Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 1 час, acnekt написа:

Снимах ти, защото ти искаше да видиш текст до икони. Сега пък искаш да видиш док. Нещо друго искаш ли да видиш? 

Ето скрива се автоматично.

ek4kx2rg.gif

Искам да видя хем док вляво от който да мошеш да си пускаш браузърите ,  хем и текст до иконите в долната лента, защото знам че това не е възможно в Гном, пробвал съм го с Dash to Panel.
Трудничко е да избудалкаш белгиец роден в България.
Абе те в темата за боза 10 не можаха да ме избудалкат да ползвам троянци, та на тебе ли тука ще ти се вържа за един смотан Гном.
Аз имам лошия навик да проверявам лично дали става нещо или не става, имам си твърди дискове и си пробвам в реални условия, а не на виртуалки.
Освен това, твоят Гном няма меню от долу до горе със списък със всичко инсталирано, а ти изкарва само едни огромни иконки без достатъчно дълъг и обяснителен текст какво изобщо правят. И се луташ като гламав да кликаш по 50 иконки докато видиш че се отворил софтуерът който търсиш. А и са ти скрили терминала в една обща иконка, ха ха ха ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,8k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

преди 15 часа, vpvelev написа:

manjaro, ето по-добро описание на процеса за инсталиране.

https://www.linuxslaves.com/2018/10/install-wingpanel-system-monitor-indicator-elementary-os-juno.html

Благодаря. Точно по него се ориентирах. И от мен един шот - Elementary OS

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Белгиеца написа:

Аз имам лошия навик да проверявам лично дали става нещо или не става

За да провериш нещо става ли или не, не трябва ли да имаш поне елементарни познания за "нещо-то" ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, street racer написа:

За да провериш нещо става ли или не, не трябва ли да имаш поне елементарни познания за "нещо-то" ?

Даже е задължително!

Щото - може да чакаш едно нещо, а да стане ... друго нещо!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Белгиеца написа:

Аз имам лошия навик да проверявам лично дали става нещо или не става

При теб никога нищо не става.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, street racer написа:

Аз проверявам според нивото ми на начинаещ и после публикувам мнението ми на вниманието на всички псевдоразбирачи и манипулатори , които явно не успяват да оборят моята теза.

преди 32 минути, Валсо написа:

Аз искам нещата да стават по лесния за мен начин = без да ползвам терминал да пиша у него неща които не разбирам и не искам да ги уча на моята възраст на зрял чичко.
Нямам намерение да съм цял живот вечен ученик послушко, само защото някакви си некадърници нарочно не искат на направят нормална ОС да е лесна за ползване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Белгиеца написа:

Нямам намерение да съм цял живот вечен ученик послушко, само защото някакви си некадърници нарочно не искат на направят нормална ОС да е лесна за ползване.

Ако терминалът ще откаже такива като теб от линукс, гласувам с всички крайници всичко да се направи терминално, даже и уиндоус! :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, jhoro написа:

Даже е задължително!

Задължително е за тебе, аз си пробвам всякакви ОС и се спирам на най-подходящата като за мен.
А това са някакъв смърдел пингвин за разходки из интернет и прокисналата боза 10 за програмите които не тръгват във ферментиралото вино станало на оцет. Бозата няма достъп до интернет, щото прекалено много злодеи имат лоши намерения към нея и успяват да я превърнат в помия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Белгиеца написа:

Аз проверявам според нивото ми на начинаещ и после публикувам мнението ми на вниманието на всички псевдоразбирачи и манипулатори , които явно не успяват да оборят моята теза.

Ти доста авторитетно се изказваш, ама можеш ли го? Админ ли си, програмист ли си? За просто потребител, и то без да плаща - влачи и трай. Боломачите на Микромеките - иди - доди да изказваш мнение, да критикуваш, защото си си ги платил. Ама неща за които не си си мръднал пръста, не си дал една стотинка, да изказваш каквото и да било мнение.. Де да знам.. Май "леко" ти е завишена личната самооценка. Отворен код - море. Като не ти харесва, пиши, дописвай, преправяй - направи го както ти харесва. Ако не можеш - плати някому да ти го направи както искаш. От колко време вече пишеш глупости, и то доста обемисти, да беше отделял по 1 час на ден, вече да си изкарал някой курс за python (примерно) поне на fundamentals ниво. При това ги има и на български, даже и безплатни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Nuria написа:

От колко време вече пишеш глупости, и то доста обемисти, да беше отделял по 1 час на ден, вече да си изкарал някой курс за python (примерно) поне на fundamentals ниво. При това ги има и на български, даже и безплатни.

Уиндоусът 10 който ползваше жена ми точно за питона, се скапа. Не знам дали е по нейна вина, или някой апдейт го е утрепал, но ѝ смених твърдия диск с друг с Минт на него и гледам че е все още жив и здрав. По един член от семействвото е достатъчно за питона да го изучава като хоби.
Ще изчакам търпеливо тя да го научи питона и да почне да ми помага в някой друг живот след прераждането ми в пингвин.
Аз си държа на правото да съм начинаещ яко мрънкащ всеки път като попадна на некадърно направено нещо. Моят граждански дълг на честен човек ме подтиква да обяснявам на другите начинаещи измамите на разни писачи на бъгави програми. А на планетата на пингвините неработещи творения има много, поради простата причина че мутират с бясна скорост. Всеки плеска маца нещо с некакви пакети които следващата седмица вече се апдейтнали и опааа, не бачка програмката повече. Трябва да си инстарираш новата версия на пингвина и пак почва да работи известно време компютърът нормално. Само че като си туриш новия пингвин, темите от стария или направо ги няма добавени, или ако се мъчиш са ги слагаш сам, те пък не тръгват. И за аплетите също, тамън си си харесал нещо, ама то е само за точно този този пингвин роден на точно тази дата и не работи на браччеда му от другия остров. Абе мъка голяма е с тази художествена самодейност наречена отворен код. Всеки иска да е различен от другите и възможно най-несъвместим с тях, за да не му бягат клиентите и да продължават да му дават доброволни дарения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

преди 4 минути, Белгиеца написа:

някой апдейт го е утрепал

KB4549951

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Белгиеца написа:

Уиндоусът 10 който ползваше жена ми точно за питона, се скапа. Не знам дали е по нейна вина, или някой апдейт го е утрепал, но ѝ смених твърдия диск с друг с Минт на него и гледам че е все още жив и здрав. По един член от семействвото е достатъчно за питона да го изучава като хоби.
Ще изчакам търпеливо тя да го научи питона и да почне да ми помага в някой друг живот след прераждането ми в пингвин.
Аз си държа на правото да съм начинаещ яко мрънкащ всеки път като попадна на некадърно направено нещо. Моят граждански дълг на честен човек ме подтиква да обяснявам на другите начинаещи измамите на разни писачи на бъгави програми. А на планетата на пингвините неработещи творения има много, поради простата причина че мутират с бясна скорост. Всеки плеска маца нещо с некакви пакети които следващата седмица вече се апдейтнали и опааа, не бачка програмката повече. Трябва да си инстарираш новата версия на пингвина и пак почва да работи известно време компютърът нормално. Само че като си туриш новия пингвин, темите от стария или направо ги няма добавени, или ако се мъчиш са ги слагаш сам, те пък не тръгват. И за аплетите също, тамън си си харесал нещо, ама то е само за точно този този пингвин роден на точно тази дата и не работи на браччеда му от другия остров. Абе мъка голяма е с тази художествена самодейност наречена отворен код. Всеки иска да е различен от другите и възможно най-несъвместим с тях, за да не му бягат клиентите и да продължават да му дават доброволни дарения.

Сигурно и от софтуерно инженерство не разбираш. Иначе нямаше да пишеш така. Също така не разбираш смисъла на Open Source.

Ето запиши се http://www.uni-vt.bg/bul/spec/specinfo.aspx?sptype=1&tab=azb&mc=4060027&fmc=40600272&specname=Софтуерно инженерство

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Белгиеца написа:

А не мислиш ли, че като "начинаещ" (при теб - по-скоро неразбиращ), не можеш да даваш генерални оценки за тези неща. Особено при факта, че огромната част от потребителите ползват по няколко OS (за различни нужди) и нямат твоите "проблеми"?

Аз ползвам 4 OS. FreeBSD за граничния ми рутер (PfSense), Linux за NAS (Open Media Vault), Windows и MacOS - за други неща, според софтуера, който ми трябва. PfSense и Open Media Vault са виртуализирани на едно желязо, което (като изключим LAN картите) не струва и 500 лв. Този комп, ако не го чистех от време на време, щях да съм забравил къде седи даже :) Не съм преинсталирал или да съм се борил с компютрите си от години.

Разбираш ли - всичко опира до ЗКУ. При теб, с вечното ти мрънкане, никога нещата няма да се случат, пък ако искаш и 1000 диска дръж в шкафа 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, street racer написа:

А не мислиш ли, че като "начинаещ" (при теб - по-скоро неразбиращ), не можеш да даваш генерални оценки за тези неща. Особено при факта, че огромната част от потребителите ползват по няколко OS (за различни нужди) и нямат твоите "проблеми"?

Аз ползвам...

Какъв е процентът от общото население на ЕС ползващ всичко това което ти ползваш , за подобни нужди ?
Май ще да е нещо като 0,01% .
Като неразбиращ начинаещ аз ви доказах, че в убунту Wine без ползване на терминала не може да върши работа.
Старият Wine 1.6 в Минт 18.2 може да се ползва и без терминал, защото се появяват линкове за конфигуриране на големината на буквите и за премахване и инсталиране на програми. Но пък той симулира само до Уиндоус 8, следващите 8.1 и 10 не ги познава.
Само неразбиращи начинаещи като мен могат да дават обективна оценка на ядовете които ги чакат милионите други начинаещи, ако се подлъжат да повярват, че само с линукс и Wine ще могат безпроблемно да си инсталират и програми за Уиндоус.
А четящите начинещи имат късмета, че все пак аз като ударя на камък и не става без терминал, намирам сам и коя команда трябва, та все пак стигам до края на пробването на някоя тествата програма. Докато те сами дори няма да могат да я пуснат да тръгне по никакъв начин.
Освен това намирам и начин как да сваля готови .deb файлове, за да не трябва терминал.
А големите псевдо-разбирачи се правят, че не знаят че имало и .deb файлове и те затрупват с команди за изпълнение, ако не си се размрънкал публично че не е нормално нещо.
Този който ми помогна за драйвера за принтера ми Канон точно така постъпи. Не ми каза иди си свали тези два файла под формата на .deb и си ги инсталирай, ами подробно ми описа всичко какво да се мъча да копирам у терминала. Даже и като му бях отговорил че не става така и след малко и бях лепнал аз двата линка към .deb файловете, уточнявайки че ми е било по-лесно тях да ги сваля и инсталирам, той пак ме затрупа с още една страница с команди. 
Ето това е големият проблем между имащите се за знаещи и изискващи от начинаещите незнаещи, задължително да се учат да ползват терминал.
А пък после малко по малко се разбира, че един знайковец не знаел какво е acestream, друго самопровъзгласило се "светило" не знаело че съществува PlayOnLinux и няма абсолютно никакъв опит в ползването на snapd, трети пък ти вика при мене в арч работи - ползвай арч. А като успееш да ги затапиш че си може и без гадния Гном да имаш 5 години апдейти за убунту , те се правят че не разпознават Cinnamon.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

:offtopic_s:  KB4549951

Веднага го „давай на прокурор“!

Цитат
Чл. 115. Който умишлено умъртви другиго, се наказва за убийство с лишаване от свобода от десет до двадесет години.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още не мога да схвана какъв му е зора с Виното на Джокера и защо се мъчи да сваля .deb  като ехе-та?

преди 4 часа, Валсо написа:

Даже и онова в гащите сигурно... :lol6:

Мм къде му е нетбуута на Убунту 20.4? Че не можах да го намеря...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Белгиеца написа:

друго самопровъзгласило се "светило" не знаело че съществува PlayOnLinux и няма абсолютно никакъв опит в ползването на snapd,

Само че на "светилото" му бачка абсолютно всичко което е решило да си подкара без значение от дистрибуцията и без измислиците на Каноникал ха сега де......  Ако го разбираше това щеше да се усетиш защо не знам за PlayOnLinux ама нали си Джокер та логиката не ти е силната страна... Пък и освен това ти разпознах смешната Канела на Убунту така че пак гориш че не разбирам от Линукс :) Знам че не ме четеш но ще помоля някой да ме цитира та да ти сваля временно защитата и да ме прочетеш ..

За твой ужас подготвям нов урок за  Дебиан в хумористичен стил

преди 2 минути, Hot Bastard написа:

Благодаря много интересно защо не са го сложили на страницита си?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, petie1 написа:

Джокер... Знам че не ме четеш но ще помоля някой да ме цитира та да ти сваля временно защитата и да ме прочетеш ..

Подготвям нов урок как се инсталира acestream без значение от дистрибуцията

:D

преди 4 минути, petie1 написа:

ами сигурно Ралсо им се е скарал, че е много неудобен, и го скриха.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Hot Bastard написа:

:D

Хубава шегичка но аз не се интересувам от играчката на Джокера

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, petie1 написа:

Даже и онова в гащите сигурно... :lol6:

Еми той затова така пише, защото си няма играчка... :D 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, petie1 написа:

Там си е, ама са го набутали в хелп страницата.
https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Валсо написа:

Там си е, ама са го набутали в хелп страницата.
https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

Въх че кой ще се сети да го дири там... Аз го дирих в нетбуут секцията и се чудих къде е

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване