Премини към съдържанието
korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 32 минути, Тодор Андреев написа:

Въпрос с повишрна трудност:

След успешна инсталация на Линукс Минт 19 ми изписва: "рестартирайте сега или..."

Рестартирам и отново ми зарежда от флашката. Изкл лаптопа, махам флашката, вкл и ми изписва "no bootable divice".

На какво се дължи този скапан проблем.

При инсталацията, последния път го пуснах на най- горната отметка, която сама си създава дял efi и т.н.

Лаптопа е acer с 4гб памет, модел 2016г. Дъното му е uefi, флашката с която го преинсталирам е същата с която успях да преинсталирам моя, който имаше същия проблен, но създадох дял efi и се оправи. Тук този номер не мина.

Ей това ще ти оправи проблема:

https://howtoubuntu.org/how-to-repair-restore-reinstall-grub-2-with-a-ubuntu-live-cd

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъкмо си оправих проблема и видах, че ми пишете.

Благодаря все пак. Проблема беше в настройките на дъното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Тодор Андреев написа:

Въпрос с повишрна трудност:

След успешна инсталация на Линукс Минт 19 ми изписва: "рестартирайте сега или..."

Рестартирам и отново ми зарежда от флашката. Изкл лаптопа, махам флашката, вкл и ми изписва "no bootable divice".

На какво се дължи този скапан проблем.

При инсталацията, последния път го пуснах на най- горната отметка, която сама си създава дял efi и т.н.

Лаптопа е acer с 4гб памет, модел 2016г. Дъното му е uefi, флашката с която го преинсталирам е същата с която успях да преинсталирам моя, който имаше същия проблен, но създадох дял efi и се оправи. Тук този номер не мина.

Поради каква причина може да ти зареди отново от флашката, тя би трябвало да е махната, като дори би трябвало да ти излезе известие за това?

А. Лошо направено дисто

Б. Твоя грешка

В. "Проблем" с дъното

Верният отговор - и трите.

(Би трябвало да си сложил grub на влашката, от комбинацията на 3-те проблема).

И за да не съм неясен (моята версия е) - избираш автоматично делене, флашката я 'брои' за /dev/sda, създава дял за efi, но инсталира grub в MBR на /dev/sda. Дори и при автоматично делене ти пак имаш избор къде да се инсталира записът, тук не си обърнал внимание и си се съгласил сляпо.

Каламарес  (ако е той) е "нов" инсталатор и "не е очукан отвсякъде" както трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Димитър Христозов написа:

Как да си инсталирам Adobe Flash Player и обновленията му.

Отваряш си пакетния мениджър за твоето дистро, в полето за търсене пишеш каквото съм показал и маркирал на скрийншота и го инсталираш.

spacer.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Димитър Христозов написа:

За коя дистрибуция става въпрос ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Димитър Христозов написа:

Сваляш тар от сайта на адобе разархивираш го и четеч прочети ме

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, petie1 написа:

Сваляш тар от сайта на адобе разархивираш го и четеч прочети ме

Много сложно му го направи. За начинаещ и моят начин през 2 поста нагоре ще му свърши работа, независимо дали е Арч или Даебианско чудо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, rado84 написа:

Много сложно му го направи. За начинаещ и моят начин през 2 поста нагоре ще му свърши работа, независимо дали е Арч или Даебианско чудо.

Ами не съм сигурен дали ще му свърши работа твоя начин ако иска чист флаш или го няма в хранилишето ама да пробва де нищо не губи

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rado84 написа:

Ама зависимо. У Арч са го кръстили papper-flash

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Masakra написа:

Ама зависимо. У Арч са го кръстили papper-flash

На бас че не е оригиналния флаш това а флаш пипер или както там беше

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, petie1 написа:

На бас че не е оригиналния флаш това а флаш пипер или както там беше

Къв ще да е. И да е оригинален, не е по-малко опасен. Така или иначе не ползвам флаш. Ама го написах, за да види Радо84, че не е прав.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Masakra написа:

Къв ще да е. И да е оригинален, не е по-малко опасен. Така или иначе не ползвам флаш. Ама го написах, за да види Радо84, че не е прав.

Аз от 5 години флаш не съм слагал ни на Бозата ни на Линукс и не съм преритал кат гледам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. Искам да попитам въпрос за проблем, на който се натъквам за втори път.

Подмених ОС на машината, която използвам за бекъп - Уин>>Дебиан (Бъстър). Мислех, че няма къде да объркам инсталацията (ръчна, не автоматична), ама явно го направих, защото отново ми се случи, когато искам да sudo нещо, ми казва, нещо от рода: "Не си в групите на sudo-ърите. Проблема ще бъде рипортнат". Аз се добавих към групата на sudo-ърите, и вече е ок, но защо може да се объркало и какво. Дали защото е testing?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кога се добави в групата - по време на инсталацията или след това? Освен това инсталатора и всичко останало не е в "крайна фаза", и е нормално да ти излязат и други малки проблеми преди "края".

Аз със Септор (и то е Бъстър) опитах да обнова ГРУБ и ми каза, че няма такава команда. На другия ден вече имаше.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аха, значи, защото е Buster. По време на самата инсталация почти нищо не съм правил. Следвах нормалните стъпки и с next, next...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При некст...в период нямаш инсталация на sudo и няма как да си член на групата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Мальчик Бананан написа:

Мислех, че няма къде да объркам инсталацията (ръчна, не автоматична), ама явно го направих, защото отново ми се случи, когато искам да sudo нещо, ми казва, нещо от рода: "Не си в групите на sudo-ърите. Проблема ще бъде рипортнат". Аз се добавих към групата на sudo-ърите, и вече е ок, но защо може да се объркало и какво. Дали защото е testing?

https://debian-handbook.info/browse/stable/sect.installation-steps.html

root  не трябва да има празна парола. Ако я оставите празна по време на инсталацията, акаунтът  root ще бъде деактивиран, а на създадения потребителски акаунт  ще бъде дадена възможността да станат root с помощта на командата sudo
Това е описано в секцията 4.2.9. Administrator Password.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дебиан по принцип няма sudo  то се инсталира след инсталацията от рут акаунта и си създава групата и тогава се добавяш в нея

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, petie1 написа:

Дебиан по принцип няма sudo  то се инсталира след инсталацията от рут акаунта и си създава групата и тогава се добавяш в нея

su

apt-get install sudo

usermod -a -G sudo потребител

reboot

в  CENTOS имаш създаден sudo потребител, но не е описан в etc/sudoers. Там, отваряш файла с vim и под root all all добавяш user all all.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, cybercop написа:

su

apt-get install sudo

usermod -a -G sudo потребител

reboot

в  CENTOS имаш създаден sudo потребител, но не е описан в etc/sudoers. Там, отваряш файла с vim и под root all all добавяш user all all.

Да това го знам наизуст все пак съм под Дебиан може и така

adduser потребител sudo

shutdown -r now

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, nick_dimitrov написа:

https://debian-handbook.info/browse/stable/sect.installation-steps.html

root  не трябва да има празна парола. Ако я оставите празна по време на инсталацията, акаунтът  root ще бъде деактивиран, а на създадения потребителски акаунт  ще бъде дадена възможността да станат root с помощта на командата sudo
Това е описано в секцията 4.2.9. Administrator Password.

Да, то инсталаторът ме информира за това. Сложих парола и на потребител и на админ. Нещо аз съм объркал в стъпките.

Благодаря за отговорите. Да, почнах да се зачитам в документацията вече...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, petie1 написа:

shutdown -r now

Това е излишно писане. :P  "reboot" без кавичките прави абсолютно същото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, cybercop написа:

Там, отваряш файла с vim ....

Точно този текстови редактор започнах да го изучавам по интернет! Не съм програмист и го изучавам само като любител, но лично на мен много ми харесва. Старая се да го ползвам вместо kate, nano и други.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, GermanecaBG написа:

Точно този текстови редактор започнах да го изучавам по интернет! Не съм програмист и го изучавам само като любител, но лично на мен много ми харесва. Старая се да го ползвам вместо kate, nano и други.

Този файл е разрешено да се конфигурира само с vim. Отваряш файла, натискаш "i" за да влезеш в режим на въвеждане, пишеш, каквото имаш за писане и излизаш от режима с Esc. После изпълняваш командата :wq за запис и изход и излизаш. По принцип, предпочитам nano, където всичко ми е пред очите и не се налага да помня команди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване