Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

• Отговори 8,5k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

Открих къде бил проблема - nvidia panel-a в EOS не помни настройките за gamma 0.8 след рестарт. Резултатът - по-бледа картина и шрифтове. Относно скрола https://support.google.com/chrome/thread/8654678?hl=en абсолютно едно към едно. Спра ли да скролирам страницата за няколко секунди, честотите на картата се свалят на минимум и последващото първоначално скролиране има лаг за части от секундата. Явно драйвъра на нвидия за linux не струва. Би трябвало да работи на adaptive mode, както трябва, както е под windows. Трябва да задам max performance в powermizer таба за да не го прави, но държи честотите на макс. И не помни настройките за powermizer, АКО затворя nvidia planel-a.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах и убунту на отделен дял - същият резултат. Общо взето всичко е фикснато с изключение на това https://support.google.com/chrome/thread/8654678?hl=en . Има ли пауза от няколко секунди между скролиранията - има накъсване при старт на скролирането, след което е плавно...докато не спра да скролирам отново за няколко секунди. Вариантът е да задам в nvidia panel-a max performance, но затворя ли го - не помни настройките. Трябва да го държа отворен. Интерсно е и друго, защо държи честотите на най-ниските стойности и в момента който скролна отиват на макс? В windows също memory /core clock са на минималните стойности, НО ги качва с малко или изобщо докато скролирам и скролирането не накъсва. Може да има общо с липсата хардуеърно ускорение в бразуърите под линукс, може и от драйвъра да е ... или друго, не знам.

валсо, layers.acceleration.force-enabled фиксна проблема, но не и този по-горе дето споменах :( . Все пак благодаря за помощта. 

пп още един подобен резултат https://apple.stackexchange.com/questions/130880/chrome-delays-first-scroll

Usually, the issue shows as follows. I read a bit on the page, scroll down and the reaction on the screen is delayed. When I don't wait a few seconds between two scrolling actions, everything is fine. This is really annoying because after a while you really pay attention to this issue and it drives one crazy.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, manjaro написа:

Вариантът е да задам в nvidia panel-a max performance, но затворя ли го - не помни настройките.

manjaro, не зная дали съм разбрал правилно и дали за това става въпрос:

60PivcF.png

Тази настройка при мен се губи само при рестарт на Линукс.

Затова съм си направил скрипт, който се стартира при логването:

Цитат

!/bin/bash

nvidia-settings -a [gpu:0]/GPUPowerMizerMode=1

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да. След рестарт не я помни, но и то си пише де, но кой да гледа (преди малко я видях ) 'the value of this setting not persist across X server or system restart'. 
Ти със същта карта ли си - 1660ti? И каква програма ползваш за gpu usage/info? Намерих една, която ми се видя, че става - GreenWithEvny.
пп със същата карта си, пак не гледам :D

Screenshot from 2020-05-07 21-20-43.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти със същта карта ли си - 1660ti?

Да, с ZOTAC GeForce GTX 1660 Ti AMP. 

Но ако не те дразни толкова това при скролирането, по-добре го остави на Auto. И аз се чудя дали картата да ми работи само на max.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vpvelev написа:

Тази настройка при мен се губи само при рестарт на Линукс.

Затова съм си направил скрипт, който се стартира при логването:

Аз предпочитам по-перманентните решения, щото тоя скрипт я сработи, я - не.

/etc/X11/xorg.conf
Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    BoardName      "GeForce GTX 1050 Ti"
    Option         "RegistryDwords" "PowerMizerEnable=0x1; PerfLevelSrc=0x2222; PowerMizerDefaultAC=0x1"
    Option         "NoFlip" "false"
EndSection

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А Джокера сега ще ревне че е много трудно

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как мога да спра "crash report" в Хубунту 18.04 или да премахна програмата която го работи.Всеки път когато включа лаптопа ми изкарва съобщение да докладва за проблем и ме дразни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Trading написа:

Как мога да спра "crash report" в Хубунту 18.04 или да премахна програмата която го работи.Всеки път когато включа лаптопа ми изкарва съобщение да докладва за проблем и ме дразни.

Можеш да деинсталираш програмата Apport, ако не държиш да ставаш докладчик на проблеми.

П.П.: Това съм го писал много пъти, но да го направя още веднъж. Инсталирай базовата сесия (пакета xfce4) за да не ти "осиротее" xubuntu-desktop ако премахнеш някой ключов пакет от него.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам и нищо против да съм доклатчик на проблеми, но всеки път излиза съобщението, независимо, че натискам бутона за докладване на проблема, а това е досадно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Trading написа:

Нямам и нищо против да съм доклатчик на проблеми, но всеки път излиза съобщението, независимо, че натискам бутона за докладване на проблема, а това е досадно.

Управлението на услугите е елементарно.

Пишеш sudo systemctl disable apport.service

и програмата е изключена. Но, ако не държиш на нея, направо я деинсталирай. Аз не я инсталирам изобщо. Тя заявява доклад за всякакви събития, голяма част от които не са проблем. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, cybercop написа:

и програмата е изключена. Но, ако не държиш на нея, направо я деинсталирай. Аз не я инсталирам изобщо. Тя заявява доклад за всякакви събития, голяма част от които не са проблем. 

Ама човека го е страх от конзолата също като другия образ Джокера ака Белгиеца

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, petie1 написа:

Ама човека го е страх от конзолата също като другия образ Джокера ака Белгиеца

Не знам какво се пише в нея.Не владея програмен език.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, cybercop написа:

и програмата е изключена. Но, ако не държиш на нея, направо я деинсталирай. 

В линукс тези действия предполагат да знаеш английски и да има кой да те учи как се работи с команди, щото иначе горкият му единствен лаптоп на всеки начинаещ ако не може да се справя да разбира какво иска от него черния прозорец.
Например тази година за първи път в живота ми инсталирах Минт 18.2 на лаптопчето до Уиндоус 10.
Ииииииии после Уина не тръгва, те така.
Реакцията ми беше светкавична, форматиране на целия твърд диск , нова инсталация на Уин 10 и никакъв пингвин повече на него.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Белгиеца написа:

изревнувал те е от пингвина

Windows е злопаметен да знаеш, особено 10

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Kieli написа:

изревнувал те е от пингвина

Windows е злопаметен да знаеш, особено 10

Знам бе, аз заради това съм си накупил твърди дискове и си пробвам на тях и всяка жаба да си знае нейния гьол.
Уиндоус 10 са на отделни твърди дискове за 3 десктоп компютри.

Ама бедните студентчета с по само един немощен лаптоп, те какво да правят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Белгиеца написа:

Знам бе, аз заради това съм си накупил твърди дискове и си пробвам на тях и всяка жаба да си знае нейния гьол.
Уиндоус 10 са на отделни твърди дискове за 3 десктоп компютри.

Ама бедните студентчета с по само един немощен лаптоп, те какво да правят.

Кандидастват за нов. Един нормален университет предлага на своите студенти нормален, мощен лаптоп. Или университета ти дава да ползваш в университета компютрите. Както и всяка своя материална база.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Белгиеца написа:

Например тази година за първи път в живота ми инсталирах Минт 18.2 на лаптопчето до Уиндоус 10.
Реакцията ми беше светкавична, форматиране на целия твърд диск , нова инсталация на Уин 10 и никакъв пингвин повече на него.

Как успя да го постигнеш? Буквално е невъзможно. Аз направих 6 преинсталции на линукс дистрота докато си избера и нито едно не счупи windows-a. На един диск, на различни дискове/shrink/extend нищо не се счупи. Само като триех дистрото, следвах това ръководство. Със затворени очи вече мога да ги инсталирам/трия. :D За нещата които не ми харесаха/харесаха, няма да коментирам, че не ми се влиза в спор. Не е това целта.

btw, secure boot изобщо не го спирах.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как успя да го постигнеш? Буквално е невъзможно. Аз направих 6 преинсталции на линукс дистрота докато си избера и нито едно не счупи windows-a. На един диск, на различни дискове/shrink/extend нищо не се счупи. Само като триех дистрото, следвах това ръководство. Със затворени очи вече мога да ги инсталирам/трия. :D За нещата които не ми харесаха/харесаха, няма да коментирам, че не ми се влиза в спор. Не е това целта.

btw, secure boot изобщо не го спирах.

Е Джокера е талант бре а имаше време когато Линукс се палеше с дискети представи че нямаше дуал буут :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, manjaro написа:

Как успя да го постигнеш? Буквално е невъзможно.

На мен ми се е случвало, повече от един път. По времето, когато се учех да инсталирам Linux Mint, беше 17.нещо.

Само че за разлика от Белгиеца не бързах да преинсталирам. Питах Google какво да правя, и той ми подшушна, че ако буутна Windows от инсталационен носител, и напиша няколко команди в неговия терминал ;) , мога да му възстановя boot record-а, и да си имам двете ОС, работещи, една до друга на един и същ диск :) .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, RudeBoy написа:

На мен ми се е случвало, повече от един път. По времето, когато се учех да инсталирам Linux Mint, беше 17.нещо.

Само че за разлика от Белгиеца не бързах да преинсталирам. Питах Google какво да правя, и той ми подшушна, че ако буутна Windows от инсталационен носител, и напиша няколко команди в неговия терминал ;) , мога да му възстановя boot record-а, и да си имам двете ОС, работещи, една до друга на един и същ диск :) .

Е тоя номер е брадат колкото ХР само че Джокер белгийски отде да знае?  Ти смени ли ядрото за нета?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване