Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Сега искам да те питам теб, като добре запознат с Будизма, какво представлява Будисткия Космос и какви са неговите характеристики?  

Е, не недей, моля те. :lol6: Ще ме умориш, честно.

Ако трябва да съм сериозен , това е много сложна и обширна тема. Буда е предал няколко различни обяснения, според капацитета и нагласите на учениците си - в ученията Абидхарма е едно, в Калачакра-тантра е друго и т.н. Те не са в противоречие по същия начин, по който Нютоновата механика и ТО на Айнщайн не са в противоречие. Това са просто различни описания или начини да интерпретираме това, което наричаме реалност. Тези неща се отнасят към т.нар. относителна или конвенционална истина, която се изменя според кармичните впечатления или начина, по който съществата възприемат Вселената. Това не е абсолютната истина за природата на феномените.

С моя въпрос, какво стана? Не се плаши - не е нещо сложно и свързано с четене. Свързано е със самоосъзнаване и самонаблюдение.

то какъв е?

Ошо е готин в известен смисъл. Като цяло е пич, но и малко шарлатанин. Но мен ми е симпатичен в много отношения. Обаче го надценяваш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 1,3k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Писанке, хубаво е понякога да осмисляш цитатите, които постваш.Това е изключително тъпо клише. Ти ако осъждаш кражбата, изнасилванията, убийствата, това означава ли, че си крадлива, насилница и убийца

Oт един момент нататък Ошо се пристрастява към т.нар. "райски газ", на което се дължи и доброто му настроение през голяма част от времето. Сега, Ауми, пак ще каже, че това е клевета или нещо такова. К

Аз не използвам сложни думи без преди това да ги обясня. Когато се говори за философия, не е лошо да се знаят следните думи. Тъй като знам, че много хора не ги знаят, винаги преди да ги употребя ги об

Публикувани изображения

Е, не недей, моля те. :lol6: Ще ме умориш, честно.

Ако трябва да съм сериозен , това е много сложна и обширна тема. Буда е предал няколко различни обяснения, според капацитета и нагласите на учениците си - в ученията Абидхарма е едно, в Калачакра-тантра е друго и т.н. Те не са в противоречие по същия начин, по който Нютоновата механика и ТО на Айнщайн не са в противоречие. Това са просто различни описания или начини да интерпретираме това, което наричаме реалност. Тези неща се отнасят към т.нар. относителна или конвенционална истина, която се изменя според кармичните впечатления или начина, по който съществата възприемат Вселената. Това не е абсолютната истина за природата на феномените.

С моя въпрос, какво стана? Не се плаши - не е нещо сложно и свързано с четене. Свързано е със самоосъзнаване и самонаблюдение.

Аха, значи това което казва Буда, не е абсолютно и категорично, а е относително.

И това че в своите проповеди той говори за богове, означава, че не отрича тяхното съществуване. Благодаря. :tongue2:

Та....не разбрах твоя въпрос?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ошо е готин в известен смисъл. Като цяло е пич, но и малко шарлатанин. Но мен ми е симпатичен в много отношения. Обаче го надценяваш.

Взе ми го от устата :D  Точно това се канех да напиша, както и че е имал много яки шапки и дрехи. Направо ум да ти зайде... :ph34r:

Бе готин си е бил, покрай плявата е изговорил и доста верни неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз наричам това което проповядва и говори ОШО, негова философия. Всеки е свободен да формулира нещата така както той ги усеща и вижда. Така че никой не може да каже категорично, че Ошо-вото не е философия.Всяко едно учение, е философия. Ти много добре би трябвало да знаеш какво означава самият термин или дума -философия...любов към мъдростта. Така че ако Ошо не е мъдър философ и духовен учител, изследващ фундаменталните въпроси на Битието, проповядващ любов истините и към мъдростта, то какъв е?

усещанията и вижданията (на какво) нямат връзка с "философията".

Философията се превежда като "любов към мъдростта", но и досега никой, както и ти самата, няма как да напише "що е това МЪДРОСТ", както и няма как да се каже "що е това ЛЮБОВ".

Иначе понятието "психология" също означава, "наука за душата", но психолозите не признават да е налице "душа"... Куриозите в сферите на думите и заученото и приетото са безкрайни. Добре е че никой не им обръща внимание.

Иначе е напълно достатъчно да наречеш Ошо мъдър философ и духовен учител. Нещо което той самия никога не се е наричал. Никога не е изследвал фундаменталните въпроси на битието. Ти просто пишеш за теб кой и какъв е Ошо и именно по този начин го компрометираш. И не е случайно че така, както е Ошо за теб и по начина по който говориш за него, останалите коментиращи ти намекнаха че е хвърчащо и си просто последователка. Не че и те не са - навсякъде едни последователи иронизират или спорят с други, с идеята да доказват едни през други колко е вярна "следата" по която върви поредния последовател. С мъдрите си думи, с това че "мисленето му било 90 и колко си процента, с нечие друго, на нечие величие".

Това е проблема на последователите - защитавайки вярата си, просто компрометират същината на изминатия път на същностен човек

Редактирано от _ramus_ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега най-много да си позволя да споря с приятелката ми какво ще готвим за вечеря... :D

Уау, три пъти го редактирам това... Исках да кажа, че и при мен е така, но не е за готвенето, защото готвя предимно аз. Обаче спорим за това какво да правим преди и след това. Всъщност, сега се замислих сериозно - за какво спорим. Май че почти за нищо. Чудя се дали това е добре или не.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

усещанията и вижданията (на какво) нямат връзка с "философията".

Философията се превежда като "любов към мъдростта", но и досега никой, както и ти самата, няма как да напише "що е това МЪДРОСТ", както и няма как да се каже "що е това ЛЮБОВ".

Иначе понятието "психология" също означава, "наука за душата", но психолозите не признават да е налице "душа"... Куриозите в сферите на думите и заученото и приетото са безкрайни. Добре е че никой не им обръща внимание.

Иначе е напълно достатъчно да наречеш Ошо мъдър философ и духовен учител. Нещо което той самия никога не се е наричал. Никога не е изследвал фундаменталните въпроси на битието. Ти просто пишеш за теб кой и какъв е Ошо и именно по този начин го компрометираш. И не е случайно че така, както е Ошо за теб и по начина по който говориш за него, останалите коментиращи ти намекнаха че е хвърчащо и си просто последователка. Не че и те не са - навсякъде едни последователи иронизират или спорят с други, с идеята да доказват през едни през други колко е вярна "следата" по която върви поредния последовател. С мъдрите си думи, с това че "мисленето му било 90 и колко си процента, с нечие друго, на нечие величие".

Това е проблема на последователите - защитавайки вярата си, просто компрометират същината на изминатия път на същностен човек.

Така, че ако Ошивнимание.

Рамус, термините не са съществени, същественото се съдържа в казаното от него.

Кой как ще го нарече съвсем не е важно. Важно е да прозреш и осъзнаеш истините, които казва.

А да кажеш, че не е изследвал фундаменталните въпроси на Битието е смешно, защото той непрекъснато това прави - разсъждава върху Живота на Човека и Битието в различните му форми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност в последните дни от живота си на Ошо му просветват някои неща, и именно затова настоява името му да бъде премахнато от всички негови записки, и да бъде заменено от неутралното Ошо (което май беше някаква японска дума за учител). Бях чел също и негово изказване, в което съветва учениците си да го забравят колкото се може по-бързо, за да не допускат същата грешка на много други хора преди тях - да се вкопчват в сухите теории и думи, изречени от някой, и да го издигат на пиедестал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аха, значи това което казва Буда, не е абсолютно и категорично, а е относително.

Това ли казах? Казах, че Буда е преподавал две неща - отнсоителна/конвенционална истина (снкс. самврити сатя) и абсолютна/крайна истина (парамартха сатя). Ти пита и аз ти казах за първата.

И това че в своите проповеди той говори за богове, означава, че не отрича тяхното съществуване.

Сред учениците на Буда е имало такива, които могат да бъдат наречени богове (деви) и полубогове (асури), както и всякакви други същества. Това, за което става дума е, че няма бог-творец, а не че няма подобни същества.

Та....не разбрах твоя въпрос?

Не съм го задал още. Чакам разрешение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Всъщност в последните дни от живота си на Ошо му просветват някои неща, и именно затова настоява името му да бъде премахнато от всички негови записки, и да бъде заменено от неутралното Ошо (което май беше някаква японска дума за учител). Бях чел също и негово изказване, в което съветва учениците си да го забравят колкото се може по-бързо, за да не допускат същата грешка на много други хора преди тях - да се вкопчват в сухите теории и думи, изречени от някой, и да го издигат на пиедестал.

О, не, той казва това непрекъснато, защото всеки трябва да открие своята собствена мъдрост. :)

......

Исус казва: "Елате и ме следвайте". Не само Исус казва това - казват го и Кришна, и Буда.

Всички стари религии на света се основават на това. А тези думи експлоатират човешката психика.

Аз не мога да кажа: "Елате и ме следвайте".

Човещината на хора, които го казват, е силно деформирана. Тя обезсилва това качество у хората.

Подобни хора определено удовлетворяват някаква необходимост у другите. Хората не искат да се справят сами. Нямат смелостта да създадат свой собствен път, да поемат по него и да го осъществят. Искат някой да ги води.

Те не знаят, че ако се оставят да бъдат водени, лека полека дори и да имат очи, губят способността си да виждат. Започват да гледат на всичко през очите на Исус, Кришна, Мохамед. Престават да се нуждаят от своите очи, те биха им причинили само допълнителни усложнения.

Водачът иска от вас да му дадете очите си и да гледате на нещата през неговите очи; той иска да му дадете нозете си и да вървите с неговите, иска да не вярвате в себе си, а в него.

За мен това е престъпление. То ви превръща в инвалиди, парализира ви и ви съсипва. Така е навсякъде по света.

Подобни изявления съсипват целия човешки род.

На вас мога да кажа: "Елате и споделете с мен това, което имам", но не мога да кажа: "Елате и ме следвайте". Кой съм аз, че да тръгнете след мен?

Трябва да разберете, че всеки човек сам по себе си е уникален и ако тръгнете след някого, неизбежно ще започнете да му подражавате и ще изгубите собствената си идентичност. Ще се превърнете в някакъв фалшификат, в лицемери. Няма да бъдете себе си, ще се превърнете в някой друг. Личността ви ще бъде раздвоена.

Ще се сдобиете с маска - маска на християнин, индуист, мохамеданин или будист - и тази маска ще бъде сътворена от вас и от човека, когото следвате. Маската не е истинското ви лице. Когато тръгнете против себе си, ще страдате много; от това ще пострада и човечеството като цяло.

Може би ще ви прозвучи странно твърдението, че подобни изявления са престъпни, след като са направени от добри хора като Исус, Буда или Конфуций... Но разбирате също и че самият аз съм поставен в трудно положение - трябва да ви кажа какво е истинското положение на нещата.

Никога не съм следвал когото и да било и това много ми помага.

Не съм следвал никого и това е най-голямата благословия, на която може да разчита човек.

Винаги съм се опитвал да бъда верен на себе си.

Ще ви трябва смелост. Ще ви трябва интелигентност. Ще трябва истински да търсите, да търсите отново и отново. Едва тогава можете да си позволите да рискувате. В противен случай ще се окаже, че всички около вас са търговци...

Исус също е търговец. Той казва: "Елате и ме следвайте, защото тези, които ме следват, ще открият Бог, ще открият рая и всички райски наслади. Онези, които не ме следват, ще се продънят завинаги в мрака на вечността".

Такъв човек на никого не би могъл да помогне. Такъв човек се възползва от вашата необходимост от напътствия и от стремежа ви да намерите своя път; всичко се свежда до това, че всеки би искал да открие какъв е смисълът на живота. И той обещава: "Готов съм да ви дам всичко. От вас се иска само да ми вярвате безпрекословно и без да подлагате на съмнение това, което ви казвам. От вас се иска единствено непоклатима вяра".

Да искаш от някого да ти вярва означава да изродиш неговия интелект, да го превърнеш в посредственост и да го обречеш завинаги на идиотизъм.

Един християнин не може да зададе въпроса: "Какво е Бог? Какви са тези глупости за Светия Дух?" Самият Свети дух не е чак толкова свят - той е насилник, изнасилва девицата Мария. Троицата Бог, Синът му и Светия Дух не допуска до себе си дори една жена. Синът се ражда без майка... В троицата не е допустимо присъствието на жена.

Никой досега не е задал въпроса: "Какви са доказателствата, че ти си единственият син, заченат от Бога?" От вас не се очаква да зададете подобен въпрос. Вие просто трябва да вярвате в това.

Това е сделка. След като умрете, той ще ви даде всички житейски наслади, ще се осъществят всички фантазии, които можете да си представите. Ще останете доста изненадани, ако разберете какви са фантазиите, които тези набожни хора обещават да осъществят.

Мохамед казва, че в неговия рай (обърнете внимание, че английската дума рай произлиза от арабското фирдоус, която използват най-вече мохамеданите) текат реки от вино. "Пийте колкото искате, потопете се във вино, плувайте във вино". На ваше разположение винаги ще има красиви жени, които никога не остаряват, не порастват и остават неизменно на шестнайсет години. Те все още са си на шестнайсет. Нещо повече - след като хомосексуализмът в мохамеданските страни отдавна се е превърнал в традиция, Мохамед обещава на най-светите си хора красиви млади момчета.

Това си е чиста сделка. Останете не особено интелигентни, тъпи и осакатени духовно, и след смъртта си ще имате всичко.

Тези хора осъществяват фантастичен бизнес. Те продават стока, която е невидима и която дори не можете да докоснете! И в замяна получават всичко човешко във вас, получават вашия интелект и творческо мислене. Те ви съсипват напълно.

Това, което мога да ви кажа, е: "Елате и споделете с мен това, което имам". Това поставя нещата в съвършено различна светлина.

Разбрал съм някои неща. Видял съм много неща. Преживял съм немалко. И мога да споделя всичко с вас.

Не бива да забравяте, че в замяна не искам нищо от вас. Вие не сте ми длъжници. Когато един облак е натежал от влага, земята го облекчава, като приема неговия дъжд. Казвам ви - натежал съм от екстаз, от усещане за върховно блаженство. В случая изобщо не става дума за сделка, от която ще бъдете облагодетелствани след смъртта.

Не ви обещавам нищо в бъдеще. И не искам нищо в замяна. Не очаквам от вас дори едно "благодаря" - тъкмо аз трябва да ви благодаря за това, че сте споделили с мен това, което имам.

Моята религия се основава на споделянето, не на следването. Тя е религия на любовта.

Прилошава ми от самата мисъл някой да ме следва. От такова нещо на човек може наистина да му прилошее. Трябва да останеш верен на себе си, не бива да бъдеш като мен, като Исус или като Буда.

Остани верен на себе си - такъв като теб не е имало никога преди, няма и да има. Всичко е възможно сега - сега бъди такъв, какъвто си. Ти си неповторим.

Ако започнеш да следваш някой друг, ще пропуснеш шанса, който ти е предоставен от съществуването и никога няма да бъдеш щастлив. Не е щастлив нито един християнин, индуист или будист - и няма как да бъдат щастливи. Това не е възможно.

:withballoon2: 

Редактирано от Bel Ami (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рамус, термините не са съществени, същественото се съдържа в казаното от него.

Кой как ще го нарече съвсем не е важно. Важно е да прозреш и осъзнаеш истините, които казва.

А да кажеш, че не е изследвал фундаменталните въпроси на Битието е смешно, защото той непрекъснато това прави - разсъждава върху Живота на Човека и Битието в различните му форми.

въпроса за "термина "ФИЛОСОФИЯ"" го повдигна ти самата. Само поясних че нито ти, нито някой от другите форумни мъдреци никога няма да напише или изрази що е това МЪДРОСТ. Иначе всички си го пишете и както и по отношение и на други думи, натоварвайки ги с договорено и заучено съдържание, просто ги лишавате от смисъл.

А изречението за "прозреш и осъзнаеш истините, които казва" - това вече е смешното. При положение, че Ошо никога не се е занимавал с "истината". И ти самата, пишеш че е "важно", но дори няма да опиташ да напишеш що е това "истина".

Третото  ти изречение е също уникално - ако нещо ти е смешно, то това би било чудесно - смей се, весели се. Те толкова много хора вече се смяха на думите ми... направо ще кандидатствам за клоун. :)

Но Ошо никога не е разсъждавал за битието и Живота на Човека. Тия неща не стават с разсъждения, още повече от заучените. А разсъжденията не стават за нищо, освен за умствени абстрактни упражнения.

Ошо е човек, който е опитвал да провокира всеки "питащ" към негови собствени форми на разсъждения, а не да се обляга на общоприетото и заученото, което е само имитация на разсъждения. И е използвал множество  не толкова сложни провокационни прийоми и подходи. А и има и още нещо - провокацията му е зодийно качество и е бил така от малък. Просто я е задълбочил и ошлайфал през годините на практика.

Редактирано от _ramus_ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

въпроса за "термина "ФИЛОСОФИЯ"" го повдигна ти самата. Само поясних че нито ти, нито някой от другите форумни мъдреци никога няма да напише или изрази що е това МЪДРОСТ. Иначе всички си го пишете и както и по отношение и на други думи, натоварвайки ги с договорено и заучено съдържание, просто ги лишавате от смисъл.

А изречението за "прозреш и осъзнаеш истините, които казва" - това вече е смешното. При положение, че Ошо никога не се е занимавал с "истината". И ти самата, пишеш че е "важно", но дори няма да опиташ да напишеш що е това "истина".

Третото  ти изречение е също уникално - ако нещо ти е смешно, то това би било чудесно - смей се, весели се. Те толкова много хора вече се смяха на думите ми... направо ще кандидатствам за клоун. :)

Но Ошо никога не е разсъждавал за битието и Живота на Човека. Тия неща не стават с разсъждения, още повече от заучените. А разсъжденията не стават за нищо, освен за умствени абстрактни упражнения.

Ошо е човек, който е опитвал да провокира всеки "питащ" към негови собствени форми на разсъждения, а не да се обляга на общоприетото и заученото, което е само имитация на разсъждения. И е използвал множество  не толкова сложни провокационни прийоми и подходи. А и има и още нещо - провокацията му е зодийно качество и е бил така от малък. Просто я е задълбочил и ошлайфал през годините на практика.

Или не си чел достатъчно ОШО, или не си го разбрал... :)

............

Истината е. Тя просто е. Никога не се появява в съществуването. Никога не изчезва от него. Никога не идва, никога не си отива. Тя остава. всъщност това, което остава, наричаме истина. Тя остава. Това, което остава, остава завинаги, наричаме истина. Тя е в началото, тя е по средата, тя е в края. Всъщност, начало няма, няма среда, няма край. Тя е винаги.

Разгледано задълбочено, началото е в нея, средата е в нея, краят е в нея - тя прониква във всичко, защото само тя е. Една и съща реалност се изразява в хиляди форми.

Формите са като вълните, а същността е като океанът.

Истината не е персонална, тя е неперсонална. Истината може да притежава качествата на всичко; за нея не съществуват ограничения. В Библията се казва: в началото Бог създаде света. Тантра казва: как може да съществува някакво начало? А как може да съществува край? А когато няма начало и край, как може да има среда? Всичко е вечно: това не е време. Тантра е възглед, който се издига над времето. Във времето съществува начало, има среда, съществува и край, но във вечността няма начало, няма среда, няма край. Тя просто е.

Истината не е времево явление. Всъщност, времето съществува във вечността като вълна, пространството съществува в истината като вълна. Не е обратното. Истината не съществува в пространството, не съществува във времето. Времето и пространството съществуват в истината; те са форми на истината, както конят е форма, човекът е форма, така и пространството е форма, една голяма вълна, така и времето е форма.

Истината е извън времето. Истината е извън пространството. Истината е трансцедентална.

Истината съществува сама по себе си. Всичко останало съществува с помощта на истината. Истината е самоопределяща се; нищо друго не се самоопределя. Истината е основата на битието, върховният субстрат на съществуването.

ОШО

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ааа,за мен пък какво да кажем :lol6: ...изповядвам иудаизъм :whist:

Туй, колежката Балами-то, по твърдолинейна излезе от всички последователи на официалните деноминации. Цитати в ослепително червено и синьо, да не би да ги пропуснем. Пък, аз исках само нещо простичко да я питам, но не би. Не дава.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Или не си чел достатъчно ОШО, или не си го разбрал... :)

разбира се. Нито съм чел, нито мога да разбирам. Това го оставям на мъдрите хора, знаещи и осъзнаващи истините които други са написали, а те само им остава да ги цитират.

Ти... нещо за "ИСТИНАТА" можеш ли да напишеш - така, с твои думи? че си точно като набожна християнка - за всяко нещо се подпираш с "думите" на великия мъдрец. И цитираш ли цитираш. За твои думи изглежда "нямаш време да пишеш дълги постове". И между другото - типично оправдание на всеки вярващ е, че другите не са съгласни с него, защото просто не са прочели, не знаят, не виждат това, което той самия. Друг вариант има ли?

И последно изречение - много просто:

Ако има СОБСТВЕН ЖИВОТ, значи има и СОБСТВЕНИ ДУМИ.

Ако няма собствени думи, а са цитати от някой друг, значи няма и собствен живот. Това е живота на типичния последовател.

Иначе мъдреците докато се наспамят по отношение на приятелките си и кой за кое би поспорил, дали и кога би готвил... И това са хората коментиращи повечето теми тук. И те определят с нивото си общото излъчване на това място за комуникация.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иначе мъдреците докато се наспамят по отношение на приятелките си и кой за кое би поспорил, дали и кога би готвил... И това са хората коментиращи повечето теми тук. И те определят с нивото си общото излъчване на това място за комуникация.

Тъй е Рамус. Ние сме прости, бездуховни типове. В главите ни е само секс и плюскане, а в свободното си време оспамваме темите. Казах ти, че този форум не е за теб и няма кой да те оцени тук, ама ти не вярваш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не моеш си искаш както трябва.вземай пример от бадр..

Mхм. Е, то или го имаш вродено, или не. Тези неща не се научават с имитация. Но пак ще опитам. Ето:

Драга ми, прелестна, превъзхитителна и съблазнителна, ненадмината и недостижима мадмоазел Балами (дотук, как е?) осмелявам се да нахалствам отново и да ви замоля да ми отговорите на един прост въпрос, който да разсее мъглата на съмненията и недоразуменията, които са ме обхванали и които не ми позволяват нито да стоя на едно място през деня, нито да заспя през нощта. При мисълта, че ще ми откажете това дребно благоволение ме обзема страх и изтръпвам подобно на слон, подгонен от носорог, на змия, преследвана от Гаруда, на жаба, хипнотизирана от змия, на плъх, срещнал котка, на месеца поглъщан от демона Рахула, на сокол в клетка, риба в мрежа, странник в гора пълна с разбойници, якшас провинил се пред Вайшравана... С две думи, подтиснат, ужасен, потресен, объркан, с помрачен разсъдък и разклатен дух (за какво пишех всъщност, а - да)... тъй че о, кралице на Мъдростта, превъзходен и прескъпоценен камък на световете, невъобразимо съвършена Ба-лами, моля, прояви състрадание, милосърдие и доброта и ми позволи да ти задам един, едничък въпрос!   :wors:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ринпоче,аз не разбрах бре  възвишена душо на поет,ти, това дето си го извадил от дълбините на душата си ..за секс или за плюскане иде на въпрос :tongue2: .. 

Твоя цинизъм край няма. Аз толкоз се старах, а ти направо ме закопа.  :ohmy:

Освен това, тя каза, че не е разбрала въпроса, но аз изобщо не съм го задал. Как може да не разбереш нещо, което не си чул? И освен това се изпари някъде. Но ОК ще питам, пък дано се яви. Въпросът е много прост и е следния: Каква е причината за емоционалното страдание?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ти ,за коя степен питаш..за по леката или по тежката :tongue2:

За по-леката. :P

Всъщност интересно ми е да видя какво ще отговори една фенка на Ошо. От това може да се съди до каква степен от неговото учение има някаква полза, според мен.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

А инак, я да те изпитам, дъще на Адонай, ако позволиш. Кажи нещо за жената на снимката.

Публикувано изображение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mхм. Е, то или го имаш вродено, или не. Тези неща не се научават с имитация. Но пак ще опитам. Ето:

Драга ми, прелестна, превъзхитителна и съблазнителна, ненадмината и недостижима мадмоазел Балами (дотук, как е?) осмелявам се да нахалствам отново и да ви замоля да ми отговорите на един прост въпрос, който да разсее мъглата на съмненията и недоразуменията, които са ме обхванали и които не ми позволяват нито да стоя на едно място през деня, нито да заспя през нощта. При мисълта, че ще ми откажете това дребно благоволение ме обзема страх и изтръпвам подобно на слон, подгонен от носорог, на змия, преследвана от Гаруда, на жаба, хипнотизирана от змия, на плъх, срещнал котка, на месеца поглъщан от демона Рахула, на сокол в клетка, риба в мрежа, странник в гора пълна с разбойници, якшас провинил се пред Вайшравана... С две думи, подтиснат, ужасен, потресен, объркан, с помрачен разсъдък и разклатен дух (за какво пишех всъщност, а - да)... тъй че о, кралице на Мъдростта, превъзходен и прескъпоценен камък на световете, невъобразимо съвършена Ба-лами, моля, прояви състрадание, милосърдие и доброта и ми позволи да ти задам един, едничък въпрос!   :wors:

О, ама нямаше нужда от толкова много превъзнасяния, за един елементарен въпрос. Давай по-напряко....чакам! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

О, ама нямаше нужда от толкова много превъзнасяния, за един елементарен въпрос. Давай по-напряко....чакам! :)

Горе, нали го зададох. Добре, пак: Каква е причината за емоционалното страдание?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Горе, нали го зададох. Добре, пак: Каква е причината за емоционалното страдание?

За емоционалното страдание?!

...Привързаността и желанията.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За емоционалното страдание?!

...Привързаността и желанията.

Много мисли, Бел Ами, но не позна. Това е защото четеш Ошо. Желанието и привързаността са симптоми или форми на проявление на емоционалното страдание. Също както хремата е симптом на настинката. Но желанието, гнева, ревността, завистта, гордостта и другите емоционални отрови не са причината. Те са следствието. Следствие от какво? Няма нужда от четене, нито от анализи. Просто опитай, когато си раздразнена или нетърпелива, или нещо друго, да надникнеш в себе си и да потърсиш истинската причина.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много мисли, Бел Ами, но не позна. Това е защото четеш Ошо. Желанието и привързаността са симптоми или форми на проявление на емоционалното страдание. Също както хремата е симптом на настинката. Но желанието, гнева, ревността, завистта, гордостта и другите емоционални отрови не са причината. Те са следствието. Следствие от какво? Няма нужда от четене, нито от анализи. Просто опитай, когато си раздразнена или нетърпелива, или нещо друго, да надникнеш в себе си и да потърсиш истинската причина.

Хе хе, уважаеми Скепсис, причината за всички страдания,  са желанието и привързаността. Страданието е следствието, а те са причината.

Няма защо да чета ОШО или Буда, защото знам това от личен опит. :tongue2:

Ако не си привързан към някого, няма да ревнуваш, няма да страдаш. Ако нямаш желание за постигането на нещо, няма да има и завист у теб. Така че , това са основните първопричини за всичко. Привързан ли си - страдаш.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хе хе, уважаеми Скепсис, причината за всички страдания,  са желанието и привързаността. Страданието е следствието, а те са причината.

Няма защо да чета ОШО или Буда, защото знам това от личен опит. :tongue2:   

Напълно погрешно, Бел Ами. Пак обяснявам - желанието и привързаността, както и другите смущаващи емоции са резултат или следствие от нещо друго. Докато не разбереш от какво, нямаш дори и минимален шанс да се освободиш от страданието.

Както и да е. Установих това, което и така беше ясно. То е, че от ученията на Ошо няма истинска полза, ако приемем, че ти си типична негова фенка. Просто много красиви, захаросани и шарени неща, които изобщо не работят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно погрешно, Бел Ами. Пак обяснявам - желанието и привързаността, както и другите смущаващи емоции са резултат или следствие от нещо друго. Докато не разбереш от какво, нямаш дори и минимален шанс да се освободиш от страданието.

Както и да е. Установих това, което и така беше ясно. То е, че от ученията на Ошо няма истинска полза, ако приемем, че ти си типична негова фенка. Просто много красиви, захаросани и шарени неща, които изобщо не работят.

Погрешно според кого? :ohmy:

Не работят  при този който не го разбира. Но при мен работят перфектно. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погрешно според кого? :ohmy:

Не работят  при този който не го разбира. Но при мен работят перфектно. :)

Ми, когато си като препълнена чаша не можеш да научиш нищо. Обясних съвсем ясно защо емоционалните отрови или смущаващите чувства са следствие от нещо друго, но ти упорито настояваш, че те са причината.

Искаш ли да направим един прост експеримент?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване