Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

преди 14 минути, petie1 написа:

Ти смени ли ядрото за нета?

Нищо не можах да направя. Ама след един ъпдейт то само се оправи, и вече не спира :) .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,5k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

преди 6 часа, manjaro написа:

Как успя да го постигнеш? Буквално е невъзможно. 

Ааааааа не знам как стана, питай французина който прави Минт що така го е измислил да прави.

А Мозо се фука тука преди няколко седмици, че е направил тема на неговия форум точно за това и там беше писал що се случва.
Пък и на Уиндоуса му спрях апдейтите на лаптопчето, та ще си кара така.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Белгиеца написа:

Ааааааа не знам как стана, питай французина който прави Минт що така го е измислил да прави.

Най вероятно е мислил, че ще го ползват нормални хора/потребители

преди 9 минути, Белгиеца написа:

Пък и на Уиндоуса му спрях апдейтите на лаптопчето, та ще си кара така.

Това, вероятно е най-великото ти постижение! Така и не схвана, простия факт, че има хора, които ползват хардуера си, и за  работа (печелене на пари). И в този смисъл....тези хората, ползват OS, която има дава най бързата възвращаемост на парите, според наличните софтуерни инструменти! А дали ще са 2, 3 или 4....няма значение. Нито в среда на Win, нито в LInux, няма да получиш, това, което е макс възможно, без да напише няколко "заклинания"

ПС: Доста време мислех, че просто се гъбаркаш (от профилите си), но явно за теб влака отдавана е тръгнал от гарата

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, street racer написа:

ПС: Доста време мислех, че просто се гъбаркаш (от профилите си), 

Имаш пълното право да си мислиш че имам 20 профила тука, ако това те успокоява.
А аз пиша само от този ник на този форум от 2006г. до сега.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.05.2020 г. в 20:06, manjaro написа:

Може да има общо с липсата хардуеърно ускорение в бразуърите под линукс, може и от драйвъра да е ... или друго, не знам.

Може да се тества как работи всичко под Wayland.Вижте тази информация за dmabuf и Wayland.

https://mastransky.wordpress.com/2020/03/03/webgl-and-fgx-acceleration-on-wayland/

https://mozillagfx.wordpress.com/2020/03/02/moz-gfx-newsletter-51/

и тук на руски език

https://www.opennet.ru/opennews/art.shtml?num=52471

"Firefox за Wayland осигурява хардуерно ускорение на WebGL и видео"

За chrome в лентата този адрес за инфо.
chrome://gpu/ page

За firefox например
about:support

https://webglsamples.org/

При мен е adaptive mode,на auto.Работи.Но аз не ползвам Wayland.Нямам нужда от хардуерно ускорение.

Малко встрани,но...

Лично мое мнение,че firefox изостава при Андроид.Имат  бета версия предназаначена за него,която показва леки проблеми с правилната визуализация на определени страници.За Андроид много харесвам opera touch.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, RudeBoy написа:

Нищо не можах да направя. Ама след един ъпдейт то само се оправи, и вече не спира :) .

Е радвам се :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, RudeBoy написа:

На мен ми се е случвало, повече от един път. По времето, когато се учех да инсталирам Linux Mint, беше 17.нещо.

Само че за разлика от Белгиеца не бързах да преинсталирам. Питах Google какво да правя, и той ми подшушна, че ако буутна Windows от инсталационен носител, и напиша няколко команди в неговия терминал ;) , мога да му възстановя boot record-а, и да си имам двете ОС, работещи, една до друга на един и същ диск :) .

Аз го правя това по-хамалската, но пък работи. А и на уиндоуския терминал му нямам доверие, че няма да затрие дяла с линукс, така че това е още една причина да го правя по хамалски.

1. Откачам от дъното сториджа с линукс и оставяйки само сториджа за Бозата, я инсталирам.

2. Спирам компа и закачам сториджа с линукс.

3. Пускам линукс, инсталирам os-prober и grub-customizer.

4. През grub-customizer си правя настройки на grub и ребуутвам.

5. Влизам в БИОС и задавам сторидж по подразбиране да е този с линукс.

6. Ребуутвам, Бозата се появява в grub и готово - имам дюъл буут.

7. Пускам Бозата, от регистрите премахвам всичко, свързано с chkdsk (защото тая гадост трие линукс, щом го види).

При Боза 10 трябва да се изключи и safe boot (в противен случай няма да позволи на линукс да тръгне изобщо), но аз не харесвам 10-ката и никога няма да я инсталирам, така че тази част не ми се налага да я правя. И сега имам 7-ца, но не съм я пускал от поне 10 дни и в момента тя само "събира прах" на сториджа, защото успях да подкарам под линукс и най-капризната дърта игра (с малко помощ от публиката, де, но важното е, че стана), която бях срещал досега и заради която инсталирах 7-цата. То има и една друга, заради чийто мултиплеър инсталирах 7-цата, но разработчиците прее*аха играта с последния ъпдейт и тя вече за нищо не става, така че скоро пак ще се връщам на сингъл буут с линукс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте имам нужда от вашата помощт а проблема е следния на линукс минт 19,3 се опитвам да инсталирам дде графична среда но при опит да го инсталирам с терминала ми дава че нямам рут права как да влеза като рут за да мога да го инсталирам 

Снимка от 2020-05-09 22-23-45.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, ninov написа:

здравейте имам нужда от вашата помощт а проблема е следния на линукс минт 19,3 се опитвам да инсталирам дде графична среда но при опит да го инсталирам с терминала ми дава че нямам рут права как да влеза като рут за да мога да го инсталирам 

Снимка от 2020-05-09 22-23-45.png

sudo command дава времени руут права

sudo apt-get install bla bla

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, petie1 написа:

sudo command дава времени руут права

sudo apt-get install bla bla

ще кажете ли как да реша следния проблем

E: Неуспех при отварянето на файл за заключване /var/lib/dpkg/lock-frontend - open (13: Отказан достъп)
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, ninov написа:

ще кажете ли как да реша следния проблем

E: Неуспех при отварянето на файл за заключване /var/lib/dpkg/lock-frontend - open (13: Отказан достъп)
E: Unable to acquire the dpkg frontend lock (/var/lib/dpkg/lock-frontend), are you root?

Вие какво се опитвате да инсталирате? Дайте точната команда че нищо не се вижда от тази снимка

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, petie1 написа:

Вие какво се опитвате да инсталирате? Дайте точната команда че нищо не се вижда от тази снимка

опитвам се да инсталирам dde на линукс минт

apt-get install dde

1082408965_2020-05-0922-57-51.png.85f033a5119a8695a891209574b40755.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, ninov написа:

опитвам се да инсталирам dde на линукс минт1082408965_2020-05-0922-57-51.png.85f033a5119a8695a891209574b40755.png

Пишете

sudo apt-get update && sudo apt-get install dde

току-що, malosi написа:

Права на root  се постигат със   

sudo su  ......

sudo - ......

Естественно трябва да се въведе и паролата за root.

Да бе че хубаво си строши ментата с руут акаунта

преди 3 минути, vpvelev написа:

dde да не е kde?

Ако е KDE то тя не се подържа в Минт

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, ninov написа:

Първо си изтрий sudo rm /var/lib/apt/lists/lock  и после пак пробвай да инсталираш. При мен така се оправя. Може и при теб да е така. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, vpvelev написа:

dde да не е kde?

dde

преди 9 минути, petie1 написа:

Пишете

sudo apt-get update && sudo apt-get install dde

Да бе че хубаво си строши ментата с руут акаунта

стана благодаря 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ninov написа:

стана благодаря 

За нищо пак заповядайте

преди 5 минути, acnekt написа:

Първо си изтрий sudo rm /var/lib/apt/lists/lock  и после пак пробвай да инсталираш. При мен така се оправя. Може и при теб да е така. 

Не просто не стартира с руут права и не може да си разчете листа

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже досега съм ползвал само Уин. иси нямам никаква ама никаква представа от  линукс...........искам да попитам как точно се стартират приложенията APPIMAGE........ства въпрос за плейстейшън емулатора,който под линукс е в този формат.Дистрибуцията която ползвам в момента е Убунту 20.04

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Николай Пильов написа:

Понеже досега съм ползвал само Уин. иси нямам никаква ама никаква представа от  линукс...........искам да попитам как точно се стартират приложенията APPIMAGE........ства въпрос за плейстейшън емулатора,който под линукс е в този формат.Дистрибуцията която ползвам в момента е Убунту 20.04

https://docs.appimage.org/introduction/quickstart.html#ref-quickstart

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно.Досега съм изпълнявал командите без първата.................направих всичко стъпка по стъпка и крайния резултат е същия ............

Log file open failed: /home//.cache/rpcs3/RPCS3.log.gz (error 13)
qt.qpa.plugin: Could not load the Qt platform plugin "xcb" in "" even though it was found.
This application failed to start because no Qt platform plugin could be initialized. Reinstalling the application may fix this problem.

Available platform plugins are: xcb.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Николай Пильов написа:

Ясно.Досега съм изпълнявал командите без първата.................направих всичко стъпка по стъпка и крайния резултат е същия ............

Log file open failed: /home//.cache/rpcs3/RPCS3.log.gz (error 13)
qt.qpa.plugin: Could not load the Qt platform plugin "xcb" in "" even though it was found.
This application failed to start because no Qt platform plugin could be initialized. Reinstalling the application may fix this problem.

Available platform plugins are: xcb.

Инсталирай/преинсталирай qt4 и qt5. От сайта на програмата не става ясно точно с коя версия на qt са правили интерфейса, така че най-добре да инсталираш и двете. Очевидно не може да зареди xcb плъгина и преинсталирането на qt може да оправи проблема.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напиши името и разширението на фаила когото искаш да инсталираш.

petie1 ти е показал примерно как става, но може би бъркаш някаде.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Николай Пильов написа:

😄 Все едно знам как става.........малко помощ.......sudo apt-get install qt4-qmake-резултат няма кандидат за инсталиране

Мисля че трябва да инсталираш това

sudo apt-get install libqt5x11extras5

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване