Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Skype - въпроси и проблеми при използването - част 2

Препоръчан отговор

Благодаря, че обясни на аудиторията как "със значителни ресурси"...

Благодаря, че най-сетне прие очевидното. Само интересите определят нуждата от сертифициране. Не обратното.

Благодаря и за обяснението що е това ISO сертификат, но си спести труда - сертифициран одитор съм, само между другото.

Всички научиха с какво се занимаваш, без да сме те питали, но благодаря – не съм имал намерение да обяснявам какво е сертификат. Изясни се най-сетне, че контролните и сертифициращи органи им се плаща, за да удостоверяват.

...просто на следващият ден има нова бета, в която е отстранена тази "слабост" и отново няма контрол върху програмата. Така че не се опитвай да ти кажа каквото и да било за контрола й!
Не предлагам нищо. Просто ти слагаш всичко под един знаменател. За организации, които искат да контролират функции в Skype е създадена и специална версия за бизнеспотребители.

Писах...

Другояче стоят въросите около методите, използвани от Skype да преминаване на стени и с/ми за транслиране на мрежови адреси (NAT). Не говоря за тях в момента. Но ако желаеш бихме могли да се опитаме да обсъдим и проблема отделно.

Къде тука говоря за бетаверсии, за слабости и липса на контрол? Все неща, които ти ВМЕНЯВАШ? Ако не желаеш да обсъждаме – добре, само не ми приписвай СМИСЪЛ, какъвто не съм влагал в написаното.

За Secunia е една друга тема, която искрено те съветвам да не захващаш.

Ами не знам да има ПО-ОБЕКТИВНА институция за всякакъв вид софтуер. Нека се захванем, а? Аз ти написах:

Съществува ли поне един доклад от Secunia.com (или друга подобна институция), удостоверяващ изтичане/крадене на данни чрез/благодарение на Skype (и то не поради неопитност/незнание на потребителя, а именно поради конструктивна/архитектурна и/или друга зловредна функция вградена в клиентите за Windows, Windows Mobile, Mac OS X, Linux) на Skype?

а) към днешна дата;

б) грешката да е неотстранена;

в) уязвимостта да е в кода на софтуера на Skype.

Димитре, съветвам те искрено да не се ангажираш да търсиш – НЯМА такива данни.

Към днешна дата за клиента за Windows има 1 (ЕДНА) критична грешка, която не е в кода, а във външно помощно приложение: skype4com. Същата е оправена във версия този warper към 3.6.0.244 и е въпрос на време това да се отрази на www.secunia.com

Източник:

Skype skype4com URI Handler Buffer Overflow

Решението, което препоръчват е: Update to version 3.6.0.216 or later.

Аз говоря за кода на проложението. Не за външни програми, ползвани, ии не съвместно.

Ето в картинка пълна хронология за докладвани/отстранени критични грешки в Skype от 2003 до 2007, т.е. от момента на възникване на софтуера:

В тази страница първата графика, озаглавена "Skype for Windws 3.x Advisories (Based on 1 advisories from 2003–2007)"

Горната ОТСТРАНЕНА критична грешка в този warper личи най-вдясно на графиката.

ТОВА СА ФАКТИ и искам да те помоля да ползваш само факти, а не твои допускания! Какви пароли, какви др. неща!? Ти сериозно ли смяташ, че Secunia.com биха ПРОПУСНАЛИ да отразят тези инциденти, ако наистина ги е имало!? Въпросът ми е реторичен!

ПП2: Слашдот ...

Там пишат всякакви хора. Както тук, така и там има противници и привърженици на Skype, което приемам СПОКОЙНО. Има и грешки, но въпросът е 1) КАК се тълкуат грешките? и 2) КАК компанията производител ги отстранява? Всеки е свободен да тълкува, но фактите са си факти: В secunia.com за Skype има НУЛА уязвимости. Същото като за слашдот трябва да отнасем и към форума на Skype. С тази разлика, че там пишат и служители, които НЯМАТ ИНТЕРЕС да не се решават проблемите. В рамките на възможното. Държа да уточня.

Благодаря ти, че ми позволи да изясним ситуацията НАПЪЛНО.

Редактирано от zmeYpc (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 1,4k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

трябва да разрешиш активно съдържание (ActiveX) да се инсталира

Публикувани изображения

А преведете го де . . . .

Защото това е едно от нещата, с които трябва да се съгласи всеки потребител.

линковете на английски и на френски

http://www.skype.com/intl/fr/company/legal...cy_general.html

http://www.skype.com/intl/en/legal/privacy/general/

та там пише че ще ползват за каквото си искат всяка информация до която им позволиш да се докопат.

По-ясно от това няма как да се преведе.

Сам си решавай дали и какво ще им разкриваш за себе си.

Но това дето са го писали на тези страници е по-скоро търговско хитруване от колкото да ти крадат данни тайно без да имаш никакъв начин да се усетиш. Няма връзка със специфичноста на peer-to-peer мрежата на Скайпа.

А според мене най-опасното е това което Скайпа прави тихомълком без да го обявяват никъде ясно и точно.

Ако има повечко хора (регистрирани от известно време на този форум и активни) да се интересуват от превода на тази страница нека го пишат тука на тази тема и като ми остане време може да ви го преведа от френския вариат гледайки и сравнявайки и английския текст.

Само че превода ще е обяснителен и по-дълъг от оригиналния текст.

Напримчер вместо просто да преведа че щяли да ти регистрират закупения чрез тях продукт при пройзводителя му, ще допълня и какво може да последва от това. Щото може всеки да не може да загрее сам какво е това чудо.

Ама после какво ще правите, не знам. Ваша си работа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По превода на ЛСКП и на другите правни документи писах какво мисля.

Вие си го превеждайте в отделната тема. Тези преводи нямат официална стойност и могат да се ползват само от хора, които наистина нямат друга работа и търсят нови аргументи против Skype. Нека търсят. Документите са стандартни. В цялост правните документи на Skype Technologies S.A. не правят изключение и не са по-строги от тези, на които и да са други компании, които се конкурират в областта на телекомуникациите.

Този, който не е съгласен – НЕ ИНСТАЛИРА и ползва друго. Това е направил Мазнеков, Филипов, Светослав и някои други.

Този, който пак не е съгласен, но не разбира английски текст, Филипов, Светослав му го превежда с помощта на доброволци, и този човек пак не инсталира и ползва друг софтуер.

Мисля, че това изчерпва темата.

GIZMO, спекулации какво може, какаво щяло не ми се четат. Това биха могли да кажат само правни специалисти.

А и се надявам за всеки един хипотетичен случай, който произтича от договора, хора като теб, които лесно правят заключение да са също така добри и ЛЕСНО да предоставят НЕОПРОВЕРЖИМИ факти, доказателства, че това, което твърдят, че може и би станало, наистина се прави ЗЛОНАМЕРЕНО от компанията. Нека ясно се разграничава хипотеза от реална практика.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От прочетеното до тук, намирам, че има много за триене. Страстите се успокояват и трябва да се знае, че все пак темата е за Skype. Въпроси и от двете страни със нужните отговори и уважение към ВСЕКИ! Някоя от страните, смятаща, че коментарите и не са подходящи, нека ме сигнализира за тяхното унищожаване.Получих няколко оплаквания за крайно непристойно поведение и след консултация с ръководството на форума, ще вземем мерки за недопускане на понататъшни недоразумения.Това ще рече, че без всякакво предупреждения ще изтривам нежеланите постове, които оронват авторитета на всеки от Вас!За по сериозни нарушения - БАН!Всички знаете, всички можете и това е похвално. Но вземете, та се сприятелете малко повече и взаимно ще помогнете неимоверно на още повече хора. Так е в GSM и комуникации. Уважавам мнението на всеки от Вас и с каквото мога ще Ви помагам и аз.Надявам се, че с общи усилия ще оправим раздела и отношенията между нас. А в края на краищата - нека Всеки ползва това, което на него му харесва.Вярвам и разчитам на Вас!

Уронващите постове и цитати постепенно ще изтрия, като ползвам темата за вашето известяване. Роптане и други подобни - не са желателни!

С уважение:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, може да се почне от постове с най-често срещани думи - злонамерено, инсинуации, мошеник, лъжец, нападки, злонамерен и други цветущи епитети.

Аз лично се предвам - тук отбраната от донкихотовщина мина към камикадзе стил.

За теб Филипов (Змей) по лошо стечение на обстоятелствата съм и бета тестер на Secunia PSI (предпуредих те, както и да не говориш за технологии и компютри). Не крия и методично и последователно какво работя, напротив - пише го навсякъде. Ти криеш ли, защо - неколкократно питам, за да стане ясно може ли да се доверим на мнение на професионалист, на мнение на професионално заинтересован? Или трябва да се срамувам, че ежедневно се уча и полагам изпити за повишаване на квалификацията! Не се срамувам нито от това че съм одитор, нито че съм администратор, нито че съм CCNA, нито че съм преводач, нито че съм бета тестер и мога да кажа от кухнята как се "спонсорира" развитиет на компанията от "доброжелатели" като начало. Или не си разбрал как купуват Скайп мнения на специалисти - споменах, че тази тактика е патентована от Бил Гейтс, не Скайп. Или да ти изясня целта на Secunia - да изследва рапортувани към нея уязвимости, тя не тества РИСКОВЕ, това ще ти ясно ако прочетеш стандарта ISO 27001 (или BS 17799 който е предшественика). Аз за това говоря, ако не си разбрал, интересно само ти не разбираш - не ми пука как може да ми "бутнат" скайп с DoS атаки, защото не е жизненоважно за мен и не съм "чат пристрастен".

Говоря за това как НЕ ПОДЛЕЖИ на контрол програмата, за да се гарантира информационната сигурност. Не хвърляй прах в очите на младежите с "контрол" на свободата им. За това имаме закони, за контрол. Как да контролирам потребителите в мрежата ми, след като могат без да имат права да инсталират от флашка Скайп, който услужливо да им промени настройките на персоналната стена, след което чрез сложния си алгоритъм прескочи всички рестрикции на рутър, стена и прокси и в края на краищата отвори и няколко порта навън към света (даже и описания в регулациите като HTTP порт 80!). Това ако е сигурна програма.... убеди ме в противното. Да не говорим за инфромацията, която "събира и обработва информация за мен, включително информация (без да се ограничава само до това) в групи като" личните ми данни, данните на компютъра ми, данните на разговора ми, данните на банковата ми сметка и т.н.

ПП:Интересна извадка от "Ръководство на администратор" точно на корпоративна версия:

Network administrators can positively impact the quality of Skype communications

conducted by their network’s users by tuning the network’s handling of transmission

control protocl (TCP) and user datagram protocol (UDP) packets for best Skype per-

formance. By this we mean that network administrators can exercise a great deal of

control over their users’ networking experience by adjusting control parameters on

networking appliances such as routers, ? rewalls and network address translation de-

vices

Не разбрах на колко места, колко прокола, колко порта, колко устройства трябва да има админстратора и как ще следи !? Би ли ми разяснил, ако обича Филипов(Змей)

Да не ставам банален, но има доста интересни пасажи. Но аз имам едно предложение - да отворим нарочна тема, за да е ясно "Как и какво прави Скайп, за да печели пазари и да печели (вкл. да плаща семинари) пари от безплатните версии"

Какво ще кажете

Редактирано от Topper (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не отменя написаното по-горе (коментар №403).

Какъв си не ме интересува. Интересуват ме фактите.

Ако желаеш отвори такава тема. Тази е за Skype и въпроси и проблеми при използването. Не за параноични съждения, които остават недоказани, колкото и квалификации да стоят зад името ти.

Предлагам да се върнем на фактите.

С уважение,

ПП1 И престани да подпитваш какъв съм. Обяснил съм мотивите си на друг модератор. Интересите си съм декларирал многократно. Нямам други, освен България и българският език да са представени в този според мен популярен софтуер за пренос на глас и съдържание. Не работя за Skype. Не получавам пари. Работя друго, което не смятам да обсъждам в тази тема.

ПП2 Моля, да спреш с личните нападки. Уважавам и компетентността, и квалификацията, която придобиваш, но нека не се преминават общоприетите граници. Всичките мои определения за твоите съжденията са ПРЕДИЗВИКАНИ, не изначални. Няма дим без огън.

ПП3 Това ви казах и на тримата: Филипов, GIZMO и на теб. Неколкократно. Докато Филипов И GIZMO са по-сдържани и според мен се стараят да се аргументират ти не спираш да правиш недоказани допускания. Отбележи си сам постовете, в които правиш всякакви спекулации относно мен, относно Калин, относно други, които не са на твоето мнение.

ПП4 Както ти си бетатестер, така и ние с Калин сме. Всяка грешка, която потребителите тук са установили ние сме я докладвали, освен ако не е била вече докладвана. Неколкократно благодарих на хора, спомогнали отстраняването на дребни, но досадни грешки в програмата.

ПП5 Може би наистина е добре да се направи тема „Skype – недоволни от използването“. Въпреки, че друг модератор вече направи една такава тема за сравнение на подобни продукти (специално за GIZMO). Аз дори за малко писах и там. Като не ви харесва Skype обсъждайте го там, а тука елате само като имате факти и/или важно разкритие. Иначе потребителите не могат да си споделят проблемите, каквато явно ви е целта. Това не е за заяждане. Сигурно е невярно. Мое допускане е. Не се чувствам щастлив, че го пиша, но явно трябва да ви го кажа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбирам, че срещате непреодолими проблеми и във вашата фирма Skype не се използва.

Но има други, в които не само се използва, но е и част от начина на комуникации за дадената фирма.

Ето препратка към Ръководство на мрежовия администратор в PDF формат (на английски).

На тази страница администраторите (пак на английски) ще открият:

1// Упътване за създаване на шаблони за администриране на групова политика чрез ключове в системния регистър;

2// Административен файл за управление на груповата политика.

Допускам, че за забраната за инсталиране на програми на вашите работни станции си имате нарочни вътрешни разпоредби.

Допускам, че всеки служител при вас е подписал декларация какво може и какво не може да прави на работната станция.

Допускам, че имате инвентаризиращ софтуер, който автоматично докладва какво и кога е било инсталирано.

И допускам, че в конкретния случай с твоята фирма е въпрос на вземане на решения и контрол от страна на ръководителите и на системния персонал.

Щом при вас Skype е престъпление, значи ще има и наказание. Въпрос на избор.

При нас не е така. Има си стройна организация. При нас Skype е част от бизнесмодела. И се използва. Когато някой има нужда от друг софтуер и той носи приходи на фирмата човекът си попълва едно искане и ако ръководството одобри се купува и инсталира.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли да попитам кой модератор изтри мой предишен пост и защо? Да го подсетя - там имаше цитат от ПУБЛИЧЕН ЧАТ, поканата за който е в http://www.kaldata.com/forums/index.php?s=...st&p=472643 и кратко резюме http://www.kaldata.com/forums/index.php?s=...st&p=544481 са в заключената предишна тема. Разбира се, повдигам въпроси, които нарочно се оставят без отговори.

Та вероятно въпросният модератор е бил заблуден че това е частна, лична и т.н. кореспонденция, която съм публикувал без съгласие. Всичкото е само от публичен чат. Имаме и лични писания, които не съм публикувал именно защото са лични. Та да подсетя zmeYpc че след като ми пише там много добре знае че ползвам (макар и с неудоволствие) тази програма и да не твърди обратното в миналите си постове. И да даде линк с обяснения защо всички в градската мрежа сме с препредаване. Бях му цитирал писанията че сме към лош супервъзел или каквото е там. Ама половин година все да е лош?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
BG's не го знам кой е, няма да се учудя по стила на писане да е отново Филипов с заучените си речи. Но е факт - скайп е голяма болка за всеки администратор. Айде като си толкова в час обясни как да се контролира скайп - трафик, връзки, трансфер на файлове. Или прочети тази тема и по-старата за да видиш как след като администратоското съсловие измисли нещо за контрол - се появява нова бета и трика за контрол вече не върши работа.

Тоpper, на мен като не ми харесва някоя програма – не я ползвам. Като не ти уйдисва Скайп – не го ползвай, бе. Тази тема не e за НЕПОЛЗВАНЕ, а за хората ползващи Скайп. За мен ICQ е пълен боклук, но не ходя да досаждам в теми за същата. Ако някой поиска да си кореспондира с мен по тази програма, му казвам, че не я използвам и може да се свърже с мен по е-поща, Скайп или по друг начин.

Днеска пробвах, и Скайп наистина може се инсталира без да са нужни администраторски права. Не съм предполагал. За мен това е проблем по-скоро на ОС, а не на приложението. Както и да е, това е лесно предодвратимо: ще забраниш skype.com, ще забраниш на потребителите да пускат файлове .exe и т. н. Начини – 100. Аз ли съм виновен, че не умееш да го направиш.

Скайп се инсталира от обикновен потребител, при все, че ще отвори портове в Уиндоус стената, примерно. Това нормално ли е според теб BG's ?

Това ще го проверя лично утре (само да имам време) и ще ти дам ответ.

Само като факт съобщавам - преди да махнем Скайп, с разгвори или не лентата се движеше 600-800Кб/с. Сега е в рамките на 200-300Кб/с

Вече ти казах, че Скайп консумира 60-80 кбита/с, 10 души като го пуснат – ето ти задръстването на твоя "свръхширок" канал. Разбира се, ако някой ползва видео, ще изразходва повече кб. Не съм мерил точно колко. Да не забравяме, че освен разговори, съществува и възможноста за прехвърляне на файлове! В този случай дори един потребител може да консумира целия канал.

Да ми кажеш под секрет как да забраня на някой потребител как да минава през стената и проксито и да не се връзва? Или как да го възпра да си инсталриа Скайп от флашката?

Ще забраниш ползването на УСБ – и готово. И какво само въртиш за Скайп, като има безброй програми на тоя принцип?

Ти Филипов пак си пееш твоята. Я ми цитирай ако обичаш къде казах, че има СЕРТИФИКАТ НА ТЮВ НОРД ЗА ЗАБРАНА НА СКАЙП! Те издават сертификат за СЪОТВЕТСТВИЕ на определен СТАНДАРТ, не налагат забрани. Явно ти е трудно да разбереш технически термини...

Стига си плакал за някакви сертификати. Колко от компютърните програми имат тоя сертификат? 0,0000000000000000001% или по-малко? Лично мен въобще не ме интересува тоя сертификат, 99,99% от ползвателите – също. Ако пък си недоволен от програмата Скайп, тогава не я ползвай! Не виждам защо не спираш да ревеш в темата като вдовица за... Предлагам ти да си намериш друго занимание.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Може ли да попитам кой модератор изтри мой предишен пост и защо? Да го подсетя - там имаше цитат от ПУБЛИЧЕН ЧАТ, поканата за който е в http://www.kaldata.com/forums/index.php?s=...st&p=472643 и кратко резюме http://www.kaldata.com/forums/index.php?s=...st&p=544481 са в заключената предишна тема. Разбира се, повдигам въпроси, които нарочно се оставят без отговори.

Та вероятно въпросният модератор е бил заблуден че това е частна, лична и т.н. кореспонденция, която съм публикувал без съгласие. Всичкото е само от публичен чат. Имаме и лични писания, които не съм публикувал именно защото са лични. Та да подсетя zmeYpc че след като ми пише там много добре знае че ползвам (макар и с неудоволствие) тази програма и да не твърди обратното в миналите си постове. И да даде линк с обяснения защо всички в градската мрежа сме с препредаване. Бях му цитирал писанията че сме към лош супервъзел или каквото е там. Ама половин година все да е лош?

Филипов!

Част от пасажа изтрих аз по настояване на Николай Филипов , като се обоснова, че това е Ваша лична информация и не иска тя да се вижда тук. За целта съм запазил личното му съобщение - молба за всеки случай. Ако искаш, мога да ти го пратя. След твоето питане, наистина пасажът се оказва че е лична информация. От там нататък във форума е написано,какво може и какво не - именно за личната информация.Още веднаж. Не вземам ничия страна а искам страстите да се успокоят.

С уважение:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно така. Независимо от определението публичен към този чат по Skype това е лична кореспонденция м/у всички участници. Не че ако ме беше питал аз не бих ти дал съгласие да го направиш. Да не говорим за Калин. Всеки защитава позициите си, но нека това става с документи и факти, които не са част от такъв тип кореспонденция.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

BG's благодаря за смислените ти разсъждения, но... пак идва едно НО! Май не се разбира какви са ми мотивите за да ти "плача". Същите, с които преди 7-8 години се борех за писането на кирилица в IRC. Същите, поради които голяма част от потребителите поне веднъж месечено преинсталират ОС-а си плюс включените от това неудобства. Аз съм администратор и не трябва да отговарям само за мен - аз за мен проблема съм го решил. Говоря си от телефона. Но съм служител във фирма, която Е сертифицирана по ISMS (information security managment system). Аз съм длъжен да пазя потребителите ми, както фирмата и интересите й, както и сигурността и сигурността на информацията. Като и все още е останало нещо в мен, та гледам да помогна и на потребители, за които не отговарям. Това са ми мотивите.

Филипов (Николай) точно 99% е описал какво се прави, за да се осигури сигурността на мрежата. Да, това е така - с цената на огромни средстава. Само инвентаризиращия софтуер (който е на Secunia) е на стойност ХХХХ евро! Е не мога да съм щастлив от факта, че бюджета на ИТ отдела ми отива за предпазване от IM програма. Ще ти обясна и защо е толкова трудно и лошо.

Сега конкретно - каналите са ни 8Мбита ADSL +1.5Мбитa по LAN. Задръстването не идва от това, че някой много говори - идва от това, че като си на добра връзка (виж ми подписа) след 3 дни онлайн и ставаш рилей или не знам какъв си възел в Р2Р мрежата на скайп. И от това следва (както и от съглашението на Скайп) че почваш да си предоставяш процесора, паметта, пропусквателната лента на трети (напълно непознати) лица за да им гарантираш качеството, което им е обещала фирмата. Това е един от въпросите тук.

После - сертификатите по ISO не сертифицират продукт, това са елементарните инсинуации на Н.Филипов. Защото е достатъчно интелигентен, за да знае, че такова нещо НЯМА, не може и да ИМА. Пример - ISO 14001 "Опазване на околната среда" - ще се сертифицира природата ли, или някоя организация, че ще я пази. Същото е за Информационна сигурност, същото е за Управление на качеството. Някъде по някакъв повод да съм питал дали Скайп е сертифициран - скочи ми въпросният колегат от форума, защото "споделих" какво заявиха чуждестранните одитори с 15 години стаж в сертифицирането - с тази програма няма да получите ISMS сертификат, защото не можете да гарантирате сигурността си. Факт.

Другият въпрос - потребителите нямат права за инсталация (включително и доста по-сложни политики от цитираните от Филипов). Има инвентаризиращ софтуер. Има стени, има проксита нарочни за тази цел, има рутъри. Да ти кажа ли какво става - да си чувал за портабъл Скайп, пускан от флашка? Ей това става, от което не знам кой бизнес е доволен.

Последно - явно не знаеш супер сложния, многостъпков, многопротоколен метод за връзка на Скайп през множество портове - единствено и само с цел да осигури връзка на потребителя. (описвал съм го тук неколкократно). Зависи от гледната точка! Не може един администратор да е щастлив, след като влага време, пари, усилия и нерви и се оказва, че не може да се спре някаква си програма, не мислиш ли. С цената на много компромиси и средстава се намира някакво решение, като например - филтриране на пакетите на база на програмата, която ги праща (L7 филтри), обаче в следващата бета няма вече идентификация в хедъра на пакетите (?!?!). Казваш да забраня Skype.com - и какво ще постигна (забранил съм го)? Оторизацията например, начина по който може да се контролира ICQ и GTalk и Gizmo или каквато щеш AIM всеки път с всяка версия се променя. Филипов, спести си коментара - казвам факт. Първо се премахнаха домейните при оторизацията - работеше се директно с хостове, след това хостовете станаха няколко, после почнаха да се променят регулярно по някакъв алгоритъм! И как да ги забраня?! Тази схема действаше дори при прочутото "сгромолясване на системата за оторизация" поради уж ъпдейтите на Уиндоус. Да да, мармота завиваше шоколад - в този момент имаше поне 6 (аз знам толкова) сървъра за оторизация на Скайп. Едновремено паднаха??

Както и да е, цялата картинка могат да разберат само хората, които са наясно по какъв начин работи Скайп. За мен е ясно - 90% от потребители са пристрастени. Нищо ново под слънцето, виждали сме го отдавна, само още едно предаване на Море от любов.

Филипов, продължаваш да раздаваш правосъдие - нещо, което никой не ти е дал право. Аз както винаги говоря празни приказки, фактите са от теб. Напротив - в нещо обори ли ме? Обори ме за алгоритъма на връзка, обори ме за инсталацията от обикновен потребител, обори ме за ползването на компютъра от други потребители, обори ме за съглашението с крайния потребил....още колко факти да изброявам? Разучил съм уверявам те доста добре ентърпрайз версията на Скайп - надявах се да се размина с малкото зло. Благодаря ти за линковете, но мога да ползвам интернет, все още. Ти от къде мислиш, че ти цитирам тези пасажи? От същите документи...И какво - дори whiteboard няма, но за сметка на това ме увещават "Make your network Skype-friendly" !!! Че и да си платя за това !? Ето още един интересен цитат, както и за BG's

Skype depends on the Internet to run, so when Skype is installed and each time it runs,

Skype ensures that it can communicate in the best way possible with the outside world

by including itself in the Windows Firewall exceptions table. This allows Skype to listen

on specific ports for incoming connections to Skype in order to complete calls

Да го превеждам ли, като ми не е работа да съм преводач - с две думи, Скайп (не друг, не потребителя) се уверява всеки път, че комуникрира по на добрия начин (път) като се включва в таблицата с изключенията на М$ стената! Като да сложа и техните секюрити политики - първо че са от 2006, второ целят да забраня на потребителя да ползва екстрите или да импортва потребителски списъци (???) Ми голяма помощ ми е, благодаря. Филипов, спести си такива съвети друг път, моля те. Попитах те веднъж конкретно - как да огранича един потребител да ползва/свръзва Скайп, за да имам МЕТОД за контрол и да гарантирам сигурността - не ми отговори. За това сигурно ми е любопитно каква ти е професията, защото много компетентно се опитваш да ми кажеш, че не си върша работата - критика, която приемам само от колеги. Защото администрирането не се учи от самосебе си с картинки и сайтове само. Да не говорим за отговорностите.

В крайна сметка, ще ме откажете. Мислите, че ще се оттървете и ще си чатите спокойно ли? Само едно мога да кажа - вече навсякъде се пише на кирилица, колкото и да ми се смееха чатърите преди години. Така че бъдещето ще покаже. Нищо чудно следващото дело на ЕС да е срещу Скайп?

Айде със здраве, че току виж ме баннали за грижа към спокойствието на потребителите...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Точно така. Независимо от определението публичен към този чат по Skype това е лична кореспонденция м/у всички участници. Не че ако ме беше питал аз не бих ти дал съгласие да го направиш. Да не говорим за Калин. Всеки защитава позициите си, но нека това става с документи и факти, които не са част от такъв тип кореспонденция.

Точно така. Независимо, че е публичен - то той е частен. Парадокс? Ами - нормална политика. Всички от гореспоменатите факти са публично достояние - но са частно притежание на Скайп. Типично.

Вече съжалявам, че не публикувах тук преди една година публичния другарски съд, който ми спретнахте с Калински, за да ме убедите как имам не една рождена дата, ами всяка година си имам. А останах без рожден ден. И накрая дежурното - ела, помагай, работи за разпространението на Скайп. Извинете, нещо се има разлика в метода на работа за общността на отоворения код и една затворена програма. "Дай да помислим как да контролираме Скайп"....за да го докладвам после и да изчезне още някой хедър от и без това собствен и жестоко кодиран проткол, така ли Филипов? И ми е чудно - как уверявате потребителя, че няма да се зарази с червей например, след като потока е криптиран и антивирусна не може да го сканира?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Димитре (topper),

Да, независимо. Нека Филипов (Светослав) ми пише ЛС. Ще му дам разрешение да публикува моите изказвания, но не преди това. И разбира се, не се ангажирам за разрешение от страна на другите участници. Аз стоя зад това, което съм написал/казал. Не одобрявам само начина, по който го прави. Но да оставим това.

Иначе забелязвам подобрение в твоя тон в предния ти коментар. Когато намеря време ще пиша с конкретни предложения.

До скоро,

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А в края на краищата - нека Всеки ползва това, което на него му харесва.

Лесно е да се каже, трудно е приложимо.

1. Не може сам да си говориш, трябва още поне един човек който да ползва това което ти искаш да ползваш.

2. Не се говори само с приятели, случва се да се наложи да говориш и с непознати хора. Как да ги накараш те да ползват това което ти ползваш?

3. Инерцията на привързаност към някакъв навик се явява почти непреодолима спирачака за промяна при някой хора. Например в страните в който е въведено еврото доста хора се изказват даже и по телевизията говорейки в франкове например. франкове няма, ама нали са свикнали така.... аз не мога да убедя мой познати да плащат два пъти по-евтино на месец само защото са свикнали определен доставчик на връзка към Интернет.

4. Не на всеки му разбира главата от интернет и няма даже и начин как да му обясниш нещо така че да те разбере, камо ли да го накараш да си промени навика.

5. Хората са егоисти, като го помолиш някого да направи нещо за теб защото на тебе ти е важно, той си пита ушите. Например казваш му че нямаш право да ползваш Скайп през деня и само искаш от него да си остави една единствена страница от браузъра му да не я затваря за да можеш ти да го намираш по чата през gmail. Да, ама той не ще !!! Той си ползва само Скайпа па ти умирай ако искаш, на него не му пука.

Та понеже с добро не става, тогава с други методи трябва да се търси начин да се промени егоистичното съзнанието на масите. В Италия например е забранено с закон да се пуши в ресторантите, друг начин не са намерили пушачите да се съглясят да не тровят непушачите.

Най-доброто би било в ЕС да измислят нещо да го озаптят тоя Скайп, в смисъл да има безплатна версия без peer-to-peer -> Relay Node.

Такава версия може да си издържа сървър от реклами както го правят и други програми като МСН, Яху, Сайтспийд.

Съвсем простичко казано, свободата на потребители на Скайпа да ползват само този софтуер ме лишава мене от свобода на избор на програма.

На тях не им пука за това какво аз не искам да става на моя компютър.

Тогава защо на мене да ми пука че ги боли като ги ритам "лекичко" по кокалчетата на краката по форумите?

Това е положението, аз им ползвам Скайпа по принуда когато ми се наложи, а па те ще научават (на три езика) що ми се гади до като го ползвам.

Няма никакъв проблем да се намери за какво да се говори по темата "Ползване на Скайп", кусури си има много за коментиране.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо да кажа, че уважавам мнението ти и го намирам за искрено споделено. За което благодаря! Нарочно не цитирам целите пасажи за икономия на място.

1, 2 и 3.

1 е точно казано. 2 вече поставя дилемата: „Морално ли е да карам непознати да ползват нещо, което не са свикнали да ползват?“. В 3 говориш за „инерция“. Може би, но има и е също съотносимо „удобство“. Най-точното е „навик“. Което се връзва с 4.

И ако мога аз да се присъединя към казаното дотук от теб – Инерцията при ползване от един продукт се получава, когато удобството от ползването му се превърне в навик. И непознати хора е неудобно да ги караш са се съобразяват с твоя навик. Точка 5 не коментирам.

Моите различия с теб са в следните два пасажа, които не си номерирал.

Та понеже с добро не става, тогава с други методи трябва да се търси начин да се промени егоистичното съзнанието на масите. В Италия например е забранено с закон да се пуши в ресторантите, друг начин не са намерили пушачите да се съглясят да не тровят непушачите.

Най-доброто би било в ЕС да измислят нещо да го озаптят тоя Скайп, в смисъл да има безплатна версия без peer-to-peer -> Relay Node.

Не знам какво ще кажат другите, но доста комунистически ми звучат тези пасажи. Аз не правя връзка м/у пушенето и Skype. За теб може и да съществува такава, но аз не ги слагам под един знаменател. Ползването на Skype не е порок. Тютюнопушенето уврежда здравето и е нормално да се търсят начини за намаляването му. Не знам дали е здравословно да разсъждаваш по този начин. Преди беше СИВ, сега ЕС ще ни решава (регулира) проблемите...

Разбирам те, GIZMO, че ти по идеологически (концептуални в смисъл на отворен код) причини си избрал твоят „навик“, твоята свобода. И мога да го уважавам. Ползвaм GoogleTalk, за тези, които имат този „навик“.

Но останалите, които не ползват твоя софтуер също имат право на „навик“ и на своя свобода, които не е задължително да съвпадат с твоите.

Ще напиша нещо, което моля да не прозвучи като заяждане. Нека го обсъдим трезво, ако искате. Иначе – не.

Основният въпрос за мен от това, което пишеш е: „Защо Skype успя (досега) да се наложи в такива мащаби, а други програми не?“.

Преди да ме обвините в каквото и да е бързам да кажа, че идеята ми не е да превръщаме една такава поддискусия в прослава на Skype. О, не! По-скоро въпросът може да се разгледа и така: „Кое попречи на останалите продукти да изместят Skype?“

Аз вярвам, че има и че ще дойде нещо по-добро от Skype. Въпросът е повече хора да са щастливи. Но вярвам, че и сега милиони хора са щастливи със своя „навик“ Skype.

Другото, което мисля, е, че свободата на инициативата се поощрява от ЕС и няма примери за подобна рестриктивна намеса от страна на съюза в частни дела. Американски компании, свързани със шоубизнеса се опитват да заставят доставчиците на интернет да въведат филтри за съдържание, за да идентифицират авторско съдържание и – ни повече, ни по-малко – се опитват да забранят технологиите п2п и торент. Не мисля, че това ще се случи на европейска земя.

Съвсем простичко казано, свободата на потребители на Скайпа да ползват само този софтуер ме лишава мене от свобода на избор на програма. На тях не им пука за това какво аз не искам да става на моя компютър.

Тогава защо на мене да ми пука че ги боли като ги ритам "лекичко" по кокалчетата на краката по форумите?

Тези 3 изречения са показателни за нашите различия. Аз не мисля, че безсилието да не си свободен в това, което ползваш трябва да води до остракизъм и лошо поведение в кой да е форум. Нека ти го кажа от собствен опит. Аз съм почитател на един рядко използван браузър, който продължавам да смятам за по-добър и да използвам, въпреки проблемите, които имам. Да се надяваме, че това не се е отразило на начина ми на писане.

Това е положението, аз им ползвам Скайпа по принуда когато ми се наложи, а па те ще научават (на три езика) що ми се гади до като го ползвам.

Разбирам и съжалявам, че е така. Ако някой ден говорим ще ползвам Google Talk. Пожелавам си дано новата 2008 ни донесе повече възможности за взаимна свързаност или начини всеки да ползва това, на което държи, без да му се принуждава да използва софтуер насила!

ПП1 Зададох въпроса за камерата. Чакам да поискат повече информация, или да отговорят.

ПП2 Имам предложение към Мазнеков, но не съм готов. Стана късно и съм уморен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мене Скайпа не се е наложил.

От бизнес гледна точка даже си има яка конкуренция от страна на Бетамакс които предлагат по-евтини разговори.

От началото имаше интерес към този софтуер защото са го правили същите които правят Каза. А Каза служеше по онова време за сваляне без пари да речеме на музика. И понеже на много хора им харесва да си свалят това онова без да плащат и се е получило подсъзнателно одобрение на Скайпа щото видите ли и той бил Р2Р като Каза. Само дето за водене на разговори си може и с централен сървър без Super Nodes. Ама това кой ли го знае какво е. После ония от Скайпа излезоха със претенцията че цял свят можел да говори ползвайки техния софтуер щото се товарят самите компютри на потребителите на Скайпа а не централен сървър. И като добавим и омразата към Микрософт и от там към МСН и се е получило желание у разни хора да са различни и да ползват нещо друго. Разни списания обясняваха на дълго и на широко как Скайпа работел там където друго не работело. И в повечето случай забравяха да си признаят колко лошо е било качеството на провежданите разговори минаващи през верига от други компютри. За сметка на този волен пропуск пък изпадаха във възсторг че при пряка връзка от Скайп до Скайп се чувало по-добре от телефон заради Wide Band кодека iSAC ползван от Скайп по онова време. И като добавим към това че на служителите много им се иска да си ползавт служебните компютри за частни разговори през работно време без шефа да може да ги усети и става разбираем интереса към софтуера не уважаващ чуждата собственост. И тези служители почнаха да му правят яка реклама сред близки и познати. От списанията пък си намериха нещо ново за какво да пишат и го представяха за "чудо" щото хем "безплатно" хем работи без реклами. Те на драскачите това им е работата, да манипулират общественото мнение за да им се продават списанията. Във франция например списанията яко пишат за Уенгото на първа страница, щото е френско и щото ще привлича шовинистите французи да си го купят. И се е получи така че разни хора почнаха да го хвалят Скайпа за да извличат те по някакъв начин търговски изгоди в тяхния бизнес. Търговците обичат да продават рознати марки за да им върви стоката. И так се стигна до слушалки сертифицирани за Скайпа. Купувай народе...

Имаше и период от време когато Скайпа предлагаше цени които изглеждаха привлекателни. И пак списанията почнаха на първа страница да хвалят Скайпа. Сега когато конкуренцията предлага по-добри цени от Скайпа тия същите списания това не го пишат на първа страница. Защо ли? Не го ли знаят? Знаят го ама тяхната работа е да си продават списанията , не да правят добро на читателите. Не съм видял нито едно списание да е написало на първа страница че Скайпа не е най-евтиния. Как след толкова хвалби сега да кажат лошата истина за Скайпа, та нали влюбените пристрастени читатели в Скайпа просто няма да си купят това списание.

Друг нарочно пуснат мит за Скайпа е че бил се инсталирал и работел на всеки компютър, т.е. колкото и да е некадърен потребителя щял да успее да го подкара. И понеже потребителите не ходят да четат на форума на Скайпа да видят колко често нещо не му работи и си вярват сляпо че Скайпа е "супер".

Като прибавим и шаренийките и става ясно що тинейджърите му се радват.

За домашна употреба в момента просто няма никава основателна причина да се ползва точно Скайпа, ама никаква.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Затруднявам се да коментирам това, което си написал. От твърде различни области са примерите, за да ги систематизирам. Затова ще дам моето по-общо обяснение. Всеки да пише свое, или да систематизира.

Смятам, че Skype е наложила се програма. Не във всички точки на света, но успехът ѝ за 4 години е феноменален в сравнение с продуктите и технологиите до появата ѝ.

1// Използваната п2п технология от ново поколение. Тя се оказа по-добра в сравнение със сървърно базираните технологии, поради липсата на големи начални инвестиции при бързо мащабиране на предлаганите услуги.

2// Ограничени ресурси, които са необходими за началното функциониране на мрежата. За разлика от сървърно базираните решения мащабируемостта на Skype зависи от броя на активните потребители.

3// Новаторски техники за преминаване през ЗС и мрежово транслиране на адреси, които дори днес действат безотказно.

4// Спартанска потребителска среда.

5// Многоплатформеност.

6// Адаптивна звукова библиотека, която съчетана с п2п архитектурата доведе до снижаване на латентността и по-високо качество при разговор.

7// Дружелюбност и приветливо графично представяне на сайта и в документацията.

8// Лекота на инсталиране и ползване.

9// Лесна и интуитивна система за обмен на мигновени съобщения.

10// Криптиране и строга политика за поверителност и опазване на личните данни.

11// Бързо въвеждане на нови функции като прехвърляне на файлове, Скайп кредит, Скайпин номера, гласова поща, кратки съобщения и т.н.

12// Интернационализацията, т.е. преводите на потребителската работна среда.

Това бе в самото начало 2003–2005 г., така както го почуствах аз. Субективно. Учудването ми беше, че е програма, която върши това, което се твърдеше, че ще върши (както пишеше).

Не съм забелязал да се наливат пари в реклами, или скъпоструващи промоции. Може би фактът, че всички разговори в мрежата са безплатни и ще останат такива също бе от огромно значение.

Може и да греша, но по това време пробвах и други продукти. Най-изнервящи бяха отказите, забиванията, или невъзможността всеки път да си сигурен, че качеството ще остане като при предишния успешен разговор. Мисля, че именно огромните предварителни усилия на инженерите да произведат работещи версии, в които при равни други условия да се постига сходно качество, т.е. стабилността при представянето изигра решавата роля за налагането на Skype като водещ продукт.

ПП Нека думите ми се приемат като лично мнение. Нека прочетем и другите. Не налагам на никого нищо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
1// Използваната п2п технология от ново поколение. Тя се оказа по-добра в сравнение със сървърно базираните технологии, поради липсата на големи начални инвестиции при бързо мащабиране на предлаганите услуги.

6// Адаптивна звукова библиотека, която съчетана с п2п архитектурата доведе до снижаване на латентността и по-високо качество при разговор.

Не ми се пише много сега, та по първата точка - щом като се е била оказала по-добра що тия 2000 нови услуги не ползват нещо подобно ами всички са със централен сървър:

http://www.sipbroker.com/sipbroker/action/providerWhitePages

и на всичкото от горе част от тях приемат разговори и от всеки друг sip сървър. Това лято я видяхме как се срина за цели два дена п2п мрежта на скайпа.

По т.6 - латентността зависи от разтоянието което звуковия сигнал във форма на дата пакети ще измине между двата компютъра. От София до Москва и със Скайп и с Гизмо километрите са си същите. Няма как Скайпа да съкрати разтоянието с магия, но може яко да влоши качеството когато прекарва разговора през компютрите на други хора намиращи се някъде между двата града. Преди и Скайп и Гизмо ползваха предимно кодека iSAC. Качеството идва от този кодек и специално разработените за него алгоритми да се справят по-хитро с пропуснати (закъсняли пакети) и да се усеща по-слабо от потребителя липсващата звукова информация. Сега от скайпа си избраха друг кодек който харчи по повече битове на секунда. Тяхна си работа, но не е по-добре от колкото беше миналата година например. И МСН си имат друг техен кодек и той работи добре. Те се учат един от друг и това което е приложил един и другите намират начин да постигнат същия резултат след известно време. Всички софтуери могат да работят добре щото има даже и безплатни Wide Band кодеци вече. Друг е въпроса че някои инженери като тия на Уенгото са особено бездарни и не знаят как да прилагат технологиите.

Това което го крепи Скайпа е навика на до сегашните потребителите и голямото невежество на новите потребители които следват модата без да се замислят.

Най-показателните изказвания по разни форуми са на хора които първо заявяват че им е писнало от скайпа и търсят негов заместител но видите ли приятелите им били ползвали все още само скайпа та за това и те не могат да се откачат от него.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гизмо, айде аз да ти отговоря (или по-точно да те допълня)

Да, Скайп си ползват "уникалната" Р2Р, която си е жив меш и за която още в началото се получиха много критики от Р2Р общството - че се опорочава идеята, че се комерсиализира... ама това се получи накрая. Та защо не централен, защо не като SIP или VoIP. Защото са решили да са уникални. С техен протокол, с тяхна топология, с тяхна кодировка ако щеш. Защо ли - защото да се казвам Иванчо, ако не искат след това аптент. Казах на Филипов (змей) че тази тактита е измислил чичо Бил преди 20 години, не е маркетинг прозрение. Опитваме се да променим пазара и да отхапем по-голямо парче. И сигурно после ще почнат патенти да валят - я за меш-Р2Р, я за някой кодек и така - строим втори Майкрософт.

Лично мнение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам въпросче. Windows Installer-ът ми е прецакан, което ми пречи да си инстална skype. След Нова година така или иначе ще си преинсталирам windows-a, но ме интересува има ли начин да ползвам skype дотогава...има ли някаква програма, през която да мога да си видя абонатите? Нещо като QIP за ICQ. :clap:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте, имам въпросче. Windows Installer-ът ми е прецакан, което ми пречи да си инстална skype. След Нова година така или иначе ще си преинсталирам windows-a, но ме интересува има ли начин да ползвам skype дотогава...има ли някаква програма, през която да мога да си видя абонатите? Нещо като QIP за ICQ. ;)
Нещата са поправими. МОЖЕ. Върнете се назад в темата. Калински и аз сме писали как се премахва и инсталира Skype начисто. Обновяването на MSI до 3.1 също трябва да сте направил, преди да почнете.

ПП GIZMO, моля те не ги вкаравай в страх. Айде по-весело!

По дискусията „Защо Skype успя (досега) да се наложи в такива мащаби, а други програми не?:

Коментар №419 и №421 (GIZMO)

Коментар №420 (от мен)

Коментар №422 (Мазнеков)

искам да дам някои уточнения:

а) имам предвид развитието на Skype в първите 2 години (2003-2005);

б) това „предимство“ явно не съм успял да го обясня.

Не сравнявам технологиите. Коя е по-добра и т.н.. Единствено п2п на този начален етап е спестила на компанията значителни финансови средства, човешки ресурси и време за разгръщането на мрежата на Skype. Съжалявам за объркването.

в) и тук пак не съм бил ясен какво мисля за звуковата библиотека.

Макар сегашната да ползва други кодеци и да включва и видео, и куп подсистеми за подобряване на качеството под „адаптивност“ аз имам предвид способността на кода на програмата да ползва два различни кодека от звуковите библиотеки според ресурсите на двете страни, които участват в разговора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Skype устранил критическую уязвимость в версии 3.6 своего ПО VoIP для Windows, выпущенном в середине ноября 2007 г. При посещении пользователем веб-сайтов хакеры могли внедрить в ПК вредоносный код и запустить его выполнение. Таким образом, компьютер можно было легко инфицировать.

В компании Zero Day Initiative сказали, что уязвимость находится в обработчике URI - skype4com. Ошибка в работе памяти обработчика может повлечь за собой переполнение буфера, что позволяет внедрить в компьютер вредоносный код.

Skype вновь устранил критическую уязвимость без информирования пользователей. Пользователи, у которых старая версия Skype, должны установить последнюю версию как можно скорее. Вообще, программа сама информирует пользователей о выходе новых крупных обновлений. Программное обеспечение также сообщает о безопасности текущей версии.

Източник: http://www.exploit.in

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дорогой Филипов СПАССИБО!

Ако беше чел внимателно какво обсъждахме с Мазнеков и GIZMO щеше да си разбрал, че това е установено и запушено ОТДАВНА.

Еще раз спассибо,

ПП Коментар 403

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване