Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Има ли значение колко са месиите? А ако са 7 000 000 000 тогава какво?

Постовете на Trax (пък и на доста други хора) непрекъснато ми припомнят какво всъщност е религиозният фундаментализъм - неверие облечено в дрехата на твърда вяра.

Преди няколко години излезе един американски филм, чието заглавие на български преведоха като "Твърда вяра", а оригиналното заглавие беше "The Believer". Историята на еврейко момче, което ненавиждаше собствената си културна и религиозна идентичност (и начинът по който всяко поколение я предава на следващото) и затова става неонацистки лидер. Цялата фабула на филма се въртеше около желанието на героя да убие един еврейн. Проблема в неговият случай беше, че колкото и да беше силна омразата му към евреите, главният герой по рождение бе надарен (или наказан, както ви харесва) с необикновено чувствителна съвест и не намираше сили да посегне на човешки живот. Нетърпима дилема. В крайна сметка той уби един евреин. Себе си.

Да погледнем картата на света. Индуизмът е концентриран в Индия. До ерата на масовите и евтини комуникации вероятността един човек роден в Европа да е индуист е била между изключително малка и никава. Същото може да се каже за всяка масова религия - зороастризма и будизма, християнството и ислямът. Исторически погледнато всяка религия има свое "ядро" както в пространственото разположение, така и във времето - би ни се сторило абсурдно, ако някой говори за християни през 5-ти век преди новата ера, а в наши дни е екзотика ако попаднете на практикуващ зороастризма.

Независимо от този очевиден факт хард лайнерите на всяка религия идват с една и съща претенция: МОЯТА вяра е права! Истината е дадена на НАС! Бетонните кратуни в Иран, Израел, САЩ и Ватиканът са еднакво убедени, че Истината е изпратена по факс специално за тях. И имат ясна рецепта - какво е добро и какво е зло, какво може да се прави и какво не може. И всеки е убеден, че той е правият, а другите грешат.

Все пак, какво е налудост? Налудността е убеждение, което противоречи на установените факти и не може да бъде оборено с логична аргументация. Всички налудности имат обща черта - не можеш да ги опровергаеш като кажеш (и доказваш) на човека, че убежденията му са погрешни и абсурдни. Психозата е правилото на монолога: АЗ знам! Когато говориш с МЕН ще мълчиш!

Устите се запушват по различен начин. С остракизъм. С обществена изолация. Или с камък в главата.

If you can't beat them, join them.

Това е ядрото на всяка една от 3-те "аврамистични" религии. Присъединяване към налудността и правенето на малки стъпки до излекуване. Шабат в юдаизма. Петте молитви на мюсюлманте. Постите, молитвите и изповедите на християните. Ритуалите във всяка една религия. Малки, натрупващи се стъпки, които водят към ОЗДРАВЯВАНЕ. Никой още не е измислил начин да изпрати ЗДРАВЕ и ЩАСТИЕ по факса. Дори факсът да се нарича "свещенно писание". Здравето е лично и неотчуждимо. Постига се от всеки човек - самостоятелно и с много труд. Целта на всяка религия е ОЗДРАВЯВАНЕ и успоредно с това - доктрината на всяка религия нагледно отразява и фиксира БОЛЕСТТА. Проблемът, които трябва да бъде надрастнат.

Старият завет отразява болното състоянието на психиката на евреите преди 3 000 години. Куранът е огледално на бесовете обсебели арабското общество преди близо хилядолетие и половина. Християнската доктрина е "сянката" на обитателите на Римската империя преди 2 000 години.

Фундаментализмът е завръщане към основата. Тоест - към откровенната налудност. Съзнателен отказ от оздравяване.

Любов към смъртта.

Самоубийство.

"Тези хора ме възхваляват с устите си, но делата им ги отдалечават от Мен".

Не е ли твърде смело по идеите и действията на отделни групи и секти да се съди за същността на цели религии, в ареала на които са милиарди хора? ;)

Баал Шем се свързва с равин, който благодарение на способностите си помага на хората, изцелявайки и лекувайки ги, притежаващ мистични сили, с които предсказва и тълкува събитията в живота им. Смята се, че имат пряка връзка с Рая и пробуждат Божието милосърдие и състрадание.

Буквално означава "Господар на Името", השם(haSHEM) или най-свещенното четирибуквено име на Бог. Тетраграматона -

Yodh - Y י

He - H ה

Vav - V ו

He - H ה

Яхве, Йехова...

В днешни времена се използва Adonai Господ, господар, Elohim и много други имена, а haShem не се произнася гласно. Вярва се, че тези равини го използват когато са в състояние на дълбока медитация по магичен начин да сътворяват чудеса.

Свързва се и с името на кабалиста Исраел бен Елиезер, създател на Хасидизма.

Идан, благодаря за инфото, за мен беше важно. :huh:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз какво попитах, той пък къде отиде... Даже ме изкара, че мразя евреите. И все пак не получих отговор на въпроса, какво е официалното становище относно свитъците и съдържанието им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Аз какво попитах, той пък къде отиде... Даже ме изкара, че мразя евреите. И все пак не получих отговор на въпроса, какво е официалното становище относно свитъците и съдържанието им.

Не видях,къде те изкарал ,че мразиш евреите.Мисля че ти отговори перфектно,ама понеже отговора не ти харесва се правиш на приятно разсеян.Официалното становище е ,че изобщо тия свитъци са без значение,понеже юдаизма не признава нито един от сочените от теб за месии. Публикувано изображение Редактирано от N e o (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не видях,къде те изкарал ,че мразиш евреите.Мисля че ти отговори перфектно,ама понеже отговора не ти харесва се правиш на приятно разсеян.Официалното становище е ,че изобщо тия свитъци са без значение,понеже юдаизма не признава нито един от сочените от теб за месии. Публикувано изображение

Т.е. юдеите не признават книгите на предшествуващите ги юдеи. Така си и знаех. Май за това са държели свитъците 30 години засекретени? Но по ми е интересно, защо днешните юдеи отхвърлят тези свитъци. Каква е тезата им?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже Trax проявява похвално упорство :-)

Нямам под ръка свитъците от Мъртво море, но ето Книга на пророк Захария, гл. 4:

1 И ангелът, който говореше с мене, се върна и ме събуди, както човек, който се събужда от съня си.

2 И рече ми: Що виждаш? И рекох: Погледнах, и ето светилник цял от злато с чаша отгоре му, със седемте светила на него, и със седем цеви на седемте светилника, които са върху му,

3 и край него две маслинени дървета, едно от дясно на чашата, и едно отляво й.

4 И проговорих та рекох на ангела, който говореше с мене, като казах: Какви са тия, господарю мой?

5 И ангелът, който говореше с мене, в отговор ми рече: Не знаеш ли какви са тия? И рекох: Не зная, господарю мой.

6 Тогава отговаряйки говори ми, като каза: Ето Господното слово към Зоровавела, което казва: Не чрез сила, нито чрез мощ, Но чрез Духа ми, казва Господ на Силите;

7 Що си ти, планино велика? Пред Зоровавела - поле! Той ще изнесе връхния камък С възклицание - Благодат! Благодат нему!

8 При това, Господното слово дойде към мене и рече: -

9 Ръцете на Зоровавела положиха основата на тоя дом; Неговите ръце тоже ще го изкарат; И ще познаеш, че Господ на Силите ме е пратил при вас.

10 Защото кой презира тоя ден на малките работи? Понеже тия ще се радват, сиреч, тия седем, Които са очите Господни, Тичащи през целия свят, Като видят отвеса в ръката на Зоровавела.

11 Тогава отговаряйки му рекох: Какви са тия две маслинени дървета отдясно на светилника и отляво.

12 И втори път отговорих, като му казах: Какви са тия две маслинени клончета, които през двете златни цеви изпразват из себе си маслото като злато?

13 А той в отговор ми рече: Не знаеш ли какви са те? И рекох: Не зная, господарю мой.

14 Тогава каза: Те са двамата помазани, които стоят при Господаря на целия свят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво трябва да се направи, мюсюлмани? Аз не мога да се определя. Не съм нито християнин, нито евреин, нито габр (зороастрианец), нито мюсюлманин. Не съм нито от Изток, нито от Запад, нито от сушата, нито от морето; не съм нито от източника на природата, нито от въртящите се небеса. Не съм нито от земята, нито от водата, нито от въздуха, нито от огъня; не съм нито от висините, нито от праха, не съм нито от съществуването, нито от съществуващото. Не съм нито от Индия, нито от Китай, нито от България, нито от Саксин; не съм нито от царството на Иракаин, нито от страната на Курасан. Не съм нито от този свят, нито от другия свят, не съм нито от рая, нито от ада; не съм нито от Адам, нито от Ева, нито от Еден и Ризван. Моето място е Без Място, моята следа е Без Следа; то не е нито тяло, нито душа, защото аз принадлежа към душата на Възлюбения. Аз съм изоставил двойствеността, аз съм видял, че двата свята са едно; Един аз търся, Един аз познавам, Един аз виждам, Един аз зова. Той е първият, Той е последният, Той е външното, Той е вътрешното; Не познавамликой друг, освен "ЯХу" и „Яман Ху". Аз съм опиянен от чашата на любовта, аз не виждам двата свята; аз нямам работа, освен пиршество и веселба. Ако веднъж в живота ми аз прекарам миг без Теб, от това време и от този час аз се разкайвам за живота си. Ако веднъж в този свят аз спечеля миг със Теб, аз ще стъпча под краката си двата свята, аз ще танцувам вечно в триумф. О, Шамс-и-Табриз, аз съм толкова пиян в този свят, че освен за пиянство и веселие, аз нямам за какво друго да разказвам. Петя Дубарова.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цитати от талмуда : Abhodah Zarah (22 a) Не общувайте с неевреи, те проливат кръв. Kerithuth (6 b, p.48) Евреите се наричат хора, християните не са хора. Nilkhoth Maakhaloth Християните са идолопоклонници, не общувайте с тях. Abhodah Zarah Християните са мръсни, защото те не са от Синайската планина. Makkoth (7 b) Невинен си в убийство, ако намерението ти е да убиеш християнин. Zohar (II, 64 b) Раждаемостта на християните трябва да се намали осезателно. Iore Dea (142, 10) Стойте физически далече от църкви. Iore Dea (335, 43) Изгнание за този евреин, който продаде земя на християнин. Iore Dea (154, 2) Забранено е да учите християнин на търговия. Babha Bathra (54, b) Всяка християнска собственост принадлежи на този евреин, който пръв предяви претенции. Babha Kama (113 b) Позволено е да измамиш християнин. Zohar (I, 160 a) Евреите винаги трябва да се опитват да измамят християнина. Hilkhoth Akum (X, 1) Не спасявайте християни, когато са в смъртна опастност. Hilkhoth Akum (X, 2) Покръстените евреи трябва да получат смъртно наказание. Choschen Ham 9425, 5) Тези, които не вярват в Тората трябва да бъдат убити. Pesachim (49, b) Не са необходими молитви, когато обезглавите някого в деня на Шабат. Hilkhoth Akum (338, 16) Или ги отвърнете от тяхната вяра или ги убийте. Zohar ( II, 43 a) Изтреблението на християните е необходима жертва. Ialkut Simoni ( 245 c) Да пролееш кръвта на християните e добро дело и е жертвоприношение към Бога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цитати от талмуда : Abhodah Zarah (22 a) Не общувайте с неевреи, те проливат кръв. Kerithuth (6 b, p.48) Евреите се наричат хора, християните не са хора. Nilkhoth Maakhaloth Християните са идолопоклонници, не общувайте с тях. Abhodah Zarah Християните са мръсни, защото те не са от Синайската планина. Makkoth (7 b) Невинен си в убийство, ако намерението ти е да убиеш християнин. Zohar (II, 64 b) Раждаемостта на християните трябва да се намали осезателно. Iore Dea (142, 10) Стойте физически далече от църкви. Iore Dea (335, 43) Изгнание за този евреин, който продаде земя на християнин. Iore Dea (154, 2) Забранено е да учите християнин на търговия. Babha Bathra (54, b) Всяка християнска собственост принадлежи на този евреин, който пръв предяви претенции. Babha Kama (113 b) Позволено е да измамиш християнин. Zohar (I, 160 a) Евреите винаги трябва да се опитват да измамят християнина. Hilkhoth Akum (X, 1) Не спасявайте християни, когато са в смъртна опастност. Hilkhoth Akum (X, 2) Покръстените евреи трябва да получат смъртно наказание. Choschen Ham 9425, 5) Тези, които не вярват в Тората трябва да бъдат убити. Pesachim (49, b) Не са необходими молитви, когато обезглавите някого в деня на Шабат. Hilkhoth Akum (338, 16) Или ги отвърнете от тяхната вяра или ги убийте. Zohar ( II, 43 a) Изтреблението на християните е необходима жертва. Ialkut Simoni ( 245 c) Да пролееш кръвта на християните e добро дело и е жертвоприношение към Бога.

По - назад в темата е даден линк към цялата книга.

...

Мислиш ли, че всички днешни юдеи следват тези неща от твоя цитат? Наистина ли?

С каква цел е този постинг?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С никаква цел, днес няма евреи, 10 колена от тях са затрити още от техния бог, останалите 2 си правят световни войнички. Талмуда е книгата, която Исус нарича Писаното учение на фарисеите и садукеите, които са си позволявали тълкувания върху Моисеевите закони и деленето им. Stalik ги разбира тези неща, питай него. Иначе аз също съм богоизбран. И се чувствам добре така. Няма невъзможни неща за това, което ми дойде наум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По - назад в темата е даден линк към цялата книга.

...

Мислиш ли, че всички днешни юдеи следват тези неща от твоя цитат? Наистина ли?

С каква цел е този постинг?

Образователна.Не бях го чел това до сега.Даже и не всички да ги следват,даже и един да ги следва си е доста смущаващо.А ако погледнеш историята обективно,ще ти стане достатъчно ясно,че досега повечето са ги следвали,не виждам защо да са спрели ,което значи че и сега ги следват...

Не всички,но достатъчно...

Редактирано от N e o (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Образователна.Не бях го чел това до сега.Даже и не всички да ги следват,даже и един да ги следва си е доста смущаващо.А ако погледнеш историята обективно,ще ти стане достатъчно ясно,че досега повечето са ги следвали,не виждам защо да са спрели ,което значи че и сега ги следват...

Не всички,но достатъчно...

Нека не забравяме, че в книгите на всички световни религии са писани такива ... простотии. Вярно е, талмудът май бие всички рекорди, но за мен проблемът тук е религията като институция, която има нужда да се доказва срещу всички останали, а не хората. За съжаление, хората понякога забравят това и забравят и да мислят. Затова има ортодоксални евреи, които мислят точно така, както пише в талмуда. Още по-страшно става, когато тази философия се превърне и в политика и при някои това действително е така. Масата вероятно не е такава, но стигат понякога и няколко упорити луди.

И все пак има, като във всеки народ, достатъчно евреи, които не могат да понасят собствените си ортодоксални, макар и да ги толерират, което е разпространено и обусловено от самата общност. Толерирането и общественото мълчание по сериозни проблеми на някои от "нашите" обаче понякога води до недобри резултати.

Глупаво е със сигурност човек да се връзва и обижда на примитивните глупости, писани в Талмуда за "гоите". Всички сме хора и само някой много сляп човек може да си мисли, че има някакво деление между хората на расов, национален или друг принцип. Естествено, не съм вдъхновена от "духовната" традиция, която създава на хората един такъв начин на мислене, но я оставям да си тъне в собствената глупост, макар и да не си затварям очите за опасностите от нея. Това важи и за разни фанатични и крайни форми на християнство, примерно обичайното "ругаене" на евреите на Великден и подобни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идан, благодаря за инфото, за мен беше важно. :P

You`are welcome Публикувано изображение:P

;) айде бе! вярно ли? Направо ме уби! Публикувано изображение ...някой хич и не мисли...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...........християнската религия в днешно време е една езическа секта, която се опитва да развие юдеизма към по-висша форма на монотеизъм, заради добавеното значение на съчувствието и прошката. Християните са идолопоклоници и мистици, които непрекъснато търсят чудеса и мистерии. 99% от хората които посещават църква го правят за здраве и щастие. Кръщават се за да прогонват духове, прекъдяват се и прочие глупости, все от суеверия. Християнските църкви са вкарали всички езически ритуали и традиции, че дори и дати от езически стари вярвания за основа на религията си. Дори Иисус, ако не се лъжа беше роден някъде през лятото, но за църквата е било най-изгодно да го роди на 25 декември, който преди това е бил честван като велика дата когато деня започва да се увеличава, смятало се е, че било логично да се вярва, че тогава се е родило слънцето. :speak:

Така че юдеизма определено е основа и за християнството и за исляма, те и двете ненапразно почитат пророците на стария завет, само дето християните ги наричат масово светци, щото така пасва на доктрините на църквата.

Суета и глупост. Просто непроумявам, как е възможно толкова слаби да са хората и така силно да копнеят за някакви идоли и свръх сили. То бива страх ... ама това на нищо не прилича. Е, понякога ги обръща на злоба и омраза различните, особено към такива като мен, които се противопоставят на религиите. Странно, уж религиозните хора обичат и не знам си какво, но когато се опиташ да им отвориш очите ... се озлобяват и са готови да те убият дори, за да не ги пипаш, само и само да ти запушат устата и да не смущаваш повече съня им. :wow:

Хареса ми това мнение,мисля,че абсолютно

отговаря на реалността в България..

И важи за ортодоксалните християни

Може ли някой да коментира Шулхан Арук

Ети ги законите:

забавлявайте се Редактирано от Aliah (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.....

Ети ги законите:

забавлявайте се

Интересно ще бъде......

Защо толкова ни мразят ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно ще бъде......

Защо толкова ни мразят ?

КОЙ те мрази? Във всеки случай това цели да ти втълпи талмудът, но какво мислят хората?

За "мразенето", ако се водим по писанията, вярно, Библията не е толкова крайна, но и там има страхотни изцепки. А чувал ли си приказката, след кръщене, когато кръстницата излезе с детето от църквата и го върне на майката:

"Еврейче го взех, християнче ти го връщам."

Интересно, значи всички сме евреи, докато не станем християни? Не се ли опитва религиозната институция, независимо коя, да ни обяви за своя частна собственост, да ни залепи етикет, да ни раздели от несъгласните да носят точно този етикет под предлог, че е единствено правата? И не ни ли превръща вярата в тия етикети в лесно маипулируеми марионетки, които тръгват, ако трябва, и да убиват под сигнал, че етикетът е застрашен от други етикети? Парадоксалното е, че и да има евреи, които мразят християните или изобщо друговерците, в интерес на тяхната рлигиозна институция би било християните да повярват в това, че са мразени. А какво ще стане, ако не повярват?

Помислете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

КОЙ те мрази? Във всеки случай това цели да ти втълпи талмудът, но какво мислят хората?

Това питам и аз.

За "мразенето", ако се водим по писанията, вярно, Библията не е толкова крайна, но и там има страхотни изцепки. А чувал ли си приказката, след кръщене, когато кръстницата излезе с детето от църквата и го върне на майката:

"Еврейче го взех, християнче ти го връщам."

Не, не съм я чувал, а още по-малко съм я виждал написана като правило за поведение на една религиозна общност спрямо друга.

Интересно, значи всички сме евреи, докато не станем християни? Не се ли опитва религиозната институция, независимо коя, да ни обяви за своя частна собственост, да ни залепи етикет, да ни раздели от несъгласните да носят точно този етикет под предлог, че е единствено правата? И не ни ли превръща вярата в тия етикети в лесно маипулируеми марионетки, които тръгват, ако трябва, и да убиват под сигнал, че етикетът е застрашен от други етикети? Парадоксалното е, че и да има евреи, които мразят християните или изобщо друговерците, в интерес на тяхната рлигиозна институция би било християните да повярват в това, че са мразени. А какво ще стане, ако не повярват?

Ти прочете ли въобще Шулхан Aрух ?

„Шулхан арух" е съставен от Йосиф Каро (1488 - 1577 г.), равин от палестинския град Цафет (Шафет). В Талмуда законите са изложени несистематично. Каро извлича сто основни закона и ги оформя като отделен сборник с предписания. „Шулхан арух" се ползва с извънредна почит и представлява универсално действащ (независимо от държавата, в която се намират евреите) кодекс от законови норми.

или само хвърли един поглед и после почна да пишеш ?

Помислете.

Мислим.

Четем и мислим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четем и мислим.

Може би съм чела преди теб и много отдавна? Реакцията ми тогава беше подобна. Но мисля, че поне 7 години съм мислила, за да напиша онова по-горе. Както написах, талмудът е особено краен в тези неща и има евреи, които споделят тези крайни схващания. Защо ТЕЗИ евреи ни мразят не е трудно да разбереш, зачети се в писанието - къде е бил Христос и на кого е проповядвал. Религиозната институция Юдеизъм има особени причини да се чувства застрашена точно от християнството, ако се водим по ученията и на двете религии. Но причината за това не се крие само в юдеизма, а и в догмата на самото християнство. Взаимно е, макар и да не го пише по книгите. Но, пак подчертавам, самата християнска философия е такава, че няма да те учи точно на това, на което те учи талмудът, затова и тези прояви в християнството са по-завоалирани. Примерно, конвертираме просто неверниците, ходим да завладяваме свещените места - правим всичко "за тяхно добро". Това е една принципна разлика между християнските и юдейските писания на тази тема, но тя е само повърхностна такава.

Корените на това, което става, са другаде. И затова си струва да мислим.

П.П. Между другото, нацистките предписания за отношението към евреите през втората световна война са сравними с писаното в талмуда, дори много по-унизителни за евреите. Това не е била религиозна институция, но е една християнска държава, да не говорим за участието на католическата и протестантската църква в тези усилия на националсоциалистическите лидери. То не е било освещаване на оръжия, не е била свещена война, не е било чудо.

Грешката на хората е да вярват в някаква изключителност на определен начин на мислене или действие и да го свързват с определена етническа група. Няма такова нещо. Светът винаги се е делял на два вида хора - будни и спящи. Покрай боричканията на слепите загиват и много будни хора, но да кажем че те го правят съзнавайки какво става и неучаствайки в предварително нарисувани сценарии. Да се надяваме тези последните да нарастнат като брой, тогава и сценариите ще отпаднат от само себе си.

Редактирано от azbuki (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

azbuki, ти еврейка ли си ?

Не (а какво щеше да стане, ако бяха казала да?). Аз съм при това вярваща християнка, невярваща в буквата. Вярваща съм и във всяка друга религия, която има мъдрост да сподели.

Ако не мразиш и не се поддаваш на илюзията за омразата, значи и ти си християнин, независимо как формално се наричаш. Много неща, писани в библията или вършени от християни, нямат нищо общо с християнството или с Христос. Слепотата на вярващите в буквата е еднаква навсякъде. Християнството и юдаизма биха били само един пример.

Време е да преодолеем зависимостта си от формите и да открием кои сме.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не (а какво щеше да стане, ако бяха казала да?). Аз съм при това вярваща християнка, невярваща в буквата. Вярваща съм и във всяка друга религия, която има мъдрост да сподели.

....

Занчи мнението ти не е меродавно.

Съжалявам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Занчи мнението ти не е меродавно.

Съжалявам.

Защо?

(Впрочем не че искам то да е такова, но твоят начин на мислене ме заинтригува тук)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото отвлечени теории и "кое как трябвало да бъде" и т.н. може всеки да си пише.Във форума има цял раздел "празни приказки и забава".

По въпроса меродавно ще бъде мнението на човек изповядващ юдаизма и изучавал Талмуда с години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото отвлечени теории и "кое как трябвало да бъде" и т.н. може всеки да си пише.Във форума има цял раздел "празни приказки и забава".

По въпроса меродавно ще бъде мнението на човек изповядващ юдаизма и изучавал Талмуда с години.

Доста мило и любезно казано. За какво ли ти е нужно изобщо да питаш, когато имаш готов отговор в главата си?

Ще получиш точно отговора, който търсиш, не се ли сещаш? КОЙ би изучавал с години талмуда?

П.П. Една заблуда на религията е, че са необходими години, за да вникне в нещо човек. Ами не, понякога са необходими секунди. Зависи от възможностите на съзнанието. :)

Другата интересна импликация на написаното от... глиста е, е "с години изучавал Талмуда" е равно на "евреин". По-опростенческо мислене от това - здраве да е.

Освен това интересно, за какво ще ми е меродавно мнение за това, което пише в Талмуда, ако евреите, които познавам, не само че не минават с гордо вдигната глава покрай мен и не се пазят да не вземат да ми помогнат, ами точно обратното правят. И при това масово. Нещо особен късмет ли имам с тях, що ли? Интересно за какво му е тук на човек меродавно мнение, ако реалността противоречи на писаното (изключвам политиката, говоря за хората). Може би за да си докаже на себе си една заблуда? Да си потвърди размишленията, впримчени в дуалността на "писанията" вместо просто... да гледа?

Е, има и друга страна на нещата. Бях се набутала веднъж в мейлинг листа на организацията на ортодоксалните евреи в Щатите. Изритаха ме моментално и модераторът се извини, че е допуснал "християнка" да влезе в листата. Ми да, това съществува, но виж по-горе какво казвам за тези, които изучават Талмуда и евреите ;) Ти кое искаш да видиш от двете? До това опират нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

azbuki-законите се изучават до ден днешен

те не са отживелица,потънала в забрава,

защо си мислиш,че като ти помагат евреите

не извличат и полза от това?

Напр:

ЗАКОН 16

По време на Халхомод (еврейски празник през пролетта и есента) всяка търговска дейност е строго забранена, по изключение се разрешава са се дава заем на християнин, понеже да се вземе от християнина лихва е приятно за Господ Бог по всяко време.

ЗАКОН 11

По време на шаваш на евреина строго се забранява да купува или да продава. Като изключение му се разрешава да закупи от акума къща в Палестина (дн. Израел) и в този случай е позволено дори да се напише документ, за да може в Палестина (Израел) да има един християнин по-малко и един евреин повече.

ЗАКОН 28

Когато евреин има работа с акум и дойде друг евреин и измами акума, все едно по какъв начин - чрез измама при мерене, теглене или при смятане, тогава двамата евреи трябва да си поделят такава изпратена им от Йехова печалба.

ЗАКОН 34

Евреин, намерил каквото и да било - било то одушевено или неодушевено, е длъжен да го върне на собственика. От само себе си се разбира, че това се отнася единствено за евреин, загубил каквото и да е. Когато намереното принадлежи на акум, тогава евреинът не само че не е длъжен да го върне, а напротив, счита се за тежък грях да се връща каквото и да било на акума, освен ако това не се прави с цел християните да казват - „евреите са порядъчни хора",

ЗАКОН 36

Когато евреин дължи пари на акум и този акум умре, то на евреина е забранено да връща парите на неговите наследници, естествено при условие че никой друг акум не знае за това, че евреинът е длъжник на умрелия акум. Но когато (поне) един християнин знае за това, тогава евреинът е длъжен да плати парите на наследниците, за да не казват акумите - „евреите са измамници".

и др.

т.е. един евреин трябва да извлича собствени изгоди

да си пази авторитета в обществото

дори и да се наложи да излъже..

Помагали ти казваш ;)

Разбира се не всички евреи са религиозни

но все пак законите явно се прилагат,

като се има в предвид какъв напредък в икономиката

има Израел и колко от американските милионери са евреи.. ;):):)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.....

Ети ги законите:

забавлявайте се

azbuki-законите се изучават до ден днешен

те не са отживелица,потънала в забрава,

защо си мислиш,че като ти помагат евреите

не извличат и полза от това?

Напр:

ЗАКОН 16

По време на Халхомод (еврейски празник през пролетта и есента) всяка търговска дейност е строго забранена, по изключение се разрешава са се дава заем на християнин, понеже да се вземе от християнина лихва е приятно за Господ Бог по всяко време.

... циганска черга ...

Ти социален инженеринг ли живееш? Ако не разбираш за какво говоря-ти препоръчвам да си смениш интимния партньор или да си намерш хоби-например плетка на една кука. В първия пост посочваш някакъв си лорд-протектор или какъвто там се мисли, за когото съдейки по аватарчето ми прилича на разведен алкохолик. Тъпото е, че той убеждава как от л@йна може да се направи парфюм, а ти да ги оцветиш (визирам втория ти пост). На другаря лорд препоръчвам да се замисли за визията си. Обръснат и с очила на Гучи ще се подмлади. Нюансът в руския му куца (ако той е превел тази велика иудеиска конспирация). Отношението му към иудеите си е негов проблем, но всеобщо да го натрапвате-аре извинявайте. Най-малкото да пишете за материя, която не познавате ви дава толкова основание, колкото аз да отворя илюстрования медицински атлас на вагината ( Atlas of Transvaginal Endoscopy) и да "изригна" в някой форум на доктори с акъли как се шие химен.

Кой е извора на тази статия? Google вижда всичко и посочва за пример тук

http://peroun.webzone.ru/q006.htm

О! И четем "Газета “Наше Отечество” №72 1997 г."

Те там авторът е показал посредственост и вот тебе на по канализацията до тук.

„Шулхан арух" е термин и значи set the table, накритый стол или на български подредена маса. Това важи за Песах, където ритуалът продължава повече от час. За каква маса става въпрос само първоавторът си знае.

Палестина не е континент, ни пасва в описанието. Тя включва области Иудея и Самария.

Груба грешка има и в името. "Цафет (Шафет)" - орална любов - такива имена няма. На арабски е Цефат, а на иврит е Цфат. Този град се намира в горна Галилея, както Пазарджик се намира в Тракия, а Русе в Добруджа. Този град е израелски и е вторият свещен град за евреите. Нарича се малкия Ерусалим. Когато кръстоносците на Ерусалимското кралство от първия поход изклали всички нехристияни в Ерусалим, то ортодоксалните евреи се заселили в Цфат. Той е на същата надморска височина с Ерусалим и има същия климат и строителен камък. В Цфат се заражда кабалата или иудеиската теория за цифрите и че Бог бил дал на евреите 50млн години срок на живот. В Цфат се намира синагога с значение за евреите, каквото е Гроба Господен за християните. Там поклонниците спят буквално на камъните с надежда за божия помощ и незапознатия би ги помисли за скитници.

"Акум", "акума"? Що за превод? Акум значи крив, а акума-крива. Християнин е ноцри, а християнка -ноцриа. Гой е неевреин, работещ в шабат.

От всичките закони, само закон 100 има резон - останалите са тъпотии. Ако до десетата година-брак няма дете, то разводът е автомат. В Израел живеят 7.5млн народ. 2млн са араби, 5млн са евреи и останалите са от Марс. Тези дето са християни/атеисти и араби си живеят дружно и мирно с иудеите, и никакви такива акуми, залози и описани шитни не се случват. Религиозните (ортодоксалните) са 10% от евреите и само 15% от тях вярват в Бог, останалите се правят на клоуни, защото получват пари.

Учени доказаха, че може да се избегне употребата на виагра, ако се яде дини в обилни количества. Препоръчвам на всички да наблегнат на този плод, та по-малко глупости да се пишат. Аз на вечер си пукам по един 8кг-карпуз и съм корав като камък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...