Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

3 март - Национален Празник на България

Препоръчан отговор

• Отговори 252
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Честит празник!   

Горда Стара планина, до ней Дунава синей, слънце Тракия огрява, над Пирина пламеней.     Мила Родино, ти си земен рай, твойта хубост, твойта прелест, ах, те нямат край.      

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ето и едно друго интерсно мнение, взето от Клуб Политика, Автор: Analyser:

Трите Освобождавания на България от турците

Освобождаване първо, войната от 1806 - 1812 година.

Русия окупира Сърбия и я обявява за свой протекторат. После "освобождава" Северна България, но като вижда голямата турска войска великия Кутузов си обира партакешите и оставя раята на милоста на ордите.

След няколко предварителни опита е сключен окончателен мирен договор. Империята прибира Молдавия и Кавказ. Българските земи са върната без условия на Турция. Раята плаче от зверствата на башибозука, Империята не се трогва.

Освобождаване второ, войната от 1828-1829 година

В началото на 1829 г. започва второто настъпление на руската армия на Балканския полуостров. През юни тя превзема Силистра, преминава Стара планина и окупира Тракия. На 20 август 1829 г. руски части влизат в Одрин. За първи път градът е превзет от руската армия. Това предизвиква паника в столицата на Османската империя и подтиква султана към търсене на възможности за подписване на примирие с Русия.

След няколко предварителни опита е сключен окончателен мирен договор. Империята прибира устието на Дунав, Грузия, част от Армения. Румъния и Сърбия получават автономия, днешна България е върната без условия на Турция. Раята плаче от зверствата на башибозука, Империята не се трогва.

Освобождаване трето, войната от 1877-1878 година

Това освобождаване сте го учили в училищата, та няма да го напомням. Само резултатите.

След няколко предварителни опита е сключен окончателен мирен договор. Сърбия и Румъния получават независимост (как ли хихикат на 3 май), а България е разделена на три части. Както обикновено, една се връща на Турция без условия. Другата пък получава автономия. И едва третата става васално княжество, зависимо от всички Велики Сили. Раята плаче. Империята си връща загубеното през войната от 1856 година и е доволна. Българите обаче не са. Някои местни патриоти поставят интересите на България над руските.

Други българи пък обявяват Трети Март за най-български ден. Те си знаят защо.

Публикувано изображение

Не искам да се заяждам на тоя ден, но той не би трябвало да бъде нищо повече от официален празник, както и беше доскоро. Това е един неосъществен договор, който няма защо да бъде празнуван. Той предизвиква след себе си поредици от конфликти, почвайки от ревизията му с берлинския договор и стигнем чак до днес - " Нападението на редакцията на в. 24 и 168 часа" :rolleyes:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Единствената държава с целия свят с 3 национални празника

А иначе за мен лично руснаците са имали една единствена цел-да стъпят на Балканския полуостров, да си осигурят един вид "плацдарм" на територията на Османската империя и оттам да могат лесно да стигнат до Босфора без много проблеми, защото едно е войските ти да преминават през една четвърт от Европа, друго е да си на 10 крачки от противника.

Също всичко това ми напомня на поговорката-Стани Круме, че да седна аз. Същата е работата с 9 септември 1944-само дето тогава бяхме С едни, а преди 3 март бяхме ПРОТИВ другите. Накрая дойдоха същите. Лично според мен, когато ни освободиха руснаците те се настаниха. Резултати: Цял урок в историята за 6 клас на тема:Русофили и Русофоби и Искам да попитам едно, и с това ще завърша. В коя държава пред Народното събрание, вместо да стои някой национален герой, символ на героичието на даден народ, е изграден чужд цар, на друга държава? Колкото и да са близки двете държави като отношения, не може ти да сложиш един чужденец на такова място. Не знам дали наистина е така, но Царя Освободител, не е наречен Освободител, защото ни е освободил, а защото е освободил руските селяни от крепостничеството. А паметници на геройте, тогава са правени на края на София-доколкото знам, където сега е паметника на Левски е бил тогава края на София. Още повече, че някакъв кмет е искал да бутне къщата на Левски, бил българин човека. Тази история ми е разказвана, още повече, че и към нея се прибави, че турци са помогнали за реставриране на къщата. Не знам дали тази история е 100 процента чиста монета, но не мисля, че и пълна лъжа, защото познавам много българи, който са чисти боклуци. Такива каквито е имало и навремето, така че не се и очудвам ако наистина тази история е истина. Живи и здрави!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

......Не знам дали наистина е така, но Царя Освободител, не е наречен Освободител, защото ни е освободил, а защото е освободил руските селяни от крепостничеството.

.....

Да - точно така е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 11 месеца по-късно...

Честит празник и поклон пред всички знайни и незнайни войни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Публикувано изображение Редактирано от icicle_78 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 11 месеца по-късно...

Честит празник на всички, които се чувстват българи!

...

Българин да се наричам, първа радост е за мене

...

Дано докато сме живи все още да съществува тази страна България. Че като гледам на къде вървят нещата ...., все по-сериозно се замислям какво правя все още тука :ph34r:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Шуми Марица

окървавена,

плаче вдовица

люто ранена.

Марш, марш,

с генерала наш!

В бой да летим,

враг да победим!

Български чеда,

цял свят ни гледа.

Хай към победа

славна да вървим.

Левът балкански

в бой великански

с орди душмански

води ни крилат.

Млади и знойни,

в вихрите бойни.

Ний сме достойни

лаври да берем.

Ний сме народа,

за чест и свобода,

за мила рода

който знай да мре.

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Пушкалата екнат. Турците ревът,

Насипи налитат и падат, и мрат; -

Идат като тигри, бягат като овци

и пак се зарвъщат; българи, орловци

кат лъвове тичат по страшний редут,

не сещат ни жега, ни жажда, ни студ."

ИВАН ВАЗОВ "Опълченците на Шипка"

Публикувано изображение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване