Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Деца мои, любопитни още, вот вам я!

Подред. HAVA NAGILA е песен и това е ясно. С ключова фраза Hava nagila lyrics разбираме превода на английски. Тази песен е много популярна, зародила се е в Австралия през '70 -те, пее се по сватби, нещо като менделсоновия марш. Езикът обаче не е иврит, класически немски идиш. Евреите в Германия, Австрия, Унгария, Румъния, Молдова, Белорусия и части на Украйна говорят този език. Това са ешекеназимите. Преселници евреи са пренесли езика в САЩ и Канада.

Що се касае хашмал-а (електричество-то). Имам генератор на педали и докато пиша въртя педалите с краката като луд. Тук се е получил развален телефон. "Никакво електричество" означаваше, че религиозните няма да го ползват изобщо. Даже има самаряни, които и на кенеф няма да ходят до появата на първите три звезди.

Девойката от бундес републиката, да не се терзае с подаръка. Единственият подарък на бат-мицва/бар-мицва, хатуна (сватба), йом уледет (рожден ден) е плик с пари. Може и чекове. Всички други форми на подаръци са загуба на ориентация. Парите в плика трябва да покриват разходите по куверт в скъп ресторант. Просто е и това е практика. Хубаво е да си напишете името, та един ден като ви върнат жеста с празненство от ваша страна, да си върнете капиталовложението. Напълно сериозно го заявявам. Песента в момента на духане на свеща е "йом уледет ту ю, йом уледет ту ю". Сериозно. Състоятелните поръчват клоун с балони, батут, а за порасналите има агенция "Банана". Някоя знойна силиконка за 900 шекела/час.

Разяснения

Елиезер бен Йе'уда е белоруски евреин и той е възкресил иврит преди 120 годин в този вид, които се говори днес в Израел. В арабския език и иврит няма понятие презиме, бащино име. Има малко име и фамилия. Бен се превежда момче и се слага в името да подскаже, че касае мъж. Например Тодор бен Пешев. Ще ви насоча към статия и там се срещат доста имена.

Ир мелех се превежда Цариград.

Мецада/мацада е дошла ит елинската дума масада и значи крепост. Искам да ви покажа снимка от тази мецада, защото тя е значим символ за Израел и евреите-зелоти.

Израел е първата държaва, която притежава американски самолети стелт. Договорените четири стелта са налице. Преди седмица кацнаха няколко тежки С-7 самолети. Те докара оборудване, което ще изгради най-високата антена в света. Ако не се лъжа 650м височина. Тази антена ще се обслужва от 68 американски офицери, които са пряко подчинени на пентагона. Антената ще следи Иран и в случай на запуск на ракета от там ще даде шанс от 13 мин на населението да се покрие в бомбоубежища. Антената се строи в момента в непосредствена близост до Демона. В Демона се намира ядрен генератор, които не произвежда електричество , а служи за лаборатория на студентите по физика да речем.

Искам да ви подскажа, че докато пиша това мнение допивам последния си туборг 330ml и сте ми длъжници. Демона е в Негев. Струва си да отиде там единствено през месец март. Днес през деня е 40'С, а вечер след 17.00 става +15'С. Там е Еин Геди, 'Ар Гамел (планината на камилата) и мецада. С какво е интересна мецада. Тя е била последно убежище на евреите. Рим е овладял Палестина, разрушил е Втория храм, но мецада стояла като последна цитадела на евреите. Това е било времето на всички екшън-герои познати от Холивуд-Клеопатра, Цезар, Ирод, Давид, Флавии.Крепостта била обсадена и втора година не падала. Римляните започнали да влачат пръст, да строят подстъп към крепостта. Две години подред,. Насип след насип нагоре. Обсадените решили да умрат. Всеки мъж заклал децата си, а после жена си. Жребий избрал девет мъже, които да заколят мъжете и пак жребии избрал един, който да заколи останалите осем. Последният си направил харакири. Всичко изгорили без храната, за да покажат на римляните, че жените им няма да ходят обезчестени, а деца им в робство. Храната оставили да се разбере, че те ще бъдат роби единствено на Бог и са умрели не от глад.

В Израел има специално бойно отделение дувдеван (череша). Това са командоси. Те полагат клетва именно тук и казват: "Ще умрем, но крепостта втори път няма да дадем".

В далечината е котловината на Мъртво море.

Мецада на руски

Публикувано изображение Публикувано изображение

малка сорка

много мразя да си редактирам мненията, но съм допуснал грешка. Мелех е цар, а мелах е сол. Трябва да се внимава много с звуците. Така неотдвана чух в магазина новобранци да търсят блуза с ръкав (шарвул), но те казаха шилшул (диария) и да не се бърка с шилшом (вчера). Случва се, защото иврит е език на сричките.

Idan, ako бе надникнал в профила ми щеше да видиш, че работя като гладиатор и пуша цигари без никотин! Вечер карам кукурзник. Разкарвам феи по сънищата. Подготвям продължение на романа под работно заглавие:

U96 Das Boot (remix).

На снимката виждате как през 2006г капитан Пушкин-командир на подводна лодка "Бессмертный" овладява системите в изкормен вид. Капитан Пушкин а.к.а Питкин е бащата на Дана и Итай Мофлер, чийто бащинство само ДНК анализ може да оспори!

Редактирано от Profruit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я сега кажете защо се нарича Юдаизъм. Кой Юда, този от Якововите синове ли или нещо друго. Йехудчо някой си. Будизъм - ясно. От там и будя се, пробуждам се, буден на български. Християнство - от гръцкото христос, спасение Ислям - от арабски, подчинение Защо цялата релгия се нарича юдеизъм, а не например моисевизъм или аврамизъм или яковизъм? Защо има разлика между израелтяни и юдеи. Защо израел значи "преоборил се с бог - ел\ил", щом акато всички ангели (паднали или не имат окончанието ел\ил). Ама си вярват...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Idan, ako бе надникнал в профила ми щеше да видиш, че работя като гладиатор и пуша цигари без никотин! Вечер карам кукурзник. Разкарвам феи по сънищата. Подготвям продължение на романа под работно заглавие:

U96 Das Boot (remix).

На снимката виждате как през 2006г капитан Пушкин-командир на подводна лодка "Бессмертный" овладява системите в изкормен вид. Капитан Пушкин а.к.а Питкин е бащата на Дана и Итай Мофлер, чийто бащинство само ДНК анализ може да оспори!

Тиш! Срам за мен Profruit!!! Няма да се повтори!

Ноооо както и подозирах талант голям! Особено частта с феите трябва да е особено интересна и да подклажда и дава материал за писанията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Историята на тази крепост Масада е мнооого впечатляваща. Мерси на Профруит, че я спомена. Мисля, че мойта душа си има нещо общо с тези събития...

Редактирано от azbuki (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хихихихи, да не се обидиш сега КРЪВНО?... :PПубликувано изображение ......нямам нищо напреки кръвта ти! Публикувано изображение

между другото, никът ти модификация на "Eden"-garden ли е?.. :P

ПС: как мина празника, :sobbing: .....имаше потърпеши пернАти пЕрковци?... :cupid:

:rolleyes:

Марс и неговите сенки почва да се проявяв и ето на ме хващаш в супер настроение да ти поясня :P

Щеше да е повече от прекрасно да е свързано, но Всезнайко ника ми не е ник, а име Публикувано изображение което означава Ера, Епоха עִידָן

П.С. Ми чакахме те цяла нощ за момента на коляне, но явно някой го е дострашало? ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Марс и неговите сенки почва да се проявяв и ето на ме хващаш в супер настроение да ти поясня :)

Щеше да е повече от прекрасно да е свързано, но Всезнайко ника ми не е ник, а име Публикувано изображение което означава Ера, Епоха עִידָן

П.С. Ми чакахме те цяла нощ за момента на коляне, но явно някой го е дострашало? :)

Еее, предполагам, ще ме извиниш за моето все ощше невжество по иври. Публикувано изображение за сега знам само, че е комбинация от арамейски(диалект на фарси)египетски, канаански, прото-семитски(финикойски), което е дериват на дравидските .. Публикувано изображение

Е, щом никът ти е име, значи добро съвпадение с фонетиката на "гардън ъф Идан"! ;) Алефката от Дойчланд да ме корегира дано! :P

Все пак "ера" от гръцки е свързано с Хера, дъщерята на Хронос, който май, се спрягаше нза прототип на семитските 'богове', вкл. и на яхве и алла, т.нат., какво би казал?... Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еее, предполагам, ще ме извиниш за моето все ощше невжество по иври. Публикувано изображениеза сега знам само, че е комбинация от арамейски(диалект на фарси)египетски, канаански, прото-семитски(финикойски), което е дериват на дравидските .. Публикувано изображениеЕ, щом никът ти е име, значи добро съвпадение с фонетиката на "гардън ъф Идан"! ;) Алефката от Дойчланд да ме корегира дано! :wors:

Все пак "ера" от гръцки е свързано с Хера, дъщерята на Хронос, който май, се спрягаше нза прототип на семитските 'богове', вкл. и на яхве и алла, т.нат., какво би казал?... Публикувано изображение

Ох, човече прочети една нормална книга. Кво да ти каже, то нема кво...

Марс и неговите сенки почва да се проявяв и ето на ме хващаш в супер настроение да ти поясня ;)

Хахаха, за Марс.

Идан... хм, името наистина ли значи това? Интересно, а Ethan знаеш ли как се пише на иврит? Значи нещо от типа на "стабилен, постоянен". Явно е друго име.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я сега кажете защо се нарича Юдаизъм. Кой Юда, този от Якововите синове ли или нещо друго.

Йехудчо някой си.

Будизъм - ясно. От там и будя се, пробуждам се, буден на български.

Християнство - от гръцкото христос, спасение

Ислям - от арабски, подчинение

Защо цялата релгия се нарича юдеизъм, а не например моисевизъм или аврамизъм или яковизъм?

Защо има разлика между израелтяни и юдеи.

Защо израел значи "преоборил се с бог - ел\ил", щом акато всички ангели (паднали или не имат окончанието ел\ил).

Ама си вярват...

Що трябваше да се самоцитирам... как мислите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що трябваше да се самоцитирам... как мислите?

Не знам защо е трябвало да се цитираш, it's a mystery, но намерих поне две абсолютни глупости:

Християнство - от гръцкото христос, спасение

Както и това:

Защо израел значи "преоборил се с бог - ел\ил", щом акато всички ангели (паднали или не имат окончанието ел\ил).

Ел че значи бог, бог значи, но всичко останало да не го коментирам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

моля ти се azbuki, Исус Хростос означава - Спасителят Месия, айде сега питай някой грък да ти каже от първо лице. Исотрията за Яков, който се преборил с някакъв ангел слизащ и качващ се по стълба към небето, ако не я знаеш, спри да показваш некомпетентността си. Яков е искал да получи признание за първородството си над Исав. Двамата са били различни плодове в една и съща утроба. Яков чрез измама получава първородството от умиращия им "баща" Исак, който всъщност не е бил биологичен баща на Исав заради предхождащите бременността на Ревека събития и посещението на ангела. Защото Исав е бил космат и рижав, различен. Само не ми се иска да те наричам тъпа. А ел е наставка и е останала от старо време като свети, висш. Затова се приема за благородно ако след името си имаш такова окончание. РафаЕл, СамаЕл (паднал ангел), БелиЕл (също паднал)... МихаЕл, УриЕл. Други са от-овете. СаваОт, АстарОт (Ищар), Азагтот... Айде малко по-конкретно да отговориш сега защо точно името на религията е Юдеизъм. Ако не знаеш, по-добре замълчи.

Редактирано от adXok (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Какво толкова циклиш? Йехудчо, още малко Бахурчо. А за елените на дядо Мраз инфо имаш ли? Да се ежиш на жена, не те прави мъж.

По-добре вземи се обърни за помощ към някоя клиника за удължаване на пениса или ако ти е тъпо бегай в блогчето на чичко U.Ra . Там ще се научиш как да се храниш от слънцето и как можеш да дишаш в абсолютния вакуум. Ако намериш снимки на Саманта Фокс и Памела - ела обади. Ти не бе такъв лош Хичкок, ама щом казваш, че сестра ти пристанала на палестинец...ясно.

Йешуа е малко име. Мазните гърци са го извратили на Исус. Христос е гръцка дума и значи помазан с миро.

Иудазиъм и иудейство са също гръцки патенти "ουδαϊσμός" и се превеждат еврейская религия. Никакъв Юда и Муда не основа на това, а обратното. Така гърците са наричали евреите в елински времена. Едните са били монотеисти, а мазните са си имали бардак от богове. Сещай се за Олимп. Първите заселници в Палестина са били имено прагърци преди 13 века до Христа. Евреите идват след изхода от Египет, а разните там перси и араби се пръкват на орди едва 6 век. Поколението на заселните гърци приемат мюсюлманството и дефакто това са днешните палестинци (фалещинаим). Лека нощ.

Българските евреи не са религиозни. Те не носят кепи и претупват празниците. Бил съм участник в песах/бат-мицва/ханука/рош 'ашана, а днес шефът ме покани на сватба на дъщеря си. Тя ще бъде в йом шени (понеделник) в някакъв тузарски кибуц от 19:30ч.. Сватбите в Израел са само религиозни и ако черна котка не ми мине път ще дам светлина по въпроса.

Снимката е от ресторант в Хайфа на момиче празнуващо бат-мицва. Правилата са прости. Влизаш. Пускаш плик с пари в приготвена урна. Сядаш и ядеш до пръсване. Идва ред на танците, денсиш. Кулминация е когато слагат момичето на стол и яки мъже я вдигат над главите на танцуващите. Следва майката. Майката бе леко наднормена и за малко да стане търкал. За съжаление в българското пространство липсва точно обяснение на въпроса (U.Ra-та спи по въпроса), затова посочвам руското.

Публикувано изображение

Бат Мицва или בַּת-מִצְוָה

Вече е шабат. С подобни коли по обяд в всеки град известяват точния час за влизане в шабат и съответно запалване на свещите. Това е неизменно от години.

Публикувано изображение

Що се касае Idan, той направи хит "Индийски филм" с култовата жена на Израел - Дана Интернасионале, но тази вечер песента е "Od Yom Yavo" на Shlomi Saranga & Zohar Argov.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що се касае Idan, той направи хит "Индийски филм" с култовата жена на Израел - Дана Интернасионале, но тази вечер песента е "Od Yom Yavo" на Shlomi Saranga & Zohar Argov.

Това трябваше да е изненада за публиката ;);)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

U.Ra, нищо не ти схванах. Аз не ти преча да си мяташ розите по "мусулманките" в "Ислям /за любопитни/" ... щом те възбужда - продължавай. Пиши си там, пиши още в темата за божеството-стоножка, но ще отправя пореден призив - не изливай тук съдържанието на правото си черво.

И по темата. Това е кос ле кидуш (чаша за свещенодействие), която я част от джудайка.

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип са ми много симпатични евреите, както и всички останали, ...

Shabbath Shalom, Liebe Alefa,

по мое скромно мнение, не произвеждаш новина за себе си... ;) Само да не излезе, че аз съм те познавал повече от ти -самата себе си?,,, :);)

Както се казва на ийдиш: "Зай гезунд!" Публикувано изображение

Предполагам, че разбираш русский яз. ?.. Публикувано изображение

http://www.youtube.com/watch?v=jLFcco6FO1Y...feature=related

Редактирано от U.Ra (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Objection! Пълни глупости.

По принцип са ми много симпатични евреите, както и всички останали, само започвам да броя мухите по тавана като се опитат да ми пробутат нещо такова. Все пак, лека нощ, но не спя. :)

Е добре г-н прокурор, предполагам присъдата ще е белезници за леглото и галене с перо от щраус. Возим се насам-натам. Този сипур (разказ) го разказва всеки един мадрих/а hадерех (екскурзовод). Даже една мадриха, която особено ценя (тя е над 70 години - бивша съветска историчка) продължава тази версия, че картагенците (картахенците) са именно палестинци. Преди 33 века доплавали с коритата си и се заселели в Акко, Яфо, Ашдод и Газа. Дошли са от днешна северогръцка провинция с сходно име Фалестим (или нещо такова, не помня).

Тук има закон при строителството. При изкоп попаднеш ли на археологически разкопки строежът спира и идват археолозите, за което рискуваш строежа по-нататък. Оказва се, че под Ашдод има зарит в пясък град от времето на фараоните и ако бъде изваден на повърхността това ще бъде супер световна атракция. За пример ще посоча една виртуална галерия на Бейт Шеан. Тази атракция е четвърта по величина в света и единствен на планетата с истоирия от 6000 години. Тук се е снимал филма Jesus Christ Superstar.

Бейт Шеан град-призрак

Мухите са отлична закуска. Богати са на белтъчини. Имам език на хамелеон и от леглото си папкам, ако се сещаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хахаха, за Марс.

А ти си седнала да ми се смееш за Марс Публикувано изображение ...я се разходи малко и виж...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Веднага след празник "Йом Кипур" започва построяването на сука (шатра, колиба), за да се отбележи друг важен празник - "Сукот " (правилното произношение изисква удвояване на съгласен звук к). Сукот започва на 15-я ден от месец Тишрей и продължава в ерец Исраел седем дни. Сукот се счита за последния от трите главни празника посочени в Петокнижието на Мойсей. Повелява се седем дни от празника да се прекарва в шатрите, в памет на скитанията в пустинята. Когато Бог извел евреите от Египет към Обещаната земя, те живели в такива временни шатри близо 40 години в пустинята, за да умре и последния с робска психика.

"Говори на израилтяните, като речеш: от петнадесетия ден на тоя месец да пазите за седем дена Господния празник . В колиби да седите седем дни. Всички туземци-израилтяни да седят в колиби, за да познаят бъдещите ви поколения, че в колиби направих израилтяните да седят, когато ги изведох из Египетската земя. Аз съм Господ вашият Бог."

Този празник на колибите е време на радост и веселби, и той настъпва тази нощ с появата на първите три звезди. По улиците от дни се виждат издигнати шатри, но с всяка следваща година те стават все по-малко. Подобна колиба никак не е евтина. Най-малката струва 200лв, а големите са с цена 800лв. Тя е модернизирана и представлява разглобяемо метално скеле. Брезент с религиозни надписи, а върху тавана й има разстлани рогозки. Всъщност колоритът изисква покрива да бъде от палмови клони. Много са електрифицирани. Всеки един може да разпъне сука, където му е кеф. Може в центъра на кварталния парк, на плажа или да я залепи под прозореца на кооперацията . Виждал съм сука с климатик. Между другото цяла седмица е празник и не се работи, а дните са платени, децата в ваканция. В момента е циганско лято в Израел. През деня е 30'С, но вечер захладнява до 18'С. Снимах ви няколко колиби и същевременно ще дам пояснения.

В Израел има близо един милион руски евреи. Разбираемо половината са мъже, а от тези мъже не всеки е евреин. Руски евреи в сука няма да видите, аз поне не видях и на въпрос имаш ли сука? Отговорът е "да пошел ты на буква Х !" В този ред на мисли се съобщава, че над 70% от руснаците са необрязани и без желание да го направят. Руските евреи с сигурност мразят мизрахи и всякакви стилове източна музика, но пък донесоха нещо свое. До 1990г Израел не е знаел понятието на думата изтрезвител. Било е непонятно да се намира заспал човек по улиците пиян до безпаметност. Полицията се е чудела къде да отведе алкажите и това е предговор към описанието на първата сука. Тя е направена от подръчни материали и незапознатия би я помисли за бордей. През няколко улици от мен тук когато мина сутрин или вечер винаги има браточки на бира с рожи на бомжове. Тази сука е целогодишна и обител на братя по чашка.

Публикувано изображение

Втората сука е още по-колоритна. Тя не е от днес, но все още съществува. Покрай нея винаги мирише на градски кенеф и не отбягва от погледа опаковки от капути и игли. Мисля, че това е под прикритие пaблик хаус или център за виагра, допускам също филиал на "джоинт", "зомби" и "йеменско орехче". Виждал съм негри да влизат и излизат, a катинара-тупуз на вратата само подхранва моите съмнения.

Публикувано изображение

Тази сука е от скъпите, а вратата отпред и вдига още повече цената. Това говори, че вътре има стерео-уредба, легло, маса с сервиз, мангал, хладилник, мини-телевизор.

Публикувано изображение

Наблизо живее шефа на градската полиция. Къща с двор в Израел говори за мноооого пари, а в двора се вижда как всеки един е издигнал сука.

Публикувано изображение

Последната сука е пред входа на моя блок. Миналата година бяха три на брой, а тази само една, което потвърждава думите ми, че нещата от религиозни залитат към детска атркация. Ако в следващите 20 години не дойде Месията не виждам кой ще се спи в сука.

Публикувано изображение

За финал тъжна новина. Ако се разровите по руски еврейски сайтове ще научите, че в град Акко пети ден продължава комендантски час. Акко е туристически град. Там живеят 40 000 евреи и 20 000 араби (приблизително). Там има йешива. Йешива е общност на ортодоксални евреи - "пингвините". На Йом Кипур млад арабин влязъл в еврейския квартал на висока скорост с своя автомобил с мотив, че не го вълнуват еврейските празници и предизвикал ответен гняв. В отговор получил канонада-камъни по колата. Арабинът свикал 30 човека тумба и се отправил на вендета. По пътя изгорили 30 автомобила и разбили витрини на магазини с камъни. Отговор не закъснял и били подпалени няколко арабски къщи. Положението се усмирило след въвеждане на цивилна полиция за борба с безредици и близо 500 командоса патрулират по улиците. Днес в този град се появи неформална група на известен "евреин-екстремист", която е известна с своите "мероприятия".

Специален поздрав на чичко U.Ra по случай празника с надежда следващите седем дни да пише блога си от своята сука. Да не забравя, че при строеж на суката, тя трябва да има пролука в тавана, за да се виждат звездите нощем.

Хаг самеах!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много интересно Profruit,

чух и за други случаи с араби на Йом Кипур..

Изобщо много необичайни и интересни празници имат евреите.

Приятно прекарване в суките,те се правят не само в дворове,но и по

балконите в блоковете.Там се посрещат гости,спи се в тях,дечицата се забавляват най-много.

За построяването им си има правила,някои новаторски не се приемат за същински суки.

Ето как се строи сука:

http://www.sfjcf.org/resources/jholidays/h...ages/sukkot.asp

Една огромна,в Йерусалим:

Публикувано изображение

поздрава за празника е: ХАГ СУКОТ САМЕАХ!

Как се превежда не ми е известно. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

поздрава за празника е: ХАГ СУКОТ САМЕАХ!

Как се превежда не ми е известно. :ph34r:

Буквално ХАГ (празник) СУКОТ (колиби) САМЕАХ (весел)!

или

Весел празник Сукот!

Празникът започна с молитва (прозорецът ми е отворен и ги чувам). Пълно е с деца (предимно мароканско-френски произход). Вечеряха и сега някакъв дрънка на китара естрадни песни. Миналата година ме поканиха и ги гостих с месо от свински "заек". Тази година ако ме поканят - ще ги шашна с турлю-гювеч по панагюрски.

U.Ra, не съм ти никакъв плодчо или зеленчукчо. Да си имаме уваженията, ставам непредсказуем! Може да си ми чичко, нищо, че си две години по-малък от мене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

А такива, като Лайла си мислят, че "дъжд вали" и скандират по стадионите "алла акбар"?... Публикувано изображение

Прегледай в нета хипотетичната карта наречена "Europe after Hudna Lausanna" 2067, Тука за Балканите не става дума! :angry:

.....както и знамето и герба на "Eurabia".....

...

О? Лалйла това ли прави по стадионите?! Не знаех? Не ходя по стадиони, но ти си режисьора на "17 мига от пролетта" и едновременно Щирлиц. Как не ти се спука главата, след като си посветен в такава конспирация?

Ми следи региона. Арабите с нефта се събраха преди седмица и се договориха да въведат обща валута с цел да излязат от доларовата зависимост. Иран не бе поканен. Аз не обичам да се простирам зад пределите на темата и ще ти пусна друга муха. Къде бе боса на ислямската революция преди две седмици? В САЩ! Говори пред представителите на ОН, но с него се срещнаха ултра-ортодоксални евреи. Те го призовават да унищожи Израел. Между другото има нова партенка. Някакъв руски физик бил в основата на иранската атомна бомба и Буш забранил на аверите да атакуват на своя глава. По-важно е защо онези щатски евреи искат унищожение на Израел. Защото според тяхната версия за юдаизъм, Израел няма право на съществуване като държава, докато Месията не дойде отново на земята. След неговата поява, всеки един без оглед на религия ще има право да дойде и се засели в Божията земя. Те ти Авраамов дом.

Лека нощ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди всичко. Аз не се крия и всеки, който любопитства за мен в www му виждам IP-то. Eдно IP си остава такова и най-много да разбереш, дали същия комп е включен. Да речем, че си ме търсил, то ти е ясно, че съм инженер, а преди това завършил електротехникум. Не виждам смисъл да ме припознаваш с някого, за когото съм учил повече от тебе. За мен той е над Леонардо, защото не е бил гей. Що се касае ресурсите, то все още съм миннен инженер и поддържам връзка с Москва. На аватара съм аз в 4Г курс. Доволен?

Второ. Не съм обрязън и ям като разпран свински пържоли. Избий си и тази мисъл. Какво правя тук ме пита всеки един. По-точно как си попаднал? Лекувам си алергията. Доктор Нолева ми каза, че ако искам да живея - само морето ще ме спаси. Ръце й целувам на тази жена и следващия път ще й поднеса подарък.Обичам топлината, мразя бахъра. Къде да отида според теб? В Сибир?

Имам танах и талмуд. Мога да ги чета, не мога да ги тълкувам. Стилът е много висок и се ползва староивирит. Там пише така - "Не къпи бебето в млякото на майка му!". Това се тълкувало да не ядеш месото на агнето и едновременно млякото на майка му. Иврит е по-беден език от българския. Много омоними, а някои фрази буквално са глупост на български. "Постави сърце" е внимание. "Това го намирам хубаво в моите очи" е това ми харесва или пък непонятното бе езрат ашем. Буквално в помощ на името, но се превежда с божията помощ Там имаше някаква глупост на Хичкок за наставката ел. Всички имена завършващи на ел са класически еврейски - Даниел, Израел, Ариел. Ел (алеф-ламед) значи към, на, до. Името на Бог не се пише от богобоязън, то тогава тези имена означават принадлежност/отдаденост към Бога.

В тубата има един такъв 'дуел' между ортодокси и ционисти?

Ортодоксите са 600 000 тук. Едва 15% са вярващи, останалите са клоуни, защото получават минимлна заплата. Предимно афро-азиатски евреи, такива от Франция и САЩ. Тях никой не ги понася. Те живеят на общности, кварталите са им родни цигански махали, раждат по 10 деца. Има много болни от Даун, заради кръвосмешение. Вярващите стават все по-малко. На Йом Кипур някои си облепиха витрините с вестници и продаваха. Гарантиран удар. Плюха ги по вестници и какво? Преди години било чудо да видиш свинско и риск да ти поломат витрината с камъни, днес в всеки руски магазин има изблещена свинска глава. Не влизали ортодоксалните и не пишело кашер-голяма работа. След 50 години с този разврат, интернет не виждам изобщо съществуване на подобни теми. Всеки бяга от Ерусалим в Тел Авив, защото там има дискотеки, има нощни клубове, колове, силиконови другарки. Една 40 годишна квартира от 65 кв м в Тел Авив вече струва 400 000 лв и тенденцията за още по-галопиращи цени.

Циoнiстите са друга мая. Те не са вярващи. Слагат кепа само по празници. Те са за държавата Израел. Нейният народ е сформиран по религиозен принцип. Тук има негри, жълти с дръпнати очи, изобщо паплач от цял свят. Само от Северна Корея няма. За тях какво? Миналата година си отидоха 140 000 руски евреи. Русия се стабилизира икономически, а пристигнаха едва 6400. Кой дойде-дойде.

Знаеш ли какво дават в момента по телевизията? За трима девственици как Стела ги редува един по един. Стела е чисто гола и мераклийте също. Това е израелски филм и минава за софт порно. В момента я клати някакъв глиган с бял гъз., а другите се барат и гледат през ключалката. Те от такива филми научавам, че дагдеган е клитор. А така, в спалнята на Стела има говорящ папагал и той каза: чукай ме по -силно! Глиганът вече не е девствен и докара приятелката си, която е нещо като Джей Ло на млади години с сутиен за две суки. Побара я.

Та ционистите подхвърлят, че ще отстъпват. Половина Ерусалим, половина Голан. Дали ще го бъде - не знам. Във всеки случай, колкото евреи като народност, толкова юдеизми. Споменават, че юдеизма има 100 разновидности. Не мога да ги следя всичките. Има едни белоруски евреи. Те обикалят с ванове с мегафони. Спират на някое кръстовище, пускат хава нагила и започва едни танци, едно подскоци. Отгоре до долу са облечени в бяло с островърхи шапки.

Аз съм дете на бай Тошо. Той уби вярата, така че разказвам, което виждам, но нямам задълбочени отговори по юдеизъм или въобще.

П.П. Нещо за лека нощ. Ти обичаш приказки за страшния човек . Между другото филма тече и нашия Дон Жуан разтрива жената на капита, а оня ги завари на чифте.

Това е класически евреин. Защо е черен, защото се е намазал с лечебна кал на Мъртво море. Мъртво море умира между другото и тази година се е отдръпнало с 50м навътре. Тази кал помага много. Ако имаш напукани пети-заповядай.

глинения човек

Публикувано изображение

Редактирано от Profruit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето ви малко музика да вдигнете "вибрацията" малко. От тези сефрадски напеви получавам душевен о... да не казвам :P

Моля:

http://www.youtube.com/watch?v=c4RO9QiwvTM...feature=related

Make love, not war!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е ладино - езикът на сефрадските евреи. То е форма на испански, както и йидиш е форма на немски. Но питах съквартирантката си (тя е полу-перуанка, полу-българка) и каза, че звучи като диалект, макар и да го разбира. А като го видя написано рече, че е доста развален испански. Би трябвало да има и примеси на иврит, които обаче не чух. Повечето български евреи, изобщо евреите в югоизточна Европа, са сефрадим. Бащата на една моя приятелка още го говорел тоя език, макар и от поколения да живеят в България. П.П. Оправих единия линк, че не св отваряше нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На 500 годишна (500*29,5/365,25=40г) възраст Ноах (Ной) започва да строи своя теват (ковчег) по заповед на Бог. С помощта на тримата му синове Ноах строил ковчега 100 години (100*29,5/365,25=8г). Корабът бил с размери: дължина 157 м; ширина 26 м и височина 15м. Три отделения, целия от дърво. Съмненията днес са, че този ковчег е заседнал в арменската планина Арарат.

utro.ru съобщава, че този ковчег бил отрит от руска планинска експедиция на 30 октомври тази година в Арарат. Подробности на руски.

Публикувано изображение

фотография utro.ru

Ган 'а-хайот танахи се превежда буквално градина на животните танахски или казано на български градина на животните упоменати в Библията. Това е огромен парк и атракция за туристите. Оказва се, че в танаха са описани австралийски животни: кенгуру, коала. Сутрин този парк се огласява от адски крясъци. Ако сте гледали филма "Хищникът" на Шварценегер имаше момент, когато ударната му група се спусна от хеликоптери в джунглата. Този филм съм гледал безпаметно на брой пъти и същите крясъци мислех, че са от тропическа птица, но в парка ми стана ясно кой ги издава. Мимуна шхора (черна маймуна) е този пискун. Това е маймуна с черна гъста козина, висока 1.50м. Тя набира въздух в гушата си, която се издува като мех на малка гайда. После на пресекулки издава крясъците си, които в близост са като локомотивна свирка. Маймуните са се научили така да си просят внимание и заработят безплатна цукерка* от гостите. Пред тях има огромна мрежа и моя банан се наложи да им го мятам като ръчна граната. Голямата атркация на парка е наличието на макет на ковчега на Ной. Той е дълъг около 50м. Първият етаж е кинозала с няколко информационни дисплея, а втория етаж е бар под стряхата на кораба.

мини виртулана галерия на парка от интернет

само за /за любопитни/

*цукерка - укр, беларус = конфета - рус = цукария - ивр = бонбон -нем, бг, англ = кенди -амер. анг

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, като се спомене Ноевия ковчег и все се сещам за една легенда по нашите земи. На около 30-на км от Асеновград по пътя за Кърджали, близо до селцата Мостово и Врата, се намира един голям скален масив под формата на плато, който напоследък доста нашумя, поради факта, че е представлявал светилище на бесите. Там има едно голямо скално образувание, наречено Халките. Легендата гласи, че за тези халки е бил завързан заседналия Ковчег на Ной. Мястото е наистина магическо. Въздухът там е пропит с нещо, което преражда човека.

Ето малко материал за Белинташ:

http://history.rodenkrai.com/index.php/200.../menu_id_1.html

http://selo.bg/sights_details.php?id=85&am...ric&lang=bg

Редактирано от Maat (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...