Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 1 минута, DarkEdge написа:

Абе, да ви питам - интелектуален оргазъм ли получавате като наричате "другата" операционна система с истинското й име? По-велики ли се усещате? И как бихте "излъгали" потребител на другата ОС да мине в лоното на дистрибуциите, при положение, че демонстрирате дива нетърпимост? Как да ви повярва, че вашата "свобода" не е "свободия"/див анархизъм, щом не можете да се отнасяте с уважение?

Кефи ме да се бъзикам с тия идиoти, ето последните им коментари пак бисер до бисер, а смешното е, че си вярват

:emoji_smiley-23: :emoji_smiley-23: :emoji_smiley-23:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

преди 11 минути, DarkEdge написа:

Абе, да ви питам - интелектуален оргазъм ли получавате като наричате "другата" операционна система с истинското й име? По-велики ли се усещате? И как бихте "излъгали" потребител на другата ОС да мине в лоното на дистрибуциите, при положение, че демонстрирате дива нетърпимост? Как да ви повярва, че вашата "свобода" не е "свободия"/див анархизъм, щом не можете да се отнасяте с уважение?

Навик. А и ти сам призна съвсем наскоро, че е боза, майкрософт също го признават. Но всички продължавате дружно да си я ползвате. Аз в момента я ползвам единствено заради мултиплеъра на Евро Трък 2, но успея ли да го подкарам под линукс, уиндоусът си заминава. Само мултиплеър мода остана неподкаран под линукс, всичко друго тръгва и лети, колкото и да не му харесва на копелето.
А ти, ако толкова държиш да наричаме любимата ти ОС с правилното ѝ име, накарай копелето да спре да нарича линукс "ла*нокс". В противен случай прилагаш двойни стандарти и ние ще продължим да наричаме уиндоус "боза", "бозиндоус" и др. подигравателни имена.
Освен това преди време останах с впечатлението (и то именно от теб), че в уиндоус раздела не е добра идея да го наричам бозиндоус, но в линукс раздела - може.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Валсо написа:

А и ти сам призна съвсем наскоро, че е боза

Я, пак! Посочи къде, 'щот' иначе ще те наплюя за клевета.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Валсо написа:

Само мултиплеър мода остана неподкаран под линукс, всичко друго тръгва и лети, колкото и да не му харесва на копелето.

накарай копелето да спре да нарича линукс "ла*нокс".

Много ми харесва и се надявам всичко да тръгне под лaйнокс, за да може после в разни форуми и фейсбук групи да пишеш еуфорични стени от текст как си "подкарал" поредната игра на камиончета и как "летиш" из пътищата, и да има на какво да се смеем аз и другите читатели! Колко пъти да ти кажа, не е лошо, че пишеш - лошо ще е ако спреш!

Даже като гледам vpvelev също има талант и вземи да го хванеш под ръка и заедно да "подкарвате" и после да "летите"! Ако се харесате може да се омъжите, а крематориума ще е кум/кума! (не знам как точно да се обърна, че там е мътна водата)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, DarkEdge написа:

Абе, да ви питам - интелектуален оргазъм ли получавате като наричате "другата" операционна система с истинското й име? 

Ако може някой добър човек да ми обясни какво се пита в това изречение, ще съм много благодарен.
Коя е другата ОС ?
Кое е истинското ѝ име ? 
Кой тук го ползва ?
И кой получава интелектуален оргазъм като каже на Андроид че е Андроид ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, DarkEdge написа:

Я, пак! Посочи къде, 'щот' иначе ще те наплюя за клевета.

Като те питах как е възможно уиндоус сам да си трие буут лоудъра, ти каза, че това го има още от уиндоус 7. :D Това си е бозаджийско поведение, каквото при линукс няма. А друго бозаджийско поведение е нещо да не му хареса, да реши да ти прави тъпата проверка на дял преди да стартира ОС и да ти затрие целия дял без да пита дали може. Такова поведение също няма при линукс. Та как да не го наричам "бозиндоус", а? Особено като гледам как на копелето му е разрешено да пише "лай*окс", а ти не реагираш, пък уж си модератор...

преди 6 минути, Белгиеца написа:

Ако може някой добър човек да ми обясни какво се пита в това изречение, ще съм много благодарен.
Коя е другата ОС ?
Кое е истинското ѝ име ? 
Кой тук го ползва ?

Той друго имаше предвид - че наричаме любимата му ОС "бозиндоус", "говн*ндоус" и т.н. Мисля, че трябва да е благодарен, че поне в уиндоус раздела не я наричаме така.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Белгиеца написа:

Коя е другата ОС ?
Кое е истинското ѝ име ? 
Кой тук го ползва ?

Не знам коя и „тази“ и коя „другата“!

Примери за популярни съвременни ОС са: AIX, Android, BlackBerry, BSD, Chrome OS, iOS, Linux, OS X, QNX, Microsoft Windows, SteamOS,[3] Windows Phone и z/OS. Първите девет имат общ произход, свързан с UNIX. Други популярни ОС в реално време са FreeRTOS, Micrium и VxWorks.

Колкото до Андроид - ще кажа само:

Цитат

Android е операционна система на Google Inc. за мобилни устройства, базирана на ядрото на Linux.

Тоест - Андроид е вид Линукс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, vpvelev написа:

Аз ти пиша за деца, Линукс, терминал, конзола, ти ми пишеш за деца, педофили, бомби...

Какво толкова те мъчи тоя Линукс? За какви страдания и че нищо лесно нямало при ползването му?

Ти се опитваш да ме избудалкаш да приема твоята пингвинска вяра, пък аз съм атеист и се дърпам.
Много от нещата в Линукс минават през терминала = страдание за този който не иска да пише команди на ръка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, Hot Bastard написа:

Кефи ме да се бъзикам с тия идиoти, ето последните им коментари пак бисер до бисер, а смешното е, че си вярват

:emoji_smiley-23: :emoji_smiley-23: :emoji_smiley-23:

Това изречение споменаваш ли го в автобиографията си?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Hot Bastard написа:

Даже като гледам vpvelev също има талант и вземи да го хванеш под ръка и заедно да "подкарвате" и после да "летите"! Ако се харесате може да се омъжите, а крематориума ще е кум/кума! (не знам как точно да се обърна, че там е мътна водата)

Браво! Много си умен!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей оспамихте темата съвсем то не че и аз не съм за бой ама поне си се бъзиках само с Джокер белгийски

Ама той поне става за бъикане че поне твори смешки

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хората играят игри на конзоли :) Само Андрешко се мъчи на настолни бангии и вкарва 2-3 хиляди лева ,за да цъка на кракнати игри ........Ем нагло и безобразно племе сме ,семката ни е гнила и бай Ганьовска .Не случайно преди над 100 години Буров е казал "Българина ще стане гражданин на света когато се научи да си плаща за всичко"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Валсо написа:

да реши да ти прави тъпата проверка на дял преди да стартира ОС

За да е тръгнала да прави проверка, значи делът е бил маркиран като "мръсен", т.е. е имало проблем вв файловата система.

преди 4 часа, Валсо написа:

Той друго имаше предвид - че наричаме любимата му ОС "бозиндоус", "говн*ндоус" и т.н. Мисля, че трябва да е благодарен, че поне в уиндоус раздела не я наричаме така.

Е, и това ако не е проява на висша форма на простащина от някого, който си мисли, ама само си мисли, че знае нещо, здраве. 

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, petie1 написа:

Ей оспамихте темата съвсем то не че и аз не съм за бой ама поне си се бъзиках само с Джокер белгийски

Ама той поне става за бъикане че поне твори смешки

petie1 има разлика като напишеш "бъзиках само с Джокер белгийски" и "Кефи ме да се бъзикам с тия идиoти".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, vpvelev написа:

petie1 има разлика като напишеш "бъзиках само с Джокер белгийски" и "Кефи ме да се бъзикам с тия идиoти".

Е ясно е ама наистина прекалихме всички, създал съм тема да се дракаме там а не тук да ни гледат сеира начинаешите, така ще ги отблъснем вместо да ранесем заразата като се изрази Джокер белгийски

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не мога да разбера как имате нерви да се занимавате с тва мрънкало Белжо ..........Тоя тараторчо даже и за бъзик не става вече .....доказан лаладжия и досадник .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, DarkEdge написа:

Е, и това ако не е проява на висша форма на простащина от някого, който си мисли, ама само си мисли, че знае нещо, здраве. 

Искам да те питам нещо като виден Уиндоус спец: Защо ползваш терминал? Според Джокер белгийски на Уиндоус терминал не му трябва та изпадам в чуденка........

Той за тва ми се и подиграва че си върша работата с терминал...

преди 7 минути, Ивайло Димов написа:

Аз не мога да разбера как имате нерви да се занимавате с тва мрънкало Белжо ..........Тоя тараторчо даже и за бъзик не става вече .....доказан лаладжия и досадник .

Ми да се уредим в почетния му списък :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоа е луд по целаъта глава ве Котак ..........

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Ивайло Димов написа:

Тоа е луд по целаъта глава ве Котак ..........

Да и пак го хванах в лъжа тоя път за snapd че не може да се инсталира без конзола

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Даже не му чета словестинте излияния .........тоя по-досаден и мрънкащ от дърта свекърва ...........пише некви пасквили дълги по 100 изречения ,само рев ,сополи и оплаквания .........се съм виждал чудо ма тоя баси скандалното същество .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Ивайло Димов написа:

Даже не му чета словестинте излияния .........тоя по-досаден и мрънкащ от дърта свекърва ...........пише некви пасквили дълги по 100 изречения ,само рев ,сополи и оплаквания .........се съм виждал чудо ма тоя баси скандалното същество .

Па и лъже кат дърт циганин ето вече гледам тв от снап без да впиша и и една команда... Ааа искам си конзолата пък  :helpwanted3:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, petie1 написа:

Той за тва ми се и подиграва че си върша работата с терминал...

Я па му се подигравам, че я върши с 20 000 клика и докато стигне до целта с кликане, забравил какво е тръгнал да прави, пък после трябва да чака графичният интерфейс да свърши работата, което както видяхме неотдавна е почти два пъти по-бавно от терминала. Така че докато той цъка като побъркан, аз вече съм си свършил работата. :D 

преди 2 часа, DarkEdge написа:

За да е тръгнала да прави проверка, значи делът е бил маркиран като "мръсен", т.е. е имало проблем вв файловата система.

Проблемът е в главата на оня дъртак деБил Гейтс, а не във файловата система. Като писна, че трябвало да прави проверка, реснах компа и си влязох в линукс. Ако имаше проблем, то при зареждането линукс щеше да изпише нещо от рода на "cleaning orphaned elements" - точно подробности какво изписва не знам, защото го показва много бързо и успявам да хвана само думата "orphaned". Та, ако имаше проблем с ФС, линукс щеше да изпише такова съобщение по време на зареждането, а той не изписа. След това пак реснах компа, пуснах "великата ОС с истинското ѝ име" и изведнъж се оказа, че нямало проблем, защото не поиска да проверява дяла. Значи изводът е, че проблем няма, просто оня полуумрял дъртак се чуди как да ти прее*е/изтрие файловете за благодарност, че му ползваш отрочето. Зат'ва като тръгна, се порових из нета и изобщо изключих тая простотия с проверката на диска.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Валсо написа:

Я па му се подигравам, че я върши с 20 000 клика и докато стигне до целта с кликане, забравил какво е тръгнал да прави, пък после трябва да чака графичният интерфейс да свърши работата, което както видяхме неотдавна е почти два пъти по-бавно от терминала. Така че докато той цъка като побъркан, аз вече съм си свършил работата. :D 

А така а сега го хванах в нова опашата лъжа за снап успях да го инсталирам без конзолата от а до я че даже съм вече и с телевизия

преди 11 часа, Белгиеца написа:

Какви стари спомени бе, алоооо ?
Ксубунту 20.04  излязло на 23 април старо ли е ?
Без терминал няма настройка на виното у него.
Без терминал няма инсталиране на snap пакета за acestream у него.
И хиляди други случаи в които без терминал нищо не можеш да подкараш.
Това се случва сега 2020г.

Ей му опашата лъжа на Джокер белгийски да я видят сите форумци

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Ивайло Димов написа:

Ааааа, ама тя такава ли е била работата,  ц ц ц ...
Господинът не може да чете нищо ако не е писано в терминал.

За другите, които могат да четат на български.
По комунистическото време бяха решили да раздават шофьорски книжки безплатно на момчетата в гимназиите, щото им трябваха шофьори да им карат Молотовките в казармите ( да, имаше все още някакви спациализирани Молотовки, високо-проходими). И съответно бяха намерили от някъде една единставена Молотовка и ни пускаха няколко пъти да се учим да караме като превключваме скоростите ѝ с двойно амбриране. Понеже в скоростната кутия на Молотовките нямаше синхронизатори, та натиснеш един път съединителя за да изключиш от 3-та скорост и го пуснеш. След това го натиснеш пак и включиш на втора скорост.
Е, ползването на терминал през 2020 година е същото като да ползваш скоростна кутия от Молотовка без синхронизатори, когато има вече коли без съединител. Предишната ми германска каруца нямаше съединител. Следващата вероятно пак няма да има съединител, за да мога да я карам и когато ме боли един крак или дясната ръка. Демек да не трябва да превключвам аз скорости и пак да стигна до магазина да си напазарувам.

Значи, да си знаят новите мераклии дето сега тепърва ще се пробват да ползват някакъв линукс, това е ОС при която правачите ѝ са на мнение че имат право да пускат незавършени софтуери като youtube-dl или  Wine или всеки snap пакет, за които ще трябва да отварят потребителите задължително терминала и да пишат заклинания в него, иначе нищо не се случва, даже и не може да ги инсталира човек snap пакетите от сайта им.
Значи пичове новобранци, схемата е следната при линуксите.
Като ви похвалят че имало нещо което било работело под линукс, не се ловете на въдицата да си въобразявате че ще е вярно.
Ами първо търсете два дена из интернет на английски от разни сайтове как се работи с това животинче което са ви го похвалили.
След това си записвайте глижливо всичките намерени ръководства, щото те пък и не работят понякога, та трябва да пробвате по няколко варианти, докато тръгне най-накрая животинчето.
След това, ако сте гадняр по душа, ще можете на свой ред да лъжете следващите начинаещи че Wine бил работел и чакате да изреват на умрело че дори не тръгва.
След което им се подигравате, че при вас си бил работел, но грижливо забравяте да им кажете кои два заклинания трябва да напишат в черният прозорец, за да могат да го ползват.
Друг вариант за подигравка спрямо новите начинаещи е firefox - разправяте им всичко друго, но не и как да си свалят и от къде да си го свалят .deb файла. Ако сте истински садист в напреднала фаза на психичното ви разстройство, можете даже да им лепнете 4 или 5 снимки с обяснение как да ползват firefox  свален директно от сайта им, от където .deb готов файл просто не дават ония садисти, щото искат да е трудно ползването му.
А ако видите някъде, че някой иска да си сваля видеа от сайтовете на френските телевизии, го подлъгвате че вие ползвате успешно youtube-dl и пак грижливо забаравяте да им кажете, че това животинче идва без графичен фронт енд за него и те няма да могат да му отгатнат името за да го инсталират и ще се измъчват поне една цяла вечер , щото не могат да си свалят шоуто от АРТЕ например.
Значи следите форумът където сте гоподлъгали наивният новобранец цяла вечер и като почне да надава вой че не тръгва youtube-dl  му пускате скрийншот със свалено и от вас и пуснато в ВЛЦ шоу дето му трябва на питащия. След което се отдавате на садистичния кеф да си ударите една злобарска, представяки си как оня страда безпомощен пред екрана и няма да си гледа шоуто.

Та така, това е ОС предимно за садисти и мазохисти, за което причиненото или изпитаното страдание са висша ценност.
Ако все пак искате да я ползвате, щото ви е писнало от уиндоус, правете като мен, четете сами на английски и не се доверявайте на подигравчиите пишещи в този раздел тука на този форум. Не се регистрирайте и на чисто линукс форуми, щото там ще ви засипят с кофи помия от заклинания за терминала.
Вярно е че отначало ще ви е ужасно трудно с проклетите заклинания в терминала, но все пак ако сте упорити с времето ще почнете за разпознавате от дългите излияния из интернет, как да минете само с възможно най-краткото писане на заклинания. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване