Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Моят опит и моите формални изводи (до тук):

За ОШО:

Преди доста години, първите негови думи, до които се докоснах бяха точните думи, в точния за мен момент. За мен личността на ОШО няма особено значение, какъвто и да е бил, каквато и мисия и цели да е имал - негови са си, Твърди се, че думите ОШО ги е говорил, а някой ги е записал и после ги обединил в книги. За мен това няма особено значение, важното е, че думите му отекнаха в мен, по начин по който бях готов за тях. През многото години минах през думите и следите на доста "автори" включително и в българското пространство. Аз не търсих авторитети, които да "ме насочат", да ми покажат "правилен начин". За мен въпроса за "правилното" отпадна преди това и ... завинаги.

За мен следите на ОШО са онова, което използвах. После отделих време да ги изследвам. След години спрях да чета, защото почнаха да се получават някои... странни съвпадения - в смисъл, че четях голяма част от книгите му, но в живота ми, в развитието ми почнаха да се нареждат нещата според прочетеното. Реших че постепенно книгите ме увличат и реших да спра да чета. Не се повлиях от практиките, но четох внимателно за всички ОШО-ви предложения, съпоставях ги спрямо условията, въпроса, който му е зададен, спрямо конкретната публика, пред която е говорено. Открих такива зависимости и разбрах колко е гъвкаво и колко дълбоко разбиране е налице за да се реализира този подход в такъв мащаб и широта.

Спрях да чета ОШО, реших че вероятно това ми влияе несъзнателно. Много автори прочитах, на някои от тях съм преживявал силни лични катарзиси, един пример от които беше книгата на Р. БАХ - "Едно" - просто бяха за точния момент, точните думи - авторите всъщност нямаха значение. Но с времето, видях че в много автори постепенно започна да отпада адекватността в техните думи спрямо мен. Вече откривах проблеми, граници, ограничения, несъответствия на които преди това не обръщах внимание. Явно думите остават, но аз вече не бях същия. Единствения с когото това не се случи през повече от 25 години... е ОШО. Разбира се - не всичко, защото много негови думи са за хора в различни етапи от живота им и не ми резонират. Това не ми пречи да доловя огромния мащаб и разбиране на ОШО по отношение на човека, на всичко, което е вътре в него... по различните пътища. Ошо беше първия човек при който прочетох една от моите лични еврики - за думата ИСТИНА. както и за много "други".

В последните времена достигнаха до мен видеозаписи, които за мен бяха изключително ценни с нещо много важно. За мен са много показателни "очите" на човека. През годините от един пробив, след голям срок на практика с гледане в огледало... именно в очите, се случи нещо важно за мен. Видях през собствените си очи - навътре, някъде оттатък. Първо беше само за миг, после с времето се опитах да го задържам повече, с течение на практиката успях. Много внимавах, в управлението на състоянието в което съм при тази практика, защото има доста възможни опасности от залитания. Така или иначе се случи нещо... гледах... и после "видях". Не знаех, че това ще се отрази и на това - да докосвам нещо и през очите на "другите". Разбрах го съвсем случайно и това промени много неща за мен. Но когато видях за първи път видеоматериал на ОШО, първото което ми направи най-силно впечатление са именно очите му... и "онова, което беше отвъд тях". Гледах само малко, не слушах думите, а гледах поведението, лицето, невербалните му сигнали... и най-вече очите... Това е единствения човек, в който видях такава дълбочина през очите му. Лесно е да се видят сега в условията на интернет множеството от полулярни фигури, включително и в набеденото за "духовно". Например веднага ми направи впечатление КОЕЛЮ в негово видеоинтервю... Това което видях в очите му, и останалите сигнали... е просто обикновен и дори не задълбочен човек. Просто в дадения миг, в дадения момент от живота си е напипал верния начин, с верните думи. За да изпише книгите с които доби толкова популярност. И които всъщност няма никаква дълбочина в тях, точно както се оказа и в автора им.

Сега, след толкова години на собствена работа по себе си, често се случва да докосна думи на ОШО, ту през фейсбук, през форуми или цитати, ту през линкове тук или там. Думите си останаха силни, точни, те носят своя изключителен новаторски и вътрешен заряд, но вече след като съм ги извел аз самия, след като в някои от линиите аз съм ги развил и задълбочил по-широко и по-нататък отколкото са стигналите до мен думи на ОШО. Но силния им резонанс в мен и досега е налице. И досега отново и отново, в редките моменти в които думите на ОШО се докосват до мен, продължават да са точните думи... по точния начин, в точния момент. В този миг, сега, това не се е променило. Все още.

Благодарен съм на Живота че е налице възможност да се докосна автентично до реални хора, като ОШО. Не ми е авторитет, но е човек, който дълбоко уважавам и използвам през думите му, резониращи през мен самия.

:withflowers:

....само ако може да пpодължим в темата за ОШО.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Бел Ами, вчера си помислих, че очите са прозорец на душата ,иначе лично хората ги проверявам и по глас. Искам да те питам ,това Ошо ли е ?:

За да станеш мъдър, трябва да си в духовна връзка с някой мъдрец... Мъдростта малко или много е любовна афера с учител... Човек трябва да бъде последовател, а не само ученик. Ученикът спазва дистанция от учителя. За него учителя е просто преподавател. Той се интересува от учителя заради учението. Всъщност той се интересува от учението, а не от същността на учителя... Последователят не е заинтересован от учението, защото е разбрал едно нещо: знанието може да бъде преподадено, но мъдростта може само да бъде прихваната. Мъдростта е заразна! Ти трябва да си на разположението на Учител… На неговото Същество... Той е станал огън - свещта на твоето сърце е все още незапалена... Ако бъдеш на разположението на Учител, ти също може да станеш запалена свещ, да станеш пламък... Да бъдеш пламък..., безмълвен..., радостен... е мъдрост.

Редактирано от mecholari (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бел Ами, вчера си помислих, че очите са огледало на душата ,иначе лично хората ги проверявам и по глас. Искам да те питам ,това Ошо ли е ?:

За да станеш мъдър, трябва да си в духовна връзка с някой мъдрец... Мъдростта малко или много е любовна афера с учител... Човек трябва да бъде последовател, а не само ученик. Ученикът спазва дистанция от учителя. За него учителя е просто преподавател. Той се интересува от учителя заради учението. Всъщност той се интересува от учението, а не от същността на учителя... Последователят не е заинтересован от учението, защото е разбрал едно нещо: знанието може да бъде преподадено, но мъдростта може само да бъде прихваната. Мъдростта е заразна! Ти трябва да си на разположението на Учител… На неговото Същество... Той е станал огън - свещта на твоето сърце е все още незапалена... Ако бъдеш на разположението на Учител, ти също може да станеш запалена свещ, да станеш пламък... Да бъдеш пламък..., безмълвен..., радостен... е мъдрост.

Да, мисля, че това е казано от ОШО.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОШО е изразявал свое лично виждание и мнение за различните религии, духовни учения , практики, за живота и за света като цяло. В този така наречен от теб миш-маш има повече мъдрост, отколкото във всички останали учения. А това че си се опитал да практикуваш нещо и не си го направил по начина по-който ти е показано от друг учител, ОШО няма вина. Може би няма точна рецепта за това и всеки един учител влага свое виждане и методи в тези практики.

Ами както казах и преди - свободна си да четеш и следваш, каквото и когото пожелаеш, разбира се. Просто казах мнението си. Като въведение в някои неща, както и като пример за несектантско отношение Ошо (не знам защо го изписвате ОШО) е полезен. Но онова, което дава като методи е много повърхностно, според мен. Просто различни техники, които предизвикват определени променени състояния на съзнанието и не отиват по-нататък. Тези неща може да изглеждат много увлекателни, но от тях няма голяма полза. Инак, за причините поради които го изгонват от САЩ, за часовниците и колите и други неща, няма да разказвам. Който иска може да прочете. 

Желая ти успех, Бел Ами.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами както казах и преди - свободна си да четеш и следваш, каквото и когото пожелаеш, разбира се. Просто казах мнението си. Тъй че ти желая успех.

Да, разбира се. Ти също. И на теб успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добра душа значи добър химически баланс в мозъка.

Химическият баланс се повлиява много и "софтуерно", с препрогарамиране промиване на мозъка от някоя религия например.

А иначе, най-добри и наивни са децата, ама гледам че и те се удрят едно друго, подръжавайки на по-лошите сред тях.

Аз предпочитгам добродушните дами, от другите като еврейката ми се гади.

За бизнес партньорство обаче, добротата не върши работа, там си трябва човек ( мъж или жена ) способен на тарикатлъци .

Извода е че, успешната личност е този който може хем да е добър в отношенията си с близките си хора, хем да може да вземе пушката и да застреля хладнокръвно въоръженият крадец, влязъл в дома му през ноща.

Тъй де, трябват ни добродушни лелки да работят в яслите, ама си трябват също и смели пожарникари да изгасят огъня и да влезат в пламъците да изнесат задушаващото се дете. Лелките от яслата няма да влязат в пожара, те ще реват и ще се напишкат от ужас, ама в огъня няма да влязат. Лелките от яслите не стават и за хирурзи, те ще припаднат веднага като видят кръв да се лее и скалпела да реже дълбоко. Да бе, хирургът си е вид касапин, трябва да има достатъчно сомообладание за да си я върши работата. Повече даже от полицай дето потрулира и от време на време стреля по някой келеш че не е спрял.

--------------

Ами аз като съм дух, имам ли душа ?

Що съм дух ?

Ми щото не сте ме виждали и няма и да ме видите. За вас съм виртуален като чели съм някое ангелче, един път съм Магда и ми вярвате, друг път съм мъж и пак ми вярвате. Вярвате че има някакъв белгиец, ама даже и модераторите знаят само и единствено че ИП-то ми е белгийско, за останалото може да съм 100% менте, измислен герой.

А ако имам душа, то тя каква е ? Добра ли е ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами аз като съм дух, имам ли душа ?

Що съм дух ?

Ми щото не сте ме виждали и няма и да ме видите. За вас съм виртуален като чели съм някое ангелче, един път съм Магда и ми вярвате, друг път съм мъж и пак ми вярвате. Вярвате че има някакъв белгиец, ама даже и модераторите знаят само и единствено че ИП-то ми е белгийско, за останалото може да съм 100% менте, измислен герой.

А ако имам душа, то тя каква е ? Добра ли е ?

Не е нужно да те виждаме. Твоята невидима част се вижда доста ясно чрез словото което се лее от теб. :)

Дали си белгиец, датчанин, иранец или бразилец, е без значение. Можеш да си измислиш каквото искаш самоличност. Твоята самоличност тук не ни върши работа. Тук ти изразяваш своята индивидуалност, която е присъща на твоята Душа. Защото след като не виждаме тялото ти, външната ти обвивка, а пък виждаме словото, думите ти, това означава, че ти не се състоиш само от тяло, а и от някакво невидимо съзнание, облечено в тяло, за да може това съзнание да съществува и да се прояви в земните условия на живот.

Редактирано от Bel Ami (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mила ми, уважаема Бел Ами. Прочел съм почти всичко от Ошо. Имах приятелка, която преведе една от книгите му. Бил съм в групата му, която беше създадена от негови ученици у нас. Бил съм на поне два курса на учители от неговия индийски ашрам и съм правил някои от нещата, които дава като практики. Не е просто да съм чел книжките му. Зная за какво става дума. Но няма да го пиша тук. Няма смисъл, нито полза.

На мен би ми било изключително интересно, ако разкажеш по-подробно?

Никога не подценявай нито смисъла, нито ползата.  ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заснеха момента, в който човешката душа напуска тялото

Публикувано изображение

Какво става когато човек умира? Имаме ли душа? Какво се случва с нея? Руският учен Константин Коротков е уловил и запечатал момента, в който човешката душа напуска тялото с помощта на биоелектрографска камера, информира Abovetopsecre.

Благодарение на фотографска техника на Семьон Кирлиан, изображението е получено и визуализирано. На фотографията ясно се вижда как духът, оцветен в синьо, постепенно напуска човешкото тяло.

Публикувано изображение

Душата на човек се намира в гърдите и главата, защото това са частите на човешкото тяло, които първи губят жизнената си сила, смята Коротков. Според изследователя в отделни случаи е възможно душата на човек да се върне обратно в тялото му, особено през нощта. Това можело да се случи при объркване в минутите след смъртта при внезапен и непредвиден край на живота. Душата можела да се върне обратно в тялото само когато в него имало огромно количество неизползвана енергия.

Публикувано изображение

Фотографската техника, разработена от учения, е одобрена от Министерството на здравеопазването в Русия. Благодарение на тази техника ще може да се следи за напредъка на пациентите, болни от онкологични заболявания. При иновативната технология на Коротков могат да се наблюдават енергийните изображения на всички видове биофизични дисбаланси.

видео

http://interest.actualno.com/Zasneha-momenta-v-kojto-choveshkata-dusha-napuska-tjaloto-news_3240.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не се лъжа, будистите нямат Души. Те имат нещо, дето гледа през очите и слуша с ушите, но за съжаление не знам добре дефиницията и ще спра до тук да се опитвам да я цитирам.От тук следват два въпроса : Какво следва от факта, че човек има или няма Душа ? и Може ли човек да има Душа, ако в неговото религиозно изповедание тази концепция не съществува ?

Да, будистът не вярва в безсмъртието на душата си, нито пък дири утеха в идеята, че ще живее и след смъртта си.Той приема абсолютно факта, че животът е нещо преходно. - Алън Уотс
Редактирано от Śūnyatā (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

така е - един си отива, друг идва

отново и отново

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята, че човек притежава нещо уникално, невероятно и божествено, в себе си, наречено ДУША, е вредна за цялата човешка цивилизация като цяло, защото не се осъзнава факта, че ние не сме една душа, не сме едно тяло, а сме конгломерат с цялата природа, ние продължаваме извън нашето тяло и външния свят е наше продължение. Ние не сме независими субекти. Не трябва да се борим един с друг и с природата. Създали сме един свят подобен на арена изпълнена с единоборства и агресия, в който "моето" мнение е по-добро от "твоето", в който агресивния и упорития побеждава мислещия и чувствителния, от което се създава хаос от противоречия, който логично ще доведе до изчезването ни като вид, несъвместим с природата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

има ли човек душа е същото като имаше ли гюро глава!за да се разбере има ли човек душа или не трябва първо да се знае що е душа,какви са свойствата и,как и в какво се проявява,какво е предназначението и в човешкото естество!тогава ще разбереме кой казва в нас искам да ям, да пия, да спя, искам да ходя, да се разхождам, да работя, искам да гледам различни цветове, да чувам различни гласове, да усещам различни ухания .  усвоила за себе си всички телесни потребности, душата смята за свое дело и удовлетворяването им и се грижи за храната, пиенето, съня, дрехите, дома и за всичко друго, желаейки всячески да постигне спокойствие за тялото, та да не я тревожи със своите досадни нужди!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И утвърждаване и отричането съществуване на душа, както и на божествени откровения, парапсихологически преживявания, се явява спекулация, тъй като няма никакви конкретни доказателства. Заблуда, илюзия е да се смята, че ние сме нещо отделно от природата и че се явяваме някакъв независим наблюдател в тялото. Да се имаш за нещо отделно от енергията на Вселената е подобно на това листата да се имат за отделни от дървото, рибите от океана или звездите от пространството. Отъждествявайки се с "Аз" или "душа" се отделяме от Вселената от която сме се появили и продължаваме да ползваме за "досадни нужди, като храната, пиенето, съня, дрехите, дома и за всичко друго". 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основна грешка е да се смята, че ние сме нещо отделно от природата и че ние за разлика от нея се явяваме някакъв независим наблюдател, който е извън тялото и Вселената. Да се имаш за нещо отделно от енергията на Вселената е подобно на това листата да се имат за отделни от дървото, рибите от океана или звездите от пространството. Отъждествявайки се с "Аз" или "душа" се отделяме от Вселената от която сме се появили и продължаваме да ползваме за "досадни нужди, като храната, пиенето, съня, дрехите, дома и за всичко друго". 

Здравей Шунята,

Струва ми се, че изразено по този начин на някой може да му напомни за концепцията за Ниргуна-Брахман (безкачествения Абсолют) на Адвайта Веданта. Знам, че нямаш предвид тази концепция, но може да се интерпретира и така. Възгледът на Адвайта също се води недуален, но е по-точно да се определи като монистичен (не монотеистичен като при авамическите религии, а имено монистичен).

–––––––––––––––––

Инак, не виждам смисъл будистката представа за Анатман да се противопоставя на христянската представа за безсмъртна душа. Двете изхождат от различни предпоставки и са взаимоизключващи се, но колкото Глен би убедил мен, толкова и аз бих убедил него в нещо. Тъй че едва ли има полза от подобна дискусия. Така мисля, но не се опитвам да налагам мнението си, т.е. всеки сам си решава как да постъпва. Лично аз избягвам подобни спорове, поради тяхната безплодност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инак, не виждам смисъл будистката представа за Анатман да се противопоставя на христянската представа за безсмъртна душа. Двете изхождат от различни предпоставки и са взаимоизключващи се, но колкото Глен би убедил мен, толкова и аз бих убедил него в нещо. Тъй че едва ли има полза от подобна дискусия. Така мисля, но не се опитвам да налагам мнението си, т.е. всеки сам си решава как да постъпва. Лично аз избягвам подобни спорове, поради тяхната безплодност.

Здравей, scepsis. Будистката представа за Анатман не е утвърждаване или противопоставяне, а просто наблюдение, че няма "Аз" като независима същност. Обратно, утвърждаването на "Аз" или "душа" е илюзия, която няма нищо общо с реалността. Така някои безсмислени спорове се осмислят, доколкото в тях се прави опит за разсейване на дадена илюзия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

будизмът може и да отрича съществуването на човешка душа,но Християнството не само утвърждава съществуването на душата, но дори и Христос го подчертава, че тя е по-ценна от богатствата на целия свят- "защото каква полза за човека, ако придобие цял свят, а повреди на душата си?" (Мат.16:26).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Будизмът НЕ отрича съществуването на човешката душа, но и не утвърждава нейното съществуване . За будиста важно е първо да си "буден", като най-ценно качество на съзнанието и разума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aко трябва да се изрази прецизно, то будизмът не отхвърля наличието на емпирично Его или душа (това би било налудничаво), но изследвайки аналитично и съзерцателно не открива трансцендентално Его или душа, т.е. някаква мистична, солидна, субстанционална същност извън петте агрегата на привързване (упадана-скандха), т.е. форма (рупа), усещане (ведана), възприятие (самджня), нагласи или ментални формации (санскара) и съзнание (виджняна). Тези пет агрегата също не могат да са такава душа, защото са неперманентни. Другите религии и учения, от които имам някаква представа също не откриват подобен феномен, а просто го предполагат и допускат на основата на твърденията в приеманите от тях авторитетни източници (свещенни книги). Така виждам нещата.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Будизмът НЕ отрича съществуването на човешката душа, но и не утвърждава нейното съществуване . За будиста важно е първо да си "буден", като най-ценно качество на съзнанието и разума.

не врат ми шия вашето

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не врат ми шия вашето

Обичаен космически джаз  :drums2: 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не ви чуваме барабаните за съжаление

:P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не ви чуваме барабаните за съжаление

:P

Не вярваш ли че има музика, вяра не стига ли, или искаш да се убедиш с ушите си, с душата? Айде мир да е, ето малко джаз  :handshake:http://www.youtube.com/watch?v=tDHJU7hMVPc

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...