Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Исус също е говорил този език.Е,и...?Кое е онова,което го прави не-юдей?

Да не би да знаеш отговора на въпроса "Кое е онова, което го прави юдей?

Ако някой застане и отговори с точност какъв е Иисус - това ще бъде вица на деня.

Връзката. Обрязан е на 8-я ден, както повелявала традицията на онези времена и място.

В Хайфа има футуристична джамия на индийските ахмедими (това са най-мирните мюсюлмани). Те вярват, че Иисус е починал в Индия на възраст 120г.

Учените обаче изказват съмнение. Разпятието не било в 0 година, а 33 години по-късно. Те пресметнали астрономическото положение на земята и слънцето. През 33г е имало пълно слънчево затъмнение. Самите екскурзоводи отговарят мъгляво къде точно е роден Исус и каква националност е точно. Екскурзоводите обаче казват, че имало оцелели след престой от три дни на разпятието.

Тези тънкости знае само Ватикана, а тя мълчи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не би да знаеш отговора на въпроса "Кое е онова, което го прави юдей?

Ако някой застане и отговори с точност какъв е Иисус - това ще бъде вица на деня.

Връзката. Обрязан е на 8-я ден, както повелявала традицията на онези времена и място.

В Хайфа има футуристична джамия на индийските ахмедими (това са най-мирните мюсюлмани). Те вярват, че Иисус е починал в Индия на възраст 120г.

Учените обаче изказват съмнение. Разпятието не било в 0 година, а 33 години по-късно. Те пресметнали астрономическото положение на земята и слънцето. През 33г е имало пълно слънчево затъмнение. Самите екскурзоводи отговарят мъгляво къде точно е роден Исус и каква националност е точно. Екскурзоводите обаче казват, че имало оцелели след престой от три дни на разпятието.

Тези тънкости знае само Ватикана, а тя мълчи.

Интересно Profruit.

Какво обикновените хора,изповядващи Юдеизма мислят по тези въпроси?

За Исус,Въскресението,Девата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако трябва да сме научно точни, може да се каже, че Исус е пропорционално 2/3 човек и 1/3 Бог. Аналогично на Гилгамеш, но Ахил е бил повече бог например, защото майка му е богиня, а баща му е човек. Разлка тънка, но съществена. Ако трябва да отчитаме половете обаче, нещата се обръщат. Обаче не се знае, точно от какво е заченала Дева Мария. Евреите казват, че е била изнасилена от римлянин. По дискавъри и хистори го даваха даже, ама те са еврейски канали. Не е чудно, че тиражират подобни идиотизми. Други казват, че е Божи син. Ама на кой точно бог, не става ясно. Иначе да кажем, че е на Единствния е все едно да си затворим очите за останалите възможни. Аз лично не вярвам Йехова да го е създал. Но това си е моя интерпретация, защото аз считам, че еврейския бог е Сатаната. Това пак е друга тема. Не е чудно, че именно на Планината Исус се среща не с кого да е, а именно със Сатаната, който го пита какво прави в НЕГОВОТО царство (разбира се в Юдея) и за какво е дошъл, кой бог го е пратил с такива възможности и какво може да му покаже. До двубой не се стига, поради непонятни за мен причини. Както и да е, това са други теми. Не случайно и Исус се ражда именно там, за да покаже на евреите кой всъщност е техния бог. Пак мое виждане за нещата. Друг е въпросът за позоваването на Авраам и Моисей в някои от предадените Исусови слова. Нещата са много заплетени и никога няма да се разбере, защо понякога боговете проклинат, друг път вяздават на хората. Дотогава, приятно чесане на клавиатурите!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто така мисля. А и някак ми се струва, че Йехова е Йе-Шива. Но това не мога да го кажа без да съм запознат. Иначе е ясно, че Исус е бил някъде между 13 и 29-30 годишна възраст... но къде точно, не мога да знам. Аз обаче вярвам или по-скоро приемам това, което мисля, че е бил: полубог с доста странни за хората възможности

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стефан-точно да пиеш от локва и да се храниш според

Закона на Ману, третият едикт /Авадана Шастра I/ не си,хайде сега,

не ме карай да мисля,че имаш особено мнение за себе си.

U.Ra-каква учителка,аз само глупости знам на хинди,прости разговори

наречията не ги различавам

нито думите,когато индийци водят разговор..Обаче ми е много приятно да слушам

този език,толкова напевен и мек.

За кои писания става въпрос(относно Юдеите)?

Замислям се да,интересни неща,но евреите пишещи тук

може да се обидят,едва ли ги приемат тези теории,нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На темата за Юдеизма й липсва нещо съществено като присъствие: Юдеите. Нещо като гроб без скелет... Или още по-зле - гроб с атрибути и инвентар, но без намек за това някога да е бил използван по предназначение. Една моя приятелка имаше друг лаф за нещо нецялостно: Белена ябълка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На темата за Юдеизма й липсва нещо съществено като присъствие: Юдеите....

Не е нужно да си иудеи (в иврит няма звуци Ю, Я и Ъ, а и произнесено така е най-вярно). Достатъчно е да се отвори "дъската на годината" (календар) и да се види, че последния голям иудейски празник бе "Тиша бе-ав" (годишнина от събаряне на Втория храм). Тази годишнина съвпада с събарянето на Първия, причина всички магазини да бъдат затворени и да се отдадат на мъката.

Иначе напъните до моя пост догонват биологичните на съседката ми и ако продължа в този дух ще усетя култ към личността като motherfather на каруцарска реч.

Следващият голям празник е наближаващата годишна отпуска и полагащата се меа авраа (пари за здраве), които са почти заплата.

Все си мисля, че съседката ми яде кашалоти и хипопотами. Везувий, Хирошима - това е само в началото на скалата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е нужно да си иудеи (в иврит няма звуци Ю, Я и Ъ, а и произнесено така е най-вярно). Достатъчно е да се отвори "дъската на годината" (календар) и да се види, че последния голям иудейски празник бе "Тиша бе-ав" (годишнина от събаряне на Втория храм). Тази годишнина съвпада с събарянето на Първия, причина всички магазини да бъдат затворени и да се отдадат на мъката.

Иначе напъните до моя пост догонват биологичните на съседката ми и ако продължа в този дух ще усетя култ към личността като motherfather на каруцарска реч.

Следващият голям празник е наближаващата годишна отпуска и полагащата се меа авраа (пари за здраве), които са почти заплата.

Все си мисля, че съседката ми яде кашалоти и хипопотами. Везувий, Хирошима - това е само в началото на скалата.

Разбира се, че няма гласни звуци у иврита. Като по традиция при семитските езици, куито са произлезли от лунните култове към Шива. Именно деня на скръбта при евреите е "Shiva-mourning". Гласните звуци- А, У,О, и т.нат. са характерни за Слънчевия култ. А съгласните, особено Ш,С,Х,М,Т,П...са характерни за лунните :blow out candles: . :offtopic_s:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че няма гласни звуци у иврита. Като по традиция при семитските езици, куито са произлезли от лунните култове към Шива. Именно деня на скръбта при евреите е "Shiva-mourning". Гласните звуци- А, У,О, и т.нат. са характерни за Слънчевия култ. А съгласните, особено Ш,С,Х,М,Т,П...са характерни за лунните :blow out candles: . :offtopic_s:

А, да?! Нямат гласни звуци казваш? И това лично Шива те осветли? Снимката в профила - ти ли си?

Ти си бил по-зле от български равин на Яфо. Той в шабат се возеше на тус-тус (странно има гласна) и водеше жена си в синагогата в мъжкото отделение. Много просто. Той обичал жена си и тя не била куче, затова ще се молят заедно напук на другите пингвини.

Добре, че идея си нямам кой е този чичко Шива. Звучи ми цинично.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е нужно да си иудеи (в иврит няма звуци Ю, Я и Ъ, а и произнесено така е най-вярно).

В българската ортография са приети и двете изписвания - юдеи и иудеи. По-естествено за българската фонетика е Ю-то. Всеки език нагажда чуждиците фонетично, така че и това е нормално. На този форум се пише на български. В случай че не ти е хрумнало последното и без напомняне.

Благодаря ти, че ме учиш какви букви няма в еврейската азбука. Знам я, че и я чета дори. Наред с много други азбуки. Все пак не е идеята човек само да се прави на умен, а и да е умен. Също така и майтапите разсмиват, докато не опират до елементарно бърборене за запълване на време и пространство.

Поздрави на всички от Черно Море.

П.П. В библейския иврит не се изписват гласни звуци. Разбира се, че се изговарят такива, но можем само да препдолагаме как - на база съвременния говор, а това не винаги е добър ориентир. Азбуката е само една нотационна система, за чието четене е необходимо познаване на кода. Семитските азбуки не изписват гласни звуци . Други азбуки кодират срички (санскрит, древноперсийският клинопис, Линеар Б). Трети, като сродната ни гръцка, изписват всеки звук горе-долу фонетично (и пак не ни е ясно всичко как точно се е четяло в античността). Не е редно да се бърка говора/езика с нотационната система (азбуката), съответно звуците с буквите, но това правят доста лаици с надежда да бъдат оригинални.

Редактирано от azbuki (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На темата за Юдеизма й липсва нещо съществено като присъствие: Юдеите.

След войната почти всички български еврей са се преселили в Израел. Малкото останали (доколкото ми е известно - около 1000 души в цяла България) като цяло са били убедени комунисти и атеисти.

Редактирано от Стефан Чолаков (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че няма гласни звуци у иврита. Като по традиция при семитските езици, куито са произлезли от лунните култове към Шива. Именно деня на скръбта при евреите е "Shiva-mourning". Гласните звуци- А, У,О, и т.нат. са характерни за Слънчевия култ. А съгласните, особено Ш,С,Х,М,Т,П...са характерни за лунните ;) . :speak:

Имам някакви смътни подозрения, че си присъствала на момента на сътворяване! :wors: Като си представя, че учат децата ни на какви ли не други глупости тц тц тц :baby: , а то култове към Шива било!!!! Ама как ме осветли!!!

До такава степен ме изуми, че гледай правя само copy-paste:

The term "Hebrew" is named after Abraham who was known as Ha-Ivri, (Hebrew plural, Ivrim; misread as Ha-Ibri), which occurs in Genesis 14:13 with the phrase Avram ha-Ivri, and is the origin of the English word Hebrew. Its cognates were also used (in ancient times) to designate the Aramaic spoken by the Judean population. See Judeo-Aramaic.[1]

The core of the Tanakh (the Hebrew Bible) is written in Classical Hebrew, and much of its present form is specifically the dialect of Biblical Hebrew that scholars believe flourished around the 6th century BC, around the time of the Babylonian exile. For this reason, Hebrew has been referred to by Jews as Leshon Ha-Qodesh (לשון הקודש), "The Holy Language", since ancient times.

Profruit, трябва да кажа, че Азбуки е права. Дори в българския по-правилно би било да се каже юдеи и при транслацията не се отчита има или няма в оригиналния език съответните звуци.

Редактирано от Idan (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Profruit, трябва да кажа, че Азбуки е права. Дори в българския по-правилно би било да се каже юдеи и при транслацията не се отчита има или няма в оригиналния език съответните звуци.

Бях останал с впечатлението, че името, от което е произлязло популярното название на народа (Юда) е "Йехуда"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях останал с впечатлението, че името, от което е произлязло популярното название на народа (Юда) е "Йехуда"?

Тук обаче не говорим за произход на название, а за правилно произношение на съответния език - в случая български.

Абе с 2 думи как на български ще кажеш יהודי най-правилно! Айде сега! :rolleyes:Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В българската ортография са приети и двете изписвания - юдеи и иудеи. По-естествено за българската фонетика е Ю-то. Всеки език нагажда чуждиците фонетично, така че и това е нормално. На този форум се пише на български. В случай че не ти е хрумнало последното и без напомняне.

Благодаря ти, че ме учиш какви букви няма в еврейската азбука. Знам я, че и я чета дори. Наред с много други азбуки. Все пак не е идеята човек само да се прави на умен, а и да е умен. Също така и майтапите разсмиват, докато не опират до елементарно бърборене за запълване на време и пространство.

Поздрави на всички от Черно Море.

П.П. В библейския иврит не се изписват гласни звуци. Разбира се, че се изговарят такива, но можем само да препдолагаме как - на база съвременния говор, а това не винаги е добър ориентир. Азбуката е само една нотационна система, за чието четене е необходимо познаване на кода. Семитските азбуки не изписват гласни звуци . Други азбуки кодират срички (санскрит, древноперсийският клинопис, Линеар Б). Трети, като сродната ни гръцка, изписват всеки звук горе-долу фонетично (и пак не ни е ясно всичко как точно се е четяло в античността). Не е редно да се бърка говора/езика с нотационната система (азбуката), съответно звуците с буквите, но това правят доста лаици с надежда да бъдат оригинални.

Тук се смея като граф Дракула. Мууу- ха - ха - ха, мууу - ха - ха - ха. Санскрит, PHP, български, Java, английски, руски езици казваш знаеш. Еврейската забука, че даже я четеш! Мамаш ти повярвах.

Чела си значи пет каруци книги и направи това изтъпление типично по бугарски, да се почувствам идиот. Байне папире юде! Остана да ми кажеш, че съм с петолъчка в главата и намекнеш, че има такива с сърп и чук. Като профайлър ще ти кажа, че лявото ти полукълбо от мозъчната кора е било в моментен Off. Да не забравиш да ме поканиш за рождения си ден. Специален подарък съм ти приготвил. Ключето остава в мен.

Проблемът не е в ортография, ни писменост, най-малко ти пиша на монголски. Я се огледайте тайфата тук и кажете кой е най-адвансед. Та аз живея пета година в Обещаната земя, а вие от 1780км точите локуми. Щом си падаш по тракийски колесници - иди в Бейт-Шеан/Скитополис. Кеф ти фараони - кеф ти императори. Там снимаха "Исус суперстар".

В езика иврит няма още звуци Й, Щ. Последният се произнася ШТ. Не "Щайнберг", а Штайнберг. Уча ви на правилно фонетично произнасяне. Всичко се провлачва при произношение. Звукът Л (например Лора) го няма, а е Льора или лимон. Ако го произнесете твърдо Л, те ще го възприемат за О или У.

Иудея е област, иудим е дума на иврит и се превежда на български евреи. Ударението на първо И и да се произнася и, тоест удължено спрямо Й. Това исках да кажа там. А сега да ви дам ли разпятие да ме заковете леко?

В момента мивката ми е капан на смамит. Смамит е късмета на дома. Прилича на саламандър. Безцветен гущер и това е моята дан към "Юдеизъм /за любопитни/".

Постригвам се три пъти в годината. Ходя при един мароканец-бръснар. Той няма деца и в началото ме мислил за руснак. Като разбра, че съм българин се разбъбра и ми разказа личната си драма. Безплодието ги накарало да си осиновят дете. Разбрали за приютите в България и заминали. Посетили един дом и подбрали дете, което да прилича на тях - мургаво. Това дете е родно класическо пазарджишко джипси. Естествено резнали карабината при доктор-равин. Така съдбата превърнала родно цигане в евреин.

Наскоро се установи, че един от върховните равини е с фалшиви пълномощия. По тази причина над 6000 брака се считат за невалидни. Имаше някакви спонтанни протести и някои от младоженците споделяха, че до стъпване в брак са се принудили да точат карабината. Някои семейства имали над 9 години семеен живот и поставя на изпитание по

-нататъшно съжителство.

И нещо пикантно. Ако в продължение на 10 години няма деца, то развода е автомат. Такава опция използва един богат юнак. На 52г се жени за 17 годишна, която му ражда в последствие 10 деца. Аз си го обяснявам с логиката - напомпена ли е жената - тя не мисли за чуждо. В един момент тези деца се заженят, то нашенеца ще трябва да си наеме автобус, за да ходи по тържествата.

Бра'чедката в Канада постоянно ми завижда за лятото.Това лято бе поносимо. Изгоря ми една платка на мазгана. Мазган е централен климатик. Дойде един и започна да ме омайва какво меко кацане на луната трябва за ремонта. Прозорците и вратите са отворени. Къпя се преди лягане. Лягам чисто гол с един пояс на кръста. Разпервам ръце и крака като морска звезда, за по-голям контакт с атмосферата. Спя в легло а ла Луи XVI, a до леглото съм инсталирал един вентилатор "Kamatsuka" на кол, пуснат на 2-ра степен.

Поздрави от Тигъра на Седемте морета

Бил съм на Черно море. Под мелницата на Слънчев бряг и няколко пъти на Ахтопол в бунгалото на Асанчо. Когато продавах водка и цигари на фините (един словак ме отвори на тази далавера), а после и ходене в Ермитажа с Ксения Львовна означава, че видях Балтийско море. На Адлер, Сочи и Поти не се брои, но не помня кой украински град бе на Азовско море. През 2003г бях на един турски остров и май това е Мраморно море. Минава се в азиатска част на Станбул и от там с моторна лодка до острова. Следват Иам атихон (Средиземно море), Иам асуф (Червено море) и Иам амелях (Мъртво море). Иам асуф е перлата на моретата, другите са като блата.

Шабат шальом

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук се смея като граф Дракула. Мууу- ха - ха - ха, мууу - ха - ха - ха. Санскрит, PHP, български, Java, английски, руски езици казваш знаеш. Еврейската забука, че даже я четеш! Мамаш ти повярвах.

Ами разбирам фрустрацията ти и че е трудно за вярване, но действително мога изброеното от мен. Два семестъра санскрит, един семестър древноперсийски, семестър авестийски, старогръцки, латински, арменски (и това чета) и т.н (литовския, готския и останалите важни индоевропейски езици, с които съм се занимавала, ги оставям настрана). Пустите му немци това искат от историчеките лингвисти, за да завършат и... ами за да не си смучат прекалено много от пръстите за езици, които не познават. Колкото и да ти е трудно да го смелиш, няма смисъл човек да спори с фактите.

Еврейската азбука не е нищо друго освен една азбука, която се учи като всяка друга. Нищо отвъд възможностите на човешкия мозък.

Пише се шалом. Няма ер малък дори на български.

П.П. Апропо, забравих да спомена петте живи езика, които говоря.

П.П.П. Сега за плажа си взех да чета за хетския, защото ми трябва, за да си напиша дипломната работа, в която пък се занимавам с въпросния Линеар А и Б (знам, че звучи като компютърен език, но не е). За съжаление не случих на курс по хетски по време на обучението си и сега трябва да "си го набавям" сама.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей мило другарче,

пиша ти писмо от изток. Ти сигурно с нетърпение очакваш сценария на 366 серия на филма "Юдеизъм /за любопитни/". Днес бе един непорочен ден изпълнен с динамика и поврати. Може би се питаш що е то бат-мицва? Това е еврейски празник. То празнува 12 година и един ден на еврейката. Тя вече е отговорна за своите действия, може да мисли и да встъпва в брак. Има и бар-мицва. То празнува 13 година и един ден на евреина. Мъжът съзрява по-бавно. Тук наскоро имаше бат-мицва на сестрата на Ниорай. Тя се казва Ниска. Майка й - Шонтал. Тя е от Париж, а баща й - Шимон. Той е от Мароко. Преди време те си купиха нов кожен диван и ми подариха стария плюшен. Така аз в хола си имам три дивана. Днес сутринта както спя и сънувам, че съм авиатор - стана гръм. Шимон и Шонтал се скарали. Шимон награбил кожения диван и го метнал през прозореца на четвъртия етаж. Не посмял да набие жена си, защото го чака моментален затвор - изкарал си го на дивана. Диванът в своя полет ми разби козирката, която пази моето пране. Падна козирката заедно с моите килоти. Изкрейзих. Над мене на третия етаж живеят негри от Етиопия. Взех си телефона, да звъня в миштерата (полицията) и да ходя да се изяснявам. Дойде Шимон с тел и клеща и привърза излакутената стряха. Уплаши се да не го привикам в съд. Казах му, че това е жива порнография. Той се съгласи и отиде да влачи разбития диван до казана за боклук.

Мило другарче, аз има "брат". Казва се Амнон. Изгоря ми една телевизия (телевизор и телевизия е една дума). Китайска бе. Амнон ми направи подарък. И тя изгоря. Сега чакам Амнон с 37' телевизия тошиба - пак подарък. Преди време счупих задната капла на колелото и Амнон дойде с автобус волво специално. Взе колелото и на другия ден го докара с чисто нова капла и нови скорости. Голямата mu дъщеря живее в Нес Циона (Чудото на циониската). Купи си апартамент и в понеделник я изписват от родилното. Ужасно скъп и красив град. Всеки сфетофар е градинка.

Мило другарче, срещу мен живеят някакви метумтами. Тренират карате в апартамента. Точно в 06:00 и 23:300. Виковете са побъркващи. Що за тренировки - жив ли го дере?! Още малко ми остана.

Едва ли си ял патладжан натъпкан със стафиди и месо запечено в кошничка от солети.

Защо ти ги показвам мило другарче? Защото съм Архитекта в квартала. Пари не взимам, че ми е съвестно, а в натура. Каса бира. Не ме питай, кога трябва да преинсталирам "джама" на иврит. Добре, че не е на санскрит.

Филмът е динамичен. Остани на канала.

Moите юдеи комшии и комшийки. Бат-мицва на Ниска.

Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към някой знаещ иврит (а не към великите философи): Има ли връзка между името Юдея и корена на глагола "знам" (йодеа)? Стори ми се интересно подобието. П.П. Аммм, отговорих си сама. В Името Юдея (Йъхуда) има буквата хе между йод и вав. Значи е друг корен. Впрочем Юдея е едва гръцкото произношение на името, после възприето и в латинския.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рядко ми се случва да чета нещо толкова изпълващо като дневната доза мъдрост на Рави Тцви Фрийман, формулирана на базата на учението на Rebbe Lubavitch. Тцви Фрийман ми обясни, че това са негови перифрази на думите на Rebbe Lubavitch, оригинално насочени към изучаващи Талмуда, които обаче тук са умишлено опростени и насочени към широката публика. Не мога да преценя това геният на единия или на другия е, или и на двамата, но мислите са страхотни и се покриват с огромна част от това, което човек чете по езотеричната литература.

Тъй като са страхотни, позволявам си да ги цитирам тук. Ако някой модератор има нещо против, нека каже. Ето днешната мисъл:

Doctors

By Tzvi Freeman

When your doctor gives you instructions for your health, listen up. If he starts predicting your fate, tell him that¹s none of his business.

Whether you will be healed is decided in a heavenly court by your Maker. The limitations of medical science haven¹t the slightest influence. Your job and your doctor¹s job is only to allow that blessing of life to enter into the everyday world in an everyday way.

If you ignore the need for this blessing to come into our world by natural means, and demand instead a supernatural miracle, you are shirking your responsibility. You are abandoning the earthly realm you were placed within to purify. You are disassociating the human act of healing from the Divine, declaring it foreign to G-d¹s purpose. The blessing too may run away, seeing it has no door to enter.

But if you do whatever you can to prepare your world to receive this blessing -- there is no shortage of means for the Healer of All Flesh to send His healing.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да напомня, че политическите аспекти на ционизма се намират в раздел "политика", а темата се казва "Всичко за ционизма и войната в Близкия изток". Тук разглеждаме религията.Знам, че ви е трудно да разграничите политиката от религията, но все пак се постарайте :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Настъпва Йом Кипур (Съдния ден)

На всички евреи, успешен запис в Книгата на живите!

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Настъпва Йом Кипур (Съдния ден)

На всички евреи, успешен запис в Книгата на живите!

Публикувано изображение

Гмар хатима това!

И не само на живите, но на ония които не умират ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Интересен празник,а поста е наистина продължителен.

Ето още за Йом Кипур:

След Новата година/Рош Ха-Шана/ в еврейския календар идва

ред на Йом Кипур- деня на умилостивяването и очистването.

Това е най -светият ден в еврейския калнедар...Той настъпва

на осмия ден след Рош Ха-Шана.Това е единственият ден, в

който Библията предписва на човека да не се занимава с нищо,

освен да обмисля своите постъпки и грехове .Целият израелски

народ се моли за прошка и копнее за примирение между човека

и Бога.

В Левит ,глава 16 има описание на този тържествен ден:

работата е забранена и се пази строг пост.Това е допълнение

към обичайната система от жертвоприношения и единственият

ден в годината, когато на първосвещеника е позволено да

влезе зад завесата в Светия Светих.Изпълнява се сложна

последователност от ритуали за очистване на самия

първосвещеник, Храма и на народа.Тези ритуали носят жертвен

смисъл- поръсвавне на храма с жертвена кръв ,козел който се

пуска в пустинята,за да отнесе символично надалеч на

греховете на народа.Днес Йом Кипур се отбелязва с

продължителна служба в синагогите и 25 часов пост, който се

съблюдава и от много нерелигиозни хора...Всяка дейност и

всяко движение в страната замират за 25 часа.Телевизията

радиото,ресторантите,културните и увеселителните заведения

не работята,пътищата в Израел са пусти и движението се

възобновява след денонощие, с изгрева на първата звезда.Тази

година Йом кипур се пада на 8-9 октомври.

За спирането на електричеството Profruit се майтапи,нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Давай U.Ra,оспами и тази тема :angry:

Публикувано изображение

Това е музикалния инструмент Шовар,с който се известява настъпването на

Йом Кипур.

на руски,повече за шовар:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%BE%D1%84%D0%B0%D1%80

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като спомена нагата,имаш ли идея какво се пее в "Хава Нагила",има ли някаква връзка? Публикувано изображение

Едва ли е http://www.youtube.com/watch?v=FdG9P1MsU5A?

Благодаря! Съвсем сватбено го подкарахме Публикувано изображение .

Но ето какво се пее:

Hava nagila

Hava nagila

Hava nagila ve nis'mecha

Нека се веселим и бъдем щастливи.

Hava neranenah

Hava neranenah

Hava neranenah ve nis'mecha

Нека пеем и бъдем щастливи.

Uru, uru achim!

Uru achim b'lev sameach

Събудете се братя.

Събудете се братя с щастливи сърца.

Uru achim, uru achim!

B'lev sameach

Събудете се братя.

С щастливи сърца.

Както може да ти направи впечатление изключетлно черни наклонности се показват зад текста, според групата учени тук, втълпяващи това си отношение и всезнаещи по религиозните въпроси!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...