Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Ми мойта категория я няма. :)

хм,признай си де!

И също защо СПОРЕД ТЕБ няма Бог,не прочетох лично мнение до сега,сякаш повечето списващи ги е страх.

При липсата на доказателства е по-добре да се мълчи,да..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

shut up ,Нейчо :)

Такъв човек в Исляма се нарича 'алим,като последната част на изречението се изключва и не е необходима.

Ти в към коя категория на Докинс спадаш?

хм,признай си де!

И също защо СПОРЕД ТЕБ няма Бог,не прочетох лично мнение до сега,сякаш повечето списващи ги е страх.

При липсата на доказателства е по-добре да се мълчи,да..

Маце, между "учен" човек и пророк разликата е от Земята да небето. Алим, просто е изял Курана и цялата камара други съпътстващи религиозни текстове с хартията(без непременно да може да чете, но е да речем запомнил по памет, в цялата камара важни религиозни училища, започвайки от меджидието на заката и стигайки до откровенията на самия Аллах пред пророка и може да поучава цитирайки примери по-памет, но той няма лична(консумирана) връзка с Аллах...като Мохамед.

Естествено се изказвам от логична гледна точка, без тази логика да изхожда от моята реална позиция на атеист.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хм,признай си де!

Ами, да речем, че моята представа за бог е дотолкова различна от общоприетите, че е все едно да кажа, че няма бог. Но това няма да е съвсем точно. Напр., аз съм съгласен с ислямското разбиране (то не е само ислямско, разбира се), че ако има бог, то той е надбитиен, непознаваем, трансцендентен, но именно затова той не би могъл да е персонален (личностен). Категориите на проф. Докинс се отнасят именно до вярата в личен, персонален бог. Според това схващане бог е абсолютен суверен, т.е. всемогъщ, всезнаещ и всеблаг, което означава, че той вече е предопределил всичко - от падането на листото в гората до края на Вселената. Това означава, че нямаме свободната воля. Не е нужно да ми отговаряш, защото познавам отговора, който традиционно се дава в исляма, но той не ми се вижда смислен... В Корана се съдържа мъдрост, но в закодирана форма, която е смесена с всякакви нравствени, политически и всякакви други напътствия, което е разбираемо като се има предвид за кого е бил първоначално предназначен. С уважение.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Търсила съм и съм намерила.

...........

В Китай живял известен философ атеист. Той бил много начетен и голям оратор. Обичал да обикаля манастирите и влиза в религиозни диспути с монасите за това има ли бог или не. Винаги побеждавал.

Един ден той отишъл в манастир, в който живеел прочут монах- учител. Влезнал в двора с учениците си и казал :

-Дойдох да влезна в спор с теб и те победя. Защото бог не съществува .

-Говори и ни убеди –казал монаха.

И философа започнал да говори.

Тогава монахът станал и пред събралото се множество започнал да пляска, скача и се радва. Философът поговорил малко и му направил забележка. Монаха спрял, но щом философа започнал да говори, отново станал, започнал да скача да пляска с ръце и се радва. Накрая философа спрял и казал:

- Какво правите вие?Луд ли сте? Аз ви говоря и убеждавам, че няма бог, а вие вместо да ми опонирате, се радвате.

- Слушал съм хиляди хора как говорят. Толкова умни и убедителни думи до сега не бях чувал през живота си .Така че не мога да предположа, че те не идват от Бог. Само Бог може да създаде такива мъдри слова. Затова и се радвам.

Тази Китайска (мъдра) приказка доказва тезата ми, че "Бог-това съм аз".Тоест той е това, в което ние самите вярваме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

shut up ,Нейчо :baby:

Такъв човек в Исляма се нарича 'алим,като последната част на изречението се изключва и не е необходима.

Ти в към коя категория на Докинс спадаш?

Ко кайш, Алийкин? :grimace:

Аз още преди много време поставих въпросчето, на което никой не отговори смислено:

Ако Мохамед, който е бил обикновен човек/ така е описан в курана/ е говорил с Бог/което си е форма на шизофрения, по съвременните разбирания/ , какво пречи сега на Бог да си избере друг говорител, неграмотни и неуки хора има повече по земята, отколкото по онова време???

Защо е трябвало да избира неграмотен, това изобщо не значи че е с чисто съзнание. Особено на тази вече сериозна възраст?

Защо смятате Мохамед за пророк, след като нито едно пророчество не е направил?

Та накратко, такъв Бог като описания в корана няма категорично. Стария завет е същата хара. Само в новия има малко останала истина, ама и тя доста завоалирана.

Та затова няма бог.

Защото всяка религия го опошлява и принизява автоматично, поради простия и тъжен факт, че е човешко изобретение.

П.П. Алия, не ми отговори на въпроса: Искаш ли да ти кажа , защо си приела исляма? :baby:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.... което означава, че той вече е предопределил всичко - от падането на листото в гората до края на Вселената. Това означава, че нямаме свободната воля. С уважение.

От къде си чел за предопределението?Ако е от суфистко ориентирани обяснения,тогава ми е ясно.Може да обсъдим в темата за Исляма,ако искаш.

Уа алейкум.

Тази Китайска (мъдра) приказка доказва тезата ми, че "Бог-това съм аз".Тоест той е това, в което ние самите вярваме.

А как достигаме до такава вяра?Тоест откъде знаем,че сме прави и,че не сме се заблудили?

Ако Мохамед, който е бил обикновен човек/ така е описан в Курана/ ....

Защо питаш,след като вече имаш своите отговори?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От къде си чел за предопределението?Ако е от суфистко ориентирани обяснения,тогава ми е ясно.Може да обсъдим в темата за Исляма,ако искаш.

Уа алейкум.

А как достигаме до такава вяра?Тоест откъде знаем,че сме прави и,че не сме се заблудили?

Защо питаш,след като вече имаш своите отговори?!

Защото ми е любопитно да чуя и вашите. Ама явно няма да ги видя скоро. :ph34r:

При сериозни въпроси, почвате да се разсейвате нещо. Което пак е красноречив отговор. :cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съжалявам за лошия превод, както и че биха наранили религиозните чувства на някого!

Няколко екзистенциални въпроса, които ще ни накарат да се замислим или да ги оборим.

1. Защо Бог иска неговото творение да не задава въпроси, критики, дебати или експериментални идеи? Това може да се случи само за покриване на лъжа. Това е причината, поради която ние не можем да попитаме за неща като това, какво е доказателството, че Бог съществува? Само истината може да устои на жестоката критика.

2. Защо Бог направи религиите се появяват само в бедните, необразовани и пустинните райони? 1400 години назад, гърците са били повече научно образовани и прогресивни, защо религията не се е появила там? Защото там има само заблудени, наивни, невежи и бедни хора. Ако отида на село, което е необразовано и се обявя като голям светец, мнозина ще ме последват. Колко лесно е да се направят глупавите хора по-глупави. Ето защо не виждаме нови религии, които да възникнат в Европа.

3. Защо Бог не ни каже на колко години е Вселената, на колко години е Земята, дали е кръгла или плоска, колко време й е било нужно за да се оформи, как е започнал живота, как е еволюирал?

4. Защо Авраамическите религии са изключителни? Как може истината да бъде ограничена до някои хора, а други хора, живеещи на други места, в други времена и т.н. да са в заблуда. Будизмът, от друга страна не е изключителен. Буда дори казва, не ми вярвайте, не вярвайте на вашите свещени книги, не вярвайте на това, което казват хората, но вярвай в само това, което е вярно за твоето сърце и ум, защото истината може да дойде само отвътре, а не отвън (извън - писания , пророци, боговете).

5. Защо Бог го е грижа за това дали хората вярват в него или не? Създателят на вселената и всеки атом в нея, не може да бъде така тесногръд, арогантен или глупав. Защото арогантността представлява прикриване на отрицателните чувства за себе си и истинският Бог по-скоро ще бъде с повече самочувствие отколкото арогантност.

6. Защо трябва да налагаме на други хора, законите и морала който считаме за свой идеал и това е единствената мярка за истината? Ако аз говоря истината, правя добро, бъда внимателен, щях да искам същото да се случи и на всички хора.

7. Защо един човек, който е религиозен е по-податлив на абсурдите и далеч от реалността на живота? Защо един образован човек е малко вероятно да бъде религиозен? Не, че означава, че религията е за наивните, слабите и незрелите? Защо Айнщайн, най-интелигентен човек, който живял на земята не е религиозен. Ако това не е ставало за него (най-интелигентния) Как може да твърдиш, че ти знаеш по-добре?

8. Ако Бог е създал Адам и го е изпратил от Рая на Земята, защо са намерени фосили на всички ранни примати? Какво точно означава Бог да създаде нещо? Където и да погледнеш науката установява неясни процеси, но не и магия! Бог е зависим ли е от физически закони? В наши дни не виждаме да се случва някаква магия, няма разделяне на води, няма девствени раждания, отрязване на луната, няма Завръщане в бъдещ мираж. Хората винаги приписват магически свойства на минали и бъдещи събития, за да намерят смисъл за света в който живеят.

9. Ако ние имаме души, които ще отидат в рая или ада, защото животните нямат души? Тъй като ние сме еволюирали от животните, и в началото хора като хомо еректус или хомо хабилис са интелигентни също (малко по-ниска от нас), ще бъдат ли и те съдени? Ако не, защо? Те не са имали пророци, мозъците им не са мислили, както нашите сега. Ние сме по-умни. Не означава ли, че колкото по-умни ставаме, толкова повече потенциал имаме да станем по-известни и най-вероятно Бог да се появи от някъде? (Бог не ни е направил по Своя образ, ние направихме Бог по нашия собствен образ).

10. Морала дали не е ли зависещ не от Бог или абсолютните закони, но вътрешната решимост? Само незрели и морално несъстоятелни хора се нуждаят от страха от ада или алчността за рая, за да бъдат морални.

11. Ако Книгите са ръководство от Бога, защо не бъдат оформени по такъв начин, че да можем да ги осмислим? Ръководството на Бог би трябвало да бъде ясно и обективно а не субективно и пълно с несъответствия. Но изглежда, нашият всезнаещ Бог мисли като хората и се учи чрез техните опити и грешки.

12. Ако единствената причина човек да се придържа към религията се дължи на несигурността за задгробния живот, какво би станало ако се окаже вярно, че има Бог и той изпитва всички, за да види дали ще станем глупаци в ръцете на властта, религията и обществото или ще открием истината и реалността на живота.

Редактирано от fringe (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съжалявам за лошия превод, както и че биха наранили религиозните чувства на някого!

Няколко екзистенциални въпроса, които ще ни накарат да се замислим или да ги оборим.

1. Защо Бог иска неговото творение да не задава въпроси, критики, дебати или експериментални идеи? Това може да се случи само за покриване на лъжа. Това е причината, поради която ние не можем да попитаме за неща като това, какво е доказателството, че Бог съществува? Само истината може да устои на жестоката критика.

2. Защо Бог направи религиите се появяват само в бедните, необразовани и пустинните райони? 1400 години назад, гърците са били повече научно образовани и прогресивни, защо религията не се е появила там? Защото там има само заблудени, наивни, невежи и бедни хора. Ако отида на село, което е необразовано и се обявя като голям светец, мнозина ще ме последват. Колко лесно е да се направят глупавите хора по-глупави. Ето защо не виждаме нови религии, които да възникнат в Европа.

3. Защо Бог не ни каже на колко години е Вселената, на колко години е Земята, дали е кръгла или плоска, колко време й е било нужно за да се оформи, как е започнал живота, как е еволюирал?

4. Защо Авраамическите религии са изключителни? Как може истината да бъде ограничена до някои хора, а други хора, живеещи на други места, в други времена и т.н. да са в заблуда. Будизмът, от друга страна не е изключителен. Буда дори казва, не ми вярвайте, не вярвайте на вашите свещени книги, не вярвайте на това, което казват хората, но вярвай в само това, което е вярно за твоето сърце и ум, защото истината може да дойде само отвътре, а не отвън (извън - писания , пророци, боговете).

5. Защо Бог го е грижа за това дали хората вярват в него или не? Създателят на вселената и всеки атом в нея, не може да бъде така тесногръд, арогантен или глупав. Защото арогантността представлява прикриване на отрицателните чувства за себе си и истинският Бог по-скоро ще бъде с повече самочувствие отколкото арогантност.

6. Защо трябва да налагаме на други хора, законите и морала който считаме за свой идеал и това е единствената мярка за истината? Ако аз говоря истината, правя добро, бъда внимателен, щях да искам същото да се случи и на всички хора.

7. Защо един човек, който е религиозен е по-податлив на абсурдите и далеч от реалността на живота? Защо един образован човек е малко вероятно да бъде религиозен? Не, че означава, че религията е за наивните, слабите и незрелите? Защо Айнщайн, най-интелигентен човек, който живял на земята не е религиозен. Ако това не е ставало за него (най-интелигентния) Как може да твърдиш, че ти знаеш по-добре?

8. Ако Бог е създал Адам и го е изпратил от Рая на Земята, защо са намерени фосили на всички ранни примати? Какво точно означава Бог да създаде нещо? Където и да погледнеш науката установява неясни процеси, но не и магия! Бог е зависим ли е от физически закони? В наши дни не виждаме да се случва някаква магия, няма разделяне на води, няма девствени раждания, отрязване на луната, няма Завръщане в бъдещ мираж. Хората винаги приписват магически свойства на минали и бъдещи събития, за да намерят смисъл за света в който живеят.

9. Ако ние имаме души, които ще отидат в рая или ада, защото животните нямат души? Тъй като ние сме еволюирали от животните, и в началото хора като хомо еректус или хомо хабилис са интелигентни също (малко по-ниска от нас), ще бъдат ли и те съдени? Ако не, защо? Те не са имали пророци, мозъците им не са мислили, както нашите сега. Ние сме по-умни. Не означава ли, че колкото по-умни ставаме, толкова повече потенциал имаме да станем по-известни и най-вероятно Бог да се появи от някъде? (Бог не ни е направил по Своя образ, ние направихме Бог по нашия собствен образ).

10. Морала дали не е ли зависещ не от Бог или абсолютните закони, но вътрешната решимост? Само незрели и морално несъстоятелни хора се нуждаят от страха от ада или алчността за рая, за да бъдат морални.

11. Ако Книгите са ръководство от Бога, защо не бъдат оформени по такъв начин, че да можем да ги осмислим? Ръководството на Бог би трябвало да бъде ясно и обективно а не субективно и пълно с несъответствия. Но изглежда, нашият всезнаещ Бог мисли като хората и се учи чрез техните опити и грешки.

12. Ако единствената причина човек да се придържа към религията се дължи на несигурността за задгробния живот, какво би станало ако се окаже вярно, че има Бог и той изпитва всички, за да види дали ще станем глупаци в ръцете на властта, религията и обществото или ще открием истината и реалността на живота.

Няма за какво да съжаляваш, само кажи кой ги е задал тия въпроси?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
http://islam-watch.org/LeavingIslam/Challenge-to-Muslims-Answer-These-Questions-or-I-Will-Apostatize.htm Промених малко въпросите, защото в първоначалния си вид са малко груби.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://islam-watch.org/LeavingIslam/Challenge-to-Muslims-Answer-These-Questions-or-I-Will-Apostatize.htm

Промених малко въпросите, защото в първоначалния си вид са малко груби.

То целият сайт е ужасен.

Разбира се Исляма има отговори на всички тях и те са много прости за осмисляне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То целият сайт е ужасен.

Като се има предвид, че е направен от немюсюлмани е нормално.

Къде да ги намеря тези отговори, но не искам да са заучени, от религиозни книги и др. Искам да са логични, че човек дори и да е атеист, християнин или друг да повярва на тях!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като се има предвид, че е направен от немюсюлмани е нормално.

Къде да ги намеря тези отговори, но не искам да са заучени, от религиозни книги и др. Искам да са логични, че човек дори и да е атеист, християнин или друг да повярва на тях!

В себе си. :baby:

http://www.youtube.com/watch?v=9eJi8PqB_Mk

Редактирано от Нел (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:baby: Искам да повярвам/в себе си. Инересна песничка. С леки нотки на една песен на Металика, кънтри и още нещо.
Редактирано от fringe (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:baby:

Искам да повярвам/в себе си.

Казват, че тази е най-трудната вяра.

Джетро Тъл са страхотна група, а текстът на песента отговаря на някой и друг въпрос(от горе изложените).

Редактирано от Нел (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То целият сайт е ужасен.

Ще ми е интересно да ги напишеш тук отговорите. Преводът на fringe ми харесва, ползвай неговите въпроси и напиши отдолу всички отговори, нека да са прости за осмисляне. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като някаква анатема сте май-

има Бог.

Точка по въпроса

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като някаква анатема сте май-

има Бог.

Точка по въпроса

Ами ако наистина Бог е умрял?

Щото както го описват в дебелите книги, особено в най съмнителната от тях, той си е чиста фикция. А точно за този Бог е тая тема. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ако наистина Бог е умрял?

И как умира някой,който не е роден?Нито създаден?

Няма начало и няма край?

Смъртните нищожни прашинки в космоса,наречени хора мислят,че са най-великите

поне едно е сигурно:имат най-великата арогантност :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма начало и няма край?

поне едно е сигурно:имат най-великата арогантност :D

---------------------------

Да, Aliah, ние създаваме боговете и ние ги убиваме.

А това, че сме прашинки /прашинка, сиреч точка - това е проявлението на Абсолюта в битието/ е една, само една от нашите проекции. Можем да изречем FIAT и да създадем, можем и да замълчим, и така да дадем началото на

А вие си вЕрвайте... :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма начало и няма край?

поне едно е сигурно:имат най-великата арогантност :down:

Създаден е, Алия. Но мъртъв е създаден. А истинският е жив поне докато съществува тази вселена. :biggrin:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Създаден е, Алия. Но мъртъв е създаден. А истинският е жив поне докато съществува тази вселена. :cool:

Ако можеш да обясниш първите 2 изречения,ще е полезно за темата.

Значи въпреки тоталното си объркване (както и Валовото)какво е Бог,признаваш,че Вселената се поддържа от Бог,така ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако можеш да обясниш първите 2 изречения,ще е полезно за темата.

Значи въпреки тоталното си объркване (както и Валовото)какво е Бог,признаваш,че Вселената се поддържа от Бог,така ли?

-------------

Нео се изрази пределно ясно. Както и аз, надявам се.

Sapienti sat

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Non intellego ,нали не ми казваш да млъкна,Вал?

Много концепции-много объркване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...