Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Като чета темата се сещам за филма - The Da Vinci Code. :cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заради точно този патернализъм, едно време Нитцше каза : "Бог е мъртъв !".

Идеята е изведена от това, че никой човек не пораства, не става възрастен, докато баща му е жив.Колкото и голям да станеш на години, ти винаги знаеш, че баща ти е по-голям, по-знаещ и по-можещ от теб.

Ако възприемаш Бог като баща - то същото се пренася и върху неговия образ.Заради това, Нитцше искаше да няма богове, за да може човекът да излезе от детството си.

Е, виждаме, че е сгрешил...

Точно така! После всички, начело с Фройд изкопираха, модифицираха и доразвиха тази идея. Не зная дали в колективен план ще дораснем скоро, но съм оптимист, че ако оцелеем като вид през следващите 500 години, може и узреем и поумнеем. Разбира се, след пет века ще сме нещо доста различно от това, което сме сега, защото еволюираме по експоненциална крива.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... защото еволюираме по експоненциална крива.

Процеса се забавя във времето заради единични индивиди,подобни на които наблюдаваме в последните дни във форума.Тук забелязваме и провала на ,,естествената селекция,,не мислиш ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Процеса се забавя във времето заради единични индивиди,подобни на които наблюдаваме в последните дни във форума.Тук забелязваме и провала на ,,естествената селекция,,не мислиш ли?

не може да казваш по едно и също време в друга тема :

Пак се разгорещихте мили потребители :blink:

аз чета Куран на арабски и английски,следвам Исляма на Пророка Мухаммад (с.а.с.),.....

а тук да застъпваш схващането за еволюцията на човека. :nono: Или ще си вярваща мюсюлманка, или атеист и хуманист, и същевременно да правиш алюзии с потребители във форума.

Последно коя теза застъпваш ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Последно коя теза застъпваш ?

Смятам,че човека е създаден слаб и подвластен на емоциите си.

И зависим от околната среда също,ако ме разбираш какво имам предвид. :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смятам,че човека е създаден слаб и подвластен на емоциите си.

И зависим от околната среда също,ако ме разбираш какво имам предвид. :blink:

Що казваш "създаден" , означава, че считаш, че има Създател.

А зависимостта от околната среда е аргумент точно в тезата, че няма Създател, защото :

1.)ако имаше Създател, той нямаше да направи човека слаб , емоционално-нестабилен и толкова зависим от околната среда.

2.)зависимостта от средата и адаптацията на Човека към нея е в основата на Еволюционната теория, която включва не само човека, а и всички останали живи организми на света.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що казваш "създаден" , означава, че считаш, че има Създател.

Има. Висш разум, чиито параметри сме неспособни да възприемем. По образ и подобие, което означава, че никак не сме слаби, имаме всичко необходимо да поддържаме равновесието вътре в себе си, съответно и извън себе си. Емоциите генерират енергия и от тук нататък вече можем да говорим за слабости.

1.)ако имаше Създател, той нямаше да направи човека слаб , емоционално-нестабилен и толкова зависим от околната среда.

2.)зависимостта от средата и адаптацията на Човека към нея е в основата на Еволюционната теория, която включва не само човека, а и всички останали живи организми на света.

Имаме избор, Доторе. Дали ще сме емоционално зависими, или ще се постараем да укротим емоциите. Лесно за разбиране, трудно за изпълнение. А енергията, с която разполагаме може да руши, но може и да създава. Може да разболява, но може и да лекува.

И всичко това е в наши ръце.

Древните са знаели как да лекуват болни души, от там и тела. Защото освен видимата част от нас, има и невидима и тя всъщност е Божието подобие. Гностиците(например) са били перфектни психолози, лекували са и шизофрения.

А зависимостта от околната среда касае смъртното ни тяло, доколко ще робуваме на материалното, отново зависи от нас. Колкото по-голяма зависимост имаме от материята, толкова по-неконтролируеми са емоциите ни, толкова енергията, която се отделя при тях руши(макар че едва ли някой си дава сметка какво означава дори едно гневно избухване(или истерчна радост) не само за околните, най-вече за него самия)

Надявам се, че го казах достатъчно простичко, за да бъде разбрано.

Редактирано от Нел (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбрано...хмм... да, не и приемливо Публикувано изображение

1.)Темата тук е "Защо няма Бог", а ти твърдиш, че

Има. Висш разум, чиито параметри сме неспособни да възприемем.

Как , би ми отговорила, си възприела идеята, че има "Висш разум", след като казваш, че сме неспособни ?

Нонсенс?

2.)Емоциите.

Твърдиш, че

Емоциите генерират енергия и от тук нататък вече можем да говорим за слабости.

Енергията не може да бъде слабост или сила.Енергията си е е енергия, а за какво ще я използваме е съвсем друг въпрос.

Да не говорим, че самата "емоция" си е външа проява на психически процес, който все още не е изучен достатъчно.

3.)Твърдението :

Древните са знаели как да лекуват болни души, от там и тела

Е абсолютно неприемливо, тъй като това освен очевидното надценяване на "древните", самото понятие и главанта буква, с която не само си го написала, ами и приписваните им качества са само е израз на патернализма ти - мечтаният , лелеян "баща", който знае повече от теб, може повече от теб.Замени думата "древните" с "извънзмените", или с "Бог" и ще получиш абсолютно същото съждение.

Софистични похвати използваш.

Мда.

p.s.Самото понятие "шизофрения" е от скоро.Няма как да твърдиш, че някакви си древни са я лекували.... Да не говорим, че самата болест е съвкупност от синдроми, а има и толкова форми, че се обсъжда промяната на категоризацията и.

Коя по-точно форма на шизофренията са "лекували" твоите мистични дрвени гностици ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбрано...хмм... да, не и приемливо Публикувано изображение

1.)Темата тук е "Защо няма Бог", а ти твърдиш, че

Как , би ми отговорила, си възприела идеята, че има "Висш разум", след като казваш, че сме неспособни ?

Нонсенс?

Интуитивно, Доторе. Не ми трябват повече доказателства за наличието на Висш разум от това, което възприемам с несъвършените си сетива.

2.)Емоциите.

Твърдиш, че...

Енергията не може да бъде слабост или сила.Енергията си е е енергия, а за какво ще я използваме е съвсем друг въпрос.

Да не говорим, че самата "емоция" си е външа проява на психически процес, който все още не е изучен достатъчно.

Ти така си приел твърдението ми, а моето е, че емоциите генерират енергия. Ако това ни стане ясно, от там нататък вече може да говорим за сила, слабост или... равновесие.

3.)Твърдението : ...

Е абсолютно неприемливо, тъй като това освен очевидното надценяване на "древните", самото понятие и главанта буква, с която не само си го написала, ами и приписваните им качества са само е израз на патернализма ти - мечтаният , лелеян "баща", който знае повече от теб, може повече от теб.Замени думата "древните" с "извънзмените", или с "Бог" и ще получиш абсолютно същото съждение.

Софистични похвати използваш.

Мда.

Доторе, много емоция вложи ;) Древните е с голяма буква, защото е начало на изречение :baby:

Ние(голяма част от човечеството, защото има и такива, които ги познават) не познаваме връзките в природата, мислим винаги линейно или логично, а в природата има закони, които няма как да разберем докато не се освободим от оковите на това мислене.

Малък пример с Авел и Каин. Добротата, смиреността и кротостта на Авел право пропорционално са предизвиквали гнева, завистта, ревността и яростта на Каин, който вътре в себе си иска да е добър човек, но не успява да се пребори с емоциите и страстите си. Де да е знаел Авел как разрушава брат си...

Софистиката(за съжаление) се осъжда от много хора, но тя определено е полезна, тъй като разчупва линейното и логическото мислене(коаните в дзен са нещо като софизми)

p.s.Самото понятие "шизофрения" е от скоро.Няма как да твърдиш, че някакви си древни са я лекували.... Да не говорим, че самата болест е съвкупност от синдроми, а има и толкова форми, че се обсъжда промяната на категоризацията и.

Коя по-точно форма на шизофренията са "лекували" твоите мистични дрвени гностици ?

От това, което съм чела за есеите, знам че са лекували доста видове психози( всички сме слушали за демоните). Как са ги лекували? - Не знам.

Тайна :cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ох, ми мързиии ме да ровя за цитата от Библията, утре ще ви го постна да спорите с Библията, не с мене. :cool:

Та... за интелекта.

В момента от интелект тука си се самодоказваме, нали? Сблъсъците на егото, обрязването на момиченцата и какво още... в което някой вини някакъв си бог. По делата им... ще ги познаете...

Всичко което вършим, говорим или мислим е дело на Аз-а. Аз - а с много интелект само се култивира. Пък Христос е казал "Аз да се смалявам, Другия да расте".

Да предположим, че тези думи не са авторитетни за вас спорещите. Как тогава виждате изход от цялата тази нелека ситуация по земята? Само да се бием в гърдите че вече не сме маймуни ли, когато в Сомалия лешоядите чакат последния дъх на децата за да се нахранят? А войните? Всичко това някакъв бог ли го причинява или си търсим отдушник.

О

Един ли не се е запитал защо се случва всичко това и дали аз самия не съм причина... а само можем да виним и да си проветряваме клавиатурките.

И нито един ли не се е запитал дали случайно не съществува и нещо извън този кръг на мъчения в който пребиваваме, или ни е по - удобно в заблудата, че сме наред?

Ами разбира се че пречи интелекта - съществуват толкова красиви места и времена а аз съм се родила между фризери, микровълнови и тостери. Вместо на някой връх по времето на истинските еретици ;)

Мързи ме да пиша сериозно докато ме нападате с глупости. Дайте доводи срещу думите ми по-горе, но сериозни, и ще си пишем.

Чао ви

п.п.

Маймуната е произлязла от човека, не човека от маймуната, ако питаш мен :baby:

доста отдавна знам отговорите на въпросите ти в цитата (най-общо защо живота ни е такъв), но и да го напиша няма да го възприемете, тоест няма да повярвате, че е така както ще го напиша. Знам отговорите, обаче и нищо не мога да направя за да се промени нещо, понеже вие всички сте в прегръдката на боговете и те определят вашия живот или съдба и за кого ще се ожените и така нататък (това за жененето е само бегъл пример какво правят с вас).

така че не се вълнувайте за това че децата в Сомалия страдали, страдат защото боговете така правят (така искат да е), ако поискат живота на земята ще е рай за всички, опа така ще ви изглежда само. Но все пак като има кампании за подпомагане на бедстващи хора по света, пращайте по някой SMS съобщение все ще помогнете малко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

доста отдавна знам отговорите на въпросите ти в цитата (най-общо защо живота ни е такъв), но и да го напиша няма да го възприемете, тоест няма да повярвате, че е така както ще го напиша. Знам отговорите, обаче и нищо не мога да направя за да се промени нещо, понеже вие всички сте в прегръдката на боговете и те определят вашия живот или съдба и за кого ще се ожените и така нататък (това за жененето е само бегъл пример какво правят с вас).

така че не се вълнувайте за това че децата в Сомалия страдали, страдат защото боговете така правят (така искат да е), ако поискат живота на земята ще е рай за всички, опа така ще ви изглежда само. Но все пак като има кампании за подпомагане на бедстващи хора по света, пращайте по някой SMS съобщение все ще помогнете малко.

Е как да не можеш да направиш нищо, можеш да започнеш от себе си. С промяната... (((:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а писна ми от вас, само празни приказки тук си пишите, каква промяна какви пет лева ма мари, аз ти пиша че боговети ти управляват живота, а ти ми пишеш да съм се променял и към какво.

зарязвам тази простотия да пиша тук, напразно хабене на усилия от моя страна.

сега какво трябва да ти напиша че боговете така правят че хората примерно от Сомалия, да са необразовани, да нямат почти държава, дали има някоя фабрика там да произвежда нещо а и това всичкото го правят боговете да е така, ти какво можеш да направиш. Ето измислили им, да са пирати и отвличат хората от цивилизованите страни като минават покрай тях с корабите си, виждаш ли боговете не са ги забравили, още простотии искаш ли да напиша, тоест истини.

------------------------------------

Модераторска забележка

Не, повече простотии не са нужни, тези ни дойдоха достатъчно.

И си дръж езика прилично, като пред хора.

Редактирано от valentinus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а писна ми от вас, само празни приказки тук си пишите, каква промяна какви пет лева ма мари, аз ти пиша че боговети ти управляват живота, а ти ми пишеш да съм се променял и към какво.

зарязвам тази простотия да пиша тук, напразно хабене на усилия от моя страна.

сега какво трябва да ти напиша че боговете така правят че хората примерно от Сомалия, да са необразовани, да нямат почти държава, дали има някоя фабрика там да произвежда нещо а и това всичкото го правят боговете да е така, ти какво можеш да направиш. Ето измислили им, да са пирати и отвличат хората от цивилизованите страни като минават покрай тях с корабите си, виждаш ли боговете не са ги забравили, още простотии искаш ли да напиша, тоест истини.

Кои богове?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

кои Богове ли, те са все едни и същи, ще ги намериш във всека една религия, която съществува на Земята, всичките тези религии са създадени все от едни и същи богове, защо са направили толкова много религии ли, ами защото примерно да вземем дърлянията между исляма и християнството, това са все емоции силни в главите на хората и Боговете се хранят с мислите на хората, затова са приложили римският принцип за разделяне ( и владеене), за да може хората да се карат помежду си, а те Боговете да консумират по-хубава мисловна енергия, нали знаете така какво става в главите ви, когато някой настъпи принципите ви и вижданията ви.

Редактирано от some_spirit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

кои Богове ли, те са все едни и същи, ще ги намериш във всека една религия, която съществува на Земята, всичките тези религии са създадени все от едни и същи богове, защо са направили толкова много религии ли, ами защото примерно да вземем дърлянията между исляма и християнството, това са все емоции силни в главите на хората и Боговете се хранят с мислите на хората, затова са приложили римският принцип за разделяне ( и владеене), за да може хората да се карат помежду си, а те Боговете да консумират по-хубава мисловна енергия, нали знаете така какво става в главите ви, когато някой настъпи принципите ви и вижданията ви.

Съгласна съм с думите ти, точно така е.

Но защо свързваш Бог с религиите. Или - не допускаш ли, че може и да има нещо извън тях?

Религиите са... организации, създадени от хора, така е. Мислите на тези хора са сътворили боговете в тези религии (мисълформи, егрегори) и собствените им създания после ги... управляват. Интересно е че си разбрал това. Но не допускаш ли, че може да има изход от всичко това и че този изход може да е свързан с един друг, различен, съвсем от друго естество Бог? Да кажем, че никой човек не може да се докосне до него именно заради мръсотията, в която пребивава и докато пребивава в нея...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От това, което съм чела за есеите, знам че са лекували доста видове психози( всички сме слушали за демоните). Как са ги лекували? - Не знам.

Тайна :)

Ще разкрия една от тези тайни, макар че ще си навлека гнева на вярващите. Нека видим как в Мат., гл. 26 е описана тайната вечеря/първото причастие:

26. И когато ядяха, Иисус взе хляба и, като благослови, преломи го и, раздавайки на учениците, каза: вземете, яжте: това е Моето тяло.

27. И като взе чашата и благодари, даде им и рече: пийте от нея всички;

28. защото това е Моята кръв на новия завет, която за мнозина се пролива за опрощаване на грехове.

Става ясно, че учениците изяждат своя учител, който е самия бог. Това е инфантилното нагонно желание да се убие и погълне бащата, което е натоварено с чувства на вина, страх и грях. Разбира се, това е психоаналитично обяснение и аз не твърдя, че е напълно вярно. Това, обаче, си е начин за разрешаване на едиповия комплекс и породените от него неврози. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

secret_rose - Нищо не си разбрала ...............изкривяваш думите ми.

Редактирано от some_spirit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще разкрия една от тези тайни, макар че ще си навлека гнева на вярващите. Нека видим как в Мат., гл. 26 е описана тайната вечеря/първото причастие:

26. И когато ядяха, Иисус взе хляба и, като благослови, преломи го и, раздавайки на учениците, каза: вземете, яжте: това е Моето тяло.

27. И като взе чашата и благодари, даде им и рече: пийте от нея всички;

28. защото това е Моята кръв на новия завет, която за мнозина се пролива за опрощаване на грехове.

Става ясно, че учениците изяждат своя учител, който е самия бог. Това е инфантилното нагонно желание да се убие и погълне бащата, което е натоварено с чувства на вина, страх и грях. Разбира се, това е психоаналитично обяснение и аз не твърдя, че е напълно вярно. Това, обаче, си е начин за разрешаване на едиповия комплекс и породените от него неврози. :)

А ако приемем, че това е друга символика? Не го изяждат а го приемат в себе си, да речем. Не с цел да го заличат а да станат като него, посредством неговата кръв и жертва. Нали Той е "в света но не от света".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма противоречие, според мен. Приемат го, за да станат като него и да заемат неговото място. :) Просто дадох пример, защото Нел писа, че есеите лекували психози и неврози, но не се знаело как... Не искам да засягам вярващите в това тайнство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма противоречие, според мен. Приемат го, за да станат като него и да заемат неговото място. :) Просто дадох пример, защото Нел писа, че есеите лекували психози и неврози, но не се знаело как... Не искам да засягам вярващите в това тайнство.

Няма, да... но има двойнствен аспект.

Единия "баща" е липиката, който трябва да бъде заличен или заменен.

С болестите е интересно. Някъде писахме за астрално почистване. Като се "позабърше" "огледалото" с петната си отиват и болестите. Няма тайнство.

Гностиците(например) са били перфектни психолози, лекували са и шизофрения.

Не, не са били... Лекарството е извън човека.

Всеки човек сам по себе си е и лечител в същото време, с това "лекарство", от там и легендите за гностиците.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма противоречие, според мен. Приемат го, за да станат като него и да заемат неговото място. ;) Просто дадох пример, защото Нел писа, че есеите лекували психози и неврози, но не се знаело как... Не искам да засягам вярващите в това тайнство.

Буквояде-е-е :)

Разбира се, че се знае как, но трябва много добре да се познават връзките в природата, иначе... не полза, ами повече от вреда може да се нанесе.

А и за всяка психика е необходима персонална работа.

Не, не са били... Лекарството е извън човека.

Всеки човек сам по себе си е и лечител в същото време, с това "лекарство", от там и легендите за гностиците.

Първо, основно и последно правило на едно истинско, практическо учение е доверието, вярата.

Натам...

Много са примерите в историята за масова манипулация. Проблемът е, че малко се говори за това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо, основно и последно правило на едно истинско, практическо учение е доверието, вярата.

Натам...

Много са примерите в историята за масова манипулация. Проблемът е, че малко се говори за това.

Но аз говоря за нещо, което е извън познатото ни.

Всеки способ тук на земята е във възможностите на всеки един индивид, но полза от това няма, както може да се види от историята на човечеството до днес.

secret_rose - Нищо не си разбрала ...............изкривяваш думите ми.

Обясни ми тогава за да разбера...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но аз говоря за нещо, което е извън познатото ни.

Да. Да.

Всеки способ тук на земята е във възможностите на всеки един индивид, но полза от това няма, както може да се види от историята на човечеството до днес.

Просветлението е индивидуален процес.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Буквояде-е-е :down:

Разбира се, че се знае как, но трябва много добре да се познават връзките в природата, иначе... не полза, ами повече от вреда може да се нанесе.

Може и да съм буквояд, но все пак не би ли споделила източника на твоето твърдение, че есеите са лекували шизофрения. Да нямаш предвид изгонването на бесове?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ми хареса измежду многото лепкава помия в темата.

Чакам аргументи ,,защо няма бог,, и моля без еволюционии фантазии,тях и вината на Аз-а вече ги обсъдихме.

Има, но само за това което е от Него. За другото, което си го съмосътворяваме - няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...