Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 4 минути, p4p написа:

Да, победихте. Признавам го.

Вашата тролска група, закриляна от @DarkEdge, осра почти целия раздел и изгони над дузина сериозни потребители, а други почнаха да пишат много рядко. Не знам само дали това е цялостна политика на  kaldata.com или само на групичката ви. Не се спазват основни правила на форума, за липсата на елементарни норми на поведение въобще няма да споменавам.

Ами той дарк едж знае ли, че ни закриля? Аз лично нямам нищо против и няма да се сърдя ако ме баннат, проблем ще е ако баннете валсо/радо84, че няма да има на кого да се смея.

П.П. - е все пак цъкнете 3 бързи лайка преди да ме баннете, че да станат 600 :emoji_smiley-38:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,8k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

преди 6 минути, p4p написа:

Вашата тролска група, закриляна от @DarkEdge

Мисля, че точно в този момент клеветиш! Посочи един пост, който да е нарушил Правилата, да е докладван и да не е взето отношение по него.
Никога и никого не съм закрилял!

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, DarkEdge написа:

Мисля, че точно в този момент клеветиш! Посочи един пост, който да е нарушил Правилата, да е докладван и да не е взето отношение по него.
Никога и никого не съм закрилял!

:cantbelieve:

Тоест, модераторите не пипат нищо, освен ако някой обикновен потребител, който не е длъжен да следи за спазване на правилата, не докладва?!?

И няма проблеми ей такива простащини да си стоят във форума?!?

преди 1 час, Hot Bastard написа:

Евала белжо, праскай там русите белгийки и им eби мaмата на хейтърите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, manjaro написа:

Благодаря за предложенията. Разгледах ги, но това ми допадна най-много wingpanel system monitor . Обаче закъсах на този ред и гледам като индианец - летяща чиния:

Run meson to configure the build environment and then ninja to build

meson build --prefix=/usr
cd build
ninja

To install, use ninja install

sudo ninja install

В какъв смисъл закъса?

Ей човек ни моли за помощ стига сме се дракали в тая тема, имаме си тема за драчене марш там

А Дарк Еджа да хваща метлата и да поразчисти мслко темата

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, petie1 написа:

Ей човек ни моли за помощ

petie1, ами p4p му помогна, като каза, че тази програма е за Pantheon графичната среда, а тя се използва в Elementary Linux доколкото зная. 

Въпреки това я пробвах при мен в Xfce, но не работи. Излиза горе един празен и прозрачен панел и това е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, p4p написа:

Да, победихте. Признавам го.

Ами като няма културно обслужване от страна на тези които биха могли да помогнат, трябва да ви превъзпитаме да почнете да уважавате волята на начинаещите, например да не ги изнасилвате да пишат команди, просто защото вие така сте свикнали.
Един начинаещ има пълното право да иска да си остане начинаещ следващите 20 години.
Един начинаещ има пълното право само да иска да ползва един линукс, без да трябва да разбира нещо повече от това което би трябвало да знае за да може ползва един безплатен уиндоус.
Не сте вие които решавате по какъв начин питащият начинаещ ще си ползва избраната ОС.
Начинаещият няма призвание да става програмист нито системен администратор в някоя фирма.
Той не иска да учи команди като neofetch или winecfg, просто защото в уиндоус никой не го насилва да пише команди.
Ето сега пиша от убунту 20 и инсталирах wine преди един час. Е, не се появяват линкове в менюто на убунту, както се появиха за към acestream. Като не се появяват линкове, що ме лъжете всички в хор от няколко месеца че Wine е бил лесен за ползване ? А и защо ме лъжете че съм бил щял да мога да си подкарвам уиндоуски програми, без абсолютно никой от вас да ме предупреди, че повечето програми просто няма да тръгнат да работят нормално ?
Вие на това помощ ли му викате ?
Миналата година имх проблем с инсталирането на по-нова версия на firefox, никой не ми даде тогава линк към .deb за да си я инсталирам. Сега преди няколко дена пак се втурвате да ми доказвате че си била работила и без .deb файл, след като аз съмият съм пуснал линк към такъв.
Пиша тука че съм инсталирал убунту 19 и съм го разкарал набързо, щото не е предвидено да може да му се свали горната лента долу. Каква беше вашата реакция ?
Почнахте да ми пускате картинки, че някои от вас били могли да я свалят, но никой не казва че това ще разстрои работата на линукса и ще стане нестабилен и муден от тези екстеншъни, правени от незнам сипкой си ентузиаст.
Вие на това помощ ли му викате ?
А като ви проглуших ушите че нап сайта за snap пакетите ме карат да пиша команди за да ми ги дадат за в Минт 18.2 някой от вас обяснил ли е как става по друг начин. Не, не го е обяснил никой така че да го разбере човек ползващ Минт 18.2 в който няма програма за магазина им тя да си ги сваля оттам.
Аз ви говоря че в Минт Деби и в чистия Дебиан не тръгва acestream от snap пакет, а вие ми показвате картинки че в арч имало софтуер който бил компилирал acestream . Какво ме грее мене в арч как се случват нещата, аз не го искам.

Огромният ви проблем на някои от вас е, че сте си въобразили че някой който ползва линукс, ще е задължително съгласен да пише команди. Че рано или късно щял да стане фен на терминала и ще мине на арч.
Точно тука тази тема е за начинаещи, научете се да ги уважавате.

преди 58 минути, RudeBoy написа:

И няма проблеми ей такива простащини да си стоят във форума?

А дъртият евреин от Палестина като писа в темата на дъртия търновец, че потребителите идващи от уиндоус били с едноклетъчни мозъци, тогава що не се възмущаваш ?
Дъртият евреин още не е разбрал че има .deb файл за лисицата, пък ти не знаеше че има .deb за плеъра който хвалиш че си доволен от него.
Като тръгне една овца нанякъде и цялото стадо върви по нея да пасат каманди на оная ливада там на баира, вмесо да рупат наготово прясно окосена трева два метра вляво. Те това е цялата философия при феновете на линуксите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е не няма такава глупост кат на Джокер белгийски не няма честно казано

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Белгиеца написа:

1. Като не се появяват линкове, що ме лъжете всички в хор от няколко месеца че Wine е бил лесен за ползване ?

2. А и защо ме лъжете че съм бил щял да мога да си подкарвам уиндоуски програми, без абсолютно никой от вас да ме предупреди, че повечето програми просто няма да тръгнат да работят нормално ?

3.Вие на това помощ ли му викате ?

4.Пиша тука че съм инсталирал убунту 19 и съм го разкарал набързо, щото не е предвидено да може да му се свали горната лента долу. Каква беше вашата реакция ?

5. Вие на това помощ ли му викате ?

6. А дъртият евреин от Палестина като писа в темата на дъртия търновец, че потребителите идващи от уиндоус били с едноклетъчни мозъци, тогава що не се възмущаваш ?

Готово. Редактирах ти поста. Не ми благодари.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Белгиеца написа:

Ето сега пиша от убунту 20 и инсталирах wine преди един час. Е, не се появяват линкове в менюто на убунту, както се появиха за към acestream. Като не се появяват линкове, що ме лъжете всички в хор от няколко месеца че Wine е бил лесен за ползване ?

Като се инсталира Wine, няма линкове към него в менюто на Убунту. Когато инсталираш някаква програма за Уиндоус, тогава се появява линк.

Освен това няма нужда да пишеш в конзолата winecfg. При първото инсталиране на някаква уиндоуска програма, ако wine не е още конфигурирано, първо се прави това и то качва още някои програмки и тогава си тръгват нещата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, vpvelev написа:

petie1, ами p4p му помогна, като каза, че тази програма е за Pantheon графичната среда, а тя се използва в Elementary Linux доколкото зная. 

Въпреки това я пробвах при мен в Xfce, но не работи. Излиза горе един празен и прозрачен панел и това е.

Би трябвало да бачка на всяка среда все пак това е Линукс

преди 23 минути, Белгиеца написа:

Той не иска да учи команди като neofetch или winecfg, просто защото в уиндоус никой не го насилва да пише команди.

Е не тва ме събори от смях честно казано

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Белгийче!

Работата е много проста за такива , като теб!

Нещо, което не го умееш с главата и ръцете, не се захващай с него. Няма никой по света да седне и да направи операционна система по твоите прищевки. Хората поне 100 пъти са ти казали, че не си ни за Linux ни за Windows!  A това, че жена ти те смятала за Бог по компютрите, си е нейна работа - нас не ни касае.  Аз не мога да карам самолет, но и не се захващам. Направи го и ти и си седни на задника. Поне в очите на съседите си ще си като ЦАР в техниката. Тук, тези мурафети не минават. Затова ти се подиграват и от ляво и от дясно!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, petie1 написа:

Би трябвало да бачка на всяка среда все пак това е Линукс

Ако работи в графичната среда е така, но тук става въпрос за програмки работещи в панела. Всяка графична среда си прави свои панели и допълнения за тях.

Например времето в моя панел в Xfce, не е същия аплет като този за времето в КДЕ например.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, vpvelev написа:

Като се инсталира Wine, няма линкове към него в менюто на Убунту. Когато инсталираш някаква програма за Уиндоус, тогава се появява линк.

Освен това няма нужда да пишеш в конзолата winecfg. При първото инсталиране на някаква уиндоуска програма, ако wine не е още конфигурирано, първо се прави това и то качва още някои програмки и тогава си тръгват нещата.

Не виждаш ли че тоя не увира? Опитва се да наложи някакви си негови идеи

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На зададените по-горе въпроси.

1. Wine не е лесен за ползване

2. Самото име на WINE Wine Is Not an Emulator си подсказва, какво е. На сайта има, кои програми тръгват и кои не. https://appdb.winehq.org

https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&sTitle=Browse Applications&sOrderBy=appName&bAscending=true

3. Ако не си помогнеш ти самият, никой няма да ти помогне.

4. Сваля се лесно долу. Има добавки. Но има и конфигурационен файл.

5. Прочети номер 3.

6. ?!?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Колев60 написа:

Белгийче!

Работата е много проста за такива , като теб!

Нещо, което не го умееш с главата и ръцете, не се захващай с него. Няма никой по света да седне и да направи операционна система по твоите прищевки. Хората поне 100 пъти са ти казали, че не си ни за Linux ни за Windows!  A това, че жена ти те смятала за Бог по компютрите, си е нейна работа - нас не ни касае.  Аз не мога да карам самолет, но и не се захващам. Направи го и ти и си седни на задника. Поне в очите на съседите си ще си като ЦАР в техниката. Тук, тези мурафети не минават. Затова ти се подиграват и от ляво и от дясно!

Много точно казано, кат го питах защо Дебиан 10 бачка в моите ръце Джокера ме оплю можеш да му видиш коментарите и как се опита да ме изнудва с Кити Анне

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, petie1 написа:

Не виждаш ли че тоя не увира? Опитва се да наложи някакви си негови идеи

Вижда се че поне е упорит и пробва, но както спомена и Колев60, иска да намери дистрибуция, която да има всичко, което той иска. Ама няма такава. Но поне да разбере, че точно Линукс предоставя такава възможност да си го настроиш по твой вскус. Но не става автоматично. Трябват знания и да се чете, а Белгиеца само се нерви и недоволства. И после и тук обвинява, че никой не му помага.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, vpvelev написа:

Вижда се че поне е упорит и пробва, но както спомена и Колев60, иска да намери дистрибуция, която да има всичко, което той иска. Ама няма такава. Но поне да разбере, че точно Линукс предоставя такава възможност да си го наствоиш по твой вскус. Но не става автоматично. Трябват знания и да се чете, а Белгиеца само се нерви и недоволства. И после и тук обвинява, че никой не му помага.

Именно това и показа моя урок как се създава дистрибуция по твой вкус  и желание но наш Джокер пак ме осмя иди да видиш

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, petie1 написа:

Именно това и показа моя урок как се създава дистрибуция по твой вкус  и желание но наш Джокер пак ме осмя иди да видиш

Той иска като щракне 2-3 пъти с мишката и всичко да му е готово.

С твоя урок ще се измори и изпоти много. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, vpvelev написа:

Той иска като щракне 2-3 пъти с мишката и всичко да му е готово.

С твоя урок ще се измори и изпоти много. :)

Абе и аз искам много неща ама няма...

Дебиан 10 ме слуша също и снаповете а Джокера не го слуша

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, petie1 написа:

Много точно казано, кат го питах защо Дебиан 10 бачка в моите ръце Джокера ме оплю можеш да му видиш коментарите и как се опита да ме изнудва с Кити Анне

Уточнявам!

Темите за Linux и Windows ги следя много по вече отколкото любимата ми "Аудиотехника" . Така че не се притеснявай, че не съм забелязал и този пост, който споменаваш. Голяма част от присъстващите в тези два подфорума не познават истинското лице на Белгиеца, докато аз мога да предположа каква нова щуротия може да напише. А те не са кой знае колко много от 2006 година насам. Само дето към старите, за които пише и се гордее постоянно, е прибавил 2-3 нови теми от които двете са за Linuks и Windows. Показа Ви как добавя човек във форума в "блокирани". А защо всички Вие не направите същата процедура като него и след като няма кой да му обръща "внимание" ще си намери друго занимание. В предната тема му написах че е станал почти на 50 години и няма 2 дни трудов стаж, а чака наготово жена му да го нахрани, напои, да ходи по 8 часа на работа а той да натиска дивана съзерцавайки украинките с големите цици на телевизора. Мен ще ме е срам от такова постижение, но не и...НЕГО.

"А Дарк Еджа да хваща метлата и да поразчисти мслко темата"

А защо трябва някой да хваща метлата и да разчиства след нас, когато сами можем да се контролираме какво е редно и какво не да пишем.Сами виждате, че за да съществува сайт или форум в днешно време, му трябва...трафик.Има и свобода на словото и печата, но тя се простира в определени граници, а не който и както си прецени!

г

преди 36 минути, vpvelev написа:

Вижда се че поне е упорит и пробва, но както спомена и Колев60, иска да намери дистрибуция, която да има всичко, което той иска. Ама няма такава. Но поне да разбере, че точно Линукс предоставя такава възможност да си го настроиш по твой вскус. Но не става автоматично. Трябват знания и да се чете, а Белгиеца само се нерви и недоволства. И после и тук обвинява, че никой не му помага.

Колега!

Във форума никой на никого не е длъжен да помага или да учи някого на каквото и да било. Тук, всичко се прави на добра воля и ако михайловградското хлапе не му харесва, да върви на майната си. Нито се нерви, нито недоволства - просто му липсва сивото вещество в кратуната! Това при него е тенденциозно. Я го попитай колко приятели има на този свят. А ако прочетеш с какви термини застава срещу родният си брат и родителите му - веднага ще ти стане ясно що за човек стои пред теб!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, vpvelev написа:

Ако работи в графичната среда е така, но тук става въпрос за програмки работещи в панела. Всяка графична среда си прави свои панели и допълнения за тях.

Например времето в моя панел в Xfce, не е същия аплет като този за времето в КДЕ например.

Ясно разбрах те

преди 23 минути, Колев60 написа:

А защо трябва някой да хваща метлата и да разчиства след нас, когато сами можем да се контролираме какво е редно и какво не да пишем.Сами виждате, че за да съществува сайт или форум в днешно време, му трябва...трафик.Има и свобода на словото и печата, но тя се простира в определени граници, а не който и както си прецени!

Отново право думаш ама наистина темата е за разчистване а ние да си вървим в темата за мерене на... дистрибуциите и да не цапаме тази тема както и се научим да спазваме правилата на форума и държавата ни

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Колев60 написа:

А защо всички Вие не направите същата процедура като него

Ми тря'а прайм нещо в тая карантина като не може да се излиза, а пък нон-стоп по цял ден да разцъкваш една игра почва да писва и тря'а да има няк'во разнообразие. Бангиеца е идеален и за разнообразяване на деня, и за подигравка. Понякога много хубави неща ръси, които снимам и после качвам във фейсбук в една група на линуксари.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, malosi написа:

Под каква ОС се опитваш да инсталираш това ? 

Elementary OS. Това от линка ми не съм сигурен дали е програма или команди за добавяне на въшни пакети/приложения. Мисля, че е нещо, което изкарва индикаторите на програмка gnome system monitor в горния панел на elementary os - wingpanel. Тъмна Индия е за мен. Сега търся в нета инфо, но не мога да ги изкарам в трея индикаторите на gnome system monitor :(
wingpanel indicators

преди 7 часа, p4p написа:

Да, добра е добавката, но е за Pantheon:

https://i.imgur.com/55tPzi2.png

Аз се справих без помощта на нинджите:

https://download.opensuse.org/repositories/X11:/Pantheon:/Branch/openSUSE_Leap_15.2/

Tова дистро не съм го пробвал. Иначе ги обиколих доста - Ubuntu, Mint, Kubuntu сега последно съм с Elenemtary Os. Заделил съм 200 gb на единия диск и при смяна на дистрото, следвам тези стъпки (видеото долу). Харесва ми, че dual boot-a е безпроблемен и 10-ката се съвместява перфектно с всяко дистро. Работят. И също, че SECURE BOOT не пречи изобщо. Бутвам инсталатора с nomodeset> инсталация на дистрото>видео драйвър> enroll secure key. Последната стъпка просто следвам указанията на ...дистрото :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, manjaro написа:

Elementary OS. Това от линка ми не съм сигурен дали е програма или команди за добавяне на въшни пакети/приложения. Мисля, че е нещо, което изкарва индикаторите на програмка gnome system monitor в горния панел на elementary os - wingpanel. Тъмна Индия е за мен. Сега търся в нета инфо, но не мога да ги изкарам в трея индикаторите на gnome system monitor

manjaro, ето по-добро описание на процеса за инсталиране.

https://www.linuxslaves.com/2018/10/install-wingpanel-system-monitor-indicator-elementary-os-juno.html

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване