Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Уважаеми Сталик, Изчаках известно време, за да размислиш върху това, което си написал в коментар #51 по темата. Доста емоционално! Браво! Наистина очаквах да се включиш с такъв размах в темата, като категоризираш мнението ми за "еврейската" насоченост или визия на Библията като антисемитско. Но според мен в това няма толкова логика, колкото емоция и традиционалност. Това се отнася и за твоята добавка със саможертвите, които са доста силно метафоризирани в Новия Завет (може да се атакува, както знаеш с гностичните евангелия), което според теб прави Библията "унивесална". Глобалното значение на така поставената "универсална" бомба със закъснител вече има доста сериозни последици за света, не знам дали може да отвориш малко по-широко очите си за това. "Божествеността" на евреите, която приемаме постфактум от Библията е мощно оръжие в ръцете на самите евреи. Според мен от А следва Б, иначе няма логика. Когато няма логика - има интереси. Ако има "божества", според мен трябва да има някакви си "простосмъртни", които се кланят на така наречените "божества" и ги обслужват. Това действие е съвсем нормално, не виждам причина да манипулираш "божествеността" с "избраността" на евреите, като изтъкваш тази "избраност" като бреме. Според мен няма логика, точно обратното е. Но не желая да споря с теб, няма смисъл. Бъди жив и здрав, нищо лично!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Излиза, че всички останали народи трябва да са им слуги. Манипулацията в случая е доста умела и работи единствено и само за интересите на самозваните и „богоизбрани" (според Танак) евреи към осъществяването на техните глобални цели - власт над всички народи.

Дори нямам търпението да прочета всичките ти постове и бегло попадам на отделни фрагменти като горе посочения и се чудя от къде ли ти идват тези мисли в главата?!?!?! Не ти ли тежат поне? Гледайки как перфектния заговор да манипулираме теб и целия народ работи, та господстваме над земята дори, сълзи на радост и умиление се стичат по бузите ми!!!!!! Нооооо, не всичко е това :rolleyes: има и още много за което не си осведомен, приятелю! Целите са много по глобални и едва ли би могъл да ги обгърнеш.

Знаеш, че евреите не дават нищо безплатно, нали? :wors: Но, аз съм такъв благ човек, че не мога да подмина с безразличие и ще ти дам безплатен съвет, а именно обърни се навътре в себе си, издухай праха, разтърси се за отговора на много въпроси и главно какво не е наред в живота ти, че търсиш причината във всичко друго, за да намериш оправдание за собствените си провали? Какво си скрил дълбоко в подсъзнанието си дето те гризе, та даже причината за собствената си неудовлетвореност търсиш в неща целящи да дадат съвсем различна информация от тази, която излагаш пред публиката?

http://www.youtube.com/watch?v=4BZSqtqr8Qk - с хорът на евреите от "Набуко" на Верди искам да поздравя всички иудеи, които пишат тук.

Извини спретната ни групичка, че не се отнесохме с нужното уважение към поздрава ти!!!!

Благодаря!

Редактирано от Idan (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Драги Idan, Нямам намерение да обиждам някого заради етнически произход, аз просто се чудя на липсата на логика при тълкуването на Танак. Това, може би ще се съгласиш е по-различна гледна точка. Имам страшно много приятели - евреи, които обичам и с тях също спорим по този "проблем". Надявам се да прочетеш внимателно това, което съм написал. Танак излиза отнякъде - няма как да е оригинал. Няма как да не е манипулация, такива са били времената. Само че за разлика от източниците си, Танак придава силно, ново, монотеистично и ново мнение. Подобно на другите - появили се по-късно религии и секти. Защо да не споря? Бъди жив и здрав, приятелю!

Редактирано от Mithu (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Драги Idan,

Нямам намерение да обиждам някого заради етнически произход, аз просто се чудя на липсата на логика при тълкуването на Танак. Това, може би ще се съгласиш е по-различна гледна точка. Имам страшно много приятели - евреи, които обичам и с тях също спорим по този "проблем".

Надявам се да прочетеш внимателно това, което съм написал. Танак излиза отнякъде - няма как да е оригинал. Няма как да не е манипулация, такива са били времената. Само че за разлика от източниците си, Танак придава силно, ново, монотеистично и ново мнение. Подобно на другите - появили се по-късно религии и секти. Защо да не споря?

Бъди жив и здрав, приятелю!

Извинете, че се намесвам.

Остави Танак или евреите. Ти виж на кой хал сме ние, българите, като мислене и визия. Къде е здравото българско семейство от Възраждането? Къде са семейните ни традиции? В какво вярваме? Как си изкарваме хляба - с лъжи и кражби ли, или почтено? България е препълнена с кухи претенции, хвалби и лъжи, но много бедна откъм почтеност, достойнство, чест и морал.

Хипопотамът, колкото повече потъва, по-голяма уста отваря. Та и ние - все някой ни е крив, все някой прави заговори и ни манипулира. Евреите може да са всякакви, но вече толкова векове държат на семейството и си спазват традициите. В много отношения можем само да учим от тях. Не заради тях, а заради нас.

Всъщност не виждам кое му е лошото. Второзаконие си е канонична книга за християните, а в християнската литургия и теология "Израел" може да се съотнася и до християнската църква като приемник на традициите на израилтяните.

Като е канонична книга за християните, защо те не спазват заповедта от Втор. 5:8-9 „Не си прави кумир, подобие на нещо, което е на небето горе, или което е на земята долу, или което е във водите под земята; да не из се кланяш, нито да им служиш...”? Какво са иконите на православните и статуите на католиците, ако не идоли? И ако кажат, че се кланят не на иконата, а на отдавна умрелия човек-светец, когото тя изобразява, пак е идолопоклонство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Драги Idan,

Нямам намерение да обиждам някого заради етнически произход, аз просто се чудя на липсата на логика при тълкуването на Танак. Това, може би ще се съгласиш е по-различна гледна точка. Имам страшно много приятели - евреи, които обичам и с тях също спорим по този "проблем".

Надявам се да прочетеш внимателно това, което съм написал. Танак излиза отнякъде - няма как да е оригинал. Няма как да не е манипулация, такива са били времената. Само че за разлика от източниците си, Танак придава силно, ново, монотеистично и ново мнение. Подобно на другите - появили се по-късно религии и секти. Защо да не споря?

Бъди жив и здрав, приятелю!

Mithu, спори, но запомни от мен, че трябва да запазиш уважението към другата страна, използвай доводите си, но не накърнявай ничия свободна воля, задето има своята религия или мнение, ако искаш да те вземат на сериозно и откликнат по подобаващ начин, защото знаеш – уважението е двустранно, нали? Както ме третираш – така и аз ще се отнеса към теб…

Що се отнася до глобалната манипулация по скоро трябва да я търсиш сред висшите църковни кръгове, където от векове се е възцарила, използвайки религията като средство за придобиване на власт и богатства. (поправи ме, ако не съм прав).

Защо четете буквално текстовете които цитирате, прахосвайки енергията си вместо да се съсредоточите върху онова, което те реално искат да ни предадат при създаването им. Замисли се дали Тората, Библията, Нов – Стар завет и какво ли още не, не съдържат една и съща информация като цяло? Не е ли целта на тези текстове да ни подготвят за живота, не да ни разделят?

Нека ти разкажа нещо което ми се случи миналата седмица в Белгия. Ще отбележа, че не съм запознат с ортодоксалното християнство, не че разбирам и кой знае колко от католицизъм (специалността ми е коренно различна, затова мога само да си разсъждавам), но предполагам поне малко ще се замислиш „защо?” и случайно ли е, какво би означавало и от къде произлиза всичко.

Та, пътувайки си между два световно неизвестни града в Белгия виждам в Zwartberg църква – произведение на изкуството. До такава степен ме впечатли и грабна вниманието ми, защото от всичко което съм виждал до момента мога да я определя като възхитителна.

Разбира се, веднага отбихме на паркинга пред нея и поне час се любувах на гледката и фотографирах. Църквата беше затворена, но по някое време пристигна още една кола и в нея влезе мъж (по-късно се оказа, че това е пастора). Вече се стъмваше и решихме да потегляме и точно в момента, когато се настанявахме в колата той изникна пред нас и ни попита дали не бихме искали да разгледаме от вътре. Е, как да пропуснеш подобно предложение?!?! Няма да се впускам в подробности около красотата с която изплакнах очите си, не че не са на върха на езика ми и едва си сдържам думите. След разговора си с него осъзнах, че това беше един изключително интелигентен, еродиран и начетен човек. Говореше 4 езика, беше ходил на мисии из целия свят (нали се сещаш какво са правели на тези мисии…едва ли са си седели на чаша чай с местното население, ако си бил в Конго някога (аз бих могъл да ти разкажа много интересни неща точно по тази тема в тази държава) или в някоя друга подобна знаеш какво имам предвид) и се почувствах късметлия да се запозная с него.

Почти веднага той ме попита каква е религиозната ми принадлежност. Разговорът се насочи и към обичаите им от момента на раждане до този на смъртта или така наречения „цикъл на живота”. Тук вече стигаме до същината на въпроса, а именно дори и наричани с различни имена ритуалите не се различават кой знае колко. (или поне моята неразбираща мисъл не улови разликите). Държа да отбележа, че Отец Андрю разказваше през цялото време съпоставяйки двете религии и приликите в тях. Когато се роди дете католиците го кръщават – евреите си имат Brit Bat за момичетата и Brit Milah за момчетата, с което и в двете религии новородените се въвеждат и приветстват. Причастието и Bar/ Bat Mitzvah са отново на една и съща възраст, имайки значението, че децата са израснали и се превръщат в млади мъже и жени с по-големи отговорности в обществото. Женитбата…и т.н…. нямам идея защо той подхвана именно тази тема и ми разказа всичко това. Даде ми телефона и адреса си, за да се свържа с него когато отида отново.

Как смяташ, какво ли е първоначалното и реално предназначение на религията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В тяхна болница не съм ходил, но предполагам какво ниво и обслужване е.

Да, разбирам те напълно за носталгията по Ерец Израел. Преди да замина, имах някаква представа, дори знаех 'кен' и 'ло' :-) Оказа се съвсем различно в смисъл по-ярко, по-сочно, по-силно от представата ми. Нямам нищо общо с евреите; доколкото знам, 4 поколения назад в родовете ми има българи-македонци, планинци и донски казаци, но няма евреи. Обаче, когато стъпих от самолета на пистата на Бен-Гурион, една мисъл изплува отнякъде и ме обсеби: "Тук съм!"

Бях там на гурбет през 1995 г. Работих в ресторанти и в строителството. Накрая не ми се прибираше, но се наложи, пък и развих необичайна (за мен) форма на патриотизъм. Пял съм им насред Тел Авив възрожденски песни от върха на една бетонна колона. Беше фантастично, чувствах се 100% българин. И какво стана, когато се върнах? Държавата ми се отнесе към мен като мащеха. Тук поне 50% от хората не искат и/или не могат да работят, а гледат 'да бъдат напред' - да изтикат/прекарат/измамят/прецакат другия. Малко са безработните тук. Ако в Израел не работиш както трябва, си отиваш същия ден или час. Вече 13-та година не мога да приема тоталната идиотщина в страната си.

Като ми стане много криво, си пускам Офра или Сарит, или Шломи Шабат. И си представям как вървя по Бен-Йеуда или Арлозороф.

Това е специално за теб! Поздрав!

http://www.youtube.com/watch?v=X8gsdq2BA5Y

О, ето това вече е нещо много любимо!!! Специално с него!

http://www.youtube.com/watch?v=5rfaPfXS0qk

Знаеш ли иврит? Всъщност ми хрумна, че то въобще не е задължително…

Дали разбираш какво пеят?

Аз потушавам носталгията по същия начин, само снимките не ги докосвам, не желая и да ги виждам, защото ме връхлитат спомените. От началото на миналата есен се каним да се върнем за малко там и все не успяваме, пътувайки към други дестинации, имаме още 3 до началото на април, и ако всичко е наред ще се върна там след около 3 години. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искрени благодарности за коментара, Idan!

Ще имам предвид това, което ми препоръча, наистина си прав...

Редактирано от Mithu (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искрени благодарности за коментара, Idan!

Ще имам предвид това, което ми препоръча, наистина си прав...

Надявам се разбираш, че с не лоши чувства е направен, а защото трябва да се ценим като личности, имащи своята уникална малка вселена, допринасяйки всеки от нас за развитието на света, независимо към коя религия принадлежим.

Жив и здрав бъди!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Британски офицер Чарлз Орд Уингейт бил син на мисионерско семейство и възпитан в дух на дълбока религиозност. Протестантът никога не се разделял с Библията си. Изучавал семитски езици; арабски и иврит, като извоювал правото да служи в мандатна Палестина. Той вярвал, че Месията ще се завърне, когато всички евреи се съберат в Обещаната земя. Този сън е на крачка да се сбъдне.

Израел в лицето на главата на правителството е одобрил таен план за строеж на Трети храм в съседство с джамии "Ел-Акса" и "Омара". Реставрацията на юдейската светиня е равнозначна на 44 милиона долара по проект. Всички планове се държат в строга тайна, за да не се дразни арабския свят. Крайната идея е осъществения проект, да привлече евреите от цял свят. Според плана към Храмовата планина ще отвеждат три пътя: през южната врата, през източните врати на Омара и трети вход покрай Ел-Акса.

Проект, Ел-Акса, Кулата на Давид

Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъкмо прочетох поста на Profruit вчера, размишлявайки над увлекателния изказ и въпросите, които възникнаха и получих обаждане от приятел с въпроса дали съм минавал през Борисовата градина…демонстрация, против израелите…ей, така си умувам, как изведнъж им хрумна идеята и каква ли е целта??? Много се беше възмутил човека...

Но не намирам и никакви новини по въпроса…

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Имам една молба - някой може ли да ми каже нещо за танаимите. Много ще му бъда благодарна.

Редактирано от Maat (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:P Taзи тема уж е за религията юдеизъм, а някои хора са я наспамили яко с приказки за държавата Израел. Защо не отворите нова тема за това, колко е устроена дадената държава и да си пишете там, това е политика, а не религия. Странно защо модераторите допускат това, прави неприятно впечатление за субективност.

Като е канонична книга за християните, защо те не спазват заповедта от Втор. 5:8-9 „Не си прави кумир, подобие на нещо, което е на небето горе, или което е на земята долу, или което е във водите под земята; да не из се кланяш, нито да им служиш...”? Какво са иконите на православните и статуите на католиците, ако не идоли? И ако кажат, че се кланят не на иконата, а на отдавна умрелия човек-светец, когото тя изобразява, пак е идолопоклонство.

Напълно си прав, християнската религия е една езическа секта, която се опитва да развие юдеизма към по-висша форма на монотеизъм, заради добавеното значение на съчувствието и прошката. Християните са идолопоклоници и мистици, които непрекъснато търсят чудеса и мистерии. 99% от хората които посещават църква го правят за здраве и щастие. Кръщават се за да прогонват духове, прекъдяват се и прочие глупости, все от суеверия. Християнските църкви са вкарали всички езически ритуали и традиции, че дори и дати от езически стари вярвания за основа на религията си. Дори Иисус, ако не се лъжа беше роден някъде през лятото, но за църквата е било най-изгодно да го роди на 25 декември, който преди това е бил честван като велика дата когато деня започва да се увеличава, смятало се е, че било логично да се вярва, че тогава се е родило слънцето. :P

Така че юдеизма определено е основа и за християнството и за исляма, те и двете ненапразно почитат пророците на стария завет, само дето християните ги наричат масово светци, щото така пасва на доктрините на църквата.

Суета и глупост. Просто непроумявам, как е възможно толкова слаби да са хората и така силно да копнеят за някакви идоли и свръх сили. То бива страх ... ама това на нищо не прилича. Е, понякога ги обръща на злоба и омраза различните, особено към такива като мен, които се противопоставят на религиите. Странно, уж религиозните хора обичат и не знам си какво, но когато се опиташ да им отвориш очите ... се озлобяват и са готови да те убият дори, за да не ги пипаш, само и само да ти запушат устата и да не смущаваш повече съня им. ;)

Редактирано от weselqk (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам една молба - някой може ли да ми каже нещо за танаимите. Много ще му бъда благодарна.

Това са високоучени кабалисти, равини-мъдреци, за които се говори в Талмуда. Твърди се, че били последното поколение, носещо познанието на Моисей от уста на уста.

Още: тук

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря, Stalik! И аз намерих някои неща, вече имам известна представа. Но който знае още нещо, моля много да го сподели. Ще се радвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:) Taзи тема уж е за религията юдеизъм, а някои хора са я наспамили яко с приказки за държавата Израел. Защо не отворите нова тема за това, колко е устроена дадената държава и да си пишете там, това е политика, а не религия. Странно защо модераторите допускат това, прави неприятно впечатление за субективност.

Абсолютно прав!!! Кво сме почнали да се размекваме и то не където му е мястото huh!

Но тя тая сополива история е off от 2 месеца :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря, Stalik!

И аз намерих някои неща, вече имам известна представа. Но който знае още нещо, моля много да го сподели. Ще се радвам.

Maat, Stalik е изключително прав относно кои са те и знам ли дали би могло да се каже кой знае колко повече, освен ако не си специалист в областта.

Танаимите תנאים, са еврейски мъдреци от периода Hillel до Mishnah или в продължение около 130 години. Корена на думата е еквивалент на корена shanah שנה в иврит, което в зависимост от употребата освен година, учебна година може също да означава повтарям или да се уча.

Функционирали са както като ученици, така и като учители, обучаващи онези в синагогите, а също и в академиите. Съгласно традицията, те са били последната генерация в дългата последователност от учители предаващи закона от уста на уста започваща от Моисей.

Живели са в няколко области на Израел, като са били концентрирани в духоврия център Йерусалим, но след разрушаването на втория Храм те намират нов религиозен център където работата им процъфтяла. Водачи и пълномощници, водещи преговори с Римската империя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Idan и Stalik, много ви благодаря, момчета! Страхотни сте и ми помогнахте доста! Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"...защото много юдеи бяха трансфигуристи. Помислете си само за десетте изчезнали племена на Израел и за свещената секта на Баал Шем, която и в наши дни все още е известна..."

- този цитат е от "Пистис София" на Райкенборг

Имам въпрос към приятелите, запознати с юдеизма - имате ли инфо за свещената секта на Баал Шем?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"...защото много юдеи бяха трансфигуристи. Помислете си само за десетте изчезнали племена на Израел и за свещената секта на Баал Шем, която и в наши дни все още е известна..."

- този цитат е от "Пистис София" на Райкенборг

Имам въпрос към приятелите, запознати с юдеизма - имате ли инфо за свещената секта на Баал Шем?

Баал Шем се свързва с равин, който благодарение на способностите си помага на хората, изцелявайки и лекувайки ги, притежаващ мистични сили, с които предсказва и тълкува събитията в живота им. Смята се, че имат пряка връзка с Рая и пробуждат Божието милосърдие и състрадание.

Буквално означава "Господар на Името", השם(haSHEM) или най-свещенното четирибуквено име на Бог. Тетраграматона -

Yodh - Y י

He - H ה

Vav - V ו

He - H ה

Яхве, Йехова...

В днешни времена се използва Adonai Господ, господар, Elohim и много други имена, а haShem не се произнася гласно. Вярва се, че тези равини го използват когато са в състояние на дълбока медитация по магичен начин да сътворяват чудеса.

Свързва се и с името на кабалиста Исраел бен Елиезер, създател на Хасидизма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудесна идея!

Я, да се присъединя!

Хълма на Пролетта :) и защо го обичаме...

http://www.youtube.com/watch?v=GkMGg1A9arc...feature=related

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво е официалното становище на съвременният юдаизъм относно Свитъците от Мъртво море? Нали се сещате, че преди няколко десетилетия бяха открити няколко хилядни такива в Западния бряг? Израел ги държеше засекретени до 1991 година, но тогава изтекоха. В свитъците, датирани от 3 до 1 век пр. Хр., еврейските духовници пишат за двама месии, които ще бъдат изпратени на земята: единия свещенически, а другия управленски. Тези двама месии отговарят на Исус (м.н.) и Мухаммд (с.а.с.). Та отново на въпроса, какво е мнението на юдейските духовници относно тези ръкописи?

Редактирано от Trax (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за да не ви е съвсем скучно, ето ви и малко йидиш

(мое производство... много шумно в тая Германия, турците играят мач ;) )

Много ми хареса снимката на Джордж Буш в началото Публикувано изображение Така де, и той пее националния химн на Израел.

КОИ жертви от войната с Ливан се възпяват тук?

П.П. Въпросите са почти риторични и не се нуждаят от отговор...

Редактирано от azbuki (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за да не ви е съвсем скучно, ето ви и малко йидиш

(мое производство... много шумно в тая Германия, турците играят мач :) )

Много ми хареса снимката на Джордж Буш в началото Публикувано изображение Така де, и той пее националния химн на Израел.

КОИ жертви от войната с Ливан се възпяват тук?

П.П. Въпросите са почти риторични и не се нуждаят от отговор...

ХАХАХА Идеята беше да послушаме музика, а не да анализираме видеото към нея ;) ...най-малкото не съм този, който го е поставил там, да не говорим, че в повечето от случайте аз дори не го и гледам...

Okay няма да отговаряме Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво е официалното становище на съвременният юдаизъм относно Свитъците от Мъртво море? Нали се сещате, че преди няколко десетилетия бяха открити няколко хилядни такива в Западния бряг? Израел ги държеше засекретени до 1991 година, но тогава изтекоха. В свитъците, датирани от 3 до 1 век пр. Хр., еврейските духовници пишат за двама месии, които ще бъдат изпратени на земята: единия свещенически, а другия управленски. Тези двама месии отговарят на Исус (м.н.) и Мухаммд (с.а.с.). Та отново на въпроса, какво е мнението на юдейските духовници относно тези ръкописи?

Има ли значение колко са месиите? А ако са 7 000 000 000 тогава какво?

Постовете на Trax (пък и на доста други хора) непрекъснато ми припомнят какво всъщност е религиозният фундаментализъм - неверие облечено в дрехата на твърда вяра.

Преди няколко години излезе един американски филм, чието заглавие на български преведоха като "Твърда вяра", а оригиналното заглавие беше "The Believer". Историята на еврейко момче, което ненавиждаше собствената си културна и религиозна идентичност (и начинът по който всяко поколение я предава на следващото) и затова става неонацистки лидер. Цялата фабула на филма се въртеше около желанието на героя да убие един еврейн. Проблема в неговият случай беше, че колкото и да беше силна омразата му към евреите, главният герой по рождение бе надарен (или наказан, както ви харесва) с необикновено чувствителна съвест и не намираше сили да посегне на човешки живот. Нетърпима дилема. В крайна сметка той уби един евреин. Себе си.

Да погледнем картата на света. Индуизмът е концентриран в Индия. До ерата на масовите и евтини комуникации вероятността един човек роден в Европа да е индуист е била между изключително малка и никава. Същото може да се каже за всяка масова религия - зороастризма и будизма, християнството и ислямът. Исторически погледнато всяка религия има свое "ядро" както в пространственото разположение, така и във времето - би ни се сторило абсурдно, ако някой говори за християни през 5-ти век преди новата ера, а в наши дни е екзотика ако попаднете на практикуващ зороастризма.

Независимо от този очевиден факт хард лайнерите на всяка религия идват с една и съща претенция: МОЯТА вяра е права! Истината е дадена на НАС! Бетонните кратуни в Иран, Израел, САЩ и Ватиканът са еднакво убедени, че Истината е изпратена по факс специално за тях. И имат ясна рецепта - какво е добро и какво е зло, какво може да се прави и какво не може. И всеки е убеден, че той е правият, а другите грешат.

Все пак, какво е налудост? Налудността е убеждение, което противоречи на установените факти и не може да бъде оборено с логична аргументация. Всички налудности имат обща черта - не можеш да ги опровергаеш като кажеш (и доказваш) на човека, че убежденията му са погрешни и абсурдни. Психозата е правилото на монолога: АЗ знам! Когато говориш с МЕН ще мълчиш!

Устите се запушват по различен начин. С остракизъм. С обществена изолация. Или с камък в главата.

If you can't beat them, join them.

Това е ядрото на всяка една от 3-те "аврамистични" религии. Присъединяване към налудността и правенето на малки стъпки до излекуване. Шабат в юдаизма. Петте молитви на мюсюлманте. Постите, молитвите и изповедите на християните. Ритуалите във всяка една религия. Малки, натрупващи се стъпки, които водят към ОЗДРАВЯВАНЕ. Никой още не е измислил начин да изпрати ЗДРАВЕ и ЩАСТИЕ по факса. Дори факсът да се нарича "свещенно писание". Здравето е лично и неотчуждимо. Постига се от всеки човек - самостоятелно и с много труд. Целта на всяка религия е ОЗДРАВЯВАНЕ и успоредно с това - доктрината на всяка религия нагледно отразява и фиксира БОЛЕСТТА. Проблемът, които трябва да бъде надрастнат.

Старият завет отразява болното състоянието на психиката на евреите преди 3 000 години. Куранът е огледално на бесовете обсебели арабското общество преди близо хилядолетие и половина. Християнската доктрина е "сянката" на обитателите на Римската империя преди 2 000 години.

Фундаментализмът е завръщане към основата. Тоест - към откровенната налудност. Съзнателен отказ от оздравяване.

Любов към смъртта.

Самоубийство.

"Тези хора ме възхваляват с устите си, но делата им ги отдалечават от Мен".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...