Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Kalin Karaboychev

Коронавирус - масова истерия или реална опасност?

Препоръчан отговор

https://www.24chasa.bg/mnenia/article/8610384

Конспиративните теории цъфтят, защото в кризата хората искат прости обяснения! 

(:) а стига бе - та това са само "умни хора", без капка истерия, спокойни, добри, любящи и състрадателни )

--------------

Урок от Швеция: Не затваряш икономиката, но тя пак е тежко ударена.

Аз имам респект към шведското правителство, че в момент, в който всички други страни затвориха голяма част от икономиките си, те рискуваха да правят нещо различно. Но именно Швеция е и пример за това, че решенията на собствените ни правителства са само един от факторите за развитие на кризата. Очакването е, че през тази година  Швеция, която не затвори своята икономика, ще има по-голям икономически спад от Австрия и Полша, които затвориха, и причината е, че 30 процента от БВП на Швеция идва от износ и основно на индустриални стоки. По тази причина много големи шведски компании затвориха, защото техните доставчици в други страни бяха затворили или защото техните клиенти бяха затворили. Така че идеята, че ако не бяхме затворили икономиката, нямаше да пострада, не е непременно вярна.

-------------

"Днес, когато хората имат усещането, че най-лошото е преминало, става модно да се твърди, че и без затваряне на икономиката резултатите щяха да бъдат същите. Може и да е така, ние никога няма да знаем това. Но знаем, че ако нещо не се е случило не значи, че не е можело да се случи.

В ситуация на тотална неопределеност всяко  правителство е длъжно да се държи така, като че ли ще се развие най-лошият сценарий."

----------------

"- Как ще обясните широкото разпространение на конспиративни теории? Как ви изглежда теорията за “стадния имунитет”, която у нас се олицетворява от доц. Мангъров? Тази идеология ще се използва ли политически? И доколко ще задълбочи разделението в обществото?

- Това, че пандемията е катастрофа с неизвестен извършител, я прави особено благодатна за конспиративни теории. Силното неверие на хората във властта е друга част от обяснението.

В момент на криза хората искат прости обяснения, докато експертите спорят и не се съгласяват по между си. Това изнервя много хора, но това е същността на науката - различни учени проверят различни хипотези и именно техните несъгласия водят до появата на лекарства и ваксини.

В този смисъл идеята за “колективен имунитет” не е конспиративна теория, а една от медицинските хипотези. В момент на криза думите имат огромно значение и за това теория, която говори за “стаден имунитет” лесно обижда хората, защото предполага, че на обществото трябва да се гледа като на стадо.

Но не всяко нещо, което ни обижда, е конспиративна теория. Не медицинските теории и техните носители разделят обществото, а това, че различните хора преживяват кризата и нейните превъплъщения (здравни, икономически) по различен начин и търсят научно и политическо представителство на своите различия..."

----------

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гав(а)рит глас Масква!

Извикайте си го за адвокат тоя... 'експерт' - да ви защитава в съда... :) Щото всеки може да си плямпа каквото му е на кеф, и на полза... Като стане въпрос до дела... ииии почват оправданията и локумите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, _ramus_ написа:

https://www.24chasa.bg/mnenia/article/8610384

Конспиративните теории цъфтят, защото в кризата хората искат прости обяснения! 

(:) а стига бе - та това са само "умни хора", без капка истерия, спокойни, добри, любящи и състрадателни )

--------------

Урок от Швеция: Не затваряш икономиката, но тя пак е тежко ударена.

----------

Урок от Швеция е изчистиване или прочистване на пенсионерите и хора със придружаващи заболяване. Най-висока смъртна процентност в Европа. Тогава за какво е здравна система в Швеция? Щом не лекуват болните.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.tagesspiegel.de/wissen/coronavirus-studie-in-schweden-nur-7-3-prozent-der-stockholmer-hatten-antikoerper-im-blut/25849542.html

Само 7 процента от населението на хвалената Швеция имат антитела. Далеч са от 70 процента. След 1 или 2 години може и да стане. Ако си внесат и работници от Китай, Сирия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не я гледайте Швеция. Там 80% от починалите са мигранти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, ncl написа:

Не я гледайте Швеция. Там 80% от починалите са мигранти.

И това омаложава факта ли? И в САЩ повечето починали са афроамериканци.  Не може всички да бъдем като богатите. Затворени със слуги и в големи дворци, за да караме карантина си.

Трябва ний бедните да се качим на метро, или да висим на опашка пред магазина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лично за мен е маловажно.

Не съм и богат. Чистата заплата за месеца ми е 320 лева. В Берлин може да плащат и повече...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, badr написа:

Сега няма мерки, а има налични вирусоносители, но пак няма повече заразени от времето без мерки.

Въз основа на колко теста са тези изводи?

преди 1 час, _ramus_ написа:

Така че идеята, че ако не бяхме затворили икономиката, нямаше да пострада, не е непременно вярна.

Коя икономика,бе колега?България има изобщо някаква икономика?Затвориха алъш вериша и всички търгаши се усраха като геренски бици.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, ncl написа:

Лично за мен е маловажно.

Не съм и богат. Чистата заплата за месеца ми е 320 лева. В Берлин може да плащат и повече...

Не. Немската икономика е доста зле. Не плащат повече. Има много бедни, едва имат хляб на масата си. Старите хора ги бият по селата, а бежанците крадат ток. От домовете за стари хора, служителките крадат храната на пенсионерите. Все пак пред българската икономика никой не може да се мери. Българите пътуват по всички крайща на света. Богати хора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, ncl написа:

И ти почна с лъжите... :)

Така е. Не си ли чувал думата изпаднал германец. Заради това е. Бедни са много, икономиката и финансите са ужасни. Бежанци по улиците. По-добре стой си в България, поне имаш 300 лв. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, acnekt написа:

Така е. Не си ли чувал думата изпаднал германец.

Абе кажи им,че в Германия е изключено да ти дадат касова бележка след покупка и да мирясат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, acnekt написа:

Не си ли чувал думата изпаднал германец.

Чувал съм, но беше преди около 40 години. Вярвам, че са се променили нещата...

преди 8 минути, acnekt написа:

По-добре стой си в България, поне имаш 300 лв. 

Май те e страх да не ти взема хляба... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, ncl написа:

Висшите математики ги почнах преди 26 години. То не беше Анализ 1, Анализ 2,... Шибани интеграли и диференциали. По Геометрия 1 се явявах 17 пъти на изпит. Добре, че не завърших, иначе и аз щях да съм индженер кат Миро... :)

На мен математиката ми бе почти единствената слабост, ако изключим някои технически дисциплини ;)  вярно, мразех преди това зубрачите, както наричахме тия от Математическата гимназия, но в казармата докато си губех времето решавах два сборника от задачи по Алгебра и Геометрия, за да кандидатствам след това.  И докато по мое време повечето кандидатстваха за висше за да избегнат казармата, аз останах за след казармата, че бях 186-та резерва след зубрачите и тия, дето се натиснаха за шестици по предмети, определящи бала. А аз нали честен и леко страхлив, не се натисках, а и ми бе все едно, щото знаех, че отида ли на изпит, ще свърша по-добра работа. Но сметките ми излязоха леко криви, за което изобщо не съжалявам. Просто забавих с две години влизането в университета, научих се що е това казарма, а след това попаднах в нетолкова стресова ситуация, щото повечето около мен бяха 1-2 години по-малки, а аз се чувствах някак си на място :)  Особено като играехме Белот, хаха. 

Едно нещо обаче запомних от един асистент по "Аналогова схемотехника" - че просто трябва да продължа да разчитам на акъла си при сметките, не да ползвам калкулатори, таблици и каквото се сетиш.  Той се хващаше на бас, че ще изчисли една електронна схема на ум. Начертава я на дъската, смята транзистори, кондензатори, съпротивления...+- 5-10% и накрая сметките излизат. А защо излизаха? защото мисли с главата си - прибавя, маха...след това разчита и на факта, че един резистор примерно се дава с 5-10% толеранс, а в схемите винаги има и компоненти, които променят нещата или по-точно ги донастройват. Аз също си смятах така, още преди да го познавам и ми направи кеф, че наистина има хора, които мислят като мен и че всъщност съм на прав път с приблизителните сметки на ум ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, ncl написа:

Чувал съм, но беше преди около 40 години. Вярвам, че са се променили нещата...

Май те e страх да не ти взема хляба... :)

Много. Даже не искам да се връщам. Страх ме. Добре съм си така беден в Германия, не искам да бъда беден в България.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стой си там беден. Аз ще си стоя тука... :)

Приеха ме информатика, но и на мен математиката ми беше слабост...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, ncl написа:

Стой си там беден. Аз ще си стоя тука... :)

Приеха ме информатика, но и на мен математиката ми беше слабост...

Danke Dir, dass Du mir erlaubst hast. 👍

преди 21 минути, XEPO-1 написа:

Абе кажи им,че в Германия е изключено да ти дадат касова бележка след покупка и да мирясат.

Направо в кофата ги хвърлят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, _ramus_ написа:

писах му, ама не иска да дойде до Пловдив да трие носове. Вече нямало нужда, а той е твърде зает с "рекламата" на телевизията. Пък и сега като пуснат границите на концлагера и го пуснат от домашния му карцер - и айде в Хонолулу да си тича по 10 км само за загрявка.

Вярно ли се отказа от надбягването?:D

Реджи, това шубето е голям страх.:hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...