Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Има ли някой който би могъл да ми каже къде от България мога да намеря מזוזה‎ (mezuzah)? Или контактите на Хабад България. Поради някаква причина не мога да заредя страницата в интернет, постоянно дава грешка. Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за информацията!

А сега да попитам знаещите нещо което може би ще е интересно и за други.

Ако човек иска би могъл да приеме християнска религия.Това е възможно и при мюсюлманите.

А може ли човек ако поиска да приеме юдеизма за своя религия?

Доколкото съм чувал това е невъзможно ако родителите му не са.Така ли е или греша?

Главно, евреите не се опитват да посвещават не-евреите в юдаизма. В действителност, съгласно halakhah (еврейския закон), равините се предполага да направят три усилени опита да разубедят личността, желаеща да приеме религията.

В Torah са дадени 613 заповеди, които евреинът трябва да следва, за да се счита за добър и праведен в очите на Бог, ако потенциалния последовател не е готов за това то е по-добре да си остане друговерец.

Веднъж решил човек да приеме вярата трябва да започне с изучаването на юдаизма, закона и обичаите, както и да ги спазва. Този процес обикновено отнема около една година, тъй като предполагаемият последовател трябва да изживее всеки от еврейските празници, обаче действителната продължителност на обучението зависи от индивидуалната личност (израсналият в еврейска среда може да не се нуждае от никакво по-нататъшно обучение или докато на друг да са необходими няколко години).

След като обучението завърши, последователя се изправя пред Beit Din (равинския съд), който го изпитва и определя дали той или тя е готов да стане евреин. Потапят се в mikvah (ритуално къпане използвано за духовно пречистване). Дава му се еврейско име и е представен пред еврейската общност.

На теория, веднъж приключила церемонията по преминаване във вярата, нововъведения е толкова евреин, колкото и всеки роден с тази религия. На практика понякога той е третиран с повишено внимание, поради възможността да се върне към предишната си вяра.

След всичко написано до тук виждаш, че е възможно дори и родителите ти да не са евреи. Или да бъдем по-прецизни първо, традиционалния юдаизъм твърди,че човек е евреин, ако майка му е еврейка, независимо от това какъв е бащата. Либералните движения, от друга страна, считат личността за евреин, ако един от родителите е и той е израсъл като такъв. По този начин, дете родено от баща евреин и майка християнка според реформаторското движение е евреин, но не и съгласно ортодоксалното. От друга страна – баща християнин и майка еврейка- детето е според ортодоксалното и не е както смята реформаторското движение. Материята става дори още по-сложна, поради статусът който децата приемат и създава допълнителни въпроси.

Второ, по-традиционалните движения не винаги признават валидността на приемането на вярата, както това се случва при по-либералните, които пък от своя страна не винаги спазват изискваните процедури, правейки недействително преминаването във вярата. В допълнение, ортодоксалните не приемат властта на консервативните, реформаторите и реконструктивните равини да го извършват.

Редактирано от Idan (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли някой който би могъл да ми каже къде от България мога да намеря מזוזה‎ (mezuzah)?

Или контактите на Хабад България. Поради някаква причина не мога да заредя страницата в интернет, постоянно дава грешка.

Благодаря!

Ако не си евреин, защо ти е мезуза, приятелю?

Аз си донесох от Ерец-Израел, но не я слагам на вратата. Не е добра идея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не си евреин, защо ти е мезуза, приятелю?

Аз си донесох от Ерец-Израел, но не я слагам на вратата. Не е добра идея.

Но какво те кара да мислиш, че не съм? Никъде не съм споменавал религиозната си принадлежност.

Мезуза ми е необходима по предназначението, за което се използва. :sobbing: Ако намекваш, защо не съм си донесъл, ще спомена, че съм :sobbing: трябваше, а и все още ми трябва поради идея, която се роди съвсем наскоро, но това е друга история...

Защо да не е добра идея?

Редактирано от Idan (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но какво те кара да мислиш, че не съм? Никъде не съм споменавал религиозната си принадлежност.

Мезуза ми е необходима по предназначението, за което се използва. ;) Ако намекваш, защо не съм си донесъл, ще спомена, че съм :) трябваше, а и все още ми трябва поради идея, която се роди съвсем наскоро, но това е друга история...

Защо да не е добра идея?

Не е добре, ако си неевреин. На свитъка в мезузата е текстът на 'Шема' от Дварим - Второзаконие - 6:4. 'Шема' се произнася само от евреите. За нас, неевреите, има други заповеди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е добре, ако си неевреин. На свитъка в мезузата е текстът на 'Шема' от Дварим - Второзаконие - 6:4. 'Шема' се произнася само от евреите. За нас, неевреите, има други заповеди.

Извинявай, аз просто бях останал с впечатлението, незнайно защо, предполагам поради въпроса ти към мен, че си евреин…както и да е…интересно обаче защо си я взел със себе си? Аз не задържам в къщи неща, които определен период от време не са ползвани или пък от сорта като в твоя случай…вярвам, че концентрират не добра енергия…но всеки си има своите чудатости, нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност не виждам кое му е лошото. Второзаконие си е канонична книга за християните, а в християнската литургия и теология "Израел" може да се съотнася и до християнската църква като приемник на традициите на израилтяните.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност не виждам кое му е лошото. Второзаконие си е канонична книга за християните, а в християнската литургия и теология "Израел" може да се съотнася и до християнската църква като приемник на традициите на израилтяните.

Тази приемственост в традициите не ни прави 100% евреи, колкото и да им се е искало на тези гяволи през вековете. Което е доста положително явление за някакви си 2000 години...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази приемственост в традициите не ни прави 100% евреи, колкото и да им се е искало на тези гяволи през вековете. Което е доста положително явление за някакви си 2000 години...

Къде съм казал, че ни прави евреи!? Идеята е, че християнската интерпретация на Израил е със значение на "истински вярващи", духовното семе на Яков. Вж. напр. Римляни 9:6.

Колкото до "тези гяволи" - мисля, че средновековните християнски предразсъдъци нямат място тук. Както отбеляза Idan - евреите не се опитват да посвещават неевреина в юдаизма и твърдението ти е необосновано и невярно. Има насилствено покръстване, насилствена ислямизация, но "насилствено поюдейчване" или пък опити за убеждаване в такова - не. За съжаление на някои хора това са фактите. За разлика от християнството, определило евреите за "врагове на Христа", еврейските писания са впечатляващо сдържани по отношение на християнството.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Къде съм казал, че ни прави евреи!? Идеята е, че християнската интерпретация на Израил е със значение на "истински вярващи", духовното семе на Яков. Вж. напр. Римляни 9:6.

Колкото до "тези гяволи" - мисля, че средновековните християнски предразсъдъци нямат място тук. Както отбеляза Idan - евреите не се опитват да посвещават неевреина в юдаизма и твърдението ти е необосновано и невярно. Има насилствено покръстване, насилствена ислямизация, но "насилствено поюдейчване" или пък опити за убеждаване в такова - не. За съжаление на някои хора това са фактите. За разлика от християнството, определило евреите за "врагове на Христа", еврейските писания са впечатляващо сдържани по отношение на християнството.

Как можеш да го докажеш? С думите си досега не го правиш, не си убедителен.

Точно обратното на твоето мнение евреите изключително интелигентно, методично и разбира се без насилие ни поюдейчват от векове насам. Кое е вярно и кое не е - не си ти арбитър! Неслучайно употребих думата "гяволи". Самата Библия е доказателство за думите ми, както даже ти казваш, тя е приемственост от юдаизма. След като тази Библия е приемственост на юдаизма какво цели всъщност? Задай си този въпрос.

Какво имаме общо с евреите, освен масата допотопни притчи, преписани надлежно от по-старите религиозни източници и после "канонизирани" в сборници - евангелия? Това според мен е едно интересчийско напасване или натъмъняване, а не някакъв "свещен" текст, в който са изключени "гностичните" евангелия, както знаеш. Но това е друга тема.

Извини ме за богохулството, но Библията е с чисто еврейска насоченост. Отречи го, ако можеш....

Редактирано от Mithu (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо е необходимо да имаш високи познания по иврит, за да станеш евреин? Аз не съм кандидатствал за целта, може и да е така... Аз говоря за нещо съвсем различно. Поюдейчване и то пряко от източника - Библията. Дали е 100% или по-малко не е важно. Просто ставаш фен на юдеите, без да разбереш. Разбира се, това е неусетно, докато се кланяш на разни мумии, "светци" или техните картинки или докато четеш метафоричните и изпъстрени с алегории текстове от "свещените" архаични и неразбираеми (неслучайно) еврейски и то написани доста нескопосано книги...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как можеш да го докажеш? С думите си досега не го правиш, не си убедителен.

Точно обратното на твоето мнение евреите изключително интелигентно, методично и разбира се без насилие ни поюдейчват от векове насам. Кое е вярно и кое не е - не си ти арбитър! Неслучайно употребих думата "гяволи". Самата Библия е доказателство за думите ми, както даже ти казваш, тя е приемственост от юдаизма. След като тази Библия е приемственост на юдаизма какво цели всъщност? Задай си този въпрос.

Какво имаме общо с евреите, освен масата допотопни притчи, преписани надлежно от по-старите религиозни източници и после "канонизирани" в сборници - евангелия? Това според мен е едно интересчийско напасване или натъмъняване, а не някакъв "свещен" текст, в който са изключени "гностичните" евангелия, както знаеш. Но това е друга тема.

Извини ме за богохулството, но Библията е с чисто еврейска насоченост. Отречи го, ако можеш....

Най-напред, доколкото виждам, си напълно неграмотен по отношение на религиознанието и това какви са разликите между юдаизъм и християнство. Факта, че второто е произлязло от първото, не го прави еднородно с него. Иначе нямаше - виж само каква логична мисъл - да представляват две отделни религии.

Колкото до Библията, която била "с чисто еврейска насоченост" - това е вярно за Стария Завет, но не и за Новия.

Колкото до убедителността ми - не виждам защо аз трябва да те убеждавам. Всеки средно грамотен човек може да хване коя да е книга-въведение за юдаизма или да попита някой евреин. Покръстването в юдаизъм се практикува и е факт, но не е търсено от самата еврейска общност и самата еврейска общност в исторически план никога не е отправяла някакви официални послания (като цялостна общност) към приемане на юдаизма. Не аз трябва да доказвам, че това не е така, а ти, че е обратното. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-напред, доколкото виждам, си напълно неграмотен по отношение на религиознанието и това какви са разликите между юдаизъм и християнство. Факта, че второто е произлязло от първото, не го прави еднородно с него. Иначе нямаше - виж само каква логична мисъл - да представляват две отделни религии.

Колкото до Библията, която била "с чисто еврейска насоченост" - това е вярно за Стария Завет, но не и за Новия.

Колкото до убедителността ми - не виждам защо аз трябва да те убеждавам. Всеки средно грамотен човек може да хване коя да е книга-въведение за юдаизма или да попита някой евреин. Покръстването в юдаизъм се практикува и е факт, но не е търсено от самата еврейска общност и самата еврейска общност в исторически план никога не е отправяла някакви официални послания (като цялостна общност) към приемане на юдаизма. Не аз трябва да доказвам, че това не е така, а ти, че е обратното. :)

Ти също си неграмотен, драги Stalik. Религиознанието според мен е някаква абсолютно ненужна и измислена дивотия, колкото и да ти се иска това да не е факт. С тази дума или термин "религиознание" не казваш или не доказваш за пореден път абсолютно нищо по темата. Ако имаш сертификат (еврейско понятие) за целта по "религознание", тури си го на стената и му се радвай.

За убедителността ти по темата - просто това ти липсва, колкото и да ти е мъчно. Спомена, че самата еврейска общност в исторически план никога не е отправяла някакви официални послания (като цялостна общност) към приемане на юдаизма. Какво трябва да направи тази общност? Факс до Ватикана или до теб? Аз доказвам със самата Библия, че евреите ни обсебват! За кого става дума (с редки изключения) в тези притчи, освен за случки с евреи? Какво ме интересува тяхната генеалогия?

За това, че си неграмотен, може сам да се убедиш с една дума. Ти каза "Покръстване в юдаизъм". Помисли си какво си написал...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти също си неграмотен, драги Stalik. Религиознанието според мен е някаква абсолютно ненужна и измислена дивотия, колкото и да ти се иска това да не е факт. С тази дума или термин "религиознание" не казваш или не доказваш за пореден път абсолютно нищо по темата. Ако имаш сертификат (еврейско понятие) за целта по "религознание", тури си го на стената и му се радвай.

С думата "религиознание" аз не се опитвам да доказвам нищо. Говорех за неспособността ти да направиш разлика между християнство и юдаизма и опита ти да ги отъждествяваш посредством Библията. Колкото до сравнителното религиознание - за теб може да са излишни много неща, но, уви, хора много по-умни и, предполагам, с интереси различни от твоите са решили, че е нужен и такъв дял на науката, който се явява интердисциплинарен за историята на религиите (която е историческа наука), антропологията, етнологията и др. Ако за теб той е излишен, то е може би защото нямаш интерес или компетенции в тези области. Това обаче не го прави излишен по принцип.

За убедителността ти по темата - просто това ти липсва, колкото и да ти е мъчно. Спомена, че самата еврейска общност в исторически план никога не е отправяла някакви официални послания (като цялостна общност) към приемане на юдаизма. Какво трябва да направи тази общност? Факс до Ватикана или до теб? Аз доказвам със самата Библия, че евреите ни обсебват! За кого става дума (с редки изключения) в тези притчи, освен за случки с евреи? Какво ме интересува тяхната генеалогия?

Когато говоря за официални послания като общност аз отправям към паралела, който направих в по-предния си пост (ако въобще си го прочел или пък разбрал), а именно - с християнството и исляма. Съответно говорим за явления като кръстоносните походи, мисиите на конкистадорите, малкия джихад и пр. При юдаизма отсъства подобен подход на убеждение или насилствено налагане. Което, пак го повтарям, е факт. Посочи изключение - доктрина, текст от Тората, Талмуда или пък даже писание на някой известен теоретик на религията.

За това, че си неграмотен, може сам да се убедиш с една дума. Ти каза "Покръстване в юдаизъм". Помисли си какво си написал...

За съжаление колкото и да мисля няма как да не подходя със снизхождение - терминът "покръстване" се ползва даже по отношение на юдаизма от англоезични автори, а и от българоезични преводачи (веднага посочвам Норман Соломон). За съжаление в какво се изразява моята неграмотност така и не разбрахме... :) За чуждата е ясно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без да вземам страна в спора желая да отбележа, че използването на израза „Покръстване в юдаизъм” никак не доказва колко висок е коефициентът на интелигентност и грамотността на Stalik или който и да било друг, поради ред причини една от които е именно това, че човек се замисля дълго и продължително как именно да изрази процеса на български, ако всички западни автори използват “conversion to” което буквално е „покръстване” и поради несъществуването на една дума за това (или поне аз не я знам, но бих бил щастлив, ако съществува да я науча) се поражда и грешното изразяване. След като поумувам обаче веднага ми идва идеята, че би могло да се каже „преминаване в/ приемане на...” , тук смятам, че изразът беше използван по-скоро като несъзнателен опит да се изрази това присвояване, тъй като всеки машинално и подсъзнателно разбира смисъла. Но, нека да не бъдем така дребнави, след като разбираме кой за какво говори, а и се надявам, че това не показва факта на изчерпване.

В предишен мой пост към темата споменах (ще се повторя както изглежда), че евреите не изгарят от особено огромно желание да конвертират когото и да било, а тъкмо обратното в началото равините дори се опитват да разубедят желаещия. Ако, въпреки това той продължава да упорства, нека не мисли, че е така лесно. Ще се изправи пред доста трудната задача да изучи много неща, с които пред Beit Din да убеди там присъстващите, че е готов за това. Освен това одобрението му въобще не означава, че той автоматично е приет от обществото, малко или много ще съществува дистанция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С думата "религиознание" аз не се опитвам да доказвам нищо. Говорех за неспособността ти да направиш разлика между християнство и юдаизма и опита ти да ги отъждествяваш посредством Библията. Колкото до сравнителното религиознание - за теб може да са излишни много неща, но, уви, хора много по-умни и, предполагам, с интереси различни от твоите са решили, че е нужен и такъв дял на науката, който се явява интердисциплинарен за историята на религиите (която е историческа наука), антропологията, етнологията и др. Ако за теб той е излишен, то е може би защото нямаш интерес или компетенции в тези области. Това обаче не го прави излишен по принцип.

...........................

А защо използва в коментара си гръмко измисленото и ненужно религиознание като "дял" от науката? В нескопосания ти опит да покажеш с наизустени клишета колко ти си далеч от истината по темата твърдиш, че аз съм бил неграмотен по религиознание?

Доста правилно забелязваш, че тези "умни" според теб хора (в групата на които може искаш да си) имат различни от моите интереси. Това, че ти ги смяташ за "умни" само по себе си не значи абсолютно нищо...

...........................

Когато говоря за официални послания като общност аз отправям към паралела, който направих в по-предния си пост (ако въобще си го прочел или пък разбрал), а именно - с християнството и исляма. Съответно говорим за явления като кръстоносните походи, мисиите на конкистадорите, малкия джихад и пр. При юдаизма отсъства подобен подход на убеждение или насилствено налагане. Което, пак го повтарям, е факт. Посочи изключение - доктрина, текст от Тората, Талмуда или пък даже писание на някой известен теоретик на религията.

Защо им е на евреите да ни приобщават към тях насилствено, при положение, че Библията е с чисто еврейска насоченост?

...........................................

За съжаление колкото и да мисля няма как да не подходя със снизхождение - терминът "покръстване" се ползва даже по отношение на юдаизма от англоезични автори, а и от българоезични преводачи (веднага посочвам Норман Соломон). За съжаление в какво се изразява моята неграмотност така и не разбрахме... :P За чуждата е ясно.

Ето отново доказателство, че не мислиш, когато пишеш. Ти си приел безрезервно едно тъпо клише "покръстване" и го използваш, защото някой, както би казал Сталик "умен" и "начетен" преводач го е приложил. Надявам занапред се да използваш и "покръстване в ислям". Вече ставаш за смях, няма как да не подходя със снизхождение към безсмислените, клиширани и неграмотни твои коментари по тази тема...:sobbing:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отстрани не изглежда така :)

Йоан Кръстител ми се върти из ума... )))

Непокръстен, роден половин година преди Христа евреин...

....................................

Докато се опитваш да помогнеш на Сталик, правиш точно обратното...

....................................

Целия цитат е малко отклонение от темата, но показва едно - кръщаване/покръстване - не е християнски приоритет. И използването на термина за юдеите не е грях )))

Кой от двата термина кръщаване или покръстване имаш предвид? Не е едно и също, колкото да ти се иска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо използва в коментара си гръмко измисленото и ненужно религиознание като "дял" от науката? В нескопосания ти опит да покажеш с наизустени клишета колко ти си далеч от истината по темата твърдиш, че аз съм бил неграмотен по религиознание?

Защото ако имаше компетенции областта щеше да знаеш защо опита ти за отъждествяване на юдаизма с християнството поради произхода на свещената им книга е несъстоятелен. Аз не разбирам - сложно ли се изразих или ти не разбра мисълта ми. Ще го повторя малко по-инак: ако имаше познание в областта на сравнителното религиознание, което Е интердисциплинарен дял на посочените науки (независимо дали ти му слагаш кавички или не), щеше да си дотолкова компетентен по темата, че да знаеш какви са разликите между двете религии и защо връзката която правиш е привидно логична, но не обслужва фактите, защото не взема предвид други такива. Покръстените в юдаизма стават евреи. Това е една специфична и сложна идентичност. Покръстените в християнството стават християни, което определя религиозната им идентичност без връзка, пък дори само понятийна, с етническата идентичност.

Защо им е на евреите да ни приобщават към тях насилствено, при положение, че Библията е с чисто еврейска насоченост?

Както вече казах - Старият завет се интерпретира от юдеите с "чисто еврейска насоченост". Надявам се все пак да си прочел постовете ми. От християните обаче Старият и Новият завет се интерпретират с универсална насоченост, като глада и страданието на евреите се схващат като отвергнатост на народа на Израел от Бог. Юдаизмът обаче ги интерпретира като справедливо наказание от страна на строг, но любящ Баща. Не е важно какъв е произхода на писанието, а как то е схващано и интерпретирано от религиозната общност. Произхода и природата на главните герои не определя "насочеността". Така например, ако един български автор напише книга с американски по произход герои, това не прави книгата и нейните послания "с американска насоченост". Тази логика е меко казано глупава.

Ето отново доказателство, че не мислиш, когато пишеш. Ти си приел безрезервно едно тъпо клише "покръстване" и го използваш, защото някой, както би казал Сталик "умен" и "начетен" преводач го е приложил. Надявам занапред се да използваш и "покръстване в ислям". Вече ставаш за смях, няма как да не подходя със снизхождение към безсмислените, клиширани и неграмотни твои коментари по тази тема...:)

Това "тъпо клише" е единствената дума в родният ни български език, която замества описателното "приемане на" или "посвещаване във". Причината е, че българският народ векове наред е християнски и някои специфични термини свързани с религиозния живот са пряко обвързани с християнската религиозна терминология. И ако в английския си имат неутралното "conversion", то на български "обръщане в" не винаги звучи добре, въпреки че е приложимо и наистина по-подходящо, предвид че е неутрално. Каква е конкретната ми словоупотреба в случая обаче не мисля че има значение, предвид че и двете са правилни. Можеш да наричаш коментарите ми както искаш, но ти видимо не само не познаваш добре българският език, но и нямаш никакви съществено аргументи или компетенции по темата, която се опитваш да коментираш, защото аз вече няколко поста чакам да ми посочиш конкретики, а не общи философствания, които, както обясних преди малко, почиват на погрешна логика. Погрешна, поради незнание.

"По-добре е да замълчиш и да те мислят за глупав, отколкото да проговориш и да разсееш съмненията." :) Когато се опитваме да правим капитални заключения и разсъждения по теми, в които нямаме задълбочени познания, рискуваме да кажем големи глупости.

Редактирано от Stalik (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявай, аз просто бях останал с впечатлението, незнайно защо, предполагам поради въпроса ти към мен, че си евреин…както и да е…интересно обаче защо си я взел със себе си? Аз не задържам в къщи неща, които определен период от време не са ползвани или пък от сорта като в твоя случай…вярвам, че концентрират не добра енергия…но всеки си има своите чудатости, нали?

Мезузата, няколко кипи (шапчици) и Танак (Библия) на иврит, са ми спомен от различни случки в Ерец Израел. Веднъж се прибирах от работа към квартирата в Яфо и видях две еврейски момченца хареди (от религиозните) на 14-15 години, които си говореха. Изведнъж отнякъде изскочиха петима по-възрастни арабчета и ги нападнаха. Еврейчетата побягнаха, а ония маймуни ги подгониха. На мястото остана кипата на едното и аз я прибрах. Незабравим спомен. Ей затова ги донесох, а не с някаква цел.

Някой от тази тема писа, че Израел бил измислена държава, която щяла да се разпадне като Югославия. Обичам си България, но нашата държава е сто-пъти по-измислена от Израел, която е уредена отвсякъде. Примери: около полунощ сме вървели из градината Ган Давид в Яфо и сме виждали млади майки с колички спокойно да се прибират у дома (как е в Борисовата градина по това време?); всички плащания към държавата - данък сгради, ток, вода - в Тел Авив се извършват в обикновени пощенски клонове за около 10 минути (тук как е?!); хвърляш си фаса на тротоара, досаждаш на някое момиче или паркираш на тротоара - това е най-добрият начин да се запознаеш бързо с израелската полиция - и ще имаш сериозни проблеми (тук как е?!). По улиците на Тел Авив-Яфо (в еврейската част) няма изхвърлени боклуци и мръсотии, няма пияници да ти досаждат, няма неосветени улици. Тия неща обаче изобилстват в арабския квартал.

Много се разприказвах...спомени, спомени:-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото ако имаше компетенции в областта щеше да знаеш защо опита ти за отъждествяване на юдаизма с християнството поради произхода на свещената им книга е несъстоятелен.

.............................

Както вече казах - Старият завет се интерпретира от юдеите с "чисто еврейска насоченост". Надявам се все пак да си прочел постовете ми. От християните обаче Старият и Новият завет се интерпретират с универсална насоченост, като глада и страданието на евреите се схващат като отвергнатост на народа на Израел от Бог. Юдаизмът обаче ги интерпретира като справедливо наказание от страна на строг, но любящ Баща. Не е важно какъв е произхода на писанието, а как то е схващано и интерпретирано от религиозната общност. Произхода и природата на главните герои не определя "насочеността". Така например, ако един български автор напише книга с американски по произход герои, това не прави книгата и нейните послания "с американска насоченост". Тази логика е меко казано глупава.

...........................................

Добре. Не мисля, че „компетентността" в някаква си измислена „област" е толкова важна. След като се имаш за "компетентен" - жив и здрав.

Ето какво е моето мнение за еврейската насоченост на Библията (имам предвид Стария завет - Танак תנ״ך): според Танак евреите са „богоизбрани”. Излиза, че всички останали народи трябва да са им слуги. Манипулацията в случая е доста умела и работи единствено и само за интересите на самозваните и „богоизбрани” (според Танак) евреи към осъществяването на техните глобални цели - власт над всички народи.

Ти твърдиш доста неаргументирано в коментарите си за Библията, че тя била „универсална”. Въобще не бил важен произходът на главните герои! Хм, доста плитка манипулация...

Според мен е точно обратното - Библията има чиста проеврейска насоченост.

Редактирано от Mithu (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре. Не мисля, че „компетентността" в някаква си измислена „област" е толкова важна. След като се имаш за "компетентен" - жив и здрав.

Ето какво е моето мнение за еврейската насоченост на Библията (имам предвид Стария завет - Танак תנ״ך): според Танак евреите са „богоизбрани”. Излиза, че всички останали народи трябва да са им слуги. Манипулацията в случая е доста умела и работи единствено и само за интересите на самозваните и „богоизбрани” (според Танак) евреи към осъществяването на техните глобални цели - власт над всички народи.

Ти твърдиш доста неаргументирано в коментарите си за Библията, че тя била „универсална”. Въобще не бил важен произходът на главните герои! Хм, доста плитка манипулация...

Според мен е точно обратното - Библията има чиста проеврейска насоченост.

Мило момче, важна е, защото когато знаеш разбираш. А когато разбираш не говориш неверни неща. Ето защо е важна. След като коментираш въпрос от дадена област е важно да имаш компетентност по нея. Иначе как ще я коментираш!? Все едно дете да каже колко е глупава математиката. Нима е вярно!?

Колкото до Библията: да, аз твърдя, че християнската интерпретация на Библията, която включва Новия завет като завършек на Стария, преосмисля изцяло Завета.

Според юдаизма обаче писанието е завършено с устната Тора, не от Новия завет. Но все така може да се интерпретира универсално.

Колкото до богоизбраността на евреите - от това твърдение никак не следва идеята, "че всички останали народи трябва да са им слуги". Така твърдят антисемитски настроени мъпети, които търсят оправдание за настроенията си. Но с какво от А следва Б - никой не обяснява ясно. :clap: Ако посегнем към простата логика ще видим колко глупаво е това съждение. Евреите са избрани като народ от който ще дойде Месията. Това не значи по никакъв начин, че другите народи трябва да им се подчиняват и въобще такава идея в самото писание отсъства. Избраността, както според евреите, така и според християните, се осъществява в отговорност и саможертва. Дума тук въобще не е ставало за привилегия.

Според християните те като група стават "избрани", предвид че избраността на израелитите се осъществява (според християните) в месията Иисус. :angry:

Както казах - думата "избрани" се схващани като "доминиращи" от страна на антисемитски настроени (и разстроени) хора, страдащи от чувство на лична и национална малоценност. Антисемитските идеи се раждат заедно с острата непоносимост към езическата култура и хомосексуалността през 12 век в християнството и поставят началото на инквизицията. После преминават в чисто социални явления и движения, като национал-социализма, който интерпретира "избраността" по този начин с едничката цел да намери оправдание за "окончателно решение"...

Всеки средно грамотен по въпросите на религията и вярата въобще би трябвало да знае, че това е очевидна манипулация.

Редактирано от Stalik (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мезузата, няколко кипи (шапчици) и Танак (Библия) на иврит, са ми спомен от различни случки в Ерец Израел. Веднъж се прибирах от работа към квартирата в Яфо и видях две еврейски момченца хареди (от религиозните) на 14-15 години, които си говореха. Изведнъж отнякъде изскочиха петима по-възрастни арабчета и ги нападнаха. Еврейчетата побягнаха, а ония маймуни ги подгониха. На мястото остана кипата на едното и аз я прибрах. Незабравим спомен. Ей затова ги донесох, а не с някаква цел.

Някой от тази тема писа, че Израел бил измислена държава, която щяла да се разпадне като Югославия. Обичам си България, но нашата държава е сто-пъти по-измислена от Израел, която е уредена отвсякъде. Примери: около полунощ сме вървели из градината Ган Давид в Яфо и сме виждали млади майки с колички спокойно да се прибират у дома (как е в Борисовата градина по това време?); всички плащания към държавата - данък сгради, ток, вода - в Тел Авив се извършват в обикновени пощенски клонове за около 10 минути (тук как е?!); хвърляш си фаса на тротоара, досаждаш на някое момиче или паркираш на тротоара - това е най-добрият начин да се запознаеш бързо с израелската полиция - и ще имаш сериозни проблеми (тук как е?!). По улиците на Тел Авив-Яфо (в еврейската част) няма изхвърлени боклуци и мръсотии, няма пияници да ти досаждат, няма неосветени улици. Тия неща обаче изобилстват в арабския квартал.

Много се разприказвах...спомени, спомени:-)

Bennoah, не знам дали си представяш, вярваш или не, но от миналата вечер както прочетох поста ти – ей тука душата ми се е свила!!! Хиляди мисли и спомени летят в главата ми и колкото и да се опитвам да скалъпя 2 изречения не ми се отдава.

Хъм, бегло видях нечие мнение…но знаеш ли, отдавна съм се научил да не обръщам внимание на подобни изказвания…и защо ли трябва да го правя?!?! Кога за последно човекът дал определението колко „измислена” държава е това е бил в Израел? За да знае? Усмихвам им се аз от тук, защото само, ако можеха да видят какво е там щяха да се почувстват малко засрамени.

А, какво ще кажеш за болниците? :question: …дали са като тук полу-разрушени? Мизерни? Че на всичкото отгоре няма да ти споменавам каква сума взеха за една снимка и преглед в тая развалина! Дупките? Я, да се въздържа от коментари!

България е прекрасна държава, повечето от хората са невероятно добри и чудесни. Просто уредбата я няма.

Бил съм на толкова много места, от дете пътувам, някои от които толкова фантастични, че мога с дни да разказвам, но не изпитвам тъга или носталгия към нито едно от тях, както за Израел.

Спомените са нещо съвсем различно, така да беше казал! Това не са ненужните неща, които аз изхвърлям, но най-голямото богатство, което никой не е в състояние да ти открадне и което докосва стоплящо душите.

Какво си правил там? И колко дълго?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Bennoah, не знам дали си представяш, вярваш или не, но от миналата вечер както прочетох поста ти – ей тука душата ми се е свила!!! Хиляди мисли и спомени летят в главата ми и колкото и да се опитвам да скалъпя 2 изречения не ми се отдава.

Хъм, бегло видях нечие мнение…но знаеш ли, отдавна съм се научил да не обръщам внимание на подобни изказвания…и защо ли трябва да го правя?!?! Кога за последно човекът дал определението колко „измислена” държава е това е бил в Израел? За да знае? Усмихвам им се аз от тук, защото само, ако можеха да видят какво е там щяха да се почувстват малко засрамени.

А, какво ще кажеш за болниците? :wors: …дали са като тук полу-разрушени? Мизерни? Че на всичкото отгоре няма да ти споменавам каква сума взеха за една снимка и преглед в тая развалина! Дупките? Я, да се въздържа от коментари!

България е прекрасна държава, повечето от хората са невероятно добри и чудесни. Просто уредбата я няма.

Бил съм на толкова много места, от дете пътувам, някои от които толкова фантастични, че мога с дни да разказвам, но не изпитвам тъга или носталгия към нито едно от тях, както за Израел.

Спомените са нещо съвсем различно, така да беше казал! Това не са ненужните неща, които аз изхвърлям, но най-голямото богатство, което никой не е в състояние да ти открадне и което докосва стоплящо душите.

Какво си правил там? И колко дълго?

В тяхна болница не съм ходил, но предполагам какво ниво и обслужване е.

Да, разбирам те напълно за носталгията по Ерец Израел. Преди да замина, имах някаква представа, дори знаех 'кен' и 'ло' :-) Оказа се съвсем различно в смисъл по-ярко, по-сочно, по-силно от представата ми. Нямам нищо общо с евреите; доколкото знам, 4 поколения назад в родовете ми има българи-македонци, планинци и донски казаци, но няма евреи. Обаче, когато стъпих от самолета на пистата на Бен-Гурион, една мисъл изплува отнякъде и ме обсеби: "Тук съм!"

Бях там на гурбет през 1995 г. Работих в ресторанти и в строителството. Накрая не ми се прибираше, но се наложи, пък и развих необичайна (за мен) форма на патриотизъм. Пял съм им насред Тел Авив възрожденски песни от върха на една бетонна колона. Беше фантастично, чувствах се 100% българин. И какво стана, когато се върнах? Държавата ми се отнесе към мен като мащеха. Тук поне 50% от хората не искат и/или не могат да работят, а гледат 'да бъдат напред' - да изтикат/прекарат/измамят/прецакат другия. Малко са безработните тук. Ако в Израел не работиш както трябва, си отиваш същия ден или час. Вече 13-та година не мога да приема тоталната идиотщина в страната си.

Като ми стане много криво, си пускам Офра или Сарит, или Шломи Шабат. И си представям как вървя по Бен-Йеуда или Арлозороф.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...