Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Вало

Имаме ли свобода на мисленето?

Препоръчан отговор

Защото не им харесва да са ограничени и закостенели.

Нормално е, винаги е имало, има и ще има такива хора.

Какво им харесва да са арогантни, анархисти във всяко отношение?

Защото не им харесва да са ограничени и закостенели.

Нормално е, винаги е имало, има и ще има такива хора.

Макар, че според мен смирена не говори за това, което ти!

Аз просто акцентирах върху другия аспект на свободата, така наречената анархия, която вече е взела предела си, но до кога?! :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Какво им харесва да са арогантни, анархисти във всяко отношение?

А ти сигурна ли си, че всичко което правиш се харесва на всички ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А ти сигурна ли си, че всичко което правиш се харесва на всички ?

Може би се старая, там където трябва и не се държа арогантно с хората :rolleyes:

Може би понятията ни се разминават?!Имам такова съмнение!

А дали се харесвам или не на всички това е отделен въпрос и няма нищо общо с арогантността!И безочиото, липсата на възпитание и не само това... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Може би се старая, там където трябва и не се държа арогантно с хората :headphones:

Може би понятията ни се разминават?!Имам такова съмнение!

А дали се харесвам или не на всички това е отделен въпрос и няма нищо общо с арогантността!И безочиото, липсата на възпитание и не само това... :down:

Темата беше за свобода на мисленето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Темата беше за свобода на мисленето.

А ти я промени :speak:

Аз си имам пълна свобода в мисленето и в говоренето все още :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А ти я промени :speak:

Аз си имам пълна свобода в мисленето и в говоренето все още :)

Но се опитваш да ограничаваш останалите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Но се опитваш да ограничаваш останалите.

Мисля, че това важи в пълна сила за теб! :no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:P

Моля, за извинение всички, които по някакъв начин са почувствали, че ограничавам свободата на мисленето им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Деспот Кен biggrin.gif потисник заглаждащ сивите гънки в чуждите глави. Прощавам ти!

И за да не е поста ми само ОФФ...

Можем да им кажем един ден:

Начина по който мислиш, всъщност не е твой, той е резултат от възпитанието, училището, книгите, приятелите, филмите ... моля не вземай мислите си насериозно и бъди отворен към другите.

Корекция: Начина по който мислиш си е твой, формиран от възпитанието, училището, книгите, приятелите, филмите. Преработката на информацията (и емоциите) от тези източници и направените изводи са си лични.

Допълнение: Моля, бъди разсъдлив т.е. достатъчно самостоятелно мислещ за да слагаш по-голяма тежест на собственото си мнение за нещата, а не на чуждата преценка за тях.

ПП: Пречупено през моята дървена филосифия, не че горната е будистка де.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Може би, но някой го превръщат в анархия!Криво разбрана освободеност и незакостенялост!

Ти най-вероятно криво си разбрала темата-какво общо има свободата на мислене с анархията??? cool.gif

Много добро! :huh:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свободата на мисленето е най-голямото ограничение заради отговорността за собствените решения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Свободата на мисленето е най-голямото ограничение заради отговорността за собствените решения.

А! Много точно казано. И да си свободен в мисленето е най-задължаващото решение.

Ето защо хората се страхуват да мислят свободно. И се поддават на манипулации.

Сегашните религии са именно това.

По-лесно е някой друг да ги води за нослето, за да има кого/какво да обвиняват за своите провали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина, добре го каза и за съжаление има много по-дълбоки корени, отколкото представените след теб.

Редактирано от венци (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В какво има човек свобода? Имал е свобода на избор. Направил е избор, но не е бил свободен от последствията на този избор. И така се е обрекъл на несвобода. На действие, на мислене, на живот. Останал е само спомен, че има и такова нещо- свобода. И я търсим. Най- често не там, където можем да я намерим.

Дали хората се страхуват да мислят свободно? Едва ли. Това не е въпрос на смелост, според мен. Въпросът е друг. Дали принципно могат да мислят свободно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Нямаш си и идея какво ще оставя, но това ми прилича на лична нападка , а не на мнение.

Не се изненадвам на това, че нямаш желание да разбереш какво казвам. (това вероятно ще разберш като лична нападка)

Много е глупаво въобще да се обяснявам, но и един куп не съвсем умни изяви се срещат по и извън форумите.

Както виждаш, едничкото изречение се състои от две части. В първата заявявам съгласие с думите ти, а втората е насочена към постинга след твоя.

И тя не е лична нападка (макар понякога простотията да ме кара да мисля, че има нужда), а е насочена срещу едно мнение, изказ и неговата повърхностност. Тя пък разбира се, и как да е иначе, е продукт винаги на ограничените ми сетива, нали така...

Приказвайте си...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В изумителната книга на братя Стругацки "Трудно е да бъдеш бог", между човека от Земята, изследовател и пратеник на осъществилата "успешния преход" към едно различно качество Земя- дон Румата и лечителя - философ от едно съвършено обезумяло човечество на една "друга" планета- д-р Будах протича един дълбоко вълнуващ диалог.

Румата предлага на д-р Будах така, "на шега"- ако би имал възможност да посъветва бог какво да направи с хората, какво би го посъветвал. Протича вного интересен разговор, който, обаче, е твърде дълъг за форум, та ще приведа финала му:

Будах предлага и предлага, Румата аргументирано отхвърля. Накрая Будах казва:

"-Тогава, Господи, изтрий ни от лицето на земята и ни създай отново- по- съвършени... Или още по- добре, остави ни да си вървим по своя път.

Сърцето ми е пълно с жал.- бавно проговори Румата- Не мога да направя това."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В изумителната книга на братя Стругацки "Трудно е да бъдеш бог", между човека от Земята, изследовател и пратеник на осъществилата "успешния преход" към едно различно качество Земя- дон Румата и лечителя - философ от едно съвършено обезумяло човечество на една "друга" планета- д-р Будах протича един дълбоко вълнуващ диалог.

Румата предлага на д-р Будах така, "на шега"- ако би имал възможност да посъветва бог какво да направи с хората, какво би го посъветвал. Протича вного интересен разговор, който, обаче, е твърде дълъг за форум, та ще приведа финала му:

Будах предлага и предлага, Румата аргументирано отхвърля. Накрая Будах казва:

"-Тогава, Господи, изтрий ни от лицето на земята и ни създай отново- по- съвършени... Или още по- добре, остави ни да си вървим по своя път.

Сърцето ми е пълно с жал.- бавно проговори Румата- Не мога да направя това."

...и накрая дон Румата, вече в истинския си образ, се появява с червени, окървавени ръце...слава Богу, със сок от боровинки...

Редактирано от valentinus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...и накрая дон Румата, вече в истинския си образ, се появява с червени, окървавени ръце...слава Богу, със сок от боровинки...

E, той си е човек, макар и осъществил "преход".

Но наистина, най- често ни хрумва да браним свободата на мисленето с оръжие. И тогава ръцете ни се изцапват. И твърде рядко със сок от боровинки. Само че... със сок от боровинки е в Родината. А там, на "онази" планета Румата покрива предавателя си към "своите" и излиза с мечове в ръце. Трудно е да бъдеш бог...

Уви, тези мечове не запазват свободата на мисълта...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам - понеже Душата и умът ми са отворени за всичко ново

Ама някои като не са-не можеш да се разбереш изобщо с тях

Говоря за такива ограничени хора,които ходят като коне с капаци

sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да го тълкуваме това?

Вчера си карам колата и бях решил да си мисля по някой важни въпроси, обаче си пуснах радиото и цял ден го слушах него, та си мислих по това което слушам в продължение на часове.

Едната станция с чалга, където се вътяха 15 песни цял ден.

Другата като развален грамофон, говореща през половин час едно и също, а между тях някаква музика от тип ширпотреба, която я слушам сигурно хилядния път в живота си.

Третата и четвъртата радио станция с политически предавания и наболели теми, от които ти идва да се гръмнеш или да гръмнеш някой. Основно само черни краски.

На финала след няколко часа го изключих и ми идеше да започна да пия антидепресанти.

С други думи това радио в продължение на часове ми формираше и моделираше мисленето по гореописания начин със съответните финални последици. Или то спря моето градивно мислене, както го бях запланувал и ми наложи депресивно.

А това си е едно радио за няколко часа. А ако сложим и преса, телевизия и общественото "вярно" мнение с което щеш нещеш се съобразяваш какво се получава?

Е, все пак имах избор да слушам или не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А това си е едно радио за няколко часа. А ако сложим и преса, телевизия и общественото "вярно" мнение с което щеш нещеш се съобразяваш какво се получава?

Е, все пак имах избор да слушам или не.

От години не гледам телевизия. Не слушам радио почти. Пресата я преглеждам рядко, чета определени сайтове онлайн. Има сума ти други неща, с които човек може да си пълни главата, и с това повече да помогне за трансформиране на нашата физическа реалност, отколкото "удавяйки" се в нея всеки ден чрез медиите.

П.П. Една ученичка преди години ми подари хубав телевизор. Тя си беше купила нов и по-голям (тук сега е на мода телевизорът да ти заема цялата стена :wors: "Подаръкът" ми стоя няколко години неизползван в ъгъла, после го подарих на една моя приятелка. Така се приключи.

Редактирано от azbuki (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз на последък съм започнал така. Има доста по-интересни неща от гореизброените, а и света без тях май се оказва доста по приятно място за живеене. "Големите" и "страшни" заплахи май никъде вече не се виждат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

скитник

Има доста по-интересни неща от гореизброените, а и света без тях май се оказва доста по приятно място за живеене. "Големите" и "страшни" заплахи май никъде вече не се виждат.

Това си е прозрение, продиктувано от свобода на мисленето.

Съгласна съм и аз с него.

Светът е такъв, какъвто си го направим, а не такъв, за какъвто някой се опитва да ни го пробута - било медии, било религиозни учения, било някой друг чужд поглед, на който несвободните в мисленото робуват.

Редактирано от Maat (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако хората схванат до каква степен ги правят на... незнам къде ще му излезе края. Лошото според мен е, че образованието в училище и не само там прави всичко възможно да блокира всяко самостоятелно и творческо мислене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Ако хората схванат до каква степен ги правят на... незнам къде ще му излезе края. Лошото според мен е, че образованието в училище и не само там прави всичко възможно да блокира всяко самостоятелно и творческо мислене.

Ще излезе на един много хубав край!:cheers:

Но това не се проумява лесно...

Някак по- лесно му идва на човек убеждението, че е много хубав живота му, много свободен, че е толкова божествен... И... как да издърпаш биберона на едно пристрастено към него дете...

Не че е лошо нещо биберонът, но все пак- биберон е...

Редактирано от Багира (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...