!

За всичко друго съм съгласен с теб! :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо от Далай Лама (на гърба на книгата „Монахът и Философът” – Матийо Рикар и Жан-Франсоа Ревел) :

„Чудесното на тази книга е, че те показва колко плодотворен може да бъде диалогът с открити сърца. Макар тези двама мъже да следват своите човешки интереси и да търсят познание с различни средства, аз смятам, че и двамата разкриват, че не е толкова важно дали животът има смисъл, а дали ние придаваме смисъл на живота, който живеем

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смисъл? В живота?Как може да има смисъл в нещо толкова гадно...или самия смисъл е гадостта...А сетих се, може би това е някаква проверка пускат те в някаква помия и броят усмивките ти...да видим колко си издръжлив Бруте...да видим дали човека, който физически е повече от несъвършен е също толкова несъвършен и психически... :P Не ми обръщайте внимания явно съм се сдухала...

Редактирано от dindi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Животът е самият смисъл.В него ние откриваме много интересни неща опознаваме света,вселим се и прочие.Животът ни дава въздух,дава ни капка разум да разберем какви сме да проучим всичко що е около нас и сред нас,да разберем,че ние сме разумни същества,да отвори врати към светлата страна на нещата.След живота следва втори живот,но на много по-различно място.Това разбира се зависи каква е била душата на човека.След дълъг живот изминал в труд отиваме нейде в рая да почиваме.През животът ние трябва да сме смели,раумни,умни,дрожелюбни и да се представяме като добросърдечни за да ни уважават много хора.За да постигнеш това обаче трябва упорито да се бориш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смисълът е да разбереш защо си "слязъл" на тази Земя и да си изпълниш обещанието, а също и да се развиваш и усъвършенстваш-интелектуално,физически и духовно. Както разбираш сам за себе си живота,но без да пречиш на останалите. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смисъл? В живота?Как може да има смисъл в нещо толкова гадно...или самия смисъл е гадостта...А сетих се, може би това е някаква проверка пускат те в някаква помия и броят усмивките ти...да видим колко си издръжлив Бруте...да видим дали човека, който физически е повече от несъвършен е също толкова несъвършен и психически...

:) Не ми обръщайте внимания явно съм се сдухала...

Марк Юний Брут е най известния убиец и предател на Гай Юлий Цезар. "И ти ли Бруте?" е репликата на Цезар, с която той изразява огорчението от предателството. Сигурен съм, че го знаеш, но се чудя в каква връзка го споменаваш като издържлив?

Защо мислиш, че човек е физически несъвършен?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

„Ако човек почне да се интересува от смисъла на живота или неговата ценност, това означава, че той е болен.“ - Зигмунд Фройд

Прав е човека

Браво на Фройд, браво на MDMA че е намерил тази великолепна мисъл. Ако трябва да я доразвием малко ще ви попитам - виждали ли сте щастлив и доволен от живота си човек да си задава въпроса "Защо живея. Какъв е смисъла от тоя мой живот?" Сигурен съм че не сте виждали и няма и да видите никога. Просто защото на щастливия и доволен от живота си човек не му минават подобри мисли през главата. Няма и за какво да му минават. Той просто си живее живота и му се радва и не се занимава с подобни глупости да мисли какъв е смисъла на живота.

Обратно - такива мисли за смисъла на живота обикновенно минават през главата на отчаяни и нещастни хора. Хора които не се чувстват добре и започват да се питат защо изобщо живеят и какъв е смисъла да живеят. На щастливия човек никога няма да му хрумне подобна мисъл в главата. Той просто си живее живота и прави това което го прави щастлив и се радва на всеки един свой ден.

А сега да ме слушат внимателно всички на които им минават подобни мисли в главата. Започнат ли да ви безпокоят мисли за смисъла на живота и за това заслужава ли да се живее и защо да живея, то незабавно отидете на лекар т.е. на психиатър. Не се шегувам - само на болен и нещастен в живота си човек може да му хрумне мисълта за смисъла на живота. Ако не вярвате на мен повярвайте на чичо ви Фройд и отивайте да се лекувате докато е време, защото никой до сега не е открил смисъла на живота няма и да го открие и от мисълта за това до мисълта за самоубийство е една крачка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, смисълът на живота е в самия Живот!!! И в Любовта, която му придава най-прекрасната значимост... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смисъла на живота според мен е да придадеш на всеки миг значение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено смисълът на живота е различен за всеки хахаха предполагам, че за това е темата, всеки да си каже мнението. Много съм размишлявала по този въпрос. Тъй като не вярвам в прераждане, висша сила и т.н. приказки, аз търся отговори, развиването на ума за мен е висша цел, обичам да чета, да мисля и да споря, точно защото така откривам най-лесно слабите места на мненията си и ги усъвършенствам или ги променям. Това осмисля живота ми. А ума, в съчетание с талант за нещо, за мен е един вариант за записване на името на човека в историята. Такаа стигнахме до смисъла на живота според мен - човек да живее щастливо и да остане безсмъртен чрез думите или делата си. Т.е да не се лишава от любов, смях, дете, професия, но никога да не забравя и това, че след смъртта му той ще изчезне завинаги и да се опита да промени това. А ако не успее - на смъртното си ложе да може да си помисли "Е, нищо, поне животът ми беше щастлив." Цар Соломон, Сафо, Сократ, Александър Велики, Коперник, Александър Дюма - хора, придали смисъл на живота си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено в края на своя живот, човек обикновенно си зададава друг един въпрос..."За какво мечтах...Какво постигнах, как живях, щастлив ли бях, какво пропуснах?"...а смисълът на живота намира своя израз в положителните отговори на тези въпроси...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, смисълът на живота е в самия Живот!!! И в Любовта, която му придава най-прекрасната значимост... :)

Така е, без борба няма живот и без да се продължава напред просто няма смисъл нищо..

каквото и да имаш на този свят -любов , ако нямаш нищо не си и нищо нямаш...

Смисъла на живота е в това да продължаваш, да продължаваш напред , каквито и да са препятствията около теб и колкото и да те наранява живота, пак да вървиш напред...

За мен смисъла на живота е и в това да откриеш самия живот, да го усетиш и да го живееш дори с риск понякога да загубиш нещо...

Живота е живот, за да се изживее красиво....ама за някой красивото не е красиво, а за други Е красиво красивото....с две думи понеже го заплетах яко изречението...ВСИЧКО Е относително.... :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...