Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 43 минути, dioib :cat написа:

Правилно за кой?! 

Извън обществото, общността, Азът е ...?! 

преди 1 час, Shiniasu написа:

Правилното може да се каже, че се определя и от резултата от действията на човека. Той престава да извършва действия водещи до натрупване на отрицателна карма. Вместо това резултатите от действията му са положителни от гледна точка на развитието му и това на различните групи към които принадлежи. 

Написал съм го в следващото изречение. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Човекът наистина може да решава, но тук говорим за правилност. Как човекът решава, че действията му (вкл. самото решение) са правилни? Това е въпрос на осъзнаване, а не на решение. 

Да, и аз това питам: според теб как човек решава, че действията му са правилни?

И втори въпрос: какво точно наричаш "осъзнаване"? Имал ли си случаи, в които ясно "осъзнаваш" как трябва да се постъпи, но въпреки това постъпваш по съвсем друг начин? И ако си имал такива случаи, как си ги обясняваш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Соник написа:

Да, и аз това питам: според теб как човек решава, че действията му са правилни?

Ами написал съм го: първо, че не става въпрос за решаване. Изразът, който се използва е подвеждащ, защото правилността не се решава, а осъзнава. Осъзнаването става посредством натрупания опит, т.е. познавайки резултата от вече отминали подобни действия; посредством интелекта, с логически разсъждения и предразположения; на база познания; от казаното и опита от други хора.... Сигурно може да се добави и още. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, Shiniasu написа:

Повтаряш нещо вече написано от мен, но ме пишаш дали съм го осъзнал? Но започваш с "не се определя, а се решава", сякаш аз съм написал, че нещо се определя... Няма значение. Вече ми е омлъзнало от малоумници и вероятно участието ми във форума няма да продължи дълго.

"... Правилното може да се каже, че се определя и от резултата от действията на човека...." (сору)

"... от резултата на практиката сравнен с Живота ....."

Сравнявай кой какво е писал !

Правилността се определя от сравнението , а не от резултата на решението .....решението е само сравняемо спрямо Живота , правилно или не си е решение - нищо не определя ....Живота определя !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, Shiniasu написа:

Написал съм го в следващото изречение. 

Религията не определя аза. Азът изповядва религия или не. Не считай, че всички религии се базират на догми. (правила)!!! В една от тях е допустимо да съгрешиш. Тя не съди човек, нито го напътства. Показва му праведен (не правилен) начин да води своя живот и толерира свободния избор. Ти избираш дали да следваш Църквата или да си извън нея. Никой не те вкарва насила в храма. Никой не ти нарежда какво е правилно!!! Твой (На Азът) е избора дали ще изповядваш религия, да спазваш ритуали, или не. 

Затова и считам, че будизмът не е религия, а философия за начина по който да живееш. Същата обаче не създава блага за този свят, а само и единствено за Аза. 

Определено не знаеш какво е религия ... мда ... 

п.п. Научете го този български език бе аджеба ... :) Или ко атман не мън тъ глог та пръц ... :)   

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Соник написа:

определение на атман

На първо място, атман е универсален принцип, изразяващ активното начало на съществуването. Това е духът, чистото движение, пневмата. Това е всеначалната енергия разлята в космоса, която сама по себе си няма индивидуалност, но всяка индивидуалност може да използва и използва според възможностите си. С индивидуалността може да се свържат разбирането и познанието, но те са вече променливи, развиващи се. Основата върху която се осъществява индивидуалното развитие е универсална и това е което осигурява вечното съществуване на индивидуалността - универсалната безначална основа. Ще се огранича с това. Не вярвам на някой да му стане ясно много от написаното не заради друго, а защото подобни теми излизат извън рамките на това, което може да се изрази с думи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Shiniasu написа:

Ами написал съм го: първо, че не става въпрос за решаване. Изразът, който се използва е подвеждащ, защото правилността не се решава, а осъзнава. Осъзнаването става посредством натрупания опит, т.е. познавайки резултата от вече отминали подобни действия; посредством интелекта, с логически разсъждения и предразположения; на база познания; от казаното и опита от други хора.... Сигурно може да се добави и още. 

Признавам, че не ми стана по-ясно:

Какво значи да "осъзнаваш", че действията ти са правилни и как това влияе върху действията ти? И кога осъзнаваш: преди действието, по време на действието или след това?

Резултатите от дадено действие в миналото по никакъв начин не предопределят резултатите от същото действие в бъдещето поне в рамките на нашия кратък опит.

И кои резултати са "правилни"? За някой играч на борсата правилно е да си напълни джобовете, за майка Тереза е правилно примерно да нахрани колко се може повече нуждаещи се и т.н. За теб кое е правилно?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, by_chechi написа:

.....продължение .....

Интерес представлява и въпросът - що е Интелект

В основата си е Его (жизнени формули на поведение) и Ум (обработка на аргументи чрез формули) като по-висока качествена степен .

Както се казва : " Сече му Пипето ! " :)

Всичко друго отсъства . Поради което зададеш ли въпрос за мислене , Интелекта се обърква :nono:.....и започват глупостите .... :lol6:

Примерно

То ,струва много се ,че трябва първо да станем приятели между нас си хората ,а после да търсим приятелство с роботите и ИИ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Shiniasu написа:

На първо място, атман е универсален принцип, изразяващ активното начало на съществуването. Това е духът, чистото движение, пневмата. Това е всеначалната енергия разлята в космоса, която сама по себе си няма индивидуалност, но всяка индивидуалност може да използва и използва според възможностите си. С индивидуалността може да се свържат разбирането и познанието, но те са вече променливи, развиващи се. Основата върху която се осъществява индивидуалното развитие е универсална и това е което осигурява вечното съществуване на индивидуалността - универсалната безначална основа. Ще се огранича с това. Не вярвам на някой да му стане ясно много от написаното не заради друго, а защото подобни теми излизат извън рамките на това, което може да се изрази с думи.

Чудесно, значи атман наистина няма нищо общо с истинското аз, татхагатагарбха, алаявиджнана. Там не става дума за енергия, не става дума за нещо общо за всички същества. Става дума за съзнание, което складира кармата на съществото и я проявява.

Защо твърдеше, че е едно и също?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Anzhel Dimitrov Dimitrov написа:

То ,струва много се ,че трябва първо да станем приятели между нас си хората ,а после да търсим приятелство с роботите и ИИ.

Това е тема за емоционално обвързване....еднопосочно от човек към машина . Аз примерно си харесвам запалката ....:)

преди 16 минути, Shiniasu написа:

...защото подобни теми излизат извън рамките на това, което може да се изрази с думи.

- Що е H₂SO₄ ?

- Госпожо знам го , отговорът e в устата ми , ама не мога да го кажа ...

- Значи не знаеш ! Изплюй го веднага - това е сярна киселина...:lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, Shiniasu написа:

Той престава да извършва действия водещи до натрупване на отрицателна карма.

Отрицателна карма ... хм ... Не винаги следвайки правила довежда до положителна карма ... Кармата какво е?! Би ли го обяснил на разбираем български?! Без да ползваш чужд език. Кармата ли е съвършеното истинско аз?! 

За теб положителна карма азът ли я прави или кой?! Но около теб има отрицателна карма и какво правиш?! Бягаш или стоиш?! Как променяш отрицателната карма?! О, да игнорираш света около теб и той престава да съществува ... :) Ти, Твоя аз с нищо не допринася за преобразуване на отрицателната карма в другия, а само в своята си карма ... :) Това си е егоизъм ... да игнорираш другите човешки същества ... И това било правилно за теб ... ОК, но не и за другия ... което пък не е правилно за човечеството, но ай ... аз си гледам моята положителна карма ... и игнор .. Другите са тъпи ... :)  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 20 минути, by_chechi написа:

Това е тема за емоционално обвързване....еднопосочно от човек към машина . Аз примерно си харесвам запалката ....:)

Добре ,нещо те прави щастлив и ти го обгрижваш. Често срещано явление . Странно ,вместо да си помагаме ,ние воюваме по между си . Всеки иска да е над другия и да управлява нещо  , дори и запалка :) ,защото е най - достъпно.

Е това е ,,аз " в човека ....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, dioib :cat написа:

...Кармата какво е?! Би ли го обяснил на разбираем български?!....

Той - едва ли ! :)

Наследствено реноме от предишно съществуване , подлежащо на ремонт..., ама не се знае и се чудят какво да си измислят в замяна....:)....според източните вярвания .

...........

На български : " Крушата не пада по-далеч от дървото " . :) Ама е по-друго и е съвсем реалистично ....българска му работа .:lol6:

Т.е. наследил си половината геном на майка си и половината на баща си . И като така , не можеш да избягаш от себе си....Естествено , имаш си и лично собствено ....Според от омешването на генома от една страна и условията на развитие от друга .

Или както е казано : " Роденият да пълзи , не може да лети - както и обратното " . :nono:

За генни смески от пра-родители (Маймун :)) ....не се знае в дълбините на времето . Може от негър бяло дете да се роди (или обратно) , .....ама ти да си траеш - както е в известния виц за бялото агне в черното стадо на Шака Зулу..... . :lol6:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Религията не определя аза. Азът изповяда религия. Не считай, че всички религии се базират на догми. (правила)!!! В една от тях е допустимо да съгрешиш. Тя не съди човек, нито го напътства. Показва му праведен (не правилен) начин да води своя живот и толерира свободния избор. Ти избираш дали да следваш Църквата или да си извън нея. Никой не те вкарва насила в храма. Никой не ти нарежда какво е правилно!!! Твой (На Азът) е избора дали ще изповядваш религия или не. 

Затова и считам, че будизмът не е религия, а философия за начина по който да живееш. Същата обаче не създава блага за този свят, а само и единствено за Аза. 

Определено не знаеш какво е религия ... мда ...   

Не ми стана ясно, защо намеси религиите в тема за аза. И в отговор на какво пишеш горното обръщайки се към мен. 

преди 1 час, by_chechi написа:

"... Правилното може да се каже, че се определя и от резултата от действията на човека...." (сору)

"... от резултата на практиката сравнен с Живота ....."

Сравнявай кой какво е писал !

Правилността се определя от сравнението , а не от резултата на решението .....решението е само сравняемо (спрямо Живота) , правилно или не си е решение - нищо не определя ....

"Резултата от действията" Решенията ти ги намеси. Решението си е решение, но действията дават резултат. А сравнението се подразбира. За да оцениш един резултат, то трябва да го сравниш с друг или с очакван резултат. Но човек когато търси къде да се "заяде" винаги ще намери.

преди 1 час, Соник написа:

Чудесно, значи атман наистина няма нищо общо с истинското аз, татхагатагарбха, алаявиджнана. Там не става дума за енергия, не става дума за нещо общо за всички същества. Става дума за съзнание, което складира кармата на съществото и я проявява.

Защо твърдеше, че е едно и също?

Татхагата-гарбха не е алая-виджняна. Татхагата-гарбха е потенциал, зародиш съдържаш всичко, което може да бъде изявено в себе си, докато алая-вижджняна е тази част, която вече е осъзната от индивида, проявена в живота и по този начин усвоена и станала истински негова. Атма в съединение с Будхи е татхагата-гарбха и пак повтарям сами по себе си те не носят индивидуалност. Това е и монадата в европейската философия. Индивидуалността идва с Манас.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, Shiniasu написа:

Не ми стана ясно, защо намеси религиите в тема за аза. И в отговор на какво пишеш горното обръщайки се към мен. 

"Резултата от действията" Решенията ти ги намеси. Решението си е решение, но действията дават резултат. А сравнението се подразбира. За да оцениш един резултат, то трябва да го сравниш с друг или с очакван резултат. Но човек когато търси къде да се "заяде" винаги ще намери.

Не се заяждам бе ! Обяснявам .....просто , колкото мога. Друг въпрос е кой и какво разбира .

За сравнение ти трябва Мяра с която да мериш решението . Практиката е Мярата с която мериш  колко ти е вярно решението спрямо Живота , а не обратното или еднакво .

Животът определя кое е правилно ! :nono:

Човекът решава !:nono:......И като така , може и луд да е - какво ще ми определя....? Аз на теб какво ти определям....както и обратното ?:angry:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Shiniasu написа:

Не ми стана ясно, защо намеси религиите в тема за аза.

За обикновения човек будизма е религия. И?! = Това е религия на Аза. Собствена, абсолютната, и единствената истина. 

След като се говори за истинското аз, то се намеква, че има и не истинско, а аз е едно, а не множество ... Множеството става семейство. = Ние ... 

Известно е, че в психологията има Его. Що наричате въпросното с "истинско" аз?! 

Грам научност няма в учението на Буда. Вие се махате съзнателно, за да откриете нещо, докато други може и в безсъзнателност да постъпваме правилно.

ОК, страх Ви е от безсъзнателността ... но това е характерно на неуверени хора. Няма лошо в това да показвате вашата неувереност, но да отричате вярата не е правилно. 

Вярвайте си на Вашия Буда, но той е човек (който може да е бил прав към тогавашния момент, но не и сега ...  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Отрицателна карма ... хм ... Не винаги следвайки правила довежда до положителна карма ... Кармата какво е?! Би ли го обяснил на разбираем български?! Без да ползваш чужд език. Кармата ли е съвършеното истинско аз?! 

Много е трудно да се пише след такова изопачаване на написаното. Съвсем ясно посочих какво мисля за правилата. Освен това да сесвързват правилата с правилното не е съвсем коректно. Съзнателните хора нямат нужда от външни правила. От подобни външни ограничения имат нужда по-неразумните хора и с нарастване на разбирането на човек той вече сам започва да осъзнава кое и защо е правилно. 

А кармата са резултатите от действията ни. Проблемът е, че дори и да си мислим друго, хората трудно можем да осъзнаем причината за обстоятелствата в които се намираме (били те положителни или предизвикващи страдание), нито пък можем да предвидим действителните последствия, които предизвикваме с действията с в настоящето. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, by_chechi написа:

Животът определя кое е правилно ! 

Не твоя, не сегашния, а живота в бъдеще .... на този свят, а не само да мислиш за прераждане в този ... :) 

На оня ... хм ... като ни свърши живота, личния, тогава ... ще видим ,,, но аз (Моя аз) не бърза... ... :) Определено не ще го изживея в транс ... :) Не заради това, че ще огладнея, а защото смятам да подобря сегашния в по-добър. ;) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кармата ли е съвършеното истинско аз?! 

Кармата е закон, действащ в света без значение дали го искаме или не го искаме. Това не е някакво писано от хора или богове правило с което можем да се съобразяваме или да не се съобразяваме. Кармата не е аза, но тя определя моето бъдещо аз като следствие от действията ми в настоящето. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Shiniasu написа:

правилното

То във всеки един момент е различно. То, не е константа. НО, живеем в общество в което има правила. Може да живееш извън тях, но не и против въпросните като си измисляш свои. 

Елементарно е! Има закони, но може да живееш по различен начин от въпросните, но да не си против тях. Заменяйки българското съдба с карма, то какво правиш?! 

Да, всеки от нас има съдба, но тя не е карма. (Предопределена). Вземеш ли решения за себе си, то трябва да ги следваш, а ако са грешни = си носиш отговорността, а не я тълкуваш, че това е в следствие на отрицателна карма, която да махаш ... :) 

Виц:

Отива човек при доктор и казва:

- Докторе имам проблем. Ям морков и а кам морков, Ям краставица и а кам краставица и така каквото ям това и к а кам ..

- И?! Какво искаш?

- Ми, да а кам ако .. 

- Ми яж, ако има ако .. ! :) 

Правилното е като вкуса ... за теб едно, но за други друго ... ти (твоето "истинско" аз) е различно от моето, но това е Его, а не истинско аз към което да се стремя и аз ... За мен истината е божия промисъл, ти или я възприемаш или си измисляш своя истина, която рекламираш ... нищо друго ... 

п.п. Допускайки, че има истинско аз, то говори, че човек все още е в зоната на детското его ... Не е проблем да постъпваш по детски, но да се правиш на родител на чужди деца е грешно. За да си учител, то определено не трябва да си анонимен. 

Сериозните, възрастни хора не се крият зад никове. Затова и считам твоите мнения за несериозни. ОК, това за мен не е проблем ... но явно се считаш за сериозен човек, а не е правилно да "проповядваш" нещо което само си въобразяваш, че си разбрал и да намесваш чуждици от някакъв друг език, който определено не е български ... 

И очакваш вид диспут, очакваш обмяна на информация?! 

Хора, научете се да се изразявате с български слова. Какво се правите на разбиращи ... Лъсва Ви само едно: Невежеството Ви!!! Нежеланието Ви, да говорите с правилните слова на местния език. 

Ба, колко сте умни ... :) Много чужди думи знаете ... :) О, понятия ... :) Не разбирате какво е истинско, какво е аз, какво е ние ... :) Не разбирате какво е Его, какво е Бог, какво е живот, какво е свят ... :)   

Ето истинското аз:

Старобългарска азбука

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 47 минути, Shiniasu написа:

. Кармата не е аза, но тя определя моето бъдещо аз като следствие от действията ми в настоящето. 

И от миналото. Дори от действията на предците ни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Соник написа:

Какво значи да "осъзнаваш", че действията ти са правилни и как това влияе върху действията ти?

преди 2 часа, Shiniasu написа:

Правилността се осъзнава, т.е. осъзнава се дали, а не че нечии действия са правилни. Явно или пиша неразбираемо или отсреща няма никакво желание за разбиране. И в двата случая явно, че няа да се получи, така че спирам дотук.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Shiniasu написа:

Правилността се осъзнава

Правилността се разбира. Ти осъзнаваш нещата от твоите сетива. Същите са несъвършени. Налага се да повярваш без да го усетиш. (Да го изживееш). 

Не очакваш твоята сетивност да стане съвършена, нали?! Колкото и да напрягаш умът си, то не ще осъзнаеш, а се налага да разбереш. (Да се довериш на друг ...) 

Само с мисълта си не може да постигнеш съвършенство. Може да се заблудиш, че твоя мозък е такъв, но той все още на ниво материя не е усвоен. Определено се водят някакви експерименти, за да го опознаят някои хора, но към момента не е изучен целия и не се знае как функционира. 

Да считаш, че твоя мозък може да осъзнава повече от колкото друг и че чрез трениране ще постигнеш съвършенство в мисленето е самозаблуда. 

п.п. Примерно - Един мъж не може да осъзнае какво е да роди, но може да разбере ... ;) Една жена не може да разбере какво е да създаваш живот, но може да разбере ... Въпрос на споделяне и откровения между мъжки индивид и женски ... НО и двамата участват в направата на детето ... ;) В последствие вече те отговарят за правилното му отношение към другия пол, към обществото, към човечеството и не на последно място към света в който ще живее ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Татхагата-гарбха не е алая-виджняна. Татхагата-гарбха е потенциал, зародиш съдържаш всичко, което може да бъде изявено в себе си, докато алая-вижджняна е тази част, която вече е осъзната от индивида, проявена в живота и по този начин усвоена и станала истински негова. Атма в съединение с Будхи е татхагата-гарбха и пак повтарям сами по себе си те не носят индивидуалност. Това е и монадата в европейската философия. Индивидуалността идва с Манас.

Откъде ги измисляш тези неща? Не искам да се заяждам, а просто питам на кое учение и/или текст се основаваш?

Ще ти дам цитат, но така или иначе това, че татхагатагарбха и алаявиджнана назовават едно и също нещо, го има в сутрите, а можеш да си го намериш и в Гугъл от най-различни източници, ако имаш желание, разбира се.

Цитат

1) Какво представляват живите същества?

Ние всички имаме 5 сетива (въпреки че някои могат да са увредени): зрение, слух, обоняние, вкус и осезание. Имаме и ум, който анализира, его, което решава, и същност, която е вечна и която будизмът нарича татхагатагарбха (или понякога алаявиджнана, истинско аз, истинско сърце…). Тази татхагатагарбха складира в себе си всички кармични семена и ги дава, когато егото ги поиска в зависимост от възможностите, т.е. за да се осъществи нещо, трябва да сме натрупали необходимата карма за него и освен това да го искаме.

Общо получаваме 8 съставни части (5-те сетива, ума (мисловното съзнание), егото и истинското аз). Тези 8 съставни части в будизма се наричат виджнани, т.е. съзнания.

Източник: https://chitanka.info/text/46062-pette-etapa-na-prosvetlenieto/3

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За обикновения човек будизма е религия. И?! = Това е религия на Аза. Собствена, абсолютната, и единствената истина. 

Пак те питам защо изместваш темата към това кое е религия и кое не е? Отделно, че будизмът не е религия на аза. А претенции за единствената и абсолютна истина се предявяват от фанатиците във всяка религия.

След като се говори за истинското аз, то се намеква, че има и не истинско, а аз е едно, а не множество ... Множеството става семейство. = Ние ... 

Известно е, че в психологията има Его. Що наричате въпросното с "истинско" аз?! 

Докато сънуваш азът ти истинският ли е, или след като се събудиш разбираш, че си осъзнавал нещо друго като себе си? Азът е един, но примерно ти преди десет години може да си смятал нещо някое твое желание или спомен като много важни и да си ги идентифицирал като част от себе си, а сега да си ги забравил или да ги смяташ за глупави. Азът си е същият, но и променен. Когат да се дадат и други примери. Кое точно е азът ти. Познаваш ли го наистина? Щото този, който е казал "познай себе си" може да е имал в предвид нещо повече от това, което хората обичайно си представят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване