Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Може и да съм буквояд, но все пак не би ли споделила източника на твоето твърдение, че есеите са лекували шизофрения. Да нямаш предвид изгонването на бесове?

Не помня къде съм го чела, преди години беше, в статии за Кабала, имаше специален абзац за уменията на есеите-лечители.

Скептик, мислиш ли, че не е имало хора, които да са лекували химичния дисбаланс и после със специални техники-терапии да са укрепвали душата?

Бесовете... какво са бесовете?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бесовете... какво са бесовете?

Зависи от дискурса, но нито имам време, нито желание да изнасям популярни и повърхностни сказки по психология и религия.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Допълвам мнението си. Лесно бих могъл да отговоря на въпроса на Нел с някое широко-употребявано клише, но сериозния, задълбочен и полезен отговор не може да се даде във форум...

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Беше риторичен... Важното е всеки сам за себе си да си отговори на въпроса: Какво са бесовете? или да приеме нечие обяснение... поздрав за всички участници в темата

Редактирано от Нел (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има, но само за това което е от Него. За другото, което си го съмосътворяваме - няма.

Не те разбрах.

Шизофренията всъщност е обсебване от лош дух.Той може да се изгони.Трудно е,но има случаи с добър край.

На уважаемите атеисти им звучи като бабина приказка,те със сигурност приемат същаствуването на научните теории за паралелни светове,измерения и извънземни,но не и съществуването на невидими същества :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Шизофренията всъщност е обсебване от лош дух.Той може да се изгони.Трудно е,но има случаи с добър край.

Що за средновековно невежо мнение? Я се образовайте!

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D1%84%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що за средновековно невежо мнение? Я се образовайте!

Що им е да се образоват? :cool:http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=159635 Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що им е да се образоват? :hush:http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=159635

-----------------

Няма Го.

Доста отдавна Го няма.

Тихо, безмълвно изчезнал в Нощта.

Няма Го.

Нищо не ни е оставил.

Само тъгата ни, само Тъга.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Впрочем още Авицена е писал за джунун муфрит (тежко безумие), което вероятно е именно шизофренно разтройство. Можем да допуснем, че знанията как да се лекува ги е имало някога и някъде, за което спомена Нел, но днес са изгубени...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Впрочем още Авицена е писал за джунун муфрит (тежко безумие), което вероятно е именно шизофренно разтройство. Можем да допуснем, че знанията как да се лекува ги е имало някога и някъде, за което спомена Нел, но днес са изгубени...

Знанията с които е разполагал Авицена за времето си са били наистина доста, но само за времето си.

Ти би ли се съгласил да ти поставя диагноза по вкуса на урината ? Ще и повярваш ли ?

Или пък ако си счупиш крака да ти предпиша мед на прах, без да ти наместя счупеното, както е препоръчвал той ?

Не дейте, моля ви се, да превъзнасяте "чудесата на Древните", особено пък при медицината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знанията с които е разполагал Авицена за времето си са били наистина доста, но само за времето си.

Ти би ли се съгласил да ти поставя диагноза по вкуса на урината ? Ще и повярваш ли ?

Или пък ако си счупиш крака да ти предпиша мед на прах, без да ти наместя счупеното, както е препоръчвал той ?

Не дейте, моля ви се, да превъзнасяте "чудесата на Древните", особено пък при медицината.

Напълно съм съгласен. Исках да кажа, че можем да допуснем, че е имало хора, които са можели да оказват положително влияние върху някои психични заболявания. В Мат. 9 се казва:

32 И когато те излизаха, ето, доведоха при Него един ням човек, хванат от бяс.

33 И след като бе изгонен бесът, немият проговори; и множествата се чудеха и думаха: Никога не се е виждало такова нещо в Израиля.

34 А фарисеите казваха: Чрез началника на бесовете Той изгонва бесовете.

35 Тогава Исус обикаляше всичките градове и села и поучаваше в синагогите им и проповядваше благовестието на царството; и изцеляваше всякаква болест и всякаква немощ.

Всъщност думите ми са нещо като реверанс към вярващите. Инак, съвременната наука е достигнала до неща, за които древните не са имали понятие. А по темата за бесовете, древната и съвременната медицина може да е интересно да се види това:

ТУК

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реверанса се приема :)

35 Тогава Исус обикаляше всичките градове и села и поучаваше в синагогите им и проповядваше благовестието на царството; и изцеляваше всякаква болест и всякаква немощ.

признак на божественост ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реверанса се приема :)

признак на божественост ?

--------------------------

Не

пак е притча

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не

пак е притча

разбира се, но ако се чете буквално ?

между другото -моето тълкувание на текста не е толкова важно, колко бих искал да ми разясниш ти поуката, може ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не

пак е притча

Защо да е притча, когато е представено като факт?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо да е притча, когато е представено като факт?

И Христос е факт но в друг смисъл.

Веднъж попитах съществувал ли е реално, физически. Отговора бе, че не това е от значение...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И Христос е факт но в друг смисъл.

Веднъж попитах съществувал ли е реално, физически. Отговора бе, че не това е от значение...

Ако изхождаме от тази позиция - всичко става притча и цялото съдържание на Новия завет ще се разглежда като алегория.

Зад всяка дума ще има поне по едно скрито значение, всяка една случка ще означава нещо друго ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако изхождаме от тази позиция - всичко става притча и цялото съдържание на Новия завет ще се разглежда като алегория.

Зад всяка дума ще има поне по едно скрито значение, всяка една случка ще означава нещо друго ?

Но и буквално не може да се чете, ако го четеш буквално ще те затрупа с противоречия и неясности.

Тогава какво остава?

Да, притча е, цялото. Според мен, и езотеричния анализ на Райкенборг.

А какво е притча? ((: защото в новия завет аз виждам само факти... :р

Редактирано от secret_rose (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но и буквално не може да се чете, ако го четеш буквално ще те затрупа с противоречия и неясности.

Тогава какво остава?

Какво наистина? Остава ни вярата или по думите на Тертулиан: certum est, quia impossibile.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не те разбрах.

На уважаемите атеисти им звучи като бабина приказка,те със сигурност приемат същаствуването на научните теории за паралелни светове,измерения и извънземни,но не и съществуването на невидими същества :speak:

Не всичко изявено и неизявено е от Бог. Той е отвъд причините и следствията. От Него стои в човека, единствено частица, неподвластна на причинно-следствените феномени. Тоест - има неща безсмъртни, като Бащата и смъртни не от Него. Смъртните са подвластни на промените и трансформациите и са създадени от човешката деятелност. Безсмъртното е не-аз, съвършена безпричинна същественост, пребиваваща безвременност, латентна в човека, защото той 24 часа е обсебен от желания, страсти и сетивна недостатъчност. Тоест - една деградирала, смъртна, хоризонтално насочена личност, отделена от Него. Това е и причината за душевните болести.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

разбира се, но ако се чете буквално ?

между другото -моето тълкувание на текста не е толкова важно, колко бих искал да ми разясниш ти поуката, може ли ?

---------------------------

Разликата между лечител и лекар...е

разликата между Асклепий и Хипократ.

Ако телесната ни система е четворна, лечителя отстранява причината за болестта от там, където е - или в някое от тези тела, или другаде.

Докато лекаря познава и манипулира само физическото тяло. Е, опитват се слепешком /хомеопатия, примерно/ да влияят на енергийното /етерното/ тяло, но често повече берли правят, отколкото добрини. Щото нямат етерно виждане. Представи си слепец-хирург.

Да не говорим за тялото на чувствата /астралното/, или това на мисленето /менталното/.

Та Асклепий ги има - и етерно, и астрално, и ментално виждане. "Вижда" и кармата, и кръвното наследство. Та знаел е кое и как да лекува.

А Хипократ ги е нямал. И обявил, че е важно физическото тяло, то да се манипулира. И в него се кълнете лекарите, нашите спасители :cool:

----------------------------

А сега за Христос, за този, чието царство не е от този свят.

Той не е лекувал телата ни. Нито е плащал кармата, нито поправял кръвното ни наследство.

Той е дарявал болните, фундаментално болните същности, последни остатъци от Истинския, с Изцеление. С Панацея, с Единственото благо, с Философския камък, с благодатта на Граала -

манната Небесна от Вехтия Завет. И който е можел, е продавал всичко и тръгвал след Него.

Другия, от който изгонил беса, след като Исус си тръгнал, пак бил обсебен. Щото не е можел.

Защото само всеки сам, по собствена воля, може да приеме универсалното лекарство.

Защото Той чука на вратата, и ако Му отворим ще влезе, и ще вечеря с нас.

И вечерята ще е универсалното лекарство...

----------------------------

Че какво друго можеже да се очаква, док, от един ошилат шибек да накаканиже? :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Греша или единственият който може да твърди, че има бог е този който е умрял и го е видял, а единствения който може да твърди, че няма бог е онзи който е умрял, но не го е видял? Може ли бог да се види приживе? Ангели слизат, дяволите изкушават... бог има ли форма за да бъде видяна, аромат, за да бъде вкусен? Струва ми се, че търсенето на бог е същото като търсенето на смисъл на живота, а именно болестно състояние, както го дефинира Фройд. Човек или вярва в това или не вярва в това. И двете са вяра междувпрочем. Вяра има и в еволюционната теория. Днес се натъкнах на нещо интересно - Дарвин никога не е твърдял, че хората са произлязли от маймуните, а само, че преди много време са имали общ прародител. Разликата е толкова тънка колкото между ангел който се рее и ангел който е паднал (като дявола). Ясно е, че има стряскащи картинки за опашати дяволи, херувимчета излегнати на облаци и прочие, но в крайна сметка никой не вярва в бог, заради херувимчетата или опашатите дяволи. Заглавието на темата е провокативно в лошият смисъл. Все едно да напиша тема "Защо майките са шибани кучки". Е, моята майка не е твоя, нали? А моята вяра твоя ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес се натъкнах на нещо интересно - Дарвин никога не е твърдял, че хората са произлязли от маймуните, а само, че преди много време са имали общ прародител.

Ама, аз туй откога го повтарям на уважаемите креационисти. Манипулативният трик е много прост: (1.) не се критикува съвременната синтезираната теория за еволюцията, а Дарвин и (2.) разчита се на това, че никой не е чел Дарвин и неговите тези могат да се подменят с други, както в примера, който даваш. Еволюционната теория е теория, разбира се, но се основава върху емпирични изследвания на фосили, както и откритията на генетика, цитологията, ботаника, морфологията и т.н. Креационистките хипотези се основават върху написаното в една или друга свещена книга, което на всичкото отгоре се тълкува буквално. Напр., че Адам е бил сътворен преди 6 000 г., а вкаменелостите от динозаврите са заровени от бог, за да изпита вярата ни. :cool: Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво наистина? Остава ни вярата или по думите на Тертулиан: certum est, quia impossibile.

Невъзможното днес е възможно утре(нямам предвид буквално ден).

Скептик, да ти се е случвало да променяш гледната си точка и да установяваш, че когато е повече от една, ти е доста по-лесно да разбираш "противоречията"?

Библията ни помага да разберем връзките в живота, ако изобщо успеем, защото животът е пъзел с милиарди сегменти. Колкото повече успеем да наредим, толкова по-ясна ни става "картинката", но ако си изберем само черните или белите сегменти, ще имаме големи празноти.

А за вярата... нали вече споменахме плацебо ефектът, който е познат на медицината, но все още не е обяснен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Греша или единственият който може да твърди, че има бог е този който е умрял и го е видял, а единствения който може да твърди, че няма бог е онзи който е умрял, но не го е видял? Може ли бог да се види приживе? Ангели слизат, дяволите изкушават... бог има ли форма за да бъде видяна, аромат, за да бъде вкусен?

Мисля, че грешиш. Ето някои доводи

С това намерение (около 35 г.) отивайки в Дамаск с власт и поръчка от първосвещениците, посред ден, на пътя, видях от небето по-силна от слънчево сияние светлина, която огря мене и вървящите с мене. Всички паднаха на земята, и аз чух глас, който ми говореше на еврейски език: "Савле, Савле, защо Ме гониш? Мъчно е за тебе да риташ против ръжен". Аз рекох: "Кой си ти, господине?" Той отговори: "Аз Съм Иисус, Когото ти гониш. Но стани и се изправи на нозете си! Защото Аз затова ти се явих, за да те поставя служител и свидетел на онова, което си видял и което ще ти открия, като те отнимам от народа юдейски и от езичниците, при които те пращам сега" (Деян. ап. 9:1-28; 22:3-15; 26:9-18).

Савел, разтреперан и ужасен, казал: "Господи, какво искаш да направя?" А Господ му казал: "Стани и влез в града, и ще ти се каже, какво трябва да правиш". Людете, които вървяли със Савел, стояли вцепенени, като слушали глас, пък никого не виждали. Савел станал от земята и макар очите му да били отворени, никого не виждал; и водейки го за ръка, завели го в Дамаск. Като пристигнал в Дамаск, Савел три дни нищо не виждал, нито ял, нито пил и прекарал в пост и молитва.

Иисус му казва: Тома, ти повярва, защото Ме видя; блажени, които не са видели, и са повярвали (Йоан 20:29)

Смятам, че Виждането тук може да се тълкува извън контекста на Евангелието на Йоан. С други думи - възможно е човек да види Божията светлина, но най-вероятно не повече от това докато е на Земята.

19. Отговори (Господ на Моисея): Аз ще направя да мине пред тебе всичката Ми слава и ще провъзглася името на Иехова пред тебе; и който е за помилване, ще го помилвам, който е за съжаляване, ще го съжаля.

20. И после каза: лицето Ми не можеш видя, защото не може човек да Ме види и да остане жив. (Изход 33:19-20)

"Около осем дена подир тия думи, като взе със Себе Си Петра, Иоана и Иакова, възлезе на планината да се помоли. И когато се молеше, видът на лицето Му се измени, и дрехата Му стана бяла, бляскава. И ето, двама мъже приказваха с Него, а те бяха Мойсей и Илия; като се явиха в слава, те говореха за смъртта Му, с която щеше да свърши в Иерусалим.

А Петра и ония, които бяха с Него, бе налегнал сън; но, като се събудиха, видяха славата Му и двамата мъже, които стояха с Него. И когато те се отделяха от Него, Петър рече на Иисуса:

Наставниче, добре ни е да бъдем тук; да направим три сенника: за Тебе един, за Моисея един, и един за Илия, - без да знаеше, що говори.

Когато говореше това, ето, яви се облак и ги засени; и се уплашиха, когато влязоха в облака. И чу се из облака глас, който казваше:

Този е Моят възлюбен Син: Него слушайте.

И когато се чу тоя глас, Иисус бе останал Сам. И те замълчаха и никому не обадиха през тия дни за това, що видяха."

(Лук.9:28-36)

Мисля, че в Новия Завет е заложена много мъдрост и вероятно много хора вярват това нещо. Може би всеки трябва сам да търси смисъл от тази свята книга. Това е търсене, което може да продължи през целия земен живот на човека.

Още няколко неща в зависимост дали считате Ванга и Вера Кочовска за Божии пратеници. Ако Ванга е цитирана правилно, то

"Бог е светлина - той няма образ. Кълбо от светлина е Бог. Никой не го е видял и няма да го види."

Според Вера Кочовска обаче

'Аз се озовах в храм, приличащ на амфитеатър. Пред мен стоеше Бог, но виждах само сандалите на нозете му. Останалото беше ярка, заслепяваща светлина. Около него стояха 42-ма "старейшини".'

Източници

http://www.pravoslavieto.com/life/06.29_sv_ap_Pavel.htm

http://www.pravoslavieto.com/bible/nz/ioan.htm#20

http://www.pravoslavieto.com/bible/sz/ex.htm#33

http://www.pravoslavieto.com/calendar/feasts/08.06_Preobrazhenie_Gospodne.htm

http://bglog.net/BGLog/40651

http://www.vestnikataka.com/?module=displaystory&story_id=8876&edition_id=124&format=html

Добре е да знаете, че Бог има. Но пък и онези, които не вярват това, може един ден да видят Светлината като Савел и да се преобразят / променят ако е по Божията воля.

Иисус му казва: Тома, ти повярва, защото Ме видя; блажени, които не са видели, и са повярвали (Йоан 20:29)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Исихастите проповядват, че единението с Бога може да се постигне, когато човек успее да види Божествената светлина. Това се постига чрез особена исихастка практика. Тя включва поставянето на тялото в специално положение, задържане на дишането и непрекъснато повтаряне на Иисусовата молитва. По този начин човек постепенно достига до състояние на блаженство и в края на краищата съзира Божествената светлина - онази, която преди това били в състояние да видят само учениците на Иисус Христос. Източникът е http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B7%D1%8A%D0%BC Изглежда през годините много хора са успели да достигнат това състояние на единение с Бога, но вероятно много от тях са го считали за прекалено лично и съкровено изживяване за да говорят за него. Вероятно това е състояние, което не може да се обясни на човешки език. А дори и да е записано като учение, кой би го повярвал като го чете? То отива отвъд човешкия език. Може би става дума за нов живот, истински живот. Дали не е възможно Бог по своята воля да даде на човек да влезе в това състояние на блаженство и без де а преминал през исихастката практика? Мисля, че да, защото Бог е добър и милостив. От Св. Йоан Рижки Не въображаема, но действителна победа над злото може да бъде достигната единствено чрез освобождаването на душата от злото, в преобразяването на човека в Бога. http://www.pravoslavie.domainbg.com/06/irizh_misli.html И още тук http://www.pravoslavieto.com/books/obozhenieto.htm

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...