Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

Малко магия ,щипка -две орязяни сервизи и воала ..служебния комп със 32 битов 7 ултимейт

image.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,5k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

Аз това го имам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Hot Bastard написа:

И къде тука видя линк за 20.04?

Тук са линковете за всички налични. Първо правят убунту с десктоп среда и чак след това се прави мини ИСО-то. Така че, когато е готово, там ще сложат линк и за мини 20.04.

преди 5 часа, petie1 написа:

Въх че кой ще се сети да го дири там... Аз го дирих в нетбуут секцията и се чудих къде е

Питай Микроникал. Пардон, Каноникал. :D

преди 1 час, danieli написа:

Опитай с това

Когато съм пробвал xfce това ми е харесало.

Аплетите рядко показват времето правилно. Пробвал съм най-различни и няколко отделни ми пише, че навън е минус 5 с гъсти облаци, а в същото време навън грееше слънце и беше 12 градуса. Досега единственото, което е показвало нещата правилно, е било weatherfox - добавка за Firefox, но може да я има и за други браузъри.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Валсо написа:

Тук са линковете за всички налични. Първо правят убунту с десктоп среда и чак след това се прави мини ИСО-то. Така че, когато е готово, там ще сложат линк и за мини 20.04.

:emoji_smiley-23::emoji_smiley-23::emoji_smiley-23::emoji_smiley-23::emoji_smiley-23:

Как го правиш бе човек, ти не си 1 на 1000, а едно на милион!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бързо питане - някой има ли проблеми с иконите на Убунту 20.04? Тук там някоя липсва - визирам тази на софтуерния център и програмите, които са в неговия каталог.

Другите са ОК за момента

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, tremal написа:

Бързо питане - някой има ли проблеми с иконите на Убунту 20.04? Тук там някоя липсва - визирам тази на софтуерния център и програмите, които са в неговия каталог.

Другите са ОК за момента

Умишлено е така, тези без иконка са деб пакети, тези с иконка - снап

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Убунту след 14.04 стана бати кенефа ужасен .......

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Ивайло Димов написа:

Поправка - стана кенеф още след 10.10, когато във версия 11 му набутаха онова грозно вертикално го*но вляво на десктопа, което нямаше как да го махнеш или скриеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тя таз лента да ти е проблема :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Валсо написа:

Питай Микроникал. Пардон, Каноникал. :D

А Джокера да си ги пита аз тия с пръчка няма ги пипна

преди 11 часа, Ивайло Димов написа:

Малко магия ,щипка -две орязяни сервизи и воала ..служебния комп със 32 битов 7 ултимейт

И ти ли почна с магиите?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет,

Въпрост от  линукс начинаещ.

Имам инсталиран Lamp server на Ubuntu server и съм комфигурирал wordpress, на който се хоства сайт и няма конфигуриран домейн.

До момента конфигурацията е такава, че да се достъпва от побличното ми IP на различен порт от 80.

Имам free домейн в NoIP.сом и целта ми е да  ползвам него.

Промених в etc/apache2/sites-available/000-default.conf:

ServerAdmin [email protected]
    ServerName example.com
    ServerAlias www.example.com

След като съм пренасочил домейна от NoIp към IP-то ми , с него се достъпва в браузъра, но след  отваряне на подстраница отново се прехвърля към IT-то.

Когато промения в worpress WordPress Address (URL) и Site Address (URL) с домейна,  сайта се чупи и можеби има проблем с базата не знам.

Какви са следващите стъпки?

Всичко е с цел хоби и интерес към тези технолохии, за това не ползвам предплатена хостинг услуга.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Ивайло Димов написа:

Категорично не съм съгласен. :) Убунту е една от много малкото Линукс дистрибуции, които изглеждат и работят наистина добре за масовия десктоп потребител.

И ако Каноникъл не бяха взели нещата и не бяха модернизирали визията и работата първо с Юнити, а после с Гном 3, Убунту още щеше да е с Гном 2, който изглеждаше безумно остаряло и някак нескопосано сглобен още докато беше основна графична среда :) Реално погледнато Убунту и базираните на него дистрибуции са тези, които все още поддържат интереса към Линукс у хората, които не се занимават със сървъри и програмиране, а просто с десктоп

Лично мнение

Впрочем да добавя - буут тайма при 20.04 наистина е съкратен страшно много. При мен поне е на половина

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, tremal написа:

Категорично не съм съгласен. :) Убунту е една от много малкото Линукс дистрибуции, които изглеждат и работят наистина добре за масовия десктоп потребител.

И ако Каноникъл не бяха взели нещата и не бяха модернизирали визията и работата първо с Юнити, а после с Гном 3, Убунту още щеше да е с Гном 2, който изглеждаше безумно остаряло и някак нескопосано сглобен още докато беше основна графична среда :) Реално погледнато Убунту и базираните на него дистрибуции са тези, които все още поддържат интереса към Линукс у хората, които не се занимават със сървъри и програмиране, а просто с десктоп

Лично мнение

Впрочем да добавя - буут тайма при 20.04 наистина е съкратен страшно много. При мен поне е на половина

Как го ползваш това 20.04, адски бъгаво е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първата инсталация и при мен нещо не беше ОК.  Върнах се на 19.10

Пробвах пак след седмица с 20/04 с нова инсталация и сега всичко е точно. Само си инсталирах Ambiance темата, дето беше на 18.04, че новите теми ми бъркат в здравето

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте инсталирах дебиан но понеже бут лоадера не вижда линукса написах в цмд 

bcdedit /set {bootmgr} path \EFI\ubuntu\shimx64.efi и ми изчезна буут лоадера моля за помощта 
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, tremal написа:

..., а после с Гном 3, 

Лично мнение

На мен пък ми се гади точно от Гном в убунту 20.
Та му турих до него Cinnamon и го ползвам, но не са го изпипали докрай щото това чудо дето инсталира снапове излиза под формата на бели букви над фона на екрана ми и на всичкото отгоре се припокриват редовете им, пълен ужас. То двата снапа дето ги ползвам могат де се инсталират от терминала де, не е болка за умиране, но все пак си е бъг. Сега пиша от Cinnamon и на същия диск имам на дуал буут и убунту Mate, на който пък няма знамена за клавиатурата а са тъпи букви и като кликнеш по иконка да тръгне софтуер, тя се взривява като барут да те плесне по челото. И на друг диск имам и xubuntu 20. 
Ама убунтутковци се правят на големи тарикати бе, и на трите ми излиза съобщение за "случайно" възникнала вътрешна грешка с предложение да съм бил изпратил рапорт, демек да им кажа всичко за компютъра ми, това същото дето и ми го искаха направо при инсталацията на Mate ( последният инсталиран). Първия път не видях че са предвидили да избера да запомнят да не пробват вече така подличко да ми измъкнет лични данни. И то прозорчето чака и на другия ден пак пробва да си кажеш и майчиното мляко, щото на тях им трябва това.
Значи пробване докато излезе и новия Минт през юни и после взимане на съдбоносно решение кой пингвин да се отглежда и храни следващите 2 години. След което интересът ми към пингвинските теми рязко ще спадне, също както стана и с интереса ми към темите за прокисналата бозица 10. Така направих и през 2017г. пробвах пробвах и избрах един пингвин и с него на три компютри чак до февруари, като открих радоста да не ти тръгва принтера, щото птицата била вече остаряла от 2016г до 2020г и трябва да си мътиш ново яйце от нов пингвин, ако искаш всичко да ти върви на компютъра. Е нищо де, ще се чувствам като млад татко на всеки две години да си измътя по едно ново пингвинско яйце да се излюпи и да си го отглеждам 2 годинки и после, хайде пак се насаждам като квачка да мътя следващото яйце. Нямаме друг избор, пингвините на всеки две години снасят нови яйца, а от предишните пингвинчета вече нищо не става. То и при прокисналата боза е същото, уж си е все 10, ама не е същото десет, станало друго 10 все по-бъгаво и даже и 2 години не те оставят на мира да го ползваш, ами ти го трепят с апдейти убийци.
Мина хубавото време на Уиндоус 7, цели 10 години да си го ползваш с програми още от времето на ХП даже.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, tremal написа:

Давай да слагаме DOS и да си решаваме проблемите 😁

С cyr,com нали? :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 3.05.2020 г. в 23:16, tremal написа:

Давай да слагаме DOS и да си решаваме проблемите 😁

ми повечето дистрибуции на линукса сий нещо такова...dos с графика Seal
мен ми трябва нещо такова за десктоп, дето е подобно на Android или Windows,  за да мога само да си цъкам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли решение за шрифтовете и scroll speed-a с 'колелцето''? При еднакъв .icc профил (elementary os/win10) картината е лееееееко по-бледа, както и самият текст в браузърите. На win-a дребните текстове са по-лесно четими. Сигурно 3-4 часа изгубих да превключвам между двете ОС и съм на 100% сигурен, че има разлика. 

фиксът за регулиране на scroll speed-a през firefox не ми върши работа - ползвам chrome или chromium. Firefox скрола е отвратителен. За леко по-бледата картина, фиксът hdmi>full rgb също не върши работа - ползвам dvi кабел.
Всичко друго е на шест - видео  - smplayer +mpv = 4k .ts файл -1-5% cpu. аудио - sayonara, къстъмизация/мониторинг - main menu, ele tweak/gnome tweak, plugarut wingpanel indicator.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

здравейте инсталирах линукс заедно с уиндолс но боот менажера не разпознава линукса ето какво показва боот репаир диск http://paste.ubuntu.com/p/6k2RQw6MDb/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване