Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

korduna

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 19 минути, Rumen Yordanov написа:

Уж всичко разбирате, ама по-голям боклук от Федора няма! Ще ви кажа нещо: Линукс е за хора, които разбират от каквото ги влече! За мен Линукс е отблъскващ! Кажете ми колко дистрота са качествени и отчитат по-малко грешки!? Защо Федора Линукс е Ролинг или плаваща дистрибуция? Фактически каква работа може да се върши с нея като един обикновен потребител като мен? Бъдете живи и здрави!

Изпратено от моят PMT5778_4G с помощта на Tapatalk

Те ролинг дистрота по принцип не за обикновени потребители защото се водят за тестови полигони, за обикновените потребители се препоръчват дистрота с дълга времева подръжка защото там тестовете са минали и софтуера е по  стабилен

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега нещата са много по-ясно при добре зададени въпроси. Така казват другите: няма неправилен отговор, има неправилно зададени въпроси! А защо да няма и грешни отговори? Аз много не тествам различни дистрота на Линукс! Не знам дали си струва? Аз съм обикновен потребител на Линукс убунту....…

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Rumen Yordanov написа:

Уж всичко разбирате, ама по-голям боклук от Федора няма!

Когато се отправят такива обвинения и обиди към едно дистро е добре да споделиш от какво точно си недоволен и какви проблеми си имал в случая с Федора!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На подобни идиотии по принцип не трябва да се отговаря, но все пак да питам, че нещо съм изостанал с информацията. Федора, кога е станала с плаващо освобождаване? Когато я ползвах за последно имаше 13 месеца поддръжка, като не броя експерименталното издание "сурова/необработена кожа" или както там се превежда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това дето има такава малка подрдръжка според мен си е вид плаващо освобождаване, то и в интернет се води дискусия на тази тема какво е всъщност Федора

преди 8 часа, Rumen Yordanov написа:

Сега нещата са много по-ясно при добре зададени въпроси. Така казват другите: няма неправилен отговор, има неправилно зададени въпроси! А защо да няма и грешни отговори? Аз много не тествам различни дистрота на Линукс! Не знам дали си струва? Аз съм обикновен потребител на Линукс убунту....…

Ами добре е да тестваш различни дистрота защото някои са по добре сглобени и по дружелобни и може да ти допаднат повече дето се вика за всекиго по нещо има в Линукс света

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На дрът Windows-чия какво дистро ще предложите за старт?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, DarkEdge написа:

Нещо с KDE например Убунту чисто и добавено KDE номера става с нетинстала на Убунту, а иначе съм с две ръце за Арко пак с KDE

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой е този "дрът Windows-чия", и какво иска да прави с това дистро?

Ако иска да се убеди, че Linux е "боза", a Windows - "тхе-бест" - Ubuntu е идеално :D .

Ако иска нещо за стара слаба машина, колкото да я ползва за филми и Фейс - има разни леки орязани дистрибуции.

Аз лично, след всичко, което съм пробвал, се спрях на Linux Mint. В момента съм с последния излязъл - 19.3, с Mate десктоп. Най-близък ми се струва като логика до Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 2 минути, RudeBoy написа:

Кой е този "дрът Windows-чия", и какво иска да прави с това дистро?

Аз, да се срещна с linux на живо.
H81M/G3420/16GB

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, DarkEdge написа:

Аз, да се срещна с linux на живо.

Предположих, ама все пак да питам :cool: .

При теб е сложно. Ти си изследовател. Ще искаш да го разбърникаш из основи, да му научиш хватките и тънкостите :) . Mint не е за теб, той е за мързеливци като мен :D . За хора, които искат да си го инсталират, да го настроят по собствен вкус по възможно най-бързия и лесен начин, и след това да забравят, и просто да го ползват като среда за няколкото програми, с които си вършат работа. На теб би ти харесало нещо по-усложнено, и с повече възможности.

Оставям те на хората, които разбират повече от мен. Нямам достатъчно познания, за да помогна. 

Успех.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, RudeBoy написа:

Аз лично, след всичко, което съм пробвал, се спрях на Linux Mint. В момента съм с последния излязъл - 19.3, с Mate десктоп. Най-близък ми се струва като логика до Windows.

KDE е още по близо но като се вика всекиму според вкуса и потребностите, иначе ако става дума само да си клика потребителя(мечтата на Джокер белгийски) openSUSE 15.x е идеална

А ако му се чопли има генту и Linux from scratch

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, DarkEdge написа:

Зависи, дали само е дърт или е некомпетентен. Човек, който може да си инсталира и настрои Windows, ще го направи и с Linux. На останалите, някой трябва да го направи вместо тях, както е станало и с другата ОС. Обикновено им правя подобие на собствения си десктоп - Xfce с един панел в долната част на екрана и Wisker меню. Най, често Ubuntu LTS. Само на един възрастен човек на който компютъра му трябваше да пише книга съм сложил CENTOS6, защото машината беше много стара. Не можеше да ползва стара версия на Windows, защото му бяха подарили нов принтер за който нямаше драйвъри за стари версии на Windows.

Xfce.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, cybercop написа:

Зависи, дали само е дърт или е некомпетентен.

Не казах потребител...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, DarkEdge написа:

Не казах потребител...

Ако под "дърт Windows-чия" е ставало въпрос за човек със задълбочени познания от софтуер, един вид "Windows корифей", тогава, такъв човек ще направи анализ, каква дистрибуция ще му отговаря на потребностите, ще почете информация за основните дистрибуции и ще намери тази с нужните му качества. Същото се отнася и за графичната среда. Има достатъчно снимки в една доста обширна тема. За което не може да намери информация, ще пита, като задава компетентни въпроси в този или в други форуми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е разликата между Ubuntu, Kubuntu и Lubuntu.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, ript написа:

Всъщност, няма такива дистрибуции. Това са съкратени наименования на Ubuntu Desktop, Kubuntu Desktop и Lubuntu Desktop. Три десктоп издания на дистрибуцията Ubuntu. Разликата е в десктопа - графична среда с комплект от приложения към нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, ript написа:

Първата буква :cool:  .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, ript написа:

Каквато е разликата между картоф български картоф и аржентински картоф :)  Все е картоф но с различни имена

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, cybercop написа:

Ако под "дърт Windows-чия" е ставало въпрос за човек със задълбочени познания от софтуер, един вид "Windows корифей", тогава, такъв човек ще направи анализ, каква дистрибуция ще му отговаря на потребностите, ще почете информация за основните дистрибуции и ще намери тази с нужните му качества.

Е, не исках да откривам топлата вода и затова така зададох въпроса към хора, които са слагали/сваляли не едно дистро...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, DarkEdge написа:

Е, не исках да откривам топлата вода и затова така зададох въпроса към хора, които са слагали/сваляли не едно дистро...

Аз ти предложих цели три дистрота може да си избереш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, RudeBoy написа:

Първата буква :cool:  .

А, добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

LinuxMint с Mate. Toва е твоето начало или компромис в Xubuntu. Първото по-ще ти хареса. На практика е едно и също. Отдолу е Ubuntu стъпил на Debian. Дереш декстопа и получаваш безглав линукс. Това е като начало, да свикнеш с шарениите и парадигмата. После като ти щракне кое как и защо така, ще изчегъртиш баластрата. Защо Ubuntu производ? Защото трети страни пишат първо за него и най-голямо общество има. Факт! Не се хвърляй на 20.04. По-добре 18.04, заради изглажданията.

spacer.png

Като в онази реклама .. истинските мъже избират Ubuntu. Никакви силикони, никакви изрусявания, пластики и прочие чалга. Строен и изчистен като гладиатор.

Намери познат с *buntu система и го помоли да инсталира multisystem. Програмата прави мулти-бутваща флашка от iso образи на дистро системи. Колко по-голяма флашка, толкова по-добре, но форматирана в FAT32. После вкъщи избирай при старта поредна система и разглеждай "живия" образ. Получаваш впечатления и спестяваш време в избора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Profruit написа:

Намери познат с *buntu система и го помоли да инсталира multisystem. Програмата прави мулти-бутваща флашка от iso образи на дистро системи. Колко по-голяма флашка, толкова по-добре, но форматирана в FAT32. После вкъщи избирай при старта поредна система и разглеждай "живия" образ. Получаваш впечатления и спестяваш време в избора.

Безсмислено е. За DarkEdge е елементарна задача да си направи буутваща флашка с каквото и да е iso. Пробва го, и ако не му хареса или му омръзне - тегли следващото и го мята на флашката. Няма смисъл да има на нея няколко едновременно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смислено е. Написах мулти-бут. За един удар записва 5 системи или колкото му позволява мястото. А после при старта избира една. Разглежда, рестарт, пореден избор. Чаткаш ли!? 

Идва поредния чижик за преинсталация - вади мултибут. Инсталира, минава седмица, решава да се върне. Вади мултибут. Ясно руфуси-муфуси планини от подобни софтини, но губи време. 32GB флашка струва 2.3$.

поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 44 минути, Profruit написа:

Намери познат с *buntu система и го помоли да инсталира multisystem. Програмата прави мулти-бутваща флашка от iso образи на дистро системи.

https://www.kaldata.com/%D1%81%D0%BE%D1%84%D1%82%D1%83%D0%B5%D1%80/yumi-72344.html

на това съм качил x32 и  х64 версии на WIFIslax, WINPE Sergej Strelec, инсталационната десетка на LTSC

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...