Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Non intellego ,нали не ми казваш да млъкна,Вал?

Много концепции-много объркване.

-----------------

Кой съм аз, та да Ви давам тон, уважаема госпожо?

Тон дава само Аллах - великият

, нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако погледнем на вселената като една много сложна машина, дали бог не е възникнал като резултат от действието на тази вселена, както целият живат на Земята, но просто съществуването му да е на друг неорганичен, а може би и нематериален принцип? В нашият приет смисъл за определението за живот(или поне ограниченото разбиране за това понятие, което все още се преподава в училище), дали наистина съжествуването на бога може да се приеме за живот според него и дали не можем в този смисъл да го определим като мъртъв? Пък приказките в Библията и в други религиозни книги, че бог е създал вселената(ако приемем че това са негови думи към нас), дали просто не му изнася така да ни говори с цел да се хвали и заради особено високото му самочувствие и прилично голямо его?...Впрочем нищо не пречи, ако има бог, той да е възникнал преди( или в началният стадий на възникване) на органичният живот и да е участвал в създаването му или пък да е повлиял на вече съществуващият живот в неговото развитие по някакъв начин?...

Разбира се това са само размисли на един атеист, опитващ се да намери начин да погледне от ъгъла на вярващите и нещо ме отнася много към една шебешка гледна точка, но докато успея да започна да пиша по този тертип има още доста да уча...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако погледнем на вселената като една много сложна машина, дали бог не е възникнал като резултат от действието на тази вселена, както целият живат на Земята, но просто съществуването му да е на друг неорганичен, а може би и нематериален принцип? В нашият приет смисъл за определението за живот(или поне ограниченото разбиране за това понятие, което все още се преподава в училище), дали наистина съжествуването на бога може да се приеме за живот според него и дали не можем в този смисъл да го определим като мъртъв? Пък приказките в Библията и в други религиозни книги, че бог е създал вселената(ако приемем че това са негови думи към нас), дали просто не му изнася така да ни говори с цел да се хвали и заради особено високото му самочувствие и прилично голямо его?...Впрочем нищо не пречи, ако има бог, той да е възникнал преди( или в началният стадий на възникване) на органичният живот и да е участвал в създаването му или пък да е повлиял на вече съществуващият живот в неговото развитие по някакъв начин?...

Разбира се това са само размисли на един атеист, опитващ се да намери начин да погледне от ъгъла на вярващите и нещо ме отнася много към една шебешка гледна точка, но докато успея да започна да пиша по този тертип има още доста да уча...

---------------

Прав си

Изобщо всинца сме прави

Ама наистина всинца

Щото всеки живее в своя си, сътворена от него реалност.

Те, нашите реалности, се преплитат, закачат, откачат /буквално и преносно, хихихи/, допълват, отричат, борят, съюзяват,

надиграват и т.н....

Има и групови, народностни, расови и т.н. реалности, на които са подчинени собствените ни.

Има и една обща, консенсусна реалност, която сме принудени да приемем и поддържаме, поне донякъде.

...и това е така, щото сме творци /в дълбоката си същност/, а не раби божие.

Но винаги можем да се отречем от наследството си - Универсума.

И да го предадем на поредната фикция, най-напред сътворена от нас, а после обсебила ни.

Намасте

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много концепции-много объркване.

За всеки влак си има пътници, Алиа. Научихме, че за теб рая е нещо като безплатен хипермаркет и това ни разкри най-дълбокия мотив за следването на исляма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз да ви тупна един

за хубавата дискусия ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой има право, щом назове го, (да се търси понятие и дума за него) да настоява: "Аз вярвам в него!"? И кой би дръзнал да спомене: "Не вярвам, не!" Той, Всеобхватният, (след като бъде схванат първо чрез морален усет, а не чрез теоретична спекулация, а светът - разглеждан като поле на действие на морални същества), той, Вседържателят, не съдържа ли в себе си и теб, и мен? Не блести ли над нас небосводът? Не лежи ли твърдта под нозете ни? Не изгряват ли с ведра усмивка над главите ни вечни звезди? Не потапям ли взор в твоя взор със стремежа на ум и сърце, не разстила ли вечното тайнство, свойта зрима незримост край нас? Щом изпълниш сърцето си с него и почувстваш безкрайно блаженство, назовавай го както си щеш, Господ, щастие, обич, сърце! Аз самият за него не зная точно име - та всичко е чувство! А името е само дим и звук, мъгла върху небесната жарава. Не се сещам за автора.

Редактирано от fringe (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой има право,

щом назове го, (да се търси понятие и дума за него)

да настоява:

"Аз вярвам в него!"?

И кой би дръзнал

да спомене:

"Не вярвам, не!"

Той, Всеобхватният,

(след като бъде схванат първо чрез

морален усет, а не чрез теоретична спекулация, а светът -

разглеждан като поле на действие на морални същества),

той, Вседържателят,

не съдържа ли в себе си

и теб, и мен?

Не блести ли над нас небосводът?

Не лежи ли твърдта под нозете ни?

Не изгряват ли с ведра усмивка

над главите ни вечни звезди?

Не потапям ли взор в твоя взор

със стремежа на ум и сърце,

не разстила ли вечното тайнство,

свойта зрима незримост край нас?

Щом изпълниш сърцето си с него

и почувстваш безкрайно блаженство,

назовавай го както си щеш,

Господ, щастие, обич, сърце!

Аз самият за него не зная

точно име - та всичко е чувство!

А името е само дим и звук,

мъгла върху небесната жарава.

Харе Кришна, Харе Рамма! Кришна, Кришна. харе ,харе!

Тей ти, назовах го, вместо един приятел. Имаш ли нещо против това име на Бог? :speak:

Ако можеш да обясниш първите 2 изречения,ще е полезно за темата.

Значи въпреки тоталното си объркване (както и Валовото)какво е Бог,признаваш,че Вселената се поддържа от Бог,така ли?

Нищо не съм признал, сестро! Ще мълча като комунист на разпит/ според старите легенди/ Вселената не се подържа от Бог, Вселената е Бог или Богиня, кой както я усеща. :baby:

---------------

Прав си

Изобщо всинца сме прави

Ама наистина всинца

Щото всеки живее в своя си, сътворена от него реалност.

Те, нашите реалности, се преплитат, закачат, откачат /буквално и преносно, хихихи/, допълват, отричат, борят, съюзяват,

надиграват и т.н....

Има и групови, народностни, расови и т.н. реалности, на които са подчинени собствените ни.

Има и една обща, консенсусна реалност, която сме принудени да приемем и поддържаме, поне донякъде.

...и това е така, щото сме творци /в дълбоката си същност/, а не раби божие.

Но винаги можем да се отречем от наследството си - Универсума.

И да го предадем на поредната фикция, най-напред сътворена от нас, а после обсебила ни.

Намасте

Намасте! :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:speak: Нямам против имената, важен е смисъла който се влага в тях.

Плюсчетата ми се изчерпаха http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Редактирано от fringe (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако погледнем на вселената като една много сложна машина, дали бог не е възникнал като резултат от действието на тази вселена, както целият живат на Земята,

Ако беше така,породеното от следствието нямаше да отговяря на определението ,,бог,,-БЕЗ НАЧАЛО и без край.Трудно ли е да се осъзнае Безначален Бог?-да трудно е.Много по-лесно е ,,видиш и пипнеш,,но тогава със сигурност грешиш.Това е изпитанието на този живот,ако можехме да видим Бог тогава живота ни би бил безсмислен.

и дали не можем в този смисъл да го определим като мъртъв?

Нещо,което няма начало,не е подорено,нито родено и няма нищо подобно на Него,може ли да умре?

Умират материалните създания.Бог не е материя,Той е извън създанията си.

Началото на твоя напредък е поставено.Продължавай в същия дух.Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако беше така,породеното от следствието нямаше да отговяря на определението ,,бог,,-БЕЗ НАЧАЛО и без край.Трудно ли е да се осъзнае Безначален Бог?-да трудно е.Много по-лесно е ,,видиш и пипнеш,,но тогава със сигурност грешиш.Това е изпитанието на този живот,ако можехме да видим Бог тогава живота ни би бил безсмислен.

Нещо,което няма начало,не е подорено,нито родено и няма нищо подобно на Него,може ли да умре?

Умират материалните създания.Бог не е материя,Той е извън създанията си.

Началото на твоя напредък е поставено.Продължавай в същия дух.Поздрави.

Пак ще ти повторя, твоя бог е мъртвороден, създаден е мъртъв, затова и вие всъщност мразите истинския живот. Защо са му на безначалния и съвършения жертвопринушения, дали ще е доволен че едни негови творения, убиват и изяждат ритуално други негови творения? :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак ще ти повторя, твоя бог е мъртвороден, създаден е мъртъв, затова и вие всъщност мразите истинския живот. Защо са му на безначалния и съвършения жертвопринушения, дали ще е доволен че едни негови творения, убиват и изяждат ритуално други негови творения? :ph34r:

По - точно определение за природния бог не бях срещала. Мъртъв!

Точно такъв е...

Заради тоталната липса на Живот в него, не на живот и кръв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много странен въпрос: "Защо няма бог" . 1. Да не би да знаем какво е бог? Та да размишляваме има ли го, или го няма? 2. Към така измисления проблем въпросът "защо" изглежда съвсем безсмислен. 3. Ето, измисляме си нещо, което наричаме бог. После откриваме, че го няма. И накрая питаме защо го няма. Всъщност, можем да си измислим каквито искаме въпроси, също и отговори, свързани със собствените ни измислици. А може ли да не измисляме?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А може ли да не измисляме?

А какво да правим...

Мисловните форми са онова, което за много е "вяра".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли нещо да е мъртво щом твори живот?

Не, но може да е заблуда, че твори живот...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, но може да е заблуда, че твори живот...

Всички се раждаме атеисти, но всички умираме вярващи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи го на, ако не се лъжа, "Aliah", която твърди че всички се раждаме мюсулмани...хм, или това беше писание на "badr", не ми се рови сега в толкова много постове, някои ако го сърби егото да потърси и да ме опровергае...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички религии учения и т.н. водят към Бог, следователно са пътища, и правото на всеки е да избере по кой път да тръгне! Няма грешен път, ако спазваш едно правило, а то е да бъдем човечни тоест Да не правим това което не искаме да ни се случва на нас самите!

Но това фанатик не може да го разбере!!!!!!!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички религии учения и т.н. водят към Бог, следователно са пътища, и правото на всеки е да избере по кой път да тръгне! Няма грешен път, ако спазваш едно правило, а то е да бъдем човечни тоест Да не правим това което не искаме да ни се случва на нас самите!

Но това фанатик не може да го разбере!!!!!!!!!!

Съгласен съм с теб. Пътищата са различни - целта е една. Проблема в цялата работа идва от политизирането и фанатизирането на дадените учения, които предполагаме, че са били с идеална цел.Така или иначе всички религии имат общо начало, просто в дадените епохи са преработени за удобство на управляващите върхушки.

Колкото до темата - съзнателно или не приемаме, че има Архитект на Вселената, но проблема е, че му придаваме човешки качества. По-скоро имаме общо със създателите ни, чието подобие сме. Дали са анунаки или нещо друго, ако се вярва на календара на маите - скоро ще разберем :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм чела предходните мнения, но като прочетох заглавието си помислих, че май не е съвсем коректно зададено. Защо няма Бог означава, че сме приели, че няма Бог и сега трябва да докажем защо няма. На мен така ми се струва. Аз мисля, че всеки има нужда от нещо, в което да вярва и не е задължително нещата да са религиозни. Ходя на църква, но мисля, че и молитвата ми в къщи за хората, които обичам, ще свърши същата работа, ако е от сърце и душа направена. Мисълта ми е, че всеки, независимо дали вярва в Бог или не, иска доказателство за това, в което вярва. Сиреч да докаже дали съществува или не. Никога не приемаме този въпрос на доверие. Включих се в темата, защото вчера, задавайки си този въпрос, си купих "Божията формула" на Жозе Родригеш Душ Сантуш. Безкрайно уважавам и споделям всичките му възгледи, сиреч съм готова да приема и изводите му на тази тема - поне купих кнгата с тази идея, като я свърша - ще видя дали ще го възприема на 100 процента. Човешкото съмнение е толкова силно, че винаги сме изпитвали нужда и вярата, и недоверието в Бог да си го докажем по някакъв материален начцин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колкото до темата - съзнателно или не приемаме, че има Архитект на Вселената, но проблема е, че му придаваме човешки качества. По-скоро имаме общо със създателите ни, чието подобие сме. Дали са анунаки или нещо друго, ако се вярва на календара на маите - скоро ще разберем :gift:

Фрактално подобие сме на създателя си само що се отнася до подсъзнанието ни, останалото е еволюция!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А, не всички...

Аз ще си умра невярваща :ph34r:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А, не всички...

Аз ще си умра невярваща :ph34r:

Дано съм жив да дочакам момента в който ще повярваш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дано съм жив да дочакам момента в който ще повярваш!

Октим, пътечката, която ме избра е такава, че колкото повече вървя по нея, толкова повече разбирам, че вярата носи само беди, болка и отчаяние.

Няма място за вяра по моя път, нито за богове или надежди. То и път няма... нищо няма. Само аз съм там и задръствам гледката със себе си. Формите са ми чужди вече, а всичко е само форми. Дори мислите тук... думите, убежденията. Целия побъркан свят. И появят ли се вяра, или надежда, любов, които в този момент не притежавам, но непрекъснато ми се бутат и натискат, бих ги задушила на момента. Те носят единствено боксуване в тресавищата на безкрайната заблуда.

И това не е мой избор. Личния избор винаги, винаги е заблуда.

Редактирано от secret_rose (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бог има! Всеки го знае, дори атеистите дълбоко в себе си имат капка страх от Висшия разум. Не знам дали е Бог, дали е Съдба , дали е Карма , но има нещо и някой който гледа отгоре и решава съдби. За доброто връща 3но добро, а за злото 3но зло-кой каквото заслужи. Смятам, че ако няма нещо в което да вярваме ние ще живеем безсмислен и непълноценен живот. Бог има, но това е личен избор на всеки един индивид-да го приеме или да го отрича. И двата случая има някакво отношение, а може ли да имаме отношение към нищото /ако Бог няма/?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...