Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ако си начинаещ в Линукс, задай въпроса си тук

Препоръчан отговор

О на блокирания всичко си му бачка и то с Дебиан 9 без заклинания що така бе Миме?

преди 4 часа, Ивайло Димов написа:

Тъжен съм........няма ме в списъка на олигофрена .........значи треа се потрудя :)

Тъй тъй хем съм легенда хем съм в почетния списък на Джокер белгийдки  пукни се от яд или си разплети чотапите:D

преди 4 часа, Колев60 написа:

На него не да му помага човек, но и пари да му дава - ще е неблагодарник. Слава на Бога, че сме се отървали от такъв човечец в България. Станал почти на 50 години и все още си мисли, че хората са му длъжни за неговата некадърност. Този е по голям срам от Алековия  Бай Ганьо да го търпят в страни от Европейската общност. Аз ако съм министър председателят на Белгия - товаря го на самолета и направо в централна Нова Зеландия - при аборигените. До третият ден ще е сварен в котела и...изяден!

Той затва ме блокира щот му казах че само с него си правя шегички със снимки и гатанки, а ако видиш как долно се опита да ме изнуди с Кити Анне...

А много си мек аз ще го затворя в една стая с един компилатор и книгата Linux from scratch докат не компилира кода за ключалката няма да излезе нито ще яде нит ще пие(интернет ще има през вътрешен модем) :)

преди 2 часа, Валсо написа:

Много ще им е кисел с неговите вечно кисели постове и няма да искат да го ядат. :D

А от това, което беше писал по-назад, останах с впечатлението, че е на към 70 години, ако не и повече.

Е как на 70 пък сина му е на 13? Дядо Стефчо е на 70 не Джокер белгийски

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 8,9k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

+1 За темата.   Нека си я има, пък ще се види, какво толкоз? Заглавието е добро, и ще грабне окото на всеки начинаещ, така ще се ориентират по лесно, защото има доста които не знаят дори кое дистро

Културен мога да бъда само към хора, които отвръщат със същото, проявяват уважение, влагат старание да вникнат в даден казус, мислят логично и са възприемчиви, независимо от това, че са начинаещи в да

Реших да създам тази тема, защото явно съвсем начинаещите се чудят къде да попитат. Идеята на темата е тук да бъдат събрани всички "лаишки" въпроси, като отговорите да бъдат максимално user friendly  

Публикувани изображения

преди 2 часа, vpvelev написа:

Това наистина е огромен проблем. Добре е че ти е дошло на ума. Трябва сериозно да помислят тия от Линукс.

Тези които ги пишат линуксите са някакви егоисти странящи от обществения живот и нямащи никакво чувство на емпатия към горките хора имащи проблеми с вирусите при уиндоус.
В богата държава като Белгия в класа на 13 годишния ми син, децата рядко имат собствен компютър вкъщи. А до компютрите на родителите просто не ги допускат.
И всичко това заради страхът на родителите децата да не заразят от глупост компютъра им и да стане голям проблем. Ако трябва да го носят на сервиз компютъра да му преинсталират уиндоуса, струва по 60€ на час, плюс ядовете с липсата на работещ компютър няколко дена. На някои съм купили плейстейшъни, но компютри така и нямат.
А един твърд диск струва едва 15 € от амазона и децата биха могли да имат право да ползват компютрите на родителите си, поне докато не са се върнали от работа, ползвайки собственият им твърд диск, а този на татко да е изключен от тока.
Е да де, евтино решение ама като трябва да се бръкнат и още 145€ за нов лиценз за уиндоус 10 и стават вече 160€ плюс и 25€ за уебкамерка и още 10€ за микрофон и сме на 195€ за да може едно дете да си говори по Скайпан с другарчетата.
Та ако линуксите не бяха толкова гадни и трудни за ползване, милиони европейчета щяха да могат да ползват компютър по-рано.
Това родителите са големи тъпанари. На едно момиченце му купили компютър за игри, ама не му купили уебкамерка за 15€ ( за уиндоус де). И то горкото си ползва айфона за разговори с Вайбъра. Моят син му предложил да си пусне то и на компютъра Вайбъра за да го гледа моя на големия ѝ екран и тя се опулила изненадана от доброто от качеството на картинката на компютъра.
Да бе, правачите на линуксите отказват поне малко да им придадат социална роля на тия пусти пингвини.
Що няма линукс за деца ???
Ако можеше едно 13 годишно дете само да си инсталира линукс и да го управлява после без да трябва да отваря никога терминала, самотната му майка все е щяла да се навие да му купи един отделен твърд диск на детето си за 15€. А абонамента за интернета тя така и така си го плаща.
Моят син например щеше да може да им подшушне на някои другарчета че само с един твърд диск за 15€ и няма да има опасност за твърдия диск на баща им.
Ама как да им каже да си инсталират линуск на него, като може даже и бой да ядат от ядосания им баща, щото и той не може да се справи заклинания да пише у терминал ?

Та сериозен проблем си е, че няма нито един лесен линукс работещ напълно без терминал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Божее колко мъка има по света боже а това какво ли е?

Линукс дистрибуции за деца

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бангиец, като ти е толкова труден линукс, защо не си стоиш на Windows? Или @DarkEdge те е изгонил от Уиндоус раздела, защото и там си ревал колко е труден Уиндоус?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Валсо написа:

Бангиец, като ти е толкова труден линукс, защо не си стоиш на Windows? Или @DarkEdge те е изгонил от Уиндоус раздела, защото и там си ревал колко е труден Уиндоус?

З@е*и.....за тоя индивид, няма OS, дето да му пасне :) То бива "вакуум", ама ....то не бяха руснаци, дето му крадат данните, то не бяха десетки HDD-та, то......не знам.

Вече само се смея, особено след "бомбата", че търси легален начин да активира Мента :lol6:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, street racer написа:

търси легален начин да активира Мента

То е, 'щот' ти не знайш колко е трудно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, street racer написа:

З@е*и.....за тоя индивид, няма OS, дето да му пасне :) То бива "вакуум", ама ....то не бяха руснаци, дето му крадат данните, то не бяха десетки HDD-та, то......не знам.

Вече само се смея, особено след "бомбата", че търси легален начин да активира Мента :lol6:

Еми то като купува HDD за 15 евро, ще са десетки и стотици. :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, petie1 написа:

Божее колко мъка има по света боже а това какво ли е?

Линукс дистрибуции за деца

Тва, че някой е лепнал етикет "за деца" не прави Лaйнокса подходящ, то и аз на една бутилка водка мога да напиша "сок от праскови" ама няма да стане подходяща за пиене от деца.

Само, че Лaйнокс не е водка, а направо чист спирт.

Днешните младежи са разглезени от айфони, галаксита, само като видят Лaйнокс на какво прилича ще те напсуват. Навремето имаше едни игри с дискети дето се свързваха към телевизора - те имаха по-красив интерфейс от Лaйнокс.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Белгиеца написа:

Та сериозен проблем си е, че няма нито един лесен линукс работещ напълно без терминал.

Моя Линукс, който сега ползвам е лесен и работи напълно без терминал. Терминала единствено го ползвам, за да покажа тук някакви данни за него (Линукса).

image.png.d70fa38ac50833db4745d147e89cf335.png

Освен това не ги мисли децата. Те се оправят и научават по-бързо нещата свързани с компютрите или телефоните.

Няма никакъв проблем да си инсталират Линукс и да го ползват. Даже и терминала да ползват, ще им е по-интересно даже, защото щракането с мишката им е омръзнало. А и по филмите, които гледат героите пишат бързо точно в терминалите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Hot Bastard написа:

Тва, че някой е лепнал етикет "за деца" не прави Лaйнокса подходящ, то и аз на една бутилка водка мога да напиша "сок от праскови" ама няма да стане подходяща за пиене от деца.

Само, че Лaйнокс не е водка, а направо чист спирт.

Днешните младежи са разглезени от айфони, галаксита, само като видят Лaйнокс на какво прилича ще те напсуват. Навремето имаше едни игри с дискети дето се свързваха към телевизора - те имаха по-красив интерфейс от Лaйнокс.

Ами то по принцип никоя ОС не е за деца... Сега си направих експремиент с Дебиан 9 да си инсталирам необходимите пакети без да пиша магии в черния джам, еми след една дузина пакети ми писна да цъкам и спрях :) Та вярвам мама и тате на детето ще му спретнат добре използваема  ОС с Дебиан за не повече от час на ден...

Изгледа на Линукс отдавна не е проблем за младежите да си го нагласят като им е кеф защото те вече се вълнуват от компютри за разлика от децата.... Аз например преди години гласях Уин98 и ХР на племеницаста и тя си играеш пишеше и др (е можех и Линукс да и нагласям ама тя искаше игри  а тогава Виното тепърва прохождаше та беше по трудно от сега с игрите)

преди 14 минути, vpvelev написа:

Моя Линукс, който сега ползвам е лесен и работи напълно без терминал. Терминала единствено го ползвам, за да покажа тук някакви данни за него (Линукса).

image.png.d70fa38ac50833db4745d147e89cf335.png

Освен това не ги мисли децата. Те се оправят и научават по-бързо нещата свързани с компютрите или телефоните.

Няма никакъв проблем да си инсталират Линукс и да го ползват. Даже и терминала да ползват, ще им е по-интересно даже, защото щракането с мишката им е омръзнало. А и по филмите, които гледат героите пишат бързо точно в терминалите.

Абе остай го Джокер белгийски не виждаш ли че едно вярно твърдение няма живее си в някакъв негов свят...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Валсо написа:

Белгиец, като ти е толкова труден линукс, защо не си стоиш на Windows? Или @DarkEdge те е изгонил от Уиндоус раздела, защото и там си ревал колко е труден Уиндоус?

След като съм успял да активирам от микрософтския сървър всичките бози вкъщи, какво повече да търся в Уиндоус раздела ?
Там е егати скуката, сини прозорци след апдейти и все едно и също.
Някой от маймунда ги е излъгал да ползват всички LTSC и те се подчиняват безропотно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса е, че Линукс стана много лесен за инсталиране и ползване. И повечето се "изнежиха" и при най-малкия проблем, започват да дават квалификации за Линукс. И живеят със стари спомени за терминали и конзоли.

Проблемите идват най-вече при инсталиране и разделяне на диска, или съвместяване на повече ОС на един диск. Но това го има при всички ОС.

Белгиец, за да спреш да се оплакваш от Дебиан и Минт например, влез в сайта на Gentoo Linux, прочети и се опитай да си го инсталираш. Поне да видиш какво е конзола. Ако успееш донякъде да го подкараш, тогава Дебиан и Минт ще ти се видят детска играчка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, vpvelev написа:

Моя Линукс, който сега ползвам е лесен и работи напълно без терминал. 

Освен това не ги мисли децата. 

Процесорът на моят компютър е от 2010г и го мързи да  компилира по 1 час от изходен код всяка програма за инсталиране. По-лесно му е с готовити .deb файлове за 2 минути да ги инсталира.

А относно терминалът и ползването му от децата.
Еми кво да ти кажа, в Холандия имаше една партия на педофилите, те разправяха че децата обичали да чувстват вътре в тялото си чепа на педофила.
Но ние нормалните родители които си обичаме децата, не искаме те да страдат нито от мераците на педофилите, нито от мераците на привържениците на пингвинските садо-мазо клубове , където висша ценност е страданието и да няма никога нищо лесно.
Те и интегристите от ислямска държава показваха клипове как си учат децата са се самоубиват взривявайки бомби завързани за тялото им, за да изтрепат десетки други невинни хора. Но аз не съм луд като тях.

преди 9 минути, vpvelev написа:

И живеят със стари спомени за терминали и конзоли.

Какви стари спомени бе, алоооо ?
Ксубунту 20.04  излязло на 23 април старо ли е ?
Без терминал няма настройка на виното у него.
Без терминал няма инсталиране на snap пакета за acestream у него.
И хиляди други случаи в които без терминал нищо не можеш да подкараш.
Това се случва сега 2020г.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Белгиеца написа:

Процесорът на моят компютър е от 2010г и го мързи да  компилира по 1 час от изходен код всяка програма за инсталиране. По-лесно му е с готовити .deb файлове за 2 минути да ги инсталира.

Нарочно ли така пишеш или наистина не си запознат с нещата. В случая с Arch базираните се компилират само тия програми, които ги няма в основните "репозиторита", т.е. тия в AUR. Но пък там има всичко за което се сетиш и даже това, за което не се сещаш даже. 

преди 8 минути, Белгиеца написа:

А относно терминалът и ползването му от децата.
Еми кво да ти кажа, в Холандия имаше една партия на педофилите, те разправяха че децата обичали да чувстват вътре в тялото си чепа на педофила.
Но ние нормалните родители които си обичаме децата, не искаме те да страдат нито от мераците на педофилите, нито от мераците на привържениците на пингвинските садо-мазо клубове , където висша ценност е страданието и да няма никога нищо лесно.
Те и интегристите от ислямска държава показваха клипове как си учат децата са се самоубиват взривявайки бомби завързани за тялото им, за да изтрепат десетки други невинни хора. Но аз не съм луд като тях.

Аз ти пиша за деца, Линукс, терминал, конзола, ти ми пишеш за деца, педофили, бомби...

Какво толкова те мъчи тоя Линукс? За какви страдания и че нищо лесно нямало при ползването му?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vpvelev написа:

В случая с Arch базираните се компилират само тия програми, които ги няма в основните "репозиторита", т.е. тия в AUR. Но пък там има всичко за което се сетиш и даже това, за което не се сещаш даже.

Пак лъжеш нагло. Айде покажи къде има Microsoft Office 2019 в АУР или Solidworks 2016? Мога да те зарина с програми които не само в АУР ами в никой Лaйнокс ги няма.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Белгиеца написа:

Тези които ги пишат линуксите са някакви егоисти странящи от обществения живот и нямащи никакво чувство на емпатия към горките хора имащи проблеми с вирусите при уиндоус.
В богата държава като Белгия в класа на 13 годишния ми син, децата рядко имат собствен компютър вкъщи. А до компютрите на родителите просто не ги допускат.
И всичко това заради страхът на родителите децата да не заразят от глупост компютъра им и да стане голям проблем. Ако трябва да го носят на сервиз компютъра да му преинсталират уиндоуса, струва по 60€ на час, плюс ядовете с липсата на работещ компютър няколко дена. На някои съм купили плейстейшъни, но компютри така и нямат.
А един твърд диск струва едва 15 € от амазона и децата биха могли да имат право да ползват компютрите на родителите си, поне докато не са се върнали от работа, ползвайки собственият им твърд диск, а този на татко да е изключен от тока.
Е да де, евтино решение ама като трябва да се бръкнат и още 145€ за нов лиценз за уиндоус 10 и стават вече 160€ плюс и 25€ за уебкамерка и още 10€ за микрофон и сме на 195€ за да може едно дете да си говори по Скайпан с другарчетата.
Та ако линуксите не бяха толкова гадни и трудни за ползване, милиони европейчета щяха да могат да ползват компютър по-рано.
Това родителите са големи тъпанари. На едно момиченце му купили компютър за игри, ама не му купили уебкамерка за 15€ ( за уиндоус де). И то горкото си ползва айфона за разговори с Вайбъра. Моят син му предложил да си пусне то и на компютъра Вайбъра за да го гледа моя на големия ѝ екран и тя се опулила изненадана от доброто от качеството на картинката на компютъра.
Да бе, правачите на линуксите отказват поне малко да им придадат социална роля на тия пусти пингвини.
Що няма линукс за деца ???
Ако можеше едно 13 годишно дете само да си инсталира линукс и да го управлява после без да трябва да отваря никога терминала, самотната му майка все е щяла да се навие да му купи един отделен твърд диск на детето си за 15€. А абонамента за интернета тя така и така си го плаща.
Моят син например щеше да може да им подшушне на някои другарчета че само с един твърд диск за 15€ и няма да има опасност за твърдия диск на баща им.
Ама как да им каже да си инсталират линуск на него, като може даже и бой да ядат от ядосания им баща, щото и той не може да се справи заклинания да пише у терминал ?

***** ли си правиш ? Първия си Линукс инсталирах на 12 беше Слакуер 9.1. И инсталаторът беше по грамотно направен от този на Боза ХаПе. ( да тогава и на Бозиндоуса, инсталатора не е бил графичен. Счупих го няколко пъти но се понаучих.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, Hot Bastard написа:

Пак лъжеш нагло. Айде покажи къде има Microsoft Office 2019 в АУР или Solidworks 2016? Мога да те зарина с програми които не само в АУР ами в никой Лaйнокс ги няма.

Много си прозрачен. Обиждаш, с надеждата другия да ти отговори по същия начин, и да се приравни с ниското ти интелектуално и културно равнище.

Все пак пиша за що годе умни и разсъждаващи люде. 

Това което съм написал: "Но пък там има всичко за което се сетиш и даже това, за което не се сещаш даже." е близко до акъла, че се отнася за програми за Линукс, а не за Уиндоус.

И голям пример даде точно с Microsoft Office 2019. LibreOffice е на светлинни години пред нея. 

Та за тия програми дето мoжеш да ме "заринеш" си имa Wine. Но лично аз не го ползвам. За каквото ми трябва Windows си го имам инсталиран на друг диск. Интересното е че все по-рядко ми трябва и го ползвам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, vpvelev написа:

И голям пример даде точно с Microsoft Office 2019. LibreOffice е на светлинни години пред нея.

Не само не правиш разлика между 480р и 4к, ами сега и този бисер роди. Мисля, че имаш потенциал да си следващия Ралсо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А @vpvelev сега убеди ли се че @Белгиеца си заслужава титлата Джокер?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, petie1 написа:

А @vpvelev сега убеди ли се че @Белгиеца си заслужава титлата Джокер?

На Белгиеца трябва по-бавно да му се обяснява ;)

преди 30 минути, Hot Bastard написа:

Не само не правиш разлика между 480р и 4к, ами сега и този бисер роди. Мисля, че имаш потенциал да си следващия Ралсо.

Как да не правя. Още един клип ли искаш да ти изпратя? Нищо не коментира за последния. Подви си опашката. Такива тарикати като теб са ми ясни. Хвърляш лъжи, докато другия не издържи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, vpvelev написа:

На Белгиеца трябва по-бавно да му се обяснява ;)

Снимай му клип как си качваш Acestream без терминал и snapd и си пускаш някоя гола руса кака те тогаз ще те разбере, аз мога му го направя амаа ще вика че лъжа:lol6:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Hot Bastard написа:

aur/ms-office-online 19.06.2-6 [10+] [0.08%] [11 Jan 2020]
    Microsoft Office Suite Online as a native application

А този Solidworks можеш да го подкараш с CrossOver - платена версия на Виното, която последно като я гледах струваше 500 долара за неограничено време. Но все пак се смята, че щом имаш пари да плащаш за лиценз за Солидуъркс, ще имаш и за CrossOver.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, petie1 написа:

Снимай му клип как си качваш Acestream без терминал и snapd и си пускаш някоя гола руса кака те тогаз ще те разбере, аз мога му го направя амаа ще вика че лъжа:lol6:

Ще му снимам, ама като излезе от тая тема за начинаещи. Нека понаучи още малко за Линукс.

преди 6 минути, Валсо написа:

aur/ms-office-online 19.06.2-6 [10+] [0.08%] [11 Jan 2020]
    Microsoft Office Suite Online as a native application

А този Solidworks можеш да го подкараш с CrossOver - платена версия на Виното, която последно като я гледах струваше 500 долара за неограничено време. Но все пак се смята, че щом имаш пари да плащаш за лиценз за Солидуъркс, ще имаш и за CrossOver.

Валсо, не се мъчи с тоя. Въобще не му пука за програмите или ОС. Сега мисли с какво да се заяде.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, vpvelev написа:

Валсо, не се мъчи с тоя. Въобще не му пука за програмите или ОС. Сега мисли с какво да се заяде.

Ясно. През 2010-та щеще да му е по-лесно. Но откакто Майкрософт сложиха мръсните си ръчички върху кода на Убунту, започнаха да изкарват техни програми и за линукс, така че това донякъде има и добра страна и сега на Копелето ще му е трудно да се заяде. Но само донякъде. Преди 1-2 години пуснаха и Visual Studio безплатно за линукс. То даже линукската версия е по-добра, защото инсталира само необходимите модули, за да програмираш и компилираш и не ти инсталира още 20 гигабайта ненужни сървъри, както прави в бозиндоус. :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе, да ви питам - интелектуален оргазъм ли получавате като не наричате "другата" операционна система с истинското й име? По-велики ли се усещате? И как бихте "излъгали" потребител на другата ОС да мине в лоното на дистрибуциите, при положение, че демонстрирате дива нетърпимост? Как да ви повярва, че вашата "свобода" не е "свободия"/див анархизъм, щом не можете да се отнасяте с уважение?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване