Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Вегетарианец ли сте?  

322 гласували потребители

1. 1. Вегетарианец ли сте?

• Да
      44
    • Не
      265

Препоръчан отговор

преди 10 часа, Lora Dacheva написа:

...Мммм... Май не съществува?!?

Няма как да съществува чисто теоретически. За да се развие правилно един организъм, има нужда от животински мазнини и протеини.

преди 4 часа, sound написа:

...аз съм човек израстнал на село и поначало обичам животните. Още от дете съм си така -  радвам им се, забавни са, глупави и игриви.... - И аз като малък постоянно си играех с малките зайчета и пиленца, които като пораснеха, помагах да ги дерем и разфасоваме. Много са сладки докато са малки, а като пораснат са си направо вкусни.

...По- късно научих, че висшия пилотаж в кулинарното изкуство е именно вегетарианската кухня... - Ооо няма такова нещо, дори напротив. На треволяците много по-трудно може да им объркаш приготвянето, докато за месото се искат повече умения, за да стане вкусно и по-лесно може да се обърка при приготвянето му. Да не говорим за любимото ти суровоядство - как може да объркаш една салата? А дори едни вратни пържоли с фолио на фурната могат да се объркат. Отделно треволяците са безкрайни и си имат специфични вкусове, а месото е много по-малко видове, съответно вкусове. Затова е много по-лесно да направиш вкусна вегетарианска кухня, ако имаш поне малко умения. Пълна глупост е това, че вегетарианската кухня е по-трудна. Вкъщи доста често готвя точно вегетариански храни и отделно ги комбинирам с мръвки за гарнитура. 

Друго, което ми хареса е, че - поне аз, за моя организъм - мога да ям до пръсване и пак няма да ми стане тежко на стомаха, и не дебелея. Знаеш как понякога на човек му се отваря апетита - иска ти се да си хапваш повечко така, не просто да седнеш да се наядеш и да станеш, ами да гризкаш по- дълго време. С растенията не се засищаш толкова бързо - месото ядеш, ядеш, колко да ядеш, като то насища здраво, пък като преям ужас, само пъшкам и офкам, и въздух не мога да си поема. С вегетарианската кухня не е така - там си хапваш, колкото ти душа сака, че даже и отгоре, няма грижи после. - А леле... Ти пробвал ли си да се натъпчеш със зелева салата, примерно? Колкото и да изядеш, пак ще си гладен, а стомахът ти така ще се подуе като се надуе целулозата, че ще повърнеш. Това, че ти не осъзнаваш нуждите на организма ти и се тъпчеш до пръсване, не означава, че тъпченето до пръсване с целулоза е безвредно. Както и ако тъпчеш само месо. Храненето трябва да е балансирано, за да приема организмът ти всичко необходимо. А когато храненето е балансирано, се наяждаш с много по-малко количество храна, по-вкусно и по-здравословно.

И последно, но това го открих най- вече със суровоядството - нещо, което не бях и подозирал дори. Вкусът на месото е "агресивен", много силен и натрапчив - докато растенията са значително по- безвкусни. Обаче, като мине известно време с такава диета, започваш да усещаш все по- силно техния вкус - по някое време даже се хилех от гъдел, усеща се как рецепторите по езика, стават по- чувствителни. Месото притъпява тези рецептори, твърде силен е вкуса и някак после не усещаш по- деликатните храни - но ако изкараш известно време, тези рецептори почват да се съживяват наново и някой плод да речем, който обичаш, например ябълка, стигаш до положение направо се изненадваш "тази ябълка имала егати вкуса братче", сякаш до сега не си ял никога ябълка... - Ям месо, но обожавам да ям и много сурови плодове и зеленчуци. Не забелязвам описаните от теб симптоми - правилно приготвеното месо ми е вкусно, както и суровите плодове и зеленчуци също са ми вкусни. На обяд и на вечеря задължително ям салата освен месото, а отделно през деня ям още около 600-700 грама плодове според сезона - 2 ябълки с 2 мандарини и портокал в случая, но обожавам всякакви плодове. 

преди 2 часа, Aumi написа:

Да, така е. Трудно би се намерил такъв човек, но днес има вече такива примери при които децата се захранват с растителни, а не с животински или сухи млека. И наистина си растат живи, здрави и жизнени. - Не, не е така. Не растат здрави и жизнени, а само живи. И то ако са късметлии, защото има случаи на деца, умрели от веганска диета. Но в цивлизованите страни започнаха да приемат закони срещу такива изперкали родители.

Вегетарианската/веганска/ храна, не е по-скъпа, но много зависи от колко храна има нужда твоя организъм. - Дневно се нуждая от около 160 грама протеин, като скоро това количество ще се вдигне на около 200 грама. Средно ям по около 300 грама месо и около 500 грама млечни продукти и яйца на ден. Как мога да си набавям необходимото количество протеин от растителни източници, като нивото на въглехидратите остане същото?

...Но пък е удоволствие да се грижиш за тялото си като му даваш качествена храна, а не да го тъпчеш с полуфабрикати с неясен състав... - Тук съм съгласен. Затова купувам само прясно месо и млечни продукти и сурови плодове и зеленчуци.

...С течение на времето, ако ние даваме подходящият добър пример... - Децата ядат каквото ядат и родителите им. Затова родителите трябва да се хранят правилно. В момента положението в БГ е такова, че хората масово се хранят грешно и съответно децата правят същото. С който и да говоря, включително леличките от яслата, всички се учудват, че синът ми набива огромни количества плодове и сурови зеленчуци. Нито едно дете не съм срещнал на неговата възраст, което изобщо да яде сурови плодове и зеленчуци. Всички набиват масово солети, чипсове и подобни боклуци. Да, месо, яйца и млечни също харесва звярът ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Aumi написа:

И ако едно дете, не желе да яде месо, следва, че неговото тяло няма нужда от месо. 

Ако имах власт, те пращам веднага с доживотна присъда в трудов лагер да трошиш камъни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Aumi написа:

И ако едно дете, не желе да яде месо, следва, че неговото тяло няма нужда от месо. И не е нужно да го тъпчем насила с неща, които не му харесват и не иска да яде. По същият начин, не бива да тъпчем и насилваме децата да ядат и растителна храна, ако тя не е по вкуса им.

Тъй, значи ако детето иска да яде само шоколад - значи тялото му има нужда само от шоколад? Малиииии как обичам хора, които деца са виждали само на обществено място, да ми обясняват и да ми развиват теории :D 

За здравето и жизнеността на децата-веганчета, моля опитай да дадеш адекватен коментар на това: https://m.offnews.bg/news/Zdrave-i-krasota_18812/Bebe-pochina-v-Belgiia-hranili-go-s-mliako-ot-kinoa-i-oves_655883.html

Стара е новината, но до тук ти си поне 18-ти веган, който няма да ми даде адекватно обяснение защо толкова държите да си убивате бавно и мъчително децата. А иначе уж сте емпатични...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Lora Dacheva написа:

Тъй, значи ако детето иска да яде само шоколад - значи тялото му има нужда само от шоколад?

Миналата седмица гледах по една английска телевизия предаване за вредите от захарта.
Показаха в една болница едно полу-негърче как му вадят всичките зъби от устата, за да го спасят да не умре, понеже зъбите му станали черни и се инфектирала тъканта около тях.
Та откачени има всякакви.
Детето не било искало месо, или дедето било много обичало бонбони.
А родителят защо е родител, детето ако иска да скочи от 50-я етаж на блока, родителят трябва ли да му го позволи ?
Тия веганите са особено опасни, трябва да ги затварят при другите психично болни в лудниците.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Aumi написа:

Вегетарианската/веганска/ храна, не е по-скъпа

Моля дай ми пример за меню, което да носи 3000 КК. Това е една от причините, заради които разчитам на месото за енергия и за да не се разболявам.

Според мен, децата сами показват от каква храна имат нужда. И ако едно дете, не желе да яде месо, следва, че неговото тяло няма нужда от месо. И не е нужно да го тъпчем насила с неща, които не му харесват и не иска да яде.

В общи линии е така, но не съвсем. Растящите изпитват глад към въглехидрати и най-любимата им храна е захарта. Не знам дали имате наблюдения, аз имам, един от най-честите подаръци за момичета е... шоколадът. В промишлени количества. Което не значи, че трябва да се тъпчат с шоколад.

Иначе си е така, вкусна ни е онази храна, от която организма има нужда. Но има и момента на отвикване. Ако дълго време не приемате мазнини, примерно, после ако хапнете мазно ще ви се доповръща. Което изобщо не значи, че мазнините са вредни или опасни. Те са жизненоважни за човешкия организъм, както витамините и белтъчините, да речем.

Редактирано от аm-аm (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, badsector написа:

Няма как да съществува чисто теоретически. За да се развие правилно един организъм, има нужда от животински мазнини и протеини.

...

Дневно се нуждая от около 160 грама протеин, като скоро това количество ще се вдигне на около 200 грама. Средно ям по около 300 грама месо и около 500 грама млечни продукти и яйца на ден. Как мога да си набавям необходимото количество протеин от растителни източници, като нивото на въглехидратите остане същото?

Кой те излъга, че дневната ти нужда от протеин е 160 г?!
Ако приемаш по толкова много протеин на ден, със сигурност ще получиш или подагра, или ще имаш проблеми с бъбреците, или скоро ще се наложи да ти подменят някоя става.

...

“Повсеместното разпространение на много болести в западния свят се дължи на целенасочената кампания, водена от индустриите, които печелят от нашето невежество. Десетилетия наред ни засипват с лавина от необективна информация, която ни пробутва “четирите групи храни”, половината от които сякаш случайно са животински продукти (бел.ред. – за нас обаче четирите основни групи храни са плодове, зеленчуци, зърнени и бобови, чиято балансирана консумация превъзхожда всички животински храни) Това се прави в името на печалбата, не на здравето.

...

Пропагандаторите на максимално количество протеини, млечно-месната индустрия и производителите на протеинови добавки използват много трикове, за да ви внушат да ядете огромни количества протеини. Те крещят: “Ще останете по-дълго млади, като ядете повече протеини, особено месо!”. А факт е, че обилното консумиране на месна храна е сигурен и дори най-сигурният начин да остареете предварително – физически, сексуално и умствено. Това бе неотдавна наблегнато от двама водещи европейски биохимици и лекари – проф. Ф. Шварц от Франкфуртския университет и д-р Ралф Бирхер от Цюрих, Швейцария. Те докладваха, че процесът на стареене се задвижва от субстанцията, наречена амилоид, един копродукт на белтъчния метаболизъм, който е депозиран в съединителните тъкани и причинява израждане на тъканите и органите. Амилоидът, субстанция, допринасяща за стареенето, съдържа голям процент от аминокиселините триптофан и тирозин, които са изобилни в животинските белтъчини. Връзката между депозирането на амилоид в такъните и дегенеративните заболявания и процеса на стареене при човека е била известна отдавна, но “изгодно” забравена в този век на модата на максимум белтъчини. Прочутият немски патолог Рудолф Вирхов подсказа още през 1854 г., че складирането на амилоид причинява дегенеративни промени и преждевременно остаряване.

https://www.yoga108.info/zdravoslovno-hranene/za-proteinite-i-mesoto

Мит 1: Протеинът е само в месото.

Истината: Зеленчуците, пълнозърнестите храни и бобовите растения са също отлични източници на протеини без рисковете за здравето, каквито носят месото и другите животински продукти.

• Ако просто ще се храните за здраве и ще искате да тренирате кондиционно и за тонус, напълно достатъчни ще са ви 1 грам приети протеини за килограм телесно тегло. Или, ако тежите 100 кг, консумирайте 100 грама протеин дневно.

преди 6 часа, Белгиеца написа:

Ако имах власт, те пращам веднага с доживотна присъда в трудов лагер да трошиш камъни.

А казвате, че веганите и вегетарианците били агресивни насилници! :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Aumi написа:

Ако приемаш по толкова много протеин на ден, със сигурност ще получиш или подагра, или ще имаш проблеми с бъбреците, или скоро ще се наложи да ти подменят някоя става.

Има нещо такова. Аз го докарвам на грамаж на месото, даже го задминавам, но ми бягат тези половин кг. мляко и яйца.

ПП: Благодаря, че ми спаси опашката crazy-monkey-emoticon-039.gif

преди 9 минути, Aumi написа:

Зеленчуците, пълнозърнестите храни и бобовите растения са също отлични източници на протеини без рисковете за здравето

Това вече си е лъжа. Няма друга дума за това. Въздухът и земята, чрез дъждовете, е отровена. Голямата заблуда е, че ако си направиш нещо не солОто, значи, ще е "био", "еко", "чисто" и т.н. Тежки метали има даже в меда.

преди 11 минути, Aumi написа:

А казвате, че веганите и вегетарианците били агресивни насилници! :lol6:

Хищниците са агресивни. И това се определя и от менюто им. И нямам против това да е цената да не съм от другата страна на еволюцията - в ролята на плячката, без контрол над собствения си живот. Предпочитам общество пред стадо. Предпочитам да ловувам, вместо да ме ловуват. Предпочитам да съм всеяден, вместо зависим от тесен кръг храни.

преди 13 часа, sound написа:

Онова, което ми допада най- напред е, че няма нужда да се лее кръв

Е, нали и аз повтарям от амнайсет страници! Всички тревоопасни (знам разликата между веган и вегетарианец, просто диалога се върти около съвсем друго нещо - месото и само месото) имат психологически задръжки. Те не са базирани на рационални аргументи, а на гнусливост и отричане правата на зелените ни дишащи, множащи се и убивани приятели - растенията, единствено заради липсата на писъци. Даже растенията имат сок, и той може да вони, лепне и цапа, но нали не пищят, значи съпротива няма и се създава илюзията за начин на живот съобразен с природата, който, както вече много добре написах, съсипва земята - и като пейзаж и като видово и числено разнообразие и растително и животинско.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, badsector написа:

Колкото и да изядеш, пак ще си гладен

Не - това е една дълбока самозаблуда. Това е психологическия глад, тялото си е ок, но психиката гладува - това е една от основните причини за наднорменото тегло: тялото е съвсем задоволено, нахранено е достатъчно, но човека продължава да гладува, не се чувства сит, това вече е психика.

А за да разбереш казаното за рецепторите, както уточних - трябва да мине време, цял живот си ял месо, няма как да стане за ден- два рецепторите да възвърнат чувствителността си. Пък и както казах - усетих го най- вече със суровоядството, с неготвена храна, там няма дори оцет и олио, и захар, и сол, суровоядството е доста хард и дори вегетарианци, които познавам, нямат този кураж, а на мен най- много ми хареса то. Няма смисъл да спорим по това - аз съм провел експериментите със себе си и го знам от опит, никъде нито съм го чел, нито някой ми го е казвал, изцяло мое откритие си е.

Колкото до кулинарството - може, не споря, все пак аз преди това не бях ял никакви кой знае какви вегетариански гозби, обичайните там, пържен боб, леща чорбица, ориз или картофи на фурна, и това е, пък те са прости и не бих казал, че са някакъв деликатес.

п.п. и прочее - около 5-6 години се занимавах с фитнес, а диетата там е половината работа. Та от фитнеса тогава такъв усет съм придобил за хранителните нужди на тялото си, че може да се каже, че си знам биологичната памет - например едно от нещата, които околните не могат да повярват за мен е, как е възможно да ям толкова сладко и да не развивам диабет. Аз ям сладко, като звяр - цял ден мога нищо друго да не хапна, но без сладко не съм себе си, ей сега да ми дадеш, цяла кутия с вафли мога да я изям. И  въпреки това показателите ми са перфектни - дори след излизане на резултатите лекари са ме питали, защо съм пожелал да ми направят изследвания, тъй като показателите ми са баш в нормата, даже не приближават двете граници.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вкусът на месото е "агресивен", много силен и натрапчив - докато растенията са значително по- безвкусни. Обаче, като мине известно време с такава диета, започваш да усещаш все по- силно техния вкус - по някое време даже се хилех от гъдел, усеща се как рецепторите по езика, стават по- чувствителни.

И каква е целта на това упражнение? То и слънчевата светлина е агресивна, натрапчива, та чак болезнена. И ако живееш в тъма, в един момент сетивата ти ес изострят, почваш да виждаш по-добре в тъмното, да различаваш детайли и цветове. И какво от това, питам аз? Някакъв извод, че трябва да стоим на тъмно ли вадиш?

преди 3 минути, sound написа:

А за да разбереш казаното за рецепторите, както уточних - трябва да мине време, цял живот си ял месо, няма как да стане за ден- два рецепторите да възвърнат чувствителността си.

Сорка, не е вярно това. Знам какво е да се гладува, да няма месо на трапезата и да чакаш празник за да си хапнеш такова. И то е най-апетитното, то е основното ястие. Даже в българската култура месното ястие прави празника. Агне за Гергьовден, петел за Петльовден, прасе за Коледа, шаран за Никулден.

но вегетарианската кухня е скъпа, много скъпа. Все пак то не става да ядеш само боб и ориз - това по- скоро ще ти прецака стомаха. Трябва да се готвят доста разнообразни неща, а повечето деликатеси - ами излизат сериозни пари, аз нямам толкова. Ауми е богата - нея не я гледайте, тя си купува пчелен мед от манука чак от Австралия. И на мен да ми е така широко около врата - със сигурност ще премина на вегетарианска кухня. Хем е вкусна, хем нема да ми е терсене, че се убиват животни, за да живея аз.

Значи буквално и преносно пак същата история: богатия ти обяснява, че парите нямат значение crazy-monkey-emoticon-120.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, децата...

Трябва да играят, да тичат, да се движат - защото толкова дебели деца има в днешно време, че направо не е истина. Пък какво ще ядат - традиционната нашенска кухня си е идеална. Но родителите днес много повече внимание обръщат какво да ядат децата им, вместо как да изразходват енергия - аз като лапе, като знам, цял ден тичам по реки, по гори и забравям да се върна у дома, я ям нещо, я не, колко шамари съм отнесъл, защото просто забравям да ям, не е за приказване. Но нито съм се разболял, нито нищо. А сега какво - цял ден маа чипсове, солети, хамбургери, пици, голямо тъпчене на тези деца, йок да не би да умрат от глад. От какво огладняват тези стоящи по цял ден пред компа, телевизора и таблета деца - ако не изразходва енергия, няма особено значение, дали щяло да яде шоколад или месо, или салата, трябва да огладнее, да огладнее от движение, от физическа умора, да се изтощи: слагай му след това една питка, сирене, домати и кюфтета, и няма да имаш грижи за здравето му.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, sound написа:

голямо тъпчене на тези деца, йок да не би да умрат от глад.

Другата голяма грешка е, че изобщо не биват оставяни да гладуват. В режима на хищвиците няма такова понятие като редовен дивеч. И това е съобразено и с техния организъм. Хищниците в зоопарковете биват задължително оставяни да гладуват. Иначе ще се разболеят. А сега лапетиите приемат, че нуждата от поредното ястие е по-важна и извинителна от всичко останало. Дори чух от едно момиче, иначе интелигентно създание, да изтъква тежък аргумент: "научно е доказано, че не може да се живее повече от 4 часа без да се яде!!!".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, аm-аm написа:

..

Ами разгледай примера в обратна посока - да стоим все на светло ли? По този пример аз знам най- дълбокия мрак и най- ярката светлина, а ти не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, sound написа:

Ами разгледай примера в обратна посока - да стоим все на светло ли? По този пример аз знам най- дълбокия мрак и най- ярката светлина, а ти не.

Аа, нещо бъркаш. Аз съм всеяден. Ти си този, който изключва от уравнението и ограничаваш организма и възприятията си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, аm-аm написа:

Другата голяма грешка е, че изобщо не биват оставяни да гладуват.

И то си им личи - по мое време пак е имало дебели деца, ала сега е нещо съвсем друго. Ако преди от 30 ученика клас да  сме имали едно- две по- дебели, сега са половината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, аm-аm написа:

Значи буквално и преносно пак същата история: богатия ти обяснява, че парите нямат значение crazy-monkey-emoticon-120.gif

Той, sound, си няма друга работа, ми сега ме набеди и за богата. :lol6:
Не стига, че ме мразят, че съм веган,, а сега още повече ще ме намразят...

Саунде, не знаеш ли, че хората мразят евреите, циганите, турците, богатите, веганите и т.н. Що ми причиняваш това зло?:wub:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еквивалента на твоя пример е, че ти стоиш само на тъмно и не познаваш светлината. А тъмните векове и знанието като светлина даже метафорично пресъздава светогледа на един човек-морков.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, аm-аm написа:

Аа, нещо бъркаш. Аз съм всеяден. Ти си този, който изключва от уравнението и ограничаваш организма и възприятията си.

Ти си всеяден, но не знаеш най- дълбокия мрак, съответно и не знаеш най- ярката светлина - така че точно ти си ограничил възприятията си, защото не си допуснал нещо, което аз съм направил. Аз твоето всеядство го знам, но ти не знаеш суровоядството, не знаеш и вегетарианството - толкова си ги анатемосал, колкото и вегетарианците са анатемосали месоядните, разликата м/у вас е само формална, единия съди в едната посока, другия в противоположната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, sound написа:

И то си им личи - по мое време пак е имало дебели деца, ала сега е нещо съвсем друго. Ако преди от 30 ученика клас да  сме имали едно- две по- дебели, сега са половината.

Това е от леснодостъпната висококалорична храна. Като гледам стари снимки, българските деца изглеждат като сомалийчета. Чак плашещо тънки като клечки крака и ръце имат. Като малък чаках 7 дена за да дойде 1 вафла в понеделник.

току-що, sound написа:

Ти си всеяден, но не знаеш най- дълбокия мрак, съответно и не знаеш най- ярката светлина

Как да не знам бре? Нали ей ся ти написах, че знам какво е да няма месо на трапезата, пък може и повече от теб да знам какво е да няма и нищо на нея. Не ме поучавай като извисен за нещо, което е част от живота на голяма част на българите, но по неволя.

преди 2 минути, sound написа:

разликата м/у вас е само формална, единия съди в едната посока, другия в противоположната.

Аз не съдя вегетарианците заради това, че са вегетарианци, а осмивам аргументите, които ползват за този избор и заблудите им как това ги прави божествено богоизбрани и духовно извисени. Такава самозаблуда се нарича арогантност и аз към нея имам непоносимост. Към репите и камбите непоносимост нямам. И ушите ми са плющали на тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, аm-аm написа:

Нали ей ся ти написах, че знам какво е да няма месо на трапезата

Това знание се асоциира с невъзможността - от там може да пропускаш, не си обръщал внимание. Моето е хедонистично, не е било продиктувано от липса, а от желание - тези разлики водят до разлики и в наблюденията, и в крайните резултати. То е същото и при глада - има разлика дали гладуваш, защото няма какво да ядеш и има разлика дали гладуваш, поради друга причина: а причини може да има най- различни. Именно волята и неволята променят много неща. Да те поучавам - не те знам защо изобщо ми го казваш, все едно сега да ти кажа ти да не ме поучаваш. Това са глупости някакви, които въобще не ме касаят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, sound написа:

Това знание се асоциира с невъзможността - от там може да пропускаш, не си обръщал внимание.

Какво пропуска моя невъзвишен ум? За тялото е едно и също, а ако искаш да кажеш, че доброволно като се подлагаш на лишения за тялото си, то душевно може да си въобразиш, че е другояче - така е. Докато ядеш пуканки и си мислиш за свинско и докато ядеш свинско и си мислиш за пуканки, пак усещането е различно. И пак питам, и какво от това? Как едното приемаш за по-правилно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, аm-аm написа:

И пак питам, и какво от това?

Нека тогава ти върна въпроса, за да разбереш какво всъщност ме питаш.

И какво от това, като си всеяден? Какво от това, ако и да живееш все на тъмно? Какво от това, ако пък живееш все на светло? Или какво от това, ако живееш ту на тъмно, ту на светло? Какво от това, че слушаш рок например? Какво от това, че носиш дънки? Какво от това, че обичаш да обикаляш планините?

Въпрос без контекст, без връзка, продиктуван от нещо си твое, което те оставям сам да откриеш какво е, за да не гадая аз, че току виж съм открил и да те хване яд.

Пита ме какво харесвам на вегетарианството - аз съм ти обяснил кратко, ясно, точно и смятам достатъчно разбираемо. Тука няма "какво от това", нещата които съм посочил и изброил - тъкмо това е, това ми харесва. А харесването е заради самото харесване - защото просто така ми харесва. Не съм бил с предразсъдъци към вегетарианството, било ми е по- скоро безразлично - никога не бях обръщал внимание на въпроса, никога не съм проявявал интерес. В даден момент реших да пробвам от личен опит какво е, като кухня, като ежедневна диета, не като идеология или религия някаква - опитах, хареса ми и толкоз. Не мога да си го позволявам поради финансови причини - не си го позволявам и не ми е болка за умиране. В този тесен контекст, неправилното ще е да не харесвам вегетарианството обаче въпреки това да си го налагам, да се насилвам против желанието и волята си - ето това правят тези изтрещели вегетарианци, които виждаме по смехотворните им протести. Ако човек се радва на нещо, на някакво хоби, без значение от какво естество и това хоби не е забранено със закон, с религия или възпрепятствано по някакъв друг начин от семейство, общество и държава, тогава няма за какво да вдига патардия, а ще се наслаждава на хобито си - в случая вегетарианската кухня, но вегетарианците не се наслаждават на това, аз ги виждам много добре как се чувстват прецакани, поради тази причина искат да прецакат и останалите, и правят протести за ... как беше "освобождение на животните от робството" или нещо такова. Проблема обаче си е изцяло техен и за щастие живеем във времена, в които такива изтрещели типове, нямат думата за социалния ред. Така, че "какво от това" е въпрос, който е смислено да се отнесе към тях, защото те имат цел, предследват някакъв резултат, искат да постигнат нещо си, при тях вегетарианството е със предназначение - аз нямам такива, ако можех да си позволявам вегетарианството, щях да си го позволявам и толкова, жена ми, децата, родителите, роднините, приятелите, всички останали да се хранят с каквото пожелаят, с каквото им е вкусно, при мен вегетарианството няма предназначение, поне не по- различно от да си правя кеф на душата, друго няма, няма "и какво от това".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

на 1/21/2018 в 0:42, аm-аm написа:

Защото посочваш за изобратенията, и следователно човешкия прогрес, онова, което е извън разума - ирационалното. А допускането, опровергаването на отрицанието и изследователството са част от науката, не на мистиката.

Няколко насоки само, защо не това е темата:

1. Аристотел преди около 2300 години е сложил твърда граница между разума и логиката
2. Познати са ни науки сложени на нерационална основа. Например теологията и евклидовата геометрия (да, да - тя лежи на три примитива, за които няма дефиниция и на двадесетина аксиоми, които някой си е изсмукал от пръстите, без да се потвърдени на практика).
3. Познати са методи за взимане на верни решения базирано на нерационални методи - примерно интуиция, статистика, видение (в смисъл виждаш, че нещо ще стане по определен начин, без да имаш разумна и логическа обосновка, но го пробваш и то работи - често срещано е при самоуките таланти и майстори)
4. Алгебрата пък, борави с понятия, като нерационални числа - например трансцедентните числа. Има цял дял за ирационални уравнения, а  когато достигнем до имагинерните и комплексните числа няма пък въобще да говоря за рационалност.
5. Хайде махни я математиката, тя така или иначе е метафизична наука. Ами във съвременната физика? Цели дялове от съвременната физика се крепят не на логика и разум, ами на статистика и вероятности. Да не говорим, че формата на нито един от досега познатите ни физични закони не може да бъде рационално обяснена (примерно - защо потенциалната енергия е право пропорционална на квадрата от скоростта на обекта). Но! Да вземем черешката на тортата. Уравнението на Шрьодингер. Самият той си казва, че теоретично и логически, то никога не е било доказвано - само практически, може да бъде проверено за много прости атоми и дава сравнително приемливи резултати.
6. Освен науката, са ни познати и други двигатели на прогреса. Например всички видове изкуства - те не се подчиняват на организации, логика и рационалност. Друг пример е фикцията/фантазията - това е основен инструмент на човека да създава непознати ситуации и реалности, с различни цели - например анализ, забавление, видение и други - тук за рационалност, съвсем не е необходимо да говорим - нали?

Но това, за което говорех аз е способността на човешкия мозък да възприеме идея, която в момента е логически, теоретически и практически невалидирана, да повярва в нея и да тръгне да я изследва. Всъщност, в така любимата ни наука, това се нарича хипотеза. Няма закони и теории без хипотези. Няма и наука без хипотези. Няма и хипотези, без оня момент на ирационално мислене, в който всичко познато и разумно вече, е недостатъчно и човек поглежда към непознатите му хоризонти, отвъд разумното за види има ли поне надежда...

От мен толкос...

:offtopic_s:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Белгиеца написа:

...Тия веганите са особено опасни, трябва да ги затварят при другите психично болни в лудниците.

В доста цивилизовани страни започнаха да приемат закони, ограничаващи възможността на психично болните да въздействат на околните. Примерно родители, които хранят детето си с веганска диета, могат да влязат в затвора. Очаквано, след като зачестиха случаите на деца, умрели от такава диета.

преди 16 часа, Aumi написа:

Кой те излъга, че дневната ти нужда от протеин е 160 г?!
Ако приемаш по толкова много протеин на ден, със сигурност ще получиш или подагра, или ще имаш проблеми с бъбреците, или скоро ще се наложи да ти подменят някоя става...

Теб кой те излъга, че спортистите, които приемат много повече от това, което съм писал, са с подагра, болни бъбреци и подменени стави? Не ми давай някакви вегански статии, дай ми научни изследвания, дай ми становища на СЗО. И хайде направи ми една веганска диета, която да доставя 160 грама протеин на ден. Чакам.

преди 15 часа, аm-аm написа:

..."научно е доказано, че не може да се живее повече от 4 часа без да се яде!!!".

Чела е нещо, но е влязло през едното ухо и е излязло през другото. Всъщност идеята е, че тялото ако не получава храна 3-4 часа след последния прием, преминава в катаболен режим, т.е. започва да разгражда мускулите. За да се държи тялото в анаболен режим, трябва да приема храна на интервали от около 3 часа. Най-добрият вариант за спортуващ човек е три основни хранения на ден плюс две междинни. Ако организмът се държи дълго време в катаболен режим, т.е. гладен, не само че започва да изяжда мускулите, ами следващата храна, която приеме, вдига рязко инсулина и кръвната захар се складира като мазнини. Това е защитна реакция на организма. Ако се храним достатъчно често, нивата ни на инсулин ще са равномерни.

преди 15 часа, sound написа:

Не - това е една дълбока самозаблуда. Това е психологическия глад, тялото си е ок, но психиката гладува - това е една от основните причини за наднорменото тегло: тялото е съвсем задоволено, нахранено е достатъчно, но човека продължава да гладува, не се чувства сит, това вече е психика...

ХАХАХА :D Значи според теб може да се натъпчеш със зеле и организмът ти да получи необходимите вещества и реално да е сит, нищо че мозъкът ти казва че е гладен? Много, ама много си далече от истината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека тогава ти върна въпроса, за да разбереш какво всъщност ме питаш.

И какво от това, като си всеяден?

Ще владеем света, ще си позволим лукса да имаме големи и мощни мозъци и ще се предпазим от изчезването ни като вид.

Какво от това, ако и да живееш все на тъмно?

Няма да използваш потенциала на тялото си и възможностите, които света ти предлага.

Факта, че ми задаваш въпроси, сякаш не подозираш какви могат да са техните отговори, ме кара да мисля за теб като за доста изостанал, в много аспекти, човек.

Само нещо да уточня, защото ти ми задаваш въпрос в ед.ч., сякаш само аз и само заради личния ми избор съм всеяден. Не. Грешиш. Ти също си всеяден. Твоят стомах, твоите зъби, твоите черва, твоите очи и безброй други органи, са приспособени да консумираш месо. Вегетарианците не променят своята същност. Те просто се ограничават. Така, както ако ти отрежеш ръката си няма да е вярно, че хората са едноръки, а само че ти си избрал да бъдеш такъв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Твоят стомах, твоите зъби, твоите черва, твоите очи и безброй други органи, са приспособени да консумираш месо.

Я да видим дали е така:

...

СРАВНИТЕЛНА ТАБЛИЦА:

tigyr.jpg

bear.jpg

hourse.jpg

monkey.jpg

human.jpg

Месоядни

Всеядни

Тревопасни

Плодоядни

Човек

1 Имат хищни нокти. Имат хищни нокти. Нямат хищни нокти. Нямат хищни нокти. Няма хищни нокти.
2 Няма пресрещане на горна и долна челюст, стабилна долна челюст без мобилност настрани. Няма пресрещане на горна и долна челюст, стабилна долна челюст с ниска мобилност настрани. Насрещно застъпване на горна и долна челюст, висока мобилност настрани. Насрещно застъпване на горна и долна челюст, висока мобилност настрани. Насрещно застъпване на горна и долна челюст, висока мобилност настрани.
3 Режещи, заострени към върха предни зъби за разкъсване на месото. Незначително по-малки режещи, заострени към върха предни зъби. Плоски, не заострени предни зъби. Плоски, не заострени предни зъби. Плоски, не заострени предни зъби.
4 Имат големи и остри кучешки зъби. Имат големи и остри кучешки зъби. Плоски кучешки зъби, незаострени. Леко заострени кучешки зъби. Леко заострени кучешки зъби.
5 Липсват плоски задни зъби (кътници) за предъвкване на храната. Остри или плоски задни кътни зъби. Плоски задни кътни зъби за предъвкване на храната. Плоски задни кътни зъби за предъвкване на храната. Плоски задни кътни зъби за предъвкване на храната.
6 Малки слюнчести жлези в устата. Малки слюнчести жлези в устата. Добре развити слюнчести жлези. Добре развити слюнчести жлези. Добре развити слюнчести жлези.
7 Киселинна слюнка, липсва ензима птиалин за предварително разграждане на зърна. Киселинна слюнка, липсва ензима птиалин за предварително разграждане на зърна. Алкална слюнка, много птиалин за предварително разграждане на зърната. Алкална слюнка, много птиалин за предварително разграждане на зърната. Алкална слюнка, много птиалин за предварително разграждане на зърната.
10 Киселинна урина. Киселинна урина. Алкална урина. Алкална урина. Алкална урина.
11 Много силна киселина в стомаха за смилане на грубите животински мускули, кости и др. Много силна киселина в стомаха. Стомашна киселинност, 20 пъти по-слаба от тази при месоядните. Стомашна киселинност, 20 пъти по-слаба от тази при месоядните. Стомашна киселинност, 20 пъти по-слаба от тази при месоядните.
12 Чревен тракт, само 3 пъти по-дълъг от тялото, за да може бързо разлагащото се месо да премине бързо през него. Чревен тракт, около 3 пъти по-дълъг от тялото. Чревен тракт 10, пъти по-дълъг от тялото.* Листата и зърната не се разлагат толкова бързо и могат да преминават бавно през тялото. Чревен тракт, 12 пъти по-дълъг от тялото. Плодовете не се разлагат толкова бързо и могат да преминават бавно през тялото. Чревен тракт, 12 пъти по-дълъг от тялото.**
13 Липсват кожни пори. Потене чрез езика за охлаждане на тялото. Потене посредством милиони пори по кожата. Потене посредством милиони пори по кожата. Потене посредством милиони пори по кожата. Потене посредством милиони пори по кожата.
преди 6 часа, badsector написа:

В доста цивилизовани страни започнаха да приемат закони, ограничаващи възможността на психично болните да въздействат на околните. Примерно родители, които хранят детето си с веганска диета, могат да влязат в затвора. Очаквано, след като зачестиха случаите на деца, умрели от такава диета.

Досега съм чула само за един случай за дете починало от веганска диета. Не се знае дали родителите му наистина не са били психично болни и дали изобщо са били подготвени да хранят детето си адекватно и пълноценно и дали детето не е страдало от някакво друго заболяване. Защото мисля, че ставаше въпрос за бебе на 10 м, а не знам много деца на тази възраст да ядат месо, освен някои месни пюрета. И ако не ядат до тази възраст, дали биха получили такива фатални липси.
Но пък ежедневно в света умират много деца, които се хранят с месо. И това може да се дължи както на недохранване, също така и поради психично болни родители, невегетарианци.
Така че информацията за починалото дете на родители вегани, е доста подвеждаща.
Не споря и не препоръчвам децата да се лишават насилствено от жизненоважни храни. Веганството не е за всеки, още повече за хора които не са опознали добре този стил на хранене. По омекотеният вариант - вегетарианството, е много по-препоръчителен.

Цитат

Теб кой те излъга, че спортистите, които приемат много повече от това, което съм писал, са с подагра, болни бъбреци и подменени стави? Не ми давай някакви вегански статии, дай ми научни изследвания, дай ми становища на СЗО. И хайде направи ми една веганска диета, която да доставя 160 грама протеин на ден. Чакам.

При положение, че има много атлети и спортисти, дори олимпийски шампиони, вегани и вегетарианци, следва, че растителният протеин е достатъчен за постигане на такива резултати.
Но пак подчертавам, че това хранене не е за всеки.
Първо, трябва на съзнателно ниво да си подготвен за една такава промяна в храненето .

https://vegebg.org/2014/top-10-znameniti-vege-olimpiici/

Редактирано от Aumi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...